NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OI.SWAHD BH WGHSBHAOBBB 1888. Zeven en Twintigste Jaargang. No. 11. VOOR DONDERDAG 15 MAART. I BINNENLAND. BUITEN LAND. ft I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. el i voor de onafgebroken minzaamheid des over ledenen. Wij kunnen aan deze dankbaarheid niet beter uitdrukking geven, dan dat wij de thans tot de regeering geroepen Majesteit, Koning Fre- derik van Pruisen, met gelijke toewijding en plichtbesef dienen als den ontslapen vader.” Alle Engelsche bladen wijden artikelen aan de troonsbeklimming van Keizer Frederik III, en komen tot de meest vredelievende gevolgtrek kingen. Frankrijk. In het antwoord op het tele gram, waarin de President zijn leed betuigde, spreekt keizer Frederik zijn zeer hartelijken dank uit voor de deelneming, hem door talrijke Fran- schen betoond, terwijl hij verder de hoop te kennen geeft, dat er tusschen beide Rijken har telijke betrekkingen zullen bestaan. De Nation zegt: „Een vijand van Frankrijk is heengegaan wien een nog erger, ijveriger, min der voorzichtig vijand opvolgt. Meer dan ooit moeten de patriotten zich thans vereenigen De Paris zegt„Zal men zonder vreugde, zon der moed en zonder waardigheid den dood des Keizers vernemen? Duitschland mag hem bewee- nen, het heeft zulks aan hem verdiend. Frank rijk zal zijn lijkstoet zien voorbijgaan met spijt dat het hem niet zag vallen voor het hem zag sterven.” De France zegt„In een democratischen staat is de dood van een groot burger geen onoverko- yv» r» 1 11 L r» rv» r-» II zJ r» f- T^n ilo/ik 1 o r» /I geleden kan waarschijnlijk voor dat land treurige gevolgen hebben, ook voor den Europeeschen vrede.” Duitschland. De nieuwe keizer werd te Charlottenburg ontvangen door kroonprins Wil helm en diens gemalin, prins Hendrik en de prins en prinses van Saksen-Meiningen, benevens Bismarck en de ministers. Een dichte volks menigte wachtte ondanks de dichte sneeuw, den keizer en de keizerin aan het station en in de straten op. Het lijk van den overleden keizer toonde duidelijk de sporen van blaassteen en is naar den Dom overgebracht. Bij de begrafenis zullen o. a. tegenwoordig zijn koning Leopold van België met den graaf van Vlaanderen, koning Karei van Roemenië, de prins van Wales en diens zoon prins Albert Victor, kroonprins Rudolf van Oostenrijk, de hertog van Aosta, een deputatie van Fransche generaals namens den president der Fransche Republiek. De Kreuz Zeit. merkt op dat de koning van Nederland thans de oudste der Europeesche vors ten is. Ieder mag langs het lijk van den overleden Keizer in den Dom gaan, zonder een kaart te hebben, doch het dragen van rouwkleeren is voor ieder verplicht. De hofrouw zal drie maanden duren, die van het leger en staatsambtenaren zes weken. Zaterdag heeft het leger den eed aan den nieuwen Souverein afgelegd, Prins Wilhelm was daarbij als generaal van het 2e regiment tegen woordig. Na de begrafenis zal Keizerin Augusta waarschijnlijk naar Baden vertrekken; haar toe stand boezemt nog al bezorgdheid in. De prefect van politie houdt, niettegenstaande het decreet van Frederik III, de schouwburgen gesloten. De directeuren zeggen, dat zij nu niet kunnen spelen door „force majeure” en betalen hun artisten niet. Daardoor is een conflict ont staan, dat voor het ministerie zal gebracht worden. Naar de Berlijner correspondent der Indépen- dance meldt, zou de overleden Keizer den avond voor zijn dood nog gezegd hebben, terwijl hij lag te ijlen: „Ik wil leven om den vrede te verze keren. De Czaar heeft mij beloofd die te zullen handhaven. Als hij zijn belofte niet houdt zal ik het zwaard trekken met mijn vriend den Keizer van Oostenrijk en dan en dan Dit toont, dat de Keizer nog in zijn laatste oogenblikken zich bezig hield met den politieken toestand. Men gelooft, dat Vrijdag of Zaterdag de bij zetting van het lijk des Keizers in het Koninklijk Mausoleum zal plaats hebben. De particuliere nalatenschap des Keizers wordt op 60 a 70 millioen mark geschat. Keizerin Augusta ontving Zaterdag in den na middag den Rijkskanselier, die vooraf nog eenigen tijd bij het lijk van Keizer Wilhelm vertoefd had. Tusschen vier en vijf uur was de Rijkskanselier hij den Kroonprins in het paleis. In de straten van Berlijn vertoont zich niemand zonder uiterlijk teeken van rouw de meergegoe- den zijn allen in het zwart gekleed, de dames in rouwkleeding, terwijl de armeren en alle kinderen, rouwrosetten dragen. Omtrent de ontmoeting van Keizer Frederik met Koning Humbert in de nabijheid van Genua melden ooggetuigen De vorstelijke personen om armden elkaar, zichtbaar diep bewogen, in den ziekenwagen, staande, gedurende langen tijd, ter wijl het gevolg daarbuiten stond met ontbloot hoofd. De keizer onderhield zich daarop schrif telijk men Koning Humbert, en overhandigde ook een papier aan den heer Crispi, waarop hij zijn innigen dank betuigde voor de hartelijke deelne ming van het volk en het Parlement van Italië. Keizer Frederik stond wel is waar nog krachtig rechtop, maar zijn gelaat is bleek als was. Toen de spoortrein wegreed, bedekte Koning Humbert het gelaat met zyn zakdoek, en zeide met bewo gen stem tot den heer Crispi: „Ach, hy is ziek, zeer ziek 1” Door den Pruisischen minister van oorlog is de volgende dagorder aan de officieren en amb tenaren van het ministerie van oorlog gericht „Het bedroevend bericht van het overlijden van den beminden Keizer en Koning zal den officieren en ambtenaren wel reeds bekend zjjn. Nevens het gevoel van diepe droefheid worden wy beheersoht door gevoelens van dankbaarheid he id te verwachten, strekken tot vermeerdering van den bloei dezer gemeente en eene voldoe ning zijn voor den stichter. Ooststellingwerf, 9 Maart. Dat sommige bedelaars van professie uitnemend de kunst ver staan, den menschen de centen uit den zak te kloppen, leert de ondervinding genoeg. Zoo kennen wij er een wien het zaakje ook zeer goed is toevertrouwd, vooral door zijne flinke bespraakt heid. Trouwens de man is in Oost en West geweest, heeft geruimen tijd in Veenhuizen ge logeerd en heeft dus al heel wat menschenken- nis opgedaan. Onlangs moet hij van iemand, die bij zijn bezoek juist aan het slachten was, een varkenskop hebben gekocht voor 75 cts., onder voorwaarde dadelijk 25 cts. en de rest in weke- lijksche termijnen te zullen afbetalen. De boer moet later van de gewone bezoeken zijn ver schoond gebleven. In Drente, welke provincie hij ook gedeeltelijk voor zijne zaak exploiteert, had hij volgens zijne eigene mededeeling, voor eenigen tijd een nog al amusant geval. „’k Heb daar ’n boer, ziet u”, aldus vertelt hij, „welke niet aan den weg, maar een eind terug woont en die ik daarom niet geregeld bezoek, weet u Laatst was ik daar weer in die streken en ik denk bij m’n eigen zelvers, laat ik toch ereis eventjes aanloopen, 'k heb nu eenige male verzuimd. Ik kom bij de deur, doch daar roept me de vrouw al tegeJe mot nou moar es henne goan, we hebt zoo drok, kom loater