NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EH WOWUÖiB BERICHT. De nieuwe Grondwet. KfiNTONGEREGHT BOLSWftRD De „Scholten” gezonken. Overzicht 1887. Zes en Twintigste Jaargang. No. 47. DONDERDAG 24 NOVEMBER. BINNENLAND. DONDERDAG 24 NOVEMBER. g BUITENLAND. VOOR s Ojl ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. zelfde worden voor de meente. Op dien ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. of ge- Terechtzitting van 18 November 1887. Veroordeeld: 1 J. K. te Arum, wegens het zich in kenlijken staat van dronkenschap bevinden op den open baren weg, tot eene boete van f 3 of 1 dag hechtenis. 2 A. (i. te Arum, idem. 3 E. M. te Makkum, ter zelfder zake bij eerste herhaling gepleegd, tot hechtenis van 3 dagen. 4 F. B. te Wommels, wegens het zich be vinden in kenlijken staat van dronkenschap op den openbaren weg en het verwekken van buren gerucht, waardoor de nachtrust kon worden ver stoord, tot twee boeten van f 15 of 3 dagen hech tenis voor elke boete. 5 J. J. D. en M. J. B. beiden gedomicilieerd te Harlingen, wegens het te zamen en in ver- eeniging in de gemeente Hem. Oldoph. en Noord- wolde in de open lucht spelen met geld, ieder tot eene boete van f 1 of 1 dag hechtenis. 6 B. M. te Harlingen, wegens strooperij, tot eene boete van f 3 of 1 dag hechtenis. 7 R. B. te Witmarsum, ter zelfder zake ge pleegd met oordeel des onderscheids, tot eene boete van f 1 of 1 dag hechtenis. 8 J. A. te Witmarsum, idem. 9 M. W. te Pingjum, wegens het bejagen van eens anders grond zonder voorzien te zijn van eene daartoe betrekkelijke akte en een schrifte- lijk bewijs van vergunning van eigenaar of recht hebbende, tot twee boeten van f 5 of 2 dagen hechtenis voor elke boete, met verbeurdverkla ring van ’t geweer. 10 J. J. de H. te Bolsward, ter zelfder zake bij herhaling gepleegd, tot twee straffen van 5 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het geweer en den eend. 11 G. B. te Lollum, wegens het bevisschen van eens anders vischwater, zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van vergunning van eigenaar of rechthebbende, tot een boete van f 3 of 1 dag hechtenis. 12 J. de H. te Bolsward, ter zelfder zake en wegens het visschen met een niet geoorloofd vischtuig, tot twee boeten f 5 of 2 dagen hech tenis voor elke boete, met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling der paesjouw. 13 J. de H. en W. K. beiden te Bolsward, wegens het bevisschen van eens anders visch water zonder voorzien te zijn van een daartoe betrekkelijke akte en van een schiftelijk bewijs van vergunning van eigenaar of rechthebbende, ieder tot twee boeten van f 10 of 2 dagen hech tenis voor elke boete, met verbeurdverklaring der dobbers. Tevens alle veroordeelden in de kosten van het rechtsgeding, invorderbaar ook bij lijfsdwang. V r ij gesproken: D. V. te Makkum, gedagvaard wegens het ver storen der orde in het openbaar, terwijl hij zich in staat van dronkenschap bevond. Het stoomschip „W. A. Scholten,'* kapitein Taat, Zaterdag des ochtends te 7 uren, van Rot terdam naar New-York vertrokken, met 160 pas sagiers en 54 man equipage, is Zondag ochtend by Dover gezonken door aanvaring. Ongeveer vijftig der opvarenden van de „W. A. Scholten” zijn gered door het Eng. stoomschip „Ebro”. Een vreeselijke zelfmoord had in den nacht van Zaterdag op Zondag te Amsterdam plaats. De schildwacht, een soldaat van het 7e regi ment, in de Plantage-Doklaan, schroefde de beu- gelkrop van zijn geladen geweer los, zoodat hij met den voet den trekker kon overhalen, plaatste den loop in den mond en drukte de haan over. Een agent van politie, die tusschen 12 en 2 uur daar de ronde deed, struikelde over het lijk van den ongelukkige en liet het naar *t hospitaal brengen. De aanleiding tot deze verschrikkelijke daad is nog onbekend. In geen jaren was er op het land zoo wei nig handel in aardappelen als thansschippers of kooplieden komen niet opdagen, zoodat de boeren genoodzaakt zijn te kuilen van prijsno- teering hoort men