NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOISWARÖ SN WONSERADEEI. De Kerkelijke twisten No. 27. 1887. Zes en Twintigste Jaargang. VOOR DONDERDAG 7 JULI. INGEZONDEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Belastingen. WONS. Xmst, Cour, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, Italië. een lichte schok ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Reeds sedert betrekkelijk langen tijd, houdt zooals men weet, de toestand op kerkelijk gebied veler verwachting gespannen. Is de een opge blazen in zijn oordeel over de twee partijende Doleerenden en de Contra-Doleerenden; bewaart de ander over die zaak een geheimzinnig stil zwijgen; toch is er niemand die niet of uit be langstelling, of uit nieuwsgierigheid of helaas ook uit leedvermaak, zijne aandacht wijdt aan de treurspelen, die bijna iederen Zondag in deze of gene gemeente, met meer of minder succes worden afgespeeld en dat God betere het, in de Godshuizen der Hervormde Gemeenten. Ook het naburige Wons c. a. dat zooals wij weten, sedert het vertrek van Ds. L. Wagenaar, de toen al uitgestrooide zaden, welig deed ont kiemen, laat in deze dagen van beroering op kerkelijk gebied niet weinig van zich spreken. Het is mijn plan niet, met u de geheele lijdens geschiedenis, om het zoo uit te drukken, van ge noemde gemeente na te gaan; ook zal ik mij geenszins vermeten in het„wie gelijk en wie ongelijk heeft’’, eene beslissing te nemen; maar alleen wil ik even meedeelen, dat er indertijd toen nog de thans doleerende en ontslagene kerkvoogdij aan ’t bestuur was, door dat college een artikel, art. 41, is opgenomen, waaruit volgt, dat, welke besluiten er ook genomen mochten worden ten opzichte der aan ’t bestuur zijnde kerkvoogdij, door Classicaal of Provinciaal kerk bestuur, deze niet van kracht zullen zijn, tenzij met goedkeuring van de kerkvoogdij zelve. Ergo de thans doleerende partij plaatste zich feitelijk boven de machten die door de kerk zelve boven haar gesteld zijn. Of dit mag of niet mag P ’t Oordeel hierover laat ik den lezer. Hoe het tot dusverre zich in genoemd dorp heeft toegedragenhoe de pastorie zelfs ver huurd wordt aan den onderwijzer voor f 2 per week; hoe ’t tot nu toe eigentljjk van weerszij den nog niet tot daadzakelijkheid gekomen was, dit lazen we in sommige bladen, ’t Is dan ook mijn doel slechts, u mee te deelen wat er in die Gemeente gebeurde in den nacht van Zaterdag op Zondag en hoe Ds. Eringa met de hulp der politie den kansel moest betreden. ’t Is Zaterdagavond en de kerk is in ’t bezit der Doleerenden. Deze hebben het het raadzaamst geacht om maar bij voorbaat hunne plaatsen of tenminste plaatsen in de kerk in te nemen, om zoodoende den volgenden morgen den leeraar den toegang tot het gestoelte te betwisten. Hun ne tegenstanders, van den staat der zaken on derricht, requireerden hulp en toen een sterke politiemacht, vereenigd met eenige burgers uit Wons en Bolsward, was aangekomen, drongen ook de Synodalen ’t kerkgebouw binnen, ’t Scheen alsof ’t recht van den sterkste gold. Te recht De voor den slaap gegeven nacht werd echter, voor de Synodalen gelukkig, niet door allen tot dat doeleinde gebruikt. Toen de schemering aan brak ontdekte een der uit Bolsward gekomen hel pers, dat hij, die den preekstoel bezet hield, misschien om des noods zelf den volgenden mor gen „den volke Gods woord te verkondigen” toch ter wille van de goede zaak den slaap niet eens had kunnen overwinnen en nu waarschijn lijk droomde dat hij Ds. Kuiper in eigen per soon was. Het plan te beramen om zich naast den slaper neer te zetten, was voor genoemden helper het werk van een oogenblik en ook de uitvoering van dit plan liet niet langer op zich wachten. Toen de slaper ontwaakte en iemand naast zich zag was hij toch verstandig genoeg om te begrijpen dat een preekstoel zijn plaats niet was en hij bezocht het