NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 80LSWARB EN WONSER ABEEL r' 1888. No. 20. Zeven en Twintigste Jaargang. VOOR DONDERDAG 17 MEI. BUITENLAND. BINNENLAND. I I is hij monden o Mogt de dwaas, die met afzigtbre kleuren Zich 't heilig beeld der hoogste liefde maalt, In ’t lagchend veld, omringd van zang en geuren, Den zegen zien, die uit den hemel daalt Den Vader zien, die in de ontloken lente Zijn sprekend beeld voor al zijn kindren prentte ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, Die den godsdienst maakt tot voorwerp Van bespotting en van hoon, Is een koning, die in waanzin Staat te trappen op zijn kroon. Den Vader, die in de ontloken lente Zijn sprekend beeld voor al zijn kindren prentte”. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. I De waarachtige mensch toch veroudert niet, de vrome sterft niet, hij is als de zich telkens verjongende natuur, totdat onze taak hier afge weven is en opgelost wordt in een nieuwe lente, die na ’s levens wintertijd, nieuwe vreugd en nieuwen arbeid geven zal. Vertrap dan, o koning, vertrap uw kroon niet in het slijk. M. E. van der MEULEN. I i Zoo zong, ruim veertig jaren geleden reeds Tollens, en wat ook moge veranderd zijn, het getal der dwazen, die met afzichtbre kleuren zich ’t heilig beeld malen der hoogste liefde, is niet verminderd, maar in groote mate vermeerderd. Er zijn er niet weinigen, die van een heilig beeld der hoogste liefde niets weten willen. Waar zou, zoo vroegen en vragen zij, met steeds sterker aandrang, sprake zijn van „liefde”, als wij denken aan het donderend geweld waar mee de ijsmassa’s losscheuren, door waterstroo- men gedreven, die meedoogenloos verwoesten en dooden, huis en akker, dorp en stad, man en vrouw, zuigeling en grijsaard Waar is sprake van „liefde”, zoo morren zij, als gij den ijzigen Noordewind u voelt aangrijpen, zóó dat gij tot in uw binnenste huivert en het u is, als worden de longen u toegeknepen Een ijzeren schepter is het, zoo roepen zij u toe, die regeert, gevoel loos en meedoogenloos, een tyrannieke macht, die het zwakke niet spaart en het sterke ver- morselt. En „heilig”? Ziet gij den modderpoel der zonde dan niet, waarin de menschheid zich wentelt en dreigt te verzinkenis de deugd niet een blinkend vernis, alleenlijk bestemd, om de gr ofzinlijkste zelfzucht te bedekken? Waar is de Heilige, die daarover toornt Zoo mokken, ook en vooral tegenwoordig, tal van lieden, zonder te bedenken, wat dezer dagen zoo juist werd geschreven, dat: Frankrijk. In strijd met de beweringen der Boulangistische bladen wordt door de orga nen der tegenovergestelde partij gemeld, dat de reis van generaal Boulanger naar het Noorden tot talrijke incidenten heeft aanleiding gegeven, en evenzeer tot vele tegen den generaal gerichte manifestatiën. Naar gezegd wordt, zijn door de Boulangisten een aantal personen uit Parijs naar de plaatsen gezonden die Boulanger bezoekt, om hem toe te juichen, en aldus de taak van claqueurs te ver vullen. Te Duinkerken heeft iemand een brood naar het hoofd van Boulanger geworpen, als toespe ling op zijn naam. De man werd mishandeld. Le Parti ouvrier geeft het volgende te lezen „Dinsdag jl. heeft Boulanger,in gezelschap van vele gasten, alle Bonapartisten, het ontbijt ge bruikt bij den heer Robert Michell. Indien Bou langer, volgens zijn gewone manier van doen, de juistheid van dit bericht mocht tegenspreken dan zullen wij te dezer plaatse zeggen, van welk gezaghebbend persoon het afkomstig is, en hij zou dan weer op een leugen betrapt worden.” In de kranten verklaart Boulanger, dat hij dood onschuldig is aan de verkiezingsproclamatie op zijn naam in het departement Isére. Dat is zoo de gewone tactiekeerst de zaak laten oprake- kelen