NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWABD £H VMHUMtt Zoo zijn er, - helaas! 1 f No. 25. 1887. Zes en Twintigste Jaargang. VOOR BINNENLAND. BUITENLAND. DONDERDAG 23 JUNI. 's ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 1 f I- >r !- e ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, De schaking in het Bois de Boulogne, waarvan reeds melding werd gemaakt, schijnt meer een ontsnapping dan een ontvoering ge weest te zijn. De dochter van den Spaanschen Minister Martinez Campos, die van haar man gescheiden is, werd door een oudere vriendin zoo streng bewaakt, dat haar aanbidder, graaf de la Toua-Gabriac, geen gelegen had om haar op de gewone wijze het hof te maken en ten huwelijk te vragen. Toch vonden de gelieven gelegenheid tot briefwisseling en tot het maken van de afspraak, waarvan het gevolg was dat Woensdagmiddag in het Bois de Boulogne de Spaansche dame van de zijde harer trouwe „duegna” werd weggerukt en naar het station gebracht, waar men den trein nam, die haar met haar aanbidder naar Brussel bracht. Zij heeft den Spaanschen gezant te Parijs reeds geschreven, dat alles met haar vrijen wil ge schied is, en daar zij 26 jaar oud is, valt daar aan weinig te doen. Haar jaarlijksch inkomen bedraagt 200,000 francs. Het jubileumgeschenk van de vrouwen van Engeland, een bronzen standbeeld van Koningin Victoria, dat geplaatst zal worden in het park te Windsor, is daar reeds aangekomen. Het stelt de Koningin voor in koninklijk staatsie kleed, met rijksappel en schepten Och, als zij er eens ernstig over nadachten, als zij het eens goed begrepen, hoeveel kwaad zij er mede doen en hoeveel ellende zij er door veroorzaken, zij zouden zich haasten het afschu welijk hoofddeksel weg te werpen en nooit, nooit weer zouden zij het zich willen opzetten. Opgewektheid veranderd in diepe neerslach tigheid, voorkomende liefde doen vluchten voor ijzige zelfzucht, vriendelijke woorden vervangen door bitse en scherpe verwijten, blijde glimlach jes gedood en tranen er voor in de plaats ge steld, heilige voornemens verijdeld en trage on verschilligheid op nieuw het leven geschonken, odat alles en zooveel meer nog, zij hebben het gedaan die onnadenkend en wrevelig ge hoorzaamden aan een gril en een nuk, die in hen opgekomen was zonder dat zij wisten van waar. Is het niet vreemd, dat menschen, die zoo veel konden toebrengen, zelfs zonder veel moeite of haast eenige krachtsinspanning, aan elkanders geluk, juist dat geluk verstoren en dat menschen, die goede engelen voor elkander moesten en konden wezen, er de voorkeur aan geven als booze duivelen voor elkander op te treden P Is het niet vreemd, dat menschen, die zoo vaak en veelvuldig klagen, dat er zooveel pijn lijks en verdrietigs in het leven voorkomt, zoo weinig doen om de kracht en den omvang van dat pijnlijke en verdrietige te verminderen O stellig, een liefdeloos woord ontsnapt toch al zoo licht aan onzen mond, een onaangename stemming maakt zich soms zoo gemakkelijk van ons meester, wrevel en boos humeur spreken zoo onverwacht somtijds uit onze verstoorde blik ken en uit ons gefronst voorhoofd, maar wat te Toen hij ’s morgens uit zijn slaapkamer kwam, had hij de bokkenpruik al op. Gij verstaat im mers die uitdrukking, lezersal willen wij ho pen, dat gij zelf nooit dat min sierlijk hoofd tooisel, draagt of gedragen hebt Nu dan, hij was uit zijn humeur, en erg ook. Zijn morgen groet klonk meer naar een verwensching dan naar een hartelijke uiting. Een grauw en een snauw was schering en inslag. Een scherp woord was alles wat zijn huisgenooten van hem kre gen. Alles keurde hij af en ook met de ijve rigste en liefdevolste pogingen was het niet mo gelijk hem iets naar den zin te maken. Frankrijk. In de Kamer van Afgevaardig den is een voorstel besproken om de mijnwerkers het recht te geven zich afgevaardigden te