NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD H No. 40. 1887. Zes en Twintigste Jaargang. VOOR BINNENLAND. DONDERDAG 6 OCTOBER. BUITENLAND. ft I! XXXXXXXXXXXXXXXKXX: ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. vanl7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. §-o-§— Er is op aarde geen ongelukkiger voorwerp dan een verlegen mensch. En men moet zelf aan de kwaal der verlegenheid geleden hebben, of nog lijdende zijn, om goed te beseffen en te gevoelen, hoe diep beklagenswaardig zulk een mensch is en met hoeveel recht het medelijden voor hem wordt ingeroepen. Hebt medelijdenzoo roepen wij uit naam der verlegenen. Zijn wij er van overtuigd, dat het de roeping van den mensch is, zooveel mo gelijk het geluk zijns naasten te bevorderen en de moeilijkheden van zijnen weg te verwijderen, welnu, dan worden wij hier gewezen op een gebied, waarop voor ieder onzer nog wel het een en ander te doen valt. Het is zoo heerlijk, niet waar? zich vrij te durven bewegen, zonder schroom te kunnen optreden, den moed in zich te gevoelen tot het onbewimpeld uiten zijner meeningen en gedach ten. Een reden te meer dus om aan hen, die dat voorrecht missen, het gemis zoo min moge lijk te doen gevoelen en het verkeer onder ons wat gemakkelijker te maken. Opmerkelijk is, dat dat medelijden zoo vaak niet wordt betoond, ook door overigens medelij dende menschen. De reden is niet ver te zoeken. Een verlegen mensch toch is bijna zonder uitzondering een bespotteljjk mensch. De verle genheid doet hem allerlei dwaze vergissingen, zotheden en belachelijkheden begaan, die niet nalaten prikkelend op de lachspieren zijner mede- menschen te werken. Als zoo’n verlegene bij het binnentreden begint met over zijn eigen beenen te struikelen, als hij vervolgens in ver warring de vrouw des huizes den rug toedraait en in hare plaats de kinderjuffrouw aanspreekt met de verzekering dat het zulk mooi weder is, terwijl het in werkelijkheid buiten stortregent, als hij eindigt met op zijn nieuwen hoed té gaan zitten en van schrik daarover zijn kop thee uit de handen laat vallen, zeker dan is het alleen door het aanwenden van zeer buitengewone krachtsinspanning mogelijk zich bij het zien en hooren van dat alles van lachen te onthouden. begroeten. De stad Parijs kan de sympatieke gevoelens niet vergeten, welke Rusland herhaal delijk voor ons land heeft kenbaar gemaakt. Het is haar niet onbekend, dat deze gevoelens haren oorsprong vonden en zich ontwikkelen te Petersburg, in het Parijs van het Noorden, waar de idee van de verbroedering der volkeren zoo levendig is. Wees welkom in ons midden, en, als gij ons weder verlaat, wil dan aan de be volking van Petersburg, zoomede aan het ge- heele Russische volk de verzekering overbren gen van de broederlijke gevoelens van Parijs, welke die van geheel Frankrijk zijn.” De bur gemeester van Petersburg antwoordde„Ik ben den voorzitter en den leden van het bestuur zeer dankbaar voor de ontvangst, welke zij mij bereidden, en ik kan hun de verzekering geven, dat de genegenheid tusschen de twee steden wederkeerig is. Ik zal het mij tot een plicht rekenen, mijnen ambtgenooten van den Peters- burgschen gemeenteraad de gevoelens over te brengen, van welke de vertegenwoordigers der stad Parijs hier hebben doen blijken.” De burgemeester van Petersburg is, zooals men ziet, voorzichtig geweest in zijne uitlatin gen. En toch, men moest het eens goed weten, welk een helsche smart zoo een in zulke oogen- blikken uitstaat Al dagen lang is alle rust hem ontnomen door het denkbeeld, dat hij bij die hem nog zoo vreemde menschen dat bezoek moest gaan afleg gen. Hij moest er aan denken, of hij wilde of niet, wakend en slapend. Hij heeft het uit gesteld, zoolang hij maar eenigszins