ZORG VOOR BEI HM. 1888. Zeven en Twintigste Jaargang. No. 12. VEERTIG CENTEN. gericht aan onze geachte A bonné’s! DONDERDAG 22 MAART. BINNENLAND. BUI TE N L A ND. Bumw Alnaetr. VOOR 40 Centen in te zenden. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, „OP GESCHEIDEN WEGEN”. Roman van voor geabonneerden op ons Blad Elk onzer abonné’s binnen de en aan ons bureau met bijvoeging van postwissel groot 50 Centen, alle inteekenaren franco afgeleverd. van 1888, zijn wij weder in de gele- Dit boek wordt, evenals vorige premie werken, uitsluitend verkrijgbaar gesteld voor den spotprijs van Bij den aanvang van het tweede kwartaal van genheid onze abonné’s een premie te kunnen aanbieden, en wel: vraag „Is het wenschelijk ten bate der arbei ders dwangverzekering in te voeren, voor zoover betreft de gevolgen van ongelukken, door hen in de uitoefening van hun bedrijf ondervonden Slechts een enkele stem deed zich daar hooren tegen uitbreiding der Staatsbemoeiing met be trekking tot deze aangelegenheid. In het alge meen was het slechts de vraagzal de werkman gebaat worden, wanneer de werkgever bij on gevallen, den werklieden buiten hun schuld over komen, burgerrechtelijk aansprakelijk wordt ge steld, en dat hij de daarvoor ondervondene schade moet vergoeden, of zal een stelsel van gedwon gen verzekering worden ingevoerd, waardoor bij voorbaat den werkman die vergoeding gewaar borgd wordt, terwijl de verzekeringskosten geheel of gedeeltelijk voor den werkgever worden ge dragen Er waren er, die de aansprakelijkheid van den werkgever wilden verscherpenmaar niet ten onrechte werd door het Kamerlid Goeman Bor- gesius opgemerkt, dat men bij verscherpte aan sprakelijkheid niet halverwege kan blijven stil staan en dat men, zoo zij iets zal baten, den werkgever alsdan ook aansprakelijk zou moeten stellen voor gevallen, waarin het onheil aan de onvoorzichtigheid van den werkman te wijten was. Hij wees er voorts op, dat een werkman niet licht zijn patroon in rechten om schadever goeding zou aanspreken. Op de vraaghoe hij de zaak wenschte gere geld te hebben gaf hij ten antwoord„Ik wensch verplichte verzekering; niet als sluitsteen van een gewijzigd burgerlijk recht, maar eene pu bliekrechtelijke regeling eene regeling, waarbij in geval van een ongeluk de werkman zijn pa troon niet behoeft aan te spreken, maar recht heeft op eene zekere geldsom uit eene van Staats wege georganiseerde kas, die o. a. volgens de regelen, door de wet te stellen, gevoed wordt door premiën van de werkgevers.” De J uristenvergadering heeft zich toen ten gunste van de invoering van verplichte verzeke ring verklaard met 32 tegen 16 stemmen. Als voorstanders der vrijheid zouden wij ons tegen eene navolging hebben verklaard der on gevallenwet in Duitsehland, waar nagenoeg alles aan de Staatsbemoeiing wordt onderworpen. Ver- zekeringsdwang zou een nieuwen last opleggen aan onze reeds genoeg gedrukte werklieden. Daarenboven wenschen wij niet, dat zij meer en meer onder Staats-curateele gebracht worden en daardoor alle zelfstandigheid, alle gevoel van eigenwaarde verliezen. Veel liever willen wij zien, dat door uitstekend onderwijs hunne be kwaamheid en alzoo hun loon verhoogd worde, zoodat zij voor zich zelven kunnen zorgen, en dat tevens zoodanige ondernemingen worden aan- gemoedigd, die hun gelegenheid geven, om met hunne kennis en bekwaamheid te woekeren. Inmiddels zou nog veel kunnen gedaan wor den, om de werklieden tegen ongevallen te be veiligen. Als wij opmerken, hoe vaak in Am sterdam de dienstboden, bij het reinigen der ruiten van tweede en derde verdiepingen, op de straat vallen, hoe vaak er ongelukken gebeuren bij steigers, waar de werklieden steenvrachten op hunne