NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ODSWARD EN WONSERADEEÏ.. „Een brief lit 41 Trawaal.” 1887. Zes en Twintigste Jaargang. No. 42. VOOR DONDERDAG 20 OCTOBER. INGEZONDEN. BINNENLAND. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Engeland. De werkeloozen dreigden Zater dag dat zij den volgenden dag de kerken zou den binnendringen om brood te eischen. Niet temin wordt door Reuter geseind, dat de Zondag op Trafalgar Square gehouden meeting niet tal- ruk bezoent was. Na korte redevoeringen begaf een clubje artisten van van de bewoners en hartverscheurend DE LAATSTE ECHO’S Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Amsterdam. Voor de laatste maal bescheen het zonnetje Zondag het marktplein, dat er ondanks het be trekkelijk schoone weder somber en treurig uit zag. Het door musici en bezoekers zoo dikwijls verwenschte zeil van de muziektent was ver dwenen. Men wilde voor den laatsten dag blijkbaar geen aanstoot geven. Verschillende huisjes ston den reeds eenzaam en verlaten. Alles maakte den indruk van een uitgestorven stadzoo iets als den Haag zou zijn, wanneer de residentie naar de Hoofdstad verplaatst werd. Het be zoek was vrij talrijk tegen den middag. Velen wenschten waarschijnlijk nog een laatsten blik te werpen op het schoone plein, waar zjj vele prettige en vroolijke uren hadden gesleten. Vroo- Ijjk ging het er echter niet toe. Alles scheen onder den indruk van het scheidentot de or- chestvereeniging toe deelde in die stemming. De volksliederen werden met een weemoedig timbre gespeeld en vermochten geen geestdrift te wekken. Zjj klonken menigeen als een treur- marsoh in de ooien. Na het concert ging het orkest afscheid nemen weerklonk het droevig en „Scheiden doet wee”, wat echter door een glas van Lucas Bols werd getemperd. Dat scheiden viel slechts enkelen hard, want tegen 5 uur was het plein nagenoeg leeg. Al leen bij Jeane waren nog enkele plakkers. In begravenispas verliet men de tentoonstel ling. De half verkleurde en vergane wimpels van de standaards voor het Rijksmuseum wuif den den laatsten bezoekers een droevig vaar wel toe en de tentoonstelling behoorde tot het verleden. Amst. Cour. Bolsward. Den 13den October is alhier op ruim 82-jarigen leeftijd overleden de heer S. LYCKLAMA a N1JEHOLT. Vele tientallen van jaren bekleedde hij in dit gewest en deze stad onderscheidene aanzienlijke betrekkingen. Met recht sprak de burgemeester aan de geopende groeve, een waardig woord van hulde, aan de nagedachtenis van den overledene gewijd, van dank voor het vele goede, dat hij in het open baar en in stilte heeft gesticht en gedaan. Dr. T. Lycklama a Njjeholt uit Rotterdam beantwoordde dit namens de familie. Een talrijke menigte volgde den lijkstoet. Onder de kransen die op de lijkkist lagen, was er eene door het bestuur der bewaarschool, eene door de dames der naaischool, namens de kinderen en leerlingen dier stichtingen, aangeboden. Dit waren zicht bare en welverdiende bewijzen van waardeering, maar in het hart van velen zal een gevoel van weemoed geweest zijn over het verlies van hun vriend, een gevoel van dank voor genoten wel daden. Bolsward, 19 October. Heden herdenkt de heer M. E. van derMEULEN den dag waarop hij voor 25 jaren zijne intrede deed als predikant bij de Hervormde Gemeente alhier. Woudsend. Dat het elkander vooruitrij den voor voetgangers zeer gevaarlijk kan zijn, en hoe noodzakelijk het is, dat daarbij steeds een oog in ’t zeil wordt gehouden, bleek hier Zondag jl. Bij het verlaten van de buurt trok de bestuurder van het rijtuig, eigen aan A. P. N., op eens het paard zijwaarts om een ander voor bij te snellen. Een 15-jarige knaap, het pad langs den weg passeerende, bemerkte dat niet en geraakte zoo eerst onder het paard en kwam daarop