NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD WORSERADRBX St. Nicolaas. 1 j 1887. Zes en Twintigste Jaargang. No. 48. VOOR DONDERDAG 1 DECEMBER. BUITENLAND. BINNENLAND. e> ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. l nooten niet mag aanvallen. Hij stelde den Czaar rechtstreeks den casus foederis voor oogen. De Czaar verklaarde er akte van te nemen, dat Duitschland de verplichtingen, die het bij verdrag heeft op zich genomen, ernstig opvat, en vulde zijne verzekering, dat hij Duitschland niet wilde aanvallen, noch aan een aanval van andere zijde deelnemen, hiermede aan, dat hetzelfde ook ge heel voor Oostenrijk gold, vooropgezet zooals vanzelf spreekt, dat van die zijde geen provocatie tegen Rusland zoude plaats hebben. De hoopvolle zin wordt door dit laatste voor behoud op de in de diplomatie gebruikelijke wijze getemperd. Het valt, men weet het bij ervaring niet moeielijk, op het gunstige oogen- blik eene provocatie des noods uit te lokken. Met afwisselend geluk werd voor den drang naar roem en voordeel in verschillende onderne mingen een afleiding gezocht, niet altijd met de bedaardheid en voorzichtigheid, die Jules Grévy onderscheiden. De expeditie naar Tonking, Madagascar en Australië hebben zware offers aan geld en bloed gekost, zonder groote voor- deelen op te leveren. Beter slaagden de Fran- schen in Tunis, maar hunne vestiging daar werd opgewogen door de vernietiging van den Fran- schen invloed in Egypte. Dat de betrekkingen met het buitenland onder Grévy zijn verbeterd, kan men niet zeggen; maar hier was alweder de natie zelve de schuldige. Het behoefde geen reden te zijn om hem zonder verdediger te laten. Te Parijs staan mogelijk ernstige gebeurtenis sen voor de deur. De spanning is er tot eene hoogte opgezweept, welke zeer gevaarlijk kan worden. Zondag werden door de revolutionairen ver schillende vergaderingen gehouden. Die in de zaal-Favier werd door 3000 personen bijgewoond. Aan de orde waren de volgende puntennoch Dictatuur noch Presidentschapverderde par lementaire verwarring, de sociale oorlog en de noodzakelijkheid eener nieuwe revolutie der werklieden, evenals in 1789. Heftige aanvallen werden gericht tegen Grévy, tegen Ferry en het Parlement. Na een zeer stormachtige discussie, waarbij de omwenteling werd gepredikt, werd ten slotte toch eene motie van orde aangenomen, waarin de vergadering zich voor het oogenblik tegen eene revolutionaire beweging verklaarde. De onthullingen der Köln. Zeil, betref fende hetgeen bij het onderhoud tusschen den Duitschen Rijkskanselier en den Russischen Keizer is aan het licht gekomen, worden thans geëxploiteerd om als bewijs te dienen voor de onjuistheid der beschouwing, dat de troonrede, waarmede de Duitsche Rijksdag is geopend, doelen zou op een nabijzijnden oorlog tusschen Rus land en Oostenrijk. Over het onderhoud van Bismarck met den Czaar geeft de Pesther Lloyd, die door het Weener Kabinet dikwijls gebruikt wordt tot het doen van mededeelingen, een lang verslag, waar aan het volgende ontleend is Nadat Bismarck zijne verontwaardiging over de in de omgeving van den Czaar gepleegde vervalschingen had te kennen gegeven, verzekerde Czaar Alexander ten stelligste, dat hij in het algemeen de handhaving van den vrede wenschte en thans zeer gaarne de verzekering herhaalde, dat het hem noch in den zin kwam Duitschland aan te vallen, noch deel te nemen aan eene tegen Duitschland gerichte coalitie. Bismarck verzocht, dat de Czaar ook denken zou aan de door Duitschland gesloten allianties, en maakte er geen geheim van, dat, wie met Duitschland in vrede leven wil, ook Duitschland’s