hoegenaamd niets. Zaterdagochtend was bij een landbouwer uit de Hoven op de markt te Zutfen puik best rundvleesch te koop tegen f0.20 per half kilo vleesch met been, f0.25 per half kilo zonder been. In een oogenblik was zijn voorraad uit verkocht, doch de man heeft het voornemen ge regeld met rundvleesch de markt te blijven be zoeken. Te Terschelling moet voor den Raad eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren P. Houtkooper en Cupido. Men schrijft uit IJmuiden „Weldaad van het kapitaalVisschers, die vroeger te IJmuiden geen vierhonderd schel- visschen konden koopen, koopen thans geheele sloepen, inhoudende 3000 a 4000 zulke visschen. Vroeger ontbrak het hun aan geldthans, nu de heer Arnold zeer veel visschers dit wekelijksch voorschiet, niet. Het gevolg dezer menschlie- vende daad is dezedat de vischhandel hier een hoogte genomen heeft, die anders nooit bereikt geworden was.” Uit Ede meldt men Hoe gevaarlijk het is, als men een verwonding heeft, een ziek beest te slachten, bleek deze week weer alhier. De slachter G. J. had eene wonde aan zijn arm bij het slachten eener koe bemerkte hij, dat zijn arm buitengewoon opzwolhij werd wel dubbel zoo dik, evenals de vingers. Spoedig werd do man naar het ziekenhuis te Arnhem getranspor teerd. Hoewel zich koud vuur heeft vertoond aan den arm, weet men nog niet zeker, of hij dien zal moeten missen. Wat de onvriendelijke ontvangst, den nieuw- benoemden burgemeester van Hemelumer Olde- phaert en Noordwolde bijzijn installatie te beurt gevallen, niet verschoont, doch verklaart, is zoo meldt men de omstandigheid, dat de ver ontwaardigde oudste wethouder, timmerman van zijn ambacht, zelf gesolliciteerd had naar de burgemeesters-betrekking. Arnh. Ct. De wed. Du Bois te Breda, die 11. Don derdag met zooveel opgewektheid haar lOOen verjaardag vierde, zou bijna haren roem niet overleefd hebben, daar zij den volgenden mor gen met blootej voeten op straat werd aange troffen, jammerende dat bij haar brand was ont staan. Dit bleek echter niet het geval te zijn, maar hare 70-jarige dochter had, vóór deze was uitgegaan, eene stoof op de kachel gezet, om die voor hare moeder te verwarmen. De stoof nu was aan het schroeien gegaan, en de daar door ontstane rook had bij de honderdjarige het denkbeeld van brand doen geboren worden, waar om ze ongekleed het bed verlaten en zich zoo naar buiten begeven had. De masten van de „W. A. Scholten” zijn zicht baar met laag water, zuid-oost van den Admiralty pier van Dover. De lijken van den tweeden hofmeester en van een kind der familie Schatsneider zijn te Dover aangebracht. Er waren, naar men aan het U. D. schrijft, slechts weinige Nederlanders onder de passagier en van één hunner, den heer L. Geusen uit Rot terdam, weet men, dat hij onder de geredden behoort. De namen van de twee vrouwelijke le klasse passagiers de Nederlandsche dames A. de Vijver en L. Gerhing, komen niet voor op de door de Stoomvaartmaatschappij ontvangen lijst van de geredde personen. Voor zeven-achtsten waren de passagiers Duitschers. De bemanning bestond uitsluitend uit Neder landers, voor verreweg het meerendeel huisva ders. Kapitein Taat, onder wiens kommando het stoomschip stond en die hoogst waarschijnlijk tot de omgekomenen behoort, was een bekwaam gezagvoerder en een man die zeer in aanzien stond. Reeds vroeger heeft deze kommandant een stoomschip door aanvaring verloren. Vele booten zijn naar de plaats des onheils gezonden, om te trachten de schipbreukelingen, die nog in leven mochten zijn, te redden. De later ontvangen telegrammen melden nog dat 12 lijken aangespoeld zijn waaronder de kajuitspassagier Blanc, de eerste officier en de 4e machinist. Door de nabijheid van 2 zeilschepen is de mogelijkheid dat meerderen gered zijn niet uit gesloten, vooral als men weet dat de le machinist b.v. 14 Duitsche mijlen van Dover geland is. Het schip had o. a. een lading tabak in tot de waarde van pl. m. 7 ton. stone, wiens stem zeer is verzwakt, eenigen tijd in