NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOtSWARD EN weHSBBAftSSt BOLSWARB 1887. Zes en Twintigste Jaargang. No. 43. VOOR DONDERDAG 27 OCTOBER. BINNENLAND. BUITENLAND. ft ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, Het heugt me, als ware ’t kort geleden ge schied, dat ik van Sneek per tilbury, daar ik vernam dat er geen bepaalde middelen van ver voer waren, Bolsward naderend, een aangenamen indruk kreeg, toen ik, boven de iepen uit, de stad in hare breedte zich zag ontplooien, met de kolossale St. Martini-kerk en haar oud-Frie- schen toren, met de slanke spits, die het raadhuis kroont, met het koepeldakje op de Broerekerk. Mijn koetsier wist den weg niet in de stad en bracht me, langs een vriendelijke, vrij smalle gracht, voor een hooge „post”. Daar kon hij niet verder, ik besteeg de post en liep, langs den breeden, forschen toren, volgens aanwijzing, op een somber grijs geverfd houten stek aan, waar in een paar valluiken opengeslagen waren en waar ik een poort ontdekte. Daarachter stond de pastorie en daarbinnen werd ik in een vriendelijke tuinkamer, allerharte lijkst ontvangen. Het stadje met zijn ruim 4700 inwoners, zijn nette woningen, zijn bevallig stadhuis, zijn lom merrijk bolwerk, beviel mij, de prachtige kerk trok mij aan. Ik nam de betrekking aan, die ik den 19den dezer 25 jaren bekleeden mocht en zoolang ben ik medeburger dezer stad. Ik kende haar nauwelijks anders dan bij name. Sedert heb ik belang leeren stellen in zoo velerlei, dat ik aantrof, dat ik ontdekte, dat mij aantrok. Schrede voor schrede ging mij licht op. De kleine landstad werd mij een belangrijke Anzee- stad, die het Keizerlijk wapen voert, die voor zes eeuwen reeds het recht had, haar eigen munt te slaan, langen tijd, de tweede stad van Fries land, het begeerd bezit van Saxers en Bourgon diërs, de zetel van tal van aanzienlijke geslach ten, met een menigte kerken, kapellen, kloosters, stichtingen. Zoo in het grijze weleer en nu, met een stadhuis, dat, in den stijl waarin het gebouwd is, wat het uitwendige betreft, een kunststuk is van uitnemende waarde. Ik ontdekte brokstukken van heerlijke kunst, zag, hoe, niet alleen de tand des tijds, maar ook de schendende hand der menschen verwoest en verwaarloosd heeft; waardeerde dat, althans zooveel mogelijk, nog een en ander is behouden en hersteld. Er kwam orde in den chaos. Het bleek mij dat en in het tijdperk der Gothiek en in dat der Renaissance, in het Katholieke en Protestant- sche beide, in Bolsward, niet alleen handeldrij vende burgers waren, niets slechts strijd gevoerd werd tusschen Schieringersen Vetkoopers, edelen en burgers, monniken en stedelingen, maar dat en vóór en na de hervorming, mannen hier wa ren met aanleg voor kunst in veelvoudig opzicht, burgers met liefde voor kunst op kerkelijk en wereldlijk gebied. Werkgevers en werkmeesters hebben hier eeuwen lang samengewerkt om veel schoons tot stand te brengen. In hout is gesne den, in hardsteen gebeiteld, in koper gegraveerd, in zilver gedreven, met baksteen en zandsteen zijn schoone gevels gebouwd, met de pen zijn op perkament, in de stille kloostercel, prachtvolle letters geteekend, in een woord, het Bolsward van weleer, is een klein, maar belangrijk mu seum, met kunststukken op zeer onderscheiden gebied. Na een jarenlang voortgezet onderzoek, is mij dit meer en meer duidelijk gebleken. En het Bolsward van heden Het heeft zijn wallen en bolwerken en poor ten geslecht en afgebroken, het is een opene landstad geworden. De eerzame trekschuit, het eenige middel van vervoer, toen ik kwam, is verdwenen als zoodanig en doet hier of daar, als woonschip misschien nog dienst. Gas, stoom en