NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD aeiSWAB® EU WONSERA9EBÏ. 1887. Zes en Twintigste Jaargang. No. 46. VOOR BINNENLAND. BUITEN LAN D. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. CENTRALE VERWARMING. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Naar aanleiding der houding van den cor rector van Recht voor Allen, A.. Cohen, die by de behandeling van zijne zaak voor den rechter het deed voorkomen, of hij den Koning eene hulde had willen brengen, maajit de Haagsche Engeland. Vrijdag werd in een kabinets raad besloten zich vooral bezig te houden met de lersche zaken. De studenten te Glasgow hebben een aanval gedaan op de liberale club. Alle meubels, waaronder de portretten van Gladstone en lord Rosebury werden vernield, alleen dat van John Bright werd gespaard, daar hij een heftig tegenstander is van home rule. De Engelsche ambassade naar de Negus van Abessynië is den 9den goed en wel te Gahindat aangekomen en heeft de reis voortgezet naar Asmara waar Raz Alula zich ophoudtzij werd daar den Hen dezer verwacht. Vrijdagavond hebben de bezoekers der ge vangenis O’Brien’s kleederen, terwijl hij sliep, door het gevangenpak vervangen. O’Brien heeft toen geweigerd zich aan te kleeden. Toen de politie Zaturdag op het lersche eilandje Shark achterstallige belastingen wilde innen, werd zij met steenworpen begroet. De chef der agen ten werd gewond. De politie was toen genood zaakt op de menigte te vuren, waarbij een vrouw werd gedood. Belgie. Een hevige brand vernielde de ge- heele bovenverdieping van het ministerie van landbouw te Brussel. Tegen 4 uur was men den brand meester. De schade is aanzienlijk, maar persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Duitschland. Uit wèl onderrichte bron nen wordt aan de Beurs te Berlijn verzekerd, dat men in ’t vervolg niet meer zal leenen op vreemde papieren. Men wil de opkooping van vreemde fondsen tegengaan door dezen maatregel tevens algemeen te maken, de beleediging, op het gebied van finantiën Rusland aangedaan, verminderen. Uit Weenen meldt men aan de Times, dat men dezen maatregel aldaar als een ernstige politieke demonstratie beschouwt. De Beurs te Berlijn was Zaterdag in spanning, eensdeels door het gerucht van bovenstaand be richt, anderdeels door de slechte geruchten om trent den kroonprins en het gerucht, als zou de lijfarts van den Keizer, dr. Lauer, ook ziek zijn. De Nordd. Allg. Zeit. meldt, dat Bismarck, op bevel des Keizers, in het begin dezer week naar Berlijn zal terugkeeren. De bekende socialistische afgevaardigde Hasen- clever is plotseling waanzinnig geworden. Hij kwam ’s middags met zijne vrouw te Berlijn. In het hotel afgestapt, praatte hij verwarde taal en verlangde bij Prof. Virchow gebracht te worden, die hem verklaren moest, dat zijne vrouw waan zinnig was, maar hij zelf gezond. Ondubbelzinnige aanduidingen, alsmede zijn geheele voorkomen bewezen, dat hij eensklaps in zijne geestvermo gens gekrenkt was geworden. Partijgenooten, die er bij geroepen werden, brachten hem naar een krankzinnigengesticht. ’t Is thans geconstateerd, dat de Kroonprins van Duitschland lijdt aan kanker in het strotten hoofd en het blijft nu slechts de vraag, door welke verdere geneeskundige behandeling het le ven van den prins zoolang mogelijk kan worden gerekt, want de hoop op een volledige genezing heeft men moeten opgeven. Naar men beweert, heeft dr. Mackenzie, op bevel van Koningin Vic toria om ronduit de waarheid te zeggen, dezer dagen naar Londen bericht gezonden, dat hij vertrouwde, onder zijne behandeling den Kroon prins nog 1% a 2 jaren in het leven te kunnen behouden. De geneeskundige autoriteiten te Ber lijn zijn echter nog niet tot zulk eene streng ge formuleerde conclusie gekomen en willen eerst afwachten wat dr. Schmidt omtrent zijne eigene waarnemingen zal mededeelen. In de allereerste plaats zou dan moeten worden vastgesteld of de algemeene toestand van den Kroonprins inder daad zoo gunstig is als in de telegrammen uit San Remo wordt te kennen gegeven, en welk stadium alsdan de ontwikkeling van den kanker is ingetreden. Onze eerste medische