NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD RRtSWARR ER VMHUMU Een hoogst belaogï voorstel s 1887. Zes en Twintigste Jaargang. No. 16. VOOR DONDERDAG 21 APRIL. BINNENLAND. BUITENLAND. X X X ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, wier zich an ver- ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. MEMORIE VAN TOELICHTING. Te Lissabon werd 13 dezer weder een schok van aardbeving gevoeld, die vrijwat schrik onder de bevolking verspreidde. Ook te Malta werd schier gelijktijdig een schudding van den bodem waargenomen. Door de onvoorzichtigheid van eenige spe lende kinderen werd voor een paar dagen de winkel van den ijzerhandelaar Mould in Stof- fardshire (Engeland) door een kruitontploffing gedeeltelijk vernield. Mould had juist ongeveer 200 pond kruit ontvangen en hij had dien voor raad in zijn winkel opgeborgen. Daar er op straat een weinig kruit lag, maakten eenige kinderen daarvan een soort van kanaaltje, dat tot aan den winkel liep, en dat zij in brand staken. Eene verschrikkelijke ontploffing volgde. Twee kin deren werden op de plaats gedood, drie anderen werden zoo hevig verwond, dat men aan hun herstel twijfelt. Donderdag, zegt de Tyd, heeft het Prinses je eenigen tijd in het Vondelpark gehoepeld. Er kan niet gezegd worden, dat onze tegenwoordige Prinses week wordt opgevoed of verwend. Moge menige moeder, die geen Koningin is en 1-~ kinderen geen prinsen en prinsessen zijn, aan dat goede voorbeeld spiegelen. Van kweekte en door de kamerlucht gebleekte wezen tjes, wien door gemis aan zuivere lucht, in de vrije natuur met volle teugen ingeademd, het noodige staal in het bloed ontbreekt, is geen kloek en vroed geslacht te verwachten. En toch dat hebben wij noodig, willen wij tot den ge spierden bouw en den gezonden, practischen zin van onze voorvaderen terugkeeren. Nu en dan vormen zich te Amsterdam op tochten van werklieden van een of ander bedrijf. In phantastische pakken, waarin de oranjekleur den boventoon heeft, marcheeren zij zingende, met vaandels en de attributen van hun bedrijf, voorafgegaan door een trommel, hoorn of har monica, ordelijk langs de grachten en straten. Zoo gingen de groentehandelaars met hunne vrouwen en knechts langs de groentemarkt. Zij droegen allerlei groenten aan stokken gebonden. De stoet werd gesloten door eene handkar, die door een paar man, geheel in oranjepak gekleed, werd voortgeduwd. Op die kar stond eene haring ton, waarin een man zat met eene muts met bloedrood lint en met een rouwstrik op de borst. Rondom de kar dansten en jubelden een aantal mannen en vrouwen, die het bekende lied zongen: „Leve de demisaison, Alle socialen in een harington”. De Eerste Rozendwarsstraat te Amsterdam was Vrijdagavond in eene balzaal herschapen. Men had er eene tribune met muzikanten door de Transvaalsche club aangeboden aan de feest commissie. Een geregeld bal werd tot laat in den nacht volgehouden. Onder de dansers zag men vele soldaten van alle wapens der landmacht, een paar brievenbestellers, een omnibusconduc teur en.eenige politie-agenten, die al dan sende meer als ceremoniemeesters dan als hand havers der orde hadden op te treden, want de geest was zoo prettig en gezellig mogelijk. De Burgemeester van Amsterdam brengt ter kennis van de ingezetenen, dat Z. M. de Koning hem opgedragen heeft bij de burgerij de tolk te willen zijn van Zr. Ms. diepgevoelde erkentelijkheid voor de vele en velerlei blijken van liefde en trouw, zoowel aan zijn persoon, als aan H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina, gedurende hun verblijf in de hoofd stad op zoo hartelijke wijze gegeven. Z. M. heeft het zeer betreurd, dat zijn gezond heidstoestand hem langdurig rijden verbood, zoo- dat hij niet in staat is geweest om alle ver sieringen, ter eere van hem en zijn Huis schier overal aangebracht, persoonlijk in oogenschouw te nemen, gelijk hij ook tot zijn leedwezen door het gure weder is belet den schoonen morgen groet op 15 April van het Paleis-balkon te be