NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WOTSSBAOMl I De aankomst van den Koning te AMSTERDAM. BOLSWARD 1887. Zes en Twintigste Jaargang. No. 15. VOOR DONDERDAG 14 APRIL BINNENLAND. BUITENLAN D. Meer gehoord, maar vaak vergeten ft Kort verslag van den Raad 1® ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. dit lezen ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Men mag daar er in heeft, vuile de lange voor ons hebben er tijd OP DINSDAG DEN 12 APRIL j.l. ’s avonds ten T ure. Bolsward. De leden der Doopsgezinde ge meente alhier hebben met ’t oog op de a.s. va cature de volgende heeren uitgenoodigd voor eene preekbeurtS. J. Dekker van Monnikendam, W. J. v. Douwen van de Rijp, J. Honig van Balk, G. A. Hulshoff van Knollendam, P. E. Lugt van Winterswijk en W. C. Schift van Dantumawoude. ’s Gravenhage, 12 April. De hooge Raad heeft heden vernietigd het arrest van het Hof te Amsterdam, waarbij van der Stadten Fortuijn ver oordeeld waren tot 6 maanden gevangenisstraf, wegens opzetting tot wederspannigheid in gedruk te geschriften (verspreiding van strooibiljetten na de Amsterdamsche ongeregeldheden), het feit niet strafbaar geacht en hen van alle rechts vervolging ontslagen. WestergOO. In sommige streken van dit deel der provincie heerscht eene groote sterfte onder de jonge kalveren. De dieren worden dodsig en zijn ze eenmaal in dien toestand, dan is herstel niet mogehjk en volgt de dood zonder uitzondering. Dagelijks ziet men den een of anderen arbeider een gestorven beest huiswaarts brengen. Voor velen is dit een aardig buiten kansje, doch voor den boer minder gewenscht. Een tiental en meer stuks te verliezen is alles behalve prettig. Ervaren veehouders zeggen dat tegen de kwaal niets is te doen, of ’t moest zijn de kalveren niet te legeren op plaatsen waar andere zoo pas gestorven zijn. Of hierbij ook een goed geloof te pas komt, wagen wij niet te 1. Procesverbaal van kasverificatie over het le kwartaal 1887. Notificatie. 2. Aanbieding van het verslag van den toe stand der gemeente over 1886. Ter visie voor de leden van den raad. 3. Voorstel van Burg, en Weth. tot het aan stellen van nog een onderwijzer aan de stads- teekenschool. Ter visie. 4. Aanbieding van eene concept-verordening op den stoomtram. Ter visie. 5. Voorstel van Burg, en Weth. tot het ma ken van een nieuwen toegang naar de raad zaal. Ter visie. 6. Missive van Voogden van het algemeen stads armenhuis tot af- en overschrijving van posten op de begrooting over 1886. Goedgekeurd. 7. Voorstel van Burg, en Weth. inzake het terrein bij „de Broerekerk.” Het voorstel luidt om het terrein in uitsluitend eigendom aan de gemeente te doen overgaan voor f 2000. Ter visie. 8. Behandeling van het verzoek van den schuttersraad der d.d. schutterij tot wijziging der begrooting over 1886 en 1887. Goedgekeurd, Kind zijn gaat niet gemakkelijk voor een groot mensch. Kinderachtig zijn valt, blijkens waarneming en ervaring, veel lichter. Zietdaar, lezerstwee waarheden, die aller minst op den roem van nieuwheid aanspraak maken. Toch verdienen zij wel in zeer groote mate telkens weer herinnerd en onder veler aandacht gebracht te worden. Wij denken er dan ook niet aan om verschoo- ning te vragen, dat wij ze hier nog weer eens ter sprake brengen. O neen, wij zijn vrijpostig genoeg om te veronderstellen, dat het velen aan genaam wezen zal er op nieuw bij te worden bepaald, dat velen ons met belangstelling vol gen zullen bij hetgeen wij er over in het midden wenschen te brengen. En vergissen wij ons in dit laatste, het is dan niet anders. Wij deden bet uit bestwil en meer dan dat vermogen wij niet. Het is voor een groot mensch niet gemakke