NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSEBADEEL I ■I L I I ■L I' L r! F I I LANDBOUW. gericht aan onze geachte y^bonné’s 1888. Zeven en Twintigste Jaargang. No. 14. VOOR DONDERDAG 5 APRIL. NA 25 JAREN. BUITENLAND. BINNENLAND. VEERTIG CENTEN. i e> e 40 Centen in te zenden. gedachten. Het ont- C. W. E. r kneden, tot- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. „OP GESCHEIDEN WEGEN”. Roman van ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. voor geabonneerden op ons Blad Het beste bewijs, dat ook in Haarlem de zen winter veel armoede geleden is en de work mans stand een duren tijd heeft gehad, kan men trekken uit de resultaten, die de Spaarbank van Wie is en was een held Die zich weet te bebeerschen. Wie is wijs Die de gevolgen voorziet. Wie is rijk Die tevreden is. Niet de positie adelt den mensch, maar de mensch adelt zijne positie. Dit boek wordt, evenals vorige premiewerken, uitsluitend verkrijgbaar gesteld voor den spotprijs van In dit nummer is een advertentie met BON geplaatst. Elk onzer abonne s binnen, de stad heeft het recht die te teekenen en aan ons bureau met bijvoeging van '12 C..2- Buiten de stad tegen inzending van een postwissel groot 50 Centen. Het Boek wordt 15 April aan alle inteekenaren franco af geleverd. Frankrijk. Vrijdagavond heeft het minis terie Tirard na de vrij woelige avondzitting bij den president zijn ontslag ingediend. Dadelijk deed de president de voorzitters van Senaat en Kamer bij zich ontbieden. De voorzitter der Kamer, Floquet, verklaarde zich bereid tot het vormen van een nieuw Kabinet, waarin hij reeds geslaagd is. Het ministerie is thans als volgt Binnenlandsche zaken, Floquetoorlog, De Freycinetmarine, Krantz justitie, Ricard financiën, Peytral; buitenlandsche zaken, Goblet; openbare werken, Loubet; landbouw, Viette; openbaar onderwijs, Lockroy, en koophandel Pierre Legrand. Te Lyon is beslag gelegd op het blad de Bou- langiste. De verkoopers riepen o. a. „Het ont slag van Sadi-Carnot 1” Te Tarbes is een Lebel-geweer uit het tuig huis gestolen. Er waren vermoedens gerezen tegen zekeren Gérin, een civiel beambte, dien men heen en weer had zien slenteren voor de afzonderlijke bewaarplaats der geweren. Er werd eene huiszoeking bij hem gedaan, doch men vond toen niets. Maar bij eene tweede huiszoeking ontdekte men op den zolder eene deur, die gesloten was en die, gelijk Gérin voorgaf, leidde naar een ver trekje, dat de eigenaar in gebruik had. Gérin verzette zich tegen het openen eener deur, het geen voor de overheid reden te meer was om in het vertrekje zijn onderzoek voort te zetten. En inderdaad, daar werd het vermiste geweer ge vonden. Gérin bekende thans het gestolen te hebben. Het onderzoek werd niettemin voort gezet en nu vond men ook patronen. Gérin gaf voor geen medeplichtigen te hebben en het geweer en de patronen alleen te hebben gestolen voor een wetenschappelijk onderzoek. In zijn huis heeft men echter eene lijvige cor respondentie met het buitenland gevonden, in zonderheid met Duitschland. Belgie. Zondag heeft te Seraing eene groote socialistische manifestatie plaats gehad, ter ge legenheid van de inwijding van een nieuw „huis voor het volk”, waarbij de voornaamste leiders der Belgische socialisten het woord voerden. De burgemeester had elke manifestatie op straat ver boden, de politiemacht versterkt en te Luik een paar escadron cavalerie doen gereed houden. Er is echter niets bijzonders gebeurdde gewone redevoeringen met knaleffecten werden afgesto ken maar daar bleef het bij. Duitschland. De Keizer heeft bepaald, dat het nieuwe paleis te Potsdam ter gedachtenis aan den stichter voortaan zal heeten Frederikskroon. De Keizer heeft den Pruisischen minister van eeredienst last gegeven om onmiddellijk te doen onderzoeken, hoe de tegenwoordige Dom te Ber lijn door verbouwing kan worden gemaakt tot een bedehuis, meer in overeenstemming met het aanmerkelijk vermeerderde aantal der daartoe be boerende gemeenteleden, en dat tevens door zijne waardigheid de hoofd- en residentiestad ten sie raad kan strekken. Rusland. De Regeering heeft vergunning verleend tot de oprichting van een comité te St.