schouders langs ladders van duizelingwek kende hoogte naar boven sjouwen, dan bevreemdt het ons, dat gene maatregelen genomen worden, om zulke gevaarlijke bedrijven te keer te gaan, of althans de werkgevers voor de daardoor ver oorzaakte ongevallen aansprakelijk te stellen. Amst. Crt. Frankrijk is geen militaire Staat als Duitsch- land, en toch kunnen zelfs de Duitschers niet begrijpen, dat bjj hen te lande mogelijk zou zijn eenvoudig langs den disciplinairen weg een generaal zoo zwaar te straffen als in Frankrjjk met Boulanger is gebeurd. Nude „retrait d'emploi” op den generaal is toegepast, verliest hjj daardoor het recht op promotie en op een kommandohij ontvangt slechts twee vijfden van zijn activiteitstracte- menthet is hem verboden de uniform te dra» gen, tenzjj hij verplicht is voor de militaire Ooststellingwerf, 16 Maart. Voor de dorpen in deze gemeente, welke niet aan kunstwegen liggen, is het een bizonder prettige winter. De groote massa sneeuw, die er in den laatsten tijd gevallen is, heeft de bewoners dagen lang soms geheel van de buitenwereld afgesloten, want worden de kunstwegen met een sleep passabel gemaakt, op de zandwegen mag men zich in dit opzicht zelf helpen. En wat er dan gewoonlijk geschiedt is bitter weinig, daar niemand het zich ten plicht rekent voor anderen opruiming te houden. Vooral waren de binnenpaden niet te gebruiken. Daarbij kwam in het begin dezer week de groote hoeveelheid water, welke vele overstroomingen veroorzaakte. In sommige dor pen worden de waterlossingen verre van goed onderhouden, zoodat een plotseling invallende dooi bij sneeuw of hevige regens wegen en paden er onder zetten. Men kon zich Maandag hier en daar dan ook verlustigen in het spouwspel, dat mannen met groote laarzen aan, schoolkinderen of volwassenen op hun rug door het water droegen, ja zelf maakten vrouwen gebruik van deze tweebeenige lastdieren om weer behouden op het droge te komen. In de groote plaatsen zou men het bij dergelijke tooneeltjes uitgieren van lachen, maar in de eenvoudige dorpen denkt men, al zegt men het juist niet: Honni soit qui mal y pense. Oosterend, 16 Maart. In de laatste dagen werden deze streken een paar malen bezocht door Duitsche veekoopers. Deze heeren kochten beste kalve koeien en besteedden daarvoor flinke sommen, zoodat prijzen van f 220 a f 260 niet tot de uitzonderingen behoorden. Kimswerd, 16 Maart 1888. Aan de alhier op te richten zuivelfabriek zijn uit een aantal sollicitanten tot machinist en boekhouder be noemd Sj. Brunia en R. Kroon, beiden bewo ners van ons dorp. Het salaris van eerstgenoem de zal bedragen f300, dat van den boekhouder f 125 per jaar. Uit de talrijke aanbiedingen om als boterbereiders werkzaam te mogen zijn, werd nog geene keuze gedaan. Sexbierum, 16 Maart. In de vorige week ontstond er brand in eene der vele braakhokken die alhier in de burefenne staan. Gelukkig wa» ren de brakers er bij, zoodat de brand als 't ware in de geboorte gesmoord kon worden, De schade, alléén aan eenijj onbewerkt vlas, was ge- den spotprijs In dit nummer is een advertentie met Itdllb geplaatst, stad heeft het recht die te teekenen Buiten de stad tegen inzending van een Het Boek wordt 15 April aan ring. Dit is de eenige braakhok-brand, die tot nog toe gedurende dezen winter voorviel en als men in aanmerking neemt, dat in de meeste, zoo niet in alle hokken vlas gedroogd en dagelijks bij kunstlicht gebraakt wordt, dan mag men waarlijk wel zeggen dat eene lofwaardige voorzich tigheid in toepassing wordt gebracht. Reeds werd alhier een ooijevaar gezien; maar één sneeuw en al sneeuw. ’t Beest zal eene betere ontvangst gerekend hebben en zeker daarom onverwijld weêr vertrokken. Laster en verdachtmaking