antwoorden. Herhaaldelijk echter heeft Z. M. zijne warme waardeering uitgesproken, zoowel van dien met ontroering aangehoorden kinderzang, als van zoo vele andere treffende uitingen van aanhankelijk heid, waarvan geen enkele aan Zr. Ms. belang stelling is ontgaan, en die allen zonder onder scheid hem innig hebben verblijd, ja de feest- week van 12 tot 18 April onvergetelijk voor hem zullen doen blijven. De wonderen zijn de wereld nog niet uit! Onder de „zeldzaam voorkomende” gevallen rekende de Nieuwe Asser Ct. het feit, dat een geit van D. Jans te Schoonoord, binnen den tijd van drie jaren elf levende lammeren heeft ge worpen. Dat door een geit lammeren (jonge schaapjes) worden geworpen, is inderdaad een „zeldzaam voorkomend geval 1” Het vermoeden, dat de twee personen uit Rotterdam, die op den tweeden Paaschdag van den Hoek van Holland met eene roeiboet zee waarts gingen, verongelukt zouden zijn, is reeds bewaarheid. Donderdag jl. werd de omgeslagen boot op het Maasdrogge gevonden, en den volgen den dag vond Schipper 't Hart van Brielle een der lijken. Op de vischmarkt te Rozendaal is eene plaatschol verkocht, waaruit bij opensnjjden eene gouden oorbel te voorschijn kwam. „Vergadering van Kerkvoogden (25 April 1883.) „Is ingekomen eene missive van Burgemeester „en Wethouders van Bolsward verzoekende om „voor de den 7en en 8sten Augustus te houden „landbouwtentoonstelling te mogen beschikken „over de Broerekerk en het daarbij behoorend „terrein.” Is in deze aanteekeningen niet een begin van bewijs gelegen voor de rechten van de Hervormde gemeente Zoude van de zijde der Hervormde gemeente geene actie kunnen worden ingesteld, tot gedeel telijke uitkeering van de revenuen (pacht der jaarmarkt) die het terrein ten bate van de bur gerlijke gemeente heeft afgeworpen, al zoude tegen deze actie, gesteld dat zij opging, door de burgerlijke gemeente, wat een groot deel der vergoeding betreft, ook de verjaring kunnen worden ingeroepen Zoude daarentegen door de burgerlijke gemeente, indien zij al niet op grond van de door haar verrichte, en door het Kerk bestuur niet weersproken, daden van eigendom aanspraak maakte op het geheele terrein, niet eene actie tot verdeeling kunnen worden inge steld Uit hetgeen wij hiervoor aanstipten zult gij, evenals wij, de overtuiging hebben ontvangen a, dat de eigendom van het terrein bij de Broerekerk betwist is. b. dat noch het algemeen gerucht, noch geraad pleegde documenten, noch verrichte daden, noch heerschende begrippen of gehoorde beweringen, in het geschil uitspraak kunnen doen, rechts zekerheid omtrent den eigendom of omtrent de lijn van verdeeling kunnen geven. Deze overtuiging en het bepaald verlangen om aan den onhoudbaren toestand een einde te maken, heeft Uwe Vergadering in de zitting van 16 November 1886 (waarvan het ge heim nu is opgeheven) geleid tot het besluit om ons op te dragen met de Kerkvoogdij der Hervormde gemeente, zoo, mogelijk, onderhande- lingen aanteknoopen omtrent de oplossing van de zaak. Aan onze uitnoodiging om in onderhandeling te treden, is door heeren Kerkvoogden bereid willig voldaan. Reeds dadelijk, hoewel de beide partijen oplossing van de kwestie uitdrukkelijk verlangden, stond, zoowel bij het Collége van Kerkvoogden als bij ons, de overtuiging vast, dat, indien de weg van rechten werd ingeslagen eene zeer langdurige en zeer kostbare procedure was te voorzien, en was de wensch leven dig om te trachten deze procedure, die voor beider finantieel belang hoogst nadeelig en voor de goede verstandhouding van burgers van de zelfde gemeente allicht gevaarlijk zoude zijn, door eene oplossing en schikking in der minne te voorkomen. In de herhaalde conferentiën en de gevoerde briefwisseling tusschen de commissie die door en uit het colege van Kerkvoogden en Notabe len voor de zaak is benoemd, en ons, bleek dan ook, dat deze wensch op den voorgrond stond. Dit nam niet weg, dat iedere partij voor de rechten van het lichaam dat zij vertegenwoordig de nadrukkelijk