NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I Menschenredders? Be&SWaBB lï® WeHSERAÖEEL 4 LIEFDE OF PLICHT? Bericht aan onze geachte Abonné’s. 1887. No. 37. DE STANDJES. Zes en Twintigste Jaargang. VOOR DONDERDAG 15 SEPTEMBER. BINNENLAND. BÜITENLAND. weder verschijnen ge- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. vanl7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Duitschland. De Berlijnsche correspon dent der N. R. Ct. over de niet plaats gehad hebbende ontmoeting der Duitsche en Russische monarchen sprekende, zegt o. a. „Heeft nu ditmaal de ontmoeting niet plaats, dan is het toch kenschetsend hoever het met de voorbereiding reeds gekomen was, dat de schil ders in de voor den Czaar bestemde apartemen- ten van het paleis te Koningsbergen reeds aan het werk waren, om die met Russische emble ma’s te sieren, terwijl de gebruikelijke geschen ken voor het keizerlijk gevolg reeds bij de ju weliers besteld zijn. Hoe het zij, voor velen is het in elk geval een troost dat, als de ont moeting plaats heeft, prins Bismarck ook naar Stettin zal komen, om zoo noodig wat Duitsch water in den Russischen wijn te mengen.” De Nordd. Allg. Zeit. zegt, dat de Regeering nog geen nadere inlichtingen heeft ontvangen omtrent de gebeurtenissen op Samoa. Het Duitsch eskader was genoodzaakt voldoening te vragen voor de vernieling van plantages van Duitschers en beleediging van den Keizer. Het Journal des Débats bevestigt het bericht, dat de Samoa-eilanden door de Duitschers be zet zijn. Rusland. De minister van oorlog is te Warschau gekomen, om de forten langs de Duit sche en Oostenrij ksche grenzen te inspecteeren. Men gelooft dat hij een plan tot mobilisatie zal indienen. De Novoje Vremja zegt, dat in den herfst aan het hof belangrijke bezuinigingen zullen worden ingevoerdde jaarwedden van het Huis des Keizers zullen aanmerkelijk worden verminderd. Bulgarije. Uit Sofia wordt gemeld, dat de Prins geen plan heeft voor een reis door Bulgarije, noch door Europahij gaat slechts een uitstapje maken naar Nillo. De staat van beleg is opgeheven. Aan de Morning Post meldt men uit Weenen dat Prins Ferdinand aan een vriend zou geschre ven hebben, dat hij van plan is Bulgarije, na de verkiezingen te verlaten. Wat men gelooven moet van alle tegenstrijdige berichten is niet te zeggen. Een vast systeem van spionage schijnt in ’t leven geroepen te zijn tegen hen, die verdacht zijn van anti-Coburg gezindheid. In politieke kringen te Bucharest beweert men dat het Roemeensche leger Bulgarije zou be zetten, terwijl Turkije Roemenië zou bezetten. Op last van den Bulgaarschen president-mi nister is de gewezen minister Radoslavoff in hechtenis genomen, daar hij beschuldigd wordt van hoogverraad. Het volkskoffiehuis was met nieuwe planken geheel dicht gespijkerd, terwijl aan den rand van de pui twee oranjevlaggetjes prijkten. Men mag aannemen dat de orde voor goed is hersteld en dat die niet meer zal worden verstoord. Te Utrecht is Zondag een echo van de stand jes te Rotterdam vernomen. In het Utrechtsch Dagblad had een bericht gestaan dat daar in het pas verkregen eigen lo kaal een vergadering door de socialisten zou worden gehouden, wat ons, na ingewonnen in- formatiën, onjuist is voorgekomen. Dat bericht schijnt voldoende te zijn geweest om voor het lokaal aan den Krommen Rijn buiten de Tolsteeg barrière een volksverzameling te doen ontstaan. Aan de N. A. Ct. wordt daaromtrent het volgende geschreven: „Heden (Zondag) kwamen voor dat huis hon derdtallen bijeen, doch tot halftwaalf circa bleven allen in een bedaarde stemming. Enkelen gingen het bierhuis in en verlieten het weer, tot ten slotte een bezoeker binnentrad, die van bier niets weten wilde, maar een glas Oranjebitter verlangde. Dit kon hem niet verstrekt worden, en