NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OUWAKD EN WON5ERA.DEEI, Een gezellige Beis I I buitenland. HEERLIJK LAN®. 1888. Zeven en Twintigste Jaargang. No. 3. VOOR BINNENLAND. L DONDERDAG 19 JANUARI. X X I Slot volgt. I ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ^xxxxxxxxxxxx>cxxx)OC?É In de troonrede, waarmede Zaterdag de zitting van den Pruisischen Landdag is geopend, wordt gezegd, dat bij den Keizer en de natie de bezorgdheid omtrent den Kroonprins nog niet geweken is, maar dat de hoop op genezing blijft be staan. De financieele toestand is boven ver wachting gunstig. Het eindcijfer der rekening over het dienstjaar 1886/87 wijst, bij vergelijking met de begrooting. eenen vooruitgang aan van 32 millioen mark, terwijl de stand der rekening over 1887/88 zich nog gunstiger laat aanzien. Aangekondigd worden de volgende wetsontwerpen, verbetering van de bezoldiging der lagere geeste lijken bij alle kerkgenootschappen afschaffing der bijdragen van ambtenaren in de weduwen en weezengelden aanleg van belangrijke spoor- weglijnen gedeeltelijke overneming, voor reke ning van den Staat, van bezoldiging der onder wijzers op de volksscholenuitbreiding der wet op de in hun bedrijf door ongelukken getroffen werklieden, enz. Het Heerenhuis en het huis van Afge vaardigden besloten in hunne eerste zitting tele grammen te zenden aan den Kroonprins, waarin de innigste en oprechtste deelneming wordt geuit, alsmede de stellige hoop dat de Kroonprins zeer spoedig genezen naar zyn, vaderland zal terug- koeren. Er wordt geklaagd over slapheid in 't werk en de malaise, die er uit voortvloeit. Maar doet onze handel en industrie wel pogingen om door eigen inspanning daarin verandering te brengen De correspondent der Haarlemsche Courant te Pretoria schrijft toch in zijn jongsten brief. Er is nog veel meer te doen voor Nederlandsche industrieelen, doch men moet niet op het muf fige kantoor blijven zitten in afwachting van de eene of andere bestelling. Neen, men moet be ginnen met een paar duizend gulden te wagen en een bekwaam, degelijk handelsman, bekend met de Engelsche taal, uitzenden om eens flink de zaken na te gaan en te zien wat er te ver dienen is. Alles hangt natuurlijk af van de keuze van dien man. Geen jongmensch, pas van de Handelsschool, maar een man van onder vinding in de wereld. Kan ééne firma dat niet bekostigen, welnu, laten zich dan eenige aaneen sluiten en gezamenlijk de kosten dragenwant het is treurig te zien, hoeveel hier in Engelsche handen is. Waarom niet een groot pakhuis op gericht met monsters van allerhande koopwaren, die Nederland direct kan leveren? Waarom moeten Engelschen Hollandsche kaas, Holland- sche jenever, Hollandsch linnen en katoen, wol len goederen, sigaren en honderden andere ar tikelen invoeren, kunnen de Nederlanders die dan niet direct invoeren De eenige Hollandsche winkel in de geheele Transvaal is de Nationale Boeren-Handelsvereeniging, die nu om zoo te zeggen geheel in handen is van eene Holland sche Maatschappij. Deze winkel maakt tegen woordig goede zaken en zet heelwat Holland sche goederen van de hand. Probeert het eens, fabrikanten, en laat den Jansaliegeest varen. Wanneer de zaak goed aangepakt wordt, twjjfel ik geen oogenblik aan het succes. De heer XX. ontwikkelt in het Maandblad tegen de Kwakzalverij het denkbeeld om door de wet het opnemen van advertentiën, betref fende de zoogenaamde geheime geneesmiddelen, te doen verbieden. De wet verbiedt wel aan mannen in vrouws* kleeren te loopensterken drank in het klein te verkoopenin geestelijk gewaad zich in 't publiek te vertoonen dus kan de wet ook de advertentien verbieden. Maar als nu een courant berichten er van Het jongste geneeskundig bulletin uit San Remo, onderteekend door de doctoren Schrader, Krause en Hovell, luidt, dat de ziekteverschijn selen bij den Kroonprins gedurende de laatste veertien dagen bestonden in eene eenigszins sterker