NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD A. Buma, B. H. Heldt m Mr.P.J.G.v.Diggelen. ||L Opvoeders der Jeugd. BOISWABO EN. WONSEKAOEEE. Bericht aan onze geachte Abonnés. LIEFDE OF PLICHT No. 35. I 1 ia 1887. Zes en Twintigste Jaargang. VOOR DONDERDAG 1 SEPTEMBER. TER STEMBUS. BINNENLAND. X X X BUITENLAND. plaats voor van ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, I „Quaestie der investituren en de conciliën van Constanza De meeste leerboeken deelen daar omtrent niets of zeer weinig mede. Heeft de examinator gedacht, dat de examinandi wat uit- gebreider werken moeten doorsnuffelen Het schijnt zoo, maar wij spreken als onze meening uit, dat zulke examinatoren te veeleischend zijn. Niet één man zal het kwaad in de stad brengen, maar als allen zoo handelen, dan is een slechte uitslag der examens onvermijdelijk. Amst. Cour. Wij bevelen dus met alle vertrouwen ter herkiezing aan de Heeren De Stembus is geopend van negen tot vijf uur. maar indien het vruchteloos blijkt, zal hij de ge- heele kracht van het Duitsche Rijk aanwenden om een aanval af te slaan. Hij is volstrekt niet gezind het werktuig te worden van den Czaar. Men weet ook te Berlijn zeer goed, dat de Czaar en de Russische Regeering volstrekt geen sympathie hebben voor Duitschland en dat tusschen Petersburg en Parijs, in weerwil van de onverzoenlijke tegenstrijdigheid in de binnen- landsche politiek, nauwer betrekkingen bestaan dan tusschen Petersburg en Berlijn. Of men te Petersburg blind zal blijven of zich toonen voor de ware redenen van Bis- marck’s steun Bij een regimentsfeest in het kamp van Krasnoje Selo werd dezer dagen eene godsdienst oefening in de open lucht gehouden, die de Czaar met ongedekten hoofde bijwoonde. Zijn voorbeeld werd door alle aanwezigen gevolgd, behalve natuurlijk door den Turkschen militairen attaché. Nauwlijks zag de Czaar dat deze den fez op het hoofd hield, of een adjudant kwam den Turk bevelen, of het hoofd te ontblooten óf zich uit de godsdienstoefening te verwijde ren. De militaire attaché gaf aan het laatste de voorkeur, tot zijne verontschuldiging aanvoe rende, dat hij, zij het dan ook met den fez op het hoofd, gelijk zijn godsdienst het voorschrijft, de handen bij het gebed gevouwen had. De Parijsche pers dringt er bij den Fran- schen Minister van Oorlog op aan, dat een zeer streng onderzoek worde ingesteld naar den ambtenaar, die het geheim van het mobilisatie- plan aan de Figaro heeft medegedeeld. Algemeen is men verontwaardigd, dat een Franschman hier den dienst van een spion heeft vervuld en dan nog wel een ambtenaar aan Oorlog. Het heet, dat een subaltern ambtenaar de schuldige moet zijn, en dat de Minister persoonlijk het onder zoek leidt. Een der hoofdambtenaren kan men niet verdenken, daar deze de bijzonderheden het eerst vernamen uit de Figaro. Rusland blijft niet alleen bij de Porte aan dringen op krachtige handelingen tegen den Co- burger, het heeft zelfs formeel aangeboden, den generaal Ehrenroth te Sofia te doen optreden als „hersteller van de orde”. Rusland beschouwt nu eenmaal de verkiezing van Vorst Ferdinand als onwettig, omdat zij geschiedde door eene onwet tig gekozen Sobranje, er moet dus, volgens de Russische zienswijze, begonnen worden met den Coburger naar huis te zenden, de Sobranje te ontbinden, het Ministerie te ontslaan, enz., om dan voort te gaan met de benoeming van een nieuw Ministerie door Ehrenrothen de verkiezing van eene nieuwe Sobranje door de creaturen van den Russichen roebel. Die nieuwe Russischgezinde Sobranje zal mogen overgaan tot de verkiezing van een Vorst. Voor Bulgarije en Prins Ferdinand schuilt het gevaar in den steun, dien Duitschland aan de Russische politiek verleent. De Duitsche pers tracht deze houding van Bismarck op eigenaar dige wijze te vergoelijken. De tijdingen uit en omtrent Bulgarije loopen zeer uiteen. Vooral die uit Weenen zijn verre van eensluidend. In sommige kringen ge looft men, dat de militaire tusschenkomst van Rusland bijna zeker is, indien de Porte volhardt bij hare