NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 0I.SWARB BH WONSERAÖEBI. Drie eeuwen 1887. No. 24. Zes en Twintigste Jaargang. I g DONDERDAG 16 JUNI. g VOOR IJST EELT TD-A.G-- BUITENLAND. BINNENLAND. J ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. vroeger tijdperk. Tegenover uwe nuchtere op merking, dat gij wel beter weet, want dat ze allen in de laatste maanden van hout zijn opgetim merd, wijs ik op die verscheidenheid van ge vels, groot en klein, oud en nieuw, met en zon der tegels en opschriften en luifels, ’t Is waar, gij hebt gelijk, „schijn bedriegt”, maar gij be wondert een Springer als ontwerper, de schilders die het uitvoerden, ’t Is zoo, die verweerde, afgebrokkelde steenen, die gebakken tegels, dat ijzerwerk, op een enkele uitzondering na, ’t is alles bedrog, ’t is hout, wel zeker, toch zoudt gij u bijna verplicht rekenen, huiswaarts keerend, te Hoorn even uit te stappen, om te zien of de waag er nog wel staat. Zóó bedrogen te worden is een genot en ik dank mijn vriendelijken leids man die mij telkens op nieuwe kunststukken in dit opzicht opmerkzaam maakt. „Past op uwe neuzen”, is meer dan eens gezegd, ik zeg niet „past op uwe oogen”, neen laat U brengen in den zoeten waan, dat gij óók voor drie eeuwen leeft, ziet het schilderachtig perspectief, dat gij, voor de „herberg” staande hebt, als gij over de scherpe daken en sierlijke topgevels, naar de spitsen en torens het oog richt van het Rijksmu- seum, dat den hoogen achtergrond vormt en gij vergeet al de stijve gaspalen, de leelijke muziek tent, die het plein bedekt en bederft en komt eerst weer tot U zelf, als een hartige teug U tot bezinning brengt, de liefelijke tonen der mu ziek U verkonden, dat onze eeuw, juist in dit opzicht haar heerlijke verdienste heeft en in ons gemoed de fijnste snaren doet trillen. M. E. van der MEULEN. Victoria, den geschenk st met Bolsward. Met blijdschap merken wij op, dat meer en meer het besef ontwaakt, dat men, nu de heesters weer bloeien en geuren, de bloe men in het plantsoen ons genot verschaffen, dit alles te zamen genieten moet. Menige vader en moeder leert zijn kinderen, dat zij eerbied moeten hebben, voor wat vaak met zooveel zorg gekweekt werd. Toch ziet men nog weer nu en dan, kinderen loopen met afgescheurde takken van een of andere bloeiende heesters en zelfs ouders gaan daarin voor. Zulke ruwheid is te betreuren, laat ons allen elkander helpen, om ze te bestrijden. Kweeken wij het gevoel voor natuurschoon op, of laat ons het wakker roepen waar het sluimert. f Den 14 Juni 1887 zijn te Wons verkozen tot Kerkvoogden Tjitze de Roos en Rommert Politiek, in de plaats van de doleerenden G. Burggraef en S. S. de Witte en tot Notabele Hk. Elzinga in de plaats van R. M. v. d. Weide. Deze wettig benoemden zullen nu zeker zorg dragen voor de opening van de kerkgebouwen, het verkiezen van een Predikant die recht heeft den kansel te betreden en het brengen der zaken in het rechte spoor. Zaterdag den 11 Juni jl. werd te Sneek, in de Buiten Sociëteit „de Harmonie”, de eerste jaarvergadering gehouden van de Algemeene Verzekering Maatschappij bij besmettelijke ziek ten „de Philantroop” gevestigd te Bolsward, in bijzijn van Commissarissen en Aandeelhouders, samen voor 29 aandeelen. De door de Directie overgelegde rekening en verantwoording over 1886 werd op advies van Commissarissen door de vergadering vastgesteld. Zij deed zien dat in het afgeloopen jaar f 8540 werd uitgekeerd aan 16G' gezinnen, in verschil lende klassen, ouden Tokayer, den lievelingswijn der Engelsche Koningin. Aan Tokayerwijn zijn voor Victoriazeer vriendelijke herinneringen verbonden en dit ver hoogt niet weinig de waarde van het geschenk. Met Tokayer dronk de Koningin hare verloving met den prins-gemaal en sedert heeft zij dezen wijn als dessertwijn behouden. Maar de Tokay er, dien „onze Koning” zendt, schrijft de Pester Lloyd, is natuurlijk iets extra-fijns. Bij gelegenheid van een feest, is te Padua een onheil voorgevallen. Des avonds werden de paar den voor het