NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VACANTIE. 1887. Zes en Twintigste Jaargang. No. 29. DONDERDAG 21 JULI. VOOR BUITENLAND. ft ft ft ft BINN ENLAND. VOOR T LAATST. AVI ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. isj ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, Bolsward. Men schrijft ons Dank zij het flink optreden van den burge meester van Wonseradeel te Wons, heeft de gods dienstoefening, geleid door den wettigen ringpre- dikant, den 17flen dezer zonder verstoring der orde plaats gehad. Dat optreden op krachtige wijze der politie wordt dan ook dringend geeischt. Den lOden toch werd de wettige predikant, toen hij optreden zou, in de kerk bij den schouder gegrepen door een do- leerende. Den löden trachtten de doleerenden zich weer van de kerk meester te maken, werd een kerkvoogd uit de kerk gesleept, een achtens- waardig burger door een drietal mannen mis handeld; een hooier die zijnen meester helpen wilde, moet de vlucht nemen. Men verwacht, Engeland. Te Windsor heeft koningin Vic toria den eersten steen gelegd voor het voetstuk van een standbeeld van den Prins-Gemaal, dat daar wordt opgericht ter herinnering aan haar gouden regeeringsfeest. Duitschland. Volgens eene authentieke me- dedeeling in het „Britsh Medical Journal” zijn de verschijnselen der keelziekte van den Kroon prins van zulk een hoogst bevredigenden aard, dat hij eene volledige genezing te gemoet gaat. Zijne stem heeft in kracht en klank gewonnen. Hij is bijna geheel vrij van heeschheid. Oostenrijk. Volgens de „Liberté“ te Parijs, zou Oostenrijk aan Frankrijk gevraagd hebben bij Rusland aan te dringen op goedkeuring der keuze van de Bulgaarsche Sobranje. Frankrijk moet echter een dergelijke tusschenkomst heb ben geweigerd. De Berlijnsche politie heeft Zaterdagnacht het centraal comité der socialisten, bestaande uit zeven leden, in hechtenis genomen. Dit comité stond aan het hoofd eener geheime organisatie der sociaal-democratie te Berlijn. Ieder lid had bijzondere functiënde een was belast met de regeling der verspreiding van het blad Social democrat eene tweede voerde de administratie een derde was belast met de zorg voor geldelijke ondersteuning aan verbannen partijgenooten, enz. Het comité hield zich niet alleen bezig met de geheime uitgifte van kleine socialistische geschrif ten, maar fungeerde ook eenigermate als com missie van toezicht over de socialistische afge vaardigden in den Rijksdag en over hunne werk zaamheden, zoowel buiten als binnen het Parle ment. Verscheidene artikelen en berichten in de Züricher Socialdemocrat met de onderteekening. „De gemachtigden” waren ook blijkbaar van dat comité afkomstig. Tot leden van het comité werden alleen dezulken gekozen, die nooit in het openbaar waren opgetreden. De geheime partijorganisatie was zoodanig geregeld, dat uit elke der talrijke kleine afdeelingen een ver trouwd persoon in een convent werd benoemd en daaruit weder een gemachtigde werd gekozen voor eene andere corporatie, aan welke hoogere bevoegdheden waren toegekend. dat de plegers dier gewelddadigheden niet onge straft zullen blijven, als hun schuld wordt bewezen. In de pastorie woont de onderwijzer der Chris- telijk-nationale school. Door de van hun lid maatschap ontzette kerkvoogden is deze verhuurd aan het hoofd dier school, dat zich laat gebrui ken om dat pand voor de doleerenden te be waren. De man en vrouw, die er van wege de syno dale kerkvoogden woonden, zijn er floor de do leerenden uitgedreven. Het ware te wenschen, dat de pastorie onzij dig terrein kon verklaard worden, zoodat zij door de politie bewaakt wordt, totdat blijkt welk wettig predikant haar zal moeten betrekken, en dat door geen der beide partijen menschen er in geplaatst werden. Dat zou een uitstekende maatregel van rustbewaring zijn. Arum, 15 Juli. Aan de gisteren hier ge houden harddraverij werd door 8 paarden deel genomen. De 70 gl., als prijs uitgeloofd voor paarden onder den man, die niet meer dan