NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD Bïï WOKSRRADOL binnenland. 1887. Zes en Twintigste Jaargang. No. 49. VOOR DONDERDAG 8 DECEMBER. KIESBEVOEGDHEID. BUITENLAND. ft S* k Aanwijzing der grondsla gen van de belasting. 1. Wegens de huurwaarde. 2. Wegens enz. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Bedrag der belasting wegens iederen grondslag. ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Frankrijk. Belangrijk zijn zeker de za ken, die zich in de laatste dagen in Frankrijk hebben voorgedaan. Geheel Europa had de oogen op Parijs gericht, in angstige spanning de din gen afwachtende, die komen zouden. De keuze van een president, na het aftreden van Grévy is kalm geëindigd, dank zij de keuze die werd gedaan. Zaterdagmiddag kwam te Versailles het Con gres bijeen, om den nieuwen President te kiezen. De voorzitter van den Senaat, de heer Loroyer, leidde het Congres. Dadelijk werd tot stemming overgegaan. Bij de eerste stemming werden van de 849 stemmen uitgebrachtop Sadi Carnot 303, Ferry 212, de Freycinet 76, generaal Saus sis 140, generaal Appet 72, Brisson 26 en Floquet 5 stemmen. Ferry en de Freycinet trokken hunne candidatuur in, waarna bleek dat Sadi Carnot was gekozen tot President der Fransche Republiek met 616 van de 842 uitgebrachte stemmen. Die keuze valt bizonder in den smaak van het Fransche volk. Sadi Carnot toch staat be kend als een waardig republikein. Hij is vijftig jaar oud en, even als zijn grootvader en vader, streng republikein de naam Carnot is in Frank rijk algemeen bekend en geacht. Marie Frangois Sadi Carnot werd te Limoges in 1837 geboren en studeerde voor ingenieur. Hij was achter eenvolgens in 1876 lid der Kamer, in 1878 onder secretaris bij openbare werken, van 18801882 minister van openbare werken en thans is hij tot de hoogste betrekking in Frankrijk opge klommen. Door zijne keuze is te Parijs alles rustig gebleven. Sadi Carnot heeft Zondag avond zijn intrek in het Elysée genomen en zijn ambt aanvaard, waarna de ministers, volgens gebruik, hun ontslag namen. De Parijsche gemeenteraad heeft eene zitting gehouden, waarin het zeer onstuimig is toegegaan. Er bestaat namelijk eene onderaardsche gang tusschen het Raadhuis en eene kazerne, die lan gen tijd verstopt was en die de kolonel der garde républicaine dezer dagen heeft doen ontruimen, om den doorgang mogelijk te maken. Hierover nu heeft de voorzitter van den gemeenteraad, de heer Hovelacque, den prefect geïnterpelleerd, daar hjj hierin een maatregel zag tegen de Pa rijsche bevolking. De prefect antwoordde dat hij gehandeld heeft op last der Regeering. Het Journal Officiel deelt mede, dat president Sadi Carnot in den onder zjjn leiding gehouden ministerraad, den ministers, die hun ontslag had den aangevraagd, verzocht heeft voorloopig hun ambt te blijven vervullen, tot afdoening der loo- pende zaken. De president zal geen besluit nemen betref fende de samenstelling van een nieuw ministerie, voordat hij de voorzitters van de Kamer en den Senaat, benevens de leiders der partijgroepen hooft Eene sprekende schets van de wijze, waar op de overtredingen enz. bij het kantongerecht behandeld worden, gaf het Handelsblad in zijn nommer van Woensdag. Negen en een halve maand duurde het eer een jongen de volle straf had ondergaan voor de overtreding eener politie verordening hij had met een melkwagentje over een trottoir te Amsterdam gereden Zulke feiten zijn geenszins zeldzaam en het Hbl. acht het dan ook noodig, dat er verande ring komt in de omslachtige strafprocedure voor een kantonrechter. Er zijn 