-Petersburg, teneinde voor de deelneming van Rusland aan de Parjjsche tentoonstelling te zor gen. Wie zich herinneren hoe men vroeger vetkaar sen, tuitlampen, spaar- en pomplampen gebruikte voor verlichting in de donkere dagenwie nog weten met hoeveel vooroordeel men te kampen had, toen in de plaats van al de verbeterde ver- lichtingsmiddelen een roepstem werd gehoord om gas, waardoor een dubbel voordeel van meer licht voor minder geld zou te bekomen zijn en vooral ook wie zich terug denken den tijd, dat zij in het koor mee zongen dat het eene dwaasheid zoude zijn, zooveel onkosten te maken voor eene onder neming waarvan de voordeelen onzeker waren; voorts allen, die de oogen open hadden voor het belang der Gemeente en hare ingezetenen, zullen gewis met genoegen de geschiedenis der Gemeente lijke gasfabriek te dezer stede willen kennen. Het was een goed idee van de tegenwoordige commissie en den Directeur der fabriek, die ge schiedenis in druk te geven nu er ruim 25jaren verloopen zijn sedert het gas verkrijgbaar werd gesteld. Den 31 Maart 1857 werd in den Raad de vraag gesteldin hoeverre het wenschelijk en uitvoer baar zoude zijn, dat de Gemeente van gaslicht werd voorzien. Toen bestonden op verschillende plaatsen reeds gasfabrieken, waardoor betere straat verlichting was gekomen en gevoelden de meesten dat ook hier de olieverlichting niet meer aan de eischen des tijds voldeedzelfs het zoogenaamde „nieuw licht” (de verbeterde olieverlichting, die was ingevoerd) bleek niet meer voldoende te zijn en, nadat de Raad in 1861 besloten had om de levering van gas publiek aan te besteden, welk besluit herhaaldelijk onder aannemelijker voor waarden vergeefs werd beproefd, werd eindelijk in 1862 vastgesteld dat eene gasfabriek van wege de gemeente zou worden opgericht, overeenkomstig een plan, bestek, begrootingen enz., die door eene commissie, op advies van een deskundige, aan den Raad ter beoordeeling waren overgelegd. Den 31 Mei 1862 had de aanbesteding van het bouwen en inrichten der fabriek plaats. Het ge bouw, de kuipen, verwarmingstoestellen, teer- en welputten werden gemaakt, de buizen gelegd, de lantarenpalen en branches met lantarens geplaatst en den 10 December 1862 werden de straten der stad voor het eerst door gas verlicht. Den 17 December daaraanvolgende werd inde sociëteit „de Doele” gas tot verlichting ontstoken en door den ontwerper der gasfabriek, den heer A. Breunissen Troost, Architect en Directeur der gasfabriek te Sneek, onder het genot van dat licht, eene nutslezing over het gas gehouden, waar bij de fabricage zooveel mogelijk aanschouwelijk werd voorgesteld. De gasfabriek werkte dus spoedig en, wij mo gen er roem over uitspreken, werd steeds uitne mend beheerd, onder toezicht van degelijke com- missien. Werd de fabriek ontworpen naar een productie vermogen van ongeveer 600 stères per etmaal, zij is successievelijk uitgebreid en zal bij de voorge nomen plaatsing van een nieuwen gashouder en het bouwen van een nieuwen oven, een productie vermogen van ongeveer 1300 stères per etmaal erlangen, zijnde meer dan het dubbele van de oor spronkelijke inrichting. Gedurende de exploitatie zijn geene storingen, of ongelukken van ernstigen aard voorgekomen schade werd nimmer veroorzaakt. De gasprijzen ondergingen achtereenvolgend groote wijzigingen. Bij het begin was de prijs 20 ct. per stèrelangzamerhand daalde hijin den midden tijd echter klom de prijs weder tot 18 ct. per stère, tengevolge van buitengewoon hooge kolenprijzen in de jaren 1871—’73, doch thans is de prijs 8 ct per stère bij verbruik be neden 1000 stères, 7 ct. voor verbruik van meer dan 1000 tot 1500 steres en slechts 6 ct. voor ver bruik van meer dan 1500 stères. Het verbruik van gas vermeerderde naarmate de prijs daarvan verminderde. In 1863 was de pro ductie 60371 stères, het debiet 30366 stères en in 1887 de productie 185317 stères en het debiet 117227 sterea. In 1863 werd 144 H.L, en in 18»7 74b2 L. cokea verkocht, de Maatschappij Tot Nut van ’t Algemeen heeft opgeleverd. In het afgeloopen jaar werd inge legd de som van f 138,144,86V2 en terugbetaald f 183,348,22, alzoo meer terugbetaald dan inge legd f 45,203,35’/j. Dit zijn cijfers, die nog al spreken. Niettegenstaande dit, mag de Spaar bank zich