NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Aan Schevening’s Strand. In Bolsward's Veste. EK WOKSERA0EEL. Sn 1887. Zes en Twintigste Jaargang. No. 34. DONDERDAG 25 AUGUSTUS. BUITENLAND. BINNENLAND. VOOR 1 Mannstadt speelt <<♦1 maar i ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De gemeentebesturen van Edam en Pur- merend overwegen de mogelijkheid om een wa terleiding voor beide plaatsen tot stand te bren gen. De politie te ’s-Gravenhage kreeg kennis van een diefstal met inbraak, welke onder de volgende omstandigheden bedreven is. Op het kasteel Oud-Wassenaer, bewoond door den heer v. d. Oudermeulen en familie hoorde de huis knecht in den nacht van 21 op 22 dezer voet stappen in den provisiekelder. De bediende ging naar beneden en werd in den gang bij den kel der beetgepakt door twee manspersonen, die zich vermomd hadden. De beide naohtelijke inbre- Rondom mij zit een talrijk publiek stil luis terend neer. Met behoedzamen tred wandelen eenigen rond, maar storen de aandacht niet. Straks hebben wij gezien naar de smaakvolle en smakelooze toiletten van tal van jonge meis- jès, naar de deftige kleeding van ouderen van dagen, gelet op zwier en eenvoud, op kinderge- snap en vriendenkout. Nu ruischt om ons heen de schoone muziek van Mach. Het Berlijnsche orkest onder hoofdleiding van Mannstadt speelt het „Frühlingserwachen.” Die zuivere klank volle tonen, die ontluikende kracht, voeren mij naar de lente weer terug en ’k zie weer de duizende bloemknoppen zich openen. Zij lachen mij tegen één rukwind en ze vallen weer af. Rondom mij is alles kleur en leven, gezondheid en genot. Binnen in mij klinkt een toon vol weemoed, een traan welt op naar het oog. Ik zie het lieve kinderkopje, dat daar neerligt op het blanke kussen met een krans van witte rozen er om heen. Eén rukwind had het blozend kind aan de weenende ouders ontrukt, ’t Was een éénig meisje, iets meer dan twee jaren oud, des vaders trots, der moeder vreugd. Victor Hugo’s hymne vertolkt, wat er omging in mijn hart: het zweepgeslag, het paardengetrappel, wij heb ben ze gezien de afgewerkte tobbers,de vroolijke veulens, de stevigegoedgevoede Friesche paarden, den praohtigen hengst. Wij hebben onze reukorganen vergast(?) aan den geur der, ik mag wel zeggen, wereldberoemde Bolsward- sche oliekoeken, met tienduizenden zullen zij worden genoten. De snerpende, maar zeer zel den liefelijke tonen der draaiorgels, dringen tot in alle binnenkameren door en leggen een lijde lijke muziekbelasting op aan de burgerij. In sierlijken vorm worden ons de programma’s aangeboden der Feestelijkheden. Gulp Co. en Kievits zullen Mannstadt vervangen. Volks- vermakelijkheden, billard- en kaatspartijen wis selen elkander af. De scholen en vele onder wijzers woningen zijn gesloten. Dc jeugd dartelt en geniet, jongelingen en meisjes zwieren in danszalen rond, ouderen van dagen hebben ook het feestkleed aangetrokken. Als nu aan Bacchus maar niet te veel offers worden geplengdals de spaarpenningen voor den winter bestemd, niet verloren gaan ten koste der spaarders als de Bank van leening maar geen drukte krijgtals de geest blijft heerschen over het vleesch, dan zij de feestweek voor velen een bron van vreugd en voordeel, voor niemand een oorzaak van teleurstelling en berouw. Verfrisschend werkt de heerlijke zeelucht op mij, terwijl ik mij begeven heb te midden der menschenmassa’s, die zich bewegen langs de terrassen, het strand, tot in zee. Achter mij verheffen zich, stralende in een heldere middagzon, de koepel en de vleugels van het kolossale en toch zoo vriendelijke badhuis met zijn keurige gezelschaps-, biljard- en lees zalen. De grootsche ruïne van het vorige jaar is in weinige maanden als een Phoenix uit de asch verrezen, wel een toonbeeld van mensche- lijke geest- en werkkrachtvoor elk een prikkel, om