kon. Als een berg lag het hem op de borst. Straat bij straat heeft hij omgeloopen, voordat hij er toe komen kon om aan te schellen. Het bloed steeg hem naar het hoofd, toen hij het eindelijk deed, om plotseling terug te vloeien en hem een ijs koude rilling over den rug te doen gaan, toen hij den klank der schel hoorde. Maar hij moest naar binnen, hij ziet echter niemand der aan wezigen, als door een dikken nevel heen hoort hij hun stemmen, hij durft niet te gaan zitten en als hij eenmaal zit, durft hij niet weder op te staan. Als hij eindelijk weder buiten is, weet hij zelf niet hoe alles in zijn werk is ge gaan. Hij weet maar een ding, dit namelijk, dat hij zich alweer bespottelijk heeft aangesteld en dat men hem daarom heeft uitgelachen. Dit weet hij, dat hij op die wijze nooit de vrijmoe digheid zal krijgen om onder zijn medemenschen te verkeeren. O zegt, is het niet om medelijden mede te hebben Nu kunnen wjj wel zeggen, dat dat heel flauw en erg kinderachtig is, vooral voor groote men schen, maar ochdat weten zij zelf even goed als wjj. Dat hebben zij honderd- en duizend maal al tot zich zelf gezegd, zonder dat het hun iets baatte. Er moet dus iets anders op verzonnen en aan gedaan worden. Wij moeten hen helpen zich zelf meester te worden. Wij moeten hen büstaan in het win nen van zelfvertrouwen. Wij moeten hun den weg wijzen naar de vrijmoedigheid. Dat kunnen wij alleen doen door hun te voor komen, door tot hen te naderen. Op onzen weg ligt het hun toe te roepen, dat ook wij zijn „menschen van gelijke beweging” als zij. Aan ons is het zóó diep medelijden met hen te ge voelen, dat het lachverwekkende en bespottelijke van hunne gedragingen ons niet meer in het oog valt. Het is werkelijk een feit, dat door een ver keerde behandeling menig verlegen mensch voor gansch zijn volgend leven tot een stumperd ge maakt is, terwijl andere verlegenen, die het ge luk hadden van in goede handen te vallen, sieraden werden der samenleving. De zaak is dus werkelijk niet zoo onbeteeke- nend als zij schijnt. Wij blijven er bij, dat er op aarde haast geen ongelukkiger voorwerp is dan een verlegen mensch. Hem brengt elke dag nieuwe kwellingen. Hem doet haast elke ontmoeting met zijne medemenschen onbeschrijfelijke pijn. Daarom, lezers en lezeressen, viert niet den spot den teugel Hebt medelijden Voor één ding bovenal wachte men zich, na melijk voor ruwen spot. Dien te uiten zou gelijk staan met aan een op den grond gevallene nog een trap op de borst te geven bovendien. Neen, medelijden hebben wij met u, arme verlegenen Zoo er onder de lezers van dit stukje verle genen zijn, dan roepen wij hun toe„grijpt moed en doet uw best om zelf het leven toch niet zwaarder te makengelooft het, dat, waar wij u ontmoeten mochten, onze hand u zal wor den toegestoken ter hulpe O, wel moet de angst van den verlegene ont zettend wezen, dat men in het dagelijksch spraakgebruik er toe gekomen is om hem te bemoedigen met den uitroepde menschen zullen u niet opeten 1” Angsten staat hij dus uit, gelijk aan die van hem, wien zulk een barbaarsche behandeling boven het hoofd hangt. Is het niet verschrikkelijk Kimswerd. 3 Oct. 1887. Nu ’t aardappel- rooien in vollen gang is, komen ook de lastige bezoeken van de „nazoekers“. Bleef ’t er bij, dat ze de op of in den grond gebleven knollen zich toeeigenden, zulks was nog toe te geven, maar sommige sujetten schamen zich niet, tot de hoopen te gaan en daar hunne zakken te vullen. ’t Zal der politie bepaald veel moeite en op offering kosten het plegen van die zaken te doen ophouden. Terwijl in het buitenland in zeer vele schouw burgen het voorschrift bestaat dat dames, die in de stalles of het parterre plaats nemen, verplicht zijn de hoeden af te zetten, wordt dit tot