onverschillige, dralende houding. Daar entegen wordt in de Weener diplomatieke krin gen de Bulgaarsche quaestie beschouwd als eene kalme phase te zijn ingetreden, waarop echter terstond een stormachtige tijd kan volgen, of schoon de Porte al het mogelijke doet om dit te voorkomen, daar het voor haar noodlottiger zou zijn dan voor ander. Uit Sofia wordt gemeld: De houding van Frank rijk, Rusland, Duitschland en Turkije heeft hier aanvankelijk eene vrij levendige agitatie verwekt. In de politieke kringen is men overtuigd, dat de onderhandelingen der Porte met Rusland en andere Mogendheden zullen uitloopen op een statu quo. Als bestaat er vrees voor de mogelijkheid eener handeling van buitenslands, zoo is men toch over het algemeen van gevoelen, dat eene actie van buiten eene persoonlijke of gemengde tusschenkomst, zoo niet opstand dan toch verzet zou teweegbrengen. Daardoor, eerder dan door eene handeling ontleend aan het recht, meent Rusland te kunnen slagen. De Bulgaarsche mi litaire autoriteiten zeggen, dat er groote maat regelen van voorzorg zijn genomen. De binnen- landsche toestand is tamelijk verwikkeld. Stam- buloff zou Zaterdag te Sofia komen en de vor ming van een Ministerie-Tontcheff ondersteunen. Eenige agenten van Mogendheden hebben mach tiging verkregen om met Prins Ferdinand offi- cieuse betrekking aan te knoopen. De Fransche agent zou echter worden teruggeroepen. Duitschland, zegt de Füss. Zf<z.,_let zooveel mogelijk op de wenschen van Rusland, zonder dat dit een gevolg is van bijzondere vriendschap of van eene minder goede verhouding tot Oos tenrijk. Met een goeden en vertrouwden vriend behoeft men minder voorzichtig te zijn dan met een wantrouwenden mededinger. Men weet te Weenen in den hofburg, dat de verhouding van Duitschland tot Oostenrijk inniger is dan tot Rusland, ook al gaat een tijdlang het Duitsche Rijk in de Bulgaarsche quaestie niet met het eerste, maar met het laatste samen. Bismarck doet het mogelijke om den vrede te behouden, Volgens eene berekening van de Standaard zal, wanneer bij de nieuwe kieswet de beginse len der additionneele artikelen worden toege past, het aantal Roomsch-katholieke leden in de Tweede Kamer van zeventien op zes- of ze ven-en-twintig worden gebracht. Het blad voegt er bij, dat zij ook dan nog onder het proportioneele cijfer zouden zijn. Eigen lijk komt hun veertig op de honderd zetels toe. Inderdaad, wanneer een parlement de verte genwoordiging ware van de kerkgenootschappen, zou men zóóveel Katholieken, zóóveel Protestan ten, zóóveel Israëlieten, zóóveel Lutherschen, zóó veel Remonstranten enz. moeten kiezen. Het Parlement echter heeft een ander karakterhet behoeft geen staalkaart te zijn van de kerkge nootschappen het heeft eene hoogere roeping de zorg voor de staatkundige belangen en rech ten van het volk, en die taak kan men naar eisch vervullen, van welke godsdienstige gezind te men ook zij, wanneer men ervan doordrongen is, dat voor die gezindte de rechten en belangen van het algemeen niet moeten zwichten. De heer Keuchenius zal tegen alle voor stellen tot Grondwetsherziening stemmen, omdat de Kamer niet voltallig is. De Standaard verzekert, dat geen enkel anti revolutionair hem om die reden zal loslaten. Keuchenis zelf is wel bereid om tijdelijk „buiten te staan”, maar „wij en ons volk willen niet”. Dit is de vriendschap wel wat ver gedreven men wil de Grondwetsherziening, zegt men, maar men kiest een tegenstander van die herziening, omdat hij zulk een best mensch is. Gold het een gewonen toestand, men zou een tegenstander van een bepaald voorstel kunnen kiezen, omdat hij een medestander is waar het andere zaken betreft. Maar deze verkiezing strekt bijna uitsluitend om een Kamer samen te stel len die de voorstellen tot herziening der Grond wet hare stem moet uitbrengen, en dan is het eene zonderlinge houding om het mandaat toe te vertrouwen aan een staatsman, die stemmen zal in tegenovergestelden zin van hetgeen men zelf wenscht. Wie het doel wil, moet ook het middel wil len, schijnt voor dat