NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOESWAR» EN WOHSERAÖEEE Ziekelijke Waardeering. 1887. Zes en Twintigste Jaargang. No. 26. VOOR BINNENLAND. DONDERDAG 30 JUNI. g EEN NIEUWE BADPLAATS. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Zijn onze groote en van ouds vermaarde bad plaatsen door een bezoek van vorstelijke perso nen en andere aanzienlijke vreemdelingen al lengs zeer kostbaar geworden, omdat anders aan hunne hooge eischen niet kon worden vol daan, de badplaats Schiermonnikoog onder scheidt zich door een zeer matigen prijs. Wie er in het badhotel pension vraagt, behoeft voor zijn geheele onderhoud slechts 3.50 per dag te betalen. De prijs der heerenbaden is op 35 en die der damesbaden op 50 cent gesteld. Maar buiten het badhotel is ook bij vele inge zetenen gelegenheid om zich tegen zeer billijke overeenkomst van apartementen te voorzien, ter wijl men tevens van een paar in het dorp ge legen logementen kan gebruik maken. Waren de reisgelegenheden naar Schiermon nikoog tot nu toe gebrekkig, ook daarin wordt bij de opening van het badseizoen voorzien door de nieuwgebouwde stoomboot Sophie, die dage lijks des ochtends van Groningen langs Zoutkamp en Oostmahorn (op deze plaatsen aanleggen) naar Schiermonnikoog zal varen om des namid dags naar Groningen terug te keeren. Eene re- tourkaart van Groningen kost 2 of 3 gulden. Uit Friesland reist men naar Schiermonni koog gewoonlijk met den spoortrein naar Veen wouden, van hier met den tram naar Dokkum, dan met een gereedstaanden wagen naar Oost mahorn en van hier met de stoomboot of het postschip naar het eiland. Amst. Crt. (Ingezonden.) Ook op kerkelijk gebied openbaart zich in de Ned. herv. kerk hetzelfde verschijnsel, dat wij elders, in onze dagen, in onrustbarende mate waarnemen, en dat ik zou willen aanduiden met den naam van ziekelijke waardee ring. Op het gebied van den staat is sinds een groot aantal jaren eene samenwerking, om niet te zeggen eene samenspanning waar te nemen geweest, die zich ten doel stelde, de volksschool te doen vallen. Zoolang is deze aangevallen, zoolang is er van de vrije school en der ouderen vrijheid gesproken, dat het ten slotte den katho lieken afgevaardigde dr. Schaepmen gelukt is, bij eerste lezing een grondwetsartikel door de Tweede Kamer der Staten-Generaal te doen aannemen, waaruit de openbare, de volksschool verdwenen is. Zeven vrijzinnige afgevaardigden hebben zoo veel waardeering voor de grieven der aanvallers gehad, dat zij deze aanneming hebben mogelijk gemaakt. In de maatschappij is een deel der burgers bezig, met de pen orde en wet te bestrijden nu en dan voegen zij de daad bij het woord. Bloedige botsingen hebben enkele malen plaats gehad. Er zijn burgers, welke hunne woningen openzetten voor gewapenden, die op tartende wijze het volk prikkelen, en als de strijd ont brand is, schade lijden aan hun eigendom. Eenige mannen van naam verfoeien die feiten, maar waardeeren wat zij staatkundige over tuigingen achten. Sinds de vrije universiteit op gereformeerden grondslag te Amsterdam is gevestigd, is er ge zorgd, dat overal in den lande, in onderscheidene gemeenten, in het reglement op het beheer der kerkelijke goederen een artikel werd opgenomen, waarin wordt uitgesproken, dat kerkvoogden, en zij die toezicht houden, in hunne bedieningen blijven, al worden zij van hun lidmaatschap in die kerk door hare besturen ontzet, en daarvan vervallen verklaard. Alzoo, die beheerders kun nen zelven heengaan met velen of weinigen in hunne gemeenten uit het kerkverband, of daar uit verwijderd worden, zij behouden het bezit van kerken, pastorieën en alle verdere eigen dommen. Dat noemen zij die zoo doenreformatie. De kerkelijke besturen noemen het revolutie. Dat noemen eenigen in den laatsten tijd, wederom met waardeering, „overtredingen, die in ieder geval met geloofsovertuigingen in nauw verband staan’’; en van de gewone maatregelen van orde, die toegepast worden door kerkelijke en burgerlijke rechters, op hen die wederrechte lijk