dus verre in ons land aan de welwillendheid der dames overgelaten. Toch zijn die hoeden zeer be lemmerend voor de toeschouwers die op de ban ken achter haar zitten, en de directie van den schouwburg te Amsterdam heeft dan ook aan de dames het beleefd verzoek gericht om hare hoeden niet op te houden. Het is te hopen, dat aan deze beleefde maar zeer gegronde uitnoodiging gevolg zal worden gegeven, in het belang van het schouwburgpu bliek. Te Amsterdam is door de Vereeniging „Al gemeen Kies- en Stemrecht” eene bijeenkomst ge houden, naar aanleiding van het ontslag van den leeraar bij het Middelbaar Onderwijs te Apeldoorn, dr. J. M. Smit. De heer Paap hield eene rede. In den loop daarvan uitte hij den wensch, dat de nieuwe wetsbepaling betreffende beleediging zou vervallen, dat geen drukpers delicten werden erkend en de vervolging wegens opruiing werd afgeschaft. Eene motie werd aangenomen, waarin ver klaard wordt dat het besluit van den Gemeente raad van Apeldoorn op geen enkele wettelijke bepaling berust en in strijd is met de wetgeving en het algemeen belang, waarom de vergade ring zich tot den Koning zou wenden, met ver zoek, dit besluit te vernietigen. “Van deze mo tie zal aan de Tweede Kamer worden kennis gegeven. Vermoedelijk tengevolge van de bekende vleeschgeschiedenis te Middelburg, heeft de Mi nister van Oorlog ter kennis gebracht van den hoofd-intendant van het leger, dat er overwegin gen aanhangig zijn om de voorwaarden voor de levering van vleesch en vet aan de menages te wijzigen. Naar aanleiding daarvan zijn de gar- nizoens-voedingscommissien aangeschreven, de aanbestedingen van vleesch en vet, die elkjaar 1 November plaats hebben, dit jaar niet te doen houden. (Dord. C.) Te Bennekom is Zondag de afgezette pre dikant, de heer E. Eisma, die de laatste maan den in de openbare school heeft gepreekt, voor de eerste maal opgetreden in de nieuwe kerk, voor de doleerenden gebouwd van de gelden, die daarvoor tot een aanzienlijk bedrag door de ingezetenen zijn bijeengebracht. Het gebouw was geheel bezet. In de Herv. kerk wordt nog geregeld eiken Zondag gepredikt door predikanten uit den ring Arnhem. Het Classikaal bestuur van Arnhem doet nog steeds wat des Kerkeraads is, daar de benoemde kerkeraadsleden niet als zoodanig in functie willen treden vóór zij in het bezit zijn van de boeken en vóór de heer Eisma de pas torie heeft verlaten. Tot dit laatste zullen, naar men verzekert, nu spoedig de noodige stappen worden gedaan. Dit jaar heeft de exploitatie van de Lutine geene schitterende uitkomsten gehad. Van de 103 dagen, waarop de booten gereed lagen om te werken, was de wind 66 dagen benoorden oost en westde overige dagen bezuiden die streken, doch de toestand van ’t water liet niet toe, dat meer dan 27 dagen kon worden gewerkt. De brigadier der maréchaussée te Zeven bergen heeft op den weg van die gemeente naar Klundert een hond neergeschoten, die bij onder soek door den rijksveearta te Zevenbergen bleek Wij weten het wel, niet allen zijn zoo en niet allen zijn zoo erg. Maar er zijn veel meer ver legen menschen dan wij wel denken. De kwaal uit zich bij allen lang niet op de zelfde wijze. Weet gij wel, waarom gindsche man altijd zoo luidruchtig is, zoo druk en onophoudelijk doorbabbelt, want praten mag het niet heeten. zoo vermoeiend van den hak op den tak springt Wel, hij is verlegen en doet op die wijze zijn best om zijn lastig gebrek te verbergen. Weet gij wel, waarom die jongen bij het lompe en brutale af tot u spreekt, als hij bij u is, geen woord meer gebruikende dan het hoog noodige, „ja” en „neen” het toppunt van wel bespraaktheid en woordenrijkheid achtende? Wel, hij is verlegen, maar hoopt, dat men het op die wijze niet aan hem bespeuren zal. Maar dat èn