blad niet geschreven. Men zou dan ook geneigd zijn te gelooven, dat het §-0-§— Met de hoofdonderwijzers-examens, die lang zaam hun einde naderen, doen we ook dit jaar de treurige ervaring op, dat verreweg aan het grootste deel der candidaten de zoo vurig ver langde akte niet kan worden uitgereikt. Treurig! want van de twaalfhonderd personen, die zich voor het examen aangemeld hebben, zullen zeker weinigen meer dan driehonderd met een vroolijk lachend gezicht thuis komen. Vanwaar dat herhaalde afwijzen Zou de lust tot studie den meesten onderwijzers ontbreken Wij gelooven het niet. De meesten van hen werken geregeld door, totdat de dag komt, waarop zij den moei lijken strijd hebben afgestreden of gewogen en te licht bevonden worden. Overal is kaf onder ’t korenook onder de Nederlandsche onderwijzers zijn er, die niet geschikt zijn voor de studie of lichtzinnig over de zaak heenloopen. Maar de slechte uitslag der examens gedurende een viertal jaren wettigt toch ook. het vermoe den, dat de oorzaken, die belemmerend op den goeden uitslag werken, buiten den onderwijzer te zoeken zijn. Het programma is uitgebreid en leiding ont breekt den meesten. Herhaaldelijk zijn veran deringen in de examens gebracht; het eene koninklijk besluit volgde het andere ophier werd afgebroken, daar weer opgebouwd. En wat is de vrucht der veranderingen geweest, waardoor men toch eenige verbeteringen zocht aan te brengen Het antwoord is spoedig gegeven „de uitslag zegt ons, dat alles nog hetzelfde is gebleven.” Van twee dagen heeft men ’t exa men op drie gebrachter kwam eene splitsing, een schriftelijk en mondeling examen. Alle schoolbladen namen hiermede genoegen; nu, zoo dacht men zal de candidaat rustiger werken en hij zal er de voordeelen van genieten. Maar zietHet volgende jaar koos men vier dagen, omdat men de ervaring had opgedaan, dat die drie dagen nog te kort waren, om goed werk van den candidaat te kunnen vergen. Van dezen zomer af zal dus het examen vier dagen duren; twee voor ’t schriftelijk en twee voor het mon deling examen. Eerst bestond bij velen de vrees, dat, met verlenging van den werktijd, wel vermeerdering van werk zou kunnen ont staan. Doch alle vreesachtigen in dezen werden gelukkig gerustgesteld. Hetzelfde werk werd opgegeven, terwijl daarvoor dubbel zooveel tijd als anders werd toegestaan. Maar het zou kunnen zijn, dat veel strenger eischen gesteld worden en dan zal ook de laatste verandering meer nadeel, dan voordeel aanbren gen. Het programma, zeiden wij aanstonds, is wat rekbaar. Met een paar voorbeelden willen we dat aantoonen. Op een hoofd-onderwijzers examen dat verle den jaar te Deventer gehouden werd, kreeg een candidaat de vraag: „wat voert Herzegowina wel uit Een moeielijke vraag was dit zeker nieteenige kennis werd vereischt om een dege lijk antwoord te geven maar bewijst de vraag niet dat men alle schuilhoekjes der geographic moet opsnuffelen, om er zijne kennis te vergaren? Op een ander examen werd als opstel gege ven „Geef een schets van de Indianen-stammen van Noord-Amerika.” Ieder zal zeker wel in zien, dat zulk een schets te zwaar voor den candidaat-hoofdonderwijzer is. Heeft hij toeval lig wat gelezen over het roode volkje, dan boft hij, maar zijn minder gelukkige kameraad maakt met al zijn verstand een droevig figuur. En wat te denken over de volgende opstellen 1 Wei*sla£ van de Vergadering van de Onder- Afd. B. der XHe Afd. der Friesche Maat schappij van Landbouw en Veeteelt, ge houden 17 Aug. 1887 te Kimswerd. Voorzitter de heer J. van der Wal Kz., Wit- marsum. 1. Notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. 