één prijs, uitgezonderd in het driejarige, mochten hebben gewonnen, behaalde de heer J. B. de Boer te Burgwerd, die zelf zijn paard bereed evenals zijn laatste tegenstander de heer D., Schat te Minnertsga. Parrega. Heerschten in de laatste beide jaren in de omgelegen plaatsen algemeen vele ziekten onder grooten en inzonderheid onder kleinen, ons dorpje bleef steeds genadig ver schoond. In de laatste weken zijn er echter niet weinigen, die „aan de koorts zijn“, hoewel de gezondheids toestand overigens over het algemeen weinig te wenschen overlaat. Dit verschijnsel is te op merkelijker, daar hier gewoonlijk niet vele koorts lijders gevonden worden. Zou het ook in ver band gebracht moeten worden met gebrek aan zuiver drinkwater, dat zich vooral in dit voor jaar zeer deed gevoelen P In ieder geval zouden onze Kerkvoogden deze plaats eene groote dienst bewijzen, indien zij in navolging van naburige dorpjes, een groote re gen waterbak bij de Kerk lieten maken, waar van allen tegen betaling gebruik konden maken en die vooral bij langdurige droogte zeer ge waardeerd zou worden Oosthem. Ook in onze gemeente schijnt het doleerbedrijf een aan vang te zullen nemen. Vol gens zeggen der „vrienden” komt men tot de overtuiging, dat de Synode „onwettig" is, waar voor men tot nog toe blind was. Eene lijst wordt ter teekening aangeboden, om andere predikanten in de gemeente te laten optreden, natuurlijk tegenover den Leeraar. Hieraan wordt ijverig deelgenomen ook door een enkele, die indertijd meewerkte aan de beroeping van onzen tegenwoordigen predikant. Gelukkig, dat onze kerkeraad niet mee doet deze gemeente op den weg der doleerenden te voeren! Dat de aanslagen en pogingen der scheur makers en verwoesters van gemeenten, in deze gemeente althans schipbreuk mogen lijden Leeuwarden, 16 Juli. In de heden na middag 2 uur gehouden zitting der Rechtbank is het vonnis uitgesproken tegen Bernardus van der Heide, mast- en pompmaker alhier, die den 15 Mei 11. den steenhouwersknecht J. Brik op zettelijk van het leven heeft beroofd, door hem, terwijl hij in den post der deur van zijne wo ning stond, met een lang scheedemes moedwillig vier steken toe te brengen. De Rechtbank ver klaarde hem schuldig aan moord en veroordeelde hem tot 20 jaren gevangenisstraf. Westergoo, 16 Juli. Het verschijnsel heeft zich voorgedaan, dat door den milden regen in het begin der vorige week de zoogenaamde ne- genwekers onder de vroegrijpe aardappelen, die reeds begonnen te sterven, weder zijn opgegroend. Bij het roeien dier soort bemerkt men nu, dat de reeds volwassen nieuwe aardappelen weer nieuwe hebben voortgebracht en heele pruiken op den kop vertoonen. Te Venendaal zijn door eenen Engelsch- man pogingen aangewend om aldaar eene af- deeling op te richten van het leger des Heils. De bevoegde autoriteit heeft hem dit evenwel verhinderd. Uit Wons wordt aan de „N. R. Ct." gemeld „De toestand wordt hier langzamerhand ern stiger. De bedreigingen, deze week geuit, dat er bloed zou vloeien, zijn werkelijkheid gewor den. Terwijl de kerk in het bezit der synodaal- gezinden was en door een twintigtal mannen be waakt werd, waagden de doleerenden Zaterdag middag eene poging om de kerk in bezit te krij gen. Twee hunner begaven zich in de kerk om 3e klok te luiden, doch werden door de bewa kers daarin verhinderd, waarop een tiental do leerenden, die buiten stonden te wachten, hunne broeders te hulp kwamen om de kerk te be stormen. Dewijl allen met knuppels en andere voorwerpen gewapend waren, ontstond er spoedig een bloedig gevecht, dat al meer algemeen werd, daar van buiten het dorp, op het sein van eene witte vlag op de schuur van een der doleeren den, anderen kwamen aangevlogen om deel te nemen aan den strjjd. Zelfs vrouwen, met lui wagens en bezems gewapend, vochten verwoed mede. Een man, die een slag met een knuppel op het hoofd had gekregen, werd bewusteloos weggedragen. Men heeft dezen (een arbeider uit Seksbierum) echter ’s namiddags weder op