NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWABD BB WOSOOBB I Oorlog of vrede. gericht aan onze geachte J^bonné’s 1888. Twintigste Jaargang. Zeven en No. 15. VOOR DONDERDAG 12 APRIL BUITENLAND. BINNENLAND. VEERTIG CENTEN. Bolsward, April ’88. M. de R, l t 5 15 15 ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, „OP GESCHEIDEN WEGEN” Roman van alleraardigst geamuseerd en zelf genot gesmaakt. Ook de heer de VRIES kan met voldoening terugzien op hetgeen hij met onverdroten ijver heeft bewerkt. Erkentelijk voor wat we genoten, roepen we onze jeugdige zangeressen toe Welt een lied U uit het hart, ’t Zij het vreugd bezing’ of smart Wat u dringt, Wat gij zingt: Spreek uw hart uit in dat lied, Wie, die ’t hindert of verdriet Slechts de boozen zingen niet. F. D. le FÈBRE. voor geabonneerden op ons Blac November, genaamd April, is verschenen. Het heet lente geworden te zijn. In Europa heerscht rust. De nieuwsbladen zijn duf als waren wij in den komkommertijd. Bulgarije schijnt sedert een dag of tien niet meer te bestaan. Men hoort van tijd tot tijd eens hoe het met de keel des Duit- schen Keizers staat. Dat is alles. Van de veront rustende voorgevoelens, die Europa gedurende dezen winter in spanning hielden, is niets uitge komen. De beurzen rijzen en de beurzen weten het wel. Oorlog of vrede? Wie aan oorlog ge looft, nu er een Friedrich op den Duitschen troon zit en Rusland kalm geworden is, dien moet het aan de lever haperen. Zie maar naar de koersen, mijnheerDat is de thermometer van de politieke atmosfeer. Ontkent men dit, dan wordt men voor een hypochondrist gehouden, of voor een onnoo- zele. De groote bankiers zouden het niet weten! Toch schijnt het mij toe dat degenen, die weige ren aan de beurs de kansen op den vrede af te lezen, het een en ander kunnen bijbrengen tot staving van hun gevoelen. Wist de beurs in 1870 dat de oorlog uitbreken zou De candidatuur Hohenzollern was teruggetrokkendus was de vrede verzekerd. Zoo redeneert de beurs; zij rekent met feiten; zij bemoeit zich niet met de dieper liggende moreel stroomingen. En deze gaven den doorslag en kunnen dit nogmaals doen. Indiener een nieuw legerkorps in Rusland werd vooruit ge schoven, of onverwachts een krijgsraad te zamen geroepen in Weenen, of iets dergelijks, tastbaars plaatsgreep, dan zouden de onfeilbare beurzen, die het zoo goed weten, dalen. Toch zijn dit niets dan schaakzettenzij bepalen het oorlogsgevaar niet. Wat in Frankrijk in 1870 den oorlog deed uitbarsten, tot verbazing van de beurzen en van iedereen, was een zedelijke ziekte van Frankrijk, zijn jaloezie, zijn ergernis niet meer de eerste plaats te bekleeden in Europa. Pour vu que la France soit contente, pourvu que belle France ait un époux. Nu mag de bewering ongehoord lijken die ik hier ga uitsprekenvoor wie het Fransche volk kent is zij dit in het geheel nietde begrafenis van den Duitschen Keizer is de groote, onuitgesproken, naast bijliggendste aanleiding tot onmiddellijk oor logsgevaar. Die begrafenis heeft in Frankrijk den njjd en de afgunst tot kookhitte opgevoerd. Hoe, er stroomden vorsten en vorstelijke personen la bas naar Berlijn. Gekroonde hoofden liepen achter die lijkbaareen paar Fransche generaals onder den hoop ergens achteraanEen stoet, zoo luisterrijk als nimmer een vorst naar zijn laatste rustplaats vergezelde, bracht den ouden Wilhelm naar zjjn graf. Men sprak slechts over Duitsch- land, men schreef over niets anders dan over Duitschland en de Duitsche Keizers. Alle parle menten hoorden staande het doodsbericht van den held van Sedan. Zjjn opvolger werd door de En- gelsche, Oostenrijksche, Spaansche, Italiaansche, Zweedsche, Deensche, Belgische, Nederlandsche, Turksche, Russische pers tot de wolken verheven. Een Marcus Aureliuseen AugustusEn Frank* rjjk, la grande coquette, la reine du bal Europeen, 'wi© had een blik voor Frankrijk over Waar Wonseradeel, 6 April. De grond begint mooi op te drogen. Gewapend met „jirappel- I skeppe” en „souw” kunnen de boeren dan ook I weder op hun gemak met paard en wagen bij I de aardappelhoopen komen, dat langen