beheer en bezit van gebouwen en fondsen in handen houden, wordt gezegd, dat daardoor „eene hoogere orde, die des rechts, beleedigd en verstoord wordt, terwijl de houding van doleeren- den door hen om des gewetenswille is aange nomen.” Dit noemen wij ziekelyke waardeering op staatkundig, maatschappelijk en kerkelijk ge bied. Dat anti-revolutionairen en roomsch-katholie- ken de staats- en volksschool in beginsel be strijden en er in juichen, dat deze aanvankelijk in de grondwet geschrapt is, begrijpen wij, en voor dat standpunt hebben wij waardeering tot op zekere hoogte. Maar dat voorstanders van de staats- en volks school haar schrappen in de grondwet, haar bestaan en inrichting, benevens de eischen van bekwaamheid en zedelijkheid, aan den onder wijzer te stellen, overgeven aan de wisselvallige meerderheid eener toekomstige wetgevende macht betreuren wij in hooge mate. Dat sociaal-democraten de maatschappelijke orde willen omkeeren, moeten zij verantwoorden maar dat men de pogingen dergenen, die hen 93% punten (Uitspanning door inspanning te Sneek 91%, Lycurgus te Bolsward 85 punten behaald, Bij de wedstrijd b, vrije oefeningen naar eigen keuze werd de prijs f 25, of een cadeau voor die waarde met een diploma voor den directeur, behaald door Volharding van Purmerend. Wonseradeel, 25 Juni, Konden verleden jaar alle handen aanslag vinden om den hoer te helpen „ungetydsjen”, thans zijn er, die ver geefs hunne diensten aanbieden en onverrichter zake tot den houwer terugkeeren, dien ze gaarne voor een poosje met de hark hadden verwisseld. De maaiers klagen er over, dat het op ’t midden van den dag haast geen werk is om het gras er af te krijgen, de klaver ligt geheel verdroogd tegen den grond aan. Waar ’t zoo min wil maaien, bewijst de machine hare goede diensten als zij het er niet afsnijden kan, dan scheurt zij het er af, maar er af komt het, al is het dan ook minder mooi dan met de zeis. Wat overi gens de kwaliteit van het nieuwe hooi aanbe langt, in weinig tijds gekeerd en gezweeld, heeft het een prachtige kleur en vrij zeker ook een goed voedingsgehalte. Westergoo. De boeren hebben in be- trekkelijken zin schik in de hooiing. Valt de kwantiteit niet geheel mee, de opbrengst is daar om niet slecht te noemen, en wat het winnen van het hooi aangaat, dit is bepaald veel beter dan het vorige jaar, ’t komt rijper binnen. Begint het regenwater krap te worden en zouden de boeren op de ledig geworden landen wel graag wat vocht willen hebben, op den dag van heden is dit over het algemeen minder gewenscht want het oude gezegde „als het St. Jan regent, regent het 30 dagen achter elkander”, is nog altijd in den mond des volks, alhoewel de ondervinding geleerd heeft, dat elk spreekwoord geen waar woord is. St. Jan heeft zich van nat afkeerig getoond, doch ’t is te hopen dat ’t gezegde nu geen omgekeerden zin krijgt, n. 1. sint Jan droog, 40 dagen droog. Barradeel, 24 Juni. De langste dag dan bloeit het vlas, dit is regel zonder uitzondering wordt er wel eens beweerd. Dat er nu op den langsten dag geen bloei in ’t vlas was, kan niet gezegd worden, maar slechts in enkele stukken en dan nog zeer weinig. Traag in ’t ontkiemen en traag in ’t opkomen, kon ’t ook wel niet an ders of het vlas moest achterlijk worden. De aan houdende droogte en koude van de laatste dagen bracht er ook weinig schot in. Er wordt dan ook beweerd dat over het geheel de opbrengst beneden het middelmatige zal blijven. De vroege aardappels staan behoorlijk goed, maar zijn ook al achterlijk. Er zullen vanhier in de eerste da gen nog wel zeer weinig ter markt komen. De hooioogst voldoet aan de verwachting. Er werd eene geringe opbrengst verwacht en er komt ook weinig. De late aardappelsoorten, het voornaam ste hoofdproduct alhier, doen zich goed voor, maar beginnen ook al behoefte aan wat regen en warmte te krijgen. De granen staan uitmun tend die kunnen trouwens ook zeer goed tegen aanhoudende droogte. Kanariezaad en boonen staan bevredigend. Groene erwten, vooral groote, niet