NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BODSWAR» EN WONSERADEEL Het gouden fees Bericht aan onze geachte abonné’s. 1888. Leo XIII. No. 1. Zeven en Twintigste Jaargang. I VOOR DONDERDAG 5 JANUARI. BINNENLAND. BUITENLAND. EEN TERUGBLIK. ft 1 L SH VEERTIG CIATEX M Mevrouw Silvé7 voor het eerst sedert I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. taxatie der laarzen, met massief looden zooien. Daar evenwel alles uit Parijs kwam, was men het er spoedig over eens, dat dit deel van ’t cos- tuum gebracht moest worden onder het hoofd van „Parijsche bottines,” waarop het inkomend recht bijzonder hoog is. Kortom, de totale som, die voor inkomende rechten moest betaald worden, bedroeg 375 francs. Koning Oscar van Zweden is onlangs door een gelukkig toeval aan een gewelddadigen dood ontsnapt. Hij zat met zijn zoon in een klein salon, toen hij voor de een of andere zaak in een aan grenzend vertrek werd geroepen. Een paar mi nuten nadat de Koning was heengegaan stortte een zware gaskroon van de zoldering neer en verbrijzelde het gedeelte van de sofa waarop hij gezeten had. Bij onderzoek bleek, dat de balk, waaraan de lichtkroon gehangen had, geheel vermolmd was. Het oude jaar laat zeker veler wenschen on bevredigd. In de buitenlandsche staatkunde valt niet zooveel verandering ten gunste van den vrede op te merken, dat men recht heeft, zich aan gun stige voorspellingen te wagen. Feitelijk is er in den gespannen toestand in de laatste weken niets veranderd. Te Berlijn en te Weenen gelooft men stellig, dat Rusland slechts de goede gelegenheid afwacht, om zijne politiek ten opzichte van Bul garije met kracht van wapenen door te drijven. Het komt dus slechts aan op de vraag, wanneer het die gunstige gelegenheid zal gekomen ach ten. Dat de Vrede in 1887 aan zoovele hachelijke oogenblikken moedig het hoofd heeft geboden, is volstrekt geen reden om voor 1888 dezelfde verwachting te kunnen koesteren; meu vergete toch niet dat juist die schijnbare nadering van de ure des gevaars elke Mogendheid heeft ge prikkeld tot steeds grooter wordende oorlogstoe rustingen bij wijze van defensie maatregelen. Europa is tot de tanden gewapend een toe stand, die op handel en nijverheid zoo verlam mend werkt, dat men eindigen zal met elke op lossing met een gevoel van verlichting te aan vaarden. Naar aanleiding van de door den Minister I van Oorlog in de zitting van 16 December ge- I geven toezegging, dat hij bereid was aan dr. K. I W. Gratama aan het departement, in ’t bijzijn I van getuigen, nader mededeelingen te doen om- I trent de redenen, die tot zijne pensioneering heb- I ben geleid, heeft de heer Gratama den Minister, I bij schrijven van 18 December uitgenoodigd, dag I en uur van dat onderhoud te willen bepalen. Te- I vens werd door hem medegedeeld, dat de getuigen I zouden zijn de heeren Gleichman, van Kerkwijk, I Rooseboom en baron Schimmelpenninck van der I Oye, leden van de Tweede Kamer der Staten- I Generaal. I De Minister verklaarde zich in zijn antwoord, I dd. 27 December, bereid dr. Gratama en zijne I getuigen te ontvangen, doch voegde de Minister I hierbij „ik moet er u op wijzen, dat ik die I heeren slechts in hunne hoedanigheid van par- I ticuliere personen kan ontvangen, en niet in de I hoedanigheid van leden van de Tweede Kamer I der Staten-Generaal, in welke zij door u worden aangeduid. I „In verband met de door u aan het slot van I uw voorschreven request gebezigde woorden en I met hetgeen door u is vermeld in het door u in I de N. Rott. Crt. van Maandag 19 December 1887; I geplaatste ingezonden stuk, moet ik voorts doen I opmerken, dat het noch aan u, noch aan uwe I getuigen geoorloofd