NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OISWARD EN WONSERABEEE. fci tt stteii past. enz. 13 Sol 1887. Zes en Twintigste Jaargang. No. 21. VOOR DONDERDAG 26 MEI. BUITENLAND. BINNENLAND. X X ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Er zijn van die algemeen verspreide kwalen, waaraan, zooal niet alle menschen, dan toch de meeste van tijd tot tijd lijden. Zoo behoeft men bijvoorbeeld geen kwakzalver in optima forma te zijn, om toch zoo nu en dan eens zich met kwakzalven af te geven. Wij gelooven, dat ieder van ons, onwillekeurig en haast voordat hij het zelf weet, soms er toe wordt overgehaald. Wij denken er natuurlijk niet aan zulks goed te keuren, maar durven toch wel beweren, dat het, waar de kwakzalverij nog steeds op zoo groote schaal en in zoo uitgebreide kring ge huldigd wordt, eigenlijk wel te verwonderen zou zijn, indien het anders ware. Toch komen wij er juist daardoor toe des te ernstiger de aanmaning tot voorzichtigheid en waakzaamheid te laten hooren. Vlissingen, 22 Mei. Gisteren maakten een aantal genoodigden, uitsluitend vertegenwoordi gers van groote dagbladen en spoorwegmaat schappijen, een tocht met een der nieuwe, voor den dagdienst bestemde, fraaie stoomschepen der Stoomvaartmaatschappij „Zeeland” en vereenig- den zich later aan een diner in het badhotel bij Vlissingen. Op 1 Juni a. s., zal de dagdienst in werking treden. De spoortreinen zijn, in ver binding daarop, goed geregeld, met uitzondering alleen van de correspondentie op Rotterdam, ’s Gravenhage en Amsterdam, daar men, met de dagboot ’s avonds omstreeks 5 uur te Vlissingen aankomende, de reis met een gewonen trein zal moeten voortzetten en wel een van de langzaam ste soort, zoodat men eerst om halftwaalf te Am sterdam kan aankomen. Als uw berichtgever niet de dienstregeling vertoond was, had hij ge weigerd zulks te gelooven en men moet beken nen, dat zoo iets ongelooflijk klinkt. Het is te hopen, dat de krachtige protesten, in de eerste plaats van de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland” zelve, daarin verandering zullen brengen. Alles mag toch wel gedaan worden, wat mogelijk is, om deze nieuwe kostbare onderneming te steu nen, te meer nu, naar men met zekerheid kan melden, alle berichten, in buiten- en binnen- landsche bladen verspreid, omtrent het overbren gen van de post van Oostende naar Vlissingen, niettegenstaande daarop van den beginne af ge rekend was, van allen grond ontbloot zijn. Voor waar eene groote teleurstellingArnh. Cour. Op 75jarigen ouderdom overleed te ’s-Gra- venhage het lid der Tweede Kamer, mr. P. Blussé van Oud-Alblas. Sedert 1850 had hij met enkele tusschenpoo- zen in de Volksvertegenwoordiging zitting, waar hjj grooten invloed uitoefende. Hij sprak niet dikwijls en niet lang, maar wanneer hij het woord voerde werd hij met de grootste aandacht aan gehoord, omdat hij een man was van degelijke kennis, vertrouwd met de belangen van handel en nijverheid en vooral van de scheepvaart. Niet minder was hij te huis in de financiën. Van Januari 74 tot Jan. 75 stond hij zelfs aan het hoofd van het Departement van Financiën, in het Ministerie door Thorbecke gevormd. Zijn voorstel tot het invoeren eener inkomstenbelas ting werd afgestemd en de heer Blussé trad af. In 1876 werd hij door Deventer tot lid der Ka mer gekozenvroeger had hij zitting voor Dord recht. Met den heer van der Linden was hij de eenig overblevene van de oud-liberalen in de Tweede Kamer, „de Thorbeckianen”, gelijk men hen destijds noemde en wat toen een scheldwoord, thans een eerenaam is. Als zoodanig moest hij dan ook in 1853 voor de Aprilbeweging vallen. om te weten te komen, of datgeen, dat wij mede naar huis zullen brengen, waar en goed is en geschikt is om te voldoen en bevrediging te schenken aan onze