allen even goed. Men wil dat nu het droog weert, de groote groene erwten, die met de ma chine gezaaid zijn, niet diep genoeg in den grond liggen. Het regenwater begint ook naar ’t eind te gaanvelen zijn daarvan reeds verstoken. Om velerlei redenen dus wordt sterk naar regen verlangd. Aan een particulieren brief uit Pretoria aan de Haart. Ct. ontleenen wij het volgende „Zij, die Pretoria in de laatste twee jaren niet gezien hebben, staan verbaasd over de kolossale uitbreiding van deze stad. De waarde van grond en huizen is ontzettend gestegen. Voor een ge woon huis van 3 of 4 kamers en eene keuken vraagt men tegenwoordig 5 p.st. a 6 p.st. per maand. Evenzoo met den grond. Voor nog on- bebouwden grond in de Kerkstraat (de voornaam- naamste handelsstraat) vraagt men nu reeds 50 p.st. per voet. Links en rechts ziet men nieuwe winkels verrijzen. Metselaars en timmerlieden verdienen f lu per dag. Een goed werkman kan hier altijd werk vinden. „Voor hen, die lust gevoelen hierheen te ko men, zij het volgende aanbevolen: Men neemt bij Cornelder Zoon te Rotterdam passage tot Kaap stad; van daar gaat men met den trein tot Kim berley (Diamantvelden). Aldaar aangekomen, kan men dageiijksch gelegenheid vinden, naar eenig gedeelte van de Transvaal te vertrekken, met passagierskoetsen of ezelwagens; de laatsten zyn de goedkoopste, doch niet de vlugste. „Als men op de reis zuinig leeft, tweedeklas se passage op de boot en tweede klasse op den trein neemt en gebruik maakt van den ezelwa gen, kan men voor f480 te Pretoria, zijn. Het zij een ieder aanbevolen, niet lang te Kaapstad of Kimberley te vertoeven, want dit kost veel geld. Het beste logeerhuis te Kaapstad is dat van den heer Amos, Ötandstraat, van wien men alle mogelijke informatiën kan bekomen met be trekking tet de landreis. Het is er zeer net en fatsoenlijk. Te Kimberley heeft men het „Transvaal Hotelwaar men ook alle moge lijke moeite aanwendt, om de vreemdelingen te helpen. En ten slotte raad ik ieder aan, niet veel goed mede te nemen. De transportkosten zijn hoog en men kan hier alles koopeu, wat men verlangt, en niet veel duurder dan in Neder land.” Niets werkt zoo verfrisschend en verjeugdi- gend op het lichaam, zoo versterkend en ver kwikkend op den geest als het zeebad in het zomerseizoen. Wie in den herfst, den winter en het voorjaar zich moest opsluiten in het woon vertrek, het kantoor of de studeerkamer, waar de noodige zuurstofinademing slechts gebrekkig tot. haar recht komt, terwijl de door stof veront reinigde dampkring, snelle temperatuurwisseling en tocht aanleiding geven tot velerlei ongesteld heden, smaken reeds een onschatbaar genot, wanneer zij in de zomermaanden in het vrije veld mogen ronddwalen of den specerijachtigen boschgeur opsnuiven. Maar nog veel grooter is het genot, wanneer men zich naar het ruime, luchtige strand kan begeven, waar de harde bo dem u een prachtig voetpad aanbiedt en een zachte wind met zijne vooraf in zee gedompel de wieken uw gelaat verfrischt. Dat genot is echter boven alle beschrijving groot, wanneer men zich in de badkoets van zijn knellend ge waad ontdoet en los en vrij de aanrollende gol ven te gemoet gaat, die op het lichaam breken, eene streelende prikkeling veroorzaken en door het bevorderen der stofwisseling aan den bader eene vernieuwing des levens schenken. Ons vaderland met zijne uitgestrekte Noord zeekust is uitstekend in staat om aan duizen den dat genot te verschaffen. Geen wonder al zoo, dat vele zeedorpen zich hebben ingericht tot badplaatsen, die door frischheid zoekende bewoners van het Europeesche binnenland in grooten getale worden bezocht. Domburg, Sche- veningen, Katwijk, Zandvoort, Wijk aan Zee en Egmond hebben des zomers eene aantrek kelijkheid, die er aan de ingezetenen aanzien lijke voordeelen oplevert. Tot nu toe evenwel ontbrak eene geschikte badplaats namelijk eene zoodanige, waar de bezoekers al de gemakken en geriefelijkheden vinden, die op een ontspanningsverblijf niet mo gen ontbreken in onze noordelijke