NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DE FRANSGHE flEPUBUEK OESWARD EN WONSERADEEE. C A R N O T. 1887. Zes en Twintigste Jaargang. No. 50. VOOR DONDERDAG 15 DECEMBER. BINNENLAND. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, föj i ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ver- onrust in de kabinetten van heethoofd als Boulanger kans Orleanistische partij haar slag van de algemeene verwarring Een iegelijk, die met een weinig opmerkzaam heid acht geeft op de teekenen der tijden, weet, dat wij in Europa sints jaren niet alleen leven op een voet van ge wapenden vrede, terwijl het Duitsche rijk 100 millioen thaler in baar geld bewaart, uit de milliarden voortgesproten, door Frankrijk betaald na den oorlog van ’70 en ’71, maar dat wij sedert een jaar ons bewegen als boven een vulkaan, die ieder oogenblik dreigt uit te barsten. In Rusland is de binnenlandsche toestand zoo gespannen, dat een buitenlandsche oorlog wel geen voldoende ontspanning, maar toch een tijdelijke afleiding zou geven. Met groote moeite houdt het verbond, gesloten tusschen de Keizers van Duitschland en Oostenrijk met den Koning van Italië, het zwaard in de schede. Honderd dui- zende manschappen staan gereed om ten strijde te trekken, groote legercorpsen worden in Zuid- Rusland samen getrokken. Oostenrijk wordt be dreigd, misschien omdat men Duitschland, vooral Pruisen niet aandurft. Bulgarije, sints lang een twistappel tusschen de mogendheden, verhoogt nu het gevaar, omdat de vrees bestaat dat achter den Vorst, daar sints kort op den troon, het huis Or leans in het duister stookt, om, op de eene of andere wijze, te midden van een Europeeschen brand, het verloren gezag te herwinnen, misschien den troon in Frankrijk. Terwijl alzoo overal in Europa eene bedenke lijke spanning heerscht, komt de toestand waarin de Fransche republiek in de laatste maanden ver keerde, deze op onrustbarende wijze verhoog en. Gelukkig schijnt de kern der natie van oorlog afkeerig. Wel heeft een deel der uit zoo ver schillende bestanddeelen samengestelde Parijsche bevolking, den geweldigen levenmaker Generaal Boulanger toegejuicht bij zijn brommende pro- clamatiën, maar sedert hij naar de Provincie is gezonden, om in de stilte van een plaatselijk comtnandement wat tot bedaren te komen, is althans voor 't oogenblik dat kratertje uitgebrand. Veel erger echter dreigde het gevaar in het middelpunt des gezags, in het Elysée, waar de heer Jules Grévy, de president der republiek zetelde. Sints jaren woonde daar bij hem in, tegen alle regelen der wel voegelijkheid, zijn schoonzoon Wilson, die een tooverkracht wist uit te oefenen, en wel ten kwade, op zijnen, in den grond der zaak achtenswaardigen schoonvader, waardoor hij dezen ten laatste in het verderf heeft gesleept en op zijn zeer hoogen leefdtijd genoodzaakt, zijne hooge betrekking op smadelijke wijze te verlaten, nadat hij deze jaren lang waardiglijk had vervuld. Het „Wilsonisme” is de naam geworden voor al wat laag en gemeen is, voor misbruik van macht, van staatsgelden, voor een wijd vertakten handel in ridderorden, niet alleen van buitenlandsche en van zoodanige die alleen in de verbeelding bestaan, maar vooral van binnenlandsche en die, als het „Legioen van eer”, eene totnogtoe hoogelijk ge waardeerde onderscheiding zijn. Tal van hoog geplaatste personen, aanzienlijke vrouwen, dames van minder allooi, als de „Limousin’s e.a. deden mee aan deze boevenstreken. .Hoewel de Fransche natie, gelijk ook andere, op dit punt, niet uiterst teergevoelig is van ge weten, liep de maat der schandalen toch einde lijk over. De openbare meening, het zij haar tot eer gezegd, ontwaakte