NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DE OPLOSSING JEU CRISIS. 80ESWARD 8N WOHSERABESV. few o 1888. Zeven en Twintigste Jaargang. No. 16. VOOR BINNENLAND- BUITENLAND. r i g DONDERDAG 19 APRIL. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. i tuties, of hoe de medicijn op het recept zal wor den genoemd, zullen worden aangeboden. De bestuurders dier inrichtingen, particulieren, depar tementen van ‘t Nut van ’t Algemeen, Diaconieën, hebben nooit gevraagd en geklaagd. Zij hebben immer begrepen, dat "t hun plicht was, wat zij zelve oprichten, ook zelve te betalen; zij zullen waarschijnlijk ook wel voor de aangeboden me dicijn bedanken, omdat zij zich niet lijdend ge voelen, maar juist kerngezond, daar zij van den Staat niet willen afhankelijk zijn, dan zoover het onvermijdelijk toezicht vereischt. Doch dat neemt niet weg, dat als de bijzondere school regel wordt en de openbare aanvulling, of als, zoolang de schoolwet nog niet gewijzigd is, aan de bijzon dere, geldelijke steun zal worden aangeboden en de bijzondere scholen der liberalen, op dezelfde rechten zullen kunnen aanspraak maken, als die der anti-revolutionairen en Roomsch-Katholieken. En waar voorts een lijdend deel moge zijn, op maatschappelijk gebied, in fabriek en werk plaats, in Nederland of Indie, er zal hulpe en verlossing komen. Daartoe is er geen samen spanning, maar sa,menwerking(l) geweest. Hoe men ’t nu moge loochenen of vergoelijken, op het blad der historie staat geschreven, dat de anti-revolutionairen den steun hebben aanvaard, niet alleen van de Roomsch-Katholieken, maar ook van sociaal-democraten. Het afbreken is nu gedaan, het opbouwen zal beginnen en al meldt de Staats-courant, tot op het oogenblik, dat wij dit schrijven, de officiëele benoeming nog niet, het is toch zeer waarschijnlijk, dat wij heden of morgen, daarin bevestigd zullen zien, dat het nieuwe ministerie bestaat uit de volgende leden Mr. 2E. Baron Mackay, Binnenlandsche Zaken. Kolonel J. E. N. Schimmelpenninck van der Oye, (Oud-lid der tweede kamer), Marine. Jhr. Mr. G. L. M H. Ruys van Beerenbroek, Justitie. Jhr. Mr. K. A. Godin de Beaufort, Financiën. J. P. Ha velaar, Waterstaat, Handel en Nijver heid. Jhr. O. Hartsen, Buitenlandsche Zaken. Kolonel 1. W. Bergansius, Oorlog. Mr. L. W. O. Keuchenius, Koloniën. M. E. van der MEULEN. Wonseradeel, 14 April. Het weder liet zich heden morgen zoo bestendig en zelfs vriendelijk aanzien, dat talrijke benden het veld konden uitgaan om te werken. Dat ze dit bij zonne schijn kunnen doen, vervroolijkt hun den arbeid. Over het algemeen geeft April tot nog toe te weinig zon. Vandaar dan ook, dat er eigenlijk nog geen gras te vinden is, terwijl we ons her inneren, dat er medio April wel eens zooveel gras, vooral in hoven en tuinen was gegroeid, dat er een flinke swee afgemaaid kon worden. Het jaar 1872 o a. gaf zulks ook te aanschou wen. Bij eenige warmte kan men nu ook bin nen weinige dagen verandering ten goede zien komen, de kleur der greiden ondergaat reeds verandering. Harlingen, 12 April. Gisteren is er een aan vang gemaakt met het stellen der paaltjes, aangevende de richting voor de locaalspoor Har lingenStiensLeeuwardenHantum. In de volgende week wordt er begonnen met het af bakenen van den weg. Franekeradeel, 17 April. Dat de kieviten bij het zien van roofdieren hunne gewone vrees achtigheid laten varen, is bekend. Een ervaren eizoeker deelt ons dan ook mede, dat hij in de nabijheid van hunne nesten steeds die der andere steltloopers, „series en tjirken’. vindt, opdat ze sterk genoeg zijn in vereeniging met de kieviten hunne groote vijanden, de roeken, welke het op hunne eieren gemunt hebben, te verdrijven, het welk hun in de meeste gevallen heel goed mag gelukken. Men schrijft uit Meppel aan de Amst. Ct. „Donderdagmiddag overleed hier plotseling het 4-jarig zoontje van zekeren G. de R. Er bestonden, vermoedens die aan vergiftiging