NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD EN wwssbaoesi. Bericht aan onze geachte Ahonné’s. Eindelijk! 1887. Zes en Twintigste Jaargang. No. 22. BOLSWARD VOOR DONDERDAG 2 JUNI. BUITENLAND. Veertig Centen. BINNENLAND. Kort Verslag van den Raad ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, aan ves- OP DINSDAG DEN 31 MEI j.l. Punten van Behandeling 1. Voorstel tot oninbaar verklaring en af schrijving van hoofdelijken omslag en belasting op het houden van honden over 1886. Goedgekeurd. 2. Behandeling van het voorstel tot wijziging en aanvulling der gemeentebegrooting over 1886 en 1887 met rapport der raadscommissie. Aangenomen. 3. Aanbieding der Staten tot af-en overschrij ving van- en op posten der gemeentebegrooting over 1886. Goedgekeurd. 4. Behandeling van het adres van den heer IJ. L. Hettema c.s. en het advies van Burg, en Weth. inzake het dempen van een gedeelte vaart. Besloten tot demping van het gedeelte vaart vanaf het Schilwijk tot voor de Wijnberg, en de Vischmarkt te verplaatsen. 4. Benoeming van een derden onderwijzer aan de Stadsteekenschool. De heer A. van der Meer met algemeene stemmen benoemd. Prins Bismarck heeft de Porte geraden zich over de keuze van een Bulgaarschen trooncan- didaat, vooral met Rusland te verstaan. In het socialistenproces te Dantzig is uitspraak gedaan. Er waren 26 beschuldigden. Aan allen werd ten laste gelegd deelneming aan verboden geheime vereenigingenbovendien aan sommi gen ook opruiing tot gewelddadigheden, enz. Er zijn 6 personen vrijgesproken. De overigen zijn veroordeeld tot 1 a 3 maanden gevangenis straf. Zwitserland. De Bondsregeering heeft de drankwet uitvoerbaar verklaard. De verhooging van het invoerrecht zal echter eerst later in werking worden gebracht. Bulgarije. De Bulgaarsche pers heeft de circulaire der Porte met gejuich begroet. In den afnemenden invloed van Rusland en Engelands toenemenden invloed ziet de pers een spoedige oplossing der quaestie. Rusland acht de aan wijzing van een nieuwen trooncandidaat slechts mogelijk zoo het regentschap veranderd wordt. uit on- het aantal aanstaande landverhuizers, wanneer wij In de eerste plaats merken wij al dadelijk op die nog meenen dat men zonder geld daar ko mende, toch aan het verdienen gaat, vergissen zich deerlijk. Juist werd ons in genoemd schrij ven gezegd dat het zoo treurig was dat lieden ------ Enkele directien van groote bladen, stellen nu en dan hunne abonnenten in de gelegenheid, tegen uiterst lagen prijs, een of ander nuttig boekwerk te verkrijgen. Voor kleinere Bladen, valt het moeielijk met even goed succes dergelijke aanbiedingen te doen. Niettemin willen wij, in het belang van ons blad, ondernemen wat wij kunnen, zij het dan ook met eenige opoffering onzerzijds. Wij bieden onzen lezers daarom aan, het beroemde werk van HUGH CONWAY In dit nummer is een advertentie met BOiV geplaatst. Elk onzer abonné’s binnen de stad heeft het recht die te teekenen en aan ons bureau met bijvoeging van 40 centen in te zenden. Buiten de stad tegen inzending van een postwissel groot 55 centen. Het boek wordt 15 Juni a.s. aan alle inteekenaren franco afgeleverd. Ook voor hen, die zich op ons blad willen abonneeren, is deze premie verkrijgbaar. Frankrijk. De ministeriëele crisis is ge ëindigd en het ministerie samengesteld als volgt: Rouvier, premier, met financiën en post en telegrafieSpuller, onderwijs en kunsten Flou- rens, buitenlandsche zakenBousquet, Justitie Heredia, publieke werkenBarbe, landbouw Dantresine, handelFeron, oorlogBarbez, marine en koloniën. België. Uit Charleroi wordt geseind, dat de arbeid Dinsdag op groote schaal zal hervat worden. Volgens een geloofwaardig gerucht, zal in Henegouwen de staat van beleg worden afge- kondigd, indien de werkstaking blijft voortduren. Duitschland. De doktoren hebben den Kroonprins aangeraden de feesten van koningin Victoria niet te gaan bij wonen. De Kroon prinses, benevens prinses Cecilia en prins Wil helm, die den Keizer zal vertegenwoordigen, zullen met een eskader van Vlissingen naar Lon den oversteken. Het kwam de vergadering wenschelijk voor om voorloopig eene afwachtende houding aan te nemen, en eerst de resultaten af te wachten van de te