nu volgde ’t eerste tooneeltje van verwar ring, waarna, naar luid van een der verhalers, een bewoner der Oranjewijk binnenkwam en met stevige vuist allen uitdreef die binnen waren, zoodat het lokaal toen zonder beheer was. Een gevolg hiervan was, dat onophoudelijk werd in en uit geloopen, doch tevens dat telkens iets van binnen werd uitgedragen, en zoo kwamen achter eenvolgens gevulde en leege biervaatjes, glazen, spuitwaterflesschen, planken, enz. terwijl binnen ’t lokaal stoelen, tafels, enz. werden vernield. Dit geschiedde van halftwaalf tot halfeen. Alles droeg echter meer het bewjjs van baldadigheid dan van bepaalde vijandelijkheid, en ’t waren ook voornamelijk groote jongens, die er zich mee bezighielden. Te kwart over twaalven vielen de eerste slagen. De vrouw van den bierhuis houder was met een kindje op den arm de wo ning ingegaan, en toen nu een uit de hoop zich voor haar partij stelde en haar tegen overlast beschermen wilde, kwam het in de deur tot handtastelijkheden. De vrouw verliet weldra de woning weer, alles aan de willekeur des volks overlatende. In een kast vond men socialistische geschriften. Te half een verscheen de politie. Deze maakte schoon schip in het lokaal en zette dit af, zoodat verder alles betrekkelijk rustig bleef en velen zelfs aftrokken. Te 2 uur echter groeide de menigte weer aan en te 3 uur stonden in een wijden om trek van het bierhuis alle straten gevuld. Hier werd gezongen, daar gepraat, tot eindelijk in de Kerksteeg, een straatje tusschen den Krommen Rijn en de Ganssteeg, even ter zijde het bierhuis, een kreet van Oranje boven gesmoord werd door een er stevig uitzien den gast, die van onder zijn jas een mes trok, maar, nog vóór hij hiermee iets had kunnen uitrichten, gegrepen werd door bur gers en agenten, evenals een tweede, die hem wilde bijspringen. Beiden werden naar de po litiepost aan de Tolsteegpoort overgebracht, waar zij deerlijk gehavend aankwamen. Talrijk was de massa volks, die zich op ’t plein voor de po litiepost verzameld had, doch van rumoer was geen sprake. Men bleef afwachten wat er verder gebeuren zou, en die spanning nam toe naar mate de avond begon te vallen. Te zes uur toch, be weerde men, zou de vergadering gehouden wor den, doch de meening der politie was geheel an ders. Na 7 uur is niets gebeurd. In den namiddag heeft op de Mariaplaats de politie nog bescherming moeten verleenen aan een paar socialisten, en hetzelfde was aan den Krom men Rijn het geval. In de Elizabethstraat zijn bij een tapper de ramen ingegooid, omdat daar een socialist te huis was.” Opmerkelijk is ’t hier weder, dat iedereen buiten Utrecht, behalve de politie, naar aanleiding van het courantenbericht, verwachtte dat er onge regeldheden zouden plaats hebben. Hoe is ’t mogelijk, dat, terwijl te „half twaalf” de ongeregeldheden aanvingen, nadat voor dien tijd reeds honderdtallen zich voor het lokaal ver zamelden, eerst te „half een” de politie op het terrein verscheen Ons dunkt, dat in Utrecht toch van geen ver rassing sprake kon zijn. om in een door hen gekozen bedrijf het zoover te brengen, dat zij door hunne diensten aan spraak hebben op zulk eene belooning, dat zij ruimschoots in de behoeften van zich zelven en van hun huisgezin kunnen voorzien, mits zij zich door maatschappelijke deugden, dooreerlijkheid, vlijt en matigheid, onderscheiden. In dat opzicht komt ons volksonderwijs, hoe veel geld er ook aan besteed wordt, nog veel te kort. Bovengesteld doel is met het aanleeren van lezen, schrijven en rekenen en eenige bij vakken niet te bereiken. Wij hebben behoefte aan vakscholen, waar zich onze jonge lieden uit den werkenden stand naar behooren kunnen ontwikkelen en oefenen, wij hebben behoefte aan zoodanige hervorming van ons lager onder wijs, dat reeds daar