106 kantonrechters, aan wie door de wet niet weinig werk gegeven is. De eenvoudigste zaak ter wereld wordt met niet veel minder omzichtigheid behandeld dan eene ernstige mis daad. En wat doen de beklaagden Zij blijven weg en laten zich bij verstek veroordeelen. Van de 74,672 beklaagden bleven gedurende 1886 niet minder dan 45,635 of 61,2 pet., afwezig. Bij de aanhaling van dergelijke cijfers vraagt het Hbldr. Zou er geene vereenvoudiging mogelijk zijn van de behandeling der eenvoudige strafzaken, die tot de competentie des kantonrechters behooren? Bij andere volken is deze vraag practisch reeds bevestigend beantwoord. In Frankrijk is sinds 1863 bepaald, dat bij alle wanbedrijven na ont dekking op heeterdaad de dader terstond ter terechtzitting kan worden gebracht. In Engeland, in het bijzonder te Londen, kent men police-courts. In Duitschland treffen we de Strafbefehle aan. Dit laatste stelsel zou het Hdbl. verkiezen. Stel Jan heeft een misdrijf gepleegd, dat volgens art. 44 R. O. tot de kennisneming des kanton rechters behoort. Een agent van politie maakt proces-verbaal er van op en zorgt, dat dit het Openbaar Ministerie bereikt. De ambtenaar zendt het met zijn requisitoir eisch van de op te leggen straf naar den rechter. Is deze het met het O. M. eens, dan vaardigt hij een straf- bevel uit, dat is: hij verklaart, dat Jan tot zoo veel dagen gevangenisstraf of zooveel gulden boete wordt veroordeeld. Hij laat den beklaagde dit aanzeggen (beteekenen) met bijvoeging, dat het vonnis zal worden uitgevoerd, ais Jan niet binnen 8 dagen er tegen opkomt. Is de rechter het met het O. M. niet eens, dan verwijst hij de zaak naar de openbare zitting en zij wordt berecht op de thans gebruikelijke wijze, nadat de be klaagde is gedagvaard. Is de beklaagde ontstemd door de beteekening van zijne „onderhandsche” veroordeeling, dan mag hij binnen 8 dagen bij ongezegeld verzoekschrift verzet aauteekenen bij den kantonrechter, die de zaak dan naar de openbare terechtzitting verwijst. De behandeling bij straf be vel is niet mogelijk zoodra het bewijs nog moet geleverd worden door bekentenis, getuigenverhoor of aanwijzingen; dan blijft eene openbare terechtzitting noodzakelijk. Maar waar zij toepasselijk is zijn er groote voor- deelen aan verbonden. In de eerste plaats eene snellere berechting. Geene dagvaarding en geene openbare terechtzitting met hare formaliteiten. In de tweede plaats wordt des kantonrechters tijd minder in beslag genomen door langdurige terechtzittingen. Nog één belangrijk voordeel zou aan deze snelle wijze van berechting ver bonden zijn, nl. dat de indruk van de straf zich in hoogere mate doet gevoelen. Als een straf baar feit door de straf als het ware op de hielen gevolgd wordt, zal de uitwerking heelwat krach tiger zijn dan wanneer, zooals thans vaak het geval is, de overtreder bij het ondergaan van de straf vergeten heeft wat er op zijn kerfstok stond. Te Borger-compagnie is op verzoek van eenige landbouwers door den heer Bosscher, rijksveearts aldaar, een cursus geopend voor jon ge boeren om de kennis van paarden en rund vee te vermeerderen. De belangstelling in dit onderwijs is zeer groot. De oude haven te Lemmer zal den 12n December worden gesloten en de nieuwe voor de scheepvaart worden geopend. De Zuiderhaven te Harlingen levert tegen woordig een zeer belangwekkend schouwspel op. Daar overwinteren niet minder dan een kleine veertigtal schepen, waaronder vele driemasters, die in den laatsten tijd groote ladingen hout heb ben aangevoerd. Daardoor had en heeft nog al tijd het balkvlotterspersoneel