eigenaardige behoeften. Want, weet ge wat er anders gebeurt? Dan lacht later de kwakzalver en zijn gan- sche bent ons uit. En dat is nog het minste. Maar dan gevoelen wij later een grievende teleurstelling, soms bittere wanhoop, die ons het leven zou doen vloeken en ons in den valschen waan zou brengen, dat dat leven zelf kwak zalverij en niet anders is. Wie, die, al is het ook maar oppervlakkig, kennis heeft genomen van wat in één woord politiek genoemd wordt, en nog meer wie in de gelegenheid geweest is van eens wat achter de schermen te zien, wanneer de staatkundige partijen in het openbaar zich laten hooren, heeft niet ontelbare malen bij zich zelf gemompeld kwakzalverij 1” Leuzen, de eene al klinkender dan de andere. Beloften, de eene al betooverender dan de ande re. Redeneeringen, de eene al hoogdravender dan de andere. En de burgers en de buitenlui, benevens het domme boerenpubliek, zij staan met gapende monden voor de tent, waaruit de stem van den kwakzalver hun tegenklinkt en het gaat hun, als met de kwakzalverij in de ge neeskunde, zij raken hun geld kwijt zonder ge nezen te worden. Wilt ge een voorbeeld? Er was eens zeker land, waar men bezig was de Grondwet te herzien en Maar neen, wij vertellen niet verder. Men mocht achter onze vertelling eens een toepassing zoe ken, die wij liever niet willen maken. Basta dus Zullen wij nog meer terreinen aanwijzen, waarop de kwakzalverij aan het werk is en waaruit zij niet dan met moeite zich verdrijven laat? Het zou zeker een gemakkelijke taak zijn, want zij hanteert den beitel, zij zit voor den schildersezel, zij bespeelt allerlei muziekinstru menten en spreekt dus haar woordje, soms wel haar luidklinkend woord, mede op het gebied der kunst. Zij maakt verzen, zij schrijft boeken, werkt mede aan tijdschriften, is geen vreemdelinge in de bureau’s der dagbladen en beweegt zich dus ook, of blijde ingehaald, öf noode geduld, op het gebied der letteren. Ja, zelfs de wetenschap is voor haar niet heilig. Van haar het luide marktgeschreeuw, van haar de groote woorden van haar de onbe wezen, maar toch als onfeilbare waarheid ver kondigde stellingen, van haar het vernis en het klatergoud, dat het hol en ledig binnenste be dekt. Om de kwakzalverij te vermijden, zou men de wereld moeten ontvluchten Zoo wij zelf dan maar waar zijn en de kwak zalverij schuwen Waar in onze woorden! Waar in onze daden! Waar tegenover ons zelf! Waar tegenover anderen Dan zal het groote kwaad hoe langer zoo minder vat op ons hebben. Dan zullen wij het al sneller en gemakkelij ker gaan onderkennen. Dan zullen wij steeds minder neiging gaan gevoelen om er ook van onzen kant anderen me de aan boord te komen. Dan ontvalt der kwakzalverij allengs het eene gebied na het andere, totdat zij eindelijk en ten laatste nergens meer herberg kan vinden, om dat de waarheid, de volle waarheid heeft ge zegepraald. Zoo worde hetOostergoo. tervet, welke uit de aanwending van melk of room bij de vervaardiging van margarine ver kregen wordt, wanneer deze toevoeging niet meer dan vier percent bedraagt.” Ondanks het heftige verzet des ministers werd de paragraaf der commissie, waarbij de meng- boter wordt verboden, met eene kleine meerder heid aangenomen en vervolgens de wet in haar geheel met deze toevoeging bij tweede lezing goedgekeurd. Tegen stemden de nationaal-liberalen en de vrijzinnigen, alsmede eenige leden van het cen trum, o. a. Windthorst. Oostenrijk. De stad Carlsbourg is door het water van de Maros, een zijtak van de Theiss, overstroomd. Het treinenverkeer is op verschei dene plaatsen verbroken. De troepen zijn gecon signeerd om de bevolking te helpen. De verplichte inenting en herinenting is sedert eenigen tijd voor het Oostenrijksche leger ingevoerd. Aan dezen maatregel wordt het (Wiener