zwelling aan de linkerhelft van het strot tenhoofd en eene van daar uitgaande iets meer algemeen uitbreidende ontstekende prikkeling der slijmhuid van het strottenhoofd. Tegelijker tijd bestond er meer afscheiding van slijm, die. evenals de ontsteking, thans weder begint te verdwijnen. De algemeene toestand is zeer gunstig. Dat de Kroonprins een toeval zou hebben ge had, wordt als een valsch gerucht beschouwd. De toestand van den Duitschen Keizer is veel verbeterd. Zaterdag stond hij reeds om 10 uur op en ontving des avonds eenige familieleden. Zondag had weder een diner ten Hove plaats, waarbij ook de Keizer aanzat. Uit Boulogne wordt gemeld, dat de man in hechtenis is genomen, die het laatst met den journalist Mac-Neill gezien werd. Hij heet Ver- mersch en ontkent Engelsch te verstaan of met Mac-Neill in aanraking te zijn geweest. De eigenares van een koffiehuis verklaart echter, beiden ten harent samen gezien te hebben. Bij het Fransche leger worden thans proe ven genomen met een velocipede, welke over de spoorwegrails loopt, ten dienste van de in tendance voor het overbrengen van berichten voor groote afstanden. De velocipède is een vierwielig voertuig, welks onderstel overeenkomt met dat van een gewoon spoor wegrij tuig. Het kan door één man in beweging gebracht en ge houden worden. Naar men bericht, zou de snel heid tot 30 KM. per uur kunnen worden opge voerd. Het gewicht van het voertuig is 90 KG. dus kan het door één man op de rails worden geplaatst en er weder afgenomen worden. De uitslag van de proeven moet bevredigend geweest zijn. Aan de Times wordt uit Peking gemeld dat het aantal menschen, die bij de laatste over- stroomingen van de Gele Rivier omkwamen, op zeven millioen wordt geschat. Te Gotha is Woensdag jl. voor den 500- sten keer de lijkverbranding toegepast. In den laatsten tijd is weder het drinken van versch bloed van dieren als geneesmiddel ingevoerd. Te Napels ziet men des morgens een honderdtal heeren en dames in de hallen de „bloedkuur” volgen, en ook onder het volk is het middel zeer in zwang. Voor zwakke vrou wen die aan bloedarmoede lijden, wordt het aan bevolen en de resultaten, die er door worden verkregen, zijn inderdaad belangrijk. De hooge waterstand van den Donau heeft de werken tot normaliseering van die rivier vernield. De stad Gran is overstroomd. Er zijn verscheidene menschenlevens te betreuren. Duna-Szerdahely wordt ook ernstig bedreigd. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. was te Kimberley besteld en met de voerlie den was de prijs bepaald. Om zenuwachtige aandoeningen zooveel mogelijk te voorkomen, was afgesproken, dat ieder in zijne woonplaats afscheid nemen zou van de zijnen. De kennis making der reizigers onderling had reeds vroeger plaats gehad. En zoo kwamen dan op den dag der afreize allen vroolijk en opgewekt te Rotter dam en scheepte het gezelschap zich in, des mid dags ten 12 ure op de flinke stooomboot „de Ba tavier”, die het te Londen in het dok zou bren gen, in de nabijheid van den grooten stoomer, die het overnemen en naar „Kaapstad” vervoe ren zou. ’t Woei een halve storm toen „de Batavier” de prachtige kade te Rotterdam zou verlaten, maar toch wist een photograaf voor de achter- blijvenden nog een zeer goed beeld te ontwer pen van het gezelschap, dat gezamenlijk aan dek stond geschaard en toch waren klokke twaalf alle touwen los en met den moed der oude Batouwen stevende en stoomde de flinke boot den waterweg op en het zeegat uit. Een oogen blik aarzelde de kapitein toen hij de verbolgen zee instoomen zou, want ’t spookte en stormde daar buiten gruwelijk, maar de overweging dat ons gezelschap gewacht werd op de Norham- Castle en de vracht tot de Kaap was betaald, deed hem last geven om door te stoomen, te meer daar hij vertrouwde op zijn goedgebouwd schip, ’t Werd een booze nacht, de wensch van den jongsten der medereizigers, om gauw eens een flinken storm op zee te