NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD in 1 MonfeljiacT? IO1SWAB© EN WOKSOA.986I.. Bericht aan onze geachte Abonnes! No. 27. 1888. Zeven en Twintigste Jaargang. VOOR DONDERDAG 5 JULI. BINNENLAND. BUITENLAND. De Geheimen van een Krankzinnigengesticht. EW. AUG. KONIG. geabonneerden op ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, TE AMSTERDAM. 55 ROMAN VAN Dit boek wordt, evenals vorige premiewerken, uitsluitend voor VEERTIG EVTEV. In dit nummer is een advertentie met 15 O IN geplaatst. Elk 1 Juli abonné wenschen te worden, heeft het recht die te teekenen iten in te zenden. postwissel groot 50 c e n t e n. ons Blad onzer abonné’s, of zij die en aan ons bureau met Abonné’s buiten de stad tegen inzending van een „geef me nog Amerika. Uit New-York meldt men dd. 30 Juni. Alle smeltovens, behalve die, wier werk lieden geen burgers der V. S. zijn, werden heden gesloten, wijl de werklieden weigeren zich te onder werpen aan de tarief bepaling der patroons. Door dien maatregel zijn 100,000 arbeiders zonder werk. De verloving van den Hertog van Sparta (Kroonprins van Griekenland) met Prinses Sofie van Pruisen, de derde dochter van den overleden Keizer Frederik, zal naar alle waarschijnlijkheid na het einde van den rouwtijd worden afgekon- digd. Ook verwacht men dan de voltrekking van het huwelijk van Prinses Victoria van Pruisen met Prins Alexander van Battenberg. De plech tigheid zou in Engeland plaats hebben, waar het jonge paar zich denkt te vestigen en waar de Keizerin-weduwe Victoria de herfstmaanden zou gaan doorbrengen. Er moet ook sprake zijn van een huwelijk van Prinses Victoria, de 20jarige dochter van den Prins van Wales, met den Erfprins van Anhalt- Dessau, die thans 32 jaar oud is. klinkt het op een bekende wijze: een tikkie van den Mikado”. Terwijl ge u mopperend verwijdert en in een ander zijlaantje een betere staanplaats wilt opzoe ken, komt ge een vrijend paartje tegen, dat een duo uit „Don Juan” neuriet; en loopt ge verder om de muziektent, dan krijgt ge hier een stomp van een straatjongen, die u door een andere dito tegen ’t lijf wordt geworpengindsch weder wordt ge aangereden door een wielrijder, totdat ge ’t ten slotte nog maar eens probeert, om op uw vroe ger plaatsje voor ’t bruggetje terug te komen. Nauwelijks zijt ge er echter, of ’t wordt u door ’t gedrang en geschuifel, het hardop praten en lachen zóó onaangenaam, dat ge uw pogingen om muziek te hooren maar opgeeft, en met de verzuchting, dat de muzikale ontwikkeling van het grootste deel der muziek-in-’t-Vondelpark-lief- hebbers niet ver boven nul is, huiswaarts keert. Duitschland. Den Koning van Saksen werd, bij zijn terugkeer van de kroningsfeesten te Ber lijn, een schitterende ovatie gebracht. De burge meester van Dresden, de heer Stübel, hield een toespraak, waarin hij den koning hulde bracht voor zijn onwankelbare trouw aan het keizerschap. De koning antwoordde, dat hij in die ovatie de goedkeuring zag door zijn volk van den stap, dien hij gedaan had, door zich naar de plechtige opening van den Rijksdag te begeven. Het Journal d' Alsace zegt, dat de afgevaar digde voor Straatsburg Petri, gebruik gemaakt heeft van zijn tegenwoordigheid te Berlijn, bij de opening van den Rijksdag om zoowel met zijn mede-afgevaardigden als in regeeringskringen te spreken over den onhoudbaren toestand, die in het Rijksland door den pas-maatregel werd in ’t leven geroepen. Niet alleen wees hij op de ma- terieële schade, die het gevolg van dien maatregel is, maar vooral op den invloed, die er door wordt uitgeoefend op de bevolking en daardoor op den staatkundigen toestand van ’t Rijksland. De heer Petri voegde er bij, dat de genomen maatregelen des te meer te betreuren zijn, wijl zij genomen zijn op een oogenblik, dat in het Rijksland een kalmere stemming begon te heerschen zooals onder anderen uit de jongste verkiezingen is ge bleken. Het Straatsburger blad voegt er bij, dat de nationaal-liberale partij in den Rijksdag het in hoofdzaak met den heer Petri eens is en een voorstel tot intrekking van den maatregel zal indienen. Twee