door gedienstige geesten en dan alles ne- geeren, wanneer het blijkt dat men er mee in den kijker loopt. Duitschland. De Keizer heeft Zaterdag een goeden nacht gehad. Zijne krachten nemen zichtbaar toe- Zondagvoormiddag 10 ure is hij opgestaan en zonder hulp naar zijn schrijfvertrek gegaan. Voor het eerst sedert de crisis was hij in burgerkleeding. Nog voortdurend worden er te Berlijn exem plaren verspreid van het onlangs vermelde soci alistische blaadje, waarvan een aantal exempla ren bij de ontdekking der geheime drukkerij aldaar in beslag waren genomen. Voorts zijn er nog drie werklieden als colporteurs gearresteerd. In het geheel zitten er nu dertien personen in hechtenis, waaronder de drukker Karklinnes, ver moedelijk schrijver van het manifest. De politie beweert, dat hij sinds December reeds drie so cialistische blaadjes, ieder met eene oplaag van 100,000 exemplaren, heeft gedrukt en daarvoor uit eene geheime partijkas is betaald bljjkens zijn werkboek bedroeg zijne geheele verdienste in al dien tijd overigens slechts 40 mark. De aanklacht tegen de gezamenlijke arrestanten zal worden gedaan op grond van majesteitsschennis, deelneming aan geheime vereenigingen, benevens overtreding der drukperswet en der socialisten wet. Spanje. De Regeering heeft een nieuwe kieswet gereed gemaakt, die eerstdaags bij de Kamer zal worden ingediendHet onder de re publiek ingevoerde, maar onder de restauratie afgeschafte algemeen stemrecht wordt in het ont werp hersteld. Ieder Spanjaard, die 25 jaren heeft bereikt, zal kiezer zijn, uitgezonderd de soldaten, de personen die geen vaste woonplaats hebben, en dezulken die door de rechtbanken onbevoegd zijn verklaard. Aan de geestelijken wordt het kiesrecht toegekend, maar verkiesbaar zullen zij niet zijn. ’s Gravenhage, 14 Mei. ■Cóveede Kamer. Alle tribunes zijn over vol. lÖfc- heer mr. Arntzenius is als griffier be- eed'igd. Dè heeren Reekers en Land hebben als leden zitting .genomen. De heer Domela>Sj^^we uis hield eene in terpellatie over de werk.?taainJer! ’n.,, veen koloniën. Hij wees op de'. noodzakelijkheid om de maatschappelijke vraag.stUjen ter hand te nemen. De Regeering zeidt^ den ook, dat zn de aandacht eischen. Hij schets^6 (er* ^gelukki gen toestand van de turfmnkeri8 en, haggerheden in de veenderijen, vooral dien vi?j laatstgenoem den welke acht weken een voortl> urenaen .weFk- tijd hebben. Hij noemt met het °P de be schrijving, o. a. in het Nieuu's van ai dien arbeid onmenschelijk. Ze zijn nu overgegaan tot werkstakingen. Wel beweren de veepoazen dat hooger loon onmogelijk is, maar 0L’Jnist. veenbazen verdienen 98.40 per dag, daarvan kan wel 10 cents verhooging af, Hebben dus de arbeiders gelijk om verh./'Z'^'y? te vragen, waartoe zjjn militairen noodig.“?a brengen meer verwarring aan dan orde. (,-®Pre“ ker wordt tot de orde geroepen door den voor’ Men mag niet eischen, dat de mensch zal drin gen „in’s innre der Natur”, dat kan, Goethe heeft het terecht gezegd, „kein erschaffner Geist”, maar men moet eischen, dat hij niet eenzijdig zijn oppervlakkige aandacht zal vestigen op wat hem donkere stippen of vlekken toeschijnen, ter wijl zij onvermijdelijke schakels zijn in de einde- looze keten der eeuwige schepping en hijzelf, de mensch, de wanklanken der zonde mengt in het hemelsch reine akkoord, dat de Heilige voor de menschheid bestemd heeft. Hij moge met Sebastiaan Franck leeren er kennen, dat „de gansche wereld met al haar schepselen is een geópend boek, een levende bijbel, een welsprekend getuigenis van God”. Ja, een welsprekend getuigenis van God. Ga toch o dwaasin ’t lachend veld, omringd van zang en geuren, gij zult er den zegen zien, die uit den hemel daalt. Is niet de heerlijke groene