bondge- HET VERGAAN DER „SCHOLTEN.” De Coroner’s Jury heeft in zake de verdron kenen der „W. A. Scholten” Zaterdagmiddag uit gesproken, dat de verdrinking heeft plaats ge vonden door de aanvaring der „Scholten” met de „Rosa Mary”, terwijl deze geankerd lag nabij Dover. De gezworenen oordeelden, dat de ka pitein en de officieren der „Scholten” eene fout hebben begaan door geen rekening te houden met de sterke strooming der zee, toen zij be proefden de „Rosa Mary” voorbij te stoomen. Een der Juryleden maakte de opmerking, dat eene mailboot van de klasse der „Scholten” be tere sloepen behoorde te hebben. De jury prijst de menschlievende pogingen van den kapitein en de bemanning van het stoomschip „Ebro,” waardoor veel menscbenlevens gered zijn. De Coroner deed de jury opmerken, dat de nala tigheid der officieren van de „Scholten” alsnog onbewezen is, en ried der jury aan, de beslis sing over dit punt liever aan anderen over te laten Op grond van dezen raad werd de des betreffende zinsnede uit het verdict weggelaten. De Coroner deed nog de noodzakelijkheid uit komen, dat in gevaar verkeerende schepen nood signalen bezigen, welke niet elk misverstand uitsluiten. Coroner verklaarde het verder noodig er op te wijzen, dat er vele noodlottige misverstanden ontstaan door verkeerde opvatting der noodsig nalen van schepen, hetgeen spreker herhaalde lijk gebleken is. Doorgaans worden door in nood verkeerende vaartuigen vuurpijlen opgela ten die echter iederen nacht op de kusten waar genomen worden, zoodat zij niet meer de aan dacht trekken. De Coroner zeide te hopen, dat de ramp van de „Scholten” de Britsche Regee- ring moge nopen het hare te doen, teneinde de aanneming te verzekeren van bepaalde signalen door in nood verkeerende schepen, die niet mis verstaan kunnen worden. Een zaak van zeer veel gewicht voor hen die de zee bevaren zegt de „Scheepvaart” is bij het ongeluk met de „Scholten” aan het licht gekomen. Het is van algemeene bekendheid dat er tusschen de seinen, die eene aanvaring of iets anders aanduiden, zoo weinig verschil bestaat, dat men die niet van elkander kan on derscheiden. Het schijnt dat de seinen, gege ven aan boord van de „Scholten” gehoord zijn door sommige bootslieden, nabij de Admirality Pier, doch niet werden beschouwd als iets van ernstige beteekenisen daar het op een mijl of vier, vijf afstand was, deed men de moeite niet om van wal te steken. Dit is een zaak van groot ge wicht voor zeevarenden. De bootslieden te Dover en aan de Engelsche kust klagen er over, dat zij dikwijls, beantwoordende aan de gegeven seinen, van wal staken, doch na een mijl of twee, drie geroeid te hebben terug, konden keeren, daar hunne diensten niet verlangd werden. Bolsward. Heden wappert van liet Stadhuis de vlag. Van de puie van het Gemeen tehuis wordt den volke verkondigd, «lal op dezen dag, 30 ilovemher 1889, des middags ten 13 ure, de nieu we grondwet is in werking ge treden. Bolsward. De heer E. I. W. KOCH, vroe ger Predikant te Middelburg, heeft het voorne men eene rondreis door Friesland te maken, ten einde de zaak der afschaffing van den sterken drank, ook in dit gewest, te bespreken. Het eerst zal hij ter dezer stede in „de Doele” optreden, den 8sten December des avonds ten 8 ure. De toegang zal vrij zijn en het feit, dat de heer Koch, die al zijne krachten wijdt aan de behartiging van volksbelangen in het algemeen, nu ook voor deze zaak een lans wenscht te breken, moge hem een gehoor verschaffen uit alle rangen en standen onzer burgerjj. Bolsward. De lezing van den heer Justus van Maurik alhier den vorigen Donderdag gehou den, heeft aan