volop werk. Voegt men daarbij, dat wekelijks vijf a zes Engelsche stoombooten de haven binnenvallen, om hunne ladingen aan te voeren en in te nemen, dan is licht te begrijpen, dat het daarvoor gebezigd werk volk zich in hooge verdiensten mag verheugen. De regtbank te Groningen heeft L. N. D., redacteur van het weekblad de Vlinder, veroor deeld tot f 100 boete of 20 dagen hechtenis, we gens smaadschrift. De eisch was ‘/2 jaar gevan genisstraf. Tegen vrouw v. d. B. uit Heinkenszand, die den 15en Juni aldaar haar kind vanójaren met een scheermes den hals afsneed, is door het openbaar ministerie bij de rechtbank te ’s-Hage levenslang gevangenisstrafgeëischt. Zaterdagnacht is in het hotel Beau Séjour op den Trompenberg bij Hilversum ingebroken. De dief, een oude bekende der justitie, werd op de daad betrapt door den gemeente-veld wachter Van Essen, en onder medewerking van den tuinbaas van den heer Rebel, in verzekerde bewaring genomen, nog in het bezit van het ontvreemde. Zij, die soms een half uur voor de ramen van een kunsthandel stilstaat en vooral de photo- grafien van operazangers en acteurs bewondert, moet ge niet tot vrouw kiezen, want als ge niet zulk een knap uiterlijk hebt, als de acteur, waarmede zij dweept, dan zal zij u, wanneer ge eenmaal man en vrouw geworden zijt, altijd van terzijde aankijken en zuchten. Een jonge dame, die voor een speelgoedwinkel stilstaat en onmogelijk van de mooi aangekleede poppen scheiden kan, moet ge nemen! Want zij kent geen grooter genoegen dan met kinderen te spelen en hoopt later ook met haar eigene kleinen zoo te doen. Blijft een jonge dame als vastgenageld voor een tapisseriewinkel staan, neem haar niet Want zij zal u de wanden en vloeren, de stoelen en sofa’s, de tafels en kastjes met niets dan handwerkjes bedekken, zoodat ge u nergens rustig en onbezorgd neder kunt zettenhet is niet geraden dat ge u gemakkelijk in een stoel neervlijt, want onmiddelijk zal zij u angstig toeroepen „Pas toch op, ge hebt mijn mooien antimacasser totaal bedorven, neen, het is on gehoord. gij zijt geen goede dingen waard Zij, die voor een modewinkel staat zonder binnen te treden, neem die, want zij heeft de modellen aandachtig bekeken en in haar geheu gen geprent, zoodat zij te huis met eene naai ster alles uitstekend kan namaken. De hoed, waarvoor zij in den winkel twintig gulden zou moeten betalen heeft zij zelve voor de helft ver vaardigd. Een jonge dame, voor wie het onmogelijk is een winkel, waar men een lotje in de loterij kan nemen, voorbij te gaan zonder een nommer uit te kiezen, neem die niet, want zij zal u later het geld, dat zij om hare speelzucht te bevre digen heeft gebruikt, op uw middagmaal uitspa ren. Ge zult bij haar hongerlijden. Zij, die gaarne voor een suikerbakkerswinkel staat, moet ge nemen Want bij voorkeur eet zij zelf iets fijns en zij zal wel zorgen, dat ’s middags de kat niet met uwe leege maag zal wegloopen. Uw diner zal zich niet bepalen tot soep en knolletjes. De jonge dame, die den winkel van een hor- logiemaker voorbijgaat, zonder een blik te werpen op de groote klok, die voor het raam hangt, moet ge niet nemen, want den eenen dag na den anderen zal ze u het eten te vroeg of te laat op tafel brengen. N. Mepp. Cour. Nu in dit No. van de Bolswardsche Courant eene kennisgeving voorkomt van den Voorzit ter van den Raad dezer gemeente betrekkelijk de kiesbevoegdheid, zooals deze na de afkondi ging van de nieuwe grondwet is vastgesteld, zal eene nadere toelichting van de wettelijke be palingen die nu het kiesrecht regelen, wellicht velen welkom en in