ten goede en toen de President zijn schoonzoon niet wilde verloochenen, werd hem meer en meer duidelijk gemaakt, dat hij kiezen moest tusschen dezen en zijne betrek king. Hij koos den eersten en viel met hem. Een nijdige boodschap aan Senaat en Kamer was zijn droevig afscheid. Nu was echter de vraag, wie zou hem vangen Er was Europa. Zou een hebbenzou de slaan te midden Engeland. De afgevaardigde Harrington is tot een maand opsluiting veroordeeld, omdat hij in de Kerry Sentinel verslag heeft gegeven van een door de Regeering verboden meeting. Toen hij naar de gevangenis werd gebracht, juichte het volk hem toede politie dreef de menigte uiteen met hare stokken en wondde sommigen ernstig. Frankrijk. Met het vormen van een minis terie gaat het in Frankrijk nog niet naar wensch. IN a Goblet, nam de afgetreden minister van bin nenlandsche zaken Fallières, de vorming van een nieuw kabinet op zich, doch ook hij zag geen kans alle republikeinsche partijen te vol doen en legde zijn ambt neder. Toch nog te elfder ure heeft de heer Ti- rard een nieuw Kabinet weten te vormen, dat aan alle republikeinsche partijen wordt geacht te voldoen. Tirard zelf als premier aanvaardt de portefeuille van financiën, verder binnenland sche zaken Sarrien, buitenlandsche, Flourens, justitie Fallières, onderwijs Faye, marine Mahy, openbare werken Loubeth, koophandel Dantres me, landbouw Viette en oorlog Logerot, tot dus verre generaal van het 8e legerkorps te Bourges. Dus is aan de crisis een einde gekomen. Een nieuw Kabinet, een nieuwe president’t is voor Frankrijk te wenschen, dat de samenwerking van Kamers en Regeering thans gelukkiger dagen voor dat land zal aanbrengen dan de laatste maanden het geval is geweest. Zaterdag had in het gebouw der Kamer een moordaanslag plaats, die het Fransche volk met afschuw heeft vervuld. Zekere Aubertin name lijk meldde zich aan bij den bode en gaf een kaartje over van den heer Hervé, hoofdredac teur van de Soleil, waarop hij zijn eigen naam Aubertin schreef en zeide den heer Jules Ferry te moeten spreken. Ferry was juist met Goblet in gesprek, doch ging naar de andere zaal waar Aubertin hem een brochure overhandigde. Ter wijl Ferry deze inkeek, loste Aubertin a bout portant op hem een revolver. Twee kogels trof fen Ferry in de linker- en rechterborst, doch niet gevaarlijk. Een lid der Kamer schoot toe en geleidde Ferry naar een andere zaal om ver bonden te worden. De moordenaar werd gear resteerd. Hij verklaarde een Lotharinger te zijn en zich geroepen te achten Frankrijk van een mon ster te verlossen. Meenende dat de aanslag ge lukt was, riep hij: „Leve de Elzas! Leve Rus land. Ik heb mijn plicht gedaan 1” Hij ver klaarde geen anarchist te zijn, maar te behooren tot eene bende van twintig, die Ferry’s dood gezworen hadden. Bij loting was het zjjn werk geweest den moord te plegen. Aubertin of Bet- heim, als hij schijnt te heeten, heeft verklaard dat zijn groep ook den dood Charles Ferry en generaal Ferron besloten had. Als er een minis terie Fallières zou komen, moest ook deze pre* mier vallen, „Waut,” zeide hjj. „een ministerie- Fallières is een vermomd ministerie-Ferry.” Aubertin woonde in de Rue Montpensier 34 by zekere madame Grangier, Vóór hj den aan- Bolsward. De heer E. J. W. KOCH, sints eenigen tijd opgetreden als Voorzitter der Ver eeniging tot afschaffing van den sterken drank, heeft zich voorgenomen, met al den ernst en de kracht die in hem zijn, hier en daar, waar dit gewenscht wordt, op te treden ten einde het goed recht der vereeniging te bepleiten en de bijna overal verflauwde belangstelling op nieuw te wekken. Nadat hij reeds in eenige plaatsen zich heeft