NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOtSWARB BHt WOHSSBAB88& Bericht aan onze geachte Abonnés. LIEFDE OF PLICHT? No. 36. 1887. Zes en Twintigste Jaargang. VOOR DONDERDAG 8 SEPTEMBER. BINNENLAND. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, heeft het recht die te teekenen en Buiten de stad tegen inzending van alle inteekenaren franco afgeleverd. ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Rusland uitgetreden is uit de reis des Keizers naar terugkeer van Nieuwenhuis in den Haag, ter stond weer ontwijd wordt, door verwondingen van een handhaver der orde, door steenworpen uit de heffe des volks ’t Moge verklaarbaar wezen, dat de ontslagene verlangde om in ’t mid den zijner vrienden te zijn in de hoofdstad des lands, al zou het veel waardiger geweest zijn, als hij geen aanleiding gegeven had tot zooveel persoonsverheerlijking, maar waarom moet de roode bloedvlag wapperen boven het gebouw in het Volkspark, waarom moeten de wanden met groen en rood juist versierd zijn? Waarom moet hij openlijk verklaren, dat de gevangenis hem niet verbeterd maar verbitterd heeft Waarom moet zijn partijgenoot van der Stadt de leden aansporen tot wraak, voor het onrecht, hunnen leidsman aangedaan en hun vragen of men in het nemen van wraak niets zou ontzien. Waarom noemt hij zijn vergaderzaal in ’s Hage „Walhalla”, de zaal uit de Godenleer, waar als zinnebeeld van den krijg een wolf hing en daar boven een adelaar, waar die vorsten na hun dood vooral werden binnengeleid, die vele landen overwonnen hadden en wier zwaarden dropen van bloed Welk een tegenstelling met Hem, voor wien een lam ten zinnebeeld is gekozen, die ook de maatschappij hervormen wilde, maar tevens aan maande om den Keizer te geven, wat des Kei zers is, die nederig was en zachtmoedig tegen wien het volk in opstand kwam, maar die nooit het volk tot opstand prikkelde De weg die nu ter hervorming wordt gebaand is belegd met wapenen en steenen. Wie noemt dat niet met mij een treurig ver schijnsel M. E. van der MEULEN. Bolsward. De uitslag der verkiezing van acht Volmachten van Wonseradeels Zuiderzee- dijken op jl. Maandag is als volgt: Uitgebracht 265 stemmen. Volstrekte meerderheid 133. Gekozen de heeren J. Brouwer Dz. i S. B. van der Meer P. de Jong W. A. Peereboom J. B. Sieperda 8. T. Hiemstra F. Burghgraef Mr. J. Klaasesz de Boer Wonseradeel, 6 Sept. nieuw gekozen raadsleden. Tot wethouders werden herbenoemd de hh. H. de Jong en D. Scheepsma. De heer H. de Jong werd mede herbenoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand en tot lid der commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen. Tot leden der bouwcommissie werden herbe noemd de hh. Ledeboer, Kool en Reinsma. Goedgekeurd werden de bestekken wegens werkzaamheden aan de straten te Makkum en de stekken op den Hemdijk, alsmede dat wegens de vernieuwing van de W eerstertille. Een adres van het hoofd der school te Burg- werd de heer P. Aitema om een gelijke gratifi catie als aan de hoofden der scholen te Cornwerd, Parrega, Dedgum en Hartwerd is toegekend, aangezien zijne school in de zelfde catagorie valt als genoemde, is in handen gesteld van de zelfde commissie, die gerapporteerd heeft in zake het aanstellen van onderwijzers aan scholen met meer dan 40 leerlingen. De Haagsche correspondent van de V. Gr. Ct. geeft het volgende verhaal in zijn jongsten blief „Een oud-Indisch „ambtenaar” (zoutverkoop- pakhuismeester op een buitenpostje, tevens oud buitengewoon deurwaarder op een kleine plaats en agent van de weeskamer) kwam dezer dagen bij een lid van de ontbonden Kamer (en tevens van de nieuwe) om een zeer ondergeschikt baan tje solliciteerende man moest er zoo iets bij aan de hand