tijd on- I doenlijk is geweest, vooral daar, waar ze wat diep het land in zaten. Nu de vraag naaraard- I appelen begint toe te nemen, zien de landbou- I wers hunne vaak ellenlange hoopen toch einde- I lijk wat inkorten, hoewel er hier en daar nog I van eerbiedwaardige afmetingen worden aange- I troffen. Ook de bouwgrond profiteert in ruime I mate van de droogte en ware het niet dat het I ’s nachts nog zoo vroor, dan heerschte er overal I reeds drukte op veld en akker, wijl deze in I slechts korten tijd voor den naderenden zomer I bezorgd moeten worden. Kimswerd, 10 April 1888. De „zathe en I landen”, behoorende aan de N. H. kerk alhier is I verhuurd aan de leden der Coöperatieve-Stoom- I zuivelfabriek te dezer plaatse. 3 Briefjes waren I ingeleverd. Het bestuur der vereeniging roept I reeds sollicitanten (gehuwden) uit ons dorp en Pingjum op, om als z e t m e i e r op de gehuurde I zathe werkzaam te zijn. Man en vrouw moeten I beiden best kunnen melken. Aan de betrekking I is verbondenf 350, ’t genot van vrije woning I vrijdom van personeele belasting, gratis weide I voor een schaap. Gelegenheid tot sollicitatie I bestaat tot 14 April a. s. Westergoo, 6 April. Algemeen hoort men I klagen, dat er zoo weinig kievitseieren worden gevonden. Ervaren eierenzoekers moeten zich daags met 4 a 5 stuks tevreden stellen. En geen wonderde laatste nachten toch vroor het zoo sterk, dat eierenzoekers beweren dat ze de morgens van 5 op 6 April over het ijs op de landslooten konden loopen. Tengevolge van het koude, gure weder laten grito’s, tureluurs, kemp hanen, scholeksters, enz. steeds op zich wachten; slechts enkele paren dezer vogels ziet men in eengedoken van kou op luwe plaatsen hun voed sel zoeken. Ook het aantal kievitten neemt eer af dan toe. Alleen den leeuwerik schijnt de koude weinig te deren „üt de greppel, wher siin nést is” stijgt hij zingende hemelwaarts, als ware het om de overige trekvogels uit te noo- digen, met zijn helder klinkend gezang in te stemmen. Ook het plantenrijk schijnt dit voor jaar noode tot „nieuw-leven” te ontwaken klokje en primula-veris wagen nauwelijks zich te ont plooien, de weilanden vertoonen nog de vale kleur van „midwinter”. Verlangend wordt uit gezien naar de traditioneele zcele Aprildagen, waarop de laatste jaren steeds te vergeefs wordt gewacht. Fochteloo, 6 April. Bij sommige veehou ders alhier doet zich het verschijnsel voor, dat de koeien het in de beenen krijgen en volstrekt niet kunnen staan. Of de ziekte besmettelijk is weet men niet, doch het heeft er veel van, daar zich gevallen voordoen bij drie naast elkander wonende personen. Volgens verklaring van een deskundige verteert de dieren het merg in de beenderen. Het wordt nu ernst! Waarmede Met de bezuiniging van de Amsterdamsche gemeente-uitgaven. Alle gemeente-instellingen en administratieve lichamen, onder beheer van ons gemeentebe stuur staande, hebben eene aanschrijving ont vangen, om, waar dit kan, zooveel mogelijk te bezuinigen. Begonnen moet worden, in plaats van met turf, de kachels met vuurmakers aan te maken. Die bezuiniging zal, over het geheel genomen, f 100 ’sjaars bedragen. Amsterdam is dus gered Het met de Beursplannen en Damrakdempmanie weggesmeten geld zal nu, na vier of vjjf eeuwen, weder in de gemeentekas gevloeid zijn. Alleen door bezuiniging! Braaf zoo I Langzaam aan, dan breekt het lyntje niet. Amst. Crt. De officieren der schutterij te Alkmaar hebben aan de schutters medegedeeld, dat de oefeningen zullen achterwege bljjven, die door de wet zyn voorgeschreven, totdat aan de wet zal kunnen worden voldaan. Het gemeentebe stuur heeft namelijk geweigerd een schietbaan te doen aanleggen, Gaarne voldoe ik aan Uw verzoek, om verslag te doen van de Uitvoering der ^angvereeniging „B O L S W AR D Ongetwijfeld vraagt er nog deze en gene, welke baar niet of nauwelijks kennen, „wat vereeniging mag dat zijn?” Het antwoord op deze vraag mag ik niet ver zwijgen, te meer, daar dit zeer zeker er het zijne zal toe bijdragen, een moeitevollen arbeid meer naar waarde te schatten. Eenige gevorderde leerlingen der