beemde, waarin de vogelen, de voetstappen vol gend van het rund, zich vermeien in overvloedige spijs, waaruit jubelend de -JegBweók opstijgtis niet de prachtige rogge- en tarweakke^fe'd.oor de winterkou is gehard en door de dikke sneeuw laag is gekoesterdis niet het dennen- en spar- renbosch, met zijn sierlijk bloeisel en zijn heer lijke, zich ontwikkelende geuren; is niet het hooge iepenhout, de bevallige berk, het eiken hakhout, waarin de nachtegaal, onvermoeid zijn heldere, zuivere lied fluit en gorgelt; is niet dat alles een geópend boek Grijp in het volle menschenleven in en, als gij de natuur niet verkracht, tegen haar wetten niet zondigt, bovenal, als gij luistert naar de wetten des geestes Gods, die in uw binnenste zijn ge schreven, dan zult gij wel weemoedstranen schreien, maar ook overvloedige stoffe hebben voor den vroolijken lach der vreugde, want er worden bloemen in overvloed gestrooid op der menschen levenspad en wie een open oog heeft en een rein hart, ziet in zijn levensgeschiedenis telkens en tjelkens weer; Aan het Haagsche Dagblad is, naar dat blad bericht, bij vernieuwing verzekerd, dat de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning zeer veel beter is dan in Februari j.l. en dat de ge- neesheeren hebben verklaard, dat de buitenlucht, op het Loo te genieten, vooral als het weder wat warmer zal geworden zijn, Z. M. ongetwij feld veel goed zal doen. Tot op dit oogenbhk bestaat er dan ook hoegenaamd geen reden van bezorgdheid. Naar de schrijver der Haagsche Kroniek in de N. Gr. Ct. mededeelt, zou de strekking van het voorstel der heeren Schaepman en Loh man, tot wijziging van het reglement van orde, vooral wezen, om zonder wijziging der Grondwet of der Onderwijswet, langs den weg der benoe ming van eene vaste budgetcommissie, de uit gaven voor de school zóó te besnoeien, dat het openbaar onderwijs langzaam maar zeker ten gronde gaat. Ook het Handelsblad kan zich met dit denk beeld niet vereenigen en voert zeer terecht aan hoe door het overbrengen der controle van de Kamer van Honderd en petit comité men weder te doen heeft met dat curieuse element, dat bij iedere zwelling van democratische stroomen het pas verworven overwicht uit de handen des volks wil terugvoeren in de hand van enkelen. Het Vaderland daarentegen rangschikt het instellen van eene vaste commissie voor de Staats- begrooting en alle suppletoire credieten onder de goede denkbeelden van het voorstel. Het zou ook zulk eene commissie voor de Indische be- grootingen verlangen. Langs verschillende stations aan de spoor- weglijn door Noord-Holland worden op het per ron afsluitingen gemaakt voor de wachtkamers. Te Arnhem is een kinderlijkje in een kistje gevonden, in een riool nabij het terrein der ge- meentereiniging aan den Hommelschen weg. Gelijk voor eenigen tijd is medegedeeld, is de vroegere directeur der Socialistische drukkerij Excelsior, Van Geelkerken, door den tegenwoor dige redacteur Croll, aangeklaagd wegens ver duistering. Daarop is geen rechtsingang gevolgd die aanklacht moet op misverstand berusten, al thans allen grond missen. (Vad.) Omtrent eene vergiftiging te Roon wordt het volgende gemeld „Ongeveer 10 weken geleden werd dr. Donker sloot geroepen ten huize van den heer P. Louter, die zich ongesteld gevoelde. Niet denkende aan vergiftiging, kon hij niet gissen wat L. mankeerde, en ofschoon vele geneesmiddelen werden aange wend, mocht niets baten, de zieke werd steeds erger. Dr. D. dacht toen aan kanker in de inge wanden. Het toeval wilde nu, dat dr. Klinkert uit Rot terdam te Roon moest zijn, en dadelijk werd deze door dr. Donkersloot bij den zieke gehaald. Dr. K. bestreed de zienswijze omtrent kanker, maar ver zocht wanneer Louter aan eene natuurlijke