lager. ’t Was vooreen schilder der moeite waard ge weest, zoo hij des Zondagsmorgens voor dat de dienst een aanvang genomen had, een blik in ’t nette gebouwtje had kunnen werpen. De preek stoel was in handen der Synodalen; de toegang daarheen moest door twee mannen worden vrij gehouden en verder was ’t geheele hek bezet met Doleerenden, aan wier hoofd de gewezen President-Kerk voogd, de reeds 80-jarige Gosse Burggraef. Toen kwart voor 9 ’t klokgebrom de godsdienstoefening moest aankondigen, bleek dat niet alleen de klokluider doleerde, maar ook dat dit luiden nu niet anders kon plaats hebben dan door boven in den toren te klimmen. Dit deed een der kerkvoogden zelf, de Heer Tilstra. Precies om 9 uur betrad de predikant het kerk gebouw, voorafgegaan door den ouderling Poli tiek, gevolgd door de nieuwbenoemde kerk voogden. Op den achtergrond vertoonden zich de Burgemeester der Gem. Wonseradeel, gesterkt door een negental politieagenten, als ook de Heer Eisma, Deurwaarder bij het Kantongerecht te Bolsward. Toen de Dominé bij ’t hek ge komen was, verhinderden hem de Doleerenden, die, ik weet niet waarom, wat hunne kleeding betreft, er meest allen, alles behalve netjes uit zagen, dit binnen te gaan. Zjj duwden en gaven geen gehoor aan het her haalde verzoek van Ds. en kerkvoogden om den preekstoel te mogen beklimmen. Toen dit on- De laatste trein van Laren naar Amster dam is op Zondag doodeenvoudig uitgebleven wegens een gebrek aan de machine. Nabij het dorp Susteren (Limburg) werd zekere Agnes Engelbert, oud 22 jaar, terwijl zij in eene zandgroeve aan het werk was, eensklaps onder eene massa van boven afschuivend zand bedolven. Hoe spoedig ook hulp werd verleend, was het reeds te laat. Eenigen tijd nadat men haar van onder den last had te voorschijn ge haald, gaf zij den geest. Vrijdagnacht is te ’s-Hage door een schild wacht, op post staande bij het artilleriepark aan het Kanaal, een schot gelost op twee personen, omdat hij bevreesd was door hen te worden aangevallen. Bij onderzoek bleek echter, dat die lieden in min of meer beschonken toestand ver keerden en het hunne bedoeling niet was den militair te overrompelen. Betreurenswaardige huiselijke omstandig heden noopten de politie een huis binnen te gaan in de Bleekstraat, te Utrecht. Zekere R. wordt sedert eenigen tijd door vrouw en kinde ren, naar men zegt, onmenschlievend behandeld sedert hij zonder werk is geraakt, omdat zijn gezicht verzwakt is, wordt hij achteraf gezet en mag ’s middags zelfs niet aan de gemeenschap pelijke tafel eten. Toen hij Zaterdagmiddag zich daartegen verzette en aan tafel ging zitten, werd hij door vrouw, zoon en dochter mishandeld. De buren, die dat bemerkten, haalden de politie, welke alle moeite had, om de vrouw en kinde ren te beschermen tegen de verwoede buren. Te Voorst worden nog steeds herhaalde malen de koeien in het weiland van verschillende boeren uitgemolken. Wanneer de dienstboden ’s morgens in het weiland komen, vinden zij de beesten met ledige uiers. Men kan de dieven maar niet op het spoor komen. Te Venloo is eene 30- a 35jarige vrouw van den trein gezet, en door de politie in be scherming genomen. Op alle vragen, die tot haar gericht worden, antwoordt zij „ja.“ Om trent hare herkomst of geboorte kan men niets gewaar worden, alleen kan men uit de antwoor den opmaken, dat zij haar man zoekt, die lang en ver weg is. Dat zij eene Hollandsche vrouw is, staat vast, evenals de geneeskundigen de verklaring hebben gegeven, dat zij krankzinnig is. geveer 5 minuten geduurd had, zeide de Burge meester met luider stemme„Politie maak ruim te” en in een ommezien was het kerkgebouw van Doleerenden gezuiverd. Als nu betrad de leeraar ’t preekgestoelte en sprak naar aanleiding van Lucas 23 2832. Zoo hadden dan nu de Doleerenden de neder laag geleden. Hoe ’t een volgende keer zal gaan, wij weten ’t niet; wij