uit de bouwvallen van het leven, waarbij wij zoo dikwerf neerzitten, ik zeg niet, nieuwe luchtkasteelen te willen bouwen, maar de overblijfselen te verzamelen en de muren weer op te trekken met onverflauwden moed. Vóór mij stroomt en rolt aan in zijn vloed de eindelooze zee, met haar geheimzinnige diepten, roet haar verbazend hooge golven. Heden lacht zij ons toe, met haar glanzend, effen watervlak, morgen brult zij ons tegen met haar schuimende golven. Ginds dartelt een tenger kind gevaar loos in haar zilte nat, straks beukt zij en scheurt en verplettert en verslindt de sterkste scheeps- kasteelen. Een spelevaart is vaak het leven der menschen; een kamp niet zelden op leven en dood. Geluk kig, wie met de spreuk der vaderen kan in stemmen M. E. van der MEULEN. Het Kermisklokje heeft geluid. Geen pinken met zeebanket snellen aan naar het strand, maar langs de half drooge grachten en vaarten worden de tjalken en scheepjes getrokken en geduwd, om straks den geheimzinnigen inhoud te ontlasten. Ze zijn verrezen de brooze tentjes, de stevige kramen, ’t zal komen, het „Salon des Variétés” met den echt Hollaudschen „Bak ker” als Directeur, Wij hebben het gehoord, de Bas met vette letters op het papier gezet. „Neenriep eensklaps de eerste uit, toen hij dat gewaar werd, „daar wil ik niets van weten Ik mot de contra-Bas-partij hebben (Haagsche Ct.) De molenaar Mentink, te Wijhe, telt met zijne 9 broeders en zusters samen meer dan 800 jaren; hij, de jongste van het tiental, is 73jaar. Ten aanzien van de typhus-epidemie in het Hannoversche stadje Dussel verneemt men nader, dat van de 1580 inwoners aldaar tot nu toe 120 door de ziekte zijn aangetastdat verreweg de meeste gevallen onderbuikstyphus wareu, en dat verregaande onzindelijkheid in de huizen en in den bodem de oorzaak waren van de uitbreiding der ziekte. Door al dat vuil werden de drink putten verontreinigd, en men kon aantoonen hoe van huis tot huis ook de vuile slooten de ziekte overbrachten. Nu het te laat is, begint men al dat vuil op te ruimen. Zaterdagavond had de treinsmid te Apel doorn, het ongeluk met zijn voet tusschen de buf fers van een goederentrein te komen welk lichaams deel daardoor zwaar gekneusd werd. Een zeer zwaarlijvig heer nam het besluit om een kuur te beginnen, teneinde zooveel mo gelijk de noodige slankheid terug te krijgen. De man deed plechtig afstand van zijn bittertje en glas bier en at slechts die spijzen, die de kuur in de hand werkten. Van dat oogenblik af kon de brave man geen weegschaal of weegstoel met rust laten en offerde hij aan de nieuwe machines, die men tegenwoor dig overal aantreft, heel wat van zijn spaarduitjes. Maandag bevond hij zich op het marktplein der Voedingstentoonstelling te Amsterdam, en indachtig aan het feit, dat hij veertien dagen geleden bij „Kras” 98 kilo bleek te wegen, wilde hij thans eens zien, of zijn gewicht ook was af genomen. Hij stapte op een toestel, voor het raadhuis geplaatst, offerde drie centen en zie, de wijzer wees 85 kilo aan. Onze vriend glom letterlijk van pleizier en had schik voor drielater echter rees twijfel in zijn ziel, hij probeerde het met een toestel aan ’t be gin van ’t plein en thans wees de wijzer onver biddelijk op 98’/2. Men kan uit deze ware geschiedenis leeren, dat de nieuwerwetsche weegmachines volstrekt niet altijd vertrouwbaar zijn, en dat iemand, die met alle geweld centen in een gleufje wil wer pen, ’t beste doet die in den spaarpot van zijn kroost te stoppen. (Rott. Nbl.) Meermalen kwam inden laatsten tijd voor, dat buitenlieden, die de weekmarkt te Leeuwar den bezochten, op onbegrijpelijke wijze hunne beurs of portemonnaie vermisten. Vrijdag voor middag gelukte het een politiedienaar aldaar, die op de drukke Nieuwestad in burgerkleeding op surveillance was, een löjarigen jongen aan te houden, die