NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOWOÖ SI® WeUSEUDOL VERNIELINCSMIODELEN. 1888. Zeven en Twintigste Jaargang. No. 8. VOOR DONDERDAG 23 FEBRUARI. BINNENLAND. BUITENLAND. I X X X 1 1 den ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De Haarlemsche logementhouders klagen steen en been over de nieuwe politieverordening, die hen verplicht de nachtlijsten persoonlijk op het politiebureau te brengen. Vroeger kwam een der politiebeambten die lijsten verifiëeren. W’ roep werd gedaan, werd gewezen op de „nijvere, arbeidzame en flinke werklieden”, wier belang bij het voortbestaan der fabriek zoo benauwend nauw betrokken is, en de drie tou zijn ge vonden. ’t Is waar, dat kapitaal-bezitters dikwerf slechts denken aan hun eigen belang. Maar waar is het gelukkig toch ook, dat het somtijds door hen wordt ter zijde gesteld ten bate hunner mede burgers. De Asser Courant schrijft het volgende, dat wij met ingenomenheid ook nog eens onder de oogeu van onzen lezers willen brengen „De weelde is ook in ons land in die mate toegenomen, alsook het slaafs navolgen der mode, die in andere landen bestaat, dat men meent al heel ouderwetsch te zijn, zoo men zijn kleederen en modeartikelen niet rechtstreeksch uit Frank rijk laat komen, en zijn meubelen, galanteriën etc. niet rechtstreeksch van daar of uit Duitsch- land. Zoo hebben de bekende magazijnen Printemps, Louvre en Bon Marché te Parijs welker eige naresse onlangs schatrijk is overleden, na mil- lioenen francs aan allerlei stichtingen vermaakt te hebben een uitstekenden afnemer aan Ne derland. M. a. w.schatten vloeien naar den vreemde, die aan de Nederlandsche nijverheid ontrukt wor den. In deze handelwijze der rijken en van hen, die de rijken navolgen, of ook wel van dezulken, die den schijn willen hebben rijk te zijn, ligt iets wreeds. En het is ligt begrijpelijk, dat zij velen met ergernis vervultdaarin ligt ook iets onze delijks, dat de aanleiding wordt tot veel onze delijkheid. Wij denken hier vooreerst aan dat verbazend aantal meisjes in ons land, waaronder er ook zoo velen zijn uit den zoogenaamden fatsoenlijken stand die door handenarbeid in haar onderhoud moeten voorzien aan de talrijke helpsters van modisten eet. Kommervol is het leven, dat velen harer doorbrengen. Gelukkig degenen, die nog werk hebben. Hoevelen zoeken het te vergeefs. Daar de armoede maar al te dikwijls de moe der is der onzedelijkheid, behoeft men niet te vragen welke de oorzaak is, dat zoovelen slacht offers zijn der prostitutie. De menschen zijn dikwijls vreemde wezens. Dezelfde rijke dame, die zooeven een belangrij ke gift geschonken heeft aan een asyl, waar verdoolde meisjes verpleegd worden en zoo moge- Ijjk zedelijk verbeterd, zal straks eene belang rijke bestelling doen in een buitenlandsch ma gazijn, daardoor arbeid ontrooven aan haar, die er om zoeken, en zoo de oorzaak worden van nieuw kwaad, gelijk aan dat, wat zij door haar gift tracht te bestrijden. Is het niet ergerlijk voor Nederlandsche, zwaar belaste magazijnhouders, waar men werkelijk zoo veel goeds en schoons kan krijgenvoor bekwa me meubelmakers, die hun vlijt aanwenden en met het buitenland kunnen concurreeren, dat men hun magazijnen en werkplaatsen bekijkt, mis schien wel de schouders ophaalt en in het bui tenland zijn inkoopen doet Men schrijft uit Spaarndam „De vergaderingen van ’t Leger des Heils worden hier nog geregeld drie malen per week gehouden. Het publiek is, evenals in ’t begin, nog zeer talrijk, terwijl ook het aantal „bekeer den” vermeerdert.” Bij den jongsten brand te Volendam, waar bij een bakkerij en vier visscherswoningen in de asch gelegd en twee andere huisjes zwaar beschadigd werden, hebben de arme bewoners van enkele perceelen veel verloren, maar is bo venal één gezin met man vrouw en drie kin deren geheel tot den bedelstaf vervallen, het heeft alles, wat ’t bezat, kleeding, dekking, huis raad er bij ingeschoten. De burgemeester van Edam, de pastoor en twee armverzorgers