Zangschool onder leiding van den heer B. de VRIES gingen de school verlaten: de onderwijzer zoowel als de leerlingen betreurden deze verstrooiing van krachten, die, vereenigd, zoo’n goed geheel vormden. Door het handig optreden van enkelen hunner, (J. Br. enG. Vn naar ik meen) werd er besloten bijelkander te blijven en zich verder te oefenen. Deze vereeniging van jeugdige zangeressen noemde zich vermetel genoegDe Zangvereeniging „Bolsward". De heer de VRIES verleende welwillend en belangeloos zijn steun en leidde haar streven in de beste richting, overeenkomstig aanleg en krachten. Met recht deed dit iets goeds ver wachten en al ras kon men met succes eene uitvoering geven. Was dus vroeger reeds de goede leiding van het zangonderwijs gebleken, op schitterende wijze kwam die in de uitvoering van 5 April aan het licht. Van de eerste afdeeling, aardig afgewis seld door een paar allerliefste solonummers, zui ver gezongen, benevens een quatre-mains, die netjes werd gespeeldwerden de zangnummers van het programma vaardig en frisch gezongen en gaven van de zijde der zangeressen voldoende blijken van overwonnen moeielijkheden en be- I paalden vooruitgang. Maar wat de kroon spande, het was Rika’S Droom. Dit zangspel gaf onze jonge heldinnen de I gelegenheid te toonen, dat ze nog wat meer kun- I nen dan enkel zingen.)*) Moesten we ons niet I beperken om de ruimte, we zouden gaarne, al I was het in korte trekken, den inhoud van dit I lijvig werk, zoo verdienstelijk in goeden stijl I gedicht en getoonzet, schetsen. Genoeg zij het te verklaren, dat de personen I op losse en bevallige wijze werden voorgesteld I en rolvast als ze waren de schalksche actrices I werd de draad der bedrijvige geschiedenis voor I onze oogen op handige wijze ontwikkeld. Hoe smaakvol en zuiver, hoe lustig en bekoor- I lijk was die rijke afwisseling van solo’s, duo’s, I koren en geestige kwinkslagen De talrjjke schare, die met gespannen aandacht I dat alles tot het einde toe met welgevallen aan- I schouwde en beluisterde, riep eindelijk met luide I toejuiching de lieve groep weer terug. Zondagavond vertoonde deze ambitieuse ver- I eeniging zich nog eens in al haar luister voor I ander publiek en ze oogstte weder denzelfden I bjjval. Helaas! Ze zong haren zwanenzang. Als een I schoone kapel, die de wiekjes slechts een oogen- I )lik ontplooit, mocht zij lustig fladderen van jloem tot bloem de lieve Zangvereeniging „Bolsward” is overvleugeld en verdrongen. I Hoe kort ook, toch heeft de Vereeniging niet I te vergeefs geleefd; ze heeft een talrijk publiek I Volgens de Gaulois was de uitslag der verkie zing in la Dordogne aldus: Aantal kiezers 147,000. Boulanger verkreeg 59,000 en Clersou- rey 29,000 stemmen. Duitschland. Uit Berlijn meldt men, dat de Kanselier niet zijn ontslag heelt aangeboden, doch zijn leedwezen heeft betuigd, dat in den laatsten tijd in vele gevallen zijn raad niet werd gevolgd. Een artikel van de Post, waarin een oorlog wordt voorspeld, bijaldien het huwelijk tusschen prins Alexander en prinses Victoria mocht wor den voltrokken, wekt de hilariteit opde Czaar zou niets tegen dat huwelijk hebben. De Keizerin bezoekt thans de door de over- strooming geteisterde streken. In de Vossische Zeitung schrijft een vakman over de tegenwoordige groote overstroomingen. „De Duitsche waterbouwkundigen zullen voor taan naar Holland moeten gaan, om te leeren hoe men dijken bouwen moet, die hoog water en aandrang van ijs weerstaan en aldus het aan grenzende land beschermen. Terwijl wij aan den Duitschen midden- en Boven-Rijn in de laat ste 20 jaren veel van overstroomingen te lijden hadden, is in Holland, waaraan wij dan toch wel ons hoog water nog vermeerderd toezenden, nauwelijks een enkele dijk doorgebroken, noch een polder overstroomd geworden Wel hebben onze naburen veel geld te betalen gehad, maar daarvoor dan ook hunne veiligheid verkregen. is Frankrijk, bestaat het niet meer Wie neemt notitie van Frankrijk Wie bekommert zich om mijnheer Floquet, mijnheer Goblet, mijnheer Doublet, mijnheer Andrieux, mijnheer Pinard, mijnheer hoe heet hij ook