hebben, werd meer dan vervuld, doch de Batavier stoomde op tijd de Theems open het dok binnen en de jongelui herstelden spoedig in Londen, onder ’t genot van een biefstuk met toebehooren, het evenwicht der maag, die wel wat in sterke mate ontledigd was geworden. Met verbazing en welgevallen beklommen en bezagen onze reizigers het zeekasteel dat hen overvoeren zou en dat in waarheid den naam van „Norham-fcasteeZ” mocht voeren, ’t Had 4350 ton inhoud, de stevige Batavier was er een klein scheepje bij. Men kan er zich een denk beeld van vormen, als men verneemt, dat onder de feestjes later in volle zee gevierd, ook be hoort een hardlooperij, met een ferme baan boven op het dek. Dat in dien vreedzamen wedstrijd van jongelingen van allerlei natiën en tongen, twee Nederlanders de eerste prijzen behaalden, stip ik aan als bewijs, dat er goede vertegen woordigers van onzen stam aan boord waren. ’t Was prachtig weer geworden toen de Nor- ham-Castle onder stoom ging, verrukkelijk was het uitzicht langs Engeland’s Zuidkust en op de heerlijke hellingen van het zoo schoone Dart mouth, waar alles nog in vollen zomerdos prijkte hoewel het half October was. De reis naar de Kaap was allervoorspoedigst, de toon aan boord zeer goed, de orde voorbeeldig, hoewel het ge zelschap, vooral op St. Helena aangegroeid, tot omstreeks 700 personen was gestegen. De hut ten waren best, de voeding, echt Engelsch, d. i. zeer zouteloos, was voldoende, maar niet te ver gelijken met de Fransche keuken op de booten van Marseille. De drie weken, welke men toefde aan boord, vlogen niet om. De aankomst echter te Lissabon, te Madera, waar de jongelui wat echte Madeira en een dekstoel snoepten, te St. Helena, waar zij in den avond slechts een paar uur aan wal konden en dus geen beêvaart konden doen naar Napoleon’s graf, gaf een ge- wenschte afleiding. Voorts kortte men den tijd met lezen en spel, oefende zich voor een con cert, waarvan de uitvoering een aangename feestavond was, maar drie dagen waren helaas allervervelendst, ’t Waren de Zondagen, op welke men ’s morgens een godsdienstoefening naar den Anglikaanschen ritus bij wonen moest, maar verder den dag doorbrengen in een onzalig niets-doen ’t onschuldigste spel zelfs was ver boden. maakt, anekdotes als van de Pa8^e*^ een ander middel zouden vinden om hunne waren te kondigen Of zou de wet ook aan alle boekhandelaars en winkeliers, tappers direchen van middelen van vervoer, ja, aan particulieren kunnen voorschrijven, dat zij dergelyke aankon- dizinaen niet mogen publiek maken/ Hoe minder van die middelen in ons blad voorkomen, zooveel te liever is het ons maar de wet moet er zich buiten houden. Die heeft hier niets te maken, en als zij heden de adver tentiën van geheime middelen verbiedt morgen de loterijen, overmorgen de huwelijks aanzoeken, eindelijk misschien de verkiezmgs- advertentiën aan censuur onderwerpen. Met de vrijheid van drukpers is die inmenging van den Staat niet overeen te brengen. Omtrent waarschuwingen tegen oplichters doet iemand aan de Haagsche Courant mede- deeling van eene Duitsche methode. InSuitschland zegt hij houden de Rijks bank en al hare filialen en agenturen een regis ter van alle soliede firma’s. Komt nu iemand informeeren naar een verdachte firma, dan wordt niet gezegd dat deze niet sohed is, maar alleen geantwoord, dat zij op het register met voor komt.” Het tekort der gewezen voedings-tentoon- stelling te Amsterdam moet weder met t 10,UUU toegenomen zijn, zoodat de volle waarborgsom alsnog opgevraagd zal worden. De Haagsche correspondent van de N. br.Ct. melding makende van den onlangs overleden, meer dan honderdjarigen heer Ch. Ent hoven, prijst ook diens blijmoedig humeur, dat hem tot in de laatste levensuren bijbleef. Hij zegt „Het beste bewijs van zijn opgeruimden zin lot in het laatst van zijn leven is wel dit, dat, toen men hem vroeg of hij nog de een a?d?J® beschikking had te nemen, zijn antwoord