worden van anti revolutionaire zijde blijkbaar bij deze verkiezin gen niet geschuwd. Zoo waarschuwt nu de cen trale commissie van den bond der anti-revolutio- naire Kiesvereenigingen tegen den raad van prof. Cannegieter om den heer Lieftinck te stemmen. Deze waarschuwing berust op de overweging dat er aan onze hoogescholen 40 professoren zijn, elk met een traktement van f 4000 en daar door vaak personen benoemd zijn, die de noodige bekwaamheid missen, en deze zijn nu ba.ng aan kant gezet te worden. Zij ijveren dus uit eigen belang voor den liberalen candidaat. Dit zou men in niet parlementairen stijl noe men eene „gemeene” insinuatie. Arnh. Ct. „Waar is de tijd, toen de werkman met gemak een brood ad 13 cents kon koopen en er nu met moeite de helft voor betaalt vraagt een inzender in het Dagblad. Met andere woordenals de prijs van het brood maar verdubbelt, dan zal er weer volop arbeid zijn voor alle werklieden. Goedkoop brood doet de nijverheid kwijnen en de welvaart dalen. Trouwens dit is de bekende theorie der proctio- nisten. ’t Is mogelijk, dat de heer Okma, thans in herstemming in het district Wolvega, een groot staatsman is, maar men zou het niet af leiden uit de correspondentie door hem met het kiescomité aldaar gevoerd. Dit comité legt hem een zestal vragen voor zoo algemeen, dat iedereen er ,ja’’ op zou kunnen zeggen. Indien men de uitdrukking verschoonen wil, zouden wij zeggen „zij kauwt hem zijne politieke geloofsbelijdenis voor” en de heer Okma slikt ze. Zonder eenig voorbehoud, als antwoord slechts „ja” neerschrij vende, of den volzin van den vragenden in den stelligen vorm overgietende. Het eenige van hem zelf dat in zijne brieven voorkomt, is het begin „ik dacht dat is nog een echte Fries, van wien men weet wat men aan hem heeft”, en aan het slot; „Ik dacht dat is een geestverwanten ik verheug er mij in, dat er eene gezonde frissche liberale partij opstaat in Nederland de oude is afgeleefd en behoort in een museum van oud heden.” Even geestig als diepzinnig vooral van een candidaat der anti-revolutionairen, wier begin selen toch waarlijk niet van den jongsten tijd zijn. Daar, waar liberalen en roomsch-katholie- ken in herstemming zijn, bevelen de anti-revo- lutionaire leiders de verkiezing van laatstgenoem den aan. De Standaard betoogt, dat „de roomsch- katholieken zoo vreeselijk niet zijn en als zij wat probeerden, „men hen wel klein zou krijgen.” Zoo althans duidt de lijd de strekking van het betoog van de Standaard aan en maakt zich vroolijk over den Calvinist, die den Katholiek terzijde springt, om den liberaal te overwinnen. In 1853 werd de liberale Regeering ten val gebracht door de anti-revolutionairen en hun aanhang, omdat de liberalen aan de katholie ken de rechten toekenden, die zij bezaten. Toen heetten de roomsch-katholieken „de meest te vreezen landgenooten. Thorbecke heulde met Rome 1” was toen het parool. En van dezelfde zijde komt nu de geruststellende verzekering, dat men volstrekt niet bang voor Rome behoeft te zijn. Ook thans geldt het slechts de liberalen te overwinnen. Welnu, ja, men kan hier en daar de voor standers van die richting tijdelijk weren uit de volksvertegenwoordiging, maar daarmede over wint men hunne beginselen nietdeze zullen, hoe de uitslag in deze dagen bij de stembus ook zij, blijven veldwinnen, omdat zij op deugdelijker grondslag berusten dan de theorieën der ortho doxen, al beweren zij, dat deze van hooger oor sprong zijn. De letter doodt, maar de geest leeft en wekt leven. Beschouwde hier te lande de heer Th. Heemskerk de liberalen als de indirecte oorzaak, dat onze Koning geen mannelijken troonsopvol- ger heeft, de predikant Meinheld te Kammin is van oordeel, dat de