NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD löOTARa EN WONSERABEEL Decoration Day. Bericht aan onze geachte abonné’s. 1887. Zes en Twintigste Jaargang. No. 51. VOOR DONDERDAG 22 DECEMBER. BINNENLAND. BUITENLAND. Mevrouw Silvé7 Brief uit Amerika. H VEEIITIW CE1TE®, ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. In dit nummer is een advertentie met IBO^i geplaatst. Elk onzer abonné’s binnen de stad heeft het recht die te teekenen en aan ons bureau met bijvoeging van 40 centen in te zenden. van een postwissel groot 50 centen. Het Boek wordt 15 Januari a.s. aan alle inteekenaren franco afgeleverd. In de plaats mijner inwoning was ik op den 30 Mei getuige van de volgende plechtigheid. In het jaar 1871 brak de oorlog uit tusschen de noordelijke en zuidelijke staten van Noord- Amerika. Tot dien tijd toe werd in de zuidelijke staten de slavernij geduld terwijl ze in de noorde lijke reeds vele jaren was afgeschaft. Tal van middelen werden en waren beproefd om de zui delijke staten van het schandelijke der slavernij te overtuigen en toen alle andere middelen waren gebleken vruchteloos te zijn, besloten de noorde lijke staten de zuidelijken met geweld te nood zaken de slavernij af te schaffen. Ziedaar kortelijk de aanleidende oorzaak u medegedeeld van een hardnekkigen en bloedigen strijd, die met groote bitterheid werd gevoerd, duizenden menschenle- vens heeft gekost en met een volslagen neder laag der slavenhoudende staten is geëindigd. Het doel was bereikt en de slavernij voor goed afgeschaft. Dat dit gevolg van den krijg bij de bewoners der noordelijke staten groote geestdrift verwekte, laat zich gemakkelijk begrijpen; zoodat dan ook de terugkeerende strijders overal met uitbundig gejuich werden ingehaald en nog steeds na zoo veel jaren de achting van velen blijven behouden. Telkens toch wanneer een hunner sterft, wordt zijn lijk met meer dan gewone eer bewijzen ter aarde besteld niet alleen, maar men heeft één jaarlijkschen herinneringsdag ingesteld en wat er dan voorvalt wil ik u mededeelen. Men zegt dat op den 30 Mei 1871 de eerste aan val heeft plaats gehad en naar aanleiding daar van wordt die dag dan ook op eene eigenaardige wijze herdacht. Benige dagen te voren waren de bewoners van Holland vriendelijk uitgenoodigd de gewone werkzaamheden te staken en deel te nemen aan een optocht, dien men wilde onderne men naar de graven van hen, die eens getoond hadden bloed en leven veil te hebben voor de vrijheid van tien duizenden, die eertijds de mensch onteerende slavernij hadden moeten torschen. Door verreweg de meeste bewoners onzer kleine stad was aan die uitnoodiging gehoor gegeven. De fabrieken en andere werkplaatsen waren ge sloten, de winkels verkochten niet en zelfs de veldarbeid werd gestaakt. Onafzienbare rijen van menschen die per rijtuig of te voet zich bij den optocht hadden aangesloten getuigden van de instemming en algemeene deelneming. Zelfs tal van inwoners uit de goed bevolkte en welvarende omstreken kwamen al vroeg naar de stad om deelgenooten en toeschouwers te zijn van dit aandoénlijk bewijs van vaderlandsliefde en waardeering van heldenmoed. Het keurig net ingerichte kerkhof met zijne breede lanen en goed onderhouden wandelpaden ligt circa een half uur buiten de kom onzer gemeente. Te half één verzamelden zich ruim een twintigtal muzie kanten, leden eener hier bestaande muziekver- eeniging, in de Hoofd- of Mainstraat en speelden een paar muziekstukken ten teeken dat de optocht zoude aanvangen. Te één ure zette de trein zich in beweging en was als volgt opgesteld. Voorop ging het muziekkorps een treurmarsch spelende. De muziek werd gevolgd door de overgebleven oudstrijders dezer plaats, vooraf gegaan door een oudstrijder, dragende de groote Nationale vlag. Daarop volgden ruim