zulke jonge lieden tot het bezoeken dier vakscholen worden voorbereid. Het verzuim der Regeering in dat opzicht is verregaande. Wij zullen slechts een enkel voorbeeld noemen. Ons volk is niet alleen eene landbouwende, maar ook eene zeevarende natie, en terwijl de Regeering een examen vergt van stuurlieden, schijnt zij er niet aan te denken, om zeevaartscholen te stichten, zooals overal elders bij zeevarende volken worden aangetroffen. Een vierde grief is de gedwongen krijgsdienst der onbemiddelden, terwijl de bemiddelden zich voor eene betrekkelijk kleine som daarvan kun nen vrijkoopen. Het is derhalve geen wonder, dat zich eene partij van ontevredenen heeft gevormd, wier leden onder den naam van sociaal-dempcraten verbetering verlangen van den maatschappelijken toestand. Deze echter kan, zooals wij reeds zeiden, alleen verkregen worden door samenwerking van de ontevredenen met de Regeering. Met betrekking tot de ontevredenen mag na melijk in de eerste plaats het woord worden uitgesproken „Herziet u zelven 1” Immers het valt niet te ontkennen, dat be kwame, vlijtige, matige, oppassende werklieden in den regel geenszins in een ongunstige toestand verkeeren. Even zeker is het, dat velen door onkunde, onbekwaamheid, ruwheid en misbruik van sterken drank zelven de oorzaak zijn van de betreurenswaardige omstandigheden, waarin zij verkeeren, terwijl zij door zelfbeheersching en overleg een groot deel der ellende, waaronder zij thans gebogen gaan, zouden kunnen afwenden. In elk geval is het dwaas van hen, die zich over onrecht beklagen, dit te willen herstellen door onrecht te plegen. Wie heil zoekt in revo lutionair geweld, gaat zelf in den kolk der revo lutie ten gronde. Door de verkondiging van hare bloeddorstige bedoelingen, door het aankweeken van haat tus schen de burgers van hetzelfde vaderland halen de sociaal-democraten zich den afkeer op den hals van alle welgezinden, van allen die den vrede en de gerechtigheid lief hebben, van allen, die een oprecht belang stellen in het lot van den werkman en gaarne hunne krachten willen inspannen om tot verbetering van den maat schappelijken toestand der onbemiddelde volks klasse mede te werken. Verbittering is eene verkeerde leidsvrouw, hartstocht een blinde gids en zelfzucht een snoode raadgeefster. Laten de leden der sociaal democratische partij met kalmte en waardigheid hunne grieven bekend maken, laten zij langs wettigen en vreedzamen weg naar verbetering van hun toestand trachten, en zij zullen een krachtigen steun vinden, waarop zij thans zelfs bij den fatsoenlijken werkman niet kunnen rekenen. Amst. Crt. §-0-§— De genadeverleening aan den hoofdleider der sociaal-democraten heeft zooals wel te denken was groote blijdschap verwekt bij zijne par- tijgenooten en aanleiding gegeven tot openbare betoogingen van de zijde van laatstgenoemden. Het is evenwel zeer te betreuren, dat die blijd schap zich vooral bij zijne ontvangst te Amster dam, in het Volkspark, openbaarde op eene wijze, die verre verwijderd was van de dank baarheid, die een begenadigde past. Integendeel, men vernam er slechts woorden van verbittering en haat, woorden, waarin de onpartijdigheid der Nederlandsche rechtspraak werd verdacht ge maakt, woorden, waarin gewezen werd op den moordenaarsdolk en op de naderende revolutie, waarbij het de rijken en hunne kinderen zouden ontgelden. Wij zijn afkeerig van alle partij vooroordeel. In ons oog heeft elke partij recht van bestaan, die ter goeder trouw verbetering bedoelt van den maatschappelijken toestand en binnen de perken van orde en wet haar oogmerk zoekt te bereiken. Dat de sociaal-democraten naar die verbetering streven, lijdt geen twijfel, maar de middelen, waardoor zij die zieke maatschappij willen genezen, zijn erger dan de kwaal. Immers