Midden-Frankrijk gaan door brengen. Men houdt zich in Ierland zeer bezig met de redevoering die Lord Hartington den 29en dezer te Dublin zal houden tegen Parnell Gladstone. De Parnellisten hebben het huis van James Tal bot Power verbrand, omdat hij aan Lord Har tington gastvrijheid verleende. Er waren, zooals reeds bekend, ernstige maat regelen genomen tegen meetings op Trafalgar Square te Londen op Zondag. Een deputatie der radicalen werd bij den Minister Matthews toegelaten. Deze zeide, dat hij alle meetings op Trafalgar Square streng zou tegengaan, omdat zij hinderlijk zijn voor de openbare veiligheid, doch de meetings in Hyde Park zouden worden toegelaten De „Daily News” keurde ook de meetings op Trafalgar Square af, doch spoorde niettemin de radicalen aan in Hyde Park te protesteeren tegen de gevangenhouding van O’ Brien. De dag van Zondag liep rustig af. De radi calen, ongeveer ten getale van 15,000, kwamen in Hyde Park bijeen, waar geprotesteerd werd tegen de gevangenhouding van O' Brien en de wijze waarop de overheid het recht van verga dering schendt. Frankrijk. Op voorstel van het Handels- ministerie, is door den Minister van Openbare Werken aan de spoorweg-administratiën in Frank rijk aangeschreven verminderde vrachtprijzen te heffen voor het vervoer van voorwerpen, bestemt, voor de wereldtentoonstelling in 1889. Uit het stedelijk schoolmagazijn te Parijs blij ken allerlei goederen ontvreemd te zijn. Van de rekeningen en facturen over het loopende jaar is geen spoor te vinden, zoodat men niet nauwkeurig kan nagaan wat er ontbreekt. De prefect heeft een onderzoek ingesteld en verschei dene werklieden zijn verhoord. In het volgend nommer van dit Blad zal worden opgenomen een verschillende St. Nicohas-Etalages te dezer stede, waarin bij voorkeur op die firma’s de aandacht zal worden gevestigd, welke in hetzelfde Blad eene advertentie plaatsen. Voor eene spoedige toezending houden wij ons aanbevolen. Firma B. CÜPERUS Az. §-0-§— Bij Koninklijk besluit van 15 November j.l. is bepaald, dat Op den 3 Osten November des na middags ten 12 ure, de elf Wetten (opgenomen in de Nos. 183193 van het Staatsblad van 1887), die met de onveranderd geblevene, de grondwet uitmaken, in eene plechtige openbare zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden en van ieder der gerechtshoven der arrondissements rechtbanken door de griffiers zullen worden voorgelezen en alzoo plechtig afgekondigd, van welke voorlezing proces-verbaal zal worden opgemaakt alsmede dat deze publicatie op het- uur in iedere gemeente zal afgelezen van de puie deur van het huis der dag dus en dat uur, zal het Neder landsche volk geacht worden in kennis te zijn gesteld, met de door de regeering, in overleg met de twee kamers der Staten-Generaal herziene en door Z. M. den Koning bekrachtigde grond wet. Die van 1848 is dan na een bijna veertig jarig bestaan afgeschaft. Dit feit, dat ongetwijfeld voor de toekomst van ons volk van hoog ernstige beteekenis zal blij ken te zijn, is, na een eerste mislukking, bij vernieuwing door de kamers ter hand genomen en ten slotte tot stand gekomen, echter niet, dan nadat in de Tweede Kamer is bepaald, dat het Zesde Hoofdstuk, betreffende den Godsdienst, onveranderd zal blijven en door de Eerste, dat ditzelfde geschieden zal met het Tiende, dat het Onderwijs regelt. Omtrent de wijziging van het Achtste, de defensie, bestond bij een deel der Eerste groot bezwaar, maar ten slotte hebben eenige dier leden toegegeven en zoo zal dan nu voortaan de zee- en landmacht bestaan uit vrij willig dienenden en uit dienstplichtigen, terwijl de wet den verplichten krijgsdienst zal regelen en de nationale militie, zooals deze in de Artt. 180183 was geregeld, vervalt. Het tot stand komen dezer herziene grond wet is door het volk met merkwaardige kalmte opgenomen, het heeft tot nog toe gezwegen. De Ministerraad heeft, echt Nederlandsch, met een feestmaaltijd het groote werk bezegeld en de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ten