kan wezen, in het openbaar te spreken of te schrijven over datgene, wat ik I meen aan de openbaarheid te moeten onthouden I en als zoodanig bij onze bijeenkomst zal aandui- I den, en ik moet te dien aanzien vooraf eene I bepaalde en schriftelijke belofte vragen, die ik I zal wachten, voordat ik u den dag en het uur aanwijs, waarop ik u en de genoemde heeren zal ontvangen. „Immers, indien aan deze voorwaarde niet werd voldaan, zou ik natuurlijk tegen de be doelde bijeenkomst bezwaar moeten hebben, evenals ik in voormelde zitting van de Tweede Kamer om overwegende redenen bezwaar moest maken, om nopens deze aangelegenheid in het openbaar verdere mededeelingen te doen.” Dr. Gratama heeft hierop medegedeeld, dat hij onder de gestelde voorwaarden geen gebruik kan maken van ’s Ministers voorstel. Hij betuigt zijn leedwezen, dat het door hem in zijn adres aan de Tweede Kamer gevraagde licht op de hem ten laste gelegde en onbekende feiten niet kan vallen. Ten slotte gaf hij den Minister kennis, dat hij deze correspondentie zou publiceeren. Een merkwaardig licht werpen vaak de cij fers op de maatschappelijke toestanden, Te Am sterdam is een Kunstzaal en een Gruwelkamer; de eerste aan het Panorama, de laatste aan het Panopticum verbonden. Voor beiden is de toe gangsprijs dezelfde25 cents In het atgeloopen jaar werd de gruwelkamer door 32,000, de kunstzaal door 10,000 personen bezocht. Men ziet blijkbaar liever een booswicht dan een schilderij of een beeld. Het getal bezoekers van Panorama en Pa nopticum was nagenoeg gelijk en bedroeg 86,000 en 85,000 personen. Men meldt aan de N. R. Ct.Voor eenigen tijd is in onderscheiden bladen medegedeeld, dat een gezelschap, bestaande uit 13 personen, zich begeven heeft naar Pretoria in de Transvaalsche Republiek. Tot aanmoediging voor zoovelqn, die hier vruchteloos naar eene werkkring zoeken, welke een goed bestaan oplevert, kan de mede- deeling strekken, dat, op één na, die echter ook spoedig eene plaatsing zal kunnen erlangen, allen, twee dagen na hunne aankomst, op zeer voor» deelige voorwaarden eene betrekking vonden, juist zooals zij die wenschten. Dank zij het beleidvol optreden der politie, zal, naar de Amst. Ct. verneemt, het „billard des Chasseurs”, op het Rokin te Amsterdam, worden opgeruimd. Voortdurend door een paar recher cheurs op het spel latende acht geven, werd het getal bezoekers gaandeweg geringer. In ronde cjjfers bedraagt de Staatsbegroo- ting voor het volgende jaar, zooals zij thans aan de Eerste Kamer is aangeboden, in uitgaaf ruim 116 millioen, zoodat ze sluit met een nadeelig saldo van meer dan zeventien millioen gulden, dat is over al de Nederlanders omgeslagen ten naastenbij vier gulden per persoon, gioot en klein door elkander. abonneeren verkrijgbaar stellen voor slechts In dit nummer is een advertentie met BON geplaatst. Elk onzer abonné’s binnen de stad heeft het recht die te teekenen en aan ons bureau met bijvoeging van 40 centen in te zenden. Buiten de stad tegen inzending van een postwissel groot 50 centen. Het Boek wordt 15 Januari a.s. aan alle inteekenaren franco afgeleverd. Den laatsten dag des vorigen jaars moge de 77-jarige Paus in de stilte zijner binnenkamer hebben herdacht, hoe hij 50 jaren geleden tot Priester werd gewijdop den eersten van dit nieuwe is over heel het aardrijk een groote feest mis gevierd ter eere van het Hoofd der Roomsch- katholieke Kerk. Het is een merkwaardig teeken des tijds, een bewijs van grooten vooruitgang op het gebied van waardeering der Godsdienstige geloofsover tuigingen, dat de Mikado van Japan, de Shach van Perzie, de Sultan van Turkije, de Prote- stantsche Vorsten en Vorstinnen van