NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD bolsward en wokseraoses. I No. 32. 1887. Zes en Twintigste Jaargang. VOOR De ZEerste Kamer BINNENLAND. BUITENLAND. DONDERDAG 11 AUGUSTUS. DONDERDAG 11 AUGUSTUS. SCHAEPMAN. i 1 I® ons land werden geen ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. en daaronder vier in het arrondissement Nancy gesloten zullen worden. Naar aanleiding van een verzoekschrift van handelaren in Lotharingen heeft voorts de Minister van Binnenlandsche Zaken aan de prefecten last gegeven, om aan Duitsche kooplieden en marktbezoekers de ver gunning tot verblijf en tot het drijven van koop manschap te weigeren. Dat allen die de beteekenis begrijpen der aanneming van het voorstel Schaepman in de 2e Kamer der Staten-Generaal, betreffende de nieuwe redactie van bovengenoemd Artikel, met belangstelling de beraadslagingen volgden, eerst in de afdeelingen en daarna in de openbare zittingen der le Kamer, spreekt van zelf. Terwijl ik dit schrijf is er nog geene beslis sing bekend omtrent den afloop, maar uit alles blijkt, dat met recht dit voorstel in die Kamer het „brandend vraagstuk” is genoemd. De be raadslagingen en redevoeringen over al de regeeringsvoorstellen ter grondwetsherziening te samen, hebben niet de helft van den tijd inge nomen, die aan dit voorstel alleen is gewijd. Met zorg en ernst is alles onderzocht, met soberheid besproken, met spoed hebben de stem mingen plaats gehad, gelijk wij dat van deze Kamer gewoon zijn. Toen echter het voorstel Schaepman aan de orde kwam, bleek het dat tal van leden zich verplicht gevoelden, hunne overtuiging uit te spreken. Zonder vooruit te loopen op den uitslag der stemming, die voorzeker spoedig bekend zal zijn, is het gebleken, dat het getal der bestrijders veel grooter is, dan dat der verdedigers. De geest die uit alle redevoeringen bij de openbare beraadslagingen blijkt, is die van verzoenings gezindheid de toon is waardig, ernstig. Met eene merkwaardige redevoering opende het lid Verheijen, de katholieke Inspecteur van het Lager Onderwijs, de bespreking. Hij trad op als verdediger van het voorstel. Die verdediging echter van het nieuwe Art. 192, was tegelijker tijd ecne lofrede op het tegenwoordige Artikel 194, zoo uitstekend en zoo veelbeteekenend in den mond van een Inspecteur van het Lager Onderwijs, dat het wel zonderling klonk, om aan het einde uit spreker’s mond te moeten ver nemen, dat hij toch stemde voor den val van Artikel 194, in strijd ook met zijn wensch 4 jaren geleden in de Staatscommissie geuit. Hij erkende ten volle het nadeel van den heftigen strijd, bracht hulde aan de openbare school stemde in met de bewering dat zij in ons land met gemengde bevolking noodzakelijk is is ver zekerd dat de openbare school te diep in ’thart der natie is geworteld om met Artikel 194 ten onder te gaanwil meewerken aan het verkrij gen eener zoo goed mogelijk ingerichte Staats school; betuigt zijn leedgevoel over het weg vallen uit ’t voorstel Schaepman van de voor waarde der eerbiediging van ieders godsdienstige begrippenook Arcikel 194, zooals ’t nu luidt, staat het bijzonder onderwijs niet in den weg, is niet met den Syllabus of met het katholieke standpunt in strijd, zelfs is met dit Artikel, nog wel ’t meest sedert de wet van 1878, het bijzon der onderwijs in bloei toegenomen. Ook bij het behoud van Art. 194 kan men het lager onder wijs, door een andere schoolwetgeving fnuiken, temperen, zelfs vernietigen, wat spreker niet begeert. Derhalvezou men zeggen, moet dat uit stekende Artikel blijven bestaan. Neen, zoo besluit hij, nochtans moet het vallen. Zal dan de strijd misschien uit zijn Ook dat niet, maar hij zal verplaatst worden, van het gebied van den grondwetgever, naar dat van den gewonen wetgever, de grondwet zal geen partij wet zijn, (maar dan zal de gewone wet het wezen) en zelfs „Burgerplicht” te Amsterdam is tot inkeer gekomen. Met „Burgerplicht” is dus ook de Inspecteur bekeerd. Nadat ook de heeren Pijnappel en de Bruijn als verdedigers van het voorstel Schaepman waren opgetreden, opende de heer Sickesz de reeks der bestrijders en werd gevolgd door de heeren Fransen van de Putte, de Sitter, Vening Mei- nesz, van Royen, van Swinderen, Muller. Voor de anti-revolutionairen trad hun Nestor op, de grijze Elout van Soeterwoude, voor de Katho lieken nog weer de heer Regout, maar aanstonds liet een dubbeltal bestrijders zich hooren in de heeren Roëll, Huijdecoper, van Naamen van Eemnes en Van Pallandt. Al deze sprekers waren bereid om werkelijke grieven weg te nemen, maar tevens overtuigd dat de Staat ver plicht is, waarborgen te geven voor de eerbie diging der godsdienstige overtuigingen van min derheden, voor de zorg dat deze voldoend lager onderwijs ontvangen, voor het toezicht op en de eischen van bekwaamheid voor de onderwijzers. De heer de Sitter betoogde o. a. dat het voor stel S. in strijd was met de beginselen van den modernen rechtstaat en de staatszorg, ook voor ander dan openbaar onderwijs te ver uitstrekt. De Minister Heemskerk volhardde, ook in deze Kamer, zeer Constitutioneel, in zijn voorzichtige houding. Immers dit voorstel is alleen het ge volg van het recht der 2e Kamer tot initiatief. Het is niet ingediend namens de regeering, de Raad van State is niet gehoord, het is los van de voorstellen tot grondwetsherziening, welke er niet mee staan of vallen. De Kamers moeten vrij zjjn, maar de regeering moet evenzeer hare vrij heid zich voorbehouden en geen bepaald oordeel dere havenplaatsen van landverhuizers vervoerd. De liberale kiesvereeniging te Goes heeft eene voorloopige lijst vastgesteld van candidaten voor de Tweede Kamer. Op deze lijst staan de heeren: jhr. J. L. C. Pompe van Meerder voort, te Bergen-op-Zoomjhr. mr. Michiels van Kes- senich, te Roermond; Dr. P. C. F. Frowein, te Sneekmr. W. A. Bergsma, te Dronrijp, oud lid der Kamer; mr. F. J. F. M. Walter, kanton rechter te Hulst, en mr. L. A. Bybau, burge meester van Kolijnsplaat. De volgende week zal voorgoed eene keuze worden gedaan. Na zestien nachten er op uit te zijn ge weest, gelukte het den jager Ch. Rademacher, van Koningsbosch, de vorige week Donderdag nacht, in de nabijheid van het zoogenaamd Es broek onder Echterbosch, door twee kogelscho- ten, een wild zwijn van 80 kilo neer te vellen. In die nachten waren meermalen troepen van 8 a 10 stuks dezer zwarte boschbewoners door hem opgemerkt, doch ongenaakbaar geweest. Door verscheidenen is in het Handelsblad de invoering bepleit van een of meer vrjje dagen ’s jaars voor werklieden in fabrieken en werk plaatsen. Een hunner schreef in het nommer van 2 dezer: „Moge iemand, die een grootereinrich ting heeft dan de mijne, voor bovenstaande aan gelegenheid het initiatief nemenhij kan ver zekerd zijn, van vele zijden medewerking te ont vangen.” Wij vermoeden, dat het de bedoeling is, den werklieden vrijaf te geven met behoud van hun loon. Zulke vacantie-dagen" kent men in Engeland althans voor kinderen, jeugdige arbeiders en vrouwen reeds lang krachtens een gebod des wetgevers. In navolging van vroegere voor schriften toch bepaalt de Factory and Workschop Act van 1878, in art. 22, dat in alle werkplaat sen en fabrieken, die aan haar onderworpen zijn dat is zoo ongeveer in de gansche nijverheid aan de genoemde categorieën van arbeiders acht halve of vier heele vrije dagen in het jaar moeten worden toegestaan. En vergist men zich niet, dan is dit meerendeels vanzelf toepasselijk geworden ook op volwassen mannelijke werk lieden. Mocht hier te lande iets dergelijks ingang vinden uit vrije beweging der werkgevers, de waarde ervan zou nog grooter zijn. Neutrale scholen 1 De „Hervorming11, sprekende over de neutrali teit der school, zegt De