het land gezien. Een ander werd de wang geheel ingescheurd, een derde baard uit het gezicht ge trokken. Verscheidenen zag men met bebloede gezichten. De doleerenden hadden gebruikt ge maakt van het oogenblik dat er in ’t geheel geen politie aanwezig was, terwijl de gansche week een paar agenten de wacht hadden gehouden”. Er heerscht tegenwoordig in de Drentsche en omliggende venen allerwege brand. In het „Eekhoutsblok" te Smilde, en te Hijker Smilde in het boekweitveen stijgen de vlammen hoog op en richten aanzienlijke schade aan. Bij Dalen, waar het vuur onlangs de Vossebelt bedreigde, heeft het nu de turf in het boven veen aangetast. In het Annermoeras, bij Zuidlaren, heeft het vuur het vaste veen bereikt en reeds menige stobbe baggerturf vernield. Aan de visschers van Texel die door het overnemen van lading uit het stoomschip „George Littman" het stoomschip hebben afgebracht, is een hulploon van ƒ6000 toegekend, wegens be houd van schip en lading. Een ontaard elfjarig meisje te Vlaardigen heeft in de koffie voor haren vader en moeder bruine verf gemengd met het doel om hen ziek te maken en dan in een gesticht te worden op genomen. Zondagnamiddag, omstreeks 6 uur, viel op den straatweg bij Diemen een man flauw. Later bleek dat geeuwhonger daarvan de oorzaak was. Toen hem door inmiddels toegesnelde lieden brood werd gegeven hapte hij zoo gretig dat hij tege lijk in den vinger van zijn weldoener beet. Ver scheidene boterhammen at hij nog op doch men moest ze hem toereiken, tusschen de stokken van twee parapluien. Als gerucht kwam aan het Nbl. v. Ned. een vreemd voorval ter ooren. Een kruier te Amsterdam had in last eene dienstmaagd, die nende op de Brouwersgracht aldaar, te helpen verhuizen naar de Ou3e Schans. De gewone équipement stukken waren reeds op de kar ge laden, toen als laatste vrachtje de ladetafel zou afgedragen worden. Naar aanleiding waarvan meldt men ons niet, maar een der kruiers vond dat verhuizen niet pluis en werd achter dochtig. Na een praatje over en weer wenschte de dienstmaagd zich te doen verhuizen door een ander. Toen het afladen niet zoo vlot plaats had en men wat scherper was geworden, kwam het hooge woord er uit en men tartte de meid om de lade te openen. Inmiddels was politie aangeko men; men maakte het uitgesproken vermoeden tot zekerheid en vond in eene der laden een behoorlijk gekleed meisje, gezond en frisch. De dienstmaagd verloor bij het ontdekken niets van hare bedaardheid. Twee beruchte kwartjesvinders te Amster dam Barend Vet en Salomon Franschman, zijn door de politie nagenoeg op heeterdaad betrapt bij het berooven van een paar grasmaaiers in een herberg. Eerstgenoemde is vroeger reeds veroordeeld. Beiden zijn in arrest. Zaterdagnacht is op de Prins Hendrik kade te Amsterdam inbraak gepleegd in het tabakspakhuis van de firma Ankersmit. Terwijl de dieven bezig waren met zoeken naar ‘t geen van hun gading was, bespeurde de po litie onraad. Onmiddellijk werd de e igenaar van het pakhuis gewaarschuwd. Bij ingesteld onderzoek werden de drie daders, die naar het dak waren gevlucht, daar gearresteerd. Hoewel ’s Konings lijfarts, dr. Vinkhuizen, Z. M. na zijne terugkomst uit het buitenland een paar maal te Soestdijk is komen bezoeken, is de gezondheidstoestand des konings alleszins bevredigend, daar de koning bijna dagelijks in het park van Soestdjjk wandelt. H. M. de koningin en het prinsesje maken bij na eiken dag rijtoeren door Baarn en omstreken, soms tot Amersfoort en Hilversum, of speleva ren in de vijvers van het koninklijk lustslot. (A. v. d. 1).) Te Bedum, waar vóór veertien dagen zekere Harm Plas, bij het rietdekken, het leven verloor door een val van het dak, is thans de broeder van den ongelukkige. Klaas Plas, van hetzelffle dak gevallen en met hetzelfde noofllottige gevolg. Hij laat, evenals zijn broeder, een weduwe met vier kinderen na. De leden van het Leger des Heils begin nen nu ook al te genezen door middel van het opleggen der handen. Eene