luiddei „Niets; ik heb mijn vrouw ook vrijgelaten om na mijn dood te hertrouwen, als ze wil. Mevrouw Enthoven nu was slechts tien jaren jonger dan haar echtgenoot. Een postbode te Westzaan verloor in den vroegen ochtend van Zaterdag den 7 Januari j gaande van het hulpkantoor naar het station te Koog-Zaandijk, onderweg een brievenzak, waarin zich eenige brieven en geldswaarde bevonden Tot heden mocht het der politie met gelukken eenig spoor daarvan te ontdekken. Naar het Handelsblad verneemt, heeft het Kamerlid, de heer van Kerkwijk, gemeend te moeten bedanken voor tot hem gerichte uit- noodigingen om in zijn tegenwoordig district als spreker op te treden. Eensdeels meende hij, dat hij geen onbekende kan geacht worden te ziin voor de kiezers, waarom hij zelfs m zijn optreden thans iets minder gepast zou zien, met het oog op de voorschriften der Grondwet. Ander deels Irkent hij wel het nut van het optreden van goede volksredenaars tot verlichting der kiezers, doch rekent zich zelf met tot dezen te behooren. Het opstootje in Beek bij Maastricht schuilt niet uitsluitend onder de sigarenmakers. Maar wijl er van deze werklieden ruim 400 te Beek aanwezig zijn, geven zij den hoofdtoon aan. Le beweging is een gevolg van de verwonding van den burgemeester. Den man, die dezen verwondde hebben zij het zoo lastig gemaakt, dat hij Beek heeft verlaten en zich te Sittard heeft gevestigd. Nu heeft men het echter op den vader van den dader gemunt. Eene gemeente in het Westland zou, vol gens de Avondpost voornemens zijn de kosten voor de brandweer jaarlijks te verhalen op hen, ten wier behoeve deze dienst ha.d gedaan. Wij onderstellen, dat daarmede bedoeld wor den zij, in wier woning brand is ontstaan. Recht streeks is dan ook de brandweer allereerst ten hunnen behoeve werkzaam geweest; maar met minder voordeel van de blussching hebben de buren, wier panden beschermd worden en daar van een brand, zoo die met gebluscht wordt, niet gezegd kan worden hoever hij zich uitbrei- den zou, is het billijk, dat de geheele gemeente in de kosten draagt. Dit schijnt men in het Westland niet te hebben bedacht. Ondersteld, dat iemand, in wiens huis brand kwam, verzocht de brandweer maar met te alarmee- ren, daar hij toch geassureerd was en hy de kosten voor de tlussching niet oveihid, zou daneen gemeentebestuur gedekt zijn, als het last gaf den boel maar te laten branden Het zou wel dege lijk laten blusschen, opdat de vlammen geen an dere panden aantastten. Een der zoons van den by het spoorweg ongeluk te Ruinerwold verongelukten lioofdcon- ducteur Barink, zal als leerling-opzichter by de Exploitatie-maatschappy worden geplaatst. In de maand April of Mei zal een verge lijkend onderzoek plaats vinden van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posteryen, waartoe twaalf plaatsen ter ver vulling worden opengesteld. Door de sociëteit „Momus te Maastricht, is, ter verdecling aan de armen, 13,090 kilo a steenkoleu beschikbaar gesteld. I. Een mijner jonge vrienden plaatste achter een proefschrift, waarop hij de vorige week promoveerde, de volgende stelling „landverhui zingen zijn geen middel tot bevordering der welvaartIk zou gaarne de verdediging op mij nemen der volgende stelling: volksverhui zingen zijn het beste middel tot bevordering der welvaart. In elk geval sints duizende jaren hebben volksverhuizingen uit het Oosten naar het Wes ten vooral plaats gehad, werelddeelen zijn er door bevolkt en ontgonnen. Nederland heeft er zijn ontstaan, zijn bestaan, zijn welvaart aan te danken. Onze moedige voorouders hebben Oost en West bevolkt, aan Afrika’s Zuidpunt de heer lijke kaapstad en kaapkolonie gesticht, de slimme Engelschen hebben het ons ontfutseld, maar nog is het ras der Zuid-Afrikaanders, ginds in groote eere. Gansch een stam is al meer en meer in het binnenland opgedrongen, over de Vaalrivier zijn zij voortgedreven, maar daar, in een heerlijk oord, vol bergen en