hopen dat ’t einde vrede zal zjjn. Engeland. De partij van Gladstone heeft een mooie overwinning behaald bij de verkiezing van een lid voor het Lagerhuis in Spalding, een district van Londen. De candidaat der Gladstone- partjj behaalde een verpletterende meerderheid. De beide Huizen hebben een wet aangenomen, waarbij aan de Londensche autoriteit wordt toe gestaan een tunnel onder de Theems door te ma ken tusschen Black wall en Greenwich; die tun nel zal ongeveer vier kilometer lang zijn en pl, m. 19 millioen gulden kosten. Volgons de Daily News”, zal Gladstone de verwerping voorstellen van de lersche dwang wet, als zij ter derde lezing aan de orde wordt gesteld. Duitschland. De gezondheidstoestand van prins Bismarck laat nog veel wenschen over de geneesheeren blijven dag en nacht bij hem en een professor is ontboden. Volgens de avondbladen, heeft het door Vir chow ingestelde onderzoek naar het door Mac kenzie uit het strottenhoofd van den kroonprins gesneden stukje tot eene bepaald gunstige slot som geleid. Er is afgekondigd een besluit van den Bonds raad, waarbij tot 30 September a. s. de belasting op likeuren, bij uitvoer uit het Duitsche Tolge- bied, wordt vergoed tot het drievoudige van het tegenwoordige bedrag. Bij het leger zal visch bij de militaire keuken worden ingevoerd. Men berekent dat per maal dagelijks per man 1 pd. visch noodig zal zijn en dat die voor 10 ct. zou kunnen worden geleverd. Voorloopige proefnemingen zijn goed geslaagd. Te Venetië is Donderdagavond van aardbeving gevoeld. Amerika. De Regeering van den Staat Uraguy heeft besloten officieel deel te nemen aan de tentoonstelling te Parijs in 1889. China. Uit Shangaï wordt aan de Stan dard gemeld, dat de jonge keizer Quang-Su spoedig trouwen zal. De bruiloft zal niet minder kosten dan 121/ï millioen gulden. In de gezant schappen bij vreemde mogendheden zullen groote veranderingen komen bij die gelegenheid. king over hun tijd, over hun arbeid en over datgene, wat hunne gronden opleveren. Zij zijn daardoor ontheven aan eene soort van slavernij, die hen blootstelde aan de onaangename beje- gingen, waarmede zij door misbruik van gezag werden bedreigd. Toch blijft de belasting in geld voor velen een last. In den regel zoeken de regeeringen dien zooveel mogelijk te verbergen, door het invoeren van verbruiksbelastingen, namelijk zoo danige, die de ingezetenen ongemerkt betalen in den verhoogden prijs van onderscheidene le vensbehoeften. Zij koopen zout, zeep, sterken drank enz. en denken er gewoonlijk niet aan, dat een groot gedeelte van den koopprijs be stemd is tot vulling van de schatkist. Het behoeft geen betoog, dat zulke belastin gen zeer ongelijkmatig drukken en dientenge volge zeer onbillijk werken. Een arbeider met een groot huisgezin heeft veel meer zout noodig dan een millionair met een klein huisgezin, en toch heeft de eerste veel meer aanspraak op ontheffing van dien last dan de laatste. Intus- schen hoort men er zelden over klagen. Immers die belastingen, onder den naam van accijnsen bekend, worden bedektelijk ingevorderd, hoewel er voor den belastingschuldige geen verschil in bestaat, of hem dagelijks ongemerkt een dub beltje ontnomen wordt en of hij aanschrijving ontvangt om jaarlijks een som van drie honderd vijf en zestig dubbeltjes aan het Rijk te betalen. Maar behalve bovengenoemde belastingen, wor den er ook rechtstreeksche (directe) belastingen geheven, zoowel door het Rijk als door de Ge meenten. In het voorjaar ontvangen wij een papier met een aantal vragen. Wij moeten op geven hoeveel deuren, vensters en schoorsteenen zich in onze woning bevinden, of wij ook dienst boden en paarden houden, hoe groot de waarde is van ons huisraad en welke de huurwaarde is van ons huis, en naar gelang van de ant woorden op die vragen krijgen wij in den na zomer kennis van de som, welke wij op die grondslagen naar