NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD glS WONSERAÖBEI. Na den Verkiezingsstrijd. gericht aan onze geachte A bonné’s! 1888. Zeven en Twintigste Jaargang. No. 13. r VEERTIG CENTEN. VOOR ItOMOllAG 20 MAAKT. BINNENLAND- BUITEN LAN D. X Bij den aanvang van het tweede kwartaal 40 Centen in te zenden. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, „OP GESCHEIDEN WEGEN”. Roman van Alm^tr. In dit nummer is een i stad heeft het recht die te teekenen en aan Buiten de stad tegen inzending van een voor geabonneerden op ons Blad gestrekte landen onder water staan. Ongeveer vijftig dorpen zijn daar tot de hoogte van de schoorsteenen overstroomd. Het verlies aan men schen en vee is nog zelfs niet te schatten. In een der dorpen brak gedurende den wassen- den vloed ook nog brand uit. Enkele landstadjes, bijv. Doemitz met 3000 in woners, zijn van elk verkeer, zelfs telegraphisch, afgesneden. Te vergeefs werd tot heden beproefd redding aan te brengen. De door het water in- geslotenen worden reeds door hongersnood be dreigd. Even ongunstig luiden de berichten uit de laag gelegen landen van de Weichsel en de Nogat. Reusachtige ijsverschuivingen in de nabijheid der mondingen veroorzaakten over eene uitgestrekt heid van mijlen overstroomingen, waarvan vele menschen de slachtoffers werden. Zij die niet in het water omkwamen, namen de vlucht in den toren van de kerk. Achttien schoolkinderen be vroren in een sneeuwstorm anderen kwamen bij eene plotselinge dijkbreuk om. Om den nood te leenigen worden er openbare inzamelingen gehouden. Bij den aanvang van het tweede kwartaal van 1888, zijn wij weder in de gele genheid onze abonné’s een premie te kunnen aanbieden, en wel De heer Treurniet, van Bolsward, die het plan heeft te Grijpskerk voor eigen rekening eene zuivelfabriek op te richten, indien er ge noegzame deelneming is bij de landbouwers en veehouders, om eene voldoende hoeveelheid melk te leveren, heeft Zaterdag jl., den 24sten dezer bij den logementhouder Poll eene tweede bijeen komst met de belanghebbenden gehouden. Na eenige wijziging in het contract, hebben twaalf veehouders de melk toegezegd van pl. m. 140 koeien. Om gelegenheid te geven de zaak be daard te overwegen, is het contract bij den logementhouder Poll ter inzage en teekening nedergelegd tot a.s. Zaterdag den 31 sten Maart. Kimswerd, 23 Maart. Door de leden der coöperatieve stoomzuivelfabriek zijn uit het drie tal, bestaande uit: Halbe Rinsma en vrouw te Dronnjp, Jakob de Witte en echtgenoot te Ping- jum en Johannes v. d. Meulen en vrouw te Deersum, eerstgenoemde benoemd om werkzaam te zijn voor het bereiden der boter aan de spoe dig in werking komende fabriek. De biljartpartij met 6 ballen is thans, na een jaar geopend geweest te zijn, geëindigd. Mulder, van Makkum, had ’t geluk met 135 punten den prijs, B. Sijperda, van Witmarsum, met 128 punten de premie te behalen. Kimswerd, 26 Maart 1888. Gisteren avond hield ’t Ziekenfonds „Nut en Voordeel” zijne 8ste algemeene vergadering. 82 leden en begunsti gers waren tegenwoordig. Uit ’t verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen f521,10. terwijl werd uitgegeven f 566,50 zoodat ’t fonds thans nog beschikt over f 975,48. Tot President en Lid van de C. v. T. werden herkozen de hh. J. Postma Lz, en W. 8. Postma. Gekozen werden tot Secre taris en tot Lid van de C. v. T. de hh. K. C. Postma, en J. Rauwerda in plaats van de hh. W. Hoogterp en J. H. de Boer, die met Mei ons dorp verlaten. De uitkeering aan zieke le den werd wederom vastgesteld op f 6,00 tevens zal als vorige jaren in de maanden Januari en Februari geen contributie worden geïnd, ’t Leden tal bedraagt 111. ’s