NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Een belangrijke tak van dienst 1887. Zes en Twintigste Jaargang. No. 41. VOOR DONDERDAG 13 OCTOBER. INGEZONDEN. BINNENLAND. BUITENLAND. X ft i 'H L®. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 17 regela. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. - ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, Ly. „’t Is niet waar“, ,/k Zeg ja„’k Zeg nee „En ik zeg nou dat ik gelijk heb“, zei hij weer en voor dat zij kon antwoorden hoorde zij een plof en gaf hij de proef op de som. Hij had en met haar aan den arm met versnelde pas waarts keerde. Zij gaf toe dat hij gelijk maar zij vond dat hij beter gedaan had doo in het water te springen. Het rapport van Rotterdam’s burgemeester over de jongste straatschandalen is zeldzaam zwak. Zoetvoerig praat het goed, wat tamelijk wel door een ieder verontschuldigd wierd en waar geen klachte over viel. Daarentegen over de twee hoofdpunten: Waar om niet beter vooruit uw maatregelen genomen? en waarom, toen uw agenten er bij stonden, het inwerpen van ruiten onder hun oogen gedoogd? zwijgt het rapport geheel. Of neen, toch niet geheel, want, zegt de bur gemeester: ik wist wel dat er een standje zou komen, maar verwachtte den hoofdaanval uit een anderen hoek en zond daarom 70 agenten naar de Binnenrotte. Nu, oprechter heeft zeker zelden een hoofd van troepen beleden, dat hij er inliep. En om die oprechtheid der eenvoudigen kan zeker veel vergeven worden. (St.) Tot algemeen secretaris van de „Maatschap pij tot Nut van ’t Algemeen”, is gekozen de heer Bruinwold Riedel, predikant te Hoorn, met 524 stemmen. Uitgebracht waren er 958. De heer Kruseman Nieuwenhuizen had er 297, de heer Bussy 137 stemmen. Door wijlen mevr. M. Kruijt, te’s-Hage, is aan het Nederl. Zendinggenootschap vermaakt een legaat van f 1000. Door jagers en landeigenaren in de om streken van Gouda wordt zeer geklaagd over de stroopers, die niet alleen het wild doen verdwij nen, maar ook de veldvruchten niet ontzien. Door een gezelschap stroopers werden de vorige week onder Zevenhuizen in één nacht op gronden van één eigenaar 8 hazen geschoten. De levering van 6700 helmhoeden voor het Indische leger is opgedragen aan de firma J. F. Segers Zoon, te Bred?*, tegen f 2,59 per stuk. Engeland. De correspondent van de Stand ard te Weenen verklaart, dat het Kabinet-Sa- lisbury er nooit aan gedacht heeft, om tot de alliantie der groote Mogendheden toe te treden. Er is dus geen sprake van een quadriple alliantie. Sir. Thomas Osmand en O’Conner, die in Ame rika propaganda maken, zijn in de Vereenigde Staten met enthousiasme ontvangen, en de ver gadering nam een motie aan, waarbij eenparig werd besloten, allen te steunen, die door de lersche zaak mochten gevangen genomen worden. Frankrijk. Generaal Caffarel, sous-chef bij den generalen staf, is plotseling ontslagen en van de lijst der officieren afgevoerd. Volgens de bla den, heeft deze opperofficier zich schuldig ge maakt aan een handel in lintjes van het Legioen van Eerde prijs voor het kruis was verschillend berekend, naar gelang der middelen van den persoon, die belust was op het ridderkruis. Som migen hebben 25,000 en 50,000 fr. er voor be taald. Volgens de Soleil, is de heer Wilson (schoon zoon van President Grevy) naar Parijs ontboden, ten einde gehoord te worden door den rechter van instructie. Belgie. Het gerechtshof van Brabrant heeft den socialist Moreau veroordeeld tot 2 jaren ge vangenisstraf, wegens het houden van opruiende verschillende ambtenaren, die met de handha ving der rust belast zijn, goed worde geregeld in hunne onderlinge betrekking. Als daarbij ieder hunner begrijpt, dat voor deze betrekking veel onderzoek, studie, zelfverloochening en moed vereischt worden en hij zich door houding en gedrag onderscheidt, dan vertrouw ik, dat het publiek meer en meer zal gaan inzien, dat de mannen, die vaak zulk een moeielijke taak te