vrouw, die drie jaren lang niet had kunnen loopen, werd door den majoor van het Leger des Heils door het opleggen van de hand genezen. Dit wordt in een, volgens het Hbl. „ernstig14 blad verhaald. De ernst van het blad belet, meenen we noch tans de vrijheid niet om zulke verhalen al of niet te gelooven. Naar wij vernemen wordt eene groote salon boot aangebouwd, om als spoorboot dienst te doen tusschen Enkhuizen en Stavoren vice versa. De booten „Holland” en „Friesland”, die sedert een jaar tusschen genoemde plaatsen in de vaart zijn, zullen door het nieuwe stoomschip in grootte worden overtroffen. Men beweert, dat laatstge meld vaartuig eerst in het volgende jaar zal worden in de vaart gebracht. Door den steun van eenige invloedrijke personen uit Leeuwarden is thans, naar men ver neemt, de aanleg eener waterleiding aldaar zoo goed als zeker. wijzers. De leerlingen gevoelen doorgaans niet, hoe zwaar de taak, hoe groot de inspanning is van deze mannen (waarbij wij ook de onder wijzeressen geenszins vergeten), wanneer zij zich met belangstelling wijden aan hun edel beroep. Zij moeten zich geheel in den toestand hunner kweekelingen weten te verplaatsen, om te be seffen, hoe zij het onderwijs op het doelmatigst zullen inrichten, zij moeten de leerstof zoo danig weten te verwerken, dat zij de meeste geschiktheid heeft om in de jeugdige hersenen te worden opgenomen. Zij moeten tevens letten op de zedelijke vorming, op die van gemoed en karakter. Degenen, die zich daarmede vele maanden achtereen hebben afgesloofd, mogen ten volle aanspraak maken op een onbezorgflen vacantietijd, waarin zij zich door eene streelende herstelling van kracht kunnen voorbereiden op het hervatten van hun gewichtigen arbeid. Daarom wenschen wij van ganscher harte eene „aangename vacantie met frissche lucht en helderen zonneschijn” aan de kinderen, en aan hunne onderwijzers evenzeerA. C. Daar het voor de zaak zelve van luttel betee- kenis is, wie een zeker artikel schiep en ’t zelfs uiterst moeilijk is, met juistheid de bedoelingen op te geven, waarmede de maker bezield is ge weest, ontsla ik den redacteur van „het Vaan del" gaarne van die taak, om mij een antwoord te geven, op de in het vorig No. gestelde vraag. Dat vele anti-revolutionairen een eigenaardige opvatting hebben van „revolutionair,” blijkt bij herhaling op staatkundig en kerkelijk gebied. Daarover wensch ik niet te twisten. Naar mijn overtuiging is het revolutionair, als men in een reglement of wet een artikel plaatst, waarin uitgesproken wordt, gelijk te Am sterdam, Wons en elders: de benoemden blijven in hunne betrekking, al worden zij ontzet en vervallen verklaard van de hoedanigheid, die een vereischte is, om tot de betrekking te worden benoemd. De schrijver van „Ziekelijke Waardeering." Wanneer het voorjaar is aangebroken, zijn er duizenden, die met verlangen uitzien naar een tijdperk, dat den naam van vacantie draagt. Hoe liefelijk klinkt dat woord in de ooren van hen, die bijkans gedurende een jaar, vijf of zes dagen der week dagelijks 4 of 5 uren of ook wel langer op de banken der lagere school hebben doorgebracht en er in een onaangenamen dampkring hun gezichtskring beperkt zagen tot het zwarte bord. Wél gevoelden zij er de tin teling van den kinderlijken levenslust in alle lichaamsleden, maar stil zitten, oplettend luiste ren, gezet nadenken, juist antwoorden op de vragen, door den onderwijzer gedaan, was er het voorschrift. Wél kwam zoowel des voor-als des namiddags het oogenblik, waarop de deuren van dien grooten kerker der jeugdige dartelheid zich openden, maar het treurig vooruitzicht bleef, dat zij er eerlang, in schijn zelfs vrijwillig, weêr zou binnenstappen. Niemand ergere er zich aan, dat wij dit voor uitzicht treurig noemdenwij bedoelden name lijk treurig voor de onbedwongene genotzucht van het kind. Hoe belangrijk, hoe nuttig, hoe onwaardeerbaar een goed onderwijs voor het jonge menschengeslacht ook wezen moge, het belet dit laatste, om zijn