het tallyk opgekomen publiek een hoogst aangenamen avond verschaft. Werken, welke men gaarne leest door den auteur zelf te hooren voordragen, verhoogt het genoe gen. De verschillende karakters daar in voor komende komen dan geheel tot hun recht. Ieder aanwezige stemde dan ook in, met het woord van hulde en dank door den voorzitter der Rederijkerskamer „Gysbert Japicx” aan het slot den heer v. Maurik toegesproken. De heer Th. II. van tier Heulen biedt in zijn, naar de eischen des tijds ingericht magazijn van Ijzerwaren veel aan, hetwelk ge schikt is voor huishoudelijke geschenken. Dege lijke werktuigen vindt men er in ruime keuze, van grootere en kleinere afmetingen. In de ver schillende Sigarenmagazijnen waarvan wij alleen noemen die der HH. HieniStra, Bijlsnuv Keilman, P.J. «Ie Boer, Wester- baan, &errilsnia e. a. vindt men een rijke sorteering van fijne en gewone soorten in sierlijke verpakkingen; voor Heeren zeker een aangenaam St. Nicolaas cadeau. We wenschen allen een ruim debiet, ieder kan van prima kwaliteit ver zekerd zijn. De in geheel onze provincie gunstig bekende Bakkerij van den heer J. Hommes en de nieuwere zaken van de heeren Smith Propsti*a, «le Wint wedijveren in ruime verscheidenheid van alles wat den smaak streelt en het oog bekoort, Surprises in chocolaad en suiker. Marsepijnletters, Taarten, Suiker en Taai zullen zeker ook nu weder opwekken tot druk bezoek en koopen, en bij eenigen hunner om door loten het een en ander van al dat be geerlijke te verkrijgen. Wij wenschen den gelukkigen winnaars sma kelijk eten en een goede maag en den onderne mers een voordeelige St. Nicolaas. Het was ons niet mogelijk op alle uitstallin gen van meer of minder beteekenis te wijzen, want het is werkelijk een genot, in den avond, langs verschillende winkelramen te gaan en te zien hoe, bij in overvloed aangebracht licht, als bij IVartna het goud- en zilver schittert, bij Ijiintei*, Firma Jakles, Flotlow, Stockmann, Sclirakamp e. a. de zachte kleuren der wol, de fijne kant en tal van andere stoffen, op smaakvolle wijze zijn opge hangen of dooreengestrengeld. t In de vergadering van volmachten van Wonseradeels Zuiderzeedijken is metalgemeene stemmen herbenoemd tot secretaris-ontvanger de heer P. Peereboom, terwijl de heer T. H. Kingma te Makkum werd herbenoemd als plaats vervangend lid van het dijksbestuur. Verder werd besloten de door het dijksbestuur voorge dragen onderhoudswerken voor 1888 goed te keuren, waaronder voorkomt het maken van vier welputten met drinkstoepen aan den zee dijk, ten behoeve van het aldaar grazend vee. Bij heerschende droogte vooral belooft dit werk een groote verbetering. Bolsward 27 November. Het Logement „de Eensgezindheid” staande aan het Hengstepad alhier, waarin ook handel in aardappelen en kruidenierswaren werd uitgeoefend, is heden nacht door brand vernield. In ruim 2 uren was al het brandbare verteerd. De afgebroken gasleiding werd met veel moeite en niet zonder gevaar door den gasfitter, U. van der Laan, gestopt. Het pand was verzekerd in de brandwaarborg maatschappij te ’s Bosch, de inboedel in die van Achlum. Gelukkig konden de vier aanwezige brandspuiten de belendende gebouwen voor brand bewaren. Bolsward, 30 Nov. In de gisterenavond gehouden raadsvergadering werd aan de Wed. J. IJ. Galema toegestaan om rails te leggen dwars over den Hichtumer weg, en werd den heer Banning f 100 verhooging van salaris toegekend als stadsgeneesheer. Daarna werden goedgekeurd het voorstel van Burgemeester en Wethouders om het nieuwe plein bij de „Zwaanfjespost” den naam te geven van Markt plein, de namen der buitenbuurten