doen voor de arme slachtoffers een beroep op de al gemeens liefdadigheid. Moge deze roepstem door velen worden verhoord. Engeland. Bij de zitting van het Lager huis op Vrijdag jl. heeft Gladstone een schitte rende redevoering gehouden, die 2 uur 10 min. duurdetoen hij weder ging zitten, werd de „grand old man” door liberalen en Parnellisten levendig toegejuicht. Acht Parnellisten kunnen niet bij de zittingen tegenwoordig zijn, want vier hunner zitten gevangen, twee zijn ziek en de twee anderen zijn in Amerika. Het Lagerhuis heeft een voorstel van Broad hurst verworpen, strekkende om een enquête in te stellen naar de fabrieken. De regeering had zich daartegen verklaard. De Engelsche Regeering heeft een nieuw regle ment van orde voorgesteld voor het Lagerhuis. De zittingen worden daarbij bepaald op Maan dag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, van 3 uren des namiddags tot uiterlijk 1 uur des ’s nachts, met een pauze van een uur (van 89 ’s avonds.) De voorzitter zal het recht hebben leden wegens wanordelijk gedrag te bevelen onmiddellijk het Huis te verlaten voor de rest der zitting van dien dag. Ook zullen weer permanente com missies voor het afdoen van ontwerpen worden in het leven geroepen. Wat het sluiten van het debat aangaat, stelt de Regeering voor, dat daartoe zal worden overgegaan indien minstens 100 leden een voorstel daartoe steunen. Duitschland. Omtrent den toestand van den Kroonprins meldt een bulletin in de Reichs- anzeiger gedagteekend San Remo 19 Februari ’s morgens 103/4 uur „De wond van den Duitschen Kroonprins wordt kleiner en staat zeer goed. Koorts is niet aan wezig. De hoest is als gisteren. Het opgeven is eenigszins toegenomen. De eetlust vermeerdert.” „In een bericht uit San Remo leest menDe toestand van den Kroonprins is van dien aard, da.t dr. Mackenzie en prof. Bergmann zich ver plicht achten, voorloopig te San Remo te blijven. Dit geschiedt ook tot zooveel mogelijke gerust stelling der familie. De geneeskundigen nemen zelven de verpleging waar, doordien zij wegens de uiterst nauwgezette behandeling, welke de prins noodig heeft, niets aan het dienstpersoneel willen overlaten. Toen de Kroonprinses te kennen gaf, dat het toch niet aanging, alle daarbij noo- dige diensten zoo tot in het geringste aan hen over te laten, ontving zij ten antwoorddat ge neeskundigen alles moeten kunnen doen, wat met den patient maar eenigszins in verband staat; dat hunne groote verantwoordelijkheid hen on vermoeid maakt, en dat wanneer zij niet reeds -- waren, Over het geval van trichineuse ziekte te Leiden schrijft dr. Rutgers van der Loeff in het L. D. „Wel is het waar, dat zeven personen uit één gezin door trichinose zijn aangetast, maar gelukkig niet het geheele gezin en op het oogen blik niet hoogst ernstig. De infectie schijnt gering geweest te zijn. Tot geruststelling van het publiek en in het belang der slagers alhier kan er bijgevoegd worden, dat het trichineuse varkensvleesch (waarvan slechts weinig in den vorm van gerookte, maar ongekookte boterham menworst gebruikt is) niet in Leiden, maar te Noorwijk-binnen gekocht is. In het vleesch, van daar afkomstig en gelukkig nog overgeble ven, is de trichine microscopisch aangetoond en kan men nu verdere nasporingen aldaar doen. Toch blijve men ook hier ter stede steeds den raad opvolgen, maar nimmer rauw varkensvleesch, ham, worst (al is het ook gepekeld of gerookt) te gebruiken, maar het altijd eerst goed te ko ken of te braden.” zij nu van den Kroonprins zelf wel hadden kunnen leeren hoe een zwaar lijdende naar li chaam en ziel moet worden behandeld.” De politiek van Rusland heeft, zoo wil het Journ. de St.