rijtuig eener dame, mevrouw Ma riana, door het vuurwerk plotseling schichtig en sprongen in de dichte menschenmassa. Dertig personen geraakten hierbij onder den voet, van welke er een gedood en negen zwaar gewond werden. Mevrouw Mariana, eene oude dame van zeventig jaren, overleed, thuis gekomen, tengevolge van den schrik aan eene beroerte. Vroeger was zij onder den naam Goldberg eene beroemde zangeres- Hoe goed zijn toch de beschikkingen des Hemels! schrijft de Edinburger correspondent der W. Allg. Ztg. Een paar jaar geleden had de jonge millionair Mario Stevens het ongeluk op de jacht beide oogen te verliezen door een schot van zijn geweer, dat ontijdig afging. De arme man leefde sedert eenzaam en treurig op zijn slot als een ware kluizenaar. Maar onlangs kreeg de blinde lust zijn half vergeten muziekstudie weder op te vatten en een Londensch plaatsing- bureau zond hem een arm weesmeisje, dat op het conservatorium hare opleiding ontvangen had, als leermeesteres. Bij de piano-les moest de kleine, die zich mis Ella Werdann noemt, natuurlijk dikwijls de ongeoefende vingers van den jongen man te hulp komen en bij deze gelegenheid deed de millionair de ontdekking, dat zijn leerares zeer teedere, fijngevormde handjes had. Op deze handjes is de arme blinde nu verliefd geworden en wel zoo smoorlijk, dat hij voornemens is ze niet weer los te laten. Zondag aanstaande wordt de bruiloft gevierd. De jonge bruid is volstrekt niet mooi, maar ze heeft warme, zij-zachte hand jes en die handjes hebben den verlatene het ge luk gebracht. Elk jaar, vóór de opening der opera, wordt in de „Monnaie” te Brussel het geheele personeel bijeengeroepen, om brand-repetitiën te houden. Ieder wordt dan op zijn post geplaatst als de artisten, het ballet en de koren op het tooneel en de musici in het orkest. Dan wordt „brand” ge roepen en ieder haast zich weg te komen, alsof er werkelijk brand ware. Alles is er behalve de brand zelf en de schrik en de angst en de vrees en de verwarring en het hulproepend en naar buiten dringend pu bliek, al de onverwachte gebeurtenissen en om standigheden, die zich bij elk onheil voordoen. De generale brand-repetitiën zullen dus geen afdoenden waarborg geven, maar kwaad kunnen ze toch zeker niet, om te onderzoeken of alles naar behooren is geregeld. De bekende magnetiseur Hansen deelde de zer dagen als eene bijzonderheid mede, dat hij de beste mediums had gevonden in Midden-Frank- rijk, Engeland en in Schotland. Onder de Zuid- Duitschers, de Oostenrijkers en in ’t algemeen onder de bergbewoners trof hij veel dankbare sujetten aan dan in Noord-Duitschland. Maar met geen enkel volk voegt hij er bij heb ik zooveel bezwaar, zoo erg veel moeite onder vonden om ze te biologeeren, als met de Hollan ders Duitschland. Dato 11 dezer verneemt men uit Berlijn dat men zich over den toestand des Keizers zeer ongerust maakt; een groote menigte is onder het bekende raam van het paleis te Berlijn en bewaart de diepste stilte als zij te vergeefs wacht om Z. M. aan het raam te zien verschijnen. De reis van den Kroonprins wordt misschien uitgesteld. De Regeering is vast besloten Donderdag de zitting van den Rijksdag te sluiten. Bismarck heeft persoonlijk zijn warmsten ge- lukwensch aan Dr. Mackenzie gebracht, dat deze door zijne kunst den Duitschen kroonprins be waard heeft voor eene reeds voorgenomen ver schrikkelijke operatie, die misschien zelfs het leven van den Kroonprins in gevaar had kunnen brengen. Een fabrikant van pijpen te Nancy, die eenige producten zijner vinding, waarvan de kop het hoofd van generaal Boulanger voorstelde, uitgestald had, is tot een boete van 40 Mark veroordeeld. De Boulanger-pijpen werden ver beurd verklaard. Rusland. Een keizerlijk bevel zegt dat bin nen 14 dagen alle vreemdelingen, die in de pro vincie Polen betrekkingen op de grenzen be- kleeden, weggezonden moeten wordenhet zijn meest Duitschers. De Fransche Kamer van Afgevaardigden verkeerde Zaterdag alweder in eene eenigszins opgewonden stemming. De algemeene beraadsla gingen