toch nog in een grooten bloei verheu gen, want nog altijd is er een som van f 739,640.81 bij haar bespaard, waarvan 4737 personen een aandeel hebben. Te Hellevoetsluis heeft zich de weduwe M. door worging van het leven beroofd. Men vond haar hangende aan de bedsteeplank en gedeel telijk rustende op de vloer harer slaapkamer. Het plegen van zelfmoord schijnt in de familie dier weduwe erfelnk te zijn. Reeds vier perso nen uit die familie hebben de hand aan hun leven geslagen. Te Wijhe werden door een paar dames, be- hoorende tot „het Leger des Heils”, pogingen aangewend, om aldaar voor het houden van oefe ningen eene zaal te huren; zij zijn niet geslaagd. Het orgaan der Vereeniging, de Heilsoldaat, werd huis aan huis afgegeven. De lang vermiste matroos Maarten van den Oever, die bij de aanvaring der Scheveningsche bom 121 op het vreemde schip oversprong, is daarmede te Hamburg aangekomen en thans bij zijne familie te Scheveningen wedergekeerd. Hij roemt zeer de goede behandeling, welke hij on dervonden heeft. „Men ontroert”, schrijft de Protestantsche Noordbrabanter, het orgaan van den heer de Sa- vornin Lohman, „dat Domela Nieuwenhuis voor Z. M. den Koning zal moeten staan om den eed af te leggen”. Het had slechts van den vriend en geestver want van den heer de Savornin Lohman afge hangen om de aanleiding tot die ontroering te voorkomen. Eindelijk is dan de winter voorbij, is de blijde uitroep, en zij die geklaagd hebben dat dit jaar de winter zooveel strenger was dan vorige jaren, hebben slechts eenige datums van den winter van 1885/86 zich te herinneren, om tot ander inzicht te komen. De Zutph. Ct. tee- kent het volgende uit gezegden winter aan 18 Dec. 1885 begon de wintergeregeld vorst tot 28 Febr. 1886. Van 28 Febr. op 1 Maart ’s nachts de streng ste koude. De stroomende Berkel is in één nacht geheel bevroren, 14 gr. vorst. 2 Maart ’s morgens zeer koud; over dag zware sneeuwbuien, ’s avonds lag de sneeuw l’/2 voet hoog op de straten. Van 2 tot 16 Maart strenge koude; het ijs in de grachten was 2 voet dik. 17 Maart opnieuw vorst met mooi weder; alle binnenwateren nog met dik sterk ijs. 26 Maart dooi weer met een malschen regen. 2 April, verscheiden boeren doen de guste koeien in de weidealles begint te ontknoppen. 6 April, de vruchtboomen staan in vollen bloei; alles laat zich best aanziende weilanden staan prachtig Welk een groot verschil tusschen 25 Maart en 6 AprilIn weinige dagen tijds had de strenge vorst voor een zachte lente plaats gemaakt. Onze landbouwers behoeven dus niet ongerust te we zen, maar mogen met grond verwachten dat het komend voorjaar gunstiger zal zijn dan het zich voor eenige dagen liet aanzien. Omtrent de mogelijke ministeriëele combi natiën als het Ministerie-Heemskerk mocht aftre den, schrijft het Vaderland „Rechts vindt men onder de Katholieken o. a. Ruijs, Vermeulen en Reuther, onder de anti revolutionairen Mackay en Beeleerts. Links vindt men onder de Katholieken Schsep- man, Reekers en Kolkman, en onder de anti revolutionairen Lohman, Keuchenius en Fabius. Wordt de heer Mackay geroepen, tien tegen één dat de Kamer over enkele weken het Mi nisterie-Heemskerk opnieuw aan de groene tafel zal begroeten. Wordt de heer Lohman of de heer Scheepman met de vorming van een nieuw Kabinet belast, dan mag men verwachten, dat binnen een week een clericaal Ministerie in de Staatscourant zal staan. Zelfs is het een publiek geheim, dat reeds bui ten de Kamer verschillende personen zijn gepolst of zjj eventueel bereid zouden zijn in een derge- Ijjk Ministerie plaats te nemen. Aan de Katho lieken zouden minstens drie plaatsen worden toegekend, waarvoor meer in het bijzonder in aanmerking komen Westerwoudt (Financiën), Luyben (Justitie) en van der Hoeven (Koloniën). Dr. Schaapman zou geen portefeuille wenschen te aanvaarden, maar daarentegen op de groene banken als verdediger der Regeering optreden Vrijdagochtend zag de veerman van Go- rishoek (Tolen) op eene plaat eene hoogaars zitten, in volle zeilen, terwjl van leven aan boord niets te bespeuren viel. De veerman baadde er heen en vond dat de schuit vol waler zat, met steenen geladen en door de bemanning verlaten whs. Het nommer wees als eigenaar een schipper