dermate met de wielen in aanraking. de stoet zich naar de abdij van Westminster, door de politie vergezeld. Toen de stoet aldaar was aangekomen, werd aan de hoofden medege deeld, dat de abdij reeds vol bezoekers was. De menigte ging daarop zonder wanorde uiteen. Lord Salisbury zal deze week te Londen te rugkomen en een reeks kabinetsraden zal in November gehouden worden. In regeeringskrin gen zegt men, dat verschillende ministerieële ver anderingen zullen plaats hebben en Salisbury alle pogingen zal aanwenden om Lord Harting ton weer in het Kabinet te krijgen. Buchanan, de liberale afgevaardigde van Edin burg, heeft publiek verklaard zich bij de partij van Gladstone aan te sluiten en een voorstan der te zijn van „home rule”. Een nieuw pers proces zal in Ierland worden gevoerd. Edward Walsb eigenaar van de „Wexford People” zal vervolgd worden, omdat hij de Ligue verheer lijkt heeft. De inspecteur en agenten van po litie, die volgens uitspraak van de enquête-com missie te Mitchelstown met voorbedachten rade op het volk vuurden, worden gevangen geno men, om op nader te bepalen datum voor den rechter te verschijnen. De Engelsche deputatie, die aan president Cleveland een adres zal aanbieden, om volgens plannen van Emile de Lavaleye een rechtbank van arbitrage te vormen, om elk verschil tus- schen Engeland en de Vereenigde Staten op te lossen, is op reis naar New-York. Het adres bevat 232 handteekeningen van Engelsche lords. Men is thans overtuigd, dat de Engelsche ka nonneerboot „Wasp”, van Singapore naar Shan- gaï, met man en muis is vergaan. Zaterdag jl. is er oproer uitgebarsten onder de soldaten, in garnizoen te Gibraltar. Dat op roer was veroorzaakt door de lersche jagers, die Katholiek zijn, tegen de Protestante Engelschen. Er zijn 20 gewonden. Volgens „Freeman’s Journal” worden de brie ven, gericht tot sommige lersche afgevaardig den, door de postbeambten eerst geopend en de zen maken er zelfs geen geheim van, dat zij het doen. Belgie. Hoewel ongeregeldheden werden ge vreesd, zijn de verkiezingen voor den gemeen teraad overal zonder ongeregeldheden afgeloopen. Te Brussel behaalden de liberalen de meer er- heid, evenzoo te Antwerpen en te Luik. Te Gent verkregen de socialisten 800 en de liberalen 5000 stemmen. Duitschland. Keizer Wilhelm wordt voor goed te Berlijn terugverwacht en heeft zijn voor nemen te kennen gegeven, weder aan eenige hofjachten deel te nemen, ’s Keizers kleinzoon, prins Wilhelm, zal in den aanstaanden winter, alleen bij eenige feestelijkheden, de plaats van zijn grootvader innemen, doch zijn ambtsplichten, bepaaldelijk die in militaire aangelegenheden, wenscht de Keizer persoonlijk te hervatten. Ook de Keizerin keert in het begin van November te Berlijn terug. Noorwegen Een ministeriëele crisis is uit- gebarsten. Alle ministers hebben hun ontslag ingediend. Amerika. Bij een reis van den president Cleveland zag de machinist van den trein een viaduct in brand. Het vuur werd spoedig ge- bluscht. Men denkt hier aan een aanslag op het leven van den president. In verschillende havens raakten Zaterdag vier schepen met ka toen geladen in brand. Ook hier denkt men aan kwaadwilligheid. dat hij aan ’t hoofd en ’t linkerbeen ernstige kwetsuren bekwam. Dr. Koch verleende heelkundige hulp. de Banier. De rechtbank te Leeuwarden heeft P. M. T. D., gefailleerd koopman te Sneek, die, als president-boekhouder van het stads-werkhuis te Sneek, een bedrag van f 460 zich wederrechte lijk toegeëigend en ten eigen bate gebruikt heeft, wegens verduistering van gelden, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De eisch was twee jaren gevangenisstraf. Men schrijft aan het Dtrechtsch Dagblad: Dat het in onzen tijd niet aan veerkracht en ondernemingsgeest ontbreekt, gelijk zoo