die man èn die jongen het, on danks hun luidruchtigheid en brutaliteit, be nauwd hebben, is boven allen twijfel verheven, en erg benauwd ook. Wjj spreken niet ten onrechte van dood-verlegen. Engeland. Obrien en Sullivan, mayors van Dublin, bezochten Luggacurran, waar laatstelijk pachters van hun hoeve gezet zijn. Op een zon der voorkennis van de overheid gehouden mee ting hield Obrien een heftige rede, waarin hij den pachters aanried hun veldtochtplan vast te houden, ten einde langs dien weg afslag van schuld te verkrijgen. Frankrijk. Generaal Boulanger bevindt zich te Lyon, om eene inspectie te houden. Toen de generaal zich in een open rijtuig naar Sathonny begaf, riep de voor het hotel verzamelde me nigte „Leve Boulanger Leve de Republiek Belgie. De aanstaande gemeenteraadsverkie zingen doen de verdeeldheid der liberalen weder scherp uitkomen, en bovendien is met onver wachte kracht de socialistische werkliedenpartij in het strijdperk getreden. Met haar trachten de doctrinairen zich te verstaan. In de meeste steden en dorpen hebben de liberalen met de arbeiderspartij over de verdeeling der plaatsen een schikking getroffen. Duitschland. Gaat men na wat er in verschillende Duitsche bladen over de bekende jachtzaak geschreven wordt, dan blijkt dat men steeds meer met de zaak begint in te zitten men gevoelt dat ’t, het formeele recht daarge laten, niet aangaat om Fransche jagers, ook al passeeren zij even de Duitsche grenzen, als hon den dood te schieten. Den geestelijken orden is tot hiertoe nog geen terugkeer vergund in Posen, terwijl zij in ande re gewesten reeds verlof bekwamen hun werk zaamheid te hervatten. Wel werd ook voor Posen door sommige orden vergunning van ves tiging gevraagd, doch zij werd geregeld geweigerd. De Fransche bladen zijn zeer tevreden over de wijze, waarop het grensconflict van de zijde der Duitsche Regeering is behandeld. Deze heeft haar groot leedwezen over het gebeurde herhaald en zich bereid verklaard tot het uit- keeren eener schadevergoeding aan de weduwe Brignon welke, naar de Köln. Zeit. verneemt, 50,000 frcs. eischt. Zij wenscht ook mede te werken tot eene betere regeling der bewaking van de grenzen. Eene beslissing heeft de Duitsche Regeering nog niet genomen, omdat zij het gerechtelijk onderzoek tegen den soldaat Kaufmann niet wil vooruitloopen. De burgemeester van Petersburg, de Staats raad Litchatscheff, is Zaterdag door het gemeente bestuur van Parijs ten stadhuize ontvangen en door Chassaing, vice-president, met de volgende toespraak begroet: „Mijnheer de burgemeester, het bureau van den gemeenteraad is verheugd, bij afwezigheid van den gemeenteraad den eer sten ambtenaar der stad Petersburg te mogen lijdende te zijn geweest aan dolheid. De hond had te Zevenbergen twee personen, waaronder een vrij ernstig, gebeten. Uit Rotterdam schrijft men aan het Dgbl. „Tij botTij bothoort men eiken morgen langs de straten roepen, nu eens met forsche, dan weer met gillende stem. De vraag isverkoopen de bekende botboeren werkelijk IJbot, of is het Maasbot, die ze aanbieden Men kan eiken morgen, tusschen 8 en 9 uren, een aantal bot boeren aan de Maaskade vinden; bij aankomst der Brielsche boot wordt een partij bot gelost deze wordt dan netjes in bennetjes gelegd en daarna in zoovele deelen verdeeld als er bot boeren zijneen der aanwezigen haalt een hand vol genummerde oude centen uit den zak, elke boer neemt er een uit en het nummer, dat op zijn cent staat, wijst aan welke partij voor hem isdadelijk worden nu de petten er op gelegd, de karretjes worden voorgereden en terstond de mandjes visch opgeladen. En vooruit gaat het dan de stad in, met den roep: Tij bot! Tij bot! Te Olst is een meisje van ongeveer 7 jaar zwervende aangetroffen. Zij