electriciteit, zijn de drievoudige machten, die licht verspreiden en ons met de buitenwereld in verbinding brengen. Men hoort het spinnewiel niet meer, noch ook de spoel die door het weefgetouw gedreven wordt. Pottebakkerijen, die te voren bloeiden, verdwij nen, de fabriek voor buizen en holle steen, die jaren lang aan tal van gezinnen arbeid verschafte, staat helaas stil. Daarentegen zijn weer enkele door stoom gedreven fabrieken verrezen, die olie en koeken leveren, wordt de eerste stoomspin nerij in Friesland, ter dezer stede gebouwd, ter wijl sints eenige jaren, boter en kaas fabriekma tig worden bereid. De oprichting eener zuivel- school, met medewerking van het rijk, de provin cie, onze stad en eenige particulieren, en wel in onze veste, is zeer waarschijnlijk aanstaande. Onze kooplieden omreizen gewest en land en ontwikkelen niet weinig geestkracht. Geheele reeksen van woningen zijn gebouwd, de wandel wegen worden verfraaid. De bevolking is met 1300 zielen vermeerderd. Zoo is er licht en schaduw. Al bekleedt Bols ward geen eerste plaats in ons gewest, laat ons, bur gers, elk in zijne mate, doen wat in ons vermo gen is, om het althans een eereplaats te doen bekleeden, waar een goede geest blijft heerschen onder de burgerij, godsdienst en zedelijkheid in eere zijn. Geen moedeloosheid doe ons zuchten waar het tij verloopt, worden de bakens verzet, nieuwe wegen moeten worden gezocht. Laat het een kleine stad nog steeds zijn en blijven, alle kleinsteedschheid worde geweerd. Ontvang den heilgroet van Uw medeburger M. E. van der ME IJLEN. Engeland. Vrijdag vervoegde zich een de putatie der werklieden aan het hoofdbureau van politie in Scotland Yard en vroeg den commis saris dat de politie niet tusschen beide zou komen bij een meeting, die op Zondag in Clerkenwell zou gehouden worden. De commissaris beloofde de vraag onder de oogen van den chef der politie te zullen brengen. Zondag werd op Trafalgar Square eene mee ting gehouden, welke door eenige duizenden per sonen werd bijgewoond. Het besluit werd geno men, een beroep op de Regeering te doen, ten einde werk aan de noodlijdenden te verschaffen. De menigte begaf zich, na afloop der meeting, naar de abdij van Westminster en woonde er den dienst bij. Geenerlei wanordelijkheid werd gepleegd. De menigte keerde vervolgens naar Trafagar Square terug en ging toen bedaard uiteen. Het bestuur van de „Social Democratie Fede ration” verklaart in een manifest, dat 600,000 menschen te Londen gebrek aan werk hebben. Michaël Davitt, de bekende lersche agitator, is uit Amerika teruggekeerd en zal zich weder met alle kracht, die in hem is, aan de politieke be weging wijden. Men meldt, dat beslag zal gelegd worden op O’Brien’s blad „United Ireland”. O’Brien is ech ter van plan zijn bureaux te barricadeeren en zich tegen de politie te verzetten. De Engelsche kanonneerboot „Albion” heeft bij Ramsgate de Fransche visscherschuit „Perpêtuel Secours no. 305” genomen, welker bemanning de visschers der Engelsche schuit „Primrose” aan viel. Het geval brengt groote opschudding te weeg onder de Engelsche visschers van Ramsgate. Frankrijk. Volgens de „France” heeft, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, een inci dent plaats gehad op de Fransch-Italiaansche grenzen, bij St.