Europa, allen hunne hulde brengen aan den Kerkvorst te Rome. Deze zal er zekerlijk door getroffen zijn en hef zal hem eene ernstige aansporing wezen, om zelf ook meer en meer de verdraag zaamheid en de waardeering in beoefening te brengen, die hij dezer dagen in zoo ruime mate ondervindt. Ook wij verblijden ons over het feest dat onze Roomsch-katholieke medeburgers vieren en bren gen gaarne hulde aan den waardigen opperher der, den ijverigen Priester, den kundigen geleer de, den fijnen diplomaat. Heeft men hem een „priester des vredes" ge noemd, moge hij meer en meer toonen, dat ’t hem eene eere is, een kind te zijn van dien God, Die „vrede op aarde” wil, een echt volge ling van dien Jezus, die gezegd heeft„Zalig zijn de vredestichters”. Het goud en het zilver, de paarlen en edelge steenten, die hem toevloeien, zullen zijne oogen niet verblinden en zijn hart zal zich hechten meer en meer aan het Eéne noodige, dat blijft, als de heerlijkheid dezer wereld voorbijgaat. Dit vooral zal voor zijne geestelijke kinderen tot een uitnemenden zegen zijn en hen leeren, te zoeken „de dingen die boven zijn, niet die op de aarde zijn.” I politie heeft er ten zijnen huize en in zijne fabriek I te Genève eene huiszoeking plaats gehad, waarbij I compromitteerende brieven en gedrukte stukken I in beslag zijn genomen. In het voorloopig verhoor I verklaarde hij, zich met de Pruisische politie in be- I trekking te hebben gesteld, met oogmerk haar I te misleiden. Nadat hem toen was gebleken, dat I men aan die bedoeling geen geloof sloeg, heeft I hij eene volledige beteekenis afgelegd, omtrent I wier inhoud men echter nog niets schijnt te heb- I ben vernomen. Wat zijn handlanger Schroeder betrof, deze I woonde te Riessbach. Hij had aldaar een bui- I tenverblijfje gekocht en totnogtoe op de koop- I som 8000 francs afgedaan. Hij verkeerde aldaar I en te Zurich onder de Duitsche socialistische I uitgewekenen en inzonderheid met het comité I der ivoorwerkers. Het socialistisch hoofdcomité I te Zurich had echter redenen gevonden om hem I te wantrouwen. Dientengevolge had het op ze- I keren dag leden van het comité der ivoorwer- I kers heimelijk opgeroepen tot eene bijeenkomst, I om „op een onderzoek uit te gaan”. Na die I samenkomst zijn de beide comités naar Riess bach gegaan, alwaar eenige leden bij Schroeder aan huis gingen, terwijl de anderen zich in den I omtrek verscholen hielden om mogelijke pogin gen van Schroeder tot ontvluchting te beletten. I Toen hem nu werd aangezegd dat men zijne I woning kwam doorzoeken, legde hij de grootste I verontwaardiging aan den dag. De aangekome- I nen lieten zich echter daardoor niet van hun I stuk brengen. „Als gij geen valsche kameraad I zijt,” voegde één hunner hem toe, „kunt gij er I ook niet op tegen hebben, dat wij hier eens I rondkijken,en hoe Schroeder ook tegenspartel- I de, zij gingen aan het werk en vonden o. a. een I kistje dynamiet, dat blijkbaar was afgezonden I uit Berlijn. Daarop ging een der leden terwijl I de anderen bij Schroeder bleven, aangifte doen I bij den Züricher politiecommissaris Fischer, die I terstond met de noodige manschappen aankwam I en Schroeder arresteerde. i In België is men opnieuw bevreesd voor I ernstige gevolgen van de lauwheid der Regeering I ten aanzien van de aan de arbeidende klasse I beloofde verbeteringen. In den laatsten tijd was I vele jaren eene verbetering te bespeuren in den I handel in erts en steenkolen, doch daarmede I ging gepaard eene herlevende ontevredenheid I onder de werklieden. Ook zij verlangden deel I te hebben aan de meerdere verdienste, „Loons- I verhooging en verbetering van hunne positie” I is hunne leus, doch men