over de legerwet werden voortgezet. De Minister van Oorlog, generaal Ferron, zette uiteen, dat het doel van de wet is, de weerbaarheid van het land te brengen tot het uiterste punt, waar zij zonder de krachten der natie uit te putten, gebracht kan worden. Daarbij is het vooral noo dig, de positie der onderofficieren beter te maken. Teneinde daartoe te geraken zullen onderofficiers- tafels opgericht worden, zullen aan de onder officieren eenige voorrechten toegekend, en zal hun een smaakvoller uniform gegeven worden. De Minister bestreed hetgeen beweerd is omtrent den achteruitgang van de verstandelijke opleiding der natie, welke het gevolg zou zijn van de wet. Twee jaren exerceeren in de open lucht zullen geen kwaad doen aan de algemeene ontwikkeling. Ieder zal ingelijfd worden, maar de kweekelingen van de seminarien, de onderwijzers en de andere studeerenden zullen zoo kort mogelijk aan hunne opleiding onttrokken worden. Des winters kunnen zij hunne studiën voorzetten, wanneer zij maar zorgen present te zijn bij de algemeene leger- oefeningen. De Minister eindigde met een beroep op de vaderlandsliefde der afgevaardigden. Na nog eenige bestrijding der wetsvoordracht, werd door den voorzitter der leger-commissie de urgentie voorgesteld, welk voorstel de heer Clemenceau ondersteunde. Hij riep ook de Re geering op om er zich voor te verklaren, doch deze had vóór de zitting eenvoudig besloten, zich niet te verzetten. De Minister Ferron zeide dan ook, dat hij de beslissing aan de Kamer overliet, terwijl de andere Ministers het stilzwij gen bewaarden, waarover een groot tumult ont stond. Laisant verdedigde nogmaals de urgentie, doch twee andere sprekers konden tengevolge van het rumoer zich niet verstaanbaar maken. Te midden van de verwarring werd het ontwerp met 359 stemmen tegen 20Ö urgent verklaard, waarna de beraadslaging over de artikelen aan ving. Keizer Frans Jozef zendt, ter gelegenheid van het jubileum van Koningin Vict 1 Kroonprins Rudolf met een kostbaar ges< naar Engeland, Het ia een reusachtige kis. Terwijl niemand voor de le maal dividend verwachte, werd besloten het saldo van reke ning a f 19.74 op het nieuwe boekjaar batig te plaatsen. Uit het door Directeuren uitgebracht verslag bleek dat de sympatie voor de Mij groot is, daar einde December reeds 15168 leden waren inge schreven, in onderscheidene plaatsen en vele agenten steeds met vrucht werkzaam zijn. Het nut der Mij tegenover den druk der epidemiewet kwam als van zelf aan het licht en zal, vertrou wen zij, spoedig meer algemeen blijken en ge waardeerd worden. De Directie werd een woord van lof toege bracht voor den ijver en de nauwgezetheid, waar mede de belangen der Maatschappij door haar zijn behartigd. De Heer Jhr. Mr. J. H. F. K. v. Swinderen, wiens beurt het was af te treden, werd herko zen als Commissaris, en liet zich die benoeming welgevallen. Oosterwolde, 10 Juni. Zondagavond a. s. zal hier in de „Gouden Klok” eene vergadering worden gehouden van den directeur der room boterfabriek te Elsloo en de landbouwers uit ons dorp en omstreken, teneinde met elkander de vraag te bespreken of het wenschelijk mag ge acht worden te Oosterwolde eene natuur-boter- fabriek op te richten. Het initiatief wordt in dezen weer genomen door den heer Mr. J. Verwet te Wateren, van wien ook de stichting te Elsloo is uitgegaan. Let men er op dat Oosterwolde het middel punt is van onderscheidene andere dorpen, die op betrekkelijk niet zeer grooten afstand liggen, dan gelooven wij, dat eene dergelijke fabriek hier meer reden van bestaan kan hebben dan in het afgelegen Elsloo. Uit Oosterwolde zelf, uit Appelscha, Fochteloo, Donkerbroek, Haule enz., zou genoeg melk kunnen aangevoerd wor den, maar eene andere vraag is het of de vee houders er wel direct belang in zien en of zij zich zullen willen verbinden tegen gezette prijzen de melk te leveren. Te Elsloo is voorloopig de prijs der melk vastgesteld tegen 2 cents de liter, onder voorwaarde evenwel, dat de leveranciers 4/s gedeelte der geleverde