een boerenknaap een rijksdaalder uit den zak had gerold. De justitie uit Leeuwarden is, vergezeld van twee dokters, naar Burum geweest, om een onderzoek in te stellen naar een vermoedelijken doodslag. Een leerling der bijz. school was n. 1. vóór eenige dagen overleden aan eene hersen ziekte, welke gezegd werd het gevolg te zijn van een slag, hem door den onderwijzer der school toegebracht. Naar voorloopig is gebleken heeft die onderwijzer den jongen wel een slag gege ven, maar staat deze in geen het minste verband met de hersenziekte waaraan de knaap is over leden. De jongen had reeds langen tijd aan her senziekte geleden. Nu de Coloradokever in Duitschland weder ontdekt is, en in de provincie Saksen groote verwoestingen in de aardappelvelden heeft aan gericht, heeft de Nederlandsche Regeering, hoe wel vooralsnog geen termen vindende om tot ingrijpende preventieve maatregelen over te gaan, daarin aanleiding gevonden om er op te wijzen, dat, zoowel van Regeeringswege als door belang hebbenden, de meest mogelijke waakzaamheid worde in acht genomen, teneinde te voorkomen dat het insect naar Nederland worde overge bracht. Aan Commissarissen des Konings in de ver schillende provinciën is derhalve verzocht, de aandacht van de burgemeesters in hun gewest op het bovenstaande te vestigen en hen uit te noodigen lo. De ingezetenen van hunne gemeenten tot de grootst mogelijke waakzaamheid aan te sporen. 2o. Bij eventueele ontdekking van insecten overeenstemmende met de in 1877 op groote schaal verspreide beschrijving en teekening van den Coloradokever, daarvan onverwijld een be richt aan het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid te zenden met het gevonden insect. Er had zich te Amsterdam eene voorloopige commissie gevormd, met het doel om dr. Mezger een huldeblijk te vereeren voor het dezer dagen door hem gegeven bewijs van onbaatzuchtigheid en vaderlandsliefde. Uit goede bron vernemen wij echter, dat hij van elk eerbewijs of geschenk wenscht ver schoond te blijven en in Amsterdam terug wil keeren zooals hij dit verliet. Workum. In de vertoeving van de Mans- en vrouwelidmaten van de Doopsgezinde ge meente alhier, Zondag j.l., is met groote meer derheid van stemmen tot leeraar gekozen de heer H. Koekebakker Jr, te Zwartsluis. Duitschland. De Hertog van Nassau zoo luidt een bericht uit München, hetwelk ech ter niet veel geloof verdient zou aan ver scheidene personen verklaard hebben, dat hij hoe genaamd niet verlangt Groothertog van Luxem burg te worden en hij zich met zijnen titel van Hertog van Nassau wenscht tevreden te stellen. Nu de nieuwe spiritusbelasting wordt ingevoerd is er onder de spiritusfabrikanten in Noord- Duitschland een beweging ontstaan om een Syn dicaat of een Bank te vormen, ten einde den spiritus op prijs te houden. Zwitserland. Het socialistisch partij con gres, hetwelk herhaaldelijk was uitgesteld, wordt thans te Zurich gehouden. Verscheidene bekende partijhoofden, waaronder de Duitsche afgevaar digden Singer en Grillenberger, zijn er den 17 dezer reeds aangekomen en er worden er nog velen verwacht. Rusland. De Russische gezant Nelidof is te Berlijn aangekomen om daar te spreken over de Bulgaarsche quaestie. Uit goede bronnen wordt verzekerd dat Bismarck gezegd zou hebben thans te kunnen instemmen met de bezetting van Bulgarije door Rusland, wanneer van te voren het aantal troepen en de wijze van be zetting wordt aangegeven. Het ministerie van oorlog heeft 400 mitrailleu ses besteld voor de bewapening van versterkte plaatsen. Ook is thans te Petersburg eene com missie onder generaal Obrutshew bezig met het onderzoek van een voorstel dat ten doel heeft om bij elk bataljon infanterie twee mitrailleuses in te deelen als bataljonsgeschut. Ondanks alle gestrenge maatregelen, neemt de revolutionaire beweging in