antwoordt hun, dat de I concurrentie van het buitenland niet toelaat aan I hunne eischen te vóeldoen. Hier en daar wordt I de roode vlag weder opgestoken, of, als zij wordt I verboden, de socialistische opruiers vinden weder gehoor in druk bezochte vergaderingen. Een I congres der „socialistisch-republikeinsche werk- I liedenpartij”, die onder de kolenmijnwerkers der I Borinage vele aanhangers telt, is te Chatelet vergaderd geweest om over eene algemeene werk staking te beraadslagen. In sommige kolenmij nen wordt al reeds niet meer gewerkt. Het vooruitzicht is droevigmen wanhoopt er aan, dat van de verbeteringen, die na de onlusten zoo mild werden beloofd, eene enkele zal worden verwezenlijkt. Tot directeur van de Opéra Comique te Parijs is benoemd, ter vervanging van den heer Carvalho, de heer Paravay, directeur van den schouwburg te Nantes. De commissie, belast met de verzorging der behoeftige nagelaten betrekkingen van personen, die bij den brand het leven verloren, heeft be sloten de ingekomen gelden als lijfrenten te ver deden. Er worden een aantal lijfrenten uitgekeerd, afwisselend van 300 tot 500 francs. Kinderen die hun ouders bij die ramp verloren hebben, ontvangen die tot hun meerderjarigheid en dan verder niets dan een uitzet van 3000 a 5000 francs. De namen der aldus begunstigden worden niet openbaar gemaakt. Daarvan is echter uit gezonderd de balletdanseres Assailly, die zulke vreeselijke wonden bekwam dat zij verder voor haar betrekking ongeschikt is. Eerst wilde men haar een lijfrente van 1800 francs geven, doch zij verkoos een som voor éénmaal 30000 francs om een winkelzaak te kunnen koopen. Haar dochtertje krijgt tot haar meerderjarigheid 500 francs per jaar en daarna een uitzet van 5000 francs. Als alles betaald is houdt de commissie nog ongeveer 10,000 francs over, die voor een ander liefdadig doel bestemd zullen worden. Een hangende brug over de Oise, tusschen Auvers en Méry, is in den nacht van Donder dag op Vrijdag om twee uur plotseling in de I rivier gestort. Er zijn geen persoonlijke onge- I lukken te betreuren. Men vermoedt, dat de koude I de ijzeren staven te veel heeft doen krimpen, I waardoor de spanning zoo groot zou zijn gewor- I den, dat zij knaptenalthans zij zijn over de I geheele lengte doorbroken. j Aan de Russische grens weet de douane I zich, bij gemis aan een bepaald tarief voor zei- I den voorkomende artikelen, best te behelpen. I Dezer dagen werd een compleet duikerpak in- I gevoerd. Het tarief maakt geen melding van die I voorwerpen. De verschillende metalen deelen, de helm, wer- I den belast als bewerkt metaal; decaoutchouk I als behoorende bij kleine gummi-artikelen enz. I ’t Meeste moeite werd ondervonden bjj de De Duitsche Reichsanzeiger maakt thans de veelbesproken valsche diplomatieke stukken aan den Czaar openbaar. Ze zijn in ’t Fransch gesteld. De Köln. Zeit. geeft het oorspronkelijke benevens de vertaling. De eerste brief is van Vorst Ferdinand van Bulgarije aan de gravin van Vlaanderen en ge- dagteekend van 27 Aug. jl. De Vorst beklaagt zich bij zijne moederlijke vriendin over zijn isole ment. Na te hebben gewezen op de vijandigheid van Turkije en Rusland en de niet bemoedigende stemming te Weenen, zegt Ferdinand, dat hij de Bulgaarsche kroon niet zou hebben aangenomen, indien hij niet uit Berlijn in ’t geheim was ge steund. Ten bewijze daarvan voegt hij er het bijschrift bij van eene „volkomen” authentieke, door de hand van den Duitschen gezant te Wee nen, prins Reuss, geschreven nota, die evenwel niet onderteekend was. Op grond van deze hem van Duitsche zijde verzekerde ondersteuning verzocht hij de gravin van Vlaanderen, haren invloed