vervullen hebben, recht hebben op achting en waardeering. Om met het beeld te eindigen waarmede wij aanvingen, wij zullen ons verblijden, als de tak zijn sappen aan den stam op regelmatige wijze ontleent, zijn twijgen en bladeren ongehinderd en beschermend over ons uitstrekt en daardoor het bewijs levert, dat hij een krachtig leven heeft. M. E. van der MEÜLEN. redevoeringen. Moreau was voor de uitspraak reeds gevlucht. Duitschland. In sommige kringen wordt nog altijd aan de mogelijkheid van een samen komst van den Czaar en Keizer Wilhelm geloofd. Zoolang de Czaar Kopenhagen niet verlaten heeft, zal dat praatje van tijd tot tijd wel weer opduiken. De Kreuzzeitung meldt, dat Keizer Don Pedro de regeering over Brazilië niet weder zal op zich nemen. Zijne abdicatie ten gunste zijner doch ter de gravin van Eu zal in ’t laatst van dit jaar volgen. De graaf van Munster heeft verklaard dat het Duitsche gouvernement een schadeloosstelling van 50,000 mark heeft toegekend aan de weduwe Brignon. Ofschoon het congres van Duitsche socialisten gehouden te Bruggen, in het Zwitsersche kanton St. Gallen, eene geheime bijeenkomst was, is toch in sommige Duitsche bladen het een en ander omtrent het verhandelde openbaar gemaakt. Zoo zijn er o. a. op voorstel van den heer Auer, ge wezen lid van den Rijksdag, besluiten genomen, betreffende belastingstelsels, wettelijke bescher ming van den werkman, enz. Voorts heeft de heer Liebknecht een rapport uitgebracht, op grond waarvan met algemeene stemmen onder anderen werd besloten, dat de socialisten overal waar partijgenooten wonen, aan de verkiezingen voor den Rijksdag moeten deelnemen door eigen candidaten te stellen, maar dat zij bij eene her stemming tusschen candidaten van andere par tijen zich van deelneming moeten onthouden. Op voorstel van den beer Bebel werd ook nog be sloten, overal zooveel mogelijk deel te nemen aan de verkiezingen voor Landdagen en Gemeen teraden, en tegen het najaar van 1888 een in ternationaal congres bijeen te roepen, ter be raadslaging over eene gemeenschappelijke optre- ding mot betrekking tot wettelijke bescherming van den werkman. Hongarije. Wegens toenemende rooverijen is in sommige districten de staat van beleg af- gekondigd. Bulgarije. De verkiezingen voor de Sobranje zijn te Sofia zonder ongeregeldheden afgeloopen. De candidaten der regeering zijn allen gekozen. De minister-president Stambuloff verkreeg 3000 stemmen. Uit enkele plaatsen in de provincie komen be richten, dat er ongeregeldheden zijn voorgevallen. Aan den grooten boom, zooals wij het maat schappelijk organisme zouden kunnen noemen, groeit een tak, die met zijn twijgen en bladeren, beschermend boven de kruin uitgroeien moest, maar wiens groei nog in vele opzichten belem merd wordt, zoodat de sappen er niet regelma tig heenvloeien en het verband met den stam te wenschen overlaat. Bovendien heeft hij het, wat de voorbijgangers betreft, hard te verant woorden. Zeer velen begrijpen en erkennen zijn nut niet, eenigen gaan hem minachtend voorbij, anderen schimpen op hem, er zijn er die hem van allerlei de schuld geven, eenigen zouden er wel bladeren af willen slaan, als zij maar durf den. De tak, dien ik bedoel is de politie. Deze heeft eene verheven, schoone roeping, een zware, moeielijke taak. Zij waakt voor ons des daags en des nachts. Zij beschermt onze huizen en erven, onze stegen, straten en pleinen, onze pa den en wegen. Groote verplichtingen rusten op haar, want zij moet mede zorgen voor „dien toestand, waarin de openbare orde, als éen ge heel beschouwd, behoorlijk verzekerd is”. Zij moet zelfstandig optreden onder het oppertoe zicht van de hoofden der gemeente, is verwant aan de rechterlijke macht en wordt soms ge steund door de krijgsmacht. Haar dienaren moeten mannen zijn van beschaving, van uitste kend zedelijk gedrag, die menschenkennis paren aan verstandig beleid en doortastenden moed. Als ik een dienaar der