opkwam, dat zich moeijelijke vragen voordeden, en een zoo naauwkeurig mo gelijk onderzoek werd ingesteld. Het resultaat van vele bemoeijingen is, dat wij tot overeen stemming zijn gekomen omtrent de voorwaarden eener dading, waarvan wij een Concept hierbij aanbieden. Wij meenen daardoor tot eene ge- wenschte oplossing te zijn gekomen, en voor waarden te hebben gesteld die voor beide par tijen aannemelijk zijn. Wij ontveinzen niet, dat een belangrijk bezwaar om tot deze schikking te komen, is geweest het geldelijk offer f2000, dat door de Hervormde gemeente van de gemeen te Bolsward wordt geeischt, te meer daar men meende, dat het terrein, zooals het nu ligt, waardeloos is, en het den schijn had of de voor- deelen geheel aan de zijde van de Hervormde gemeente zouden komen. Wij hebben dit be zwaar niet licht geteld, doch eindelijk overwogen dat, is het terrein waardeloos, dit niet in de eerste plaats is toe te schrijven aan den slech ten toestand waarin het sinds lang verkeert, maar voornamelijk daaraan dat ’t eigendoms recht betwist is en dus niemand over het ter rein vrij durft beschikken; dat dit bezwaar zoo wel voor de Hervormde gemeente als voor de burgerlijke gemeente bestaat, en het dus voor geen van beide partijen waarde kan verkrijgen, zoolang niet is uitgemaakt, wie eigenaar is of hoe het terrein moet worden verdeelddat, werd dit door den rechter uitgemaakt, zoowel de eene als de andere partij om over het ter rein of het toegewezen gedeelte te kunnen be schikken en dus vóór dat het terrein waarde had verkregen aanzienlijke kosten zoude hebben te betalendat, was het terrein ook vroeger overigens waardeloos, het toch voor de gemeen te Bolsward tijdens de jaarmarkt nog eenige baten heeft afgeworpendat vrij algemeen is aangenomen dat de Hervormde gemeente recht heeft op het grootste gedeelte van het terrein, en eindeljjk, dat het voor de gemeente Bolsward wenschelijk is dat in de kom der gemeente ge legen terrein onbetwist en geheel in eigendom te hebben. Wjj stellen U voor ten behoeve van de ge meente Bolsward, de bedoelde dading aan te gaan. De voorwaarden van de aantegane dading lui den lo. Het terrein gelegen vóór de Broerekerk en genaamd het klein Kerkhof, kadaster gemeen- Met het oog op de groote beteekenis van de zaak in dit voorstel en de memorie behandeld, ontleenen wij een en ander aan het officiëele raadsverslag der zitting van 12 April j.l. en brengen het ter kennis onzer lezers. Het is Uwer Vergadering bekend, hoe sedert onheugelijke jaren verschil heeft bestaan omtrent den eigendom van het terrein gelegen bij de Broerekerk. Aan wie behoort dit terrein Het antwoord op deze, bij herhaling gestelde en nim mer voldoende opgeloste vraag, luidt vrij alge meen deels, wellicht grootendeels, aan de Her vormde gemeente Bolsward. Evenwel noch het algemeen gerucht, noch het bij herhaling inge steld historisch onderzoek, noch het raadplegen van oude kaarten en documeuten, heeft met juistheid en rechtszekerheid de grens kunnen aanwijzen, die deze beide deelen scheidt, en heeft tot nu toe nimmer tot eene verdeeling kunnen leiden. De onaangename gevolgen van dezen toestand hebben zich meermalen voorge daan, de onzekerheid omtrent den eigendom heeft ook veroorzaakt dat dit in de bebouwde kom der gemeente gelegen terrein meestentijds onge bruikt en steeds in een slechten toestand bleef. In den laatsten tijd is het verschil meer en drin gender op den voorgrond getreden. Het onhoud bare van den bestaanden onzekeren toestand is door beide partijen, de Hervormde gemeente en de gemeente Bolsward erkend. De burgerlijke gemeente mag dezen toestand niet langer dul den1° omdat zij aanspraak maakt op een ge deelte van het terrein, en haar eigendomsrecht, zoowel op het terrein als op daarop geplaatste boomen, wil doen gelden, om daarvan volledig en onbetwist genot te kunnen hebben, 2° omdat zij niet langer mag dulden, dat dit terrein tot ontsiering strekt van de gemeente. Evenzeer eischt de Hervormde gemeente, dat een einde