deden denken, waarom G. de R. Zaterdagmiddag als de vermoedelijke dader werd gearresteerd, even daarna werd het lijkje in beslag genomen. Zondag morgen te 9 ure, arriveerde hier dien tengevolge de officier van justitie uit Assen, die onmiddellijk een onderzoek deed instellen. Hoe wel het visum repertum reeds te 1 ure was af- geloopen, is nog niet bekend wat de uitslag daar van is. De vermoedelijke dader werd vervolgens in verhoor genomen, welk verhoor te 4 ure nog niet was afgeloopen, terwijl reeds verteld werd, dat hij te 6 ure naar Assen zou worden overge bracht. Nog kan worden medegedeeld, dat de apothe ker E. geconstateerd heelt, dat G. de R. bij hem arsenicum heeft gekocht.” Men schrijft: „Zondagmorgen, te ruim 5 uur, werden de bewoners van Bussum door de brandklok gewekt. De briquettenfabriek stond weder in lichterlaaie. De brand was heviger dan in het begin van Januari dezes jaars. Immers nu stonden de zoogenaamde stoven in brand, zoodat een gedeelte van den muur moest worden omvergehaald om den brand te blusschen. Men zegt, dat ongeveer 20,000 briquetten zijn verbrand. Met behulp van onze goed ingerichte brandweer was men, door de hulp van onze doelmatige brandspuit, den brand spoedig meester.1' Uit ’s Gravenhage wordt gemeld „De gezondheidstoestand van Z. M. den Koning is, naar vernomen wordt, vooruitgaande. De Ko ning heeft alleen zijne appartementen nog niet verlaten, maar verricht geregeld zijne gewone werkzaamheden, waarmede Z. M. echter eenigs- zins later op den dag aanvangt dan vroeger. In het plan van Z. M. om in het laatste der loo- pende of in het begin der volgende maand het Loo te betrekken, is tot dusver nog geen veran dering gekomen, en zelfs is er sprake van, dat Z. M. tegen den zomer ook naar het buitenland zou wenschen te gaan.” Ook de wevers der katoen-bontweverij van de heeren Bogaers en Zonen, te Helmond, heb ben eenparig het werk gestaakt. Een nader overleg tusschen werkgevers en werkstakers heeft tot geene uitkomsten geleid. De loons vermindering moet ongeveer 18 cents per stuk bedragen en de loonen zijn daardoor veel lager gebracht dan op elke andere Helmondsche bont- weverij. Er bestaat eenige vrees voor ongere geldheden. rr De arbeiders van de heeren H. en B. Schol ten hebben wederom het werk gestaakt, omdat De Berlijnsche correspondent van de Times verzekert stellig en vast dat de Bismarck-crisis bezworen is en Bismarck kanselier zal blijven zoolang de Keizer leeft. Rusland. De Czaar heeft bepaald dat een deel der Kozakken voortaan te voet zal vechten. Daily News verneemt uit Odessa dat twee dui zend Israëlieten van de politie aanzegging heb ben gekregen om binnen zeven dagen de stad te verlaten en dat zij er anders uitgezet zullen wor den. De overheid begon gestreng na te zien alle paspoorten van Israëlieten. Velen schuilen weg, maar worden bij ontdekking binnen een etmaal uitgezet. De verbannenen behooren deels tot de Roemeensche deels tot de Oostenrijksche natio naliteit. De eerstgenoemden verkozen Russische onderdanen te worden toen Bess-Arabië Russisch werd, maar de Russische regeering weigert dit te erkennen, terwijl Roemenië het ook ontkent. Een bange, booze tijd ligt achter ons. Een winter, die maanden en maanden heeft ge duurd, een vreugdelooze, zorgvolle winter. Bijkans nog met vreeze zien wij des morgens uit het venster, of ook weer een sneeuwlaag de straten en huizen en tuinen dekt. Wij genieten van elk uur, dat we het zonlicht zien, van eiken dag, dat een zachtere wind, de scherpte vervangt, die ons deed huiveren, maar durven nauwelijks ver trouwen, dat dit zal blijven, dat werkelijk een andere lente zal komen, dan die de almanak sints vier weken heeft aangekondigd ofschoon de laatste dagen onzen moed verlevendigen. Een vreeselijke strijd der elementen heeft ge woed. Ontzettende sneeuwstormen, bergen ijs op de zeeën, in de rivieren, vreeselijke watermassa’s hebben honderde menschen