lijk kind te zijn. Neen, waarlijk niet Het maatschappelijk leven toch schijnt er al meer en meer op ingericht om natuurlijkheid en rondborstigheid, onverschrokken waarheids zin en oprechtheid, eenvoudigheid en openhar tigheid zoo spoedig mogelijk en zoo gestreng mogelijk te veroordeelen en te dooden. Het een is niet fatsoenlijk en het ander staat niet voor een groot mensch. Met het een komt men niet vooruit in de wereld en met het ander maakt men zich veel vijanden. Het eene haalt ons een hoop moeite en last op den hals en het andere is oorzaak, dat men ons dwazen of dwee- pers gaat schelden. Het eene is zondigen tegen eenmaal aangenomen en vastgestelde gewoonten en gebruiken, die men nu toch niet bij machte is te wijzigen of uit te rukken, en het andere openbaart slechts de koppigheid van een, die met alle geweld alleen tegen den stroom op wil roeien. Op deze en dergelijke wijzen wordt er gepre dikt en geleeraard van den eersten oogenblik af aan, dat men zijn schreden in het werkelijke leven gaat zetten en, met eèn enkele uitzonde ring slechts, wordt het spreekwoord van „te huilen met de wolven, met welke men in het bosch is” in beoefening gebracht. Het kinder lijke verdwijnt en alleen het kinderachtige blijft over. Dit is zelfs zoo sterk, dat vaak de klacht ver nomen wordt, dat ook de kinderen al geen kin deren meer zijn. Dezer dagen wilde een kleine meid van even tien jaar geen sokken aandoen om zich op de gladde straten voor vallen te bewaren, tenzij het zwarte sokken waren, want gekleurde sok ken neen, dat stond niet, ajakkes! Och! mjjn lieve meidik vrees, dat ge nog wel dik wijls in uw volgend leven op gladde paden val len zult, als gij zooveel eischen stelt aan wat u voor vallen bewaren kan en moet. En ik hoorde van een jongen, die niet wilde uitgaan, omdat er een lap op de knie van zijn broek gezet was. Dat stond niet, zoo beweerde hij, en zijn makkers zouden hem uitlachen. Zoo’n fat, niet waar? Wat zal die jongen, op nog heel ander gebied dan een jongensbroek, in la ter dagen het op harde manier moeten leeren, dat men soms al heel blij is, als men maar al tijd een lap heeft om het gat mede te bedek ken. dat er, toen wij door het kreupelbosch des levens gejaagd werden, gescheurd werd in ons hart, in onze ziel. O zeker, deze klacht over het gemis van het kinderlijke in het kind is niet nieuw. Maar dat er aanleiding is om die klacht te slaken is niet der kinderen schuld zoozeer, als wel die der groote menschen. Dat het kind er naar hunkert om te doen als de groote menschen, dat is een zijner eigenaardigheden, dat is volkomen natuur lijk en in den haak. Maar kan het kind het nu helpen, als het die groote menschen allerlei onzinnigheden ziet bedrijven en door hen er toe gebracht wordt hunne kinderachtigheden na te volgen Het een is immers het noodzakelijk gevolg van het ander. Het moet wel zoo gaan. Veel gemakkelijker dan kind zijn is voor den grooten mensch, blijkens waarneming en erva ring, kinderachtig zijn. Het zou ons veel te ver voeren, indien wij ten bewijze hiervoor een voor een wilden gaan opsommen, welke kinderachtigheden er in die wereld der groote menschen gevonden worden en onaangevochten blijven bestaan. Allerlei zotte gewoonten en dwaze gebruiken hebben burgerrecht verkregen en schijnen on sterfelijk. De onzinnigste modes vinden gemak kelijk ingang en tellen hare navolgsters en na volgers, de eerste vooral, bij duizenden en tien duizenden. De samenleving hangt aaneen van eene overgroote menigte dwaasheden, die de men schen overeengekomen zijn, naar het schijnt, te huldigen, te eeren, te aanbidden, zooals de heiden zijn bespottelijk mismaakt en wanstaltig, misvormd afgodsbeeld