NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I leOWARO S« W0HSEBA9BM. Bericht aan onze geachte Abonné’s 1 JJit pretoria en flmstreken. 1 1888. Twintigste Jaargang. No. 24. Zeven en VOOR BUITENLAN D. DONDERDAG 14 JUNI. BI NNEN LAND. De Geheimen van een Krankzinnigengesticht. EW. AUG, KONIG. <1 postwissel groot 50 centen. T 2 Duitschland. Van Zondag wordt uit Berlyn gemeld „De Keizer had een zeer goeden nacht. De geringe belemmering in het slikken, welke zich Zaturdag in den loop van den dag openbaar de, is heden bijna geheel verdwenen. De Kei zer stond te 10 uur op en begaf zich spoedig naar het park. Gisterenavond had hij geduren de ongeveer drie kwart uur een onderhoud met den Minister Friedberg. Hedenmiddag te 12 uur ontving de Keizer den opperstalmeester Rauoh, en na 1 uur den Rijkskanselier”. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Bolsward, 9 Juni. Uit het heden ontvangen jaarverslag der Algemeene verzekerings-maat- schappij bij besmettelijke ziekten „de Philan- troop” over 1887 bleek, dat in genoemd jaar f 3790 werd uitgekeerd, waarvan Friesland het leeuwendeel verkreeg, en wel: le omdat de maatschappij daar het meeste leden telt, en 2e omdat de gezondheidstoestand daar het minst gunstig was. In Warga vooral heerschte in het laatst van 1887 de roodvonk in zoo hevige onzer abonné’s, of zü die en aan ons bureau met van een Uit Potsdam meldt men van denzelfden dag „Blijkens het heden uitgegeven bulletin heeft de Keizer in de laatste dagen op nieuw eenige be lemmering in het slikken ondervonden, doch is dit van geen werkelijken invloed op den alge- meenen toestand”. Men zegt dat de gezant te Parijs, von Munster, eer lang vervangen zal worden. Bismarck heeft niet met den gezant op, omdat dezen direct met den Kei zer correspondeert. De gezant zou niet eens ge raadpleegd zijn bij de paspoort-quaestie. De Keizerin heeft Zaterdag gevolg gegeven aan het reeds vroeger opgevatte plan om, even als zij in de provincie Posen heeft gedaan, ook in de provincie West-Pruisen de door watersnood geteisterde landstreken te bezoeken. Na ’s avonds te voren met Prinses Victoria op reis te zijn gegaan, kwam zij 's morgens vroeg te Dirschau, van waar zij na een kort opont houd de reis naar Mariënburg voortzette, om vervolgens onder geleide der watersnood-commis- sie naar Jonasdorf te varen, alwaar de vroeger vermelde geweldige dijkbreuk heeft plaats ge had. Van daar ging de reis per spoor naar El bing en zoo terug naar Potsdam. De telegrafische berichten uit Mariënburg en Elbing in de Köln. Zeitung bevatten eene reeks bijzonderheden, waaruit blijkt dat het vooral in die steden niet ontbroken heeft aan luisterrijke ovatiën en uit barstingen van geestdrift der bevolking. In de bekende zaak van Singer tegen twee zijner politieke tegenstanders is uitspraak gedaan. De Redacteur Bachler en het gemeenteraadslid Dopp werden veroordeeld tot 400 en 200 mark boete wegens beleediging in het openbaar van Singer, dien zij beschuldigd hadden aan zijne werklieden slechts „hongerloonen” te betalen, enz. Uit Odessa wordt aan the Daily News bericht, dat de uitvoer van Russisch graan dit jaar bui tengemeen groot belooft te zijn. Gedurende Maart, April en Mei vertrokken meer dan 400 stoom- booten uit Taganrog met graanladingen, uitge zonderd nog de stoomschepen onder de 1000 ton en de zeilschepen. Alleen in schepen onder Britsche vlag werden in dit seizoen uit Odessa reeds 35 millioen bushels graan vervoerd. Ook te Nicolajeff en Sebastopol heerscht dezelfde bui tengewone levendigheid. Al deze verschepingen betreffen natuurlijk den sur-plus-voorraad van het jongste seizoen. Wat den komenden oogst aangaat, zoo belooft deze in de zuidelijke pro vinciën, in Bessarabië en Taurida een overvloe dige te zijn, zoowel wat gehalte als gewicht be treft. Het loopende jaar zal dus waarschijnlijk voor de Britsche stoombooten, die op de Rus sische havens varen, zeer gunstige resultaten opleveren. Bij den aanvang van het DERDE KWARTAAL van 1888, zijn wij ditmaal in de gelegen heid onzen abonné’s de prachtigste PREMIE aan te bieden, die wij tot heden hebben gegeven, de beste penne vrucht van den beroemdsten romanschrijver onzer dagen, en wel „DOKTER JANIN.” ROMAN VAN Dit boek wordt, evenals vorige premiewerken, uitsluitend voor geabonneerden op ons Blad verkrijgbaar gesteld voor den spotprijs van UIIIIITIG CE.1TRN. In dit nummer is een advertentie met 15 O IN geplaatst. Elk met 1 Juli abonné wenschen te worden, heeft het recht die te teekenen bijvoeging van 40 centen in te zenden. Abonné’s buiten de stad tegen inzending postwissel groot 50 centen. Het boek wordt 15 Juli aan alle inteekenaren franco afgeleverd. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. VERSLAG van de Vergadering van de Xlle Afd. der Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, gehouden den 8 Juni 1888, bij Meijer te Witmare um. De Vergadering leverde een treurig blijk van belangstelling in vergaderingen waar belangen van den landbouw worden besproken. Van de ruim 160 leden waren slechts 6, (zegge Zes) ter vergadering. Nadat door den voorzitter de vergadering was geopend, werden de notulen der vorige vergade ring gelezen en goedgekeurd. Punt 2. Verslag, rekening en verantwoording. De rekening sloot met een voordeelig saldo van f 175,22 welk bedrag belegd is, in de Nuts- spaarbank, Arum c.a. Punt 3. Ingekomen Missive van den heer A. Draaisma de Vries, om weder inhuring van 't Jachtrecht. Besloten pogingen aan te wenden om van de eigenaars wederom vrijheid te verkrijgen tot ver pachten van ’t jachtrecht. De verpachting echter te wijzigen en wel a. te verpachten om alleen met geweer te jagen, op vogels en waterwild enz. b. het recht om hazen te vangen alleen aan de lange jacht te verpachten. Tevens de bepaling er aan te verbinden, dat jagers, sub aaan geene andere personen ver gunning mogen verleenen dan aan hunne vaste jagers. Punt 4. Concept-statuten der Maatschappij. De afgevaardigden werden verzocht bij vast stelling der statuten op enkele art. waarvan wijziging, der vergadering wenschelijk voorkwam, te willen letten. Punt 5. Algemeene voorstellen. Geene. Met de hoop dat op eene volgende vergade ring ook andere leden het bewijs mochten leveren dat alle belangstelling in de onderlinge be spreking van landbouwbelangen, niet geheel was verdwenen, sloot de voorzitter den heer Zijsling deze vergadering. Van, voor velen bekende zijde, ontvang ik nu en dan berichten, die mij in staat stellen een en ander mede te deelen uit de hoofdstad en om streken der Zuid-Afrikaansche Republiek, waarvan ik verwachten mag, dat de mededeeling aan de meeste lezers welgevallig zal zijn. Allereerst geef ik plaats aan het verhaal dat ik opgemaakt heb uit de uitvoerige beschrijving van ’t geen in betrekking staat tot de „inzwering” van den op nieuw tot Staatspresident gekozen heer S. J. P. Krüger en dat opgenomen is in het „Nieuws van den Dag" van 11 Juni. Ik laat dit volledigheidshalve, ook met het oog op hen die het genoemde dagblad niet lezen, aan de volgende beschrijving van de hoofdplaats en eenige andere bijzonderheden voorafgaan. Zoo sta dan hier eerst I. De „inzwering"’ van den Staatspresident, „De Volksstem" geeft zeer uitvoerig verslag van de plechtigheid der „inzwering”, gelijk het heet in het eigenaardig Hollandsch der Trans- valers, van den bij vernieuwing tot Staatspresident verkozen Heer S. J. P. Krüger. Den 7n Mei werd eene vergadering gehouden van den Volksraad, waarin de herkiezing van den Staatspresident officieel werd bekend gemaakt, bepaald werd, dat den volgenden dag de „inzwe ring” plaats hebben zou te 11 uur en door den Heer Krüger eene rede uitgesproken werd, welke wij een troonrede zouden noemen. Den 8sten Mei heeft de plechtigheid der „inzwe ring” plaats gehad, en waarlijk deze dag is een feestdag geweest voor heel het volk der Z.-A. Republiek. Eigenaardig republikeinsch geschiedde dit, zoo schrijft de redactie der Volksstem"niet in een besloten ruimte, waar alleen enkele uitverkorenen den toegang hebben, maar coram populiin het openbaar, ten aanschouwe van het geheele volk, onder den vrijen hemel. Op het ruime kerkplein stond een prachtige eere- boog en was een ruime tribune opgericht. Daar waren, niet ver van het Landdrostkantoor, de schoolkinderen saamgekomen met de Transvaalsche vierkleur. Eene afdeeling der bereden artillerie nam daar stelling. Daar verzamelden zich al de verschillende rechterlijke en burgerlijke hoofdrech ters en ambtenaren, de Heer Lucas Meyer, Staats president der Nieuwe republiek, met