worde gemaakt aan den onhoudbaren toestand, en dat zij niet langer een improductief bezit heeft. Een conflict tusschen deze beide corpo- ratiën schijnt dus onvermijdelijk, en de stof voor een langdurig en zeer kostbaar rechtsgeding is in ruime mate voorhanden. Immers een naauw keurig onderzoek, door beide partijen ingesteld, heeft geleerd, dat de burgerlijke gemeente zich meermalen heeft gedragen als eigenares van het geheele terrein, door over dit terrein eigener autoriteit te beschikken zonder een medeeige- naar of rechten van anderen te erkennen, en ook zonder dat de medeeigenaar tegen deze handelwijze in verzet kwam of rechten liet gel den. Sedert onheugelijke jaren werd door de burgerlijke gemeente zonder voorkennis of ver lof van en zonder eenige vergoeding aan bet be stuur der Hervormde gemeente, over het ge heele terrein ten behoeve van de jaarmarkt be schikt. Is uit deze en andere daden van eigen dom (o. a. het rooien van boomen) waartegen door de andere partij nooit verzet is aangetee- kend, het bewijs te putten, dat de burgerlijke gemeente onbetwist eigenares is van het geheele terrein, of dien eigendom voor zoover ze haar niet reeds behoorde, door verjaring heeft verkre gen Het valt niet te ontkennen, dat deze vraag een gewichtig punt van een eventueel rechtsge ding zoude opleveren. Doch daarentegen zoude de andere partij kunnen aanvoeren, dat de bur gerlijke gemeente nu en dan het recht of den me- deeigendom van de Hervormde gemeente, zij het ook implicite, heeft erkend. De volgende uittreksels uit de notulen van Kerkvoogden en Kerkvoogden en Notabelen, door deze collégiën aan ons overgelegd, kunnen dit nader aantoonen. „Vergadering van Kerkvoogden (28 Aug. 1864). „Wordt besloten goed te keuren, dat een der „boomen van het klein Kerkhof wordt wegge- „ruimd, wegens den opbouw van een telegraaf kantoor, en dat daarvoor wordt betaald f5.” „Vergadering van Kerkvoogden den(26 Januari „1868). Is gelezen eene missive van’t Gemeente- „bestuur van Bolsward, berichtende, dat door de „Friesche Maatschappij van Landbouw in den „loop van dit jaar eene tentoonstelling binnen „deze gemeente is bepaald, en verzoekende, daar- „toe het vrije gebruik der kleine kerk en bijbe- „hoorende terreinen te erlangen.” „Vergadering van Kerkvoogden (29 Januari „1871). Is gelezen eene missive van’t Gemeente bestuur van Bolsward, d.d. 11 Jan. 1871 N°.316 „daarbij mededeelende, dat bij eventueele vereeni- „ging van het post en telegraafkantoor waarschijn lijk van een gedeelte gronds van het Kerkhof „der kleine of Broerekerk zal moeten worden ge bruik gemaakt, daarom vragende, of in dat ge- „val de vereischte grond zal kunnen worden be komen.” „Vergadering van Kerkvoogden en Notabelen „(11 Maart 1874.) Is gelezen eene missive van „Burgemeester en Wethouders van Bolsward, d.d. „6 Maart 1874 no. 640, daarbij mededeelende, „dat de koopster van het oude Telegraafkantoor, „heeft verzocht, een boom, staande aan het erf „van dat gebouw, te mogen rooien, dat, vermits „die boom het eigendom der Hervormde Kerk „is, alzoo voorstellende, dat de vereischte ver- „gunning moge worden verleend.” te Bolsward, Sectie A (ongenummerd) begrensd door de huizen, steenen muur en de Broerekerk om het terrein en de daarop aanwezige boomen, wordt geheel het onbetwist eigendom van de gemeente Bolsward. De Hervormde gemeente doet afstand van alle rechten die zij op dit ter rein zoude kunnen laten gelden, en ziet af van de vorderingen op de gemeente Bolsward in za ke de voordeelen, door deze gemeente genoten van staanplaatsen voor tenten, kramen enz, ge durende de jaarmarkt. Ten behoeve van de Broerekerk zal vóór deze kerk een strook gronds ter breedte van 5 me ters, gemeten uit den voorgevel van de kerk, onbebouwd moeten blijven, en bezwaard zijn met weg naar- en van deze kerk. 2o. De gemeente Bolsward garandeert de Hervormde kerkvoogdij tegen aanspraken van eigendom van derden op het bedoelde terrein. 