kiezen, die den toestand der mijnen zullen hebben te onderzoeken en de oorzaak der ongelukken in mijnen. De beslissing moest wegens onvoltallig- heid der Kamer worden geschorst. Bij de behandeling van de legerwet zeide ba ron Reille dat het noodzakelijk was een goed officierkorps te hebben. Art. 1, zeggende dat alle Franschen dienstplichtig zijn, is daarop aangeno men. Een amendement voorstellende dat die dienst plicht alleen verplicht zou zijn in oorlogstijd, was verworpen. Ook een amendement, zeggende dat de dienstplicht verplichtend zou zijn voor ieder in Frankrijk geboren, ook voor vreemdelingen, is eveneens verworpen. Art. 2, zeggende dat de dienstplicht persoonlijk is en 20 maanden zal du ren, is eveneens aangenomen. De Ligue des Patriotes heeft zich tot den pre sident der Republiek gericht met een schrijven, waarin zijne tusschenkomst bij de Duitsche Re- geering wordt verzocht, om de invrijheidstelling te bewerken van den Franschman Köchlin, door het hof te Leipzig veroordeeld tot één jaar ves tingstraf. Eenige tijd geleden werd verzekerd, dat de Fransche Regeering een gereed oor leende aan de plannen tot den bouw van een kanaal tus- schen den Atlantischen Oceaan en de Middel- landsche Zee. Dit bericht heeft zich in de zit ting van Donderdag der Kamer van Afgevaar digden niet bewaarheid. De afgevaardigde Delattre vroeg in verband met het feit, dat Duitschland, na tot het graven van den St.-Gotthardtunnel te hebben medegewerkt, nu ook met het Noord- Oostzee-kanaal een aanvang had gemaakt, of nu niet voor Frankrijk de tijd was gekomen, om ook de bovenbedoelde kanaalverbinding tot stand te brengen De Minister van Openbare Werken antwoordde dat zulk een kanaal een ronde anderhalf mil liard francs zou kosten en dat het handel- en scheep vaart-verkeer er op bij lange na niet vol doende zijn zou om daarvan de rente op te bren gen. Zoo is er ook onlangs weder gesproken over het plan om van Parijs een zeehaven te maken. Bij den tegenwoordigen stand der finan ciën kan de Regeering echter onmogelijk zich in zulke kostbare ondernemingen steken. Men moest dit aan de particuliere krachten over laten, als die het namelijk zonder Staatshulp durfden ondernemen. Duitschland. De zitting van den Rijksdag is Zaterdag door den staats-secretaris Boetticher, uit naam van den Keizer, gesloten. De Keizer neemt in beterschap toe, doch de ge- neesheeren hebben hem toch alle mogelijke rust aanbevolen. Volgens een particulier telegram aan de N. A. C. is Duitschland toegetreden tot de overeen komst van Engeland en Nederland tot wering der drijvende drankwinkels op zee. Op bevel van de justitie te Berlijn is te Würzburg een student uit Breslau gearresteerd, onder beschuldiging van pogingen tot hoogver raad tegen den Keizer. Onmiddehjk na de arrestatie is hij naar Breslau overgebracht en aldaar aan de justitie uitgeleverd. In het geding wegens hoogverraad tegen de acht Elzassers voor het „Reichsgericht” te Leip zig; is de eisch van het Openbaar Ministerie 2 jaren vestingstraf voor Koechlin Claudon3 jaren opsluiting met dwangarbeid voor Blech 2% jaar voor Schiffmacher; 2 jaren voor Trappe; 1% jaar voor Jordan en 2 jaren gevangenisstraf met dwangarbeid voor Reydel. De aanklacht tegen Freund en Humbart is opgegeven. Oostenrijk. Bjj de verkiezingen in Hongarije gaat het op vele plaatsen bloedig toe op verscheidene plaatsen zijn dooden gevallen bij de gevechten, Zoo zijn er, helaas Onze herinnering en ervaring bewijzen het, want deze vertellen ons, dat wij dezulken wel ontmoet hebben, zoo misschien maar nog niet wat anders door haar er bij verteld wordt dit namelijk, dat wij zelf ook wel eens tot hun ge tal behoord hebben of nog behooren van tijd tot tijd. Zeer zeker, een mensch is niet altijd even fleurig en opgewekt. Onze stemming wordt be- heerscht door ontelbare invloeden, waarvan wij er vele kennen