2. Is het ook aan te bevelen eene coöpera tieve vereeniging op te richten tot den aankoop van zaaigranen veevoeder mest en mest stoffen machineriën enz. Men was van oordeel dat die aankoop in deze afdeeling jvan bovengenoemde artikelen geen groote voordeelen zouden afwerpen. Zaaigranen, veevoeder en mest was men gewoonlijk zelf ruim van voorzien. De aankoop van hulpmest- stoffen en machinerien beteekende hier niets. Meer voordeel zag men in den verkoop voor gezamenlijke rekening van producten, vooral van aardappelen. Besloten eene commissie te benoemen de vergadering hierover te dienen van advies. Hiertoe aangewezen de Heeren J. L. Hilarides en J. Blanksma te Pingjum en Tj. Anema te Arum. 3. Is er ook mogelijkheid eene betere en ge- lijksoortiger soort ploegen in te voeren Over ’t algemeen wordt geklaagd over de ploegen, zeer zelden heeft men eens een puikje en nimmer twee die precies gelijk zijn. Vooral werd ook geklaagd over het vele scherpen, een gevolg van de minder goede kwaliteit van het ijzer. Er werd gewezen op de Sacks-ploegen of deze niet in het vraagpunt bedoelde voorzagen. Algemeene instemming vond dit niet. Besloten dezen herfst vergelijkende proeven te nemen met de hier gewone puikjes en Sacks-ploegen. Wan neer het dan bleek dat de gewone de voorkeur verdienden, alsdan een fabrikant op te zoeken, die deze soort wilde maken, opdat men verkrijgt een ploeg voor deze gronden passende, van ge lijke soort en precies dezelfde afmetingen en betere kwaliteit, zoodat het opscherpen tot een minimum werd terug gebracht. 4. Kan het ook ten voordeele leiden dat er eene commissie wordt afgevaardigd naar de a.s. tentoonstelling te Bergum (vlasbereiding). Besloten eene commissie af te vaardigen, be staande uit 2 landbouwers en 2 arbeiders (be kwame vlas bewerkers). Sluiting der vergadering. Daar velen uwer hunne tevredenheid hebben betuigd met ons plan, om voor enkele stuivers eenige der nieuwste en degelijkste Romans in eigendom te krijgen, zal met October a. S. weder verschijnen door IDA BOY-Ed. Het boek is uitsluitend verkrijgbaar voor abonné’s op ons blad, ook voor hen die zich tegen 1 October abonneeren, voor den prijs van veertig cents. In den gewonen boekhandel is het niet verkrijgbaar, noch vroeger tegen hoogeren prijs ver schenen. Dit interessante werk ziet voor het eerst in Nederland het licht. In dit nummer is een advertentie met BON geplaatst. Elk onzer abonné’s binnen de stad heeft het recht die te teekenen en aan ons bureau met bijvoeging van 40 centen in te zenden. Buiten de stad tegen inzending van een postwissel groot 50 centen. Het boek wordt 1 October aan alle inteekenaren franco afgeleverd. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Een hoogst belangrijke dag is aan gebroken. 86 volksvertegenwoordigers moeten worden verkozen. De kiezers moeten hun oordeel uitspreken over de verschillende ont werpen van wet, die ter grondwets herziening voorloopig aangenomen zijn door de beide kamers der Staten- Generaal. Nu moet de „tweede lezing- hebben d. i. nu komen de ontwerpen voor de twee, nieuw gekozen kamers. Zij worden echter niet meer besproken, er wordt alleen over gestemd, maar nu moet zich eene meerderheid van 2(3 ieder ontwerp verklaren, als het voor goed zal aangenomen worden en tot wet verheven. Het is dus van groote beteekenis O te weten, wie onze vertegenwoordi gers zullen zijn. Iedere kiezer moet tevens ditmaal zijn oordeel uitspreken over de ont werpen der grondwetsherziening zelve. Zoo ooit, dan legt nu kiesRECHT, kiesPLICHT op. Onder geen voor wendsel mag iemand te huis blijven, die in staat is zijne stem uit te bren gen. De Anti-revolutionairen zoeken hun kracht, als naar gewoonte in zelfver heerlijking en laster. Laat ons hen daarin niet volgen. Wij beweren niet het „volk Gods” te zijn, de waarheid alleen in pacht te heb ben. Ook bij de liberalen zijn fou ten. De eene vertegenwoordiger gaat ons niet ver genoeg, de ander te ver. Wanneer wij echter op ons drietal de aandacht vestigen, dan hebben wij in alle drie mannen- die de vrijzinnige beginselen op onpartijdige wijze voor staan, mannen die bij de behandeling der grondwetsherziening steeds op hun post waren, die allen voor de uitbrei ding van het kiesrecht zijn, die erken nen, dat deze herziening in vele op zichten een zegen voor het land kan zijn en dus op onzen steun en onze stem moeten kunnen rekenen. jAZk HJ^S ETt i Bolsvardsclie Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1