moar es an. „’k Zeg och vrouwje weet het is win ter en ’t is zoo’n slechten tijd, ik ben hier in verscheidene weke niet geweest, maar jawelde vrouw sloft terug en ik blijf alleen staan.” Dat zaakje loopt verkeerd, denk ik bij me zelve, maar ik krijg ’n inval. Op eens maak ik een vreeselijk naar geluid, grijp met me beide hande naar de keel en spring in het rond als ’n bezetene. Daar kome ze me aan snelle, de boer, de vrouw, de andere huis- genoote en alle kijke me eve verbaasd aan. Ik kom weer tot bedare en zonder meer te vrage tast de vrouw in den zak en reikt me wat over, ’k Stamelde iets van dank en snelde weg. De gift was goed, dat verzeker ik u, zoodat ik wel eenige weke weer kan verzuime”, Probatum est Wie het bewind zullen aanvaarden is mis schien te gissen, maar zeker nog moeilijk te bepalen. Dat de gissing, welke voor de hand ligt, intusschen nog geenszins verwezenlijkt zal worden, kan men onder anderen afleiuen uit hetgeen de 'lijd schrijft. „Wij gelooven niet eens dat de Rechterzijde, al werd zij meerder heid, zich zoo gretig zal toonen om de nalaten schap van den heer Heemskerk te aanvaarden. En zij heeft alle reden, onzes inziens, om, zelfs met inachtneming van alle parlementaire vor men en usantiën, in dien zij wil, het overnemen dier nalatenschap beslist te weigeren. Die reden heeft de vroeger oppermachtig xegeerende Lin kerzijde, in overleg met den heer Heemskerk zelven, haar vroeger welwillend aan de hand gedaan, zoowel in de samenstelling der Eerste Kamer als in het onverdeeld houden der meer voudige districten. Moet de rechterzijde regee- ren, zij doet het met een krachtige meerderheid in het Parlement. Waar door het geknoei aan de districtsverdeeling, waar door het in stand houden van de Provinciale Staten, het kiescol lege voor de Eerste Kamer, die meerderheid be let wordt of op onrechtmatige wijze belemmerd, daar rust de plicht tot het aanvaarden van het roer van den Staat zeker niet op de Rechterzijde 1” Volgens de 'lijd is de Vertegenwoordiging dus nog niet genoeg om. Aan de zijde der anti-revolutionairen is men ook nog niet tevreden. Den volgenden gemoedehjken raad geeft nu de Standaard aan de kiezers. „Van de 25 zetels, waarvoor herstemd moet worden, hebben de liberalen of radicalen er in elk geval 5. Huu minderheid komt dus stellig op 38, en het allerwenschelijkst ware het, zoo men het daarbij liet, en alle twintig overige aan hun tegenstanders inruimde. Dan was er een meerderheid van 62, en kon er gewerkt worden.” Daar de anti-revolutionairen en waarschijnlijk ook de Roomsch-katholieken toch wel in dien geest zullen stemmen, is de raad dus meer be paaldelijk gericht aan de liberalen. Deze zul len hem zeker waardeeren, vooral wanneer zij bedenken, wat de Standaard, onder werken ver staat. Vooral de verkiezing Keuchenius en Th. Heemskerk zal die werkzaamheid krachtig be vorderen. De nieuwe Kamer zal nog in geruimen tijd niet geheel zyn samengesteld Eerst moet de uit slag der herstemmingen op 20 dezer worden af gewacht, en eerst daarna kunnen de meeste der nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven, waar mede weder ten minste 3 weken gemoeid zyn en waarop weder herstemmingen kunnen volgen. Eerst in ’t eind van April, misschien eerst in de de heht van Mei, zal de Kamer van Honderd voltallig'zijn. De oude Tweede Kamer blyft in wezen, zoo lang de nieuwe niet is geopend. Daar die ope ning, wegens de vele herstemmingen en nieuwe verkiezingen wel verdaagd zal worden tot de