aanbidt. Men mag dit piet zeggen en dat niet doen. Men mag dezen De Koningin en het Prinsesje zullen morgen, bij haar tocht door de versierde straten, ook de Westerstraat passeeren. Onder de eerepoort zul len 150 kinderen een toepasselijk lied zingen, waarvan een pracht-exemplaar der Koningin zal worden aangeboden met een bouqet aan de Koningin en het Prinsesje. De Koningin heeft o. a. den wensch te kennen gegeven, om de kinderspeeltuinen te bezoeken. Verschillende straten in den Jordaan zullen morgen vermoedelijk eveneens worden bezocht. Te Hamburg is beslag gelegd op een ma gazijn van sociaal-demócratische boeken.. De magazijnmeester werd gearresteerd. Hij is de schoonvader van den verbannen socialist Grün- berg. De tegelijk in beslag genomen papieren hebben aanleiding gegeven tot huiszoekingen te Ilmenou, Einsiedeln, Eltville, Eupen, Stettin, Königsberg, Mannheim en Pirmasens. Hier zijn acht personen gearresteerd. Uit Odessa wordt gemeld, dat de inhechte nisnemingen aldaar aanhouden en de toestand zorgwekkend is. Het heet dat op Katkoff onte vreden Panslavistische aristocraten in het geheim eene revolutie trachten te bewerken, door welke de Russische Keizer van den troon gestooten en vervangen worden zou door den oudsten zoon van den vorigen Keizer, uit diens morganatisch huwelijk met Prinses Dolgorouki. De partijgan gers van den jongen Dolgorouki beschrijven hem als zeer beschaafd en verlicht, en in staat een goed constitutioneel Vorst te zijn. Te Madrid is opnieuw een dépot van wape" nen ontdekt. Ook is in de omstreken eener provinciestad ammunitie in den grond bedolven gevonden. Men gelooft dat de ammunitie voor de Carlisten bestemd was. In een Fransch proces is uitgemaakt, dat een slotenmaker niet het recht heeft een sleutel na te maken, die hem door den eerste den beste wordt gebracht. Indien zij niet persoonlijk hun cliënt kennen, mogen zij hun werk slechts aan de aangewezen woning afleveren, om zich er van te vergewissen, dat de bestelde sleutel behoort aan de aangewezen deur. Wordt die voorzorg verzuimd, dan zijn zij civiel verantwoordelijk voor de misdrijven, die door hun indirecte mede plichtigheid worden bedreven. Een voorname dame te Genua, de vrouw van een hooggeplaatst ambtenaar, heeft dezer dagen terechtgestaan wegens diefstal van verscheidene artikelen uit een modemagazijn, ter waarde van f 50. De gerechtelijke geneeskundigen verklaar den dat de beschuldigde in een ziekelijken geestestoestand verkeerde, aan „kleptomanie” leed. De rechtbank nam dit als bewezen aan, maar veroordeelde de voorname diefegge toch tot 5 dagen gevangenisstraf. Dit geneesmiddel zal misschien beter helpen dan de nieuwste electriseeringen van de genees kundigen. Bij Cincinnati leeft een der grootste gezin nen in de Vereenigde Staten. De man, Joel Vaughan, huwde viermalen. Zijn drie laatste vrouwen waren allen weduwen, die kinderen hadden bij hun vorige echtgenooten, en wel acht, zeven en vier, samen negentien. Zijn vier vrou wen gaven Vaughan 27 kinderen, zoodat hij met de 19 stiefkinderen er 46 te verzorgen heeft. De oude vader is 80 jaar, het jongste kind ligt nog aan de moederborst. beslissen. Achlum, 9 April. Daar wordt geklaagd, dat er in den bouwhoek zoo weinig kieviten zijn. Toch werden hier Donderdag in de plaats van den landbouwer A. niet minder dan 13 kivits- eieren gevonden. Genoemde landbouwer heeft dan ook ten vorigen jare op vier pondematen lands 17 eieren laten uitbroeden. In drie nes ten lagen 4, in een vierde nest 5 eieren. Zeker verdient dit voorbeeld alle navolging. Niettegenstaande de bijzondere school al hier vele sparende kinderen aan de openbare school onttrokken heeft, mag zich de