welke de Zuid-Afrikaansche onlangs een verbond gesloten heeft, met den president en Staatssecretaris van diens Volksraad, de Consul-Generaal van Por tugal, de Consuls van Frankrijk, Zwitserland en Duitschland. de leeraren der drie Hollandsche ker ken te Pretoria en anderen. Eerst hield, op de tribune, de Volksraad eene zitting in de open lucht, en nadat de notulen ge lezen waren der plechtige vergadering van den vorigen dag, werd de commissie afgevaardigd, die benoemd was om den President naar de tribune te geleiden. Op het bepaalde uur verscheen deze in zyn rij tuig, voorafgegaan door de artillerie en de burger- eerewacht, gekleed in witte broek en zwarte jas, mate, dat in zeer korten tijd op een ledental van pm. 300 een som van f 920 werd uitgekeerd. Dat de gezondheidstoestand in Friesland slecht was blijkt hieruit, dat van de uitgekeerde f3790 het gedeelte ad f 2660 in deze provincie bleef, terwijl de 10 overige provinciën de resteerende f 1130 bekwamen, ofschoon bijna de helft van de ingeschreven leden elders wonen. In de heden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werd de door de directie overgelegde rekening en verantwoording met het verslag, alsmede de balans over 1887, vastgesteld. Het dividend werd bepaald op 5 pet., terwijl f 505.20 als reserve werd afgezonderd. De heer C. W. C. T. Visser Fz., die als com missaris moest aftreden, werd herkozen en liet zich de benoeming welgevallen. Zuidoosthoek van Friesland, ’t Was Zondag. De vrome schare ging op naar het kerkgebouw om gesticht te worden door de woor den des leeraars, die dan ook weldra verscheen en den kansel beklom. Hij sprak met vuur en gloed tot de geloovigen, doch te midden zijner rede richtte hij herhaaldelijk geheimzinnige blik ken naar boven, als bemerkt hij eenig verdacht geluid, in welke meening hij nog versterkt werd doordat er telkens stof op den grooten Staten bijbel viel, die daarom ieder oogenblik moest ge reinigd worden. Op de kraak waren aller oogen naar één punt gericht en tevens was daar onder de hoorders eenig gefluister merkbaar. De leeraar ging echter voort te spreken over zonde, verlei ding, over Satan enz., doch eensklaps vertoont zich over den rand van het klankbord eene witte hand, die den prediker deed verbleeken en hem de woorden in den mond besterven. Met inspan ning van krachten gaat hij echter verder en zijn moed herleeft eerst toen de geheimzinnige hand weer verdwynt. Niettegenstaande den ernst van het oogenblik vertoont zich op veler gelaat een glimlach, vooral toen men eindelijk de oorzaak der verschijning begint te raden. De koster verdwijnt uit de kerk en met behulp van een ladder tegen den buitenmuur van het gebouw wist hij de geheimzinnige hand met hetgeen er aan vast zat, naar buiten te loodsen. Wat was het geval? Een paar kleine jongens speelden voor den aanvang der godsdienstoefe ning in de kerk, klommen op het klankbord van den preekstoel en hielden zich daar plat op den buik liggende schuil. Een hunner was zelfs nog stout genoeg dominé de hand te laten zien, toen de man in alle ernst bezig was het zaad onder de geloovigen uit te strooien. Fr. Crt. Men schrijft uit Monnikendam „In het bo venlokaal van den heer H. Oostindië sprak Za terdagavond de heer Domela Nieuwenhuis over „Wat willen de SociaaLDemocraten”? Daar an dere koffiehuishouders hun lokaal niet voor der gelijke sprekers willen afstaan, moest men zich met een kleiner behelpen, dat dan ook geheel gevuld was. Behalve de arbeidende stand, waren er ook andere personen aanwezig. Opmerke lijk is het, dat de toon en de wijze van het ver kondigen zijner beginselen zoozeer afstak bij som mige artikelen in Recht voor Allen. Op de voordracht viel niets aan te merken; men zou die zelfs ge moedelijk kunnen noemen. Geen zweem van scheldwoorden of beleediging. De vergadering ging kalm uiteen.” Van de hand van den heer Th. van der Loos is een brochure verschenen, getiteld „Bu- maland”. De schrijver zet daarin zijn bezwaren uiteen tegen de beraamde drooglegging van de Zuiderzee. „Niettegenstaande anderen al hun moeite aanwenden zegt hij in een woord vooraf, „om te bewijzen, dat een drooglegging der Zui derzee een werk is van groot belang, dat veel voordeelen zal afwerpen, hebben wij niet ge schroomd tegen over de licht- de