Gravenhage, 26 Maart. De gezondheids toestand van Z. M. den Koning is aanmerkelijk verbeterd, doch vereischt bijzondere voorzorgen. De buitengewone gezant van den Duitschen Keizer werd door Z. M. Zaterdag ontvangen, maar aan het gelegenheidsdiner nam de Koning geen deel. Het bezoek der koninklijke familie naar Am sterdam in April zal niet plaats hebben, maar waarschijnlijk zal de Koning einde April naar ’t Loo vertrekken. Ook de 'lijd acht de verkiezing van den heer Domela Nieuwenhuis een bedenkelijk ver schijnsel. De persoonlijke beleediging, Z. M. den Koning door den Schoterlandschen afgevaardigde aangedaan, moge voor den rechter geen reden geweest zijn, om den schuldige de uitoefening van het recht der gemeene burgers te ontnemen, zij had, dunkt haar, voor de kiezers, welke in richting of kleur ook, een beletsel moeten wezen, om dien man hun mandaat te vertegenwoordi gen waardig te keuren. Schoterlaud 1 Een inzender in de N. A. Ct. schrijft „Vergun mij in uw blad mijn hart eens uit te storten. Ik ben conservatief en had bijge volg meer sympathie voor de anti-revolutionai- ren dan voor de liberalen, maar na de fataliteit in Schoterland roep ik uit: „Weg met de anti-revolutionairen 1” „Leve de liberalen De heer mr. F. J. M. A. Reekers neemt voor Haarlemmermeer zitting. De Roomsche kiesvereeniging in het hooldkiesdistrict Druten, zal Woensdag 4 April een vergadering houden, tot het stellen van een candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer. Nederland telt ongeveer 661,000 schoolgaan de kinderen. Ruim 80,000 kinderen ontvangen in het geheel geen onderwijs en 30,000 ouder» looze kinderen worden door de liefdadigheid ver* zorgd, o. a. Het buïtenlandsche nieuws is van luttele beteekenis. Te Parijs bespreekt men het offici- euse bericht, hetwelk in verscheiden bladen voorkomt, dat de afgezant der Fransche Regee- ring, generaal Billot, te Berlijn met de grootste opmerkzaamheid is ontvangen. Billot heeft een krans op de lijkkist van Keizer Wilhelm gelegd, maar ook een op het graf van de tijdens den oorlog van 1870/71 te Berlijn overleden Fransche krijgsgevangenen. Billot werd niet alleen door graaf Herbert Bismarck, maar ook door den Rijkskanselier ontvangen. Met den laatste had hij een onderhoud van een uur. De Liberté wijst er op, dat Billot de eenige buitengewone gezant was, die door Bismarck werd ontvangen. Duitschland. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Drie drukke weken van voorbereiding, stem ming en herstemming liggen achter ons. Wij kunnen zeggen, de strijd is geëindigd; want er moeten nog wel enkele nieuwe stemmingen plaats hebben in districten, waar afgevaardigden bedankt hebben, omdat zij in twee districten zijn gekozen, maar dit zal in de getalsterkte der partijen wel geen verandering brengen, omdat in hunne plaats bijna zeker mannen zullen worden gekozen van dezelfde richting. De nieuwe kamer zal alzoo bestaan uit 45 liberalen, 27 anti-revolutionairen, 25 ultramon- tanen, één conservatief, één onafhankelijk katho liek en één socialist. Beschouwt men de partijen op zich zelve, dan hebben de liberalen zeer zeker de groote meerderheid, maar neemt men de anti liberalen te samen, al is het ook te voorzien, dat de drie éénlingen meest met de liberalen zullen stemmen, dan heeft men toch eene verhouding als van 52 48. 