NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD 11® WOICSIBjADH 1 KANTONGERECHT 80 LSWARD I I 1887. Zes en Twintigste Jaargang. No. 13. VOOR BINNENLAND. BUITENLAND. „JA” EN „NEEN”. b 2 4 5 ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. $XXXXXXSOCXXXXXXX)OCX$ g DONDERDAG 31 MAART. $XXXXXXXXXXXXXXXXXX$ wie de schaê zich zelf verheelt. Van schande niet wil hooren, Wordt door de les, hem toebedeeld, Nog dommer dan te voren.” ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. „Ons laf, ons roekloos Ja baart pijn, Bezwaard, verstrikt, voert mee.... Ons Neen wekt haat, kost moeite en strijd, Doch baart ons vree.” Wat had die man een menschenkennis en levenservaring, niet waar dat hij deze dingen zoo zeggen kon. Want het wetenja, dat doen wij allen wel, Maar het zoo voelbaar te maken door woor den, dat ’s de kunst. De Duitsche Keizer gevoelt zich, be grijpelijker wijze, afgemat na de laatste dagen van buitengewone inspanning en druktemaar verontrusten doet de toestand niet, zeggen de Berhjnsche berichten. De Rijksdag heeft, na eene breedvoerige dis cussie, besloten het wetsontwerp der Regeering betreffende den handel in kunstboter in handen eener commissie van 28 leden te stellen. De con servatieve en nationaal-liberale woordvoerders wenschten het ontwerp nog in zooverre verscherpt te zien, dat in de verplichte aanduiding van het kunstproduct niet het woord „boter” zou mogen worden gebezigd, onverschillig in welke woord verbinding. Enkele redenaars verlangden zelfs eene bijzondere, bij de wet voorgeschreven kleu ring der kunstboter. Door de Regeering werd echter elke verscher ping van het voorstel bestreden, als gevaarlijk, ook voor de reëele industrie. Berlijn, 28 Maart. De Keizer heeft een goeden nacht gehad. De verkoudheid is wat beter. Het bericht van de Norddeutsche, dat Keizer Wilhelm zijn lijfarts Lauer 300,000 Mark schonk, was onjuist. Lauer kreeg alleen de orde van den Rooden Adelaar le klasse. Misschien had de lijfarts toch veel liever de 300,000 Mark dan de ridderorde gehad. Duitschland zal niet deelnemen aan de Pa- rijsche tentoonstelling. Rusland. Het Journal de Moscou wijdt we der een artikel aan de Russische politiek. Het blad beweert dat door Frankrijk van een cata strophe te redden, Rusland gewaakt heeft voor een algemeenen vrede. Tusschen Rusland en Frankrijk zal Duitschland’s politiek steeds vrede lievend blijven. Het blad verklaart zich tegen de hernieuwing van den Drie-Keizers-bond, die in strijd is met de Russische politiek. Volgens bericht aan de Daily News uit Odessa, zijn aldaar 40 officieren, onder welke 1 kolonel en 2 majoors, gearresteerd. Petersburg, 28 Maart. De Keizer heeft op het adres der studenten van de universiteit al hier .geantwoord, dat hjj hoopte, dat zij niet al leen op papier, maar ook door de daad hunne gehechtheid aan den Keizer zouden toonen, om zoo den diepen indruk uit te wisschen, dien het Nog dommer dan te voren te worden Foei Mogen wij, gij lezers en wij, daarvoor gena dig bewaard blij venOostergo. Mc ar hoe haar te leeren Meestal zeker en het best op de manier, waar op wij zooveel leeren. Welke manier dat is? De manier der proefondervinderlijke ervaring. Dat wil zeggenook op dit gebied moeten wij door schade en schande wijs worden. Wij weten immers allen, wat de dichter zeide „Met schade en schande wordt men wijs, Jawelmet dien verstande, Dat men de schade stelle op prijs, En God dank’ voor de schande 1 Want immers, vervult men die voorwaarde niet, dan gaat ook de indrukwekkendste les ver loren, want De Standaard heeft, toen het voorstel tot het verschuiven