ver kiezingen geheel of nagenoeg zijn geëindigd, zal ’t wellicht noodig zjjn de oude Kamer nog bjj- een te roepen voor maatregelen van dringenden aard, die zich kunnen voordoen. Het plan, de nieuwe zitting in de eerste week van April te openen, zal wel niet doorgaan. Bolsward. Sints eenigen tijd is in deze stad verrezen, eene stoom- wolspinnerij en ver- werij, de eerste die opgericht is in dit gewest. Velen mogen met eenigen weemoed terugdenken aan den tijd, toen een menigte spinnewielen ter dezer stede, de degelijke en fraaie Friesche wol tot fijne draden sponnen en aan tal van vrou wen en meisjes een bescheiden loon deden ver dienen. ’t Is ijdel hierover slechts te treuren, die dagen van weleer keeren niet terug en veel verstandiger en kloeker is het, als het tij ver- loopen is, de bakens te verzetten en zich het tegenwoordige ten nutte te maken. Eere daarom aan den heer C. G. de GROOT alhier, die den jnoed heeft gehad eene fabriek op te richten op melijke ramp. Het verlies, dat Duitschland heeft .betrekkelijk groote schaal, een gebouw, 22 Meter jang en y jj- yree(j, waarin hij machines heeft geplaatst van de allernieuwste samenstelling en die in de beste fabrieken in Engeland zijn ver vaardigd. Belangwekkend is het te zien, hoe het menschelijk vernuft er in geslaagd is, ook op dit gebied, werktuigen te scheppen, die met juistheid en snelheid, al hun bewegingen ver richten, gelijkmatiger en beter, dan ooit de menschenhand het vermag. Bij eene wandeling door de twee groote, ruime goed verlichte, beneden- en bovenverdiepingen, werden wij geleic. door den eigenaar en den spinmeester, den heer C. van der Blom. De laatste, die ook bij de opstel ling en het in werking brengen der onderschei den werktuigen, als monteur is werkzaam geweest, bleek ons een man te zijn van helder inzicht en veel zaakkennis. Eerst zagen wij de ruwe en vuile wol in een eerste bad gedompeld en onder een groote wals werd, voor ’t grootste deel, alle onreinheid ver wijderd. Is dit geschied en de wol gedroogd, dan gaat zij naar de prepareermachines, waar zij in vier verschillende, op bladen gelegd, door beweegbare pennetjes bewerkt wordt en zoo al meer en meer van oneffenheden gezuiverd. Dan komt zij in de Bolwinder (ünballingmachien) en deze maakt er kolossale bollen van, die geschikt zijn, om in breede strengen gehangen te worden aan een cirkelvormige kammachine, die met haar stalen kammen voortgaat de wol te reinigen en van allerlei vuil te ontdoen, dat zij langs een eigen kanaal verwijdert, terwijl de nu schoon gekamde wol, die door een koker loopt, nog tweemaal door andere Bolmachines (Balling Fi nisher) wordt bewerkt, tot steeds dunnere strengen, om dan zich te laten onderwerpen aan de wer king van een zestal rekmachines, waaruit de reine en fijne draad ten slotte te voorschijn komt, zoo prachtig, dat ze is als zijde in uwe hand. Nu is ze dan ook bekwaam om, nadat zij op de tweede verdieping gebracht is en die verhoo- ging ten volle verdiend heeft, gevoerd te wor den naar de drie prachtige spintafels, die daar staan en evenals al het werktuigelyke, zoo keu rig zijn afgewerkt, zoo gemakkelijk loopen en werken, dat wij den Engelschen werktuigkun dige bewonderen, die zijn fabrikaat tot zulk eene volkomenheid heeft weten op te voeren. Met recht mag hij spreken van „Vliegspinmachines”, want met vliegende snelheid, worden eerst de enkele ragfijne draadjes gesponnen en daarna op de Twijntafel (Flij Roller Twisting Trame) tot vier of meervoudige