't Is waar, de Kamer is niet op het doode punt, gelijk men het noemt, maar al zou men kunnen aannemen, dat er eene aaneengesloten tegenpartij is, dan bestaat deze hoogstens uit 4 a 6 stemmen. Blijkbaar echter behoeft er slechts een kleine kentering te komen en de schaal slaat over. Intu-schen de tegenpartij heeft de meerderheid, al is ze klein en naar constitutioneelen regel, komt haar de regeering toe. Is zij bereid ze te aanvaarden Naar ’t geen we in sommige or ganen lezen, is er grond om daaraan te twijfelen. Dit zou echter ten hoogste ongeoorloofd zijn. Eerst is gansch het land in rep en roer gebracht nu het doel is bereikt, mag men zich niet terug trekken. Toch zal men bij de benoeming op eigenaardige moeilijkheden stuiten. Het is toch niet voldoende, dat eenige trouwe volgelingen van Kuyper en eenige goed-geloovige Roomschen op die zetels plaats nemen. Eene regeering moet een regee- ringsbeleid hebben. En op grond van ai wat geschreven en gesproken is, zullen uitnemende mannen de teugels in handen moeten nemen. Veertig jaren lang is het land slecht geregeerd. Overal heeft dwang geheerscht. De eere Gods is geschonden, de vrijheid des volks is verkracht, voor de nooden der maatschappij hadden de libe ralen geen oog, geen oor, geen hart. Voortaan zal de gulden eeuw der vrijheid aanbreken. Niemand mag eischen, dat al de fouten van een veertigjarig wanbeheer in één oogenblik zullen worden hersteld. Men moet billijk zijn. Toch zal men een aantal mannen moeten vinden, vol van edelen, vromen zin, met groote geestes gaven, degelijke karakters, om zulk een grootsche taak te aanvaarden. Men zal verplicht zijn deze te zoeken in twee richtingen, die van Rome en van Dordt, want al de verkiezingen, die onder de leiding der hervormingspartij hebben plaats gehad, zijn geschied, we zouden niet gaarne schrijven in Christelijken geest, want daartoe is er al te veel onheilig vuur op het altaar gebracht, maar zeer zeker in streng Kerkdijken geest. Nu is het bekend dat deze twee richtingen, in den grond der zaak, elkaar uitsluiten. Toch zal men een grondslag moeten vinden, waarop men ge zamenlijk gaat staan, ter verlossing van Neder land. Men was sterk in den aanval, want men had een doel, de val van de liberalen. Om dit doel to bereiken werd alle innerlijke tweespalt ver- geten, vergaten de Ultramontanen, dat zij samen werkten met de Calvinisten, die hen drie eeuwen hadden tegengewerkt en dat zij den val beoogden der richting, aan welke zij al de vrijheid te dan ken hebben waarin zij zich sints een aantal jaren in Nederland verheugen en die hen nu zulk een hoogen toon doet voeren. Om dit doel te berei ken stemden de anti-revolutionairen, zij die als leuze hebben„Met God voor Nederland en Oranje” een man als Domela Nieuwenhuis, die het Gods bestuur loochent, zijn Vaderland en den Koning vloekt, geen eigendom erkent, oproer predikt en als zoodanig onmogelijk zelfs zitting nemen kan in de btaten-Generaal, daar hij nooit als eerlijk 1 man de grondwet bezweren of de belofte afleggen Dit boek wordt, evenals vorige premiewerken, uitsluitend verkrijgbaar gesteld voor den spotprijs van advertentie met BOIW geplaatst. Elk onzer abonné’s binnen de ons bureau met bijvoeging van -- postwissel groot 50 Centen. Het Boek wordt 15 April aan alle inteekenaren franco af geleverd. ik in alle opzichten dweep met hetgeen de libera len tot nog toe gedaan bebben. Zij hebben voor zeker geen volmaakt werk geleverdmaar zul len de anti-liberalen dat doen Ik verwacht van menschen geen volmaakt werk. Maar ik stem op den liberalen candidaat 1°. omdat ik hoop, dat ons dierbaar vaderland bewaard blijve voor eene zoogenaamd godsdien stige partijregeering 2°. omdat ik weet, wat ons volk geleden heeft door het woedend strijden van z. g. godsdien stige partijen tegen elkander 3°. omdat ik mij verheug over de vrijheid, waarin wij leven en waarin ieder zijn geweten kan volgen, zonder te vreezen voor het zwaard in de hand van eene z. g. godsdienstige partij 4°. omdat het mijn christelijk