Rusland steeds groo- ter verhoudingen aan. Het moet dezer dagen gebleken zijn, dat niet alleen de studenten in het geheim tondsen bijeenbrengen voor revolu tionaire doeleinden, maar ook dat onder de ge- duchtste aanhangers der nihilistische partij in vele provinciën geestelijken behooren. Daarom heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aanschrijvingen uitgevaardigd, om vooral op alle academiën en inrichtingen van hooger onderwijs een waakzaam oog te houden. Bulgarije. Prins Ferdinand van Saksen- Coburg is Zaterdag door de overheid der hoofd stad ontvangen. Honderd kanonschoten werden gelost. De bevolking bereidde den prins eene hartelijke ontvangst. De ministerieele quaestie is nog niet opgelost. Het gemeentebestuur heeft den prins een feest maaltijd aangeboden. De prins zal aanstaanden Donderdag naar So fia vertrekken. Men is het nog niet eens over de samenstel ling van het nieuwe Kabinet. Het tegenwoor dig ministerie zal voorloopig aan het bewind blijven en de Voorzitter der Sobranje met de vor ming van een nieuw Kabinet belast worden. In Boelgarije wordt de toestand steeds ongun stiger. De geestelijkheid weigert den naam Fer dinand te noemen in haar gebeden, onder het leger heerscht groote gisting en groote handels- huizen hebben hun kantoren gesloten, daar de eigenaars Bulgarije verlaten. De muziek zwijgt. Het gegons der menschen- stemmen dringt weer in ’t oor. Ik ontwaak uit mijne mijmering. Door de groote spiegelruiten der prachtige concertzaal van het badhuis zie ik over de terrassen op het breede zeestrand. Te midden van een heirleger van badstoelen, tenten, kraampjes, zijn honderden kinderen bezig te spelen op, te graven in het mulle zand. Zij krioelen dooreen, zij lachen en dartelen. Som migen woelen met de bloote voetjens in den los gewoelden bodem. Gezondheid en levensgenot stralen uit de oogen, van de gloeiende wangen. Zij zijn de vertegenwoordigers der duizende bloemknoppen, die, gespaard voor verwoestende invloeden, blijven doorgroeien op twijg en tak, als schoone herfstbeloften. Schijnbaar meedoogenloos vallen enkelen ter aarde en in de ziel rijst de vraag Waarom, HeerMet liefdevolle zorg worden verre de meesten gespaard en belooven een heerlijken oogst en ’t klinkt in mijn harte kers bonden den knecht aan handen en voeten en stopten hem een prop in den mond. Eene dienstbode vond des ochtends den knecht in dien toestand, waarin ’t hem onmogelijk was zich te bewegen of geluid te geven, in de vestibule lig gen. De weerloos gemaakte man vond later zijn koffer opengebroken en vermist daaruit een gouden tienguldenstuk, 20 mark en eenig klein geld. Een agent van politie, die te Scheveningen geposteerd is ten einde te waken tegen overtre ding van het politieverbod op het begluren der baigneuses, vroeg een heer zijn naam af en stond gereed dien in zijn boekje op te schrijven. De strandwandelaar gaf daaraan gevolg, door zelf zijn naam dien hij niet anders dan door vermel ding van een titel kon neerschrijven, in het zak boekje van den zedenwachter in te vullen, met de bijvoeging, dat hij den dienaar zjjne ijverige plichtsvervulling volstrekt niet kwalijk nam. De heer, die den agent zoo hulpvaardig was bij het opgeven van zijn naam. bleek te zijn een der hoogste bezoekers van Scheveningen, sedert het laatst der vorige week aldaar aangekomen. Een conducteur van de Rotterdamsche stoom tram had het ongeluk, bij het oprapen van eene afgewaaide pet, door de achteruitrijdende machine aangereden te worden, waarbij znn voet zóó ern stig werd gekwetst, dat deze in het Ziekenhuis moest worden afgezet. Te Deventer viel een knaap van ruim zeven jaar uit een in vollen gang zijnde draaimolen. Het knaapje brak zijn pols en bekwam zware kneuzingen, zoodat hij in het Gasthuis moest worden opgenomen. Een leelijke drukfout! In een advertentie