Med. Wochenschrift) toegeschreven, dat, terwijl de pokken epidemisch te Pest heerschten, niemand van het garnizoen aldaar door die ziekte werd aangetast. Italië. Vrijdagochtend is te Monte-Carlo een vrij hevige schok van aardbeving gevoeld, ook te Vintimible. De bevolking vluchtte in de noodbarakken, die bij de laatste aardbevingen waren opgericht. Rusland. De Czaar zal weldra verschei dene Vorsten en Vorstinnen van het Balkan- schiereiland in de Krim bij zich ontvangen, ook den Koning en de Koningin van Griekenland. Te Berlijn ziet men deze gastvrijheid wantrou wend aan. De Kreuzzeitung meldt een groote troepenbe weging van Rusland op de Duitsche en Oosten rijksche grenzen; in de arsenalen te Kiew heerscht groote bedrijvigheid. Bij de Regeering is een wetsontwerp aanhangig tegen de vervalsching van natuurboter door margarine. Volgens de National Zeitung heeft Kaulbars bij den Czaar verslag uitgebracht omtrent zijn bezoek te Berlijn, in het bijzonder omtrent zijn onderhoud met Prins Bismarck. Na zijn verhoor bij den Czaar moet hij de overtuiging hebben uitgesproken, dat de Boelgaarsche aangelegenheid langs vreedzamen weg zal worden bijgelegd. Op welk gebied wordt er geen kwakzalverij gevonden En het antwoord luidtop geen enkel Het is waar, dat wij het woord kwakzalverij noemende in de allereerste plaats denken aan het gebied der geneeskunde. Het is waar, dat zij nergens zoo welig tiert, nergens zoovele trou we aanbidders en volgelingen telt, nergens tot zulk een groot aantal treurige en diepbedroe- vende uitkomsten voert, maar dat alles neemt niet weg, dat hier meer en daar minder, hier onschuldiger en daar schadelijker, maar toch overal ongezocht bijna de kennismaking met haar kan worden aangeknoopt of voortgezet. Frankrijk. De gemeenteraad van Lyon heeft een adres gericht aan President Grévy, houdende verzoek generaal Boulanger als minis ter van oorlog te behouden. Er circuleeren tal van adressen van dien aard in het land. De pogingen, om een nieuw Kabinet te vor men, mislukken nog steeds. Het Ministerie-Goblet heeft geweigerd zijn ontslag in te trekken. Den president der begrootingscommmissie, Rouvier, is het ook niet kunnen gelukken een nieuw Kabi net te vormen. Er kwamen in de jongste dagen nog al dienst meisjes uit Frankrijk in het Rijksland aan. Vol gens haar verklaringen hadden zij gediend in de gezinnen van officieren, doch generaal Bou langer had den officieren verboden Duitsche dienstboden te hebben. Louise Michel wilde te Chatou een conference houden, maar het volk jouwde haar uit en deed haar aldus uitgeleide tot aan het station. Een paar vrienden van Louise schoten met revolvers in de lucht, om de lastige volgers uiteen te jagen. Belgie. Het smeulend vuur in Belgie is vlammend geworden. Toch uitte de volks woede zich in Brussel en niet direct in het kolenbekken der werkstakers. Zaterdagavond had aldaar nl. een vergadering plaats van de Brussel- sche afdeeling der werkliedenpartij, om te spre ken over de werkstaking. Er werd door ver scheidene werklieden-syndicaten tot staking van den arbeid besloten. Na de vergadering trok een stoet van ongeveer 600 werklieden door de straten der hoofdstad, onder het zingen der Marseillaise en het aanhefien der kreten: „Leve de amnestie! Leve de algemeene werkstakingDe policie be lette den stoet langs het Koninklijk paleis te gaan. Wanordelijkheden zijn niet gepleegd. Dagelijks zullen manifestatiën plaats hebben, om aan te dringen op algemeen stemrecht en am nestie. Gisterenochtend te 9 uur had eene verschrik kelijke ontploffing plaats in het Hotel du Com merce te Lalouvière. Een dynamietpatroon werd aan de buitenzijde geplaatst tegen een venster, waartegen eenige officieren leunden. Het ven ster vloog in splinters en de uniform van een luitenant-kolonel van het 7e linie-regement