neutraliteit heeft ontzaggelijk veel kwaad gedaan. Ging men na welk nauw verband er is tusschen haar en de groote onverschilligheid, het gebrek aan pit, de verregaande flauwheid en oppervlakkigheid van onzen tijd men zou haar verfoeien. In plaats van karakters te vormen, heeft zij medegewerkt om de natie krachteloos te maken. De onderwijzers moeten voorzichtig zijn om zich niet te branden, en dit komt hen op verlies van karakter te staaner gaat van hen geen bezie ling meer uit. Met dit stelsel moet onvoorwaardelijk worden gebroken. Ieder moet in de opvoeding den weg gaan, die hem het best toeschijnt. Ook de mo dernen moeten het met hunne beginselen er even goed op durven wagen als de orthodoxen of de katholieken, en eigen scholen, naar hunne over tuiging ingericht, vestigen." De vette jaren der Duitsche grasmaaiers zijn ook voor goed voorbij. Eerst vonden zij een gedachten concurrent in de maaimachines, en nu deze niet deugdelijk bevonden zijn, omdat zij de grasplanten losrukken, is de Hollander zelf gras maaier geworden. Zag men anders op elk dorp in Noord-Holland ’s zomers 10 a 12 Duitschers, thans hoogstens 1 d 2. Door de ijmkers in de Zevenwolden van Friesland wordt opgemerkt, dat het blad van den gewonen lindeboom weder een kleverig vocht afscheidt, waarop de bijen groote vlucht maken en blijkbaar goed op winnen. Dit natuurverschijn sel komt zelden voor. Oude ijmkers zijn weinig ingenomen met het „bijengewin op den linden boom", daar het volgens hen een slechten honigoogst voorspelt. Zaterdagnacht heeft te Haarlem een polder werker, genaamd Ludovicus Smout, oud 27 jaren, geboren te Ossendrecht, na eenigen twist bij het verlaten van een danshuis in de Schoolsteeg, eenen hoornblazer bij de infanterie vijf steken met een mes toegebracht, en wel in den hals rug en buik. Twee der wonden zijn gevaarlijk. De polderwerker is naar het huis van arrest, en de hoornblazer naar de infirmerie overgebracht. Zaterdag jl. is opnieuw ingebroken bij den luitenant der hussaren M.in de Riouwstraat te ’s-Hage, wiens huis nog steeds onbewoond is. De inbraak had plaats onder dezelfde omstan digheden als bij de vorige inbraak en bij die ten huize van den luitenant B. aan de laan Copes van Cattenburgh. Er waren twee ruiten uitgesneden, terwijl de wijnkelder en drie kasten waren opengebroken. Thans echter zijn de vermoedelijke daders van deze en de vroeger vermelde inbraken in han den der politie gevallen. Dezer dagen verliet een jonge vrouw de verloskundige afdeeling van het Binnen-Gasthuis te Amsterdam, met een tweeling verrijkt. Eene vrouw, die aan den uitgang van het gebouw de wichtjes opmerkte, kreeg dë vriendelijke aanbie ding een der zuigelingen over te nemen. On- middelijk werd het voorstel door de vreemde juffrouw goed gevonden. Uit den Haag wordt omtrent onzen Koning aan de Zw. Ct. d.d. 5 dezer geschreven „Toen ik u een paar weken geleden schreef, dat de berichten, die af en toe verspreid werden omtrent den zooveel gunstiger gezondheidstoe stand des Konings, te rooskleurig waren, was dit in allen deele juist. Met te meer genoegen kan ik nu van goederhand meedeelen, dat de pijnlijke aanvallen, die den patient zoo dikwerf kwelden, zich niet meer zoo hevig en zoo veel vuldig voordoen en de toestand niet onbevredi gend is. Het blijft echter een slepende aandoe ning, die onvermijdelijk nu en dan haar tijdperken van verheffing heeft. Hoofdzaak is evenwel het zeer geregelde dieet, dat Z. M. streng volgt, zoodat er dan ook geen reden is, om sensatie- berichten, gelijk er onlangs een in een der Haagscbe Couranten voorkwam, te gelooven. Daarin werd niets minder gezegd, dan dat de toestand zeer gevaarvol was. Gelukkig slechts loos alarm.” Bij het centraal bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond is een schrijven ingekomen van den Minister van Justitie, inhou dende eene kennisgeving namens