soldaten van het infanterie-regiment te Hoexter in garnizoen, een Elsasser en een Pool hebben geweigerd den eed van trouw aan den nieuwen Keizer te doen. De Elsasser verklaarde stoutmoedig, dat hij zich slechts tot trouw aan één gouvernement gebonden hield, aan het Fransche. Beiden werden onmiddellijk in hechtenis geno men en naar de gevangenis vervoerd. De trouwe krantenlezers kunnen er zich op voor bereiden, dat zij nog veel en nog dikwijls zullen hooren van de reis van den jongen Duitschen Keizer naar Petersburg. Zij moeten dat niet kwa lijk nemen, want het wordt het eenige onderwerp, dat de Pers bespreken kan, nu Boulanger zoo wei nig van zich laat hooren. Zal Bismarck meegaan, vraagt men. Vrijdag had de Rijks kanselier een langdurig onderhoud met den Keizer, waarvan natuurlijk iedereen veronderstelt, dat het over de Russische reis heeft geloopen. Men helt er toe over om aan te nemen, dat Bismarck thuis blijft, deels omdat hij zich ontzien moet, deels omdat het bezoek meer een familiezaak is dan een stuk politiek. De Duitsche Keizer heeft den voorzitter van den Rijksdag, von Well Piesdorff,.tot Minis ter van zijn huis benoemd, maar over de porte feuille van Binnenlandsche Zaken, die zijn vader aan von Puttkamer heeft ontnomen, nog niet beschikt. Ook generaal Caprivi zal als chef der Marine moeten worden vervangen» Bij den aanvang van het DERDE KWARTAAL van 1888, zijn wij ditmaal in de gelegen heid onzen abonné’s de prachtigste PREMIE aan te bieden, die wij tot heden hebben gegeven de beste pennevrucht van den beroemdsten romanschrijver onzer dagen, en wel: gevolg, dat hij van de made geen last heeft ge had. Voor een geruimen tijd is hij hier weer mede begonnen en thans weêr met het beste ge volg. Wel werd de wol in qualiteit een weinig minder, doch dit verlies was tegenover het groote voordeel te gering, om het niet wêer te doen. Bij enkele landbouwers sterven schapen aan eene onbekende ziekte, na eene ongesteldheid van slechts een of twee dagen. Recht voor Allen spreekt het pertinent tegen, dat de verveners het voorstel van Domela Nieuwenhuis, om een scheidsgerecht van 5 per sonen te benoemen, zou hebben aangenomen. De verveners hadden, bij ’t afdrukken van ’t jongste nummer van dat blad, nog niets van zich doen hooren. Zaterdagavond is te Zwolle uit Vollenhoven gevankelijk binnengebracht zekere Mandrea vroe ger kuipersknecht, en die eenige jaren als sol daat in West-Indië gediend heeft. Na eenige denneboompjes ten nadeele van den burgemees ter van V. te hebben afgesneden, met het doel om in de gevangenis te komen, dreigde hij den onbezoldigden rijks veld wachter om diens huis in brand te zullen steken, en gaf daaraan ook een begin van uitvoering, maar daar het rieten dak door de langdurige regens niet spoedig wilde vlam vatten, werd hij op heeterdaad gevat. In een fabriek te Leiden kreeg een 14 jarige arbeider een gewicht van ca. 5 kilo op het hoofd, hetwelk op eene tamelijke hoogte in een takel hing en door eene onbekende oorzaak naar beneden viel. .Bewusteloos is hij naar het academisch ziekenhuis gebracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. Een zeer bekende Haarlemsche straatfiguur, zekere J. 8., kwam Maandagmorgen leelijk te land. Bij een smid in de Spaarn wonderstraal was men bezig een paard in den hoefstal te brengen. Het beest weigerde en S. zou een handje medehelpen. Op een gegeven oogenblik stond het paard recht overeind en trok 8. mede. Bij het weder op den grond komen, kreeg hij het dier met de volle zwaarte op de borst. Onmiddellijk werd de bran card ontboden, doch 8. weigerde zich naar het Gasthuis te doen vervoeren. Blijkbaar ernstig ge kwetst strompelde hij naar zijn woning. In den Helder had een droevig voorval plaats. Een stoker der marine, zekere 8., heeft in opgewonden toestand twee meisjes met een dolk verwondingen toegebracht. Aan het politie bureau werd hen de eerste geneeskundige hulp verleend. De dader werd door de wacht der mariniers gevat en naar het wachtschip getrans porteerd. Omtrent een geval, hetwelk dezer dagen te Roon heeft plaats gehad en waarbij