politie ontmoet, hooger of lager geplaatst, voel ik steeds in mij, zoowel dank als waardeering. Met het oog op al het vorenstaande was het dan ook goed gezien van onzen vroegeren com missaris van politie, den heer J. W. Tuinenburg, dat er behoefte bestaat aan een „Nederlandschen Politiegids", een blad dat de werkkring en de verplichtingen der politieambtenaren met ernst bespreekt, hun belangen met warmte bepleit, vooroordeelen omtrent hun stand bestrijdt en de achting voor hun personen tracht te doen stij gen. Onder de redactie van de heeren J. W. Tuinenburg, thans te Gouda en Jac. van Waning te Ouderkerk a./d. IJssel en met medewerking van verschillenden, volbrengt de „Gids" op waardige wijze zijn taak en neem ik, gelijk ve len zeker, met belangstelling kennis van menig artikel, terwijl de toon beschaafd en de inhoud degelijk is. Met voldoening mag dan ook de heer Tuinen burg terugzien op de vruchten van het werk, waartoe hij den eersten stoot gegeven heeft. De „Gids" toch, eerst een „Tijdschrift aan de belangen van Rijks- en Gemeente-politie gewijd”, is nu sints een tweetal weken het„Officieel orgaan van „de Algemeene Nederlandsche Po litiebond.” Er is nam. een „Bond” ontstaan, die zich het volgende belangrijke doel stelt „Verbreiding van meerdere kennis van het politievak, bij de politie zelve en bij het publiek. Aankweeken van kameraadschap en onderlinge samenwerking in het belang van de politie en het publiek.” Dat de Bond en dit doel goedkeuring en waar deering vinden, is reeds spoedig gebleken. Z. E. de Minister van Justitie toch is terstond als Donateur opgetreden met eene aanzienlijke bij drage en zijn voorbeeld is spoedig door anderen gevolgd, zoodat de Bond op 1 Augustus jl., hoe wel eerst 22 Februari j.l. opgericht, reeds telde 151 leden, 89 Donateurs en 64 personen, die jaarlijksche giften bijdragen van f 1.tot f 5. Daarenboven is door middel van colportage ont vangen p. m. f 3200,Sedert deze opgaven is het getal leden, Donateurs en jaarlijksche giften weder op niet onbelangrijke wijze toege nomen en hebben verschillende burgemeesters en ambtenaren van de rechterlijke macht bewij zen hunner ingenomenheid gegeven, met de op richting en werking van dezen bond. Er is echter nog meer geschied. Er is ook besloten tot de oprichting eener „weduwen en weezenkas voor Nederlandsche Politieambtena ren.” Dit vooral is een heuchlijk feit. Met recht heeft de Voorzitter gezegd, in de algemeene vergadering 30 Augustus j.l. te Utrecht gehou den: „Wij moeten blijven samen werken, wij moeten de spreuk onzer vaderen „Eendracht maakt macht” voor oogen houden en daarbij denken „Wie zich zelf helpt, helpt God.” Reeds viel het hoofdbestuur eene zeer aange name verrassing ten deel, toen voor eenige dagen H. K. H. de Groothertogin van Saxen-Weimar, ge boren Prinses der Nederlanden ten behoeve dier kas de aanzienlijke gift zond van f 100, Moge het voorbeeld dier edele vrouwe vele vermogenden aansporen, ook deze goede zaak te gedenken, maar moge bovenal het gansche poli tiecorps het als zijn ernstige plicht beschouwen, om mede te helpen aan de zorg voor de toe komst der weduwen en weezen van de diena ren die bezwijken op hun post. Het was ons een genoegen te wijzen op ver schillende levensteekenen, die wij waarnemen op een gebied, waar aaneensluiting van kracht zoo hoog noodig is, waar het gevoel van recht en het besef van plicht steeds levendiger moe ten worden. Mogen die rechten en plichten steeds beter afgebakend worden, zoodat de verhouding der Kon de Twentsche stoombleekerij in dezen zomer niet altijd geregeld door werken om den lagen waterstand, thans is de stand van het water zoodanig en het werken zoo vol op, dat tot ’s avonds acht uur gearbeid wordt. Deze drukte komt den werkman in zijne verdiensten zeer ten goede, vooral als men weet dat de zoogenaamde binnenarbeiders een goed loon hebben. Naar men verneemt, zullen de fabrieken van de firma Arntzenius, Jannink Co., die nog niet bij lamplicht werken, spoedig den arbeid bij gas licht voortzetten en de arbeiders in de gelegen heid stellen meer te verdienen. (Z. Ct.) Uit de Betuwe schrijft men„Men is druk bezig met het rooien van aardappelen. Het beschot valt niet tegen en van de ziekte bespeurt men nog niets. De prijs is laag en wel f 1,80 a f 2,50 per hectoliter, terwijl voor enkele puike soorten tot f 3 per hectoliter wordt besteed. De qualiteit wordt geroemd, voor zoover ze niet door gewassen zijn.