het kantoor van den ontvan ger moeten brengen. Voorts moeten de bezitters van vaste eigendommen grondbelasting en de beoefenaars van nagenoeg alle bedrijven patent belasting betalen. Tevens verschijnt van wege vele gemeenten een dergelijk papier, waarin opgave wordt ge vraagd van ons inkomen, en naar gelang van dit laatste worden wij aangeslagen in de ge- meente-belasting. Deze laatste wjjze van be lastingheffing is verreweg de billjjkste en wij mogen er ons in verblijden, dat de gemeente lijke accijnsen van vroegeren tijd bijna overal in ons land zijn afgeschaft. Het spreekt van zelf, dat velen, die niet over ruime geldmiddelen kunnen beschikken, met een bezorgden blik op de geldsommen staren, die zij gehouden zijn aan het Rijk en aan de ge meente op te brengen. In het najaar, wanneer zij, bij verzuim van tijdige betaling, door een maanbriefje aan hunne verplichting worden her innerd, vergezeld van de bedreiging, dat bij ver der verzuim hunne bezittingen ten behoeve der schatkist verkocht zullen worden, juist in het najaar hebben velen hnnne geringe besparing zoo noodig, om eenigen wintervoorraad op te doen. Dan wordt de last der belastingen door velen gevoeld. Men vergete echter niet, dat tegenover die lasten groote lusten staan. Het geld, dat naar den ontvanger wordt gebracht, verdwijnt niet zonder ons belangrijke voorrechten te verschaf fen, welke, zoo de belastingen de draagkracht van het volk niet te boven gaan, veel grooter waarde hebben dan het opgebrachte geld. Eigen lijk moet men dus de belastingen, indien zij slechts billijk zijn verdeeld, niet beschouwen als een last, maar als eene som, die men met blijd schap afstaat, omdat men er veel goeds voor ontvangt. Wat toch is voor den burger van den Staat van meer belang dan rechtsveiligheid Hoe treurig zou zijn toestand wezen, wanneer zijn persoon en zijne bezittingen niet gewaarborgd waren tegen elke aanranding. Welk een zegen is de ruime gelegenheid tot goed onderwijs voor het aankomend geslacht. Van hoeveel gewicht is het voor onze nijverheid, voor onze welvaart, dat er goede handelsovereenkomsten gesloten worden met andere Staten. Daartoe is geld noo dig, en het moet voor alle vaderlandslievende burgers een genot zijn, daarvoor, in den vorm van Rjjksbelastingen, jaarlijks eene zekere som af te zonderen. Hetzelfde kan gezegd worden van de gemeen tebelasting. In elke gemeente moet veel gedaan worden ten algemeenen nutte. Wanneer dit achterbleef, zouden de inwoners der gemeente in een onhoudbaren toestand verkeeren. Ook hier moet gezorgd worden voor onderwijs, voor wegen en straten, voor verlichting en reiniging, ook hier moet steun worden verleend aan menige instelling, die armoede en ellende le nigt en stoffelijk en zedeljjk welzjjn bevordert, ook hier moet orde en veiligheid worden ge handhaafd. Waarlijk, wanneer wjj dit alles bedenken, dan zullen wij tevens erkennen, dat de belas ting een last is, dien wjj met dankbaarheid moeten dragen. ’’IMT’jj achten het niet onbelangrijk, in y W verband met het nieuwe artikel over het onderwijs, aanvankelijk bij de grondwetsherziening aangenomen, een en ander mee te deelen, uit ’t geen daarover voorkomt in sommige organen der pers. De organen der Anti-revolutionairen jubelen niet luide, zij nemen over het geheel eene afwachtende houding aan. ’t Is voor deze partij ook een neerlaag, dat de overwinning is behaald door een katholiek afge vaardigde. De liberale richting in de pers betreurt over het geheel de verwerping van het tot nu toe bestaande Art. 194. De Nieuwe Rotterdamsche Courant wijdde er vier artikelen aan, het Volksblad, orgaan van „Volksonderwijs”, spreekt zich evenzeer zeer bepaald uit en Prof. Mr. I. T. Buys in de Gids noemt de daad der zeven libe ralen, die voor de schrapping stemden, „een lichtzinnig votum”. Het Vtrechtsch Dagblad, laat zich uit op on derstaande wijze en ’t