-Etienne-au-Mont. Een douanen- post zou door Italianen zijn aangevallenmen veronderstelt dat het smokkelaars waren, die een kudde schapen over de grenzen wilden drijven. Geweerschoten werden daarbij gewisseld. Uit Tours schrijft men aan de „Patrie”: Opgewondenheid hoerscht hier tegen Wilson. Hij zal moeite hebben om zijn kiezers te over tuigen van zijn onschuld. Wel heeft hij veel vrien den, maar daartegen over staan een groot aantal, die hun ontevredenheid tegen hem niet verbergen. Paul de Cassagnac bedankt in „l’Autorité” voor de vriendschappelijke uitnoodiging, om den 25n dezer te Tours de kiesvergadenng bij te wonen, waar Wilson te zijner verdediging spreken zal. De Cassagnac verklaart evenwel dat hjj het be treuren zou, indien Wilson de Kamer verliet (de vergadering te Tours zal namelijk beslissen, of Wilson nog waardig is de republikeinen in het departement Indre-et-Loire te vertegenwoordigen). Wij hebben geen reden om te wenschen, zegt hij, dat het schandaal ophoude, dat er een einde kome aan de schande, die op de republiek, haren president en de republikeinen rust. Ook moet Wilson in het Elysée blijven Grévy moet als zijn compagnon doorgaan en den republikeinschen kiezers in Indre-et Loire moet het schaamrood op de kaken vliegen, als zij er aan worden her innerd, door welk een roover zij vertegenwoor digd worden. Zulk een schandvlek voor de re- publikeinsche regeering is voor ons onschatbaar. Wij hebben eene zoo schrikwekkende figuur in de Kamer noodig, om met den vinger of den voet er op te wijzen, als een republikein waagt het minste smetje der conservatieven aan het licht, te brengen. Daar, in de Kamer, aan zijn zetel genageld als aan een schandpaal, zal hij ons ter verontschuldiging, tot eene fontenel zijn en tot rechtvaardiging van al wat wij ook moch ten gedaan hebben.... Als Wilson niet be stond, moest hij uitgevonden worden Belgie. De herstemmingen voor de gemeen teraden hadden den volgenden uitslag Te Brussel behaalden de twee candidaten der gematigde liberalen de overwinning. Te Schaerbeek werden evenzeer de candidaten der gematigde liberalen gekozen, benevens een „indépendant”. Een candidaat der progressistische partij leed de nederlaag. Te Luik werden de liberalen gekozen. Te Reuesse, Yperen, Hasselt en Brafne-le-Comte overwonnen de clericalen. Italië. In het arsenaal te Napels wordt dag en nacht met koortsachtigen bedrijvigheid ge werkt. Zoo is men bezig groote drijvende brug gen te maken. Al de groote ijzeren schuiten, welke tot het landen der troepen moeten dienen, zijn reeds ingescheeptvier groote stoomschepen liggen gereed om troepen en materiëel over te brengen. Het bericht als zou de eerste militaire opera tie in een groot manifestatie bestaan, wordt bevestigd, ja zelfs breed uitgemeten. Het betreft hier geen grooten oorlog, zegt la Gazette d' lialia, noch willen wij het land binnendringen zooals de Engelschen in eene noodlottige onderneming ge daan hebben. Deze, om de hoofstad van Koning Theodorus te bereiken, bezaaiden hun weg met ponden sterlingwij, die minder rijk zijn, kun nen dit niet doen. Voor de betrekking van chef van dienst bij de eerste Groninger Tramweg-maatschappij hebben zich, naar men verneemt, 65 sollicitanten aangegeven. De Gemeenteraad van Arnhem besloot Musis Sacrum” te verbouwen voor f 203,000, en heeft de pacht voor een jaar verlengd voor t 6000. De Regeering heeft voorgesteld het verbod tegen het visschen met den wonderkuil in de Zuiderzee met twee jaar te verlengen, in af wachting van nadere uitkomsten der proef- visscherijen, ook met behulp van een aan te stellen wetenschappelijken adviseur. Naar de Arnh. Ct. verneemt, zullen alle havens aan de Zuiderzee gelegen achtereen volgens in onderhoud en beheer bij de regeering komen. Men schrijft uit Houtrijk en Polanen van Zondag „Heden voormiddag kreeg ons dorp bezoek van een zestigtal jonge mannen die in geregelde orde, onder kommando van een aanvoerder, van Amsterdan kwamen gemarcheerd. Nadat eenige militaire kommando’s waren uit gevoerd, ging men in het lokaal „de Gouden Leeuw” alhier