gewesten, nl. in Friesland en Groningen, Dat daaraan groote behoefte bestond, bleek gedurig, daar men voor en na pogingen aanwendde, om zoowel op Ameland als op Schiermonnikoog gelegenheden voor badgasten te openen. Die gelegenheden waren echter zoo gebrekkig, dat zij, die zich derwaarts begaven, slechts zelden tot een her haald bezoek werden aangemoedigd en zich dus ook niet opgewekt gevoelden om ze aan ande ren aan te bevelen. In al die leemten is echter voorzien door het stichten van een prachtig badhótel op het eiland Schiermonnikoog, dat behalve de ruime gezel schapszaal de eet- en biljartzaal een zestigtal kamers bevat en toch naar onze overtuiging spoedig zal blijken veel te klein te zijn voor den toevloed der derwaarts stroomende badgasten. Immers terwijl het badseizoen eerst den 26 sten Juni geopend werd, is het meerendeel dier kamers reeds besproken. In de noordelijke pro vinciën is de algemeene aandacht op deze bad plaats gevestigd en gemakkelijke reisgelegen heden waarop wij straks terugkomen be vorderen er de bevrediging van den wensch, om zich met defrissche zeelucht te verkwikken. Tevens is het zeker, dat zij, die het eiland Schiermonnikoog niet kennen, verbaasd zullen staan over de zeldzame afwisseling van fraaie natuurtafereelen, die zich aldaar aan het oog vertoonen. Het eiland heeft eene lengte van omstreeks drie uren en eene breedte van nagenoeg éen uur gaans. Het is aan de noordzijde door hooge duinenreeksen met daartusschen gelegene duin- dalen tegen de woede der golven beschut. Aan den zuidelijken voet dier duinen strekt het dorp met eenige regelmatige rijen woningen zich uit, en van hier af verder zuidwaarts, tot aan den dijk, is de bodem met kostelijke weilanden be dekt. Verlaat men op de reededie aan de zuid zijde het schip of de stoomboot en beklimt men den nabijgelegen dijk, dan ziet men over de bloemrijke weilanden heen, op een kwartier uur gaans van daar, het dorp verrijzen, met zijn bevalligen kerktoren en als in een gewaad van groen geboomte gehuld, terwijl ter rechter hand het aloude Rijsbergen zich uit het elzen- bosch verheft en twee slanke vuurtorens de duinstreek versieren. In het dorp met zijne nette huizen, van welke vele met klimop zijn begroeid, strekt een schaduwrijk wandelpark met slinger- paden en banken zich van de kerk westwaarts uit, terwijl oostwaarts een met elzenhout bezoomd voetpad den wandelaar naar Rijsbergen brengt. Nog verder naar het oosten kan men goed aan gelegde boerenhoeven en de eendenkooi bezoeken. Niet ver van de kerk loopt noordwaarts een ge makkelijke, pas voltooide straatweg door de dui nen heen naar het badhuis aan het nooderstrand, waar de vaste grond en de voortreffelijke golf slag alles aanbieden, wat een badgast wenschen kan. Dat het er niet ontbreekt aan badkoetsen en strandstoelen, aan badknechten en badvrou- wen, behoeven wij er nauwlijks bij te voegen. De verscheidenheid van natuurtafereelen, die dit eiland aanbiedt, is vooral merkwaardig voor de vrienden en vriendinnen der plantenkunde. Behalve de gewassen, die elders in het binnen land groeien, vindt men er een grooten rijkdom van strand- en duinplanten, zoodat men er eene verbazende menigvuldigheid van planten in een klein bestek bij elkander ziet, Leeuwarden, 28 Juni. Door vrij goed we der begunstigd heeft alhier Zaterdag en Zondag de aangekondigde partieele bondsuitvoering van het Ned. Gymnastiek verbond plaats gehad ter viering van het 15-jarig bestaan der gymnastiek- vereeniging Claudius Civilis. De feestvreugde had zich evenwel niet tot de jubileerende vereeniging laten beperken. De toovergodin, die zoo gemakkelijk op ons eene overwinning behaalt en zoo zelden onpas komt, had zich ook bij de burgerij weten te introdu- ceeren. Zaterdagmorgen, reeds in de vroegte, wap perde van verscheidene gebouwen de vaderland- sche driekleur; een paar dagen vroeger zag men op het plein tegenover het sociëteitsgebouw Amicitia een caroussel, oliekoekenkramen en meer kermis attributen prijken die ons kwa men