hoeveelheid als afge roomde melk terug ontvangen. Men ziet het, de prijs is zeer laag en de boeren zullen dus hun grootste voordeel moeten zoeken in het mesten van varkens, kalveren, enz, iets waarmede men zich in den laatsten tijd al meer begint bezig te houden nu de boter zoo goedkoop is. In het bedrijf zal eene boterfabriek derhalve eene groote verandering geven en nu leert de onder vinding maar al te goed, dat vele boeren met hand en tand aan het oude vast houdenzij moeten wel degelijk van het nut overtuigd zijn, voor zij aan „nieuwigheden” steun willen ver- leenen. Voor de zoogenaamde keuterboeren zou de zaak, indien zij tot stand kwam, de meeste voordeelen afwerpen. Zij moeten wegens de ge ringe hoeveelheid, welke ze maken, hunne boter geheel als stukboter in de winkels verkoopen en deze kost hier thans slechts 22% cts. per kilo een grijs die in verhouding tot de vatboter veel te laag is. De vergadering op Zondag zal het gevoelen der meerderheid nader leeren kennen, doch wij hebben niet veel verwachting van de zaak. Beter zou het misschien gaan, indien men eerst van de fabriek te Elsloo gunstige resultaten kon zien. Voor eene te stichten kerk der doleerenden te Middelburg is aan schenkingen en inschrij vin gen reeds bijeen f 9800, terwijl het aangekochte huis in de Bogardstraat ook reeds uit geschon ken gelden is betaald. Een kind van een schipper te Wilhelmina- dorp dronk, tijdens de ouders op dek waren, uit een ketel kokend water en brandde zich inwen dig zoo ernstig, dat opname in het ziekenhuis te Tiel noodig was. Drie dagen later bezweek de kleine onder hevige pijnen. Vrijdag arriveerde een Poolsche familie, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, te Rotterdam, met het doel Zaterdag van hier met het stoomschip Edam naar New-York te ver trekken. Te Rotterdam geraakten man en vrouw, waarschijnlijk door drukke passage, ge scheiden, ieder met twee kinderen, en zochten elkaar te vergeefs. De vrouw reisde met haar zuigeling en het 4jarig zoontje naar Amsterdam, in de hoop haar man en kinderen aan de ver trekkende boot te zullen vinden. Zij werd daar in echter deerlijk teleurgesteld. Haar echtge noot en de twee kinderen waren niet te vinden. Daar de man de plaatsbiljetten in zijn bezit had, moest de bedroefde vrouw wel achterblijven' Door de policie werd zij medegenomen naar het bureau, waar zeker geen moeite gespaard zal worden om den verdwaalden man en kinderen op te sporen. Door den timmerman J. van Drunen, te Oostendam, is een windmolen vervaardigd van geheel nieuwe constructie. Deze molen heeft dit voor op de tot dusver bjj de vlasboeren in ge bruik zijnde molens, dat hij niet alleen de bol len maalt, maar ze ook zift, terwjjl hij tevens gebruikt kan worden om het zaad te malen en te muilen. In minder tijd wordt zoo door twee man hetzelfde werk gedaan, waarvoor anders vier man noodig zijn. Vrijdagavond is de zoon van eene weduwe in de Beemster, terwjjl hij aan tafel zat, plotse ling overleden. Afstanden verdwijnen, het verleden herleeft, het verloren geachte wordt teruggevonden, het verspreidde wordt bijeengebracht, de kunst neemt haar tooverstaf ter hand, de wetenschap ontsluit haar schatkameren, de nijverheid brengt haar wonderen voort en zoo is het mogelijk dat men in één dag aanschouwen en genieten kan, wat drie eeuwen hebben voortgebracht in veel voudig opzicht. In vier uren tijds zijt gij uit ons rustig stedeke midden in het drukke gewoel onzer hoofdstad en waarlijk het is een genot op een vriendelijken zomermorgen door onze grasrijke beemden te stoomen, op het ruime verdek der keurige salon- booten een wijle den blik te laten weiden over de breede wateren, die Oost- en West-Friesland scheiden en langs de vruchtbare bouw- en wei landen, de welvarende dorpen en steden van het eens met het onze vereenigd gewest, Amstelsveste binnen te snellen in vlugge vaart. Dat is een zege onzer eeuw en ook een zegen voorzeker men leeft tien levens minstens in de korte spanne tijds onzes aanzijns. Zet U neer in een der gemakkelijke