-Petersb. beweren, niets te maken met de daling van den roebelkoers, welke slechts het gevolg is van de groote betalingen, welke moeten geschieden en welke wegens de groote slapte in den uitvoerhandel niet voldoende gedekt zijn kunnen worden. Reeds is uit de telegrammen van Zaterdag gebleken, dat o. a. te Odessa, een paniek als ’t ware gevolgd is op het bekend worden van de plannen der Regeering. De Minister van Financiën belooft een aanzien lijk batig saldo voor dit jaar en toch blijft de papieren roebel voortdurend dalen. Hij heeft nu een ongehoord lagen koers bereikt, 11 roebel 80 kopeks =3 een pond sterling (1 pond sterling is gelijk aan 6 roeb. k. in zilver.) Men vreest dat het Ministerie zijn toevlucht zal nemen tot het wanhopig middel, dat reeds in 1839 is be proefd, namelijk te verklaren, dat de papieren roebel slechts de helft der nominale waarde heeft. Deze vrees is zoo algemeen, dat niet alleen vreemdelingen, maar alle Russische kooplieden hunne reservefondsen in vreemd goud en bankpapier inwisselen, hoewel met verlies, zoo hopeloos is het krediet van den papieren roebel. De laatste halve eeuw is rijk in uitvindingen van menschenmoordende vernielingsmiddelen. Als de bewoners van ons werelddeel zoo snel vooruitgingen in verlichting en beschaving, in vredelievende verdraagzaamheid en echte huma niteit als in het bedenken en samenstellen van werktuigen om elkander te dooden en te ver minken, dan zouden wij met het volste recht van reuzenschreden kunnen spreken. Wat toch wist men vijftig jaar geleden van gepantserde sche pen en forten, van ramtorenstoombooten, van torpedo’s en repeteergeweren, waarmede men al thans dertig schoten kan doen in de minuut En dan spreken wij nog niet eens van de reeds afgeschafte mitrailleuses en dergelijk oorlogs tuig. Eene halve eeuw geleden had men nog vuur steengeweren, die echter weldra door percussie- geweren werden vervangen. Men had toen geene achterladers, maar gebruikte den laadstok bij de kalme lading in twaalf tempo’s, om de patronen in den loop aan te zetten. Zulke ge weren behooren thans tot de antiquiteiten. Met de nieuw uitgevondene kan men in veel korter tijd vrij wat meer menschen om het leven brengen. Welk een vooruitzicht in ons chris telijk werelddeel, waar de legerhoofden bij het uitbarsten van een oorlog Gods zegen durven afsmeeken op hunne pogingen om elkander te vermoorden. Hoog wordt opgegeven van de voortreffelijk heid van het geweer van den Amerikaan Lee, en men kon dezer dagen in één der dagbladen lezen, „dat een dergelijk wapen het ideaal vrij wel nabij komt.” Een ideaal van een moordtuigMonsterach tig, niet waar Toch waren tegen dat geweer gewichtige be denkingen, maar het is aan den Oostenrijkschen hoofdman Mannlicher en aan den Italiaanschen kapitein der artillerie Vitali gelukt, om de voor naamste bezwaren op te lossen en hunne ver betering ook op het Beaumontgeweer toe te passen. Dientengevolge zullen naar dat stelsel de geweren van het Nederlandsche leger in repe teergeweren worden veranderd. Hiermede kun nen onze soldaten 5 patronen in 7 tot 10 secon den verschieten. Wanneer wij ons houden aan dit laatste cijfer en daarbij eene volmaakte juistheid in het mikken onderstellen, dan zal ieder soldaat, zoolang hij blijft vuren, dertig vijanden in elke minuut in het zand doen bijten, alzoo 1800 in één uur Voorts wordt ons medegedeeld, dat Berdan, de uitvinder van een naar hem genoemden tor pedo, en. luitenant Zalinski, de uitvinder van het pneumatisch dynamietbommenkanon, eerlang, ten overstaan van eene commissie van beoordeelaars, een wedstrijd zullen houden in de kracht van verdelgen. Voorzeker zal er de overwinnaar, als een weldoener der menschheid, met de burger kroon worden versierd. Maar al kon men ook met zulke torpedo’s de grootste zeekasteelen, vaak met meer dan dui zend koppen bemand, in één oogenblik vernie tigen en het rouwfloers uitspreiden over even zoo vele huisgezinnen, toch beteekenen zij weinig in vergelijking met de aërobommen of luchttor pedo’s. Laten wij daarvan eene beknopte beschrijving geven. De aërobommen zijn luchtballons, die vaten met eene ontplofbare stof boven eene vijandelijke vesting brengen en daarin doen nederdalen. Dat denkbeeld werd het eerst in toepassing gebracht bij de belegering van Venetië door de Oosten rij