uitslag der verkiezingen in Duitsehland in vrijzinnigen geest medegewerkt heeft tot den dood des Keizers. „Mogen”, zegt hjj, „de liberalen verantwoorden wat zij gedaan hebben, en moge ieder, die tot dezen uitslag heeft medegewerkt, dien snellen dood gevoelen als eene opwekking van zjjn geweten.” Zulke redeneeringen zouden ons bijna recht geven te beweren, dat de dreigende hooge water stand in onze rivieren ons door den uitslag van de stemming op 6 Maart was bezorgd. Terwjjl Woensdagmorgen een Duitsche kellner zich bij den ambtenaar van den burger lijken stand te Zaandam had laten inschrijven, heeft hij zich Donderdag in den Zaandammer» polder door een revolverschot van het leven be roofd. De verkiezing te Sneek is op Woensdag 28 Maart gesteldde herstemming op 11 April TXe ervaring leert, dat de werklieden, IJ vooral zij, die in mijnen, op scheeps timmerwerven, in fabrieken enz. arbeiden, aan vele gevaren zijn blootgesteld, welke gedeeltelijk voortspruiten uit het verzuim der werkgevers, om alle mogelijke veiligheidsmaatregelen te nemen, gedeeltelijk uit achteloosheid der werklieden zelven, die niet genoeg opletten om bestaande gevaren te vermijden. Er zijn fabrieken, waar de omheining der door stoom bewogene raderen niet voldoende is, of waar de gangen langs die raderen te nauw zijn, er zijn lokalen, waar het ontbreekt aan licht en lucht en waar eene gebrekkige ventilatie de gezondheid benadeelt, er zijn bedrijven, waarbij zich schadelijke dampen ontwikkelen, of stofdeeltjes oprijzen, die bij de ademhaling in de longen doordringen en slepende ziekten veroorzaken. De ongevallen en ziekten, op die wijze ont staan, zijn hoogst noodlottig voor den werkman. Gewoonlijk staat hij aan het hoofd van een huis gezin, dat hij door zijn dagloon van het noodige voorziet. Plotseling wordt hij in zijne woning gedragen, verminkt door een rad der meêdoogen- looze machine, of hij gevoelt zich op eens onge steld en ongeschikt om zijn gewonen arbeid te volbrengen. Terwijl hij nu het gewone dagloon moet missen, heeft hij behoefte aan geneeskun dige hulp, aan geneesmiddelen, aan versterkend voedsel. Hoe zal hij dat alles bekomen, hoe zal hij daarenboven kunnen zorgen voor het onderhoud van zijn huisgezin Die betreurenswaardige toestand is aan de werklieden zelven, aan de volksvrienden en aan de regeeringen geenszins ontgaan. Men heeft gevoeld, dat er hulp noodig was voor hen, die door ongeval of ziekte buiten staat waren, om hun dagelijksch werk te verrichten. Het was slechts de vraag, door wie en op welke wijze die hulp moest worden aangebracht Reeds zes jaren geleden werd door von Bis marck bij den Duitschen Rijksdag een ontwerp ingediend, dat den langen naam droeg van „Arbeiterunfallversicherungsgesetz,” of „Wet ter verzekering van werklieden tegen ongevallen.” Daardoor werd bepaald, dat werklieden in boven reeds genoemde of dergelijke nijverheids-onderne- mingen, voor zoover hunne jaarlijksche verdienste niet hooger is dan 2000 Mark (f 1200), gedwon gen zouden worden om zich tegen ongevallen te verzekeren. Hij wilde daartoe eene Rijksverze- kerings-instelling stichten te Berlijn. De meerderheid van den Rijksdag besliste evenwel, dat iedere Duitsche Staat zijne eigene verzekeringsinstelling zou hebben. Daarbij ver langde de kanselier, dat het Rijk het monopolie zou bezitten dier verzekering, zoodat verzekering tegen ongevallen bij particuliere maatschappijen niet meer geoorloofd zou zijn. De premie of de jaarlijksche contributie voor werklieden zou op de volgende wijze worden voldaanVoor hen, die jaarlijks 750 mark of minder dan dat ver dienden, zouden de werkgevers 2/3 en de Staat 1/3 van de premie betalen, voor hen, die jaarlijks van 750 tot 1000 