schoolspaar- bank toch in voortdurenden bloei verheugen. In ’t afgeloopen kwartaal toch werd er f 90,975 in gelegd en slechts f 14,77 uitgenomen, tengevolge vertrek naar Amerika. Dokkum, 9 April. Nog altijd schijnen er hier en elders overdreven geruchten in omloop te zijn over de typhus-epidemie. Het doet ons daarom genoegen, dat wij in de gelegenheid zijn gesteld, om, ter geruststelling, uit een zeer ver trouwde bron te kunnen mededeelen, dat van 14 Februari af tot en met heden, door de typhus zijn aangetast 66 personen, waarvan 8 zijn over leden, 48 zijn hersteld en 10 nog in behandeling bleven. Men schrijft aan de Leidsche Courant: „Jl. Maandag woei het uit het zuidwesten 's namiddags stond er een krans om de zon en ’s avonds een rad om de maan. Een krans om de zon daar schreien vrouw en kinderen om, zeiden reeds oudtijds de zeelieden, bij ondervin ding wetende wat er te wachten stond. De Dingsdag volgde met doodstil somber weer en eene aschgrauwe lucht. Maar Woensdagnacht was het uit ’t noordoosten gaan waaien met re gen en sneeuw, en weldra brak de storm los. Gisteren, Donderdag, vooral was de wind zeer hevig, met noodweer soms op de hoogst onstui mige zee. Toch was de barometer gerezen en New-York had niet eens storm aangekondigd. Nu is het heden; Vrijdag, de derde dag dat de oostenwind, hoewel iets minder hevig, waait, en daar een oud spreekwoord zegt„De oostenwind is een koningskind, hij waait maar drie dagen,” hopen zee-en landlieden dan ook, dat hij nu zijn rolletje zal hebben laten afloopen. „Nu heeft de wind uit twee voorname storm- hoeken geslingerd, maar waar blijven met dat al het lenteachtig gevoel en de groeizaamheid Omdat de crocus bloeit en de koekoek boven bet nest zweeft, om een nest te zoeken, is daar om nog het weiland niet groen, maar dor voor Grasmaand. Omdat voor twee gevonden kievits- 9. Twee adressen omtrent het voorstel van Burg, en Weth. tot amotievan de brug bij „de drie Kroonen” en „de Brouwerspost”. Behandeld bij punt 10. 10. Behandeling van het voorstel van Burg, en Weth. a. tot vervloering van een gedeelte Dijlakker. b tot amotie van de brug bij „de drie Kroonen” en „de Brouwerspost”. c. tot het daarstellen van een draaibrug bij „de Katterug”. a. Met algemeene stemmen aangenomen. b. en c. De voorstellen met 8 tegen drie stem men afgewezen (de hh. Vos, Cremer en Feenstra.) 11. Voorstel van Burg, en Weth. naar aan leiding der adressen van den gemeente architect, den stadstuinman, en den doodgraver, omtrent den duur der benoeming. De duur der benoemingen op drie jaren gesteld. 12. Benoeming van: a. een gemeente architect, b. een stadstuinman, c. een doodgraver. Herbenoemd de thans in functie zijnden. Daarna werd besloten tot vervulling der tijde lijke vacature aan de school voor minvermogenden tengevolge ongesteldheid van den onderwijzer Terpstra. niet zien en dien niet groeten. o J niet komen en elders niet heengaan. Men mag Maar neen, wie lust lijst maar aan. Wij voor ons hebben er tijd noch geduld voor. Wie goed over al die kinderachtigheden na denkt wordt er licht kwalijk van. Wat er aan te doen Ziet, waar de Génestet ook in onze dagen nog even zoo goed als bij zijn leven reden zou heb ben om onder het opschrift „Individualiteit” te schrijven „Wees u zelf!” zie ik tot iemand; Maar hij kon niet„hij was niemand”, daar zou hij, met betrekking tot de' kwaal, waar over wij nu handelen, ook nog aandrift gevoe len om te bidden „Geef ons natuur en waarheid Want juist in deze twee dingen ligt, naar wij gelooven, de groote fout. Door het gemis van „natuur en waarheid,” is men niet meer „iemand”, maar „niemand”. Door het gemis van deze beide bij uitnemend heid kinderlijke eigenschappen