draden te zamen gevoegd, totdat zij eindelijk geschikt zijn om op den has pel te worden opgewonden. Is dit alles geschied, heeft het tweede bad plaats gehad, dat de gesponnen wol nu onder gaat, dan is de prachtige blanke Friesche wol gereed, die zoo terecht gezocht is en begeerd en sinds eeuwen een roem is van dit gewest. Zij is dan geschikt, om, naar de verwerij te worden gebracht, die in een afzonderlijk gebouw is in gericht, voor zoover men er verschillende kleu ren aan wil geven, en ten slotte ziet men die frissche kleuren, die zachte schakeeringen, wel ke wjj bij uitstallingen zoo vaak bewonderen, als zij tot strengen sayet en wollen dekens hier of elders zijn gebezigd en verwerkt. Waarlijk, het is te betreuren, dat eene fabriek als deze, niet op een open plek grond ligt, of althans aan eenige gracht of straat. Zij is ver scholen te midden van een menigte gebouwen, waarboven hier en daar het dak uitsteekt en bovenal de 19 meter hooge steenen schoorsteen. Het geheel is stevig gebouwd en degelijk inge richt en het is ons een genoegen te kunnen mel den, dat een onzer stadgenooten, de heer H. Lam- mertsma alles uitgevoerd heeft onder de leiding van den bekwamen bouwkundige van Wonsera- deel, den heer J. van Reenen, die als een dege lijk raadsman den stichter der fabriek heeft ter zijde gestaan. En nu moge het waar zijn, dat de spinnewie len niet meer snorren in onderscheiden kamertjes, de raderen snorren des te meer in heel de fa briek en, voor ’t oogenblik zijn een dertig kna pen en mannen reeds flink aan ’t werk en zal dit getal eerlang tot omstreeks veertig klimmen kunnen, terwijl voor deze heel het jaar door overvloedig werk zal zjjn. Zoo kan deze inrichting, als het haar goed blijft gaau en dit ia met groote waarsohynlyk* Rotterdam, 12 Maart. Er is geen gewest in ons land, waar de uit breiding van het kiesrecht zich zoo duchtig heeft doen gevoelen, als in Friesland. Tot op den laatsten tijd was het een der hechte bolwerken van de liberale partij. Het zond jarenlang zijn zeven vrijzinnige Kamerleden naar ’s-Hage. Het stemmental waarmede zij in het drievoudige di strict Sneek gekozen werden, klom van verkie zing tot verkiezinghoe vaak ook beproefd, Oppedijk kon geen zetel bemachtigen in de 2de Kamer. Daarentegen is uit dat district de eerste vertegenwoordiger van den werkmansstand ge zonden, in den persoon van Heldt. En nu is er, bij eerste stemming, een, zegge één liberaal ge kozen in de hoofdstad, en behalve dr. Zaayer geen enkele. Rengers, Kielstra enBuma zijn gevallen, de laatste in twee districten, en met eene verplette rende meerderheid. Lieftinck, Van Diggelen en Heldt hebben het tot eene herstemming kunnen brengen, meer niet. En Oppedijk is nu in de twee districten, Sneek en Harlingen, op schitte rende wijze, wat het stemmen-aantal betreft, ge kozen. Met reden mag gevraagd worden, wat is de oorzaak van dien verbazenden ommekeer Heb ben de liberalen schuld, zijn zij niet wakker en werkzaam genoeg geweesthebben zij de kiezers niet genoeg voor- en ingelichtzijn zij niet ge trouw ter stembus opgekomen Niets van dit alles. De groote pers is in over vloedige mate in dit gewest vertegenwoordigd, en de kleine heeft op waardige wijze hare taak ver vuld. In openbare samenkomsten van kiesver- eenigingen zijn de beginselen der liberalen bij herhaling toegelicht; het aantal leden, uit de nieuwe kiezers voortgekomen, is aanzienlijk ver meerderd; op duidelijke en overtuigende wijze hebben verschillende