zij willen beginnen met de maatschappij door haat op te heffen en door onrecht te verwoesten. Wat vernield is, kan men niet verbeteren. Voerde de partij der sociaal-democraten enkel „hervorming van den maatschappelijken toestand” in hare leus, dan zouden wij haar van ganscher harte toejuicben, want wij erkennen het gaarne, dat die toestand, vooral met betrekking tot de onbemiddelde volksklasse, veel te wenschen overlaat. Maar men mag niet vergeten, dat de oorzaken van hare ongunstige gesteldheid even zeer bij haar zelve als bij de Regeering te zoeken zijn. „Aan” beide zijden zien wij ergerlijke tekortkomingen, maar deze kunnen ook alleen door samenwerking „van” beide zijden worden uit den weg geruimd. Het oude spreekwoord„zoowel binnen als buiten de muren van Troje wordt gezondigd,” is hier van toepassing. Laten wij eerst het oog vestigen op het ver zuim van de zijde der Regeering. Door deze is tot nu toe de onbemiddelde volksklasse steeds beschouwd als een groep van personen, die ongeschikt was en derhalve onver schillig voor het staatkundig leven, zoodat zij geen deel moest hebben aan het Regeeringsbe- leid. De kiesbevoegdheid werd dan ook aan den census, namelijk aan de opbrengst van eene niet geringe som in de belastingen, verbonden. De bemiddelden kozen steeds afgevaardigden naar de Tweede Kamer, en om de belangen van het volk, dat achter de kiezers staat, werd veel te weinig gedacht. Ziedaar eene eerste grief. Eene tweede grief is gelegen in den toestand van ons belastingstelsel, wanneer namelijk de samenvoeging van velerlei grondslagen, waarop onze belastingen rusten, den naam van stelsel verdient. Wel bevat onze Grondwet de bepaling, dat er geen privilegie mag bestaan op het stuk van belastingen, maar de ondervinding leert, dat deze laatste op eene hoogst ongelijkmatige wijze zijn verdeeld. Het is voorzeker ondoenlijk, een „volkomen” rechtvaardig belastingstelsel in te voeren, omdat de omstandigheden, waarin de belastingschuldi gen verkeeren, schoon oppervlakkig gelijk, zeer verschillend kunnen zijn, maar het is toch de plicht der Regeering, in deze aangelegenheid „zooveel mogelijk” tegen onrecht te waken. Zij verzuimt dit, wanneer zij, zooals in Nederland het geval is, den werkman eene hooge belasting doet betalen van zout en zeep, die tot de onver mijdelijke levensbehoeften behooren, en tevens de effectenbezitters vrij stelt van eene belasting op hunne inkomsten, zoodat de werkman veel hooger procent betalen moet van zijne schrale verdiensten dan de millionair van zijne aanzien lijke rente. Een derde grief is ongetwijfeld gelegen inden gebrekkigen toestand van het volksonderwijs. Wat is hiervan het doel, of liever wat moet hiervan het doel wezen Immers, wat de jon gens betreft, om mannen van karakter te vormen, die niet alleen gewend zijn aan ijver en volhar ding, maar ook de noodige bekwaamheid bezitten Onder de uitgaven der ontwerp-begrooting dezer dagen den Raad van een onzer aanzienlij k- ste gemeenten aangeboden, leest men onder één post „briefporten” uitgetrokken de volgende vreeemde combinatie van werkzaamheden: „Tellen van het vee, opwinden der klokken, ophalen der renten en vermaken der pennen” f 150. Dit herinnert aan den volgenden inven taris, in een sierlijke lijst opgehangen in het ver- eenigingslokaal, tevens gelagkamer van de her berg te V. Eigendommen der Vereeniging „Uitspanning door inspanning”, „Een muzieklessenaar, een stemvork, twee scheermessen, Faust partituur en stemmen, 24 koperen ringen en 3 schroefoogen. Alles voor de vrouwen. Een veger en een blik, Een heden- daagsche zonde, Drie flesschen en een kruik, de Drielingen, penhouder en pennen, een Raadsver gadering te H., 1 balloteerkastje.” Naar de „Midd. Ct." verneemt, is door den Minister van Oorlog, tengevolge van