mark ontvingen, zouden de werkgevers 2/3 en de werklieden 1/3 opbren gen, en voor hen, die jaarlijks meer dan 1000 mark trokken, zou de helft door de werkgevers en de andere helft door de werklieden worden opgebracht. Daarover is veel geschreven en vooral de eerste wijze van premiebetaling vond groot bezwaar, daar hierdoor als het ware eene Staats-armenbe- deeling ontstond. De meerderheid van den Rijks dag stelde dan ook, op advies van eene hiertoe benoemde commissie, het volgende beginsel vast: „De verzekeringspremie moet voor 2/3 door de werkgevers en voor 1/3 door de werklieden wor den betaald.” Wy deelen deze bijzonderheden mede, omdat in de onlangs hier te lande gehouden Juristen vereniging dat onderwerp is ter sprake gebracht j Aldaar is breedvoerig beraadslaagd over de I autoriteiten te verschijnen. Het „retrait d’em- ploi” kan niet langer dan drie jaren durenis die termijn verstreken, dan moet de straf worden ingetrokken, of de gestrafte officier op pensioen worden gesteld. Natuurlijk kan de straf ook vroeger worden ingetrokken de beslissing hier over is aan den Minister overgelaten. Generaal Boulanger blijft onder deze omstandigheden niet verkiesbaar voor de Kamer, tenzij hij zijn ont slag neemt uit den dienst. Verder moet hij de keuze der plaats, waar hij zich wil vestigen, onderwerpen aan de goedkeuring van den Mi nister van Oorlog, terwijl hij later, indien hij zich voor korteren of langeren tijd van zijne woonplaats wil verwijderen, verlof moet vragen aan de militaire autoriteiten. Boulanger ziet feitelijk zijn traktement van 30,000 frcs. op 7200 frcs. gebrachthij kan niet meer worden bevorderd, ook niet naar anciënni teithij is niet vrij in zijne bewegingen en staat als ’t ware onder politie-toezichtde eer van de uniform te mogen dragen is hem, den dapperen soldaat, niet vergund en zulk een straf kan één persoon, de Minister van Oorlog, langs den disciplinairen weg opleggen, zonder dat den ge troffene het minste hooger beroep of ander rechts middel ten dienste staat! Al is die straf verdiend, dan kan zich de Parijsche correspondent der Köln. Zeit. met zulk eene machtsuiting gelukkig niet vereenigen. Niet alle Duitsche bladen denken er zoo over. De Fransche Regeering, zegt de Nordd. Allg. Ztg., heeft kordaat gehandeld door generaal Boulanger uit het actieve leger te verwijderen. Het aarzelend weifelen, dat zoolang ten opzichte van den generaal heeft geduurd, gold bij den grooten hoop voor een bewüs van vrees en had hem een aanzien gegeven, dat volstrekt niet op feiten was gegrond. Door eene energieke daad heeft President Carnot het beginsel van het staatsgezag gehandhaafd. Nu aan den heer Bou langer zijn standpunt officieel duidelijk is ge maakt, zal de groote hoop ook wel het onder scheid inzien tusschen de aangematigde en de feitelijke beteekenis van den generaal. Met den toestand van den Duitschen Keizer schikt het vrij wel. De Keizer heeft eene bizondere proclamatie aan de bevolking van Elzas-Lotharingen op gesteld, welke waarschijnlijk in het Rijks- land zal worden afgekondigd. Het stuk moet in hartelijken toon zijn geschreven. Over de wanordelijkheden, welke bij de plechtigheden in den Dom hebben plaats gehad, wordt zeer geklaagd. Bismarck moet hebben beloofd, dat een streng onderzoek zal worden ingesteld. Bij den optocht zijn eenige ongelukken voor gevallen. Personen, die in de Thiergarten eene zitplaats in de boomen zochten, zijn gevallen, en ook zijn vele bereden politie-agenten en ca valeristen van het paard gestort. De meesten hebben door hun val ernstig letsel bekomen. I ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsche Courant o— ...4. op is

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1