te bekorten, en de wijziging in het reglement van het Wees huis. Vervolgens kwam aan de ordede ver- eeniging van Burger- en Tusschenschool, met de motie van den heer Vos, om alleen in be ginsel aan te nemen, dat deze scholen ver- eenigd zullen worden, met een amendement van den heer Eerdmans, om het gebouw en terrein van de Tusschenschool te onderzoeken en een premie uit te loven voor het beste plan van verbouwing. Na eenige discussie werden motie en amendement beide aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, de heeren Oosterbaan, P. J. de Boer, IJ. T. de Boer en Jelgersma. Eindelijk werden de aanbevelingen en voordrachten aangeboden voor periodieke aftreding. a. Gasthuis. Buitengewone vacature door het overlijden van den heer S. Lijcklama A Nijeholt. Gasthuisvoogden stelden hiervoor op de voordracht de heerenK. van Ringh en R. Smits, waaraan door Burgemeester en Wet houders zijn toegevoegd de heeren W. A. Peere boom en J. H. Kingma. b. Weeshuis. Ingekomen van heeren wees huisvoogden de heeren D. J. Brouwer (aftr. voogd) en Th. H. van der Meulen, waaraan het dage- lijksch bestuur de heeren H. Veen Pz. en K. H. Laagland toevoegde. c. Armenhuis. Geen aanbeveling ingekomen. Het dagelijksch bestuur plaatste de heeren A. Bouma Hz. (aftr. voogd) en B. Bölger op de aan beveling. d. Stadswerkinrichting. Worden aanbevolen de heeren R. F. Feenstra (aftr. lid) en II. v. d. Oever. e. Stadsspaarkas. Worden aanbevolen de heeren H. Schoonhoff (aftr. lid) en P. Albada Jelgersma. f. Plaatselijke Schoolcommissie. Op de aan beveling worden geplaatst de heeren K. van Ringh (aftr. lid) J. R. A. Donker en Th. v. d. Meulen. De benoemingen zullen in de volgende ver gaderingen geschieden. Ten slotte bracht de heer Feenstra mede na mens zijn mede-Wethouder dank en hulde aan den Burgemeester voor zijn raad en daad, en aan de wakkere houding der brandweer tijdens den brand in den nacht van Zaterdag op Zon dag j.l. Kimswerd, 28 Nov. 1887. Zaterdagavond hield de Ijsclub „Kimswerd” hare jaarlijksche vergadering. Na ’t inbrengen der verslagen, waaruit bleek dat ’t ledental gelijk gebleven en er f 151,47 in kas was, werd overgegaan tot wij ziging van ’t reglement. Eene groote ver andering werd hierin gebracht, ’t Bestuur zal voortaan ook als keurmeester fungeeren. „IJs en weder dienende,” zal er eerst eene rijderij onder mannen worden gehouden. f ’t Is thans vrij zeker, dat de stoom- zuivelfabriek alhier zal worden opgericht. Eene commissie is reeds benoemd tot ’t zoe ken van een geschikte plek gronds. De Amsd. Ct. steekt terecht den draak met een gemeentelijke verordening tot voorkoming van brandgevaar in schouwburgen, wijl men die verordening handhaaft tegenover een inrichting, die veel beter is dan door de verordening wordt voorgeschreven. In een theater van eene onzer grootste steden was nameljjk een nooddeur ge sloten met een spanjolet, zoodat ze in geval van nood door een duimdruk was open te krijgen. De verordening wilde echter, dat de deur ge grendeld zou zyn, en alzoo geschiedde, ofschoon het gevaar bij brand door de vertraging, om de deur geopend te krijgen, voor de vluchtenden veel grooter wordt. Dat men tegenover minder goede inrichting zich aan de verordening houdt, is zeker plicht, maar tegenover betere zou het zeker verstandiger wezen, om toe te geven en de verordening liever te wijzigen. De 5e December nadert, de verschillende ma- gazijnhouders en winkeliers herinneren ons daar aan door hunne advertentiën en strooibilletten. Wij verplaatsen ons in onze kinderjaren, en die herinnering is zeker allen aangenaam, wij den ken aan lateren tijd, toen we