en bij name zouden kunnen noemen, maar waarvan zeker even vele ons on bekend zijn en blijven. Wij ondergaan de wer king dezer laatste onwillekeurig en onbewust. Zij zijn verborgen in ons lichaam, in ons gestel, in onze gezondheid, in de lucht, die wij inade men, in de weersgesteldheid, die heerschende is en in ongetwijfeld wel honderd andere zaken meer. denken van menschen, die, zonder zich zelf van eenige aanleiding er toe bewust te zijn, knorrig en gemelijk gansch hun omgeving een tijd lang ontstemmen En toch, zoo zijn er helaas Wat moeten zij doen, die, helaas! zoo zijn? Zij moeten zich oefenen in zelfbeheersching. Zij moeten zich gewennen zich af te vragen waarom zij zoo zijn en, als zij op die vraag geen voldoend antwoord krijgen en zij krijgen, als zij eerlijk zijn, natuurlijk nooit een voldoend antwoord dan met een ernstigen wil zich zelf dwingen, om vriendelijk en welwillend, op gewekt en blijde hun omgeving tegen te treden. Gelooft ge niet, dat dit alles ruim de er aan besteede moeite loonen zou Of zijn een aange name toon in huis, blijde gezichten om zich heen, een opgeruimde stemming in eigen bin nenste, een licht van de hand gaande arbeid, zijn al deze heerlijke dingen niet waard, dat men er zich een weinig krachtsinspanning voor getrooste Daaraan twijfelt immers niemand Welnu, laten dan ook allen samenstemmen in den veroordeelenden kreetweg met de bok kenpruik Leve het onverstoorbare goede humeur! O oster g oo. Het Vaandel schrijft De jongste week was voor het zoo rustige Wons, rijk aan gebeurtenissen. Nadat tenge volge van de stemming, uitgeschreven tot ver kiezing van Kerkvoogden, in plaats van hen die met de doleerenden meegaan, een nieuw Colle- gie naast het oude optrad, heeft dit Collegie zich reeds zeer werkzaam getoond. Verleden Vrij dag nam het in tegenwoordigheid van den heer Eisma, deurwaarder te Bolsward, bezit van kerk en pastorie en verzegelde deze. Indien het ge meend heeft nu voortaan in het rustig bezit te zullen blijven, dan heeft het buiten den waard, dat wil in dit geval zeggen buiten de oude kerk voogden, gerekend. Deze hebben Zaterdag, men zegt na ingewonnen advies uit Amsterdam, kerk en pastorie heroverd. Daarom is terstond door de nieuwe Kerkvoogden de Rijkspolitie ontbo den, om zoo mogelijk weer in het bezit te ge raken. Zoover kwam het echter niet. De oude Kerkvoogden behielden voorloopig het veld. In de kerk werd Zondag evenwel niet gepredikt, daar de burgemeester van Wonseradeel ongere geldheden vreezende zulks verbood. Wat het einde van dezen strijd om het kerkegoed zal zijn is nog moeielijk te bepalen, wij hopen echter dat God beware moge van daden waartoe de hartstochten in zulke tijden zoo lichtelijk den mensch kunnen brengen en die later zoo bitter berouwen. Moeten de doleerenden het goed kwijt, wat ze vreezen, nu wij hopen dat ze dan toonen zullen, door geen anderen geest bezield te zijn dan de Hebreeuwsche Christenen, die met blijd schap aanzagen, de berooving hunner goederen. De Banier schrijft Wons. Donderdag 16 Juni jl. werden door ’t nieuwe collegie van Kerkvoogden, de deuren van de Kerk, Pastorie en Consistorie, ontsloten en van nieuwe sluitingen voorzien. Tot Za terdagavond liet de doleerende partij niets van zich hooren, doch om 6 uur verschenen, op last van de twee doleerende Kerkvoogden, vier tim merlieden, die vier verschilllende deuren op het zelfde oogenblik, weer openbraken, en behalve de kerk opnieuw sloten. De kerk werd den ganschen nacht bewaakt door de niet-doleerenden. Door het flinke optreden van de politie vie len er verder geene ongeregeldheden voer. Zondagmorgen moest Ds. Jellema als ring- predikant alhier optreden, en des namiddags zou Ds. Ploos van Amstel Godsdienstoefening houden voor de doleerenden. Des morgens om half negen kwam de Burgemeester, die in overleg met de nieuwe Kerkvoogden goedvond, in ’t belang van de orde en de rust in de Ge meente, om de Kerk, Pastorie en Consistorie te verzegelen, zoodat geen van beide partijen Gods dienstoefening in de kerk heeft kunnen houden. Ds. Ploos van Amstel trad des namiddags op in een timmerschuur. Wijmbritseradeel. Door onzen gemeente raad is eene verordening vastgesteld op het rijden met den tram, die waardeering verdient. Vol gens die verordening is de machinist verplicht te stoppen zoodra de tram de bebouwde kom der dorpen nadert. De conducteur is daar verplicht uit te stappen en nevens de locomotief te loopen tot zoolang het dorp gepasseerd is. Het gemeente- jestuur van Bolsward heeft gelijke verordening uitgevaardigd, ook daar is de conducteur ver dicht door de geheele stad naast den tram te oopen. Deze maatregel is en voor de veiligheid en voor de gebouwen, die ’t door ’t dreunen der snelrijdende wagens zwaar te verantwoorden lebben, zeer te prijzen. Men schrijft uit Bennekom aan de Arnh. Crt. van 19 Juni Voor de eerste maal werd heden in zake de tegenwoordigekerkkwestie uitvoering gegeven aan een vonnis van een rechtbank met behulp van den sterken arm, Donderdag 12 Mei werd het Classikaal Bestuur van Arnhem, doende wat des rerkeraads van Bennekom is, door de Arrond. rechtbank daartoe gemachtigd en heden werd daaraan uitvoering gegeven, nadat gebleken was, dat de afgezette predikant, de heer E. Eisma, niet vrijwillig het optreden in het kerkgebouw wilde nalaten. Hedenmorgen tusschen halfzeven en halfacht kwamen te Bennekom aan 12 artilleristen uit Arnhem, en 25 man infanterie, benevens een lOtal rijksveldwachters uit de omstreken, om te zorgen dat ditmaal niemand anders dan de aange wezen ringpredikant zou optreden. Zonder eenig belangrijk verzet is dit gelukt. Te 9 uur be klom ds. Creutzberg uit Arnhem die door den heer Swaan, ouderling van het Classikaal Bestuur uit Arnhem, vergezeld werd den kansel. Vele doleerenden verlieten toen weder al schreeuwende het gebouw, terwijl eenigen hunner tijdens het zingen van een opgegeven psalmvers een anderen psalm aanhieven en wel „De Heer zal opstaan tot den strijd.” De niet- doleerenden zwegen toen en zetten later hun ge zang voort, terwijl ook het orgel zoolang zweeg. Ds. Creutzberg sprak naar aanleiding van Math. 134751. Circa 90 personen, waaronder velen van elders, woonden de godsdienstoefening bij, terwijl de orde in het gebouw gehandhaafd werd door rijksveldwachters. Onderwijl hadden de aanhangers van den af- gezetten predikant zich in den tuin van de pas torie (naast het kerkgebouw gelegen) vereenigd. De heer Eisma sprak daar voor eene talrijke schare, zoodat men hem in de kerk kon hooren, terwijl ook het gezang in den tuin, de hoorders in het kerkgebouw hinderde. (Het zal dus noo- dig zijn dat ook de pastorie spoedig door de rechtbank ter beschikking van het Classicaal Bestuur wordt gesteld.) Even na halfelf zijn de militairen weder ver trokken de kerk bleef toen ter bewaking bij eenige veldwachters. Voortaan zal eiken Zon dag te 10 uur door predikanten uit den ring Arnhem worden gepreekt. Door den veldwachter van Amstelveen is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren van der Sw., woonachtig aan den Overtoom. Deze heeft een prachtige zwaan met vier jongen, uit het Vondelpark, gedood, en het vrouwtje vleugel lam geslagen, alleen omdat de beesten even op den rand van zijn land zich in den zon lagen te koesteren. Ten aanschouwe van eene groote menigte wandelaars had Zondagmiddag op de Keizers gracht, bij de Vijzelstraat te Amsterdam een zonderlinge redding plaats. Zwierende geraakte een beschonken man te water, die, zelf niet bij machte een poging tot redding aan te wenden, in groot levensgevaar verkeerde. Een flink jongmensch zijn jas en horloge aan een vriend toevertrouwende, sprong zonder aar zelen den reeds zinkenden drenkeling na en bracht na