der periodieke verkiezingen gedaan was, als argument aangevoerd, dat zij dan in de hondsdagen vielen. Deze snaaksche opmerking zal wel niemand van de voor- of tegenstanders tot eene verandering van ziens wijze geleid hebben. Wel echter, meenen we, dat het niet van belang ontbloot is, wat ditzelfde blad schrijft „Tal van familien zijn dan juist op reis, en een niet onaanzienlijk deel der kiezers zijn dan verhinderd hun stem uit te brengen, tenzij, met het oog op de gewichtige verkiezing, men voor deze buitengewone gelegenheid zijne reisplannen eens wijzigde, en vroeger huiswaarts keerde.” Niet slechts persoonlijk zal men dan zijn stem niet kunnen uitbrengen, maar ook de invloed, dien'Velen op de verkiezingen uitoefenen, zal dan achterwege blijven. Intusschen, aan het zeestrand en aan de bron nen, aan de meren, op de bergen ontmoet men in Augustus de belijders van alle politieke mee- ningen, en zoo zij niet vormelijk „uitgepaard” worden als bij het Engelsche Parlement, nage noeg zal de afwezigheid van den een tegen die van den ander opwegen. Naar men uit Ede schrijft, verwacht men daar weldra een druk bezoek van lijders aan de te genwoordig zoo algemeene kwaal van slapeloos heid. Het schijnt dat de lucht in die gemeente in dit opzicht een heilzamen invloed uitoefent. Daar wandelen, gelijk uit het verhaal der onlangs gepleegde diefstallen is gebleken, des nachts al is het dan ook niet met goede bedoelingen menschen door de slaapvertrekken en doen wat des bewoners is, zonder dat daar de slapenden ontwaken. Naar wij vernemen moet een van hen, die zich aan deze diefstallen hebben schuldig gemaakt, reeds in handen der justitie zijn. Voor hen, die voornemens mochten wezen, daar de slaapkuur te beproeven, zou deze gebeurtenis niet onaangenaam zijn. Ook zonder proefonder vindelijk bewijs zal ieder gaarne aannemen, dat anderen op hunne slaapkamer kunnen komen, zonder dat zij het hooren. Eenige dagen geleden gaven in het Vliegend Blaadje van den Helder de heer P. en zijn echt- genoote per advertentie kennis van het overlijden van hun kanarievogel, die gedurende zes-en- twintig jaren hun huiskamer door zijn gezang had opgevroolijkt. Volgens de Amst. loopt in den Haag het gerucht, dat de Belgische Regeering bij de Ne- derlandsche stappen zou hebben gedaan om eene telephonische gemeenschap tusschen Amsterdam en Brussel tot stand te brengen. Men meldt uit Tilburg aan de N. B. Ct. In den nacht van 24 op 25 dezer heeft hier een brutale diefstal plaats gehad. In het woonhuis van den heer Bogaers hebben zich dieven toe gang weten te verschaffen door het inslaan eener spiegelruit. Uit een vertrek is voor eene aan zienlijke waarde aan zilverwerk, benevens eene som gelds ontvreemdnaar men zegt, zou het geheele verlies omstreeks 1700 gulden bedragen. Ondanks de ijverige pogingen der politie, is men de daders nog niet op het spoor. In den loop der vorige week had nog eene andere, niet minder brutale diefstal plaats. Uit de vrachtkar van Tilburg naar den Bosch is, terwijl de voerman was ingedut, een bedrag van omstreeks dertig gulden aan zilver gestolen. Ook omtrent dezen diefstal zijn de nasporingen der politie vruchteloos. Naar Kas in het Handelsblad mededeelt, is de uitvinder van de waaiers met handteeke- ningen een journalist. De berichtgever van de Times verzocht in 1878 in een der laatste zit tingen van het Berlijnsch Congres aan Prins Bismarck diens naam te zetten op een grooten houten waaier, dien hij bij zich had. Bismarck voldeed aan dit verzoek en Gortschakoff, An- drassy, Beaconsfield en Waddington volgden zijn voorbeeld. Zaterdagvoormiddag