een twintigtal knapen, mar- cheerende onder een rood vaandel, waarop met gouden letters stond: children of the veterans (kinderen der oudstrijders); ze waren voorzien van kleine lanzen, hellebaarden en geweren. Dan volgde een jong meisje, dragende eene witte ba nier, waarop met zwarte letters stond: all honner to ours heros (hulde aan onze helden). De lieve vaandeldraagster werd gevolgd door veertig jonge meisjes, allen in het wit gekleed met licht gele sjerpen om het middel en dragen de bloemkransen, bloemruikers en kruizen met bloemen versierd. Daar alle deelgenoten aan den optocht twee aan twee gingen, vormde deze een zeer lange rij, welke gesloten werd door een rijtuig, waarin de Mayor, de ceremoniemees ter, de feestredenaar, de afgevaardigde der Sta ten en een leeraar hadden plaats genomen. De stoet werd gevolgd door meer dan honderd rij tuigen van allerlei slag en gevuld met belang- Engeland. Zaterdag is een Ministerraad gehouden, waaraan groote beteekenis wordt ge hecht. Men meent dat er gesproken werd over den buitenlandschen toestand en het program voor de komende Parlementszitting. Het gerucht gaat dat een Ministerie van Landbouw zal wor den opgericht en de heer Chaplin daarvan de portefeuille zal aanvaarden. Sheehy, het lersche parlementslid, is, wegens het aansporen tot verzet tegen de uitzetting van pachters veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf. Hij heeft van dit vonnis appèl aangetee- kend, maar is opnieuw in voorloopige hechtenis genomen, op grond eener andere aanklacht wegens overtreding der dwangwet. De gemeenteraad der City van Londen be sloot in zijne jongste zitting den prins van Wales, bij gelegenheid van zijn zilveren bruiloft, een zilveren model van het Rijks-instituut ten geschen ke te geven. Er werd daarvoor een crediet van 525 guinjes toegestaan. De Engelsche secretaris van Staat voor binnen- landsche zaken heeft aan een commissie van werklieden te kennen gegeven, dat de Regeering ernstig in beraad is over maatregelen tot wering van vreemdelingen, die geen middel van bestaan hebben. Frankrijk. De instructie in de zaak van Aubertin, die voor het overige bijna is afgeloo- pen, is gestaakt, daar hij vlagen van waanzin heeft gekregen, zoodat de geneesheer zijne ver pleging in een gesticht noodig heeft geacht. President Carnot zal op Nieuwjaarsdag am nestie verleenen aan alle staatkundige veroor deelden van Decazeville en elders. Duitschland. Volgens berichten uit San Remo heeft dr. Mackenzie in den keel van den Kroonprins een kleine verzwering aangetroffen, doch den toestand niet bedenkelijk geacht. Men zegt dat bij naar Londen zou terugkeereu. De Nat. Zeit. zegt dat Bismarck aan de Oos- tenrijksche regeering geraden heeft zich te wape nen zonder nochthans iets te doen dat den strijd zou kunnen uitlokken. Oostenrijk. De Hongaarsche bladen zeg gen dat de toestand ernstiger is geworden sedert de artikelen in de Invalide Russe en dat sterke wapening noodig is. Te Weenen gelooft men nog niet aan eenige vijandige bedoeling van Rusland, ook is er geen sprake van dat Kalnoky voor Andrassy zou moe ten plaats maken. Kalnoky wil vooreerst althans bij zijn afwachtende houding volharden. Uit Weenen meldt men aan de Débats, dat de ministerraad die gehouden werd van finantiën, die zich thans te Lemberg bevindt, daarvoor naar Weenen moet komen. De Beurs daalde Zaterdag zeer. De taal der W eener- en Pestherbladen doet gelooven dat men aan den vooravond van een oorlog staat en drukt de Beurs. Hoe vredelievend de taal der Peters burger bladen is, men gelooft daar niet aan. In de politieke wereld vreest men, dat de polemiek der bladen tot een conflict aanleiding zal ge ven. Rusland. De student Sinjavski te Moskou is, wegens aanranding van den inspecteur der Universiteit, tot een verblijf