de bekende zaak, het contract voor de levering van vleesch aan het garnizoen te Middelburg met den slager J. Leijnse verbroken. De Werkmansbode" (redacteur de heer Heldt) schrijft „Op hen die pogingen hebben gedaan om de invrijheidstelling van den heer Domela Nieuwen huis te bewerken of te verkrijgen, is het„hebt uw vijanden liefweest mensch tegenover dege nen die u vervloeken enz.” wel van toepassing. Maar ’t zou kunnen zijn dat de eenzaamheid en afzondering, onvrijwillig ondergaan, een soortge lijke uitwerking had als weleer op de Esseërs, die in woud of eenzaam oord, van wilde honig en sprinkhanen levend, straks als nieuw geboren optraden en bleken „bekeerd” te zijn. Domela Nieuwenhuis kan ook wel terugkeeren tot het door hem verlaten vaandel, iets is er toch van blijven hangen. Zijne ambitie rijkt blijkbaar nog verder dan enkel leider zijner zondaren en tol lenaren te zijn, daar deze hem reeds tot Meester hebben bevorderd. Zaliger te regeeren dan ge regeerd te worden”, denken er meer, dan dat zij ’t zeggen. Uit Drachten wordt aan de N. R. Ct. ge meld: Eenige dagen geleden gingen twee per sonen op een nachtelijken strooptocht om eeu- den te vangen. Behoefte was niet de reden. De eigenaar betrapte hen en eischte één rijksdaalder tot schadevergoeding voor de reeds gestroopte vogels. Hij stelde hen op hunne weigering twee dagen tijd om zich te bedenken, en dreigde, indien zij in gebreke bleven te betalen, het ge val aan te geven brj de politie. De vrouw van een der stroopers hield haren man er van terug de gevraagde schadevergoeding te voldoen. Er had daarop aangifte plaats. Den volgenden mor gen vond men den man dood in het waterhij had door verdrinking een einde aan zijn leven gemaakt, om uit de handen van het gerecht te blijven. De landbouwer L. B. te Fijnaart, die Vrij dag een wagen met graan in zijne schuur wilde rijden, en, daar de wagen te hoog geladen was, dezen met kracht naar binnen wilde duwen, ge raakte, door het breken van den polderboom, onder het nederstortend graan bedolven en werd levenloos daaronder vandaan gebaald. Bij den heer J. Linse, den humorist-teeke- naar, die Donderdag den geheelen dag in het „Volkskoffiehuis” te Rotterdam zat te teekenen voor Eigen Haard, werden des avonds aan zijn woning, Stationsweg aldaar, de ruiten ingewor pen. door IDA BOY-Ed. Het boek is uitsluitend verkrijgbaar voor abonné’s op ons blad, ook voor hen die zich tegen 1 October abonneeren, voor den prijs van veertig cents. In den gewonen boekhandel is het niet verkrijgbaar, noch vroeger tegen hoogeren prijs ver schenen. Dit interessante werk ziet voor het eerst in Nederland het licht. In dit nummer is een advertentie met BO1 geplaatst. Elk onzer abonné’s binnen de stad heeft het recht die te teekenen en aan ons bureau met bijvoeging van 40 centen in te zenden. Buiten de stad tegen inzending van een postwissel groot 50 centen. Het boek wordt 1 October aan alle inteekenaren franco afgeleverd. §-0-§— In Rotterdam is de rust teruggekeerd. Zaterdagavond reeds kwamen geen ongeregeld heden meer voor, ofschoon de politie tot midder nacht in patrouilles van 10 agenten en een inspecteur door de stad trok. ’t Was een zonderling gezicht wanneer men als vreemdeling de stad bezocht. Van tal van huizen wapperde de driekleur vooral in de volkswijken was dit het geval. De koffiehuizen hadden, zonder onderscheid, gevlagd. Sommige winkeliers hadden een stukje dundoek voor de glazen gehangen. De feesttooi vormde een eigenaardig contrast met de patrouilleerende politie. Daar velen uwer hunne tevredenheid hebben betuigd met ons plan, om voor enkele stuivers eenige der nieuwste en degelijkste Romans in eigendom te krijgen, zal met 1 October a. S. Bolswardsche Courant J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1