is de kazerne van het regiment grenadiers en jagers te ’s-Hage bezocht door den aldaar vertoevenden Japanschen prins, die, behalve eenige soldatenkamers, de cantine, de recreatiezaal, de bibliotheek, ook eene onder officiers eetzaal en de schietloods heeft bezichtigd. De steenfabrikanten in Groningen hebben tegenwoordig geen reden tot ontevredenheid. Zij hebben eenparig den prijs van hun fabrikaat met f 1 de 1000 verhoogd, en zenden vele ladingen naar Pruisen, waar de vraag naar bonte soorten belangrijk is en bovendien nog aanzienlijke koo- pen gesloten zijn. De heer W. de B. te Nijega (Fr.), hoewel geen lidmaat der Herv. Kerk, is door den kan tonrechter veroordeeld tot betaling van zijnen aan slag in den kerkelijken hoofdelijken omslag. Te Eindhoven hebben een aantal heeren het initiatief genomen tot het oprichten eener Flo- ralia-vereeniging, met het doel bij de arbeidende klasse den lust tot het kweeken van planten op te wekken. In het Burgerweeshuis te Harderwijk kan men nog een 12tal zoete appelen (zoogenaamde Huismans) zien, welke, niettegenstaande ze in 1885 werden geplukt, nog in zeer goeden staat zijn. op iedereen heeft gemaakt, dat ook studenten aan de jongste misdadige plannen deelnamen. Met een bede voor het welzijn der universiteit eindigt het schrijven van den Keizer, dat door het Regeeringsblad wordt openbaar gemaakt. Griekenland. In de Kamer is invoer recht op tabak met 81 tegen 25 stemmen aan genomen. Bulgarije. Alle leden der oppositie zijn onder eenigen waarborg uit de gevangenis ontslagen, alleen Nikiforaff en Karaveloff bleven in hechte nis. Het gerucht loopt te Sofia, dat opstand zou uitgebarsten zijn in Oost-Rumenie met name te Plevna, Widdin en Kapritza. Spanje. In den nacht van Zondag op Maan dag zijn te Madrid verschillende personen in hechtenis genomen, onder verdenking van samen spanning tegen de regeering. Ook te Barcelona, Valencia, Sevilla, Valladolid en Cadix hadden wegens deelneming aan republikeinsche plannen arrestatiën plaats. Men heeft de hand gelegd op revolutioniare proclamatiën, welke tot het leger gericht zijn. De regeering is overtuigd, dat niets ernstigs zal voorvallen. Volgens Paris wordt een der ambtenaren van het Ministerie van Oorlog beschuldigd van zeer verdachte, zoo niet misdadige relation met zekere personen, die er belang bij hebben om op de hoogte te komen van gewichtige hervormingen in het oorlogsmaterieel. Deze ambtenaar bekleede een slechts zeer ondergeschikte betrekking en kon, als de beschuldiging waar mocht zijn, in lichtingen alleen over weinig beduidende bijzaken verschaft hebben. Sinds eenigen tijd vermoedde men bedrog en ging hem zorgvuldig na. Gene raal Boulanger heeft hem dadelijk ontslagen. De Engelsche ingenieur Bucknall heeft een dwarsligger uitgevonden, welke bestaat uit twee glasplaten, verbonden door een ijzeren stang. Tot vervaardiging van dit glas wordt gebruikt een mengsel van een soort graniet, dat in Zuid- Engeland in menigte’gevonden wordt. Zooals de ondervinding in Glasgow heeft geleerd, bieden deze dwarsliggers een kolossalen weerstand tegen verschuivingen en stooten. Buitendien zijn zij zeer goedkoop. De fondsen aan de Beurzen zullen zeker stijgen na de verklaring van de twee nieuw ge kozen „capitani regenti”, hoofden van den staat van San Marino. Bij de aanvaarding van hun functie hielden beide heeren redevoeringen, waar in zij zich verbonden tot handhaving van den vrede van Europa mede te werken. Amerika. De regeering van den staat New-York heeft een onderzoek naar de beste uitvoering der doodstraf commissoriaal gemaakt. Deze commissie