afgevaardigden zich in on derscheidene districten doen hooren; er is druk en met opgewektheid, al was het hier en daar op hoop tegen hoop, gestemd. Niets heeft mogen baten Hoe moeten wij dan dit verschijnsel verklaren? Daar is, naar het ons voorkomt, ééne hoofd oorzaak, en wel de zeer aanzienlijke vermeerde ring van plattelandskiezers. Deze zijn, overal sedert tal van jaren op allerlei manier bewerkt, door predikanten en priesters, door sprekers en schrijvers, in groote dagbladen en eene menigte weekbladen. Haat is hun ingeboezemd tegen heel de nieuwe levensbeschouwing op het gebied van staat en kerk. Met de donkerste kleuren wordt de toekomst afgemaaid, als deze zegeviert. Op heftigen toon werd en wordt alles aangeval len, wat daarvan de vrucht is, de school, de kerk, de staat. Het kind zenden naar de open bare school, is het overgeven aan het eeuwig verderf; de niet rechtzinnige predikanten zijn Christusverloochenaars, kerkverwoesters, die zelfs geen minimum hebben eener geloofsbelijdenis, gelijk dezer dagen nog werd geschreven. Kie- zers, in zulke scholen opgekweekt, door zulke voorgangers gevormd, hoe kunnen zij anders dan mannen kiezen, die den staat ten verderve voe ren, het vaderland te gronde richten Zij zijn de slechte vruchten van den slechten boom. In dit op zicht zijn de roomschen en anti-revolutionairen volkomen eenstemmig, en ieder, die gadegesla gen heeft, hoe dit deel der bevolking jaren lang is opgestookt en opgezweept, begrijpt ten volle hoe, zoodra het eindelijk zich kon doen laten gelden aan de stembus, het als één man is opgetrokken, om gericht te oefenen, aanvankelijk over de god- delooze liberalisten in de Tweede Kamer, terwijl de bede omhoog stijgt, dat de ure komen moge, dat weldra school en kerk moge worden gezui verd. Onderlinge veeten worden tijdelijk ter zijde gesteldde vraag of Rome dan wel Dordt zal triumfeeren, blijft voor het oogenblik rusten De Banier zwijgt, maar overigens zijn het Vaan del, Ons Noorden, Het Noorden, enz. eenstemmig en eensgezind, prijzen alle dezelfde candidaten aan, en. heel het heirleger trekt op, met een „God wil het”, ter stembus. Erger dan de Turk van weleer, is de liberale Staat van het heden. Veel van het hierboven geschrevene geldt on getwijfeld voor gansch het land, maar een akker zoo vruchtbaar, in een oord zoo afgelegen, dat de booze wereld er maar weinig onkruid in de tarwe kan zaaien, is oorzaak, dat hier op eenen overvloedigen oogst kon worden gehoopt, haast gerekend. De degelijke schaar van liberalen, die niet achteruit, maar vooruit willen, die waarach- hge vrijheid liefhebben, en geen kerkdijken staat willen, is er evenals vroegermaar in verschil lende districten verdeeld, moest zij zich laten overvleugelen door de macht, die „de Kerk” ten strijde voerde. Het is waar, in drie districten hebben de algem. stemrechters en sociaal-democraten hunne macht mede laten gelden, maar dit is toch de hoofd oorzaak niet van den treurigen uitslag der stem ming op 6 Maart. En dezen kunnen nu zien, hoe zy in elk geval meewerken, om, door wat zij noemen radicalisme, Nederland over te leve- ren aan het clericalisme. Engeland. Het Parlement heeft de zitting niet opgeheven als teeken van rouw over den dood van den Duitschen keizer: men heeft zulks ook niet gedaan* toen Czaar Alexander II werd vermoord, - Bolswardsche Courant i ri De N. R. Crt. schrijft het volgende over den uitslag der verkiezingen in Friesland.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1