van 3 jaren in een strafgevangenis veroordeeld. Amerika. Overal menschen te veel, thans ook in Noord-Amerika. Volgens bericht uit New- York, wint onder de Congresleden de overtui ging veld, dat het noodig is maatregelen te ne men tot beperking van den aan voer van vreem delingen. Tevens zou de President gemachtigd worden om alle vreemdelingen wier toelating aan bedenking onderhevig is, het land uit te zetten. In het nieuwe koninklijk besluit omtrent de toepassing van het recht van gratie na op gelegde straffen, worden in hoofdzaak de forma liteiten geregeld, die bij de verzoeken en de be schikkingen daarop moesten worden in acht genomen. Van de vroegere regeling, die van het jaar 1856 dagteekent, wijkt het besluit o. a. in twee belangrijke opzichten af. Er wordt nu niet meer melding gemaakt van een bijzonderen „Raad van gratie,” dien Z. M. kan bijeenroepen in gewichtige gevallen. In de tweede plaats wordt nu ook het geval geregeld, dat de Koning „het geraden oordeelt gratie te verleenen zonder dat een daartoe strek kend verzoek is ingediend.” De Tweede Kamer der Staten-Generaal is nu gesaissiseerd van de klacht van den koopman J. A. Huybers Sr. te ’s-Gravenhage, dat de hoofdcommissaris van politie, in antwoord op eene aanvraag betreffende eene firma, omtrent de moraliteit en soliditeit van adressant schrif telijk zou verklaard hebben, „de door u bedoelde persoon is een zwendelaar”. Hij verlangt nu dat de Tweede Kamer eene commissie van en quête tot onderzoek zijner klachten zal instellen. Voor het kantongerecht te Drutenwerdop 16 Dec. zekere G. K. uit Leeuwen, die als ge tuige a décharche in een jachtdebiet optrad, in arrest gebracht, omdat de door hem onder eede afgelegde verklaring blijkbaar met de waarheid in strijd was. Toen een uur later de zaak werd voortgezet, kwam K. op zijn getuigenis terug en werd toen weer in vrijheid gesteld, na van den ambtenaar van het O. M. eene ernstige verma ning te hebben ontvangen. In de vorige week is men te Naarden tot de overtuiging gekomen, dat van den aanwezigen voorraad scherpe patronen, een getal van bijna 20,000 (zegge twintig duizend) ontbrak, zonder dat men er in geslaagd is den dader of de daders van dezen vermoedelijken diefstal aan te wijzen. De justitie doet een streng onderzoek. (V. R. C.) „Aan het slot van zjjne „Haagsche Kro niek” schrijft de correspondent van de N. Gr Ct.-. Men verzekert mij, dat er in den laatsten tijd schandelijke feiten moeten zijn voorgekomen; koetsiers die ’s nachts stapvoets door de straten stellenden en eindelijk een breede schaar wan delaars, die of uit belangstelling of uit nieuws gierigheid de wandeling mede maakten. Buiten de stad gekomen stonden eenige ledige rijtuigen, die de witte bloemendraagsters opnamen; de muziek zweeg en ernstig en stil werd de wan deling naar de begraafplaats voortgezet. Recht tegenover deze bevindt zich een bosch. Hier heen begaf zich de menigte. Er was een tribune opgericht en een menigte banken boden den bezoekers eene rustplaats aan. Tot daar genaderd speelde de muziek eenige werkelijk goed uitgevoerde meestal ernstige mo- lodiën, terwijl allen plaats namen of zochten. De feestcommissie beklom de tribune en toen er een ernstige stilte heerschte, deed de leeraar een ge bed, waarna een dubbel kwartet een paar lie deren zong. De ceremoniemeester regelde een en ander en gaf toen het woord aan den feest redenaar. Aandoénlijk was ’t gezicht deze beide naast elkander te zien staan. Beide waren oud- officieren der „grand armee”, beide ferme forsche mannen van iets meer dan vijftig jaren, beide hadden den oorlog mede gemaakt en beide wa ren verminkt teruggekomen, de eerste miste den geheelen rechter en de andere den linkerarm. De spreker hield eene rede, waarin hij herdacht de moeiten en gevaren in den