NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD boiswabb 8N wewssaAösst F I 1887. No. 14. Zes en Twintigste Jaargang. A VOOR NLAND. No. 1. 1862. NIEÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Eene Bolswardsche Courant BINNENLAND. ABONN EEBSTE 3 April. DONDERDAG De Redactie. 'G 7^ De gemeenteraad van Sneek heeft besloten de kermis 3 dagen in te korten, zoodat deze in het vervolg 7 dagen zal duren. Op het terrein van de gistfabriek te Delft zal weldra een aanvang worden gemaakt met den bouw eener nieuwe inrichting voor het in dikken en drogen van spoeling. Naar aanleiding van het bericht omtrent den bedroevenden toestand van een groot deel der Scheveningsche visschersbevolking, schrijft, Iederdie zich op dit Blad wil abonneren wordt verzocht daarvan franco kennis te geven aan den Uitgever B. CUPERUS Az. te Bolsward. rstooting van den Elzasser- uit den Rijksdag heett vaardiging verwekt. An te Parijs door de patrio- erwelkomd. ubliek heeft den gemeen- die de manifestatie van a voordeele der commune, 3 Landhuishoudkundige tard voor eene verplichte er met eene onschadelijke ring zag daarin het beste 3r in staat te stellen, dit kboter te onderscheiden, ijksdag zich niet met dien a vereenigen, geeft zij in ntwerp op den handel in ege te wijzigen, dat voor iraten, die niet uitsluitend worden verkregen, de be- verboden. eringsblad deelt tegen de jnsche bladen gepubliceerd, estie is van opheffing van noch van opheffing van in Elzas-Lotharingen. rhandelingen van Duitsch- omtrent de toelating van geregeld zijn tibus infidelium’’, d. i. de :anen, zullen niet mogen orden zullen na hun te- fdadigheidsgestichten mo- i propaganda maken.” ladat zij den Pruisischen onderzoek had opgedra- wiel ten dienste van het den aangewend, besloten, j ordonnancedienst bij het ter gelegenheid van zijn •il) uit het buitenland on- citatie-telegrammen ont- van regeerende Vorsten. ril. De Nowoje Wremja >er van Financiën bij den rerp heeft ingediend tot srs naar het buitenland, oudgeld moeten worden jgeering moet in de Euro- eekenis, waar de nihilis- jken of waar zij connec- e geldsommen hebben be de politie, om complot- touden te Weenen alleen doel zijn gedeponeerd, dat de personen, die bij izer van Rusland gevan- e gevangenis gemarteld i de Daily News schrijft it deze geruchten onge- die tijdens de laatste vijf <e gevangenen bezocht in de vesting mochten jrteld, dat de politieke hunne behandeling te- waar voegden zij er bij, eid konden zeggen hoe i de gevangenen, die ter Een Russisch Minister genen vóór hun proces 1, maar dat hetgeen de in de gevangenis hebben is dan de dood.” ooten „Fergusons special’ tetroleum ingericht van i deelt men mede turn in 30 uur gevuld en lagen uitgepomptwordt i geladen, dan is voor istens drie weken noodig. booten worden belang- lap^’^^omt nog dat voor ilec. -"w# noodig is, i 3 weken \*ug 25 man in verder 12,000 vat in- ihts 7000 a 8000 vat. Pacific baan hebben de goederentreinremmers hunne arbeid gestaakt, omdat van hen verlangd werd, dat zij, onder alle omstandigheden, op de aan de wagens zich be vindende remkasten moesten blijven zitten. Nadat deze order werd ingetrokken togen zij weder aan den arbeid. allen tijde gereed zijn, om in uwen naam alles bekend te maken, wat gij aan uwe medeburgers wenscht mede te deelen omtrent de belangen uwer gemeente of andere zaken van algemeen welzijnaltijd onder voor waarde, dat niemand, door drift of persoonlijke belan gen vervoerd, hem boodschappen opdrage, die hij als fatsoenlijk man niet dan met tegenzin zou kunnen overbrengen. Eindelijk bevelen we hem aan voor alles, wat onder den naam van advertentiën is begrepenzoo deze niet al te ver moeten verspreid worden, brengt hij ze mis schien beter ter plaatse dan