den inwendigen mensch ver sterken en verfrisschen, waarna in genoemd lokaal eenige der jongelieden ieder een pakket van Recht voor Allen ontvingen, ten einde deze blaadjes in het dorp te verspreiden. Zoowel aan de vele toeschouwers als aan iedere woning werd een nummer uitgereikt, zijnde het feest nummer van Nieuwenhuis bevrijding. Met onverschilligheid werden de blaadjes aan genomen en meestal spoedig weggegooid of ver strooid, waarna de lui weder op militaire wijze den terugtocht aanvingen, onder het zingen van anti-socialistische liederen door de jeugd dezer plaats.” De vereeniging „Werkmaussteun” te Gro ningen laat 60 zeer nette, doelmatige en gezonde woningen bouwen, welke aan oppassende hand werkslieden voor matigen prijs zullen verhuurd worden. Een 27-tal dezer huizen is bijna gereed en reeds lang verhuurd. Omtrent het tabaksgewas schrijft men. „Dit jaar worden in de Betuwe veel minder zuigers geoogst dan vorige jarende oorzaak hiervan is, dat de lage prijs, welke men er voor bedingt, de moeite niet loont. Met het drogen van het aardgoed ging het de laatste weken niet voorspoedig, hetwelk aan het vochtige weer moet worden toegeschreven alleen door in de schuren te stoken, krijgt men het aardgoed op stapel. Het gele zandgoed is reeds overal afgeleverd. Aan de gezamenlijke schapenmarkten (8) te Barneveld, thans weer geëindigd, werden niet minder dan 17,000 stuks aangevoerd. De prijzen waren dit jaar laag. In de omstreken van Bergum (Friesland) zijn door Groningsche paardenkoopers 20 twee jarige hengsten opgekocht. Men zegt, dat deze naar Engeland worden gezonden om daar voor lijkkoetsen te worden gespannen. Goede prijzen worden besteed. Te Nieuw-Dordrecht is een kind van 21/, jaar aan eene oude grootmoeder ter bewaking overgegeven, in het vuur gevallen en eenige uren later aan de bekomen brandwonden over leden. In den voormiddag van 20 October jl. is op den openbaren weg te Schiedam verloren een sigarenkoker met een overslag van geperst papier, waarop het woord „patent”, overtrokken met ge ruit donker pensékleurig papier of leder, inhou dende: 2 bankbiljetten, elk van f 1000, 2 ban k- biljetten, elk van f 300, 1 bankbiljet van f 25. De commissaris van politie te Schiedam ver zoekt opsporing, aanhouding en bericht. Door de politie te Maastricht is gearresteerd een zekere J. V., die zich in een goudsmidswinkel eenige ringen had laten voorleggen en met één op den loop was gegaan. De gearresteerde is een oude bekende van de justitie en was eerst kor telings uit Ommerschans ontslagen. Dat een hond trouw aan zijn huis en mees ter is, is eene bekende eigenschap, doch dat een kat hem hierin evenaart behoort tot de zeldzaam heden, zoodat wij het volgende als eene bijzon derheid mededeelen. De veehouder J. d. B. te Vreeland gaf een kat mede aan zijn schoonzoon in een mandje per rijtuig naar Duivendrecht; het dier, aldaar eenige dagen opgesloten gehouden, wist door het gootgat te ontkomen en zette haren koers den spoorweg over het land in, zonder dat men iets meer van haar ontdekte. Vijf weken later kwam zij bij haren ouden meester terug, die het dier als belooning voor hare trouw, opnieuw welwillend opnam en huisvesting verleende. De commissaris van de rijkspolitie te Leeu warden vestigt de aandacht op de bedriegelijke handelingen van personen, te Amsterdam naar het schijnt gevestigd, die vee koopen op markten en het op een aangewezen stal doen brengen, onder belofte aldaar na een paar uur te zullen betalen. Vóór het verstrijken van dien tijd ver koopt de kooper het bedoeld vee in den stal aan een handlanger, die het op de markt te gelde maakt. Bij onderzoek blijken beiden zich te hebben verwijderd. Die