zijnen huize zijne ambtgenooten nog eens aan een feestdisch vereenigd, waar hem zeker de eere zal zijn gegeven, die hem in de hoogste mate toekomt, want aan zijn beleid en schran derheid, is de verkregen uitkomst voor verre het grootste deel te danken. Of aan den 30sten November een eenigzins feestelijk karakter zal worden gegeven, of de vlaggen van de openbare gebouwen zullen wap peren, of de klokken zullen luiden, is niet bekend, ’t Zou niet onpassend zijn, als de aandacht der natie, op soortgelijke plechtige wjjze, werd ge vestigd op eene gebeurtenis, zoo merkwaardig als deze. *t Is echter niet onwaarschijnlijk, dat de „plechtige afkondiging” in eenige openbare zit tingen van gerechtshoven en rechtbanken, de voorlezing der publicatie van de puien en voor de deuren der gemeentehuizen, het eenige wezen zal, waardoor officieel dit feit den volke zal worden bekend gemaakt. Dan zal dus ons stadhuisklokje een wijle ge luid worden, een enkele voorbijganger zal mis schien een oogenblik stilstaan. Zoo zal het elders evenzeer gaan en haast ongemerkt zal de nieuwe grondwet, men vergeve mij het oneer biedige woord, bij de natie zijn ingesmokkeld. Toch zal die grondwet in meer dan een opzicht haar invloed doen gevoelen, de toestand des volks kan en zal door haar in menig opzicht worden gewijzigd. Het ligt niet in mijne bedoe ling dit in bijzonderheden reeds nu aan te wijzen, al zou het mogelijk zijn. In één opzicht echter zal al zeer spoedig eene hoogst belangrijke verandering tot stand komen. Eene geheel nieuwe volksvertegenwoordiging zal door een geheel nieuw kiezerspersoneel worden verkozen. Het ledental der beide kamers zal aanmerke lijk worden vergroot. In beide zullen eenige nieuwe leden zitting nemen, *t geen vooral voor de eerste kamer van beteekenis is, want deze bestond tot heden uit 39 leden en zal voortaan 50 leden tellen, terwijl de tweede, die nu 86 leden telt, tot 100 zal worden gebracht. Het cijfer der nieuwe kiezers, dat nog niet met zekerheid is op te geven, zal ongetwijfeld met eenige hondderdduizenden worden vermeerderd. Beide Kamers hebben voortaan, zoowel ieder afzonderlijk, als in vereenigde vergadering, het recht van onderzoek (enquête), te regelen door de wet, welk recht tot nu toe alleen aan de Tweede Kamer toekwam. De beperkende bepaling, waarbij geestelijken en bedienaren van den godsdienst, als zoodanig, geen leden der Tweede Kamer mochten wezen, is vervallen. Om lid der Eerste Kamer te kunnen zijn, moest men tot heden uitsluitend behooren tot de hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belas tingen, volgens de nieuwe grondwet zullen ook kunnen benoemd worden, zij die „eene of meer hooge en gewigtige openbare betrekkingen, bij de wet aangewezen, bekleeden of bekleed hebben.” De kiesdistricten, bijna overal in enkelvoudige opgelost, erlangen daardoor geheel nieuwe gren zen en dit zal op den aard der kiezers gewis van grooten invloed zijn. De tegenwoordige kamers worden, als de be groetingen voor 1888, zoover noodig, zijn goed gekeurd en eenige onvermijdelijke ontwerpen van wet zijn aangenomen, ontbonden. Zij sterven na welvolbrachten arbeid. De verkiezingen voor de nieuwe kamers moe ten plaats hebben binnen vier maanden na de afkondiging der grondwet. Wanneer men, voor *t oogenblik, slechts op dit een en ander de aandacht vestigt, dan blijkt, dat deze grondwet reeds aanstonds haar invloed oefenen zal en dat de natie goed doen zal, door te toonen, dat de kalmte waarmee zij is ontvangen, gevolgd wordt door wakkerheid en werkzaamheid bij de toe passing. Is er drukte op de kantoren der ont vangers van de belastingen met het opmaken der kiezerslijsten, er mag ook wel leven komen onder het oude en nieuwe kiezerspersoneel. M E. van der MEULEN. Engeland. De vrienden van O’Brien heb ben een nieuw stel kleeren in zijn gevangenis weten te brengen. Een onderzoek naar de da ders wordt ingesteld. Volgens de „Manchester Guardian" zal Glad- Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1