bouwen Zuivelschool. Bleek het dan later toch noodig om een be kwaam raadgever bij de Zuivelbereiding te heb ben, dan zou het bepaald aanbeveling verdienen om iemand te benoemen, die de vereischte be kwaamheid reeds bezit, om iemand op te leiden, daarvoor zou waarschijnlijk te veel tijd benoo- digd zijn. Niemand der aanwezigen had verder iets voor te stellen waarna de Voorzitter de Vergade ring sloot. Voor dertig jaren zong reeds onze de Gé- nestet KOUT VERSLAG van de Verga dering van de XII Afdeeling der Frie- sche Maatschappij van LANDBOUW en VEETEELT, op Vrijdag den 27 Mei 1887, des namiddags 3% uur, bij den Heer Oosterbaan in de „Wijnberg” te Bols ward. Tegenwoordig 10 Leden. De Notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen a. Een adres van de Friesche Tuinbouwver- eeniging om subsidie voor eene dit j aar te houden Tentoonstelling te Leeuwarden. Het voorstel van het Bestuur om hiervoor geene gelden toetestaan, werd aangenomen. b. Missives van de Gemeentebesturen van Wonseradeel, Hennaarderadeel en Bolsward, waarbij afwijzend beschikt wordt op het gedaan verzoek, inzake het drijven van vee langs de bermen. Notificatie. c. Een schrijven van den Voorzitter van den Friesche Maatschappij van Landbouw en Vee teelt, waarbij verzocht wordt, het noodzakelijke te willen overwegen van eene eventueel op te richten Algemeene Vee-Verzekering Maatschap pij- Algemeen was men van oordeel, hoe schoon anders de zaak ook is, om de oprichting af te raden, door de ondervinding bij Onderlinge Vee-Verzekering-Maatschappijen geleerd heeft dat er vele bezwaren aan verbonden zijn, waar door controle zeer moeijelijk is, terwijl de vele kosten vooral in den tegenwoordigen gedrukten tijd, algemeene deelname in den weg zouden StiRêllla Daarna werd het verslag gelezen en eveneens de rekening en verantwoording, zonder opmer kingen goedgekeurd, en den Secretaris-Penning- meester dank betuigd voor zijn naauwkeurig beheer. Nu kwam aan de orde de Vraag „Welke Afdeeling in dit jaar genegen is de Leden der Maatschappij ter gelegenheid van de Algemeene Leden Vergadering te ontvangen.” Zal aan het Hoofdbestuur het verzoek worden gedaan om deze Vergadering in Bolsward te doen plaats hebben, wat vooral ook zeer te bevelen is, met het oog op de aldaar te tigen Zuivelschool. Daarna werd de missive behandeld van den heer V. Carstens te Ijlst. „Dat de Provincie Friesland het initiatief neme door tusschenkomst van het Gewestelyk bestuur, een Fries tot Zuivelbereidings-Consulent be kwaam te maken.” witte en rose bloesem, het oog, vol levenslust en levensmoed, nu eens omhoog geslagen in het blauwe gewelf en dan omlaag gevestigd op het groene tapeet, doorzaaid met bloemen, op het reeds golvend graan, op den gezonden bodem, op het grazend vee en het dartelend lam. Zij schudt haar bruidstooi en de bloesemblaadjes vallen als zomersneeuw op de aarde. De koude heeft haar niet gedeerd, de winden hebben haar innerlijke kracht gestaald, zij heeft ’t recht om veel te beloven, wij hebben grond om goede verwachting te hebben tegen den dag des oogstes. In den strijd om ’t leven zullen nog teedere bloemen vallen en planten sterven, met weemoed in de ziel gaat menigeen door ’t leven, toch plooit zich ook terecht de glimlach der hope om den mond van zeer velen. De lente roept ons toe in ’t lieve blauwe bloempje: „Vergeet mij niet”, een onzichtbre geest fluistert op den adem des windswat buigt gij U neder, o mijne ziel, blijf vertrouwen en hopen. M. E. van der MEULEN. Zaterdagmorgen trachtte te ’s-Hage een jon gen een handkar tegen de hooge Wagenbrug op te rijden, toen hij gevolgd werd door een gespier der persoon, die een ledigen bakwagen, waarmede hij een lading turf had weggebracht, achterste voor voortbewoog, zoodat het niet lang duurde, of diens handvatsel kwam in aanraking met zeker lichaamsdeel van den jongen. Deze keek eerst wel een weinig vreemd op, doch toen hij de be doeling er van bespeurde, liet hij zich alles wel gevallen. Alle kracht aanwendende en geheel voorover gebogen, zoodat zijn neus bijna op den bodem van den wagen kwam, duwde de man wat hij maar duwen kon, zoo’n schik als hij er in had, den jongen te plagen, terwijl een „toe jongen, zet