gevoel beleedigt, wanneer de naam onzes Heeren gelasterd wordt door het misbruik, dat men er van maakt bij verkiezingsmanoeuvresChristus wil niet het volk regeeren; 5°. omdat het niet tot de eer der katholieke kerk van Christus strekt, als zij verlaagd wordt tot eene staatkundige partij. De kerk is geen rijk van deze wereld 6°. omdat ik weet, dat de christelijke kerk toen het reinst, het krachtigst was, toen de christenen in de drie eerste eeuwen niets te zeg gen hadden in regeeringszaken, en in reinheid en kracht verminderde, zoodra de bestuurders der kerk met het geestelijk, ook het stoffelijk zwaard in handen kregen 7°. omdat ik niet zou kunnen meedoen in het onnatuurlijk verbond tusschen ultramontanen en anti-revolutionairen, die op godsdienstig gebied elkander openlijk bestrijden en nu uit eigenbe lang elkander steunen, om later, de een den ander, den voet te lichten. Daarom stem ik op den liberalen candidaat, terwijl ik ieders eerlijke afwijkende overtuiging eerbiedig. Laat dan a. s. Dinsdag de strijd tusschen de beide partijen warm zijn, dat hindert niet, als het maar een eerlijke strijd is met eerlijke mid delen. Eén wensch heb ik nog, en ik wenschte wel, dat allen zoo dachten, n.l. dat na afloop van den strijd, hoe ook de uitslag zij, de warmte weer spoedig moge dalen tot normaal-temperatuur, dat wij niet vergeten, dat wij allen burgers zijn van hetzelfde vaderland, dat de anti-liberalen mogen toonen, recht christelijk, recht GODSdien- stig te zijn, en de liberalen recht menschelijk, humaan, menschlievend. Dan zal de strijd niet die hatelijke gevolgen hebben, die nu hier en daar reeds dreigen te zullen komen. En ondanks alle beweringen van het onmo gelijke, zal dan ook blijken dat het mogelijk is: liberaal of anti-liberaal, en tegelijk een eerlijk mensch, een goed Christen te zijn. T. van Santen. kan, waarin o. a. staat „dat hij de regten der kroon handhaven zal”. Op zulke wijze is het eerste doel bereikt, maar nu wachten wij, om met den grooten staatsman van ’48, Thorbecke, te spreken op hunne daden." De Idëaalstaat is beloofd, de wolf zal met het lam verkeeren, recht zal geschieden en billijkheid zal betracht worden. Het vrije onderwijs zal bloeien, de voorstanders van nationaal onderwijs zullen ondervinden, dat men het openbaar onderwijs met alle welwillendheid bejegent en alle banden waar door het bijzondere tot heden is gebonden, zullen worden verbroken. De vrije kerk zal haar zege ningen verspreiden in den vrijen Staat. De land bouw, de nijverheid, de handel zullen uit hun kwijnenden toestand worden opgeheven, de ar beider en de handwerksman zullen aan arbeid geen gebrek hebben en een welverdiend loon zal hun ten deel vallen. Zoo ruischen op liefelijke tonen, in schoone ac- coorden, de beloften ons tegen. Wij zetten ons neder en wachten, en verzekeren de tegenpartij zelfs dat de liberalen, als boete voor hun fouten, gaarne meewerken zullen aan de bereiking van dat schoone doel. Geschiedt dit alles, dan zal iets van de schande, waarmee een deel der anti-revolutionaire partij zich bezoedeld heeft, misschien worden afgewischt; in elk geval zullen wij dan erkennen, dat de val der liberale partij verdiend en een zegen is ge weest Voor het oogenblik echter schamen wij ons over den uitslag der stemmingen in ons gewest. De verkiezing van Okma is met recht „een schande” genoemd, die van Domela Nieuwenhuis „een hoon voor onzen grijzen Vorst”. Het is ons een genoegen, tegenover al het schelden der anti-liberalen en het diep onzede lijke der middelen, door de anti revolutionairen vooral aangewend, te kunnen wijzen op enkele lichtpunten. Daartoe rekenen wij de flinke wijze waarop Mr. U. H. Huber