vervalt men in het kinderachtige. De zelfstandigheid is te loor. Men doet wat de groote hoop doet. Men juicht toe, wat de meerderheid toejuicht. Men wordt ten prooi aan de, bij stilzwijgende afspraak als het ware aangenomen, onzinnigheden. Het kin derlijke wordt uitgeschud. Het kinderachtige voor het eenig ware en goede aangezien. Zoo wordt het leven van alle kleur en geur, van alle bezieling en verheffing beroofd. En daar is het toch waarlijk te goed voor Kind zijn is moeilijker, veel moeilijker voor den grooten mensch dan kinderachtig zijn. Denkt nu eens even na. Wij kunnen bijna altijd voor zeker aannemen, dat wat in het leven het moeilijkste is ook het beste is. Dat zal, vooral in dit geval, toch wel bepaald waarheid zijn. Welnu, dan hebben wij er ook niets meer bij te voegen. Wie durft zeggen, dat hij het slechte wil Niemand Komt, laat ons dan met elkander jagen naar het beste. Poster goo Dinsdagmiddag precies te half drie arriveerde de versierde koninklijke trein voor het Centraal station, onder het gebulder der kanonnen. Een driewerf hoerah van het klein getal aanwezigen weerklonk. De Vorstelijke familie ziet er zeer welvarend uit en groette vriendelijk. De Koning droeg de admiraals uniform, de Koningin een bruin fluweelen reiscostume, met zwarte met kant afgezette mantille. In de met bloemen versierde wachtkamer le klasse werden HH. MM. begroet door den raad van beheer van de Hollandsche Ijzeren Spoor- weg-maatschappij, bestaande uit de heeren Wes- terwoudt, president; jhr. Roëll, commissaris, en van Hasselt, administrateur. Het dochtertje van den burgemeester van Tien- hoven bood het Prinsesje een bouquet aan. In de vestibule stonden de Kon. Vereeniging Het Indische Kruis onder de Zinspreuk „Een dracht maakt macht”, de Kon. Citadel-Vereeni- ging, enkele leden van de 3e sectie Metalen Kruis, 4e sectie Metalen Kruisridders, alle met hunne vaandels, waarlangs HH. MM. passeerden. Het dochtertje van den president van eerstge noemde vereeniging, S. F. W. Plug, droeg een gedicht voor toepasselijk op de Vereeniging en het Vorstelijk gezin, terwijl het dochtertje van L. Mens, eerelid der vereeniging, der Koningin een bouquet aanbood in de vorm van het eere- teeken voor belangrijke krijgsverrichtingen. De beide meisjes werden begeleid door Christina van der Woude, eerezuster van het Indische Kruis. De vorstelijke familie nam dit huldebetoon met zichtbaar welgevallen aan. Voor het perron stond het zwart van de men schen zoover het oog reikte. Een oorverdoovend hoera, gevolgd door het gewuif met hoeden en petten volgde, de muziek van het 7e regiment speelde de volksliederen. Langs de Prins Hendrikkade en Damrak stond een onafzienbare menigte, die vol geestdrift de vorstelijke personen het welkom toejuichte. Op den Dam stond men als gepakte haring en hier steeg de geestdrift ten top, toen de vorstelijke familie, onmiddelijk na aankomst, op het balkon verscheen en de opgetogen wuivende en hoerah roepende menigte vriendelijk begroette. Het Prinsesje gaf aanhoudend kushandjes en stond tusschen haar Koninklijke ouders met vriendeljjk lachend gezichtje. Aan het Paleis stonden de commissaris des Konings, de burgemeester en de commandant der stad, om de hooge gasten te verwelkomen. Hedenmiddag is ten Paleize diner in de Mozes- zaal, van zeven-en-twintig couverts, waaraan, be halve de leden van het koninklijke gevolg, zullen deelnemen de burgemeester en wethouders der stad Amsterdam, generaal Baud en jhr. van Rensselaar Bouwier, vice-admiraal. De wacht aan het Paleis werd heden betrok ken door het 7e Regiment Infanterie. Bolswardsche Courant DER GEMEENTE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1