gedood, halve steden, gansche dorpen, duizende vruchtbare akkers ver woest. Ons land is gespaard gebleven, in onze stad en omstreken, is, misschien met enkele uitzonderin gen, geen nijpend gebrek geleden, integendeel, waar slechts de nood bekend was, is deze gelee- nigd en warme spijs en brandstof zijn in over vloed uitgedeeld. Toch is elke winter een kritieke tijd en juichen wij ook in dit opzicht het voorjaar en den zomer, tegen, als de oplossing eener crisis. Doch ook en vooral op staatkundig en gods dienstig gebied hebben wij een benauwenden tijd achter ons. In de wereld der geesten heeft het, niet minder dan in het rijk der natuur, op vreese lijke wijze gestormd en ligt een tijd achter ons, waarin booze hartstochten zijn ontketend, in wel ken akelige winterkoude heeft geheerscht. Bepalen wij ons slechts tot ons Vaderland, dan is de eerste vrucht, welke de nieuwe grondwet heeft afgeworpen, een zeer wrange geweest. Ge lukkig zijn ’t meest pennen geweest, die in gal zijn gedoopt, geen zwaarden met bloed bevlekt al werd de vrede verbroken, de orde werd niet, dan met een hoogst zeldzame uitzondering en in geringe mate verstoord. Toch werd de gemoeds rust van duizenden verstoord en is het de bedoeling geweest van niet weinigen, om burgers van elkaar te vervreemden en tegen elkander op te zetten. Vooral de liberalen hebben het hard te verant woorden gehad. Om al het verschrikkelijke van hun streven te doen uitkomen, werden en worden zij nog steeds liberaZisfew genoemd. Zij zijn God loochenaars van nature. Daarentegen zijn de anti revolutionairen en Roomsch-Katholieken, naar hun eigen telkens herhaalde verklaringen, de vromen, de godsdienstigen en hebben zij met den pharizeër uit Jezus’ dagen, alle reden, om God te danken, dat zij niet zijn als „die andere menschen”. ’t Is waar, de Standaard" verzekert het Naar sommiger toon te oordeelen, kroop in het hart van meer dan één revanchelust”, d. i. wraak zucht, het oude „oog om oog en tand om tand.” „De liberalen, zoo spreken die vromen, „hebben ons nu veertig jaren verdrukt en vertreden. Nu eindelijk zijn ze er onder. Daarom thans aan ons de beurt om hun betaald te zetten, wat ze aan ons en onze vaderen misdeden” Doch de hoofdleider, na eerst maanden lang het vuur te hebben aangestookt, spreekt, nu door de verkiezingen de crisis opgelost is, gansch an ders en op liefelijken toon laat hij zich hooren „Van meet af dient aan zulk een geest, die niets dan een booze demon is, de kop ingedrukt.” Verviel men in die grove fout, dan viel men af van zijne beginselen en brak men zijn kracht. De overwinnaar van 6 en 20 Maart moet niet enkel voor eigen partij, maar moet in de eerste plaats voor het Vaderland opkomen. Niet voor de partij, maar voor het volk moet gezorgd worden. Niet de vriendjes moeten aan de baantjes, maar het lijdend deel onzes volks moet aan medicijn geholpen.” Klinkt het U niet liefelijk in de ooren Is het niet als het lentelied van den leeuwerik, die van den kouden bodem omhoog stijgt in de reine, zoele lucht? Is het niet alsof de wijze medi cijnmeester eerst schrijnende wonden heeft gesla gen, om daarna te komen met zijn verzachtenden, heelenden balsem? Geen wrake mag er komen, van geen partij mag sprake zijn, voor het Vaderland zal men nu opkomen, voor het Volk zal nu gezorgd worden, het lijdend deel van dat volk moet aan medicijn geholpen. Hoog, verheven standpunt’t. Zal wel geen gouden eeuw zijn, die wjj tegengaan, maar ’t moet dan toch een vierjarig tijdvak worden, tot aan de nieuwe verkiezingen, waarin wij ons zul len verblijden in een paradijsachtigen toestand, waarin de wolf met het lam zal verkeeren en er geen leed zal geschieden, op al de vlakke velden en al de liefelijke heuvelen van onzen gezegen- den geboortegrond. Welk deel nu bepaald, het lijdende deel onzes volks is, is wel niet met zekerheid te bepalen, maar toch wel met waarschijnlijkheid te gissen. Dat zal wel