groote krachtsinspanning den man aan den wal. Schoon het frissche water hem niet ge hinderd had, gevoelde hij zich toch minder prettig toen hij zich vol modder zag. Hij wist echter raad. Weder sprong hij te water, zwom eenige malen rond, dook telkens en kwam, ge heel van modder ontdaan weder op den wal door een daverend hoera der aanwezigen be groet. Het eilandje Rottumeroog, het noordelijk ste punt van ons land, neemt aan het westelijk strand gestadig af, en langzamerhand verdwijnt iet eiland; want wel neemt het aan de oostzijde eenigszins toe, doch niet in verhouding tot het verlies aan den westkant. Het eenige huisje, dat er zich op bevindt, moet herhaaldelijk wor den verplaatst. Op de proefvelden der Rijks Landbouw school te Wageningen staan de verschillende gewassen uitmuntend te veld. Den vorigeu aerfst en dit voorjaar werden uitgezaaid de vol gende graansoorten Rogge 14 variëteiten, tar we 46 var., gerst 35 var., haver 40 var., tuin, paarden- en duivenboonen 10 var., erwten 8 var., wikken 5 var., aardappelen 60 var., waaronder vele, die op het proefveld en in Engeland uit zaad zijn geteeld, welke proeven ook dit jaar, ter verkrijging van nieuwe soorten, worden voortgezet. Te Utrecht is tot arts bevorderd mej. doctor A. P. C, van Tussenbroek. Deze dame is voor ongeveer drie weken tot doctor gepromoveerd. Zij heeft reeds vroeger, voordat zjj in de geneeskunde ging studeeren, lerhaaldelijk blijken van lust en aanleg voor de studie gegeven en behaalde acten als hoofdon derwijzeres voor Fransch, Engelsch, Duitsch en wiskunde, alsook die voor fraaie handwerken. De kantonrechter te Leiden deed uitspraak in de zaak van het vroeger verliefde paar, waar van de vrijer na de verbreking van het enga gement den verlovingsring terugzond, maar zijn vroeger meisje weigerachtig bleef dit wederkee- rig met het van hem gekregen gouden horloge en dito ketting te doen, bewerende dat het haar eigendom was geworden. Bij uitvoerig gemoti veerd vonnis werd nu zjjn, door hem tegen haar ingestelden eisch, om teruggave der waarde van ^ovengenoemd geschenk, ontzegd, met veroor- deeling in de kosten van het geding. Een gefailleerde kruidenier te Alkmaar, die slechts korten tijd zaken deed, is door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf, wegens bedriegehjke bankbreuk. Bovendien het is zeer zeker voor den eenen mensch veel gemakkelijker om goed gehumeurd te zijn dan voor den ander. Wie zich verheu gen mag in koesterenden zonneschijn kan eerder en blijder lachen dan wie tot op de huid door nat geregend is onder een onweersbui. Wie rozengeur inademt ziet blijde, maar wie zich bezeert aan een doorn, diens gelaat staat droe vig. Zoo gaat het ook in het menschenleven. Maar al zijn deze dingen zoo, daarom geeft dat nog aan niemand de vrijheid, om eigenmach tig en uit een open reden zich de bokkenpruik op te zetten en zich zelf maar vooral een ander het leven onaangenaam te maken en te ver bitteren. En toch, zoo zijn er helaas En waarom dat alles Ja, als zijne huisgenooten hem dat hadden durven vragen maar zij bezaten er geen van allen den moed toe dan zou hij misschien het een of ander voorgewend hebben, maar, als, hij de waarheid had willen bekennen, dan had hij moeten zeggen, dat hij zelf niet wist, waar om hij zoo was. Het was eenvoudig een op welling, een gril, een nuk, die hij met wat ern stigen wil spoedig genoeg had kunnen onder drukken. Maar nu vierde hij er ruim den teugel aan en liet er zich geheel door meeslepen. Het ge volg er van was, dat zijn omgeving geheel on der den invloed er van kwam. Het eene booze humeur bedierf al do andere eerst goede hu meuren. Niet hij alleen, maar eindelijk allen snauwden elkander af en de akelig sombere morgen was het begin van een totaal bedorven dag. Bolswardsche Courant t i i i i l 1.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1