weerHet ijdele Frankrijk is als de burgerdochter op een adellijk bal. Zij wordt be handeld uit de hoogte, zij maakt tapisserie en eet zich op. Het feit van het sterven des Duit schen Keizers heeft doen uitkomen hoe hoog Duitschland in de achting der Europeesche Sta ten aangeschreven staat. Dit heeft de jaloezie van het peuple femme tot het uiterste geprikkeld. En daarin zie ik een groot, een geducht gevaar, veel grooter gevaar dan in de dingen, waar de alwetende bankiers zich over verontrusten. Elzas- Lotharingen is nu meer dan ooit een prétext, gelijk de Hohenzollern eertijds een prétext was. De Franschen weten wellicht zelven niet wat hen kwelt. Maar wie deze natie bestudeerde, door grondt de ware reden van haar onrust en haar woelen en haar zenuwachtige prikkelbaarheid. Eene jaloersche vrouw schrikt voor niets terug, ook voor de meest woeste en onbezonnen uitbar stingen niet. De hartstocht maakt haar blind, blind van haat. En het hoogbegaafde volk ver keert, mijns inziens, op het oogenblik in een dergelijke stemming. Daarom zit misschien de Rus zoo stil. In Petersburg begrijpt men het Fransche karakter beter dan ergens ter wereld. En wie van het edele volk der Franken houdt, dien krimpt het hart om hen en om geheel Europa saam van angst, nu hij het nationaal gebrek, aan geniale natiën evenals aan geniale personen eigen, de gekwetste ijdelheid ziet op komen met een, hunzelven onbewuste, kracht en woestheid. En met dubbele zorg en hartsbeklem- ming ziet hij de naaste toekomst in. Arnh. Crt. ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Dit boek wordt, evenals vorige premiewerken, uitsluitend verkrijgbaar gesteld voor den spotprijs van In dit nummer is een advertentie met 1BOÜ geplaatst. Elk onzer abonné’s binnen de stad heeft het recht die te teekenen en aan ons bureau met bijvoeging van 40 Centen in te zenden. Buiten de stnd tegen inzending van een postwissel groot 50 Centen. Het Boek wordt denkelijk 15 April aan alle inteekenaren franco afgeleverd. Engeland. Te Londen is de publieke meening zeer tegen iedere reis van koningin Vic toria naar Berlijn, zoo lang Prins Alexander van Battenburg in die stad is. Men meent dat de Koningin zich niet in familiezaken moet mengen als daarmede internationale belangen samengaan en gelooft dat de kracht waarmede zij werkt voor een huwelijk tusschen den Battenberger en Prinses Victoria niet overeenstemt met de poli tiek van Lord Salisbury, die alles doet om op goeden voet met Rusland te blijven. Het En- gelsche volk is al geërgerd genoeg over het hu welijk van Henri van Battenburg met Prinses Beatrice en dat van Lodewijk van Battenberg met een kleindochter der Koningin. Men zal van deze zaak zeker in het Lagerhuis wel een interpellatie tot de Regeering richten. De Standard gelooft niet dat het conflict ge heel geëindigd is. Keizer Frederik (meent het blad) is er de man niet naar, om het geluk van zijne dochter ten offer te brengen aan de gevoe ligheden van eenen vreemden vorst. Frankrijk. Generaal Warnet, die Bou langer was opgevolgd in het kommandement over het dertiende legerkorps, is benoemd tot chef van den generalen staf en zal dus den civielen minister van oorlog, den heer de Ffeycinet, ter zijde staan. Men acht het eene goede keuze. War net, die in Tongkin heeft gediend, heeft daar uitstekende herinneringen achtergelaten. Volgens een telegram, is Boulangers verkie zing in het departement de la Dordogne verze kerd. Te Perigueux (de hoofdstad van dit de partement) werden 2815 stemmen uitgebraoht op Boulanger en 1135 op Clowuioy» Bij den aanvang van het tweede kwartaal van 1888, zijn wij weder in de gele genheid onze abonné’s een premie te kunnen aanbieden, en wel: Bolswardsche Courant ‘1 11 i i t i. i. i t l ■f-- I 9 3 t 3 Ofschoon wij voor ons het niet weoschelijk achten, dat de beoefening van den lang Verloopt in dramatische klucht heeft het toch ome volle sympathie, als de beoefenaars, bij wüae van verademing en vervroolijking het hart eens mogen ophaleu «un een atugend »j>el, of spelend lied. Hoor 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1