Z. M„ dat niet kan worden getreden in zijn verzoek, om gratie voor den heer Domela Nieuwenhuis en dat alzoo wordt volhard bij de vroegere afwijzende be schikkingen genomen op, mede ten behoeve van den veroordeelde ingediende, gratie-verzoeken. Door de directie der Haarlemsche Bank- vereeniging is aan de politie ter hand gesteld een gulden, met het jaartal 1848 en het borst beeld van Willem II, die vermoedelijk valsch is. Het geldstuk is ter onderzoeking naar ’s Rijks Munt opgezonden. De rekening der Alkmaarsche Zwem- en Badinrichting over 1886/87, sluit met een nadee- lig saldo van f 598,59. Ongunstige ligging en dientengevolge verflauwde sympathie, schijnt de oorzaak van dezen slechten finantieëlen toestand. Plannen tot verbetering zijn echter bij het bestuur der inrichting in ernstige overweging. Te Tilburg hebben des avonds weer volks- oploopen plaats, die geregeld door de politie uiteengedreven moeten worden. De aanleiding is, volgens de 's-Hert. Ct., als volgt „Te Tilburg woont zekere K., een tachtigja rige grijsaard, die altijd als een braaf, vlijtig en oppassend huisvader bekend stond. Zijn leven wordt vergald door .zijn eigen kinderen hoofd zakelijk drie volwassen dochters. Eenige maan den geleden werd de man ziek. De bedroefde dochters waren ijverig in de weer, om den dood te verzoeken hun lieven vader mede te nemen. De lijkkist werd bij voorbaat gemaakt, de doods- kleederen in gereedheid gebracht enz. De man echter stierf niet en de verwachting der Medea’s werd verijdeld; de grijsaard herstelde, men kan gerust zeggen boven aller verwachting. „Genoeg zij het te vermelden, dat hem zijn gewoon voedsel werd onthouden, dat hij, de oude man, als een misdadiger door zijn eigen kinde ren uit het huis gesleurd en naar een hok ge sleept werd, om daar den nacht door te brengen. Dat de kinderen zelfs pogingen in het werk stel den den braven grijsaard voor krankzinnig te verklaren, welke leugenachtige verklaring de dokter echter met verontwaardiging van de hand wees. Te verwonderen is het dus niet, dat het ingeschapen gevoel van rechtvaardigheid bij het volk ontvlamd is. Met de mailbooten van Vlissingen naar Londen werden verleden maand vervoerd 8609 personen, waarvan 6080 met de nachtbooten en 2529 met de dagbooten. Tegen Juli 1886 is dit eene aanwinst van 559 personen. Naar Enge land reisden 3959 en van Engeland 4650 per sonen. Uit het. verslag omtrent de werkzaamheden der commissie voor het vervoer enz. der land verhuizers, blijkt dat in het afgeloopen jaar het aantal landverhuizers, die uit de havens van Amsterdam en Rotterdam naar Amerika ver trokken, toenam, maar dat het getal Nederland- sche landverhuizers geringer was dan het vorige jaar. Door landverhuizers uit andere Staten wordt de voorkeur gegeven aan de route over Neder land; de getallen leveren met die van vorige jaren zeer aanzienlijke verschillen op. In het geheel vertrokken uit Amsterdam 4647 en uit Rotterdam 8514 landverhuizers, Uit an- uitspreken, dan nadat daarvoor het juiste uur geslagen heeft. Dat uur zal vooreerst niet slaan, want nadat de Minister zich had doen hooren, is spoedig de stemming gevolgd en is het voorstel Schaepman verworpen met 27 tegen 11 stemmen. Vóór stem den de Heeren Smits, Pijls, Regout, Schimmel- penninck van der Oye, Smits van Oyen, Hengst, Pijnappel, Magnée, Elout van Soeterwoude, de Bruyn en Verheyen. Hoogst belangwekkend is de strijd geweest, die tweemalen in de tweede en nu ook in de eerste kamer is gevoerd over het Lager onder wijs. Het grondwetsartikel zal nu wel voorloopig onaangetast blijven en Nederland zoowel in het bezit van zijn openbaar Staatsonderwijs, als van de volkomen vrijheid van het bijzonder, behou dens het onvermijdelijk toezicht van Staatswege. De prikkel van den strijd, voor zoover er hoop was op grondwetswijziging, is vervallen. Moge eenmaal de leer- (niet