opgetreden is, tegen de medewerking der anti-revolutionairen aan de verkiezing van een persoon als Domela Nieuwen huis in het district Schoterland de verklaringen van den burgemeester G. Beckers van Schiuveld, waaruit schijnt te blijken, dat de hooge geeste lijkheid in Limburg, inzake de verkiezing in het district Sittard een veel waardiger houding aangenomen heeft, dan eerst werd bericht en vooral de brief van pastoor T. van Santen, dien we hieronder laten volgen De heer T. van Santen, pastoor bij de gemeen te der oud-bisschoppelijke clerecy te Dordrecht, schreef in het aldaar ter gelegenheid van de ver kiezingen verschenen blad Burgerplicht het vol gende Geachte Redactie! Geef mij s. v. p. gelegenheid om een loopend gerucht tegen te spreken. Ik verneem namelijk, dat ik Zondagavond 11. op den kansel gesproken zou hebben ten gunste van de candidatuur van den heer mr. R. van der Borch van Verwolde. Hiertegen diene: 1°. dat het niet waar is; 2°. dat ik wèl een woord gesproken heb over den plicht van i e d e r e n burger, van welke partij ook 3°. dat ik niet gaarne den kansel zou onthei ligen door politieke drijverij 4°. dat ik mij, als verkondiger van het Evangelie van het Godsrijk, niet geroepen acht mij te men gen in het regeeren van het rijk dezer wereld 5°. dat iK de leden onzer gemeente als zelf standig genoeg ken, om zich niet door de mea ning of door het drijven van den pastoor te laten leiden in hunne politieke overtuiging. Dit zal wel een voldoend antwoord zijn van den pastoor, en hiermede kan ik volstaan. Maar om te doen zien, dat een pastoor of predikant, die als zoodanig geroepen is bij alle partijen burger-deugd, burger-eer, burger-eerljjk- heid, kortom alle burgerdeugden te bevorderen, nog geen allemansvriend behoeft te zijn, die het met alle partijen houdt, wat eenvoudig on mogelijk is, zoo wil ik hier meededen, dat ik injjne stom geef aan den liberalen candidaat mr, J, B. van Üsenbruggen. En daarvoor heb ik mijne redenen, Niet, dat De beslissing, dat de kroonprins de loopende zaken zal afdoen, werd reeds eenige dagen te Berlijn verwachtal het werk is te veel voor de krachten van den kei zer. De berichten over zijn toestand zijn nog altijd zeer ongelijkluidend, doch over’t algemeen zeer pessimistisch. De zieke staat laat op en wandelt daarna, meestal met de keizerin, in de oranjerie, om daarna een paar uur de noodige bezoeken te ontvangen. In het vervolg zal de kroonprins bij alle conferenties zijn vaders te genwoordig zijn. De Berlijnsche bladen doen herhaaldelijk uitkomen, dat vader en zoon de zelfde politieke beginselen omhelzen. Evenals in andere steden worden ook te Straats burg inzamelingen gehouden ten behoeve van een plaatselijk gedenkteeken ter eere van keizer Wil helm. Te Stettin geschiedt dit insgelijks. In af wachting van hetgeen de burgerij aldaar verder zal doen, heeft de Gemeenteraad een bedrag van 60,000 mark toegestaan en een terrein er voor aangewezen, met dien verstande, dat het zal worden een monument in vereeniging met het ontworpen gedenkteeken voor gevallen strijders. Daar er voor dit laatste reeds 60,000 mark be schikbaar was, heeft men dus voorloopig voor het vereenigde kunstwerk 120,000 mark. Vrijdagochtend, om 10 uur, zijn, in tegenwoor digheid van den minister van justitie, van graaf Stolberg en graaf Perponcher de zegels wegge nomen van de vertrekken van wijlen Keizer Wilhelm. Van alle kanten komen verontrustende berich ten over hoog water, het ergste uit de omstreken ten Noorden van de Elbe, waar ten gevolge van eene groote dijkbreuk in het Meoklenburgsche uit- Bolswai'dsclie Courant ■A ■\r. -ï

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1