autoriteiten, schrijft de Berlijnsche correspondent der N. R. C., zijn vooralsnog van meening, dat, bij gelukkig ver loop eener operatie tijdens een niet te groote ontwikkeling der kwaal, de prins nog wel meer dere jaren in het leven zal kunnen blijven. Doch de groote en voor den staat gewichtige quaestie is en blijftof het groot gevaar eener onzekere operatie wordt opgewogen door eene, in het gun stigste geval slechts korte, verdaging van het noodlottige einde. Dit is op het oogenblik het gewichtige punt van overweging. Men moet hierbij niet vergeten, dat ook over het hoofd van onzen grijzen mo narch reeds de schaduwe des doods zweeft en het belang des rijks dus medebrengt, dat de jeugdige Prins Wilhelm zich zooveel mogelijk vertrouwd maakt met de staatszaken, tot wier behandeling hij plotseling veel vroeger schijnt te zullen worden geroepen dan anders het geval zou zijn geweest. Volgens particuliere berichten uit San Remo aan de National Zeitung, zijn de algemeene toe stand. de eetlust, de slaap en de krachten van den Kroonprins voortreffelijk en bestaat er voor het oogenblik hoegenaamd geen levensgevaar. De ziekte kan jaren duren. Dr. Mackenzie is vertrokken en komt over 14 dagen terug, indien althans intusschen niet andere besluiten worden genomen. correspondent van de N. Gr. Ct. de volgende opmerking Dat wegkruipen voor ’t gevaar, dat terugdein zen van onze socialisten voor de gevolgen van hun daden vervult mij met weerzin. Ik heb geen sympathie voor hun beginselen, maar ik zou ze kunnen eerbiedigen zoo ze bleken diep genoeg te zijn geworteld om er 't martelaarschap voor te trotseeren. Doch het socialisme zit blijkbaar alleen aan de oppervlakte van de partij aan den buitenkantde harten zijn er koud voor, al gloeien de monden en pennen ook. En de mannen, die eenmaal de gerechte straf voor hun drijven hebben ondergaan, maken ’t niet beterBelderok is bekeerd een ander Amster- damsch socialist heeft in een brochure de partij de huid volgescholden en zelfs de heer Domela Nieuwenhuis schijnt op den achtergrond te willen blijven. Immers, hij is na een korte afwezig heid, tot herstel van zijn in den kerker geschokte gezondheid, in ’t buitenland, hier teruggekeerd maar behalve in „Walhalla” ziet men hem niet aan ’t hoofd der troepen; bij Cohen’s.terecht stelling waren vele socialisten aanwezig, maar de chef niet; in het orgaan voert Croll nog het woord in de openbare vergaderingen verschijnen anderen dan de leider op den katheder. Misschien nog maar voorloopig het kan zijn dat de periode van voorgenomen rust nog niet voorbij is toch is ’t goed dat men wete dat de heer Domela Nieuwenhuis in de hofstad is teruggekeerd. Zondagavond kwam een club van 25 per sonen, min of meer aangeschoten, uit de Egelan tierstraat een bezoek brengen aan het lokaal van het „Leger des Heils” aan de Lijnbaangracht. Hun doel was natuurlijk de bijeenkomst in de war te sturen. De politie wist hen te verwij deren en zag zich genoodzaakt van den wapen stok gebruik te maken. Alenu trok de bende naar de Anjelierstraat, waar in een bierhuisje twee menschen rustig zaten te domineeren. Men wilde die menschen er uit hebben en toen dit niet goedschiks ging werd alles stuk geslagen en een der mannen deerlijk mishandeld. Nadat men dit tweede heldenfeit verricht had werd de bende door een drietal agenten ver spreid. Aan zaken die naast de voldongen Grond wetsherziening de Hagenaars bezig houden, schrijft de correspondent der residentie aan de „Arnh. Ct." ontbreekt het niet „In de eerste plaats komt daarvoor in aan merking de zaak van den heer Willink Ketjen, die in alle gezelschappen en bijeenkomsten stof tot gesprek geeft. Niet om het onrecht en de willekeur waarvan deze „homme du moment” het slachtoffer is geweest, noch om de beginse- looze en flauwe wijze waarop zich de heeren Ministers de „premier” incluis tegenover den man gehouden hebben, maar alleen om het afkeurenswaardig schandaal, dat de verongelijkte maakt, die iedere middag vóór de woning van den gepensioneerden leger-kommandant uit Indië, over wien hij zich beklaagt, post vat, Zijne Ex cellentie vergeefs te spreken