elk geval niet overbodig zijn. De min of meer ingewikkelde bepalingen der wet waarin wéér naar andere wetten wordt verwezen worden niet door allen gelezen en wel licht door sommigen niet duidelijk genoeg ver staan. Wij zullen dus trachten zoo beknopt en dui delijk mogelijk eenige toelichtingen te geven, die hoofdzakelijk voor de Bolswardsche kiezers zijn bestemd. Volgens Art. 1 der kieswet, zooals deze na de afkondiging der nieuwe grondwet luidt, is kiezer voor de Tweede Kamer der Staten Generaal ieder mannelijk en meerderjarig ingezeten des Rijks A. die hetzij over het laatst verloopen dienst jaar ter zake van het door hem ter bewoning gebruikte huis of afgezonderd gedeelte van een woonhuis in de personeele belasting is aangesla gen naar eene hoogere huurwaarde dan die, welke volgens Art. 1. litt. a en b van de wet van 24 April 1843 (Staatsblad no. 15) aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naar de drie eer ste grondslagen, en dien aanslag ten volle heeft betaald. Dit beteekent: te Bolsward is kiezer hij die over het laatst verloopen dienstjaar, dit is voor de ^aanstaande verkiezing voor het dienstjaar 1O00)W, in de personeele belasting is aangeslagen naar eene huurwaarde van minstens 28 gulden, en deze aanslag ten volle heeft be taald. Verwar niet de huurwaarde die voor de aanslag in de personeele belasting geldt met den huurprijs die gij voor uwe woning betaalt. Wilt gij weten hoeveel de huurwaarde van uwe woning voor de personeele belasting be draagt Neem uw aanslag biljet voor de personeele //Ay belasting, dienst 18^6/87. Gij vindt daarop ver- v^meld vermenigvuldig nu het bedrag der belasting wegens de huurwaarde met twintig, en gij hebt het bedrag van de huurwaarde volgens de per soneele belasting. Is dit bedrag f 28,of meer, dan zijt ge kiezer, altijd mits gij een meerder jarig man zijt, uw aanslag ten volle hebt be taald en niet valt onder de uitsluitingen die we straks zullen noemen. B. die over het laatst verloopen dienstjaar, dat is voor de aanstaande verkiezing, het ty dienstjaar in de grondbelasting (hoofd- som en rijksopcenten) is aangeslagen tot een bedrag van ten minste tien gulden en dien aan slag ten volle heeft betaald. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen 1°. dat de man in de grondbelasting wordt geacht te betalen den aanslag zijner vrouw, de vader dien zijner minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgenot heeft. 2°. dat aanslagen in de grondbelasting we gens onverdeelde goederen ook gelden voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aan slag in het kohier (en dus niet op het aanslag biljet) is vermeld, mits zijn aandeel in dien aan slag ten minste tien gulden bedraagt. Deze mede-eigenaar moet evenwel om op de kiezerslijst te kunnen geplaatst worden aangifte doen ter secretarie der gemeente, en zjjn mede- eigendom aantoonen. (Zie de kennisgeving in dit blad.) C> Die hoofd van een gezin of een alleen wo nend persoon zijnde, van den inwonenden eige naar of eersten huurder vaneen woonhuis of afge zonderd gedeelte van een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op het dubbele gesteld is van het laag ste in de gemeente voor den vollen aanslag ver- eischte bedrag, gedurende negen maanden, een gedeelte in huur heeft gehad en bewoond, waar voor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijk- sche huurwaarde van het woonhuis of afgezon derd gedeelte van het woonhnis geschat, het sub A bedoelde bedrag van den vollen aanslag bereikt. Dit wil zeggenkiezer te Bolsward is ook hij die gedurende negen maanden,/^-deze