werd in flarden gescheurd. Niemand werd echter ge wond. Het is zeker, dat de patroon er werd geplaatst door personen, die op een kar zaten en zich on middellijk na de ontploffing zoo snel mogelijk uit de voeten maakten. De officier van justitie uit Bergen is naar Lalouvière vertrokken. In de Borinage is een volkomen werkstaking uitgebroken. Het aantal werkstakers bedraagt 13,000. Overigens is geen enkel incident voor gevallen. Duitschland. De zoon van den kroon prins, Frederik Wilhelm, ligt op het uiterste: hij lijdt aan een hoogst gevaarlijke keelontste king. De kroonprins is per draad van Potsdam naar Berlijn geroepen. Prins Luitpold van Beieren is naar Weenen vertrokken, om van den Keizer van Oostenrijk toestemming tot zijn kroning als Koning te ver krijgen te Berlijn is daarin reeds in toegestemd. In de Zaterdag gehouden zitting van den Rijks dag ontspon zich eene levendige discussie over een door de commissie voorgestelde wijziging van het Regeeringsvoorstel betreffende de gemengde boter. De commissie had eene geheel nieuwe paragraaf 2 ingebracht, welke luidde: „De ver- Tegen dat alles is eigenlijk maar één middel. Met de oogen zoo wijd open als maar moge- Ijjk is zoeken naar wat waar is. Wij zouden het wel aldus willen zeggen op de jaarmarkt des levens, waar van alles te koop is en waar ook wii komen, om in ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, Zijne laatste redevoering over het amendement op de Grondwet, betreffende de accijnzen, mag als een bewijs worden aangehaald, dat hij on danks zijn vergevorderden leeftijd, nog ten volle het heldere, gezonde verstand en het doorzicht had behouden, hetwelk al zijne daden en woorden kenmerkte, en ook dien eenvoudigen kalmen humor, die zoo weldadig werkt op de gisting, door politieke debatten in de gemoederen opge wekt. Aan overijling heeft hij zich nooit schul dig gemaakt. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal binnen kort een postpakketdienst op Ned-Indië in wer king treden. De pakketten, tot een maximem van 5 kilo gram zullen met de stoomschepen van de Maat schappij Nederland en de Rotterdamsche Lloyd worden verzonden en in Indië door die Maat schappij verder naar de plaatsen van bestem ming worden geëxpedieerd. De uit Indië verzonden pakketten worden hier te lande verder per post bezorgd. Op de Nederl. Katoenspinnerij te Hengelo, directeur R. A. Monchy, is onderstaand gedrukt biljet verspreid „De ondergeteekende, overwegende dat G. Ben- nink, door zijne on waardige aanvallen op per sonen, de goede verstandhouding tusschen werk lieden en werkgevers meer en meer in gevaar brengt; en ernstig willende medewerken met hen die het onderling vertrouwen wenschen te hand haven of te herstellen, zoozeer noodig voor den bloei der fabriek en voor het welzijn der fabrieks bevolking, geeft te kennendat de arbeiders, die hunne instemming met bedoelde persoonlijke aanvallen bewijzen, door met Bennink in betrek king te blijven, voortaan geacht zullen worden te zijn vijanden van orde en rust, vijanden ook van hunne werkgevers, en mitsdien verzocht wor den zich binnen den kortst mogelijken tijd te voorzien van ander werk, daar anders ontslag zal volgen. (get.) R. A. de Monchy.” Een vijftal arbeiders, werkzaam aan de we verij van Gebr. Stork Co., zijn ontslagen. Hunne aansluiting bij den socialist B. schijnen daartoe aanleiding te hebben gegeven. In den nacht van Zondag op Maandag zijn bij den fabrieksarbeider Z., wonende in de buiten wijk de Ring, de glazen ingegooid. De keien vond men in de bedsteden der kinderen; dit is reeds de derde maal dat bij dezen algemeen ge- achten werkman de ruiten werden verbrijzeld. De daders zijn onbekend. Politie en nachtwacht hebben de meest strenge orders ontvangen, op deze schandelijke baldadigheid nauwlettend