vraagt en hem, wanneer deze van de sociëteit komt, om aan den familiedisch plaats te nemen, den gebruikten morgendrank en het te gebruiken middagmaal vergalt door een gebarenspel, dat van diepe min achting getuigt, zonder echter ooit tot molest over te gaan. Trouwens daar zorgen de agen ten of agent van politie wel voor, die voor de woning van den generaal surveilleeren. De ge neraal woont mij wat ver uit de buurt, daar op het Prins Hendrikplein anders zou ik zeker van tijd tot tijd mij zijn gaan voegen bij het groep je nieuwsgierigen, dat, naar ik hoor, telken na middag de dagelijksche ontmoeting van kapitein en generaal gaat bij wonen. Ik vermoed dat de nieuwsgierigen gedreven worden door denzelfden aandrang die den Engelschen toeschouwer in de „Juif Errant” naar de „werkzaamheden” van Morock met zijne wilde dieren heendreef. Hij hoopte den dierentemmer nog eens verslonden te zien, de bedevaartgangers naar het Prins Hen drikplein zijn belust op een conflict met hand tastelijkheden tusschen de daar elkander ont moetende partijen. Men kan den verongelijkten kapitein zijn optreden niet kwalijk nemen, al verwijt men hem gebrek aan doorzicht, omdat hij ter kwader ure zijne wezenlijk zuivere zaak met het onzuiver sop der sociaal-democraterij heeft laten overgieten.” En aan het slot van zijn artikel schrijft hjj „Nu heet het weder, dat de heer Ketjen zal vervolgd worden, of althans dat er eene instruc tie tegen hem geopend is, wegens beleediging der heeren Ministers in zijn open brief in het „Vaderland en stukjes in andere couranten. Ik geloof er geen woord vanVerbeeld u eens welk figuur de Ministers van Binnenlandsche Zaken (en van Staat, vooral niet te vergeten), van Justitie en van Koloniën zouden maken als getuigen a charge tegen een man, wiens eenig misdrijf daarin bestaat, dat hij zich niet kan la ten beleedigen en mishandelen zonder verontwaar digd en driftig te worden, en dat hij zich, maan den achtereen afgescheept en van bikboord naar bakboord gestuurd, door zjjn ongeluk tot een verklaarbare heftigheid laat vervoeren. Ja, Uwe Excellentiën, er zijn nog van die menschen on der het Nederlandsche volk, wier eergevoel nog niet is geblakerd voor het vuur der parlemen taire ovens, wier karakter niet is verslapt onder de warmte van den mantel des gezags. Ge zult het misschien niet met mij eens zijn, maar ik acht dit een geluk yoor ons land,” van de nieuwe burgerschool te Düsseldorf werd opgedragen, zonder verdere mededinging. Meer juiste resultaten omtrent de werking in het raadhuis konden eerst worden aangetoond in den winter van 1886/87, na de volledige afwer king van het inwendige van het gebouw. Van ambtswege gehouden lijsten hebben een volmaakt beeld gegeven van het coke verbruik en de daarbij verkregen temperaturen. De firma verzekerde een verbruik van coke gedurende de verwarmingsperiode, van niet meer dan gemiddeld 520 kilo per dag. Dit cijfer is echter nimmer bereikt geworden. Gedurende 201 dagen waarop verwarming noodig bleek te zijn, werden per dag gemiddeld 4896l/e7 kilogram coke verbruikt.” Verder zegt de heer Westhofen „De bediening is zeer eenvoudig, weinig tijdroovend en vereischt geene technische kennis of bedrevenheid.” Het zij daarbij nog vermeld, dat de ventilatie voldoende werkte en dat alles waarvoor de firma zich bij contract had verbonden ook is nagekomen. Hierbij moet het volgende in aanmerking wor den genomen. Het raadhuis bevat 37 te ver warmen lokalen, met een gezamenlijke inhoud van 7100 M3; het ligt aan drie zijden vrij, in de nabijheid van den Rhijn, en de ruime trap penhuizen en gangen, welker inhoud ongeveer 3500 Ms. is, worden niet verwarmd, zoodat het gebouw uit- en inwendig groote afkoelende wan den heeft. Het waargenomen resultaat is alzoo onder ongunstige omstandigheden verkregen. Het dagelijks verbruik van coke voor verwar ming van 7100 M3 was 489sl/67 K.G. of per 100 M8 ongeveer 7 K.G. De prijs der Hütte- coke te Düsseldorf' is gemiddeld 70 Mark of f 42 per 10,000 K.G., zoodat de kosten in 24 uren per 100 M3 ongeveer 0,05 M. of 3 centen bedra gen. Met dit verbruik van brandstof is eene drievoudige