schaduwzijde te stellen, tegenover de voor- de nadeelen te doen uitkomen, en wij zijn daarbij meer bepaald van een practisch standpunt uitgegaan.” De heer van der Loos ziet in het droogleg- gingsplan enkel schade voor den droogmaker, voor den aanstaanden Zuiderzee grondeigenaar, en voor den landbouwer, den aanstaanden Zui- derzee-polderboer. Moet dan de Zuiderzee blijven, wat zy is? „Zeker,” zegt hij, „moet die waterwolf gebrei deld, getemd, overwonnen worden, maar langs den kalmen, geleidelijken, rustigen weg, gelyk ons de vaderen zijn voorgegaan o. a. door indij king van het Oude en Nieuwe Bildt, Waard en Groet, den Anna Paulownapolder enz. De Zui derzee in den loop der eeuwen weder te doen verdwijnen, zooals zij in den loop der eeuwen ontstond en machtig werd, dat is de weg, dien men naar onze meening te dezen opzichte moet trachten te bewandelen. Door telken jare rustig voort te gaan en nu hier en dan daar een gun stig gelegen en vruchtbaar gedeelte in te dijken, zal men eindelyk zoover komen, dat het oude meer Flevo weder tot zyn oorspronkelijke be- teekenis is teruggebracht en dat de gronden, die het water eenmaal aan onze verschillende pro vinciën heeft ontnomen, daaraan weder onder verbeterde omstandigheden en in vruchtbaarheid vermeerderd, worden toegevoegd. Maar dan moet men geduld hebben, met kalmte en overleg te werk gaan en vooral er niet byzonder op gesteld zyn iets grootsch, iets indrukwekkends, iets glo rierijks tot stand te brengen. Geen roemzucht noch effectbejag, maar nyverheid, geld verdienen moet de leidende gedachte zyn,” I met een blauw lint om den hoed en elk dragende de nationale vlag. Onder het luide gejuich, dat opsteeg uit de dichtopeengepakte menigte, uit al de „spiders en karren, dragende de bloem van wat Pretoria schoons kan aanbieden,” besteeg de President de tribune en nadat het „leve onze President” tot stilte was gekomen, hief het kinder koor het volkslied aan, „de Vierkleur van de Transvaal” en sprak daarna Ds. Bosman een gebed uit, om den zegen des Allerhoogsten af te smeeken over deze plechtigheid. Daarna had de voorlezing plaats van het volks- raadsbesluit betreffende de „inzwering”, de op noeming uit de grondwet van de hoedanigheden waaraan een Staatspresident moet voldoen en den eed dien hij moet zweren. Aan het einde sprak Krüger, met krachtige stem. „Zoo waarlijk helpe mij God almachtig”. Het kinderkoor hief uit den 134sten Psalm aan „Dat ’s Heeren zegen op u daal” „Zijn gunst uit Sion u bestraal”, de artillerie loste uit hare karabijnen een drie voudig salvo, en terwijl Z.H.Ed. den eed onder- teekende, verkondigden de kanonnen uit het kamp den volke, dat de oude Staatspresident zijn eed als zoodanig had afgelegd. Nu volgden de toespraken van den President des Volksraads, van den Staatspresident, de voor lezing der adressen van de leden van den uit voerenden Raad, van de ambtenaren van den Staat, van een aantal burgers, van den Heer Gey van Pittius, goudcommissaris van Carolina, van den President der Nieuwe Republiek en diens Volksraad. De Heer Borel overhandigde Z.H.Ed. uit naam der schoolkinderen eenige bouquetten en Ds. Goddefroy sloot de plechtigheid met een dankgebed. Het zou te veel ruimte wegnemen, indien wij, al ware het slechts de hoofdzaak, meedeelden van al deze toespraken en adressen, maar dit moet er van opgeteekend worden, dat uit allen klonk een toon van bijna kinderlijke hartelijkheid jegens, en een vast vertrouwen op den opnieuw benoem den President, maar bovenal dat er uil sprak een geest van oprechte vroomheid en waarheid. Met recht mag de redactie der Volksstem" schrij ven „Er werd natuurlijk gesproken. Wij koeste ren omtrent de rede van den Heer Krüger twee overtuigingen, vooreerst, dat men zijne rede zake lijk en gewichtig zal noemen en dat men haar onver deeld zal goedkeuren. Wat hij sprak was helder, eerlijk, duidelijk”. Te 1 uur was de plechtigheid afgeloopen. Den ganschen dag echter was er feest. Des avonds had er in het kamp eene schijfschieterij plaats bij electrisch licht en werd aldaar vuurwerk afgestoken en eenige dagen later zouden de kinderen van alle scholen onthaald worden. M. E. van der MEULEN. T i I Bolswardsche Courant i O Franco per post 95 Cents, I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1