lieden handelen ook met hunne mede plichtigen door het gebruikelijk over en weer bieden met handslag. Bij den landbouwer H. Schutte, onder Groot Dochteren zijn in den nacht van Vrijdag op Za terdag een 14-tal kippen verdwenen. Men weet den dief niet te vinden. De Haarlemsche correspondent van de Amst. Crt. schrijft. „Door de doleerenden alhier is een gebouw aangekocht, dat vroeger tot stal diende aan een majoor der huzarenzoodra het gereed is, zal daar kerk worden gehouden, en waardoor ook de soldaten van het Heilsleger gelegenheid zullen krijgen des Zondags in onze veste te prediken. Met onbegrijpelijk geduld, gaan de Heils soldaten voort hnnne vergaderingen te houden noch spot, noch rumoer kan hun afbrengen van het beoogde doel. Reeds hebben zij een aantal bekeerlingen gemaakt en wel zijn er daaronder, dien den volgenden dag door de politie wegens dronkenschap moeten worden ingerekend, maar er zijn ook anderen, die het waarachtig schijnen te meenen. Zeer zeker meenen zij het beter dan onze schutter-muzikanten, die Zondagmiddag van 2 tot 4 uur in het liefelijke koude windje voor een 50tal menschen hun deuntjes hebben zitten blazen. De fontein spoot alleen ter hunner eere, want het opgekomen publiek was vanwege de koude te ambulant, dat het er veel aan kon hebben. Toen onze muziekmenschen naar huis gingen had de een grijze, de ander een zwarte en een derde een bruine demi-saison aan terwijl een vierde een duffelsche jas droeg over de uniform jas. Voor iemand, die veel houdt van militairen is dit een onaangenaam gezicht. Het is zeker niet de eerste maal dat zoo iets vertoond wordt en ook niet de eerste maal dat er op wordt gewezen, maar het kan misschien geen kwaad nog eens aan te geven hoe bespottelijk en anti-militair een burgerjas bij een uniformrok staat. Waarom ook den schutters geen kapotjas verstrekt of het hebben daarvan voorgeschreven. Voor iemand die een eigen uniform kan en moet aanschaffen is dit geen bezwaar, terwijl bij hen, die van rijkswege aan uniform moeten geholpen worden, gedacht moet worden „Komt men over den hond, dan komt men over de staart ook.” Zulk een groote uitgave zou dac niet zijn.” Naar aanleiding van het gunstbewijs door den Minister van Justitie dezer dagen verleend aan een paar candidaat-notarissendie hem toch niet nader aan het hart mogen gaan dan de zorg voor de handhaving van een onmisbaar prestige der Regeering, wordt een bladzijde aan gehaald uit van Meerbeke’s jongste blijspel. Een candidaat-notaris doet een verhaal van zijne on vruchtbare sollicitatiëneindelijk kwam hij bij een Minister, die hem persoonlijk bekend is, en vertelde dezen hoe vaak hij al gesolliciteerd had. Dan volgt de geestige persiflage op eens Mi nisters streven om redenen te vinden voor de afwijzing van een verzoek. „Hij luisterde met aandacht, maar onderwijl betrok zijn gezicht. Toen ik gedaan had, schud de hij het hoofd, klopte mij op den schouder en zeide, dat hij, op zijn beurt, nu ook eens ver trouwelijk met mij spreken wilde. Tegen iemand, die zoo dikwijls gesolliciteerd had en nooit in aanmerking was gekomen zoo ging hij, al toos even minzaam, voort moest wel een of ander bezwaar aanwezig zijn. Hij twijfelde niet, of bet zou slechts een vooroordeel wezen, maar ook dan werd de zaak hem moeilijk. Een door hem benoemd notaris behoorde niet alleen ge heel en al onberispelijk te zijn, er mochten bo vendien geen vooroordeelen tegen hem bestaan. Overigens noodigde hjj mij uit, op zijn belang stelling te rekenen en beloofde mij allermin zaamst, dat hij miin aanzoek in ernstige over weging zou nemen?* Bolswardsclie Courant I® K

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1