doen hooren, voldoet hij nu aan som mige uitnoodigingen, uit Friesland tot hem ge komen. Het eerst trad hij ter dezer stede op voor een gehoor, uit alle standen der burgerij, grootendeels door hem zelf bijeengeroepen. Hij vat blijkbaar zijne komst op als eene roeping, eene zending. Zelf gaat hij rond, bij armen en rijken, in gestichten, zonder aanzien des persoons en noodigt U uit, niet om hem te komen hooren, maar om der zaak, welke hij dient met al den aandrang zijns gemoeds, uwe belang stelling, uwe aandacht te wijden. Een betrekkelijk groot aantal menschen was dan ook bij zijne komst in „de Doele” bijeen. Hij sprak met gloed en geestdrift, zijn voor dracht was levendig en eenvoudig, de vorm was boeiend door afwisseling van betoog- en verhaal trant, de indruk onmiskenbaar gunstig. Hij trachtte niet zoozeer leden te winnen voor de vereeniging, maar de overtuiging te vestigen, dat de 40 a 50 millioenen guldens, welke de Nederlandsche natie jaarlijks uitgeeft voor sterken drank en waarvan misschien betrek kelijk weinig kwaad doet, een bron van ellende zijn voor duizend personen en gezinnen, een oorzaak ter bevolking van gevangenissen en krankzinnigengestichten, eene verwoesting der gezondheid en van den vrede des gemoeds voor tal van ongelukkige slachtoffers. Sedert eenigen tijd heeft men op den Ned. Centraalspoorweg een nieuw contróle-middel in gevoerd. Het aan het loket afgegeven plaats bewijs wordt door een spoorwegbeambte opge vraagd tegen inwisseling van een ander bewijs. Onlangs maakte de heer 8. H., directeur van de Ned. Tramwegmaatschappij, wonende te Heeren- veen, zwarigheid om zijn ontvangen plaatsbewijs voor een ander te verwisselen. Hij werd daar voor vervolgd en stond dezer dagen terecht voor den kantonrechter te Zwolle. De heer 8. H. be weerde, dat bij dat plaatsbewijs niet mocht, al thans niet behoefde af te geven, maar het vol gens de bepalingen der spoorwegwet gedurende de geheele reis moest bewaren, teneinde het desverlangd aan de betrokken spoorwegbeambten te vertoonen. De kantonrechter veroordeelde hem evenwel, ter zake van het weigeren van afgifte van zijn plaatsbewijs, toen dat door een beambte van den spoorweg van hem gevraagd werd, tot eene geld boete van f 3 of subsidiaire gevangenisstraf van 7 dagen. Sedert een paar dagen staan de voorradige cokes op het terrein der gemeentelijke gasfabriek aan den Oost-Zeedük te Rotterdam in brand. Voortdurend wordt daarop door een paar brand spuiten water gegeven. De oorzaak is onbekend. De voorraad moet, naar men verzekert, geassu reerd zijn. Een ooggetuige deelt aan de Kym. Ct, mede, dat hjj Donderdagmiddag met vier mede reizigers in eenen derde klasse-wagen van den spoorweg van Arnhem naar Nijmegen zittende, een zeer onaangenaam avontuur had. Te Arn* hem werden nieuwe waterstoven in den wagen geschoven, waarvan er een, even voorbij het station Arnhem, met vreeselijk geraas sprong, waardoor zich niet alleen een erge damp ver slag deed, posteerde hij aan haar een brief van den volgenden inhoud „Mevrouw, ga dadelijk naar onze vrienden in Engeland, waar u onder zegel de instructie zult vinden, die ik u verzoek stiptelijk te volgen. Ik vraag u verschooning voor den last dien ik u veroorzaak, maar de toestand is onhoudbaar.” De aanslag op Ferry heeft niemand verwon derd. De groote staatsman was reeds zóó lang in sommige bladen voor bandiet, dief en moor denaar uitgemaakt, dat een dergelijke daad den een of anderen dag moest volgen. Aubertin be hoort niet tot een werkliedenpartij. Doch dit weet ieder, dat hij abonné van de Intransigeant was. Een duel is de oorzaak van dezen aanslag. De redacteur van de Intransigeant, Rouvier, die