hebben, onverschillig water was echter geen kans hem te plaatsen. Nu, zei hij, dan ga ik zien of ik lid van de Kamer kan wor den. De tijd voor een liberale candidatuur, vroe ger te Dokkutn geambieerd, was voorbij, Geen nood een paar dagen later was hij de uni verseel conservatief-ultramontaansche candidaat in den Haag. Als men dus niemand meer weet te vinden, dan is de heer J. Canter Visser nog wel bereid. Donderdag avond is het in de vergader zaal van het „Heilsleger” te Amsterdam weer ruw toegegaan. De „soldaten” moesten met het vaandel de vlucht nemen. Beschonken lieden drongen op de spreekplaats. De politie moest aan het tooneel een einde maken. Eenigen tijd geleden had eene Rotterdamsche dame het ongeluk, dat hare kleederen, toen zij het monument op het Niederwald bezocht, ver moedelijk tengevolge van een weggeworpen nog brandend eind sigaar, in brand geraakten. Uit Rüdesheim wordt thans gemeld, dat zij den 30 Augustus aan de bekomen brandwonden is over leden. Van den toren eener kerk in aanbouw te ’s-Gravenhage is Zaterdag een man gevallen, die in een put terecht kwam. Ernstig bezeerd werd hij naar het ziekenhuis gevoerd, waar hij reeds moet zijn overleden. Daar velen uwer hunne tevredenheid hebben betuigd met ons plan, om voor enkele stuivers eenige der nieuwste en degelijkste Romans in eigendom te krijgen, zal met I October a. S. weder verschijnen door IDA BOY-Ed. Het boek is uitsluitend verkrijgbaar voor abonné’s op ons blad, ook voor hen die zich tegen 1 October abonneeren, voor den prijs van veertig cents. In den gewonen boekhandel is het niet verkrijgbaar, noch vroeger tegen hoogeren prijs ver schenen. Dit interessante werk ziet voor het eerst in Nederland het licht. In dit nummer is een advertentie met OO.ü geplaatst. Elk onzer abonné’s binnen de stad aan ons bureau met bijvoeging van 40 centen in te zenden, een postwissel groot 50 centen. Het boek wordt 1 October aan met 254 stemmen. 252 239 238 238 233 224 208 In de heden gehou den raadsvergadering had de installatie plaats der §-O-§— Naar men zegt is Nederland tegenwoordig drie hervormers rijk. Op kerkdijk gebied, meer in het bijzonder op dat der Nederlandsche Hervormde Kerk, Dr. A. Kuyperop maatschappelijk gebied F. Domela Nieuwenhuis; op dat der staatkunde Dr. H. I. A. M. Schaepman, twee ex-predikanten, een Roomsch-Katholiek priester, een Calvinist, een Lutheraan, een Pausgezinde, van geboorte ver tegenwoordigers van de drie groote richtingen op godsdienstig gebied in Westeljjk-Europa. Van Dr. Schaepman kunnen wij voorloopig zwijgen. De poging om het roer van den Staat in handen te krijgen, door op zijn voorstel een geheel nieuwe regeling van het Lager Onderwijs door de Staten-Generaal te doen aannemen, is voor ’t oogenblik mislukt. De beide anderen zijn sints eenige jaren aan den arbeid. Als men de bladen leest, die zij of zelve schrijven, of die in hun geest worden geschreven, dan ziet het er treurig uit in de Ned. Herv. Kerk en de burgermaatschappij. Bij de bestu ren en regeeringen is hiërarchie en tirannie, d.i. priesterheerschappij en dwinglandij. Over het feit zelf, of iemand eenig juk voelt in de Ned. Herv. Kerk, waar juist eigenlijk de vrijheid, die er heerscht, de groote steen des aanstoots was bij dezelfden, die nu over een juk klagen, wil ik voor ditmaal niet spreken. Evenmin wil ik de vraag stellen en het antwoord zoeken, of werkelijk de arbeidersstand tegen woordig zoo diep ongelukkig is, of het kapitaal een vloek is te noemen. Ik wil voor heden alleen de aandacht vesti gen op het treurige verschijnsel, dat terwijl de groote Hervormer, wiens naam ik naast deze mannen liever niet noem, sprak„Steek uw zwaard in de schede” overal waar deze hervor- mers(?) optreden, zagen