heeft thans haar rapport uitge bracht en adviseert den dood door ophanging te vervangen door dien door den electrischen schok, als de zekerste en snelste wijze van dooden. Terechtzitting van 25 Maart 1887. Veroordeeld: I G. v. d. K. te Makkum wegens het zich in kenlijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg, tot eene boete van f 3 of 1 dag hechtenis. S. F. te Arum, idem. H. de H. te Workum, idem. J. S. te Cubaard, idem. S. Tj. te Zurich, ter zake als voren, twee malen gepleegd binnen 1 jaar nadat eene vroegere veroordeeling wegens gelijke overtreding onher roepelijk is geworden, tot hechtenis van 3 dagen en eene boete van f 15 of 3 dagen hechtenis. 6 D. V. te Makkum, ter zake als voren, bij eerste herhaling gepleegd tot eene boete van f 10 of 2 dagen hechtenis. 7 W. W. te Arum, ter zake als voren, bij eerste herhaling gepleegd, tot hechtenis van 3 dagen. 8 C. T. zonder bekende woon- of verblijf plaats, idem. 9. W. v. d. Z., P. de H., C. IJ. en J. D. allen te Workum wegens het te zamen en in vereeniging verwekken van burengerucht waar door de nachtrust kon worden verstoord, ieder tot eene boete van f 1 of 1 dag hechtenis. 10 M. B. en R. H. beiden te Makkum, we gens het in de gemeente Wonseradeel te zamen en in vereeniging spelen met geld op eene pu blieke plaats, ieder tot eene boete van f 2 of 1 dag hechtenis. II J. H. S.. J. IJ. de J., Tj. R. de V. en P. R. de V. allen te Koudum, wegens het in de ge meente Hem. Oldeph. en Noordwolde te zamen en in vereeniging spelen met geld in de open lucht, wat betreft den tweeden, derden en vierden be klaagde gepleegd met oordeel des onderscheids, den eersten eene boete van f 2, de overigen ieder tot eene boete van f 1 of 1 dag hechtenis voor ieder. 12 F. A. te Pingjum wegens het in de ge meente Wonseradeel een paard onbewaakt laten staan op eene publieke plaats, tot eene boete van f 1 of 1 dag hechtenis. Voorts alle veroordeelden in de kosten van het rechtsgeding, invorderbaar bij lijfsdwang, Ter rechter tijde „ja” of „neen” te zeggen is moeielijk, verbazend moeilijk. Och Wie weet het niet, dat wij duizende malen in het geval verkeeren, dat wij liever „ja” zouden willen, maar „neen” moeten zeggen. De groote strijd in ons leven ontstaat eigenlijk alleen door die eeuwigdurende botsing van „ja” en „neen”. Als wij de kunst verstonden om daarin altijd de goede keuze te doen, o zekerdan waren wij met het leven en de levenskunst zoo goed als klaar. Het begint als wij kinderen zijn, het wordt voortgezet door den volwassen leeftijd heen, het eindigt pas in de doodsure, als de man met de zeis, de groote maaier, komt en roept„ga nu mede!” en wij „neen” blijven zeggen in plaats van „ja”, zoolang wij maar kunnen. Zoo is aller stervelingen levensgeschiedenis. De Génestet heeft gezegd dat overbekende „Gelukkig hjj en vrij en vroed, Die neen durft zeggen, neen, Dat bondig woord, vol mannenmoed, Tot iedereen.” En hij zou zulk een, die dat durft niet geluk kig, vrij en vroed geprezen hebben, als ook hij het niet geweten had, dat er aan dat „neen” zeggen heel wat moeiten en bezwaren verbon den waren. Maar dat geldt immers in even, of bijna even sterke mate van het „ja” zeggen, dat zelden, als van het „neen” zeggen, dat het veelvuldigst geschieden moet. Daarom zeide hij ook „Ons Ja volgt menig lang berouw, Te lang, te wreed, te spaê. Voor ’t onbedachte woord der trouw Is geen genaê.” „De Banier" bevat de volgende Aoodige raadgevingen. 