beweert door hare moeder te zijn weggejaagd en herkomstig te zijn uit Deventer. Bij het instructie-bataljon te Kampen zijn twee volontairs in dienst gesteld op 16 jarigen leeftijd, die de niet geringe lengte hebben van 1.839 en 1.83 meter. De directeur der Rijks Hoogere Burger school „Willem II”, te Tilburg, was bezig met scheikundige proeven voor de leerlingen. Hij had een cylinder met waterstofgas in de hand, waarmede hij in aanraking kwam met een gas vlam. Een ontploffing volgde, de cylinder sprong en de stukken glas verwondden den leeraar in het gezicht en aan zijn hand. Toen dezer dagen eene weduwe te Maas land hare kas nazag, viel de lamp om, tengevol ge waarvan een bedrag van ruim 1500 gulden verbrandde. Naar wij vernemen, heeft de krijgsraad te ’s-Hage uitspraak gedaan in de bekende zaak der huzaren-officieren op „Seinpost.” Twee hunner zijn veroordeeld tot eene boete van f 50 elkde derde, luitenant R., is vrijgesproken. (Vad.) Omstreeks 7 ure kwam Zaterdag de Suez- boot, genaamd „Prinses Wilhelmina,” binnen. Op deze boot bevond zich een troepje kolonia len, dat na volbrachten diensttijd huiswaarts keerde. Een der kolonialen, die blijkbaar niet tot Am sterdam mee wilde varen, sprong van de boot op de sluis te IJmuiden. Het water was hoog, zoodat de te maken sprong nog al vrij groot was. Toch bleef de soldaat op den been. Een der sluisknechten, een stoere gast, deed eene poging om den vluchteling te grijpen. Dit zou niet zoo moeilijk geweest zijn, want bij binnen komst of uitgaan van de boot der maatschappij „Nederland” wemelt de sluis van nieuwsgierigen. Maar de deserteur wist zich behendig door de menigte heen te dringen door ieder en vooral zijn vervolger schrik aan te jagen. Sommigen der omstanders meenden, dat de soldaat een dolk te voorschijn greep, daarmede ieder dreigen de, die hem in zijn loop wilde stuiten. Maar waarschijnlijk is het, dat hij geen scherp voor werp bij zich had en alleen eene schijnbeweging met de hand deed. Naar beweerd wordt, heeft de persoon in quaestie een vonnis van eenige jaren ontvangen en werd hij naar Nederland overgebracht om zijne straf te ondergaan. Op de begrooting van Waterstaat komt een post van f26,500 voor, bestemd tot onder stand aan tijdelijke ambtenaren bij de Staats spoorwegen, die in het volgende jaar zullen ontslagen worden. De Minister van Waterstaat geeft hiermede een goed voorbeeld aan zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken, door zelfs aan tijdelijke ambtenaren, na volbrenging van hun taak wachtgeld toe te kennen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft daarentegen de docenten der Latijnsche scholen, die volstrekt niet konden meenen dat zij een tijdelijken werkkring hadden, door zijn wet van 1876, hunne betrekking ontnomen zonder toe kenning van wachtgeld of pensioen Toch zou het voorkomen dier onrechtvaardig heid aan het Rijk slechts f 4000 gedurende eenige jaren gekost hebben, te betalen uit de aan de kleine gemeenten ontnomen subsidiën, die nog, wel grootendeels uit vroegere kerkelijke goederen voortsproten en dus niet aan het Rijk toebe hoorden. Door den heer Pompe van Meerdervoort werd daarop in de Tweede Kamer gewezen de zaak zou door den Minister overgenomen worden, maar nog steeds wacht men op antwoord en verant woording. De hoogere politiek schjjnt dergelijke kleinig heden (die echter voor de verongelijkten geen kleinigheden zijn) in de Tweede Kamer te doen vergeten. Arnh. Cour. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer voor het district Winschoten, zijn uit gebracht 1018 stemmen. Gekozen de heer De Vos van Steenwijk l. met 547, de heer Winkler Prins l. had 303, Dr. Smit l. 90, Van Swinde- ren 67 stemmen* s Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1