van Wemeldinge aan. Deze be weerde, dat zijn vaartuig den vorigen avond nog in den mond van het Zuid-Bevelandsche kanaal ongeladen lag vastgemeerd en dat het dus ’a nachts was weggevoerd. Dezelfde eigenaar ia om andere redenen ge. vangen genomen, Voor de oprichting der gasfabriek werd door het St. Anthony Gasthuis alhier eene subsidie van f 10000 verstrekt en door de gemeente geleend f 40000 en voor uitbreiding enz. in 1866 - 4500 1871 - 3500 1872 - 8000 1873 - 8000 samen f 64000 Door de gewone en buitengewone aflossing kon de schuld in 1883 met 42üO0 worden vermin derd. Destijds echter werd de administratie onder de gemeente administratie opgenomen en als ge volg daarvan de saldo’s in de gemeentekas ge stort. Wanneer de fabriek haar eigen beheer had ge houden, zou deze thans niet alleen zonder schuldenlast zijn, maar bovendien reeds een re serve kapitaal hebben van ongeveer f 4300. Uit dezen toestand blijkt dat het in eigen be heer nemen der gasfabriek voor de gemeente gun stige uitkomsten heeft opgeleverd zonder daarmee de belangen der gasverbruikers te veronachtza men, maar integendeel veeleer te bevorderen, daar de gasprijs steeds in overeenstemming was met andere fabrieken van gelijken omvang, thans zelfs aanmerkelijk lager is gesteld. Zie hier het een en ander uit de geschiedenis kortelijk geëxtraheerd. Van belang mag het heeten, dat ieder ingezeten daarvan kennis draagt, omdat daaruit duidelijk blijkt hoeveel voordeel in de ge meente is bewaard gebleven en hoeveel genot te vens is verschaft. Den bestuurders der Gemeente, die het initiatief namen, die het toezicht hielden, die de verbeterin gen aanbrachten, driewerf dankZij hebben ge toond de belangen der gemeente te willen be hartigen en vervulden deze op nooit genoeg te waardeeren wijze. Al werd soms eens geklaagd door dezen of gene ontevredene, zelfs de ontevredenheid is geweken en zal niet weer terug komen, zoolang de direc tie en het toezicht van de gasfabriek in zulke goede handen is. Zoon zilverfeest verdient hulde. K Wilt gij veel werk doen en spoedig? Haast u dan als gij den tijd hebt, dan hebt ge tijd als gij haast hebt. Verdienstelijker dan de weldoener is hij, die tot weldoen beweegt. Er zijn veel minder kleinigheden dan kleine IJ I I. I I Slechte tijden kunnen komen door slechte oogsten, als anderszins, maar meestal komen ze door slechte menschen. Kinderachtig is lafkindsch treurig, maar kinderlijk gelukkig en schoon. Wees liever onverdiend vergeten, dan onver diend geprezen. Bij den aanvang van het tweede kwartaal van 1888, zijn wij weder in de gele genheid onze abonné’s een premie te kunnen aanbieden, en wel BOTER. De heer von Mendel somt de voorwaarden voor de bereiding van goede boter in het Zeit- schrift des Landw. Centralvereins der Provinz Sachsen samen als volgt 1. Goede voeding, waarbij al vermeden wordt wat op den smaak en verdere hoedanigheid der boter een nadeeligen invloed kan uitoefenen, alzoo geen groote hoeveelheden wortelgewassen, koolbladeren, rijstmeel, peulvruchten, veevoeder- koeken, pulpe en dergeiijke. Gunstig werken groenvoeder niet te zeer jong, palmpittenkoekeu, katoenzaadmeel enz. 2. Een weinig zout in het voederzuivere stalluchthet vee borstelen en reinhouden. 3. De melk van verschmelkte koeien gedu rende de 10 eerste dagen niet bij de overige melk voegen. 4. De melk, na het melken van ieder beest, onmiddelijk uit den stal verwyderen. 5. De melk af koelen op minstens 89 gr. R. 6. Luchtige, zindelijke melklokalen, uitslui tend voor de melk bestemd. 7. Uiterste zindelijkheid van alle gereedschap pen de houten gereedschappen, de karn vooral, goed uitluchten. 8. Den room van de melk nemen na 24 tot 36 uren. 9. Den room karnen op de juiste tempera tuur (gemiddeld 14 gr. R.), de room moet niet daarop worden gebracht door bij voegen van warm of koud water, maar moet indirect ver warmd of afgekoeld worden. 10. De boter flink wasschen en kneden, tot dat er slechts heldere waterdruppels uit geperst kunnen worden. 11. Droog, zuiver en fijn boterzout. waarvan voor gewone boter 2 tot 8 KG. per 100 KG. noodig zijn, en 5 tot 6 KG. voor inlegboter. Bolswardsclie Courant I ■T' I L

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1