krijg doorgestaan. Hij wees op de dankbaarheid der natie, zoo uit stekend getoond door het oprichten van „Old solders home” te Grand Rapids een gebouw, waar de Oudstrijders worden opgenomen en ver zorgd, voor zoover ze door den oorlog ongeschikt zijn geworden zelf in hun onderhoud te voor zien een gebouw dat tot toevlucht verstrekt van meer dan vijfhonderd invaliden en een sie raad is van staat Michigan. Recht hartelijk sprak hij zijne oude strijdmakkers toe en wees op de heerlijke uitkomst van doorgestaan ge vaar, die aan de slaven de vrijheid heeft bezorgd en in het belang van menschelijkheid en vrij heid ondernomen, vrijheid en verbroedering heeft te weeg gebracht tusschen twee rassen, die vroeger niet zelden, overheerscht en onderdrukt als de negers vaak werden, haat voedden enz. enz. De luide hoerahs en bijvalsbetuigingen, die telkens den spreker onderbraken, getuigden van instem ming en gevoel der talrijke hoorders Nu hief het mannenkwartet een schoon lied aan en na het einde hiervan zette men zich in beweging om in dezelfde orde als de optocht ondernomen was, de plaats te verlaten en onder begeleiding der muziek werden de breede lanen der begraaf plaats betreden. Bij elk der met de Amerikaan- sche vlag versierde graven hielden vier meisjes stand en toen allen zich op die wijze verdeeld hadden, werden op een gegeven teeken de kran sen neergelegd de graven met bloemen bestrooid en de kruizen geplant. Gedurende deze plech tige bezigheid hadden de toeschouwers zich om de begraafplaats geschaard en een dichte men- schenmassa was getuige van deze eerbewijzen den overledenen bewezen. De leeraar hield een korte toespraak, deed nogmaals een gebed en onder het spelen van het Amerikaansch volks lied verliet men de plaats, die getuige geweest was van de waardeering van heldenmoed en op offering. Door de goede orde, welke gedurende den optocht heerschte en door de waardige stille houding door het publiek in acht genomen maakte het geheel op mij als nieuweling eenen aange- namen en ernstigen indruk. Holland, (Michigan). J. van der VEN. reden, moeten zich medeplichtig hebben gemaakt aan ’t door vrouwen en mannen doen berooven van personen, die zij in hun rijtuigen wisten te lokken en naar plaatsen brachten, die ik liefst niet beschrijf. Er zijn feiten gepleegd, die werkelijk doen denken aan de beroovingen in de slecht befaamde achterbuurten van Londen. De politie heeft echter de schuldigen niet kunnen vatten en men heeft er dus nu het aanwijzen van een vaste standplaats voor nachtrij tuigen op gevonden, waartoe alleen enkele als fatsoenlijke lieden be kend staande koetsiers vergunning verkrijgen. Als bijdrage tot de kennis van den Haag bij nacht is deze memorie van toelichting op de door den Raad aangenomen verordening mis schien ook voor anderen dan de Hagenaars interessant.” Burger Brader, schermende met den weid- schen titel „lid van den gemeenteraad van Win schoten”, heeft Zaterdagavond, bij zijn optre den in het Café Boll, te Nieuwe-Pekela, groot fiasco gemaakt. Hij begon, na lang op publiek gewacht te hebben, zijne rede „Langs welken weg tot beter”, voor een 15-tal personen, die intusschen de een na de ander onder het spre ken verdwenen, zoodat Brader op het laatst alleen in de zaal bleef. (N. Veend. Ct.) Verleden week vergaderde te Utrecht de alge meene Ned. Wielnjdersbond, onder voorzitter schap van den heer Edo J. Bergsma. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental tot 1435 was geklommen, met in begrip der buitengewone en kunstlievende leden tot 1728. Een en twintig toeren en wedstrijden werden in het afgeloopen jaar door den Bond georganiseerd. De heeren E. Kiderlen en F. Hart Nibbrig bleven kampioenen op drie- en tweewielers. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat een batig saldo van f 268.84 in kas bleef. Het bestuur werd gemachtigd een overeen komst voor den tijd van drie jaren aan te gaan met de Maatschappij tot exploitatie van de wiel- rijdersbaan te Nijmegen. De heer Bergsma werd tot hoofdredacteur van het Bondsorgaan aangewezen, in plaats van den heer W. Hoevelaar Jr., die als zoodanig bedankt had. Te Venloo is een 10 aren groote in volle werking zijnden ijzergieterij met alle materialen, machinerieën en p. m. 70,000 Ned. ponden oud en nieuw ijzer, gelegen te Blerik, in veiling ge bracht, waarop slechts een bod van f 2000 werd gedaan. ’t Is het Vad. dat dit mededeelt. Naar aanleiding van de Vrijdagavond te Venloo gehouden gemeenteraadsvergadering, heeft de heer Weber, hoofd der le openbare of koste- looze school aldaar, Zaterdag eene aanschrijving ontvangen van het hooger schooltoezicht, om door de twee werkzaam zijnde, doch niet be noemde en niet gesalariëerde onderwijzers het ge ven van onderwijs te doen staken en de kinde ren, die volgens de wet te veel op de school zijn (dit zijn er ongeveer 200), naar huis te zenden. Het buitengoed „Het Hoogeland”, nabij de Maliebaan te Utrecht, is door de gemeente Utrecht voor f 260,000 aangekocht, om tot wan delpark te worden aangelegd. Stremming in ’t verkeer. Om de trei nen beter te kunnen verwisselen, is de spoor baan IJmuiden een 20 M. ongeveer verlengd. Maar daarvoor moest een straat, die nog al veel gebruikt werd, worden opgebroken en afgeslo ten. In de N. R. C. wordt hulde gebracht aan den kapitein van de W. A. Scholten, den heer Taat, die bij de ramp aan dat schip overkomen, het leven verloor. De schrijver, een passagier, brengt eerst in herinnering het kloek beleid van dien kapitein bij vorige gelegenheden getoond, onder anderen op de Edam, en spreekt daarop zijne deelneming uit, dat een man, die zich door de grootste gevaren een weg gebaand had, bij eene vrij kalme zee met zijn schip in de diepte zinkt. Hij eindigt aldus: „Treurig einde voor zulk een held, maar toch ook een schitterend einde, want hij sneefde bij het vervullen van zijn plichtallen die aan deze ramp ontkomen zijn, hebben evenals schrij ver dezes hun leven te danken aan kapitein Taat. Met den revolver in de vuist wist hij nu toch zooveel orde te doen bewaren, dat ten minste enkele menschenlevens gered werden, niet denkende om zichzelven of om zijn vrouw, zijn vijf kinderen en zijne oude moeder, geheel gewijd aan zijn plicht. „Hij is niet de eerste van zijn familie, die den dood in de golven vond. Stammende uit een echt zeemansgezin, kozen al zijn broeders het zelfde vak. Hij is de tweede van hen, die aldus sneuvelt op het veld van eer van den zeeman. Taat was een oprecht, humaan mensch, een sie raad der Nederlandsche koopvaardijvloot, maar zeer bescheiden, en die zichzelven ten zeerste tegen elk huldebetoon hem bewezen, zou verzet ten. Ik rekende het mjj echter ten plicht, hem openljjk te herdenken, en betreur het slechts voor u, brave kapitein Taat, dat geen bevoegder hand u recht deed wedervaren.” De Gemeenteraad van Geertruidenberg heeft besloten de bermen der toegangswegen naar het station met vruchtboomen te beplanten. Geheel oorspronkelijke Nederlandsche Romans behooren nu eenmaal tot de zeldzaamheden. Toch is het ons mogelijk geworden zulk een Roman onzen lezers als PREMIE bij den aanvang van het jaar 1888 aan te bieden. Wij hebben namelijk de hand gelegd op het boeiend en aangrijpend boek, „TWEEËRLEI KRUI S”. OORSPRONKELIJKE ROMAN dat wij uitsluitend voor onze abonné’s en voor hen die zich nog op ons blad wenschen te abonneeren verkrijgbaar stellen voor slechts In dit nummer is een advertentie met IBO^i geplaatst. Buiten de stad tegen inzending Bolswardsche Courant i S. DOOR J Pl 1 1 1 I. 1 1 1 1 1 A 1-22

Bolswards Nieuwsblad nl | 1887 | | pagina 1