dikwerf wordt beweerd, is dezer dagen weder gebleken, nu verschillende familien en jonge lieden zich hebben ingescheept om in de Transvaalsche re publiek eene maatschappelijke positie te gaan veroveren. Het zijn de heer en mevrouw Van Vooren, van Amersfoort, de heer Koehorst en echtgenoote, van Haarlem, de heeren Van der Burg en Lagerwey, van Amersfoort, Van der Meulen, van Bolsward, De Wilde van Utrecht, en verschillende andere personen, wier namen ons niet bekend zijn, die van hier naar Londen zijn vertrokken, om van daar de reis met het stoomschip Norman Castle voort te zetten. Dit voorbeeld zou stellig bij jonge lieden meer algemeen navolging vinden, indien de aan de reis verbonden kosten niet de financiën van ve len te boven gingen. Een algemeene Landbouw-vergadering werd door den president aldus geopend „Gij allen die hier zijt gekomen, afgevaardig den en leden, ik heet u allen welkomgij Am- ster-, Rotter-, Schie-, E-, Veen-, Monnicken-, Volen-, Zwammer-, Alblasser-, Leer-, Zaan-, Gie- sen-, Leidschen-, Appinge-, Dubbel-, Langen-, Nieuwen-, Ob-, Schar-, Stellen-, Di-, Upen-, Zed en andere dammers weest welkom Het ontstuimig gelach belet den spreker voort te gaan. Na eenige oogenblikken hervat hij zijn rede „Ook u, gij Boren-, Ruur-, Groen-, Henge-, Alme-, Ven-. Urse-, Zwee- en verdere looiers Stemmen uit het publiek „Bravo! Da Capo!” geschreeuw en applaudissement met stokken, stoe len en andere hulpmiddelen. Ieder jaar verneemt men van buitengewoon zware vrachten, die hier of daar geteeld zijn. Zoo heeft in de- vorige week een landbouwer in den Eierlandschen polder uit zijn tuin een witte kool gesneden, die het ongelooflijke ge wicht had van 15 K.G. Zulk een kool is toch zeker wel de sop waard. Zoo als het geval van den te Zuidlaren plotseling overleden student uit Groningen in de dagbladen is medegedeeld, geeft het aanleiding tot misverstand. De zaak was dezede jonge studenten gaan dikwijls naar het naburige Zuid laren, en maken daar pret. Daaronder behoort, helaas, gewoonlijk het misbruik maken van ster ken drank. In het bedoelde geval zou het jonge mensch kort na elkander 14 borrels heb ben gedronken. Het is dus een geval van „acute” alcoholvergittigingiets, wat niet dikwijls voor komt in de statistiek van deze soort van vergif tiging. Voor het overige betreft het in dezen een groen, die met zijne collega’s in zijnen groen tijd eenen vrijen dag had, dus buiten de stad mocht gaan en met die collega’s dien dag te Zuidlaren ging doorbrengen. Het noodlottige feit heeft dus geheel zonder de schuld van het „groenwezen” plaats gehad. Dezer dagen wordt ons land bezocht door Bulgaarsche veekoopers, die zoowel in Zuid- als in Noord-Holland en Friesland een groot aantal stuks vee hebben aangekocht. Bij eene familie te Nijmegen was Donder dag jl. een 2*/2-jarig kind een oogenblik op de speelkamer alleen gelaten. Toen de moeder kort daarna op de speelkamer kwam, vond zij het wicht met het hoofd in het touw van een schom mel hangen, waarin het onder het spelen ver ward was geraakt. Het kind had reeds opge houden te leven. Dat de moeder radeloos van smart was, laat zich begrijpen. De Waag van Hoorn zal van het Markt plein naar de Parijsche tentoonstelling verhuizen en daar als Hollandsche restaurant en bierhuis door de firma Heineken worden geëxploiteerd. Te Maastricht zal een varkensfokkerij op groote schaal worden ingericht. Reeds zijn de noodige terreinen aangekocht. Te Groningen is opgericht eene derde brood fabriek, met een kapitaal van f30,030. De goe de uitkomsten van de twee sinds onderscheidene jaren bestaande fabrieken van gelijken aard heb ben, bij de tegenwoordige zeer lage graanprijzen, geleid tot het regelen van deze derde fabriek. Volgens den almanak zij wij nog midden in den