de school) plicht kunnen worden ingevoerd door eene krachtige regeering en tevens tegemoet gekomen worden aan eenige rechtmatige grieven. M. E. van der MEULEN. Belgie. Met 81 tegen 16 stemmen en ter wijl 8 leden (van de linkerzijde) zich onthielden, heeft de Kamer zich vereenigd met het wets ontwerp tot regeling van de wijze van uitbeta ling van de loonen der werklieden. Duitschland. De Keizer van Oostenrijk bracht Dinsdagmiddag een afscheidsbezoek aan Keizer Wilhelm. Hun gesprek, waarbij niemand anders tegenwoordig was, duurde ongeveer een half uur. De Duitsche Keizer vergezelde daarop Keizer Frans Jozef tot aan de trap, waar de Vorsten elkander nogmaals omarmden. De Keizer van Oostenrijk, door het geheele Duitsche gevolg be geleid, daalde toen de trap af en steeg in het rijtuig. Keizer Wilhelm vertoonde zich op het balkon en staarde den Keizer van Oostenrijk na, totdat deze verdwenen was. Keizer Wilhelm zal Woensdag Gastein ver laten. De Kroonprins van Duitschland is Zaterdag uit Engeland te Potsdam teruggekeerd. Bismarck is hersteld en toch stelt hij zijn reis naar Kissingen uit. Men schrijft zulks toe aan politieke bedoelingen en vraagt zich met eenige ongerustheid af wat er broeit. Rusland. Daar de directeur der militaire school te St. Petersburg een redevoering tegen Duitschland heeft gehouden, heeft de Duitsche Regeering gevraagd hem te ontslaan. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van Katkoff had Zaterdag plaats, onder de bijzondere blijken van belangstelling, zoowel van de bevolking te Moskou, als van de talrijke bui- tenlandsche deputatiën. Aan het graf werd het woord gevoerd door verscheidene bekende mannen. Bulgarije. Het Journal des Débats bevat een dépêche uit Berlijn, meldende, dat de her tog van Coburg zijnen zoon(?) Ferdinand mach tiging weigert om den Bulgaarschen troon aan te nemen. De Weener pers acht den gang der Bulgaarsche quaestie ver van bevredigend. De bladen be grijpen niet waarom de Prins van Coburg niet tien dagen geleden naar Bulgarije ging. Hij toont door zijn tegenwoordige wijze van handelen wei nig wilskracht en zal zich op die wijze in Bul garije niet erg gewild maken. Natchevitch ge looft, dat, als de Prins niet naar Sofia gaat, het regentschap aan de Sobranje een nieuwe keuze zal opdragen. Rusland’s houding zal misschien den Batten berger weer naar Bulgarije brengen. Onderwijl heeft de regeering te Weenen 30,000 zilveren en 30,000 bronzen medailles voor het leger besteld, die aan den eenen kant de beeltenis voeren van den Prins van Battenberg, aan den anderen kant de namen der plaatsen waar hij veldslagen tegen Servië won. Het duel tusschen Jules Ferry en Boulan ger houdt nog altijd de aandacht in Frankrijk bezig. Het heet nu weder, dat de voorbereiding door andere getuigen zal worden voortgezet. Of deze er in slagen zullen, Boulanger te bewegen om den degen tot wapen te kiezen, zal moeten blijken. Ferry heeft echter ineen brief, die ter openbaarmaking was bestemd, verklaard, dat hij bereid is zich aan eene scheidsrechtelijke uit spraak te onderwerpen. Inderdaad, dit wave het verstandigstewant zoo al in Frankrijk zelf het duel nog tot de zeden des lands behoort, in het overige Europa ziet men met minachting neder op de hooggeplaatste staatslieden en gene raals, welke op deze wijze een geschil uit de wereld willen helpen. Het is een schouwspel voor het groote publiek, waartoe zich mannen als Ferry en Boulanger niet moesten leenen. Van meer politiek gewicht is de tijding, dat aan 38 beambten bij het Fransche spoorwegsta tion Igney Avricourt, die op Duitsch grondge bied wonen, ontslag is gegeven. Men verzekert, dat nog andere aan Duitschers behoorende fa brieken in de departementen der Maas, Meurthe en Moezel, de Vogeezen en de Ardennen Bolswardsche Courant EN HET VOORSTEL i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1