be hoefte had voldaan, hem de uitwerpselen onmid dellijk toe te zenden. Bij scheikundig onderzoek bleek nu terstond, dat er vergiftiging had plaats gehad met loodwit, waarvan natuurlijk de justitie in kennis werd gesteld. De vrouw van Louter is herhaalde malen met het slachtoffer geconfron teerd, maar blijft hardnekkig alle schuld ontken nen. Inmiddels is het lijk geopend en daarna in eene verzegelde kist voorloopig ter aarde besteld.” Willem Alexander Paul Frederik Lode- wijk! Aan H. Hillebrands te Groningen viel Zater dag voor de zevende maal binnen den tijd van acht jaar het voorrecht ten deel de geboorte van een mannelijken spruit door den ambtenaar van den burgelyken stand te doen inschrijven. Al de jongens zijn nog in leven. De „gelukkige” vader heeft aan den Koning toestemming ver zocht dezen zoon naar Z. M. te mogen noemen. Als een bijzonderheid deelt men aan de P. Gr. Ct. mede, dat zekere B. N ij hof verleden voorjaar te Wirdum, in den tuin van mejuffrouw de wed. P. Hofstee, terwijl bij bezig was met spitten, zijn horloge verloor. De vorige week weder in dien tuin bezig zijnde, heeft hij het hor loge teruggevonden, gaaf en ongeschonden, zoo- dat het aanstonds, na opgewonden te zijn, weder voortliep. Het Handelsblad zegt, naar aanleiding van de nieuw opgerichte Vereeniging voor dienst plichtigen o. a.„Een kleermaker hier terstede zou reeds kunnen getuigen, dat het denkbeeld der heeren uitnemend is. Zijn zoon had dezen winter het herhalingsonderwijs gevolgd, daarop met goed gevolg een examen afgelegd en behoefde nu slechts vier maanden te dienen, terwijl hij thuis mocht komen lapen. Voor de ouders ook een voordeel, want hij bracht nu de soldij ’s avonds mede naar huis en kon zijn ambacht onderhou den”. Ja, het Handelsblad weet het wel. Het vergat echter te doen uitkomen, dat de jongen, waarvan hier sprake is, pas onder de wapenen, is en dat hjj slechts vier maanden behoeft te dienen, wanneer hjj milicien korporaal wordt, let wel wordt, binnen drie maanden. Wat de soldij betreft, die de jongen thuis brengt, had het blad nog kunnen melden, dat hij drie paar broekzakken er mede versleten heeft. Dat men toch niet inziet, dat overdrijving schaadt I Amsl, Cr\ zifter toen hij in algemeene uitweidingen trad). Hij bespreekt hierna de klachten over het stelsel van gedwongen winkelnering, waardoor de veen baas 25 percent hooger winst maakt dan de ge wone winkelier. Dat misbruik kan grootendeels worden voorkomen door een wet, een noodwet, strekkende te bepalen, dat de loonen altijd be taald moeten worden in algemeen gangbare munt en aan de arbeidgevers te verbieden, arbeiders te verplichten waren te koopen in winkels, direct of indirect door de werkgevers gedreven. De Minister van justitie achtte den toestand te zwart gekleurd. De oorzaak der werkstaking zijn lage loonen, maar het is gebleken dat ook andere invloeden hebben gegolden. De bollen jagers hebben de goedgezinde bevolking bedreigd, en autoriteiten moesten krachtig optreden om deze te beschermen. Ten volle neemt de Regeering de verantwoordelijkheid van de genomen maat regelen op zich, brengt hulde aan het beleid en den tact der autoriteiten en zal altoos zoo doen optreden der handhaving van recht en orde en bescherming van vrijheid van den arbeid. (Toejuichingen van de leden). Bij de winkelneringen bestaan misbruiken verandering is wenschelijk, maar moeilijk. De Regeering zou niet kunnen optreden zonder grondige enquête. De Minister verzekert, dat de Regeering de aandacht zal blijven schenken bij de voorgenomen sociale wetten aan de punten bij de interpellatie genoemd, en met ernst zal overwegen in hoever en wanneer die punten voor wettelijke regeling vatbaar zijn. Op de opmerking van den heer