meest juichen, en niet zonder reden, de meeste organen der katholieke pers, waarvan wij een paar staaltjes aanhalen uit Ons Noorden en Het Venloosch Weekblad. Hetgeen in de 2de Kamer door wijziging van van art. 194 der Grondwet is verkregen, is volgens het Utr. Dagbl., allerminst een vrede lievend en verzoenend vergelijk tusschen partijen, juist het tegendeel. De strijd op onderwijsgebied zal daardoor feller en hartstochtelijker dan ooit ontbranden. Meer dan ooit te voren zullen van de zijde der kerkelijke partij pogingen worden aan gewend om de volksschool te ondermijnen. Hoe oprecht tot verzoening bereid, onder deze omstandigheden zullen de vrienden dier school zich voortdurend op het oorlogspad moeten be vinden, met het zwaard uit de schede en de lont aan het geweer. De strijd aan de stembus zal in felheid en bitterheid toenemen en de kloven, door dien strijd tusschen landgenooten ontstaan, zullen steeds breeder en dieper worden tenzij de Eerste Kamer, die Dinsdag 28 dezer is bijeengekomen, het lüde hoofdstuk mocht verwerpen en de gelegenheid zal openen tot het treffen van een alle partijen bevredigende oplossing. Ons Noorden. „De kolk waarin geheel ons staatkundig leven wegzonk, het meer dan beruchte Art. 194 is zoo gewijzigd, dat wjj ten minste niet meer van een neutraal onderwijs zullen hooren spreken in een wet, waar zulk een art. het allerminst op zijn plaats is.” Het Venloosch Weekblad. „De Neutrale School de afgod der liberalen, de school, waaraan de natie gehecht is en zonder welke er geen volkseenheid bestaat de neu trale school is bij besluit der 2de kamer, waarin nota bene de liberalen de meerderheid hebben, uit de grondwet gebonsd. Welk een slag voor de heeren 1 Welk een triomf voor de „kerkeljjken” en verder„De behaalde triomf moet nog de le Kamer en de 2de instantie passeeren. Wanneer het gros der liberalen zoo boos blijft, als het thans is, wordt de opruiming stellig weer opge ruimd.” In het woord belastingen ligt reeds opgesloten, dat zjj een last zjjn en alzoo inspanning vorde ren van onze draagkracht, bepaaldeljjk van onze financiëele draagkracht. Die last is in den loop der eeuwen op ver schillende wjjzen opgelegd, en dit geschiedt ook thans nog bjj de volkeren, naar gelang van den trap hunner ontwikkeling op zeer verschillende wjjzen. Het had plaats bjj de aanvankeljjke opkomst der maatschappjj in den vorm van arbeid, dien de belastingschuldige verrichten moest, in het bewijzen van diensten, onder den naam van heerendiensten bekend. Aan de hoofden van huisgezinnen werd de verplichting opgelegd, om hand- en spandiensten te verleenen, dat wil zeg gen, om zelven handenwerk naar aanwjjzing van de landsbestuurders te volbrengen, of om dienst te doen met voor wagens of karren ge spannen trekdieren. Voorts vroeg men van de ingezetenen een zeker gedeelte van de voort brengselen van akker en weide, gewoonlijk als tienden van den oogst en ook als tienden van de vermeerdering van den veestapel. Deze laatste droegen den naam van krjjtende tienden. Belastingen in dien vorm, al dragen zij een anderen naam, heeft men ook thans nog op Java. De inboorlingen zjjn er veelal gehouden om zel ven diensten te bewjjzen of om de producten van hun land tegen een bepaalden, lagen prjjs aan het Gouvernement af te staan. Uit ons vaderland zjjn de belastingen in die gedaante gelukkig reeds lang verdwenen. Tien den bestonden er nog op vele plaatsen bjj men- schengeheugen, maar de wet veroorlooft aan de eigenaars van gronden, waarop tienden van ouds rustten, om ze tegen billijken prjjs af te koopen, zoodat in Nederland de belastingen alleen be hoeven te worden opgebracht in geld. Die wjjze van belastingbetaling is voor de ingezetenen oneindig veel verkieslijker dan de vroegere. Zjj behouden daarbjj de vrjje beschik- Bolswardsche Courant TE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1