hartewensch te bevre digen. namelijk om naar lust en luim in de vrije natuur rond te springen en zich mei velerlei aantrekkelijke spelen te vermaken. Daarom zijn in de school de gedachten van het kind dikwijls elders, namelijk bij knikker en tol, bij hoepel en vlieger, bij een tuin met sappige vruchten, bij eene weide met geurige bloemen en bij een bósch, waar het in de boomen klimmen en de vogelnestjes opsporen kan. Is het dwangbuis, door de noodzakelijkheid van het onderwijs het kind aangedaan, niet drukkend Wie het niet gelooven wil, keere in zijne verbeelding tot den tijd zijner schooljaren terug en herinnere zich, met hoeveel blijdschap dagelijks uit ’s onder wijzers mond het verlof werd vernomen, om boeken en leien, pennen en schriften weg te bergen en naar buiten te stormen, om hier in vroolijk gestoei en gedraaf voor het langdurig stil zitten vergoeding te zoeken. Hoe groot is dus het genot der kinderen, wan neer in den zomer, het schoonste seizoen van het jaar, de vacantie aanbreekt, waarin zij zich naar hartelust kunnen bewegen, waarin zij van den morgen tot den avond kunnen spelen en hunne langberaamde uitspanningsplannen kun nen volvoeren. De stadsbewoners, die over de vereischte middelen kunnen beschikken, gaan dan met hunne kinderen naar buiten. Maar ook de kinderen der behoeftigen deelen in het algemeen vacantiegenot. Dit bestaat reeds daar in, dat zij eenige weken bevrijd zijn van de inspanning des geestes, die het onderwijs vor dert en dat zij ongehinderd en onbezorgd in de vrije lucht kunnen verkeeren. Maar de vacan tie is vooral een onwaardeerbaar genot voor hen, aan wie het vergund is, tot de zoogenaamde vacantie-koloniën te behooren, namelijk voor hen, die op kosten van eene door weldadige menschenvrienden bijeengebrachte som onder vriendelijk toezicht naar eene zeebadplaats ver trekken, om er zich aan het luchtige strand te verkwikken en het losse duinzand te vermaken. Maar niet enkel voor de leerlingen der lagere school is de vacantie een genot. Ook voor de kweekelingen der scholen van meer uitgebreid onderwijs, voor die der burgerscholen en voor die der gymnasia is zij eene milde bron van vreugde. Voor hen is het cijfer der schooluren veel grooter en de dagelijksche in spanning veel hooger. Ziet eens, welk eene reeks van talen met al hare vreemde woorden, met al hare regels en uitzonderingen in het jeugdig hoofd moet worden ingeprent, ziet op de talrijke bijvakken, op wis-, natuur-, schei-, plant- en dierkunde, aardrijkskunde en geschie denis, die er gedurende den cursus ten behoeve van het aankomend geslacht worden behandeld, en men zal gaarne toestemmen, dat inzonder heid voor die leerlingen de vacantie eene be hoefte is. Zonder haar zou de vermoeienis des geestes langzamerhand het lichaam dooden. Dit laatste vindt echter in de vacantie een tijd van genezing, van krachtherstelling, en geeft aan de leerlingen den moed, om het nieuwe schooljaar met ijver te beginnen. Ook aan de universiteiten wordt vacantie gegeven, al is hier in den regel het aantal colleges niet vermoeiend groot, al wordt er van hen, die ze bijwonen, doorgaans niet veel in spanning gevergd, al hebben de zonen van Minerva ook overvloed van tijd, gelegenheid en geld, om zich velerlei ontspanning te vergunnen. Ook daar wordt vacantie gegeven, en deze duurt met de kleinere vacantiën ongeveer een half jaar. Volgens velen is die vacantietijd veel te lang. Men mag echter niet uit het oog verliezen, dat het hooger onderwijs de strekking heeft om de jongelieden bij de studie te leiden, hen te leeren, hoe zij moeten studeeren, hen op het nieuwste te wijzen, dat in elk vak belang rijk mag heeten, en voor ’t overige de eigen lijke studie aan hen zelven over te laten. Zij kunnen die dus ook in de vacantie zelfstandig voortzetten. Maar de vacantie is niet alleen nuttig en noodig, aangenaam en verkwikkend voor de leerlingen, zij is het evenzeer voor de onder- -A-.i Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1