herfst, en we hebben reeds een wintertje, dat menige huismoeder en haar huisgenooten niet minder smachtend doet uitzien naar het oogenblik dat de smid, overeenkomstig zijn lijstje, waarop „recht voor allen” meer is dan een w’oord, de kachels komt zetten. De Minister van Oorlog heeft afwijzend be schikt op het verzoek van het hoofdbestuur van „Volksonderwijs”, om het lager onderwijs in de kazerne uitsluitend door bevoegde onderwijzers te doen geven, hoofdzakelijk op grond der kosten. De benoodigde gelden, die aan de Staten-Ge- neraal zouden moeten worden aangevraagd, wor den op een halve ton geschat. Mijnheer de Redacteur! Gaarne zou ik voor onderstaande een plaatsje verzoeken in Uw geacht blad. In de laatste twee weken is mijn naam nog al eens genoemd, als inzender van het bericht, betreffende een doleerende zangvereeniging. Ik zou hierover gezwegen hebben, zoo zekere heer L. V. de vorige week niet in Uw blad ge schreven had. Vooraf maak ik den geachten lezer er attent op, dat ik niet gewoon ben in couranten te schrijven, en er dus wel eens tegen de regels der taal gezondigd zal worden. Mogt dit het geval zijn, dan vraag ik eerbiedig ver- schooning. Genoemde heer schreef tochdat als bedoelde zangvereeniging doleeren, d. i. klagen ging, zou het zijn om haar oudste zuster, daar die in een teringachtigen toestand verkeerde. ’t Is zeker een onbewaakt oogenblik van vreugde geweest, toen hij dit schreef en zijn leden voor las, want niets is minder waar dan dat, dus ’t is een grove leugen. Dit ter opheldering. „De Lofstem,” die zijn naam nog altijd met eere draagt, en waarvan ik de eer heb lid te zijn, is die teringlijder volgens zijn zeggen. Deze zangvereeniging was dezen zomer ongelukkig met hare mannelijke leden, door dien er vier in ’s Koningsdienst moesten, en nog drie anderen om hunne werkzaamheden de stad verlieten. Het bestuur stelde de oefeningen daarom vijf weken uit, en gaf voor dien tijd het locaal, waar vergaderd werd, op. Dit nu schijnt de heer L. V. aanleiding gege ven te hebben om haar schijndood te noemen. Mij dunkt echter, dat als de oorzaken van achteruitgang niet bij de vereeniging zelve te vinden zijn; dat er van geen tering of schijndood sprake kan zijn. Bovengenoemde leden gingen weg omdat zij geroepen werden om weg te gaan. Neenteringachtig is „de Lofstem” niet. Het tegenovergestelde is waar. Laat mij toe, dit UEd. te bewijzen. Zij heeft nu op het oogenblik 26 leden, allen met een goed muzikaal gehoor. Verder is zij in ’t bezit van een flinken, men kan gerust zeggen besten Directeur, getuige de zanguitvoeringen gegeven in het begin dezes jaars hier te Bols ward in „de Doele” en te Workumgetuige de recensies die hier later over in de courant ston den, ja getuige die Heer L. V. zelf. En mogten er zich al teekenen van tering- achtigheid voor doen, ik geloof zeker dat onze Directeur, die zelf stukken voor onze vereeniging componeert, dat die ons de echte pillen wel zou toedienen, die uitwerktendat de tering nog gauwer verdween, dan dat ze gekomen was. Ten derdenis het met haar op financieel gebied ook goed gesteld. En als de leden zoo blijven en zooveel wils kracht behouden als zij nu bezitten, dan is de tijd nog ver af dat het waar zal worden. Genoemde heer schreef over jaloerschheid, maar waarlijk, wjj mogen wel zeggendat de jaloerschheid leelijk op zijn denkvermogen ge werkt heeft; want anders had hij het door en door zotte bericht, dat onze goed georganiseerde zangvereeniging de tering had, niet de wereld ingezonden, omreden dat ze niet bij ons bestaat en ook niet bestaan heeft. Wij hopen dan ook, als ’t ons gegeven mag worden, hier blijken van te geven. Waarlijk, de heer L. V. heeft zich te gauw verblijd, want ziekte is er niet te vinden. Dies mogen ze ons vrij keuren, Dit