3o. De gemeente Bolsward verplicht zich, op dat .terrein geen fabrieken, trafieken of ande re geraas makende inrichtingen te doen bouwen en ook bij eventuëelen wederafstand van den grond die bepaling te doen handhaven. 4o. Nadat Kerkvoogden en Notabelen der Hervormde gemeente door de mans-lidmaten en het Bestuur der gemeente Bolsward door Gede puteerde Staten zijn gemachtigd tot het aangaan eener dading, zal binnen drie maanden door de gemeente Bolsward aan de Hervormde Kerk voogdij worden betaald eene som van twee dui zend gulden. 5o. De kosten op de acte van dading vallen de, komen ten laste van de gemeente Bolsward en de Hervormde gemeente, ieder voor de helft. Duitschland. Te Metz is door de policie bekend gemaakt, dat voor het aanplakken van biljetten en dergelijke aankondigingen, waartoe de toestemming der policie wordt vereischt, die vergunning niet zal worden verleend, tenzij ze in het Duitsch zijn opgesteld. Een Fransche vertaling mag daarbij gevoegd worden, maar de Duitsche tekst moet voorafgaan. Dat die maat regel op de Fransche bevolking van Metz een pijnlijken indruk gemaakt heeft, behoeft nauwe lijks gezegd te worden. Spanje. Eene bom, die eene ontplofbare stof bevatte, werd, met eene reeds aangestoken lont, in den avond van 16 April ontdekt op de trap van de woning van den minister van openbare werken. De lont kon uitgedoofd worden nog vóór dat de bom sprong. Het is niet bekend van wien die aanslag is uitgegaan. De Kamer van Afgevaardigden heeft een be langrijk door de regeering ingediend wetsontwerp aangenomeneen ontwerp op het recht van vereeniging. Het bepaalt dat eene vereeniging gevormd kan worden, mits acht dagen vooraf van de statuten en reglementen mededeeling worde gedaan aan de burgerlijke overheid, die te onderzoeken heeft, of er ook iets in voorkomt strijdig met de wetten. Meent de burgerlijke overheid dat dit het geval is, dan ontleent zij daaraan nog niet het recht om de vereeniging te verbiedenzij moet dan aan de rechterlijke overheid van het geval kennis geven, en deze heeft te beslissen. Eene wettig gevormde ver eeniging kan ook alleen door de rechterlijke overheid ontbonden worden. Elke schorsing door de administratie, die niet binnen 24 uren door rechterlijke overheid bevestigd is, houdt op van kracht te zijn. Het ontwerp moet nu nog bij den Senaat in behandeling komen, waar het bestreden zal wor den door de conservatieven, die reeds verklaard hebben, dat zij in de voordracht een groot gevaar zien voor ’s lands instellingen en de maatschap pelijke orde. Portugal. Daar voortaan de Duitsche ge subsidieerde stoombooten ook geregeld Lissabon zullen aandoen, worden aldaar groote haven ver beteringen tot stand gebracht. Uit Portugeesche bron meldt, men dat de gezamenlijke werken voor de nieuwe haveninrichtingen te Lissabon op 50 millioen francs zullen te staan komen. De staat wees terreinen aan ter waarde van 20 mil lioen voor eenen havenspoorweg, enz. Amerika. Te Brooklijn, Washington, Bal timore, New-Castle en verscheidene andere steden der Vereenigde Staten hebben meetings plaats gehad tegen de lersche dwangwet. De Duitsche Rükskanselier is van zijn kort uitstapje naar Friedrichsruh te Berlijn terug gekeerd. Voor den Zweedsohen Rijksdag waren, voor zooverre Zaterdag de uitslag der verkiezin gen bekend was, 110 voorstanders van het vrij- handelsstelsel en 46 voorstanders van het be schermende stelsel gekozen. Te Brussel is een kindermoord onder de volgende omstandigheden ontdekt Eenige kinderen speelden met ballen op den hoek der Rodembroekstraat en den Zavel. Een der ballen rolde in een riool en de kinderen wil den het rooster oplichten om hem er uit te halen; maar de buffetmeid van een nabijgelegen likeur- winkel verzette zich daar tegen. De kinderen stoorden er zich niet aan en gingen voort. Bij het zoeken vonden zij een tamelijk groot papie ren pak, inhoudende het lijkje van een pasge boren kind. De meid werd aangehoudenzjj heeft een lang verhoor ondergaan. Bolswardsclie Courant MET ZIJN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1