toe te zien. (Z. C.) Van de werklieden vergadering, onlangs te Hengelo gehouden, maakten wij reeds melding, ook van de oorkonde, die aan de heeren Stork is aangeboden. In de Zwolsche Courant komt nu een artikel voor, waarin woordelijk zijn op genomen de mededeelingen door verschillende werklieden in die vergadering gedaan, waaruit blijkt hoe onwaar en overdreven de beschuldi gingen waren door den horlogemaker Bennink tegen die firma geuit. Al wat hij in zijn schot schrift den heeren Stork ten laste legde wordt er, met feiten gestaafd, in weerlegd en ten slotte wordt hij gewaarschuwd zich niet meer aan die heeren te vergrijpen. Het protest is onderteekend door een vijf- a zeshonderdtal werklieden. Aan de Tentoonstelling van Voedingsmid delen te Amsterdam zal ook eene kookschool zijn verbonden, dat wil zeggen gedurende ze keren tijd (voorloopig de vier eerste weken na de opening. 16 Juni16 Juli) zullen cursussen worden gegeven in de kookkunst. Deze zullen zijn geschoeid op de leest der best bekende bui- tenlandsche kookscholen, maar gericht naar de practische behoeften van ons vaderland. De theo retische cursus voor vrouwen en meisjes zal da gelijks (behalve Zondags) worden gegeven door mevrouw H. Alting Mees, die een diploma heeft der eerste klasse van de Nationaal Training School for Cookery te Londen. Mej. O. A. Oor ver, leerling der kookschool te Hannover, is be last met den practischen cursus op theoretischen grondslag voor degenen, tot wier dagelijksche bezigheid het bereiden van het middagmaal be hoort. Deze cursus wordt gegevenMaandag, Woensdag en Vrijdag voor vrouwen en meisjes, Dingsdag, Donderdag en Zaterdag voor dienst boden. Op voorstel van burgemeester en wethou ders heeft de Gemeenteraad van Tiel besloten, het aldaar bestaande progymnasium te vervangen door een gymnasium. De Tijd meldt„De door de Heilige Fa milie ingezamelde bijdragen voor een feestge schenk aan Z. H. den Paus, ter gelegenheid van diens gouden jubilé, beloopen thans een totaal van f 3853,60”. Een dagbladredacteur heeft in zijn blad het doodbericht opgenomen van iemand, die den volgenden dag bij hem op ’t kantoor komt en hem woedend verzoekt dit bericht in het eerst volgend nummer tegen te spreken. „Ja, mijnheer,” is het antwoord van den re dacteur, „ik houd er niet van den eenen dag te Zijn wij het er niet allen over eens, dat zij zich gemengd heeft en nog mengt in het hoogste en beste van den mensch en het menschenleven, in den godsdienst namelijk Weten wij niet allen bewijzen te noemen en voorbeelden bij te brengen van den hoogst verderfelijken invloed, die aldaar door haar is en wordt uitgeoefend Twijfelt gij er soms aan, oom overtuigd te worden, hebt gij niets anders te doen dan te luisteren naar wat er in de laatste dagen uit de hoofdstad aan ons lieve Vaderland gemeld wordt en een antwoord te geven op de vraag, of de potsen en fratsen en hansworsterijen van the salvation Armij, het zoogenaamde Reddingsleger of Leger des Heils, wel een anderen naam als dien van kwakzalverij verdienen. heb opgenomen, dat benadeelt den naam van het blad; gaarne ben ik evenwel bereid u nog in het vandaag uitkomend nummer onder de geboorteberichten op te nemen,’’ Dordrechtsche Courant, werd vroeger door hem uitgegeten en nu en dan bleek, behalve door de maandelijksche buitenlandsche overzichten, daar aan ook nu nog zjjne medewerking. ten te voorzien, moeten wij ons niet door den eerste den beste laten bedottendaar moeten wij ons niet voor ons goede geld maar wat in de handen laten stoppen, maar al ons best doen vetten, met het doel deze mengsels in den handel te brengen, alsook het beroepmatig verkoopen en te koop stellen daarvan, is verboden. Onder deze bepaling valt niet de toevoeging vgn bo- Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1