ksche armee, doch men maakte toen slechts gebruik van bommen, die, met zoodanige stof gevuld, in de stad werden geschoten. Die maat regel had echter niet het gewenschte gevolg. Eerst na dien tijd heeft men zoowel op het gebied der luchtvaart, als op dat der ontplofbare stof fen, zoo groote vorderingen gemaakt, dat men aan dat vroegere denkbeeld een meer doelma tiger vorm kon geven Men heeft dan ook in Frankrijk een systeem-Gower, terwijl in Amerika de generaal Russel Thayer een dynamietballon heeft vervaardigd. Eindelijk houdt de Duitsche ingenieur en luchtschipper Georg Rodeck zich sedert 1882 met dit onderwerp bezig. Hij heeft reeds een voorstel gedaan tot vervaardiging van luchttorpedokolonnes, die door personen, en van andere die door een uurwerk worden bestuurd en geregeld. Bij de eerste heeft een passagiersballon vier torpedoballons op sleeptouw en brengt deze laatste elk met 5075 kilogram ontplofbaar nitraat, in een metalen kist geborgen, boven de belegerde vesting. Door eene electrische geleiding kunnen die kisten één voor één of tegelijk losgemaakt worden. Bij het nedervallen barsten die kisten uitéén en slingeren ongeveer honderd dynamiet- patronen naar alle zijden, om er ontzettende ver woesting aan te richten, Wie niet rechtstreeks door die patronen wordt getroffen, bezwijkt onder het puin der instortende gebouwen. Van den Nederlandschen soldaat wordt gezegd, dat het bezit van het Vitaligeweer ongetwijfeld zijn moreel (welk eene Christelijke moraliteit!) zoó zal verhoogen, dat hij zich in onze sterke terreinen onverwinbaar zal achten. u“l’ uuu“° S™oi,e verantwooraeiyKneict 1 fari 8laatf V00r het solll®tgat van zlJn vermoeid maakt, en dat wanneer zij nie tort, loerende of hij ergens een vijand met zjjn vroeger in zoodanige verpleging geoefend Vitaligeweer kan treffen. Maar wat zweeft daar hoog, zeer hoog in de lucht? Het schijnt wel een koppel ganzen, die naar andere oorden trekt. Of zijn het schepen, dier het luchtruim klieven? Maar ziet, daar daalt plotseling uit een dier schepen een gevaarte neder, bereikt het fort, barst uiteen en de dappere soldaat is in éen oogenblik met al zijne makkers onder de muren van het fort begraven. Welk eene moeite wordt aangewend en welke enorme sommen worden besteed aan de ver sterking der stelling van Amsterdam. Verbeeldt u wat nog op verre na geene werkelijkheid is dat aan die stelling niets ontbreekt, dat zij goed gewapend en van de noodige manschappen voorzien is, dat onze weiden en akkers rondom de stad onder water zijn gezet en dat wij ons veilig wanen in onze ontoegankelijke sterkte. Verbeeldt u voorts, dat de stad belegerd wordt en dat de vijand haar opeischt, terwijl hij er b ij voegt„Wanneer gij u overgeeft, zal niemand een haar op het hoofd gekrenkt worden, maar wanneer gij u te weer stelt, zal ik nog heden mijne aërobommen boven de stad doen losbarsten 1” Welken weg zal men in dat geval kiezen? Heeft de gemeenteraad het gezag in handen, dan zal deze te rade gaan met het heil der be volking, met den wensch der burgers, die liever een vreedzamen vijand zien binnentrekken, dan dat zij met hunne huisgezinnen op de vreese- lijkste wijze worden vermoord. Maar berust het gezag alsdan bij de militaire overheid en weigert deze, zonder op het verlan gen der burgers te letten, de overgave, omdat de militaire eer haar daartoe geen verlof geeft, dan naderen eerlang de dreigende luchtschepen. Zij zweven hoog in de lucht en kunnen door de bezetting niet worden geschaad. Boven Amster dam worden kisten met dynamiet en nitraat los gemaakt. Zij dalen met gedurig grooter snelheid, barsten op de straatsteenen en maar wij onihouden ons van de beschrijving van het too- neel van verwoesting en ellende. Voorwaar, het aanschouwen van zulk eene verwoesting zou eene Von Moltke in verrukking brengen, die den oorlog een weldaad voor de menschheid noemt, ons hart krimpt ineen van schrik, wanneer wij denken aan de gruwelen, die het oorlogsmonster veroorzaakt. Wij zien