an!” als een grafstem uit het bemolmde voertuig opsteeg. „Ik doe mijn best, zoo hard ik kan, baas riep de jongen luid, „nog één zetje, dan zijn w’er De deugniet, die alles in de gaten had gekre gen, had fluks zijn voeten van te voren van den grond gelicht en op het handvatsel plaats ge nomen, zoodat hij zittende met zijn wagen de brug opkwam. „Stop maarschreeuwde hij den ander toe, „we zijn er almaar op een volgende keer moet je een kussen meebrengen Ijlings koos hij toen het hazenpad, daar de hijgende man, bemerkende hoe hij was beetge nomen, alles behalve blijken van vriendschap gaf. Men meldt uit Hilversum aan het Haarl. Dagblad Bijna Juni en nog steeds is het blijft het koud. Of de wind al uit het Zuid-westen dan wel uit het Noord-oosten blaast, ’t is hetzelfde liedje: Koudguurkoud (bis.) Onze hoteliers pruttelen en de verhuurders van villa’s en apartementen pruttelen niet minder. Men had gerekend op een ruimen toevloed van vreemdelingen en daarvoor was dan ook in het verloopen na- en voorjaar heel wat getimmerd. Ieder die daartoe maar eenigszins gelegenheid heeft, bouwt hier, in de hoop zijn kamers ge durende de zomermaanden tegen een goeden prijs te verhuren. Wel hebben reeds vele familiën hun tenten hier opgeslagen, doch dit zijn voor een groot deel zij, die des zomers hun eigendommen be trekken. De huur-villa’s en afzonderlijke apar tementen staan meerendeel nog ledig en wachten op hen, die door de zommerhitte worden „uitge dreven!” Voor de belanghebbenden is het te wenschen, dat die hitte spoedig moge komen. Eene jeugdige straatroofster te Utrecht, op wie de politie reeds lang het oog had gevestigd, maar die niet op heeterdaad betrapt kon worden, werd eindelijk aangehouden. Zij maakte er haar werk van op slimme wijze kinderen, die bood schappen gingen doen, van de hun daarvoor ver strekte gelden te berooven. Het op die wijze ver kregen geld gebruikte zij om hare snoeplust bot te vieren. Een inzender in de Dordrechtsche Ct. ver haalt de volgende merkwaardigheid uit de vogelen wereld, door hem met eigen oogen waargenomen. Een paar meeris hadden een nest gebouwd in eenen eiken struik, ongeveer een voet boven den grond, en daar vier eieren ingelegd, toen de echtelieden tot het begrip kwamen, dat dit ge vaarlijk was althans zij zijn begonnen met haast een ander nest te bouwen op afgelegener plaats en op ruim 2 meter boven den beganen grond. Toen dit werk, waaraan ruim een dag besteed is, gereed was, hebben zij de vier eieren in den bek overgedragen, en zij zitten daar nu op te broeien. Bij den Gemeenteraad van Amsterdam is een adres van eenige kellners ingekomen, ver zoekende maatregelen tegen het dienstdoen door kellnerinnen, daar hen dit benadeelt. De stoomtram van Wageningen naar Arn hem is Zondagavond ontspoord en omgeslagen. De machinist werd van de machine geworpen, doch kwam er ongedeerd af, evenals de reizigers. Van een waggon werd het balcon geheel afge scheurd, de ruiten waren allen stuk. De weg was geheel versperd, zoodat de reizigers moesten overstappen op een andere tram, die telegraphisch ontboden was. De oorzaak van deze ontsporing, die gelukkig geen menschenlevens kostte, moet worden toegeschreven aan het op de rails leggen van steenen. Wegens loonsvermindering, had Zaterdag morgen op een der sigarenfabrieken te ’s-Bosch een opstootje plaats tusschen werklieden, die den arbeid staakten, en hen, die bleven werken. Er moet nog al bloedig gevochten zijn en eenige per sonen zijn door de polieie aangehouden. Toen en nu zag menige zieke naar ’t „Haantje van den toren”, ’t is alles eenerlei. ’t Was „dicht bij Pinkster,” toen ik het voren staande schreef; nu hebben we ons feest gevierd, honderden en duizenden zijn door ’t land gereisd, booten, treinen en trammen zijn geladen en overladen geweest, in open rijtuigen is gereden, in kleurrijken zomerdos wandelt, vooral de meisjesschaar, langs de straten, de gezonden hebben genotenmaar, of er weerijsber gen uit het Noorden zijn komen afzakken, of welke andere oorzaken de weerkundigen zullen aangeven, de zoele Meilucht is weer geweken, ’t „Haantje” verkondigt en een iegelijk die er gevoel voor heeft, ervoer het: Wij zien met zorg naar onze fijne planten en voor