denkelijk te vinden zijn vooral op schoolgebied en de medicijn zal wel verzilverd worden toegediend. Daar echter van geen partij zal sprake zijn, is ’t natuurlük te verwachten, dat aan de meer dan 400 bijzondere scholen, die door vrijzinnigen zjjn opgericht en op hun kosten wor. den onderhouden, ook evenredige subsidies, reati. Frankrijk. De meeting die Zaterdag te Rijssel zou plaats hebben werd nog op ’t laatste oogenblik afgezegd. Daar dit echter niet in tijde bekend was, begaven zich nog een 500 personen naar het Hippodrome, waar de vergadering zou plaats hebben, doch vonden de deuren gesloten. De kreten van „Leve Foucart„Weg met Foucart!” „Leve Boulanger!” „Weg met den dictatorstegen toen op uit de menigte. Een troep mannen vormde onder den kreet van „Leve Boulanger een optocht en ging schreeu wen voor de bureaux der anti-boulangistische bladen. De politie moest de menigte uiteen drjjven. Volgens de laatste berichten is Boulanger ge kozen in het Noorder-departement tegenover Foucart en wel uit een meerderheid van 90,000 stemmen. Zaterdagavond liep te Parijs het bericht van den dood van keizer Frederik; het bericht is volkomen onjuist. Wilson was naar Loches gegaan, om de zit tingen van den Algemeenen Raad, waarvan hij lid is, bij te wonen, maar zijn vrienden ontrie den hem datzeven leden, die bij den prefect op de thee waren genoodigd, lieten weten dat zij niet zouden komen indien zij Wilson moesten ontmoeten en de leden die hun intrek hadden genomen in het hotel, waarin Wilson was afge stapt, gingen elders logeeren. „Gij kunt bijna niet gelooven,” zeide de heer Joffrin, vice-president van den Gemeenteraad te Parijs, tot een redacteur van de Temps, welke dwaasheden men het volk in het noorden wijs maakte om Boulanger te kiezen. Aan de vis- schers vertelde men dat hij, vóór hij generaal was, zeeman was en ter vischvangst uitgiug naar New-Foundland. Anderen vertelde men, dat hij een natuurlijke zoon is van Napoleon III, nog anderen maakte men wijs dat hij de kleinzoon is van Napoleon I. Een oud-mijnwerker nl., Boulanger genaamd, zou bij het Groote Leger zijn geweest en een intiem vriend geweest zijn van den Keizer. De Keizer, die een kind had bij een Russische Prinses, zou Boulanger ge vraagd hebben het te erkennen en het zijn naam te geven. Deze Boulanger, in waarheid dus het kind van Napoleon 1, zou de vader zijn gewor den van den „revanche-generaal.” Het volk is zoo dwaas die praatjes te gelooven Duitschland. Ongunstige berichten, die door den Reichsanzeiger, het officiëele Regeeringsblad, worden bevestigd komen uit Berlijn. Daarin verklaren de geneesheeren des Keizers dat in den nacht van Zondag op Maandag bronchitis en zware koorts bij den Keizer intraden en de toe stand dientengevolge hoogst ernstig wordt geacht. Gisteren duurde de koorts voort, in den na middag verliet Z. M. eenige oogenblikken het bed om in een rolstoel te zitten. Al de kinderen des Keizers vertoeven thans in het Paleis van Charlottenburg, waarin Kei zerin Augusta en de Groothertogin van Baden gisteren avond een bezoek brachten. enkelen hunner niet dezelfde getouwen kregen als vroeger. Met achterlating van vrouw en kinderen heeft deze week een persoon, werkzaam aan een klein weekblad te Amsterdam, de wijk genomen naar Amerika. Hij wordt vergezeld door eene dame van vrij gegoeden stand, die althans hare kinderen meenam naar het nieuwe vaderland, met uitzondering nochtans eener blinde dochter, welke haar te lastig op reis had kunnen worden. Treurige toestanden Bij alle verschil van meening, welke zich onder de menschen openbaart, meenden wij, dat alle partijen het op één punt eens zouden zijn dat allen naar de lente en de bloemen zouden verlangen. Ook de illusie is ons benoemen Een ongenoemde dichter zingt op het blaadje van een scheurkalender dd. 10 April 1888 „Waait frisch op, gij, Noordenwind! Houdt de bloempjes tegen! ’t Knopje, dat zich laat ontbindt, Brengt