zijne groote collega’s, die er met zoo vele belast zijn. een onpartijdig beoordeelaar aan het Vaderland „Ik houd het er voor, dat die lieden met op zet willen leegloopen, want het is ook te Sche- veningen zeer goed bekend, dat jaar injaar uit te Vlaardingen tal van Duitschers aankomen, om voor de haringvisscherij op de loggers dienst te nemen. De Scheveningers zullen daartoe toch wel even goed in staat zijn Zij kunnen dus daar plaatsing vinden.” De opmerking is ten eenenmale onjuist. Wan neer de haringvisscherij weer aanvangt, kunnen de Scheveningers ook op hun eigen vloot te recht; maar zij moeten tot zoolang, tot Mei of Juni dus, leven. En thans is er evenmin te Vlaar dingen als te Scheveningen gelegenheid om te varen. De nood is dus tijdelijk. Voor 10 plaatsen als surnumerair der poste rijen hebben zich 80 candidaten aangemeld. H. K. H. Prinses Wilhelmina maakte Zater dagmiddag in eene kleine victoria, getrokken door hare Shetlandsche paardjes, een rijtoer door de stad. De prinses bestuurde zelf de paardjes, Blijft de Nederlandsch Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij bewaard voor groote tegen spoeden, dan bestaat er gegronde hoop, dat de thans nog aanwezige verliespost in 1887 van de belans zal verdwijnen, en is de kans op een divi dend over dat jaar niet uitgesloten. Men meldt dat de commandanten der schut terijen zijn aangeschreven, hun schutters, die vroeger in militairen dienst zijn geweest, in af zonderlijke kompagnieën of section in te deelen, opdat bij eventueele mobilisatie de schutterijen terstond naar de grenzen kunnen worden ver zonden. Ds. P. Huet, te Goes, verklaart in het Nieuws-en Advertentieblad van Utrecht: „Voortdurend ontvang ik geesten van afge storvenen op de séances in mijn kleinen huise- lijken kring.” ’t Is een onschuldig genot die visites te ont vangen, en kostbaar is het ook niet. Voor sommige menschen schijnt het onmo gelijk te zijn het papier slechts aan één zijde te beschrijven. Vooral dames hebben daar tegen. Toen onlangs een uitgever een zijner medewerk sters nogmaals ten dringendste uitnoodigde toch deze gewoonte te laten, luidde het antwoord: „Maar gij drukt immers ook letters aan beide zijden van het papier In een der bladen komt een ingezonden stuk voor, waarvan de schrijver het denkbeeld aangeeft, „dat, zoodra een lid der Tweede Ka mer den zestigjarigen ouderdom bereikt, hij daar door ophield lid van dat lichaam te zijn en over ging tot de Eerste Kamer. Zoodoende had men in ons Huis der Lords niet uitsluitend de Ver tegenwoordiging van het meeste geld, maar ook die der meeste ervaring. Men zou dan kunnen bepalen, dat de zestigjarigen den tijd van hun mandaat voor de Tweede in de Eerste Kamer „uitzaten” (men vergeve mij het woordwan neer die nog langer was dan twee jaren, doch in elk geval voor twee jaren zitting namen, en dat zij daarna door de Provinciale Staten kon den herkozen worden. Op deze wijze verkregen ook de kiezers een meer dadelijken invloed op de vorming van het hoogste vertegenwoordigend lichaam, dat nu vaak alleen dient als rem aan de toch al traag loopende karos van Staat.” Van twee zaken één of de zestigjarigen wor den geacht door hunne ervaring boven hen te staan, welke dien leeftijd nog niet bereikt heb ben; of wel de „fijne puntjes” zijn bij hen er af en en zij staan beneden jongeren. In het eerste geval ware het te verkiezen, dat zulke ervaren staatslieden de jongeren in de Tweede Kamer voorlichtten; in het andere geval zou onze Eerste Kamer samengesteld worden uit leden, die eigenlijk voor hunne taak niet meer zoo berekend zijn. In elk geval gelooven we niet, dat het pres tige van een staatslichaam er bij winnen zal, wanneer het door de openbare meening, als een soort van oude-mannehuis