verkondigen dat er een feest op handen was. Dit alles gold Claudius Civilis. De middag van Zaterdag bracht reeds zeer veel beweging aan, daar met elk uur ook nieuwe bezoekers en nieuwe mededingers kwamen op dagen. Des avonds te 8 uur had in de versierde zaal der Harmonie de eerste uitvoering plaats, No. 1 van het program, wedstrijd en concert, waaraan door 23 vereenigingen werd deelgenomen n.l. Uitspanning door Inspanning te SneekHarlin- ger GymnastiekverenigingVolharding te Pur merend Olympia te Akkrum Olympia, Lycur gus Achilles en Kracht en Vriendschap, alle te AmsterdamLycurgus te BolswardDokkumer Gymnastiekvereeniging te DokkumHercules te Drachten; Olympia te Franeker; Gruno en Sparta, beide te Groningen; Friso te Heerenveen; Ontwikkeling te LangweerBras de Fer te Mep- pelHercules te Oldeboorn; Bato te Winschoten; Friedrich Ludwig Jahn, Bato, Brinio, Adolf Spiess en Claudius Civilis, alle te Leeuwarden. Voordat de hand aan het werk werd geslagen hield de heer Hk. Albers, vice voorzitter der feestcommissie een toepasselijk en hartelijke rede, waarin hij in bizonder sprak over de beteekenis van het feest en over de Gymnastiek in het al gemeen. Daarna begon de wedstrijd die door het muziek van het 1ste Reg. Inf. onder leiding van den verdienstelijken kapelmeester Stoetz werden afgewisseld. Na afloop van dit nummer werd in den foyer van de Harmonie eene reünie gehouden waar na strijders en toeschouwers nog geruimen tijd bijeen bleven. Zondagmiddag had omstreeks 1 uur de optocht der turnbroeders plaats, voorafgegaan door de regiments-kapel maakten de verschillende ver eenigingen een promenade door de stad, elke vereeniging met haar eigen vaandeldrager aan het hoofd. Langs de voornaamste straten bega ven zij zich van de Harmonie naar het Stad huis waar zij door den eere-voorzitter, den Bur gemeester dezer stad, werden ontvangen en har telijk toegesproken. Daarop volgde de uitvoering op het plein dat al vroeg het aantrekkingspunt der altijd nieuws gierige menschenmassa was. Deze uitvoering die in alle deelen schitterend is geweest was te vijf uur geëindigd, waarna een gemeenschappelijk diner plaats had. Des avonds had in de Harmonie de toeken ning der prijzen plaats. Het rapport der jury was als volgt Wedstrijd a, vrije oefeningen door de jury voorgeschreven. Ie prijs, eene verguld zilveren medaille met een eerediploma, de Harlinger gymnastiek-vereeniging met 94 van de te beha len 109 punten; 2e prijs, zilveren medaille met eere-diploma, Volharding te Purmerend, met daarin steunen, van terzijde goedkeurt of althans vergoelijkt, is naar ons oordeel zeer afkeurens waard. Dat kerkdijken de hand uitstrekken naar de goederen, die hun niet, of niet meer toekomen, is evenzeer revolutionair, als dat sociaal-democra ten het doen en of nu die kerkdijken orthodox, modern of evangelisch zijn, zal hunne daad wel niet tot eene geloofsdaad stempelenen aller zonderlingst klinkt het te lezen, dat zulk eene houding „om des gewetenswille is of wordt aan genomen”. In de Ned. herv. kerk is elke geloofsovertui ging vrij. Vandaar dan ook dat zeer vele, ja honderden orthodoxe predikanten de handelwijze der doleerenden noemen bij den rechten naam. Het is een feit, dat een zeker getal calvinis ten geene andere geloofsovertuiging naast de hunne in de Ned. herv. kerk kunnen en willen dulden, dat zij gaarne eigen gemeenten vormen, waar candidaten van de vrije universiteit als predikers moeten optreden. Willen zij dat doel bereiken en daartoe uit het kerkverband treden waartoe zij behooren, zij zijn daartoe ten volle bevoegd. Willen zij vragen, of men hun een deel van het kerkegoed wil meegeven en afstaan, die vraag staat hun vrij. Maar te zeggen„wij’ treden uit, of, wij zeg gen alle gehoorzaamheid op aan de kerkelijke organisatie, doch de gebouwen en bezittingen houden wij voor ons”, dat is niet alleen in strijd met eene „hoogere orde des rechts”, dat strijdt met de eenvoudigste beginselen des rechts. Bolsvardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1