wagens die ieder oogenblik gereed staan en gij glijdt langs straten en pleinen en grachten heel de stad door, met haar werkelijk belangwekkende afwisseling van een haastig en talrijk publiek in de woelige fa briek-en winkelstreken, langs oude en vele smaak volle nieuwe gevels, keurige winkels en maga zijnen aan paleizen gelijk; gij doorsnijdt de grachten, omzoomd met de onvergelijkelijk schoone ijpen, bebouwd met de statige en deftige woon huizen waar de machtige fortuinen zijn opge stapeld sints eeuwen en waar binnen fijne weelde, goede toon en echte gezelligheid zoo vaak ver eenigd zijn. Heel die stad ligt weldra achter U, gij bestijgt in den rechtervleugel van het majestueuse Rijks- museum eenige treden door geheimzinnige, half duistere ruimten en als gij dan om U heenziet, is gansch het heden verdwenen. Waar ge hier zijt, dat heet: „Het Nederlandsch Museum voor Geschiedenis en Kunst,” dat is geheel afgescheiden van ’t geen in het overige deel des Museums te zien is en is geopend den 12den dezer. Aan het samenbrengen van’t geen hier vereenigd is, arbeidde de kundige Directeur D. van der Keilen sints 11 jaren met noeste vlijt. Uit allerlei oorden des lands kwam hier bijeen wat ons in staat stelt, ons te verplaatsen in het kerkelijk en huiselijk leven onzer voor vaderen. Sterk in het oogvallend is de voor liefde, waarmede de referendaris Jhr. Victor de Stuers en Dr. P. H. J. Cuypers, die dit gedeelte voornamelijk onder hunne hoede namen, het kleurenrijke en kunstvolle van den Katholieken eeredienst doen uitkomen, tegenover het armoe dige van het Protestantsche kerkgebouw met zijn naakte wanden en enkele koperen kronen. Voorts vindt gij hier bijeen de eenvoudigste gereedschappen voor kamer en keuken, maar ook het fijnste glaswerk en kostbaar porselein; schilderachtige kleederdrachten der aanzienlijken des lands en edelgesteenten bij menigte, in fijn cantillegoud gevat. Gij wandelt door de ver trekken, wier plafonds en wandbedekkingen hier zijn aangebracht, waar eens onze vlootvoogden en staatslieden woonden, herkent het Chinesche kamertje uit het vorstelijk paleis, waar oudtijds de Friesche Oranjes in Leeuwarden resideerden. Of uw oog valt op den gouden keten eens aan de Ruyter vereerd, die op zijn Bijbel ligt en gij ziet hem geknield vóór en vol leeuwenmoed in den slag. Doch, ik zie het U aan, kind dezer eeuw, ’t is U hier te kil, te somber. Dat donkere eiken hout, die massieve kisten en kasten en bedsteden, zelfs die deftige raadzaal waar ik U doorleid, zij trekken U niet aan, gij wilt nog wel van vorige eeuwen iets zien, maar dan liefst bij zon neschijn en warmer lucht. Ik begrijp het. Volg mij langs de donkere gangen en zie, nauwelijks zijt gij op den bega- nen grond, de breede zuilengang doorgegaan waarop het Museum gedeeltelijk rust, of, nadat gij eerst een blik hebt geslagen op den schilder- achtigen gevel die daar voor ons verrijst, leid ik U door een klein wachthuis op een zonnig, maar vriendelijk marktplein, waar gij met ver- _bazing en, ’t kan niet anders wezen, met wel gevallen rondziet. Juist heden is in gindsch gebouw op welks gevel gij zaagt en op dit marktplein, eene ten toonstelling geopend van voedingsmiddelen, van spijzen en dranken, in den uitgebreidsten zin des woords. Geen vreemdeling, als Agostini in 1883, nam nu het initiatief, eenige van Amster dam’s aanzienlij kste en degelijkste burgers ver- eenigden zich samen, verschaften aan een aan tal handen werk gedurende vele maanden en brachten een geheel tot stand dat duizenden bij duizenden naar de hoofdstad lokken zal. Over de tentoonstelling zelve wil ik, althans ditmaal niet spreken, wij blijven op het markt plein en hier ziet gij, gansch anders dan in het Museum, waar het heden uit ons oog verdween, heden en verleden, broederlijk vereend. Vooral de zeventiende en onze eeuw reiken elka&r de hand. Al de huizen die gij ziet, zijn uit een Al» men voor het Masemn staat* ga men dus links. I Bolswardsche Courant i I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1