luchtverversching per uur verkregen. In Nederland wordt dit systeem reeds op ver schillende plaatsen toegepast, onder anderen in de woningen van de heeren A. Nienhuys, O. Otto Roelofs JrG. H. Steijn en J. R. N. Neer- voort van de Poll te Amsterdam, in welke laat ste het in verband is gebracht met electrische verlichting. Zeer goed voldoet o. a. aanleg in de sigarenfabriek van den heer C. Otto Roelofs, waar gedurende het geheele jaar op de droog- kamers een temperatuur van 100° F. moet wor den onderhouden. In de overige vertrekken wordt des zomers niet de minste warmte van de lei dingen enz. waargenomen, terwijl des winters alle vertrekken kunnen verwarmd worden. Ver der kunnen wij, onder meer andere, zoowel hier als elders, de aanleg vermelden bij de heeren Gebr. Gratama te Leeuwarden. De uitgebreidste aanleg in Nederland, door ons bezichtigd, is zeker die voor de verwar ming en ventilatie der schoollokalen, vergader zalen en bureaux (te samen 24 lokalen) en de kerkruimte van de nieuwe Synagoge der Ned. Israëlitische Gemeente te Amsterdam. Daar voor zijn twee ketels geplaatst. De Synagoge ligt 65 M. verwijderd van den ketel die voor de verwarming harer ruimte is bestemd. De lei dingen liggen natuurlijk behoorlijk tegen af koeling beveiligd in de open lucht of onder den grond, terwijl zij in de Synagoge zelve niet zichtbaar zijn. Zij zijn geïsoleerd met een ma teriaal, vormende een omhulsel der pijpen, ver vaardigd aan de fabriek der firma Bechem en Post. Dit isoleer-materiaal is in platen van verschillende dikten, ter grootte van ongeveer 2 M.2, of in den vorm van kokers van verschil lende wijdten, insgelijks verkrijgbaar bij den heer D S. M. Kalkerdeze stof heeft bewezen bij zonder geschikt te zijn zoowel voor bescherming tegen vorst, als voor vermijding van het afgeven der warmte. In de verschillende lokalen staan de verwar mingstoestellen met isoleerende omhulsels, zoodat elk vertrek afzonderlijk, en meerderen of allen tegelijk, verwarmd kunnen worden op elke ge- wenschte temperatuur, te regelen door een schuif in de toestellen. Afgescheiden van de verwarming, is de in richting voor het gebruik van baden, eveneens werkende volgens hun systeem, hetwelk blijkt daarvoor uiterst geschikt te zijn. Bij de proef- stoking, die op 21 Juli j.l. heeft plaats gehad, en waarbij ook de vulling der kerkelijke baden werd beproefd, is gebleken, dat de temperatuur van het water boven, en het coke-verbruik beneden de eischen is gebleven die gesteld werden, en volgens welke de firma het contract sloot, zijnde 7 kilo cokes per bad. Deze uitkomst is verkregen met 159 gevulde baden per dag, waarvan elk minstens 1300 liter water (koud en warm) be vatten moet. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat een gewone badkuip slechts onge veer 300 liter water bevat, zoodat minstens 4 malen 159 gewone badkuipen in een gewone badinrichting per dag zouden gebruikt kunnen worden. Er zijn dagen geweest waarop zelfs 200 kerkelijke baden werden gebruikt, en niet tegenstaande dit groote aantal bewees de inrich ting uitmuntend te voldoen. Uit een en ander big kt, dat dit systeem van verwarming zeer is aan te bevelen. R. Bouwkundig Weekblad. Naar wij vernemen is dezer dagen aan den heer D. S. M. Kalker te Amsterdam, als agent der firma Bechem en Post te Hagen in West- phalen, de uitvoering opgedragen van de noodige werken en van de levering der toestellen voor de verwarming en ventilatie van het Rechtsge- bouw te Zutphen, thans in aanbouw. De ver warming en ventilatie wordt ingericht volgens het systeem der bovengenoemde firma, zijnde eene centrale verwarming, door middel van stoom onder lage drukking, alzoo met behulp van toe stellen die geheel vrij zijn van ’s Rijks toezicht. Dit systeem maakt in den laatsten tijd veel opgang, omdat het werkelijk vele voordeelen aanbiedt. Wij brengen daaromtrent het volgen de in herinnering. Zooals bij alle systeemen wordt de warmte verkregen door verbranding van materialen in een recipient, en daar medegedeeld aan een me dium, dat is hier stoom van lage drukking, het welk zich verdeelt in een buizennet, van waar het