1. Vergeet bij de oprechtheid der duiven de voorzichtigheid der slangen niet. Pas dus op wat gij zegt, bedenk tot wien gij spreekt en neem u in acht, hoe gij u uitdrukt. Alle on voorzichtige uitdrukkingen worden tegenwoordig door ge heime spionnen overgehriefd aan „de Heraut” of aan het beruchte ■Bureau Keizersgracht 103. Am sterdam. 2. Hebt gij iets in ’t publiek te schrijven, ver geet niet uwe woorden te wegen voor gij ze neerschrijft en kiest bij voorkeur zulke woorden en zulke uitdrukkingen, die met geen mogelijk heid vatbaar zijn voor tweeërlei uitleggen. In dc nco-gcrcformeerde pers is men er tegenwoordig op uit de woorden van tegenstanders te verdraaien om daaruit munt te slaan voor het doel, dat dc groote Jezuït zoekt te bereiken. 3. Moet gij aan een neo-gereformeerde iets schrijven, al is het ook iets dat niet voor pu- bliekmaking bestemd is, denk er om, wat gij doet en hoe gij ’t doet en wees zoo keurig mo gelijk in uw stijl. Tegenwoordig toch kan men allerlei brieven en stuk ken, lot zelfs vertrouwelijke toe, als ze de Irenischen maar in een hatelijk daglicht kunnen stellen, in „de Heraut” vinden, terwjjl als er maar ééne fout in uw brief is, dat blad u verwijt „dat het aan uw Hollandsch slot noch zin kan krijgen 4. Laat al uwe brieven aan neo-gereformeer- den, door een schoonschrijver op groot Hollandsch papier overschrijven, als gij ten minste uw goe den naam als fatsoenlijk man lief hebt. Want schrijft gij misschien eene slechte hand en doet gij toch het werk zelf en gebruikt gij gewoon postpapier, wee uwer dan. Dan vindt gij misschien morgen in de „de He raut” vermeld, dat gij brieven schrijft „met een knoeierige hand op een klein vodje papier.” 5. Maak deze raadgevingen in zoo wijd mo- gelijken kring bekend. Het is noodig dat ieder op zijne hoede z{j tegen allerlei satanische middelen Ja” en „neen” zeggen ter rechtertijde is zoo verbazend moeilijk. Dat weten we nu wel. Maar het is toch zoo dringend noodzakelijk. Waarom Wel, om honderd- en duizenderlei redenen. Om ons zelf, zooveel als om anderen, om ons eigen geluk en anderer zielevrede, om hen die nu leven even goed als om hen, die na ons zullen komen, om den ondergang van het kwade en dus ook om de zegepraal van al wat goed is en om al datgene meer wat zoo maar voor de hand ligt en door den eerste den beste kan worden opgesomd. Oals wij er aan denken, hoe menig men- schenlevenis mislukt, hoeveel levensgeluk is ver loren gegaan, hoeveel wonden zijn toegebracht, hoeveel bittere tranen zijn geschreid, hoeveel kostbaars voor eeuwig bedorven, hoevele heer lijke kiemen in de eerste ontwikkeling verstikt, neen, o neendan twijfelen wij er niet aan, of het noodzakelijk is de hoogst moeilijke kunst te leeren van ter rechter tijde „ja” en „neen” te zeggen. Daar is heel wat over te zeggen. Dat gaat meer zoo. De kleinste woordjes heb ben vaak de rijkste beteekenis. Wij behoeven dus niet te vreezen, dat wij gebrek aan stof zullen hebben, of dat men ons verwijten zal, dat wij met de nachtschuit komen, dewijl het laatste woord in deze zaak al lang gesproken is. Veeleer loopen wij gevaar, dat de omvang der stof, die zóó groot is, dat wij haar niet of ten nauwernood kunnen overzien, belemmerend wer ken zal en oorzaak worden van gebrek aan or de en samenhang. Laat ons daarom eenige lijnen trekken, bin nen welke wij blijven willen, eenige punten op noemen, tot welke wij ons zullen bepalen. Of liever, laten wij het hierover alleen maar even met elkander hebben, dat „ja” en „neen” zeggen ter rechtertijde even moeilijk als nood zakelijk moet geacht worden. Hebben wij dat goed begrepen, dan hebben wij voor heden, en voor nog wel wat langer, genoeg. Bolswardsche Courant I 3 i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1