de teedere gestellen: Er is nog altijd oorzaak voor ’t bericht, dat onlangs de dagbladen meldden„Us en weder dienende, zal het badseizoen te Scheveningen den 15den Juni geopend worden.” We door leven heden den laatsten dag, meer dan twee maanden is het lente, en Mei sluit gelijk hij begonnen is en laat een frissche bries om onze slapen waaien. Hoe zal ons afscheidnemen zijn, zullen wij aan de afgeloopen maand ontevreden den rug toekeeren ’t Komt mij voor, dat ’t onbillijk zou zijn. Zij staat daar voor ons als een fiere, krachtige schoone, het hoofd getooid met een krans vol Eindelijk, lieve ziekemoogt ge naar buiten. Wij hebben onze teere planten op de perken gezet. Een zachte lentelucht verkwikt ons. Deuren en ramen staan open. De kilheid wijkt uit gangen en kamers. Een zachte regen daalt op het aardrijk neer, het gras stoomt uit den bodem. Wijselijk hebben de blad- en bloesem knoppen zich maar heel langzaam ontplooid. Ze hebben wel geleden van de norsche wind vlagen, bloesemtakjes zijn wel, op onbeschutte plaatsen, tegen den grond geslagen, maar er is zoo’n verbazende overvloed, dat wij nu ’t gemis al niet meer opmerken en onze ooftboomen in prachtigen dos prijken in hof en boomgaard. Zonnewarmte zal alles koesteren en hoopvol zien wij de toekomst tegen. Eindelijk moppert een nurksche en een groot koor stemt mede in. Dit jaar vooral moet het ontgelden. Zoo als 't nu was is ’t wis nimmer geweest en de arme dichters, die de Meimaand in een loflied bezongen, zijn niet weinig ge hekeld en gegeeseld. Wie onzer is zich zijner onschuld bewust Wie is geheel vrij gebleven van opwellingen van wrevel, als we ’t haardvuur weer opstookten of kou moesten lijden, omdat de huismoeder bepaald had, dat ’t lente en warm moest zijn, dat de natuur zich wel maar zij zich niet kan ver gissen Toch is ’t altijd de oude historie. Wij ontvingen een particulier schrijven Amerika en meenen aan het publiek niet dienstig te zijn vooral met het oog op enkele bijzonderheden mededeelen. dat geld aldaar ook den boventoon speelt.*7 Zij mende, toch aan het verdienen gaat, vergissen ven gezegd dat het zoo treurig zonder eenige middelen daar aankomen. Het eenige wat zij kunnen doen is naar de groote steden trekken en juist daar is werkvolk in overvloed, zoodat gebrek hen wacht. Het beste voor hem die eenigzins bemiddeld is, is naar het Westen door te trekken (dat schijnt juist de grootste uitgave te zijn) en zich daar te vestigen. In het Westen is nog plaats voor duizenden en voor Landbouwers met een weinig kapitaal en behoorlijke ondernemingsgeest bestaat daar de schoonste gelegenheid om aan den gang te komen. Duur is het land er zeker ook niet. Onzen schrijver deelt ons nog mede, als voorbeeld, dat hem voor eenige dagen te koop werd aangeboden een zeer mooie Boerderij met vruchtbaar land, groote schuren, uitgebreide boomgaard en ferm Woonhuis, gelegen op 10 minuten afstand van een kleine bloeiende stad, voor den prijs van 4000 dollars (circa f 10,000.) De grootte der plaats is 70 pondemaat. Van denzelfden schrijver (een Nederlander) zal binnen enkele dagen een werkje het licht zien, getiteld„Een kijkje in Amerika". Voor hen die belang stellen in den toestand aldaar, is dit voorzeker een zeer aanbevelens- waardig werkje, daar het een getrouw verslag levert van des schrijvers reis van Nederland naar Amerika en tevens alle vingerwijzingen bevat voor hen die aldaar vreemd aankomen. ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsche Courant En zoo was ’t nu 6 Gods lente brengt me Doch onze Noordsche Mei, helaas, ia arm aan zonneschijn, Hij kan zoo koud, zoo droef, zoo gunr, hij kan November zijn, de Noordewind blies langs de kale gracht. En dicht bij Pinkster werd nog steeds „de lieve Lent” verwacht. DER GEMEENTE ’S AVONDS TE ZEVEN UUR. met haar, zie, vleugje van herstel droeve lucht doch zij«ik wist het wel, al redding aan zoo nu de zon maar scheen, ’k Geloof ik liep mijn kerker uit zoo lustig als voorheen 1” VOOR DEN (SERINGEN PRIJS VAN Eq Meimaand kwam en een Valsch zonnetje in een „De Wind is Noord, de Wind blijft Noord”. „is ’t weer de oude boodschap, j'a, en ’t Haantje zegtblijf thuis.”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1