“ Op het gemeenschappelijk spoorstation te Arnhem is Zaterdag namiddag de lampenist Pol man der Rhijnspoorwegmaatschappij, bij het ver trek van den lokaaltrein der staatsspoorwegen No. 475, door dien trein aangereden. Beide beenen zijn hem verbrijzeld en ten half zeven was hij reeds overleden. Door de politie te Delft is proces-verbaal opgemaakt tegen den vleeschhouwer W. v. d. B. wegens het in dienst hebben van een kind, be neden den leeftijd van 12 jaar. Even buiten de gemeente Kampen is de koop man N. de Haan door zes sigarenmakers aan gehouden, mishandeld en van het weinige geld dat hij dien dag ontvangen had, beroofd. De persoon, die den goudsmid 8. in de Schoolstraat te ’s-Hage voor een paar gouden horlogekettingen heeft opgelicht, is bekend. Het is zekere S. vroeger wonende in de Prinses Ma- riastraat aldaar, maar thans zoek. Zekere G. J. B. te Lochem, die zich Woens dagmorgen 11 uur in verzekerde bewaring had moeten begeven, tot het ondergaan van 2 maan den gevangenisstraf, scheen er niet veel trek in te hebben, aan die oproeping gehoor te geven. Tenminste na veel zoeken is het der politie eerst Vrijdag mogen gelukken hem in zijn huis, in het stroo gepakt, onder de bedstede te vinden, waarna hij natuurlijk onmiddelijk gevankelijk naar Zutfen werd overgebracht. Een inwoner van Breda ging dezer dagen met de andere leden der muziekvereeniging, waarvan hij werkend lid was, naar België, tot het bij wonen van een concours. In de plaats van be stemming aangekomen, bemerkt hij dat hij zijn retourkaart verloren had; een nieuwe plaatskaart was hem wat te duur en dus kroop hij, toen het uur van vertrek genaderd was, onder de banken van den wagen achter de voeten en bee nen zijner medeleden, om zich aan het gezicht van den conducteur te onttrekken, doch nauw- lijks was deze verdwenen of de man werd uit zijn onaangename positie verlost en eenvro'olijk deuntje gespeeld. De manoeuvre werd herhaald te Antwerpen en Rosendaal en met goed ge volg, want onze muzikant kwam zonder bijpassen, maar wel wat vuil, te Breda aan. De Fransche schoenmaker Poillerat, van wien onlangs bericht werd dat hij 40 millioen frs. had geerfd van een broeder uit Amerika, is tevens socialist. Zijn geestverwanten willen thans zijn beginselen op proef stellen en hebben een meeting belegd, om uit te maken wat er met het gehate kapitaal zal geschieden. Poille rat zit er geducht mee in Naar de Amst. Ct. meldt hebben zich reeds vele officieren van de schutterij tot de Regeering gewend, om hunne diensten voor ’s lands verdediging aan te bieden, voor het ge val dat na de aanneming der Grondwetsherzie ning de schutterijen mochten worden opgeheven. Zaterdagmiddag ging de 63-jarige vrouw 8. Hazeleger op den windkorenmolen te Barne veld, om meel te halen. Teruggaande, werd zij door eene wiek aan het hoofd getroffen, waar door zij eenige minuten later den geest gaf. Terwijl de familie v. A. te Beesd het mid dagmaal gebruikte, kreeg een der huisgenooten een stukje vleesch in de keel, met het gevolg, dat hij bijna onmiddelijk dood bleef. Toen de rijksveldwachter J. V. in het Speul- derbosch bij Ermeling op de stroopers paste, be trapte hij op heeterdaad den onbezolaigd rijks-veldwachter, tevens jachtopziener, die een haas schoot en deze dadelijk wilde gaan opha len. Tegen den jachtopziener-strooper is proces verbaal opgemaakt. Sedert eenige dagen dwaalde door de stra ten van Haarlem een man