en knuppels en straat steenen dienst moeten doen. De een heeft een geheel geordend leger en staat zelf als een Generaal aan het hoofd. Naar beweerd wordt is het hoofdkwartier te Amster dam, Keizersgracht 162 en gaan vandaar uit de bevelen, die als zoovele dagorders over het land verspreid worden. Geheime agenten gaan als wervers rond om rekruten te winnen, consu lenten en deputaten (vreemde woorden schijnen hier, evenals in het gewone leger onmisbaar) reizen het land door en zoodra hier of daar onrust gestookt is, weinigen of velen opgezet zijn en tot handelen bereid bevonden, dan neemt de strijd een aanvang. Goedschiks of kwaad schiks worden gebouwen in bezit gehouden, ge nomen, belegerd, bezet. Met wagenvrachten komen huurlingen opzetten met stokken gewa pend en dat er niet meer bloedige botsingen voor komen, is zeker niet te danken aan de kalmte der aanvallers, die intussehen jubelen in den geest: „Zoo, zoo moet het Godsrijk komen!” ’t Is afschuwelijk en volkomen revolutionair. Is het beter waar de hervormer op maatschap pelijk gebied zijne schreden zet Hier is ’t niet een staand leger dat overal in den lande goed geregeld is. ’t Is evenmin en vooral niet de degelijke en ordelijke Werkmansbond, ’t zijn niet de ontwikkelde arbeiders en handwerkslie den, die langs ordelijken weg trachten te komen tot wegneming van rechtmatige grieven, tot her vorming van maatschappelijke toestanden, ’t is meer een wilde bende, die nu en dan uit hare schuilhoeken te voorschijn komt, terwijl de leiders menschen zijn, die ten deele goede bedoelingen mogen hebben, maar die de overtuiging uitspre ken, dat hervorming niet anders komen kan dan door omverwerping van het bestaande, die werken op de lagere hartstochten der onontwikkelden en daardoor hoogst gevaarlijk zijn voor de maat schappelijke orde. Het moge te betreuren zijn, dat Nieuwenhuis ten slotte is veroordeeld voor een geschrift, dat op zich zelf, zulk een hard vonnis niet ver diende, zjjn geweten moest hem zeggen, dat deze overtreding de droppel was, die den beker deed overloopen en dat een zware schuld op hem rust. Men kan zich verblijden dat het Z. M. onzen Koning behaagd heeft, den jaardag der Prinses te wijden, door een werk der barmhartigheid, is het geen treurig verschijnsel dat, na eenige maanden van kalmte en rust in den lande, de en Duitschland, nu de triple-alliantie. Reuter seint dat van Stettin nog volstrekt niet is afgezien. Te Dortmundt zijn 30 sociaal-democraten ge vangen genomen. Zij worden beschuldigd van mishandeling en diefstal. En dat zijn dan de wereldhervormers De nalatenschap van koning Lodewijk van Beieren is thans geregeld. De voornaamste schul den, die de ongelukkige vorst door zijne bouw- manie gemaakt had, zijn afgedaan of eene zoo danige schikking gemaakt, dat over vijf jaren alles afgedaan zal zijn. Dat is mogelijk geworden door de zuinigheid, die thans aan het hof betracht wordt, door den verkoop van allerlei kostbaar heden uit de nalatenschap en door de opbrengst van de entrees, geheven van hen, die de kasteelen van den overleden vorst kwamen bezichtigen. Een Berlijnsch correspondent van de N. R. C. schrijft „Terwijl de Kon. schouwburg alhier reeds sinds lang eene electrische verlichting heeft, was dit tot nog toe niet het geval met het grootste Ber- lijnsche schouwburggebouw, de koninklijke ope ra. In dezen zomer zijn echter de werkzaamheden voor zoodanige verlichting aldaar volbracht en gisterenavond heeft er de eerste groote proefne ming met electrisch licht plaats gehad. De proef is ten volle gelukt. In het geheel zijn er 274 gloei lampen, met eene gezamenlijke lichtsterkte van 80,000 normaalkaarsen. Het geheele gebouw, van de kelderverdieping tot in den nok, was van dat licht voorzien. Dit is thans de grootste elec trische verlichting van een schouwburg. Engeland. Een telegram uit het lersche graafschap Clara zegt dat groote toebereidselen worden gemaakt voor een meeting die te Ballycorre moet plaats hebben. 