in de eerste plaats aan te wenden bij haren verheven broeder, Koning Karei vun Ru- meniö, opdat deze zijn beteekenenden invloed bij het Petersburgsche hof zou aanwenden, om Czaar Alexander vriendelijk te stemmen. Als tweede der valsche documenten dient de bovenbedoelde nota van prins Reuss. Het derde is een tweede brief van Ferdinand van Coburg aan de gravin van Vlaanderen. Hij bedankt haar daarin voor hare poging om Ko ning Karei van Rumenië ten zijnen gunste te bewerken. Ook van hare stappen te Berlijn ge waagt hij met dankbaarheid. Hij gevoelt zich ontmoedigd omdat de Duitsche politiek in het openbaar vijandelijk tegen bem optrad en daaren tegen door hare agenten te Sofia hem voortdurend tot volharden aanspoorde, wijl zich onvoorziens de internationale politiek zóó kon veranderen, dat Duitschland ook openlijk voor hem partij kon kiezen. Het vierde stuk eindelijk is een uittreksel uit de verdere correspondentie tusschen Ferdi nand en de gravin van Vlaanderen. Daarin wordt medegedeeld, dat Ferdinand, na de bezoeken van Kalnoky en Crispi, bij Bismarck nieuwe verzekeringen van Bismarck van meer directen en formeelen aard had ont vangen, inhoudende dat de toestand van Bulga rije grondig onderzocht en de consolideering van dien toestand door de Mogenheden van Midden- Europa met een gunstiger oog Die Mogendheden hoopten, di_.a- door eene onverstandige houding zijner politiek hare staatkunde zou dwarsboomen. Voorloopig moest Bulgarije zich zooveel mogelijk stilhouden en inwendig voor rust en orde zorgen, den Sultan onderdanig behandelen en met Rumenië stendig zich gereed houden vallen aan T later nader zouden worden omschreven. Daarop wordt vermeld, dat Prins Ferdinand voor het ontvangen dezer instructies naar Berlijn had moeten komen, om persoonlijk te vernemen, wat tusschen Bismarck en Kalnoky met betrek king tot Bulgarije op Friedichsruh besloten was. Hij had echter een wenk uit Berlijn ontvangen, om van dezen stap, als te compromitteerend, af te zien. Vorst Ferdinand verzocht de gravin van Vlaanderen om van deze nieuwe wending zoowel den Belgischen Koning, als diens raadgever den baron Lambermont, als den besten kenner van hot Oosten, nauwkeurig in te lichten. Voor het overige was hij (Ferdinand) thans besloten, ge heel de Duitsche strooming te volgen en de dingen af te wachten. Een Pruisisch politie-spion is te Zurich en een zijner handlangers te Riessbach in de na bijheid van genoemde stad gevangengenomen. Het zijn Haupt en Schroeder. Haupt hield zijn hoofdverblijf te Genève. Hij had aldaar eene fabriek van minerale wateren en had reeds verscheidene malen aanvraag gedaan om als Zwitsersch burger genaturaliseerd te wor den, hetgeen echter telkens er wordt niet ge meld waarom was geweigerd. Hij kwam dik wijls te Zurich en aldaar is hij onder beschul diging van revolutionaire woelingen „als agent provooteur” gearresteerd. Op ve*zoek der Züricher Geheel oorspronkelijke Nederlandsche Romans behooren nu eenmaal tot de zeldzaamheden. Toch is het ons mogelijk geworden zulk een Roman onzen lezers als PREMIE bij den aanvang van het jaar 1388 aan te bieden. Wij hebben namelijk de hand gelegd op het boeiend en aangrijpend boek, „TWEEËRLEI KRUI S”. OORSPRONKELIJKE ROMAN dat wij uitsluitend voor onze abonné’s en voor hen die zich nog op ons blad wenschen te de consolideering werd aangezien, lat Bulgarije niet warsboomen. Voorloopig en inwendig voor rust en orde zorgen, den Sultan onderdanig behandelen en met Rumenië de beste betrekkingen onderhouden, maar be- i om voor zekere ge- Rumenië voorstellen te doen, die Bolswardsclie Courant - II VAN DOOR -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1