rond, die blijkbaar betere dagen had gekend. Hoewel broodeloos, vond hij toch gelegenheid drank te verkrijgen en zag de politie zich herhaaldelijk verplicht, hem wegens dronkenschap aan te houden. Thans is de diepgezonken man, zekere R. oud 54 jaren, dien vroeger den post bekleedde van ontvanger der registratie, doch daaruit ontslagen weder naar het huis van bewaring overgebracht, we gens landlooperij De Gemeenteraad van Gouda heeft, na breedvoerige discussie, afwijzend beschikt op een verzoek om oprichting van eene hoogere burger school voor meisjes, en wel voornamelijk met het oog op de groote kosten, die voor eene ge meente als Gouda te bezwarend worden geacht. Mijnheer de Redacteur ’t Is zeker een onbewaakt oogenblik geweest, waarin U het door en door zotte bericht omtrent eene „doleerende zangvereeniging” alhier in het laatste nummer van uw blad hebt opgenomen. Zulk een vereeniging bestaat hier niet en de zegsman vergist zich of liegt tegen beter weten in. De vereeniging die men op het oog heeft telt geen 40 leden, dat is een abuis of een leugen. Zij bestaat niet uit „de jeugd” maar uit jonge lingen en jongedochters evenals de anderen; en mocht zij gaan doleeren d. i. klagen, dan zal het zjjn over het naderend einde harer oudste zuster, die in de laatste periode der tering verkeert en reeds oogenblikken heeft van schijndood. Vergun ons nog een enkel woord over de pot sierlijkheid van bedoeld bericht en over de Jan Klaasen-logica die daarin wordt gevolgd. Er wordt over eene doleerende zangvereeniging gesproken. Wat is dat? Grammatisch opgevat zou het er eene zijn die niets dan klaagliederen zong. En ik bid U, zou dat nu niet in Franeker thuis hooren In de omgangstaal zou het be- teekenen eene vereen, uit doleerenden bestaande; en dan vraag ikwat zou dat Als de Chr. Ger. of Ned. Herv. eene zangvereeniging oprichten, waarom zouden het dan de doleerenden niet mo gen doen Maar noch het een, noch het ander is waar. De bedoelde vereen, heeft met het do leeren op kerkelijk terrein niets te maken. Of het dan soms allen zonen en dochters van dolee renden zijn Lang nietOf men moest de bezoekers van ’t Evang. lokaal ook onder de doleerenden rekenen. Bezie nu ten slotte dezen zin nog eens die in genoemd bericht voorkomt„En dat de jeugd alhier zich met doleeren bezig houdt, bewijst het feit, dat genoemde doleerende zangvereeniging reeds meer dan 40 leden telt”. Verbeeld U nu een „jeugd” van 1630 jaar die doleert en om dat te toonen eene zangvereen. opricht. Waarlijk jaloerschheid heeft op het denkver mogen een slechten invloed evenals op de woor denkeus, anders zou men het doleeren geen be drijf noemen. L. V. Bolsward, 6 Oct. ’87. Wij ontvingen het bovenstaand schrijven van den Heer L. V. en geven het gaarne een plaats in ons Blad. Tevens herstellen wij een onwillekeurige fout van den zetter, die in de vorige week verzuimde de bron te noemen, waaruit het bericht, omtrent de bedoelde zangvereeniging geput was. Zij is „de Banier". De inzender van het ongeteekend stuk betreffende dezelfde zaak, bedenke, dat wij geen dergelijke stukken plaatsen, tenzij de naam des inzenders ons bekend is. Óok is het na de opname van het bovenstaande nu geheel overbodig. Door de Rijksambtenaren te Amsterdam is in de vorige week bij een slager in de St. Anna- straat proces-verbaal opgemaakt wegens het frau duleus slachten van twee koebeesten. Zondagmiddag werd een werkman voor zijne woning, in de Gerard Doustraat te Amster dam, door een beroerte getroffen en viel dood neder. Een jeugdig paartje wandelde Zondag op de Mauritskade te Amsterdam en kreeg al pra tende twist: „’t Is wel waar“, zei hij. zei zij. „’k Zeg ja „’k Zeg nee voor dat zij kon antwoorden hoorde zij gelijk, ook toen hij spoedig uit het kille nat kroop en met haar aan den arm met versnelde pas huis- ha(j, hij beter gedaan Trad door niet Bolswardsche Courant I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1