500 politieagenten en een korps troepen kwamen te Ennis om iedere demonstratie tegen te gaan. Men ge looft dat 40,000 personen aan de meeting zullen deelnemen. De lord-mayor van Dublin vertrok met John Dillon, O’Brien, Stanhope, Cox en Leamy naar Ennis. De Regeering heeft den Shab van Perzië een millioen francs beloofd zoo deze er in mocht slagen Ayoub Khan weder te doen gevangen nemen. Een telegram van den 3en dezer uit Bombay meldt dat er, volgens een aldaar uit Kaboel ont vangen bericht, den 6en Augustus eene scher mutseling heeft plaats gehad in de nabijheid van Zulfikar, tusschen inboorlingen van Herat en Russische soldaten. De bijeenkomst der Nationalisten, belegd ten einde te protesteeren tegen uitzettingen der pachters en door de regeering verboden, heeft in de nabijheid van Ennis plaats gehad, maar in een geheel andere richting, dan de oorspronkelijk opgegeven verzamelingsplaats, wel ke door troepen en politie was bezet. Eenige lersche en Engelsche afgevaardigden voerden het woord, totdat de vergadering door de komst van de soldaten en de politie werd ge stoord. De menigte keerde toen naar Ennis terug, waar zij weer verzamelde. De soldaten deden echter spoedig de wegen ontruimen, hetgeen zon der moeielijkheden geschiedde, daar de aanwe zigen door de afgevaardigden en de geestelijken werden aangespoord rustig uit elkaar te gaan. Frankrijk. Zaterdag is op Père Lachaise te Parijs op het graf van Thiers een kostbaar monument te zijner gedachtenis onthuld. Zijne thans overledene echtgenoote en zijne schoon zuster, mile Dosne, hebben het doen oprichten. Duitschland. Naar aan de Indépendance uit Berlijn wordt geseind, zal bet onderhoud tusschen de Duitsche en de Russische Keizers toch plaats vinden. De Duitsche diplomatie doet hiertoe alle mogelijke moeite, daar Bismarck groot gewicht aan dit onderhoud hecht. Men zegt dat door de verzoening te bewerkstelligen, Bismarck belangrijke concessies aan Rusland doet. Men zegt zelfs dat er een tractaat zou geteekend worden, waarbij Rusland volkomen vrijheid van handelen zou krjjgen in Bulgarije. Men schijnt moeilijk te begrijpen, dat zulk een tractaat zou kunnen tot stand komen in verband met de te genwoordige betrekkingen tusschen Oostenrijk In den avond van 31 Augustus jl. werd door den directeur van het telegraafkantoor te Alk maar, zekere L. v. d. P., aldaar, belast met het bezorgen van een telegram naar Langedijk. Niet tegenstaande hij te St. Pancras is gezien, heeft men verder niets van hem vernomen en is het telegram niet bezorgd. Men vreest, dat hem een of ander ongeluk is overkomen. De Vrijdagavond bij het verzet door socia listen tegen de politie te ’s-Hage gekwetste hoofd agent Biegel, wiens wonden onmiddellijk aan het commissariaat van politie zijn gehecht, stelde Zaterdag, ondanks zijne vrij ernstige kwetsuren, zelf een onderzoek in naar drie personen, twee mannen en eene vrouw, die in het verzet een werkdadig aandeel hadden, die hij van aangezicht, doch niet bij name kent. Tot dusver mocht hij er niet in slagen ze te ontdekken. Tegen de twee, Vrijdagavond in hech tenis genomen personen is proces-verbaal opge maakt, tegen den eersten wegens het zich niet verwijderen op sommatie der politie, en tegen den tweeden wegens deelname aan het verzet. Door de politie te Rotterdam zijn aange houden twee personen, die zich hadden schuldig gemaakt aan verduistering van gehuurde snijbo nenmolens en medeplichtigheid daaraan. Een hun ner