de warmte afgeeft aan de lucht in de te verwarmen ruimten. Dit medium wordt opge roepen in een stoomketel, gewoonlijk in een kelder geplaatst. De ketel bestaat uit twee in elkander geschoven vertikale cylinders, tusschen welke zich het te verdampen water bevindt. De ruimte, omsloten door de binnenste der cy linders, is de vulschacht voor de verbrandings- materialen; de verbrandingsproducten strijken langs den buitenwand van den buitensten cy linder en den binnenwand van eene vuurvaste ommetseling, verwarmen dan het water en wor den in een schoorsteen afgevoerd. De ketel is niet onderworpen aan de bepalingen der wet, daar in het water een 8 cM. wijde buis uitmondt, aan beide uiteinden open, en die p. m. 4 M. boven de oppervlakte van het water hoog is. Zoodra nu de spanning in den ketel meer dan y2 atm. bedraagt, stijgt het water uit den ketel in de buis totdat de onderste opening van die buis boven het waterniveau komt en dus stoom kan ontsnappen. Bij toenemende spanning van den stoom wordt geleidelijk de toevoer der verbrandingslucht door een regulator verminderdbij afnemende span ning wordt de toevoer vermeerderd, zoodat naar gelang van het verbruik nieuwe stoom wordt gevormd. Heeft de stoom in den ketel de hoogste spanning verkregen, dan wordt tijdelijk geen verbrandingslucht toegevoerd. Deze lucht treedt niet toe door do stookopening, maar door een afzonderlijk kanaal. Voor het geval dat de stook opening door onachtzaamheid van den stoker zoude geopend blijven, waardoor het vuur te veel zou worden aangewakkerd, is beneden de vuur- deur een contra-deur aangebracht, die zich ge lijktijdig met de vuurdeur moet openen, maar die tevens het kanaal van den schoorsteen af sluit, zoodat het vuur slechts kan blijven smeu len. Voor stoom- en condensatie water is meestal slechts ééne leiding noodig, daar het geconden seerde water in de verwarmingsbuizen terug loopt naar den stoomketel, die dus, theoretisch0, geen voeding noodig heeft. In de praktijk is echter gebleken, dat na 2 a 3 wekeu 20 a 30 liter water moet worden bijgevuld. Overigens verdient vermelding, dat door den zelfwerkenden regulateur, het verbruik van coke en de kosten van bediening tot een minimum worden gereduceerd. In verdere details behoeft hier niet te worden getreden, daar voor hen die deze zouden willen weten, verwezen kan worden naar het Bouwkun dig Weekblad No. 21 van 22 Mei 1884, waarin het systeem uitvoerig werd verklaard, en naar den heer D. S. M. Kalker, vertegenwoordiger der firma voor Nederland. Op vele plaatsen en ook hier te lande is het reeds met gunstig gevolg toegepast gewor den. Wij zijn in de gelegenheid, ten bewijze daarvan, in de eerste plaats de volgende mede- deeling openbaar te maken, gedateerd 2 Juii dezes jaars, van den heer E. Westhofen, stads bouwmeester te Düsseldorf, over de verwarming en ventilatie van een omvangrijk werk aldaar. „Voor de levering der verwarming en ventilatie inrichtingen in het nieuwe raadhuis te Düssel dorf, gebouwd in 1883/84, werden strikt verbin dende voorwaarden gesteld, voornamelijk wat de te verkrijgen resultaten betreft. Een openbare inschrijving werd uitgeschreven, tengevolge waar van door 17 firma’s aanbiedingen werden gedaan, voor sommen waarvan de laagste 10,400 Mark en de hoogste 32,000 Mark was. Nadat de commissie, die met het onderzoek van de verschillende aanbiedingen belast was, zich verklaard had voor het systeem Bechem en Post te Hagen, en reeds werkende inrichtingen dezer fabriek bezichtigd en onderzocht waren, werd de aanleg in het nieuwe raadhuis aan genoemde firma opgedragen voor 26,820 Mark. Toen de aanleg op den vastgestelden tijd gereed was, werd in den herfst van 1885, nadat het ge bouw voor ’t grootste deel reeds in gebruik was genomen, de inrichting in werking gesteld. De proeven, welke in den stooktijd van 1885/86 genomen konden worden, voldeden geheel en al aan de verwachtingen, en wel zoodanig, dat in het begin van 1886 reeds aan dezelfde firma ook de verwarming en ventilatie, volgens haar systeem Bolswardsche Courant SYSTEEM BECHEM en POST.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1