dalen, rivieren en kreken, heerlijke weiden en bouwakkers, goud en zilver, ijzer en steenkool hebben zij stand gehouden. De zon verzengt er u niet, de koude hindert er niet, planten, bloemen, woud- en vruchtboomen van’allerlei aard en soort groeien er welig, voor akkerbouw en veeteelt is er de bodem uitne mend geschikt, de tuinbouw neemt er meer en meer een hooge vlucht. Het is van vrij algemeene bekendheid hoe ook daar de Engelschen onze „Boeren” eerst hebben bestookt met listige traktaten, toen bevochten met keurtroepen en macht van wapenen, maar even- zoo hoe de dappere Gideonsbende het trotsch en machtig Albion tot vrede heeft gedwongen en hoe de Zuid-Afrikaansche republiek de vrij heidsbanier met fiere glorie mag ontplooien en in eenvoud des harten Gode de eer geeft der behaalde victorien. Nog steeds waakt de Brit met Argusoogen langs heel Afrika’s Oostkust, opdat wij, Neder landers, er geen haven machtig zullen worden, waardoor wij met onze stamverwanten in recht- streeksche verbinding zouden kunnen komen, maar als eenmaal de heerlijke Delagoabaai, op Portugeesch grondgebied, voor ons zal ontsloten zijn en dat kan niet op den duur gekeerd worden, dan zal de spoorweg, voor welke het geld reeds beschikbaar is, van Pretoria, de hoofdstad, door de goudvelden loopen en Mac Murdo, de conces sionaris der lijn door de Portugesche kolonie, zal inzien dat zijn belang en het onze samen vallen en Louren^o Marques zal een havenstad worden, waaruit de delfstoffen uit het binnen land in rijken overvloed over heel de wereld zullen worden verzonden en waar voor onzen handel en onze scheepvaart een rijk veld van werkzaamheid zal aangewezen zijn. Dan zal voorzeker de reis naar Pretoria korter, goedkooper, gemakkelijker worden, want dan is een geregelde stoomvaart uit onze havens naar de Delagoabaai eene volstrekte noodzakelijkheid geworden. Dan zal de volksverhuizingsgeest, die nu al te eenzijdig den blik naar het „verre westen” van Amerika, steeds houdt gericht, ook wel aan die liefelijke oorden gaan denkenmisschien willen dan wel honderden er heen. Nu echter weten eenige tientallen er ook wel te komen en zij de reis wat langer, wat duurder, zij is zekerlijk minder eentonig en vrij wat ge zelliger, voor wie niet verzwakt of verwijfd is, voor wie wat levensmoed en levenslust heeft. Vooral hebben zij, die nu gaan, dit voor, dat Vraag naar Hollanders, bijna voor ieder vak en elke betrekking, zeer groot en het aanbod zeer klein is, want daardoor is de loonstandaard er zeer hoog. Hierover echter wensch ik ditmaal niet uit te weiden’t is my nu slechts te doen, om eens mee te deelen, hoe tegenwoordig de reis kan gedaan worden en hoe een klein gezelschap van 13 personen, waaronder twee dames met drie kinderen, van 4, 5 en 2 jaar den tocht hebben gemaakt. Hen, die bepaald voornemens zijn, deze reis te ondernemen, verwijs ik naar het zakelijk ver slag, dat de heer 8. van Vooren er van gegeven heeft in het 2e Blad van het „Nieuws van den J)ag” van 16 Jan. j.l., terwijl ik voor de zoodanigen mij bereid verklaar, zoover mogeljjk, alle noo- dige inlichtingen te geven. Ons reisgezelschap dan had maanden vooraf alles goed klaar gemaakt. Door persoonlijke samenspreking met Dr. E. I. P. Jorissen, die meer dan 10 jaren in Pretoria woont en dezen zomer in Nederland vertoefde, door briefwisseling met personen, in de Transvaal tot welvaart gekomen en daar met alle toestanden bekend, waren de mannen en jongelingen, die er deel van uitmaak ten geheel op de hoogte en waren zij verzekerd bij aankomst aldaar van eene vriendschappelijke ontvangst en goede aanbevelingen. De Cargadoors Bruinier Co. te Amsterdam en Cornelder Zonen te Rotterdam bewezen aller- Aei diensten, tot zelfs wissels kosteloos op Kaap stad. Voor aansluiting der reisgelegenheden was zorggedragen, de ezelwagen met 10 a 12 ezela J Bolswardsclie Courant 1’ I NAAR EEN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1