worden voor.de aanstaande verkiezing gerekend lep pen van 21 Maart-1887 tet 21 December 1887 een niet afzonderlijk in de personeele belas ting aangeslagen gedeelte van een woonhuis in huur heeft gehad en bewoond, mits dit woon huis in de personeele belasting is aangesla gen naar eene huurwaarde van minstens 2 maal f 28,f 56,en het gedeelte dat hij in huur en bewoond heeft, in verhouding tot de huurwaarde voor de personeele belasting van het geheele woonhuis en ongestoffeerd, wordt geschat op eene huurwaarde van minstens f 28, Ook deze personen moeten om op de kiezerslijst te kunnen worden geplaatst aangifte doen ter secretarie van de gemeente. (Zie de kennisge ving). Van het kiesrecht zijn uitgesloten hij wien dit kiesrecht ontzegd is bij eene reg- terlijke uitspraak die in kracht van gewijsde is gegaan hij die bij regterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over zijne goederen heeft verloren hij die in het burgerlijk jaar voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten, dus voor de aanstaande verkiezing in het jaar 1887, on derstand van eene instelling van weldadigheid of van het gemeentebestuur heeft genoten. Dezelfde regelen die voor het kiezen van leden der Tweede Kamer zijn gesteld en hier boven zijn vermeld, gelden ook voor het kiezen van leden der Provinciale Staten en van leden van de Gemeenteraad, met dien verstande, dat men bovendien ingezeten der provincie moet zijn om kiezer voor de Provinciale Staten, en ingezeten der gemeente om kiezer voor den Gemeenteraad te zijn. Siegmund Haber geeft in het Berliner Tage- blatt den volgenden raad aan jonge lieden, die aan een huwelijk denken. Een jonge man, die er ernstig over denkt om in het huwelijk te treden, kan niet beter doen dan in den herfst door de straten te wandelen en de dames nauwkeurig op te nemen. Als ik een raad mag geven aan de jongelui, die een vrouw wenschen, dan is het dezeKies u eene toekomstige echtgenoote uit die dames, welke voor de uitgestalde vensters der winkels blijven staan, en vooral moet ge uwe bijzondere aandacht vestigen op haar, die lang voor een zelfden winkel kijken. Wanneer men daarop let, dan heeft men voorzeker den besten maat staf voor het karakter, de neigingen en de levenswijze eener vrouw. Eene jonge dame, die slechts een vluchtigen blik op de uitgestalde vensters van een mode- maaksterswinkel werpt, maar daarentegen zeer lang staan blijft voor een linnengoedwinkel, die moet ge tot echtgenoote nemen. Want zij zal eenmaal eene vrouw worden, die bij ieder kleed dat zij noodig heeft, eerst nauwkeurig berekenen wil, hoe hoog het te staan komt, wat de stof en de voering kosten, hoe duur de knoopen en de garneering zijn. En als het eenigszins mogelijk is, dat zij op alles drie gulden besparen kan, dan zal zij het doen. Toeft eene dame bij voorkeur voor een ven ster, waarop met groote letters geplakt staat „Uitverkoop tegen verminderde prijzen” dan moet ge dien vooral niet nemen 1 Zij zal haar gansche leven door niets dan prullen koopen, alleen omdat ze zou goedkoop zijn, en die zooge naamde spaarzaamheid zal u duurder te staan komen, dan de grootste verkwisting van eenige andere Als eene dame gaarne langen tjjd voor een boekwinkel verwijlt en de titels van de uitgestalde boeken aandachtig leest, neem haar danZ jj zal eenmaal eene vrouw worden, die hare avon den liever tehuis aangenaam doorbrengt door zich in een of ander boek te verdiepen, dan dat zij alk concerten, opera’s en soirees bij woont, Bolswardsche Courant mus Vim KIEZEN? -O'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1