van de Radical, Valentin Simon, en Ducret van de Lanterne, kregen er zulk een twist over, dat een duel tusschen Simon en Ducret onver mijdelijk is. Spanje. Men meldt uit Madrid aan de Repu- blique Franqaise, dat er weder pogingen bij de ko ningin zijn aangewend om Spanje te doen toe treden tot de triple alliantie. Duitschland, Oos tenrijk en Italë zouden Spanje’s rechten op Ma- rocco helpen verdedigen en het verheffen tot den rang van groote mogendheid. Sagasta heeft bedankt, zeggende dat Spanje door zijn geographische ligging niet geroepen was zich in internationale geschillen te mengen. Amerika. De groote linnenfabrikanten heb ben geprotesteerd tegen het plan van afschaf fing der rechten op deze goederen, daar hun nij verheid daardoor te gronde zou gaan. spreidde, maar ook een der reizigers door het warme water ernstige brandwanden bekwam. De berichtgever schrijft de oorzaak van deze ont ploffing daaraan toe, dat de stoven niet met warm water gevuld, maar boven het vuur ge warmd worden. Aan het station Nijmegen werd van het gebeurde aangifte gedaan. De vermiste T. te Scheveningen, naar wien door de politie ijverig met dreggen werd ge- vischt, is in levende lijve terechtgekomen. Door zijne kleederen aan den waterkant te leggen, had hij het vermoeden doen ontstaan dat hem een ongeluk was overkomen, terwijl hij slechts een uitstapje heeft gemaakt. De Minister van Oorlog heeft omtrent de pensioneering van dr. W. K. Gratama in zijn antwoord op het afdeelingsverslag geschreven, dat deze officier van gezondheid zeer stellig niet schuldig is bevonden aan de onregelmatigheden bij het begraven van een officier te ’s-Graven- hage. Maar wel hebben er feiten plaats gehad, die getuigden van gebrek aan tact en menschen- kennis en het wenschelijk maakten, dat dr. G. niet aan het hoofd van het militaire hospitaal bleef staan. Dr. Gratama heeft zich nu tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek het „daarheen te willen leiden, dat op deze feiten het volle licht valle.” De heer Gratama schijnt in den waan te ver- keeren, dat de Minister op nog andere feiten het oog had dan algemeen, ook den heer Gratama, bekend zijn. Hij is dus blijkbaar niet overtuigd, dat hetgeen gebleken is eene aanleiding kon wezen om hem te pensioneeren. Naast den man uit het Vaderland, die zijn kiesrecht door brand verloor, maakte zich dezer dagen een ander aan ons bekend, die het ver loor, omdat zijn huisbaas hem het ontnam. Deze wist, dat zijn huurder in politieke meening van hem verschilde en hij zeide hem de huur op. Daardoor kon hij niet beantwoorden aan den eisch, negen maanden op dezelfde kamers ge woond te hebben, aan welken eisch, volgens den Minister Heemskerk, moet worden voldaan, wil men kiezer zijn. Het middel is zoo eenvoudig, dat het ook in het vervolg wel zal toegepast worden, wanneer tenminste de wetsduiding van den heer Heems kerk door den rechter gedeeld wordt. Arnst. Cour. Naar men zegt is te Rotterdam reeds voor f 10,000 ingeschreven voor de nagelaten betrek kingen der slachtoffers van de ramp der Scholten. Te Oud-Delfshaven wordt een groote soda- fabriek opgericht, waartoe de vergunning reeds is verkregen. Naar men verneemt heeft Z. M. den Koning het plan om een gedeelte van het voorjaar aan het Meer van Genève of elders in Zwitserlan d door te brengen, opgegeven. Z. M zal in den aanstaanden zomer wel we der een kuur te Wildungen ondergaan. De Standaard, zegt het Vaderland, voert een paar merkwaardige grieven aan tegen het kiesrecht der additioneele artikelen. „Geld is en blijft de eenige grondslag, waarop ons kiesrecht steunt.” „Het blijft ergerlijk, dat ook nu tal van per sonen, die ten plattelande kiezer zijn, door naar een stad te verhuizen, weer kiezer af worden.” Welnu, het zijn de vrienden van de Standaard die belet hebben, dat de pogingen van 5 liberalen om aan deze twee grieven eenigermate tegemoet te komen, konden slagen. Als één man stemden zij tegen de capaciteiten en tegen de verlaging van census in de groote gemeenten. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis der Utrechtsche rechtbank bevestigd, waarbij ten vorigen jare de vraag werd beslist of de schuldeischers eener beneficiaire nalaten schap aanspraak kunnen maken op de uitkeering door den overledene bedongen van eene maat schappij van levensverzekering ten behoeve zijner vrouw. Het Hof heeft aangenomen, dat in deze was gesloten een contract, dat beantwoordt aan al de vereischten, door de wet aan de overeenkomst van levensverzekering gesteld. De overeenkomst is mitsdien volkomen geldig en bevat geene schen king, waardoor zij, zooals door een der crediteuren beweerd was, nietig zou wezen. De persoon ten wier behoeve de verzekering was gesloten, is daartoe toegetreden na het overlijden van den man, zoodat de uitkeering niet is gevallen in de huwelijksgemeenschap. Ook de betaalde premiën zijn volgens ’s Hofs arrest niet ten geschenke gegeven, zoodat de vor dering tot uitkeering daarvan aan de crediteuren evenzeer is ongegrond. Op grond van een en ander werd het vonnis bekrachtigd en de appellant veroordeeld in de kosten. Nu zich, bjj eene vacature van onderwijzer of onderwijzeres, zooveel sollicitanten aanmelden, gaan verscheidene gemeentebesturen er toe over, om de jaarwedden weder te brengen, zooals zij eenige jaren geleden waren, nl. verlagen. Zoo besloot het bestuur der gemeente Hoogwoud de jaarwedde van de te benoemen onderwijzeres van f 790 op f 475 te brengen. Voor de betrekking van ambtenaar bij de be lastingen te Nieuwer-Amstel, waaraan eene jaar wedde van f 200 verbonden is, hebben zich ruim 70 sollicitanten aangemeld. zou het volk rustig blijven, dat reeds met oproer dreigde als Ferry werd gekozen Gelukkig staat in de constitutie geschreven, dat het congres, dat samenkomen moet ter verkiezing van een President, in het rustige Versailles ver gadert en niet in het woelige Parijs. Nadat dan eenige vóórvergaderingen waren gehouden van de Republikeinsche partij en daar Ferry de meeste stemmen op zich had vereenigd, kwam op Zatur- dag 3 December, de schoonste 8t. Nicolaasver- rassing, Frankrijk en Europa verblijden, want niet Ferry werd gekozen, die zich op edele wijze terugtrok, niet de Freycinet, die een vrij treurig figuur maakte, maar een man, die bij de eerste stemming twee stemmen op zich vereenigde, werd verkozen met meer dan zes honderd stemmen. Die man is de 50-jarige Carnot, de besliste, maar gematigde republikein, de man, die juist in de laatste weken uitdrukkelijk geweigerd had, om mee te doen in de groote schurkenstreken. Het volk begroette dan ook deze keuze met luide toejuiching, de beste organen der pers noemden haar: „de belooning der deugd”, „de triomf der eerlijkheid.” Wij kunnen ons voorstellen welk eene aan doénlijk treffende ontmoeting het moet geweest zijn, toen, na de keuze, de 85-jarige vader, die als Senator, zijn zoon gestemd had, hem, ontroerd en getroffen, omarmde onder den uitroep „Mijn dierbaar kind, welk een geluk voor mij”. Moge de keuze van dezen ernstigen, bedaarden man, blijken een geluk te zijn, bovenal voor het volk, soms wel zeer wuft, maar met voortreffelijken aanleg en dat nu in elk geval hulde brengt aan de zegepraal van eerlijkheid en deugd. M. E. van der MEULEN. f W w w Bolswardsche Courant EN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1