met ontzetting, hoe de volkeren van Europa nog bar- baarsch genoeg zijn, om dat monster met hunne beste krachten te voeden en met de vernuftigste vernielingswerktuigen te wapenen. Dan eerst zal de welvaart duurzaam bloeien, de ware bescha ving toenemen en de oprechte menschenliefde haar heerlijk licht verspreiden, wanneer na de kluistering van dat monster het duizendjarig rijk des vredes aanbreekt. Amst. Ct. Aan de Köln. Volkszeitung wordt uit Brussel geschreven „Uit de beste bron verneem ik, dat België en Nederland deel uitmaken van de Staten, met welke overeenkomsten getroffen zijn, volgens het zeggen van Prins Bismarck, met het oog op hun adheesie aan den vredesbond. „Deze tijding voegt de correspondent er bij is volstrekt authentiek en kan tegenover elk démenti worden staande gehouden.” Het spreekt vanzelf, dat de verantwoordelijk heid dezer mededeeling geheel voor rekening blijft van den correspondent, maar dat Nederland aan een Vredesbond zijn adhaesie schenkt, zal niemand aanstoot geven. In den laatsten tijd is men ook bij ons be gonnen met voor Goethe, Göthe te schrijven. Die spelling doet al zeer als men ze ziet, maar zij, die ze aannamen, meenden het bewijs te geven, dat zij wisten hoe het behoorde klin kers met kapitale letters geschreven, kregen in plaats van het toonveranderingteeken eene e. Reeds Goethe zelf echter, die toch ook wel weten kon hoe het hoorde, beklaagde zich bij zijn leven, dat men zijn naam met een umlaut schreef. Dit heeft nochtans niet belet, dat vele Duitschers het doen. Het gemeentebestuur van Frankfort heeft een middenweg gekozen en op het plein, waar zijn standbeeld staat, leest men op twee hoeken „Goethe Platz” en op twee andere „Göthe Platz”. In Straatsburg heet eene straat aan het eene uiteinde Göthe Strasse en aan het andere Goethe Strasse. De herinnering aan de wijze, waarop de dich ter zelf zijn naam spelde, zal intusschen voor onze landgenooten wel voldoende zijn, om hem even eens Goethe te blijven schrijven, trots de ge leerdste orthografen. De heer Bahlmann, lid der Tweede Kamer, heeft in den kruistocht, dien hij hier te lande houdt ten gunste van het protectionisme, o. a. zich beroepen op het gezag van Tollens, uit wiens Volkslied de kinderen reeds leeren zingen: „Bescherm, o God, den dierbren grond,” enz. Zoo heeft men Tollens ook voor een aarts conservatief uitgemaakt, omdat hij in hetzelfde lied smeekt om „Behoud voor ’t lieve Vaderland, Voor Vaderland en Vorst!” (Hbl.) Het Nieuws van den Dag geeft een lijstje, waaruit blijkt, dat, met bijvoeging van degenen, die er niet opstaan en na aftrek van degenen, die er dubbel, in verschillende qualiteit, op voor komen, het aantal aanzienlijken, die tot lid der Eerste Kamer kunnen worden gekozen, 236 be draagt. De kapitalisten mesten zich vet van het zweet en van het bloed der arbeiders dat is het lied herinnert het Sociaal Weekblad hetwelk door de sociaal-democraten op alle to nen den volke wordt voorgezongen. Achten zij dat soms ook toepasselijk op degenen, die nu wederom, door volteekening van een lee- ning van f 300,000, de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam heb ben op de been geholpen In die fabriek zijn in de jaren 1872 tot 1887 werkloonen uitbetaald tot een bedrag van ruim tien millioen gulden. Maar hoe staat het in tusschen met de aandeelhouders Geloof het vrij, dat zij hun aandeelen voor luttele percenten van de som, die zij er op hebben gestort, vol gaarne zullen afstaan aan wie zoo dwaas ware ze te koopen. Ook zij, die in de jaren 1883 en 1884 deelnamen in de toen gesloten hypothecaire leeningen, kunnen hun obligatiën niet meer van de hand zetten dan met een verlies van dertig ten honderd of meer, waardoor duidelijker dan door iets anders in het licht treedt, wat den genen te wachten staat, die thans de bovenge noemde som hebben bijeengebracht. Maar in de circulaire, waarin op hun medewerking een be- Bolswardsche Courant ■j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1