gewissen zegen. Noordenwind, gij hebt geen schuld, Wie u moog’ bedillen, ’t Is der menschen ongeduld Die het anders willen(Arnh. Ct.) Bij het gedeeltelijk sloopen van een pak huis, behoorende bij de meelfabriek „De Vlijt” te Wormerveer, gebeurde Maandag een ernstig ongeluk. Onverwachts bezweek een gedeelte, waar een elftal werklieden bezig waren. Het grootste deel van dezen ontkwam het gevaar en wist zich door gelukkige sprongen te redden, doch twee mannen, flinke oppassende timmer lieden, van der Laan en Smits genaamd, werden opslag gedood, een ander werkman zwaar en een vierde licht gekwetst. Tegen den aannemer, met de slooping belast, is proces-verbaal opgemaakt en van overheids wege zal een onderzoek worden ingesteld. Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat bij den landbouwer B. te Heerle drie koeien in één nacht kalfden. Wat het geval zeldzaam maakt is het feit, dat genoemde landbouwer maar vier koeien op stal heeft. In de omstreken van Voorst werden in den laatsten tijd veel kippen vermist en de burge meester heeft eene belooning toegezegd voor hem, die aanwijzing kan doen. Zaterdag werd aan het station te Twenlo een mand met verschei dene kippen aangehouden en in beslag genomen. Vermoedeiijk waren al die kippen gestolen. Een fabrikant hier te lande wilde aan zijne werklieden een pensioen verzekeren. Naar het Sociaal Weekblad, en als werkelijk gebeurd, mededeelt, weigerden echter een paar van zijne menschen deze weldaad, en wel op grond van de volgende schriftelijke verklaring, welke zij hem toezonden „De ondergeteekende, in het vaste vertrouwen verkeerend, dat de Heer later ook wel voor hem zal zorgen, verklaart liever niet van de gunstige beschikking te willen gebruik maken, dat de heerde premie zou betalen, waardoor hem op öOjarigen leeftijd de som f3 per week zou worden uitbetaald door het Nederlandsch Pensioenfonds voor werklieden.” Naar aanleiding der mededeeling dat Croll eene klacht bij den rechter heeft ingediend te gen den ontslagen directeur van Excelsior, zijn voorganger maakt de Tijd de volgende op merking „Wij begrijpen er nu niets meer van. Volgens Croll en zijn geestverwanten zijn de rechtstoe standen verrot en de rechters onvertrouwbaar, en toch zoekt hij daar recht en bescherming voor de kas der socialistische drukkerij Excelsior1” Aan de Tijd schijnt ontgaan te zijn hoe zeer vele malen reeds de sociaal-democraten zich onder bescherming der politie stelden, wanneer zij het te kwaad kregen met de burgerij. Niet allen menschen gaat het slecht. Een man kocht te Rotterdam zooveel uien als hij krijgen kon a f 1.51) per zak. Later begon hij ze te verkoopen en maakte f 3.50, vervolgens f 5 en zelfs f 9. Deze uienboer heeft een prach- tigen winter gehad. Men leest in de Standaard: „Indiscreties. In een deel der pers vindt men thans allerlei namen genoemd van candidaat-ministers. Dit is niet nu alleen zoohet was evenzoo hangende vroegere crisissen. Lang eer de voordracht bij den Koning was ingediend, wist men elkaar in de courantenbu- reelen reeds te vertellen, wie op zou treden. Het was alsof een ministerie gevormd wierd buiten den Koning om. Ook deze kwade gewoonte dient gestuit. Het recht van onzen Koning is niet enkel om den kabinetsformateur aan te wjjzen, maar ook om de enkele ministers naar welgevallen te be noemen. Wat de Kabinetsformateur hem biedt is eene voordrachtniets meer, niets minder. En al spreekt het nu wel van zelf, dat eene zaak, waarover met allerlei personen gehandeld moet worden, niet in absoluten zin geheim kan bljjven, toch eischt, dunkt ons, wel voegelijkheid, dat men geen lijstjes van ministers aan de groote klok hange, eer de Koning als souverein zjjne keuze heeft gedaan.” Het opmerkelijke hierbij is, dat juist de Stand- aard gisteren den heer Keuchenius als den aan* staandeu Minister van Koloniën heeft genoemd 1 ,p ■I f Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1