mag hun altijd niet gebeuren. En mogten ze nu gaan treuren, Dan denken wijoch, laat ze maar zeuren. UEd. vriendlijk dankende voor de plaatsing, ben ik UEd. Dw. Dn. en lezer, D. VELTMAN. Wij achten deze zaak nu voldoende besproken, en worden dus geene stukken hierover meer ge plaatst. Red. PAARL KAAPKOLONIE, 7 Sept. 1887. Op veelzijdig verlangen, wil ik u ditmaal iets mededeelen, omtrent de soort emigranten welke mijns inziens voor Afrika, speciaal voor de Trans vaal, meest geschikt zijn. Aangezien ik nog maar vier jaren in de Transvaal gevestigd ben, zoo moet u mijne me- dedeelingen en inlichtingen niet beschouwen als de beste bron waaruit die te bekomen zijn ik wil u echter gaarne naar beste weten en overtuiging voorlichten, als 1°. Emigratie naar de Transvaal zou ik in het algemeen aanbevelen, maar speciaal voor metselaars, timmerlieden en sterke krachtige werklieden, die geschikt en genegen zijn om in mijnen te werken, ook smeden speciaal als zij kennis bezitten van het repareeren van kwarts- molens, ook zouden werklieden die gewoon zijn in ijzersmelterijen te werken zeer goed doen naar de Transvaal te komen. 2°. Aan groote gezinnen kan ik niet aanra den naar de Kaap-Kolonie te komen, ofschoon dienstmeisjes gemakkelijk plaats zouden vinden als keukenmeiden, kindermeiden of kamermeis jes tegen een loon van ongeveer f 12 per maand. 3°. Kantoor lieden, mits niet in te groot aan tal tegelijk komende, zouden ongetwijfeld spoe dig door het Gouvernement kunnen geplaatst worden, in het departement voor de telegraaf- en spoorwegdienst. 4°. Over onderwijzers heb ik geen bepaalde opinie. 5°. Boerenarbeiders, als er familiën naar de Transvaal konden komen, die zooveel middelen bezitten, dat zij zich een jaar hoogstens daar mede zouden staande houden, dan zouden zij, zeer goedkoop, land kunnen huren van boeren, of wel werken tegen een zeker aandeel in de opbrengst van den oogst, en als zij vlijtig hun land be bouwen, zullen zij spoedig tot welstand geraken; ik kan u verzekeren dat er hier onmetelijke uitgestrektheden zeer vruchtbaar bouwland braak liggen, ja meer bunders dan de oppervlakte van heel Nederland, in een woord, de Transvaalsche boer behoeft zijn land eigenlijk haast niet te bewerken, hij laat zijn vee maar voortteelen en rookt zijn pijpje in vrede en vergenoegdheid. Elke boerderij is doorelkaar 3000 morgen groot, waarvan gemiddeld maar één morgen grond ge bruikt wordt. Als er eenige boerenarbeiders plan maakten om over te komen, dan zou ik hun aanraden samen te werken, dat wil zeggen zich met elkaar te vereenigen, om voor gemeen schappelijke rekening te boeren en dat zij dan een of twee hunner vooruitzenden om hier land te huren of te koopen en dat de anderen dan allen tegelijk komen. Het is boven alle twijfel verheven, dat de Transvaal het rijkste land ter wereld is wat aangaat vruchtbare gronden en de bevolking vermeerdert tegenwoordig gemiddeld met 500 zielen per week, en vanwaar zullen die allen voldoende voedsel vinden? Er worden veel meer geïmporteerde waren gebruikt dan van eigen voortbrengselen des lands. In de volgende week ga ik weer voor een paar maanden naar de Transvaal, er is daar echter nu geen kwestie of men daar geld kan verdienen, het is maar wie het meeste kan ver dienen in den kortst mogelijken tijd. Vertrou wende dat dit u eenigszins van dienst zal zijn verblijf ik Hoogachtend D. A. W. P.S. Het is vreemd, hoe ontevreden sommige menschen kunnen zijn, ik kende twee Hollan ders die naar de Z. Afrik. Republiek kwamen, de een, een timmerman, was niet tevreden met 14 shillings (f 8,40) per dag, de andere een oude tuinman bedankte voor 5 p. st. (f 60, per maand buiten de volle kost. Bolswardsche Courant VAN DE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1