had bij verschillende verhuurders dier ma chines eene gehuurd, om die terstond daarna te verkoopen bij een koopman, die hij wist dat deze voorwerpen kon gebruiken. Eenige artisten van een Theater Nationaal, staande op de kermis te Zaandam, hebben Zon dagnacht een vroegeren collega, die bij dezelfde directie is werkzaam geweest, zoodanig mishan deld, dat hij Zondagmorgen onder politietoezicht, in bedenkelijken toestand, naar het Gasthuis te Amsterdam werd vervoerd. De daders zijn allen in handen der politie. In den nacht van Woensdag op Donderdag hoorde te Tilburg een ziekenbroeder, die wegens de ziekte van een der huisgenooten ten huize van den heer Vrancken aanwezig was, een gedruisch en vernam een metaalklank, alsof men met het zilverwerk bezig was. De ziekenoppasser nam een jachtgeweer en loste een schot uit het venster, op welken zwaren slag de buurt bijeenstroomde. Later bleek, dat het gedruisch, dat men gehoord had, was van een beerputreiniger, en dat de me taalklank was veroorzaakt door den knecht des huizes, die een aantal zware sleutels in de ko peren brievenbus aan de voordeur had gestoken. Een levende ziel schoot er echter het hachj e bij in, namelijk een papegaai in de volière, die door den hagel uit het jachtgeweer werd gedood. Men schrijft uit Leiden aan de Werk mansbode''1 „Eenigen tijd geleden werd den gehuwden knecht van de fabriek der heeren Krantz ge vraagd wat zij, als zij eens in de loterij speelden, het liefst zouden hebbeneen mooie winterjas of een gekleed pak. De een zei een winterjas. Wie deze had, ver koos natuurlijk een nieuw pak Een coupeur uit een der voornaamste winkels kwam en nam elk naar wensch de maat. iNu voor een paar weken werden ’s Zaterdags al 10 pakken uitgereikt. Mijn zegsman, een van de gelukkigen, prees stoffage en model zeer, Hoeveel gehuwde mannen daar nu zijn, weet ik nietmaar als ik zeg 60 a 70, dan schat ik, geloof ik, niet te hoog. Dit behoort zeker dus wel onder de mooie daden. Maar nog meer Ook de zieken worden door de patroons ge steund en onderhouden, terwijl de werklui daar voor niet storten. Niets slechts geldelijk worden zij gesteund, maar ook met versterkende middelen. Vaak gebeurt het ook, zoo aan een der lieden een vermeerdering van gezin is te beurt gevallen en de heeren hooren het, dat aan moeder de vrouw versterkende middelen worden gestuurd. Op „Sinter-Klaas” krijgt elk voor zijn kinderen, die onder de 12 jaar zijn, een geschenk mede naar huis.” Dr. Ph. J. Hoedemaker heeft zijne betrek king van hoogleeraar bij de Vrije Universiteit nedergelegd. Als reden hiervoor leest men in zijn brief aan de directeuren van genoemde in richting „In de verwachting, dat zij een zegen zou worden voor onze Ned. Herv. Kerk, en door, met en in haar voor ons vaderland, achtte ik het mij een voorrecht onze school te helpen stichten en haar later te dienen. „Dit motief is voor mij vervallen”. Woensdag is er brand door broeiing ont staan in de bergplaats van kolen der buskruit- fabriek te Muiden. Voor eenige dagen ontplofte daar eene vloeibare massa in een der lokalen, waar het kruit wordt vermengd. Beide gevallen hebben geen noodlottige gevolgen gehad. Na het onheil van 1883 zou men vermoeden, dat er meer afdoende voorzorgsmaatregelen wa ren genomen. Naar de Amst. Ct. mededeelt is een persoon, die dit jaar zijn examen deed voor de akte van hoofdonderwijzer, afgewezen, niettegenstaande hij voor alle vakken voldoende had. Hij had echter op de vraag, of hij de Fransche en Duitsche taal verstond, ontkennend geantwoord. Vreemde talen nu worden voor de akte van hoofdonderwjjzer niet gevorderd. Bolswardsche Courant Y) •n n Tn Y) w w jï Y) n n «■«Ma. VN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1