op dien dag aan onze vriendinnen en vrienden in het geheim sur prises zonden en deze ook gaarne aldus ontvin gen. Thans nu vele jeugdige verwachtingen ge bleken zijn zeepbellen te zijn geweest, is het toch nog een genoegen aan dien heerlijken dag herinnerd te worden. Wij gaan voort in de eerste plaats de jeugd te verblijden, en dan ook nog familie en kennissen een surprise te doen toe komen. Hoe langer hoe meer hoort en ziet men het verblijdend verschijnsel, dat ook de kinderen van arme ouders dien dag niet vergeten wor den. Werken we allen daartoe mede, opdat meer en meer ondervonden worde, hoe eigen vreugd wordt verhoogd, door het geluk van anderen te bevorderen. Onze winkeliers hier ter stede gaan met den tijd vooruit. Zij voorzagen zich ook dit jaar van veel nieuws, degelijk, nuttig en lekker. Wij wenschen hun succes. Al zijn de tijdsom standigheden niet rooskleurig te noemen, de we tenschap dat ieder, al is het ook wat minder roijaal dan wel vroeger kon geschieden, toch met St. Nicolaas wat wil en moet koopen, zal hen zeker ook nu ten goede komen. Voor verscheidenheid is door allen gezorgd, getuige ons onderstaand overzicht. Wij beginnen met het middelpunt onzer stad. Daar is het sedert kort geopende maga zijn van de HH. P. .1. Feniicina Zonen. Een keurige voorraad van alle mo gelijke Uurwerken, ruime keuze ook van Baro meters, Thermometers enz. is daar uitgestald. Voor veel en voor weinig geld koopt men soliede ar tikelen. In den Goud- en Zilverwinkel van de zelfde firma aan de Dijkstraat is mede een ruime keuze artikelen geëtaleerd, waarvan vele voor geschenken geschikt, niet van tijdelijke maar van blijvende waarde. Wij wenschen dier firma veel bezoek en debiet. Bij de tegenwoordige korte dagen gevoelt ze ker ieder de waarde van verlichtingsartikelen. De heeren II. Oosterbaan Co. H.J. Vos en S II. I>(jkstra hebben gezorgd hiervan een groote keuze in voorraad te hebben in ele gante en doelmatige vormen, practische geschen ken voor ieder. De magazijnen van genoemde heeren bevatten tevens ruime keuze van huis houdelijke artikelen, die in ieder gezin welkom zullen zijn en verder een grooten voorraad kin derspeelgoed en aanverwante artikelen. Voor ieder is er wat voorhanden, voor rijke en arme kin deren. Een druk bezoek en flinke nering be- loone hunne ondernemingen. De voorraad in de bekende winkels van den heer S. Pekema, der dames V. en «I. J. van der Hoek en anderen, lokken tot koo pen uit. Men wordt er bijna verlegen om een keus te doen uit de groote verscheidenheid van dames en heeren modeartikelen, zakdoeken, muts jes, kapertjes, surprises en wat niet al. De bil lijke prijzen, nette bediening en prima kwaliteit in aanmerking nemende, raden we ieder een bezoek aldaar aan. De eenige winkel alhier uitsluitend in Mandenwerk, van den heer W. van «Ier Heulen is mede een bezoek overwaard tal van nuttige voorwerpen, zeer ge schikt voor huiselijk gebruik zijn aanwezig en billijk in prijs, en zullen zeker bij velen den kooplust opwekken. De gunstig alhier en in de om streken bekende Boek, en Papierhandel van den heer 14. Falkena Hz. is ook weder dit jaar ruim voorzien van alles wat tot zijn vak behoort. Rijk is de keuze in Luxe post, elegante Photografien, prentwerken, kinderboeken en prenten, gezelschapspelen enz. Ook vinden wij in dien winkel een uitgebreide collectie Kin derspellen in doozen, (zie verder advertentie) alle zaken die nog lang na St. Nicolaas waar de houden. De bezichtiging van een en an der is het bezoek waard, koopers komen er dan Beker. ;i Bolswardschc Courant 3 i S <1 -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1