voor emeriti-volks- vertegenwoordigers zal worden beschouwd. Zaterdag 30 April e. k. wordt het monu ment op het graf van mevrouw Kleine onthuld, bij gelegenheid van de algemeene vergadering van „het Nederlandsch Tooneelverbond.” Een juffrouw in den Haag, die zich reeds verscheidene malen tot de Tweede Kamer heeft gewend met klachten over haar geneesheer en miskenning van hare rechten op een erfenis, heeft nu verzocht, dat de Kamer „haar ten ge- hoore zal ontvangen.” De Commissie voor de verzoekschriften, in wier handen dit smeekschrift is gesteld, heeft nog geen rapport uitgebracht. Het lijdt echter eenige twijfel of haar wensch zal worden vervuld. Voor eene enkele maal zou zulk eene samenspraak met eene bejaarde dame over eene erfenis eene opbeurende afwisseling geven met de soms wel wat dorre redevoeringen over beginselen van staatsrechtmaar als antecedent zou het gevaar lijk zijn haar bezoek te ontvangen. Er zijn in ons land talloos velen, die zich verongelijkt achten en zoo die allen persoonlijk hunne belangen bij de Vertegenwoordiging kwamen bepleiten, zou deze het geheele jaar door kunnen bijeenblij ven en eiken dag avondzittingen moeten houden. Een der verstandigste maatregelen van den Grondwetgever is geweest de instelling van eene griffie, waar de verzoekschriften worden gede poneerd. Deze griffie is een onzer heilzaamste staatsinrichtingen, BUITENLANDSCH OVERZIGT. De tijdingen uit Amerika geven ons gelegenheid, om met wat goeds te beginnen. Lincoln, de president der Unie, heeft aan het Congres een voorstel gedaan, dat strekken moet, om de slavernij door een’ krachtigen doch vreedzamen maatregel af te schaffenhij wil al de bijzondere staten, welke tot de vrijverklaring hunner slaven willen overgaan, daarin behulpzaam zijn door schadeloosstelling uit de algemeene kas der Republiek. De vertegenwoordigers des volks hebben deze boodschap van den wakkeren president met de grootste belangstel ling ontvangen zij gevoelen dat de aanneming van dit voorstel niet alleen Noordamerika tot eere verstrekken, maar ook een gevoelige slag toebrengen zal aan het verbond der Zuidelijke staten. Ook de kansen van den oorlog worden voor deze laatsten steeds minder gunstig, zoodat velen reeds het einde van den oorlog meenen te zien. Ondertusschen hebben president Jef ferson Davis en de zijnen onlangs toch nog pleizier gehad van hun monsterachtig stoomschip, Merrimac, dat naar de beschrijving zoo wat van eene ark moet hebben, ’t Is een voormalig schip van de oorlogsvloot der Unie, 3 voet boven de waterlijn afgezaagd, daarboven voorzien met een bomvrij dak van spoorwegijzer en volkomen geharnast. De boeg en spiegel zijn van staalhet voornaamste wapen van het schip zijn de ijzeren stormrammen, die dienen moeten, om de vijan delijke schepen te doorboren. Bij Norfolk, een haven van het Zuiden, heeft de Merrimac haar eerste proef stuk afgelegdde kogels van de oorlogschepen der Unie wierp ze als elastieke ballen terug. Een fregat van 24 stukken zonk na twee stooten van het water monster ook andere schepen ondergingen hetzelfde lot of gaven zich over. Doch even als in eene tooverge- schiedenis kreeg de Merrimac onverwachts eene tegen partij in de Monitor, een ijzeren schip van 172 voet lang, dat door de Noordelijken ter regter tijd was ge bouwd. Nu volgde er eene bokspartij, die daarmede eindigde, dat de Merrimac afzakte, om zeker weldra weder te Voorschijn komen. Jammer echter, dat erbij dit groote oorlogspel eenige honderden menschen met de zinkende schepen in de golven zijn verdwenen. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. En waarom niet? Tusschen de grootere, deftige couranten, die dagelijks en wekelijks het land door vliegen, wandelen ook zoovele nederige blaadjes in kleinere kringen rond, om wat nieuws te vertellen en boodschappen over te brengenen is het dan zoo vreemd, dat ook te Bolsward een wekelijksche Bode door deze en omliggende gemeenten wordt uitgezon den? Andere steden van Friesland mogen, door de omstandigheden begunstigd, Bolsward in omvang en bloei zijn voorbij gestreefd, nog altijd heeft het onder de kleinere van het elftal ’een zekeren naam, en mag het zich op zijne wekelijksche markt in een druk bezoek uit de nabuurschap verheugen. Denk niet, geachte Lezer, dat wij hiermede tegenover andere steden en plaatsen dezer provincie Bolswards roem willen verheffen, en ons aldus belachelijk makenneen wij wenschen alleen, dat gij het verschijnen van dit weekblad niet als eene al te vreemde zaak beschouwt, en dat gij onzen Bode met eenige welwillendheid ontvangtwelligt zult ge hem dan ook niet ongeschikt vinden, om voor u eene commissie in uw eigene gemeente of in de naburige steden en dorpen over te brengen. Ons plan is, om dezen Bode uit te zenden als een eenvoudig, maar fatsoenlijk burgerman. Hij zal u wekelijks een verhaal doen van de merkwaardigste gebeurtenissen, die hem uit den vreemde of van nabij zijn ter ooren gekomenhij zal u mededeelen, wie van uwe kennissen of verre vrienden in den omtrek is gehuwd of overleden; wie er met ’eenjonggeborene is gezegend, of een smartelijk verlies te betreuren heeft. Hij zal u, zoo gij er belang in stelt, eenige handelsberigten doen toekomen, en wanneer hij er den tijd voor heeft ook nu en dan wat wetens- waardigs mededeelen uit het gebied der natuur of van het bedrijf der menschen. Onze Bode zal niet gekleed gaan in een’ rok, die door eene bijzondere kleur, b.v. groen of rood, in het oog valt, opdat hij zich niet verbeelde, iets meer te zijn dan een eenvoudige Bode, nl. een staatkundige, een volksleider of zoo iets. Daarentegen zal hij ten Uök ons hiau is Olijven oestaan nier siecnrs, maar is nnemaien vergroor van formaat. De kleine handpers is vervangen door twee snelpersen, en op de drukkerij zijn 13 personen werkzaam. Helaasde oprichter is niet meer, twee redacteuren zijn na den heer Stratemeijer bezweken, Dr. G. Hamming en G. Fokkens, doch met on verflauwden ijver volgen wij het eens gebaande pad en trachten naar onze beste krachten, eene zoo we hopen, niet geheel onwaardige plaats in te nemen te midden der weekbladen die voor en na hier verschenen en verdwenen. Als een bewijs hoe ook op dit gebied zich ter dezer stede een krachtige ontwikkeling heeft geopenbaard, laten wij de titels volgen der verschillende bladen, die hier voor korteren of langeren tijd het licht zagen. Zij zijn: „Dc Negen Gemeenten"1, De Weekbode", Ons Noorden", lx „Westergoo", „De Horlogemaker", „De Kruidenier", „De Nederlandsche Drankwet", ij, „De Nederlandsche Politiegids"„De Photograaf", „Het Vaandel". D Wij eindigen met den wensch dat het Bolsward steeds goed moge blijven gaan U en het voortdurend een waardige plaats moge innemen onder de kleinere steden des te, lx landsmet een woord van dank aan allen, die ons blad willen lezen en door hun aan- 7 '7> kondigingen ons steunen, met eene aanbeveling voor de toekomst. A BOLSWARDSGHE COURANT BolswardscHe Couraïït De Uitgave dezer Courant, die eiken Don derdag het licht ziet, geschiedt door B C (I P E R U S Az. te Bolsward, wien men alles dit Blad betreffende, uiterlijk tot IFoens» dag morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden. Alle briefporten komen op rekening der inzenders. nAVTïPDTlA M 17 A De Abonnements-prijs is 0,80 per drie maanden franco per post f 0,95. De prijs der Advertentiën is van 16 regels 40 Cts behalve 35 Cts voor het A d- vertentiezegel; elke regel meer kost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1