moest staan Verloofd: Anton Muller en Mina Laan. Er stond echter Verliefd: Anton Muller en Mina Laan. In het volgend nummer der courant leest men de volgende „verbetering” Verloofd (niet verliefd): Anton Muller en Mina Laan. Aan Artis” is ten geschenke aangeboden een buitengewoon groote krab, die in de Noord zee bij Tessel gevangen is. Het zeldzaamste van dat beest is, dat zeven groote oesters op zijn rug zijn gegroeid. Men schrijft: „IJmuiden begint de aan dacht der schilders te trekken. Was er verleden jaar slechts één, die hier tijdelijk verblijf hield, thans zijn er twee, een Belg en een Duitscher.” Niet teleurgesteld. Voor zoover nu reeds de uitslag der „Unie”-collecte bekend werd, is onze hope niet beschaamd. Natuurlijk, als een kleine kring, die vroeger meegaf, nu niet meer geeft, dan is een kleine daling onvermijdelijk. Maar zelfs te Utrecht viel die daling toch boven verwachting meê. In Utrecht toch bestond schier de helft der collecte, even als in den Haag, meest uit groo- tere, zelfs uit enkele zeer groote giften. Utrecht’s verleden maakte dit zoo, even als ’s-Gravenhage’s eigenaardige positie. Hierdoor komt het, dat in zulke steden reeds tien personen, die hun hand terugtrekken, een merkelijke daling kunnen teweegbrengen. En rekent men nu, dat toch te Utrecht, waar de felste tegenstand huist en de doleerenden op hooge kerkelijke uitgaven kwamen, de collecte nog twee duizend drie honderd gulden opbracht, en slechts zeven honderd gulden daalde, metter daad dan is er geen oorzaak voor klacht. (St.) Door de Dedemsvaartsche Stoomtrammaat- schappij is tegen den len September de inschrij ving opengesteld op eene 4 pets, leening van f 100,000, tot den koers van 99V2 pet. Reeds lang als wij ons niet bedriegen, sedert zijn oprichting had het christelijk werk liedenverbond „Patrimonium" op zijn program staan de vestiging van een pensioen- en onder- standsfonds voor werklieden en hun weduwen. Gedurende verscheiden jaren hoorde de bui tenwereld er niets meer van. Thans echter is ter algemeene vergadering, die de vereeniging op 10 dezer gehouden heeft, gebleken, dat de zaak toch weldra tot stand zal komen. Volgens mededeeling van den raad van bestuur waren er vrij wat moeilijkheden te overwinnen geweest, doch is men nu zóóver gevorderd, dat met 1 Oct. a.s. het fonds in werking zal treden. Voor velen een goed nieuws. Maar mogen wij vragenwaarom een nieuwe instelling naast het Nederlandsche Werkliedenfonds, dat buiten allen strijd in de arbeiders wereld staat Waar om nu weder versnippering van krachten, en daardoor vermindering van kracht Er mogen van hun christelijk standpunt voor de leden van „Patrimonium" redenen zijn om een werklieden verbond met confessioneel karakter te vormen, doch is het noodig, dat dit ook bjj geldeljjke voorzorg voor de nooden van bejaarden en we duwen zich doe gelden Waartoe dit „anti-revolutionair" tot zelfs in de pensioen-verzekering (Soc. Wkbl.) Een Scheveningsch kiezer, die in het schrij ven niet al te bedreven was, vroeg een mede- kiezer, om voor hem zijn biljet in te willen vul len, Deze werd onmiddellijk daartoe bereid be vonden en had reeds den naam van W. J, M. Bolswardsche Courant In U, mijn Schepper, Vertrouwt mijn hart. Niet ómdat alles Uw liefde ontdekt Maar ondanks alles Dat twijfel wekt i S. //Lief kiudtjen Moeders smart, zoo kort nog Moeders weelde Haar troost, alleen reeds door uw vriendlijk aangezicht, Die eerst heur wangen met uw kleine handtjens streelde, Straks heel heur horizont verhelderde in uw licht!* «Daar rust ge nu verbleekt, in ’t mulle zand begraven. Gij waart ter nauwernood, en zijt alreeds niet meer Als gaf Hij ons in U op eens te dure gaven, Zoo, kostlijk Godsgeschenk eischt U de Gever weer.* Rustig, te midden der woedende baren.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1