van Houten verklaarde de Minister, dat hij niet met de goedgezinde bevolking alleen bedoelde zij, die de werkstakers wilden dwingen onder bedreiging niet te werken. De heer van der Feltz maakt verschillende opmerkingen ter bestrijding der berekeningen van den heer Nieuwenhuisde verveners ont vangen lang zooveel niet en de arbeiders zijn door gebrek aan spaarzaamheid in den goeden tijd zelf schuld dat zij bij de verveners in de schuld komen. De heer Oppedijk deelde het gevoelen van den heer van der Feltz. De heer Nieuwenhuis hield vol niet te heb ben overdreven, hield de juistheid zijner be cijferingen staande en verklaarde dat het doel zijner interpellatie bereikt was, daar de Minister niet gezind is een ontwerp in te dienen. De interpellatie is afgeloopen. Ingekomen is een voorstel-de Beaufort c.s. tot samenstelling van eene analytisch verslag. Ver zonden naar de afdeelingen, om, op voorstel van den heer van Kerkwijk, eerst later, niet morgen, onderzocht te worden. Morgen afdeelingen. In eene vergadering van de „Katholieke Leesvereeniging” te Rotterdam trad Maandag avond als spreker op dr. H. J. A. M. Schsepman, die als onderwerp zijner rede gekozen had de uit eenzetting van „de politiek der rechterzijde.” Nadat hij vluchtig had verklaard, dat men omtrent de koloniale quastie en de regeling onzer strijdmacht gerust kan afwachten wat de Regeering aanbieden zal, trad hij in eenige be schouwingen over de belastingen. De rechterzijde wil geen versterking, maar beperking der Rijks- middelen, bezuiniging tot het hoogst noodige. Geen nieuw stelsel van belastingen, maar het tegenwoordige door wegneming van de daaraan klevende misbruiken verbeteren. Afschaffing der accijnzen op de eerste levensbehoeften, waardoor reeds een verbetering wordt gebracht en een meer geleidelijke druk der belastingen verkregen wordt. Vervolgens overgaande tot den schoolstrijd, bleek spreker te zijn vóór het voorloopig behoud der schoolwet van 1878, omdat een schoolwet de vrucht moet zijn van ondervinding en rijp beraad. Hij meent, dat onder deze wet onder steuning kan gegeven worden aan de bijzondere normaalscholen, en dat een billijke schoolgeld- heffing (deze, zoo noodig, als voorwaarde stel lende bij de uitkeering der 30 pet. aan de ge meente door het Rijk), door wijziging der exa mens, met dien verstande, dat geen even hooge eischen gesteld worden voor onderwijzers ten plattelande en in de steden veel bezwaren kun nen overwonnen worden. Daarna overgaande tot de sociale quaestie, gelooft spreker, dat die moet worden opgelost ten eerste door wettelijke bepalingen, die het leven van den arbeider verzekeren, zijn huiselijk leven eerbiedigen en hem de noodige rust waarborgen; ten tweede door oprichting en bevordering door den Staat van verzekerings- en ondersteunings kassen, welke den arbeider een rustigen ouden dag verzekeren of hem bij ongeval voor ellende behoeden, en eindeljjk door in den geest der gilden vereenigingen in het leven te roepen, waardoor arbeider en werkgever hun gemeen schappelijke belangen zullen kunnen bevorderen. (Tijd.) Verleden Zaterdag waren een groot aantal kinderen uit de hoogste kringen door H. M. de Koningin op een feest genoodigd voor de jeugdige Prinses. Aan den heer M. P> Okhuysen van Rotterdam was opgedragen de jeugd bezig te houden, en hij voldeed aan die opdracht door een zeer goed gekozen programma. Na eenige goocheltoeren werden verscheidene kinderspelen uitgevoerd, besloten door een groot sneeuw-bombardement. De avond werd besloten door een optisch polyrama. De Koningin be tuigde bjj herhaling hare tevredenheid over de wijze* waarop het feest was gearrangeerd. Bolswardsehe Courant 10 ■j 4* 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1