sprake was van vermoedelijke poging tot vergiftiging, verne men wij het volgende. Bastiaan Bloter, arbeider, was des namiddags in den Zeegenpolder, onder Roon, aan het werk met drie andere werklieden. Ieder had eene kruik water bij zich. Nadat die kruiken onder het werk geledigd waren, hadden zij die weder met water gevuld. Bloter had de zijne na die vulling achter een hoop stroo gelegd. Eenigen tijd later er weer naar toe gegaan zijnde om nog eens te drinken, bemerkte hij dat er damp en eene zwavel- of phosphoorachtige lucht uit kwam. Dit verwon derde hem te meer, omdat hij duidelijk gezien had, niets anders dan schoon water er in te heb ben gekregen. Twee zijner medearbeiders hadden intusschen gezien, dat hun kameraad L. zich tweemaal van de anderen had verwijderd en eene poos achter den hoop stroo had vertoefd, waar Bastiaan Bloter zijne pasgevulde kruik had neder- gelegd. Naar aanleiding van een vroeger voorval ontstond er nu bij de anderen dadelijk verden king tegen L. Deze, dit bemerkende, heeft hem toen de kruik uit de handen genomen en aan den slootkant tweemaal uitgespoeld. Toch kwam er toen nog diezelfde leelijke lucht uit, en had een der anderen bemerkt, dat er iets vreemds in was blijven hangen. De kruik werd hem daar om afgenomen en des avonds na het werk in stukken geslagen, om te zien wat er toch in was. Dit geschiedde in tegenwoordigheid eenerjonge- dochter, die eerst, evenals de anderen, uit de kruik damp zag opstijgen en na het verbreken der kruik een opgerold zoogenaamd spekwortel- blad te voorschijn zag komen, dat vol gaatjes was en de bovengenoemde onaangename, sterke lucht verspreidde. Al de bovenbedoelde personen zijn door de rechterlijke autoriteit te Dordrecht in verhoor genomen.” (V. R. Ct.) Weer niet goed. De boeren te Rozendaal klagen steen en been over den langdurigen regen. Als het niet spoedig begint te drogen, komt er van den oogst niet veel terecht, zeggen zij. Een veld-artillerist te Leiden, die op vrü kwistige wijze van „vergunning” gebruikt had gemaakt, werd Zondagavond achtervolgd door een patrouille. Toen artillerist en patrouille op den Ouden Singel gekomen waren, trok de eerste zijn sabel en zwaaide als een wilde in ’t rond. Door die manoeuvre wondde hjj, hoewel licht, een vreedzaam burger, die toevallig daar wan delde. De kommandant der patrouille slaagde er ver volgens in het wapen van den woestaard bij het gevest te grjjpen en den soldaat op den grond te werpen, Alsnu maakten de manschappen der patrouille zich meester van den woeligeu sinjeur en transporteerden hem naar de hoofdwacht^ „Muziek in ’t Vondelpark"! ’t Klinkt niet zoo deftig als „Muziek in ’t Bosch! van de Hagenaars. En toch zijn de gratis-muziekuitvoeringen door de kapel van t zeurende, zooals de spraakmakende, niet te ver warren met de muziekmakende gemeente, zegt, voor de Amsterdammers wat voor de Hagenaars de muziek in het Bosch is. Behoudens echter en wij voegen ’t er onmiddellijk bij dat onze Amsterdamsche muziek-in-’t-Vondelpark-liefheb bers in veel opzichten niet zoo muzikaal zijn als de Haagsche- Bosch-muziek-liefhebbers. In de eerste plaats zal geen Amsterdammer voor de muziek in ’t Vondelpark zijn eten laten staan, zooals, naar men beweert, de Hagenaars voor „muziek in ’t Bosch” doen, zelfs al staat er een ham op tafel. Integendeel, hij laat er zelfs, zijn „tikkie” niet voor staan en hoort er dikwijls heel wat anders, soms in ’t geheel geen muziek. Dit moet ter eere van de Hagenaars gezegd wor den, die stellen de muziek meer op prijs en luisteren aandachtig toe wanneer de Haagsche grenadiers aan ’t instrument zijn. En toch stroomt de bevolking der hoofdstad Vrijdagsavonds naar de muziek in ’t Vondelpark. ’t Is er altijd vol. Jong en oud, rijk en arm, gaat naar de muziek of naar iets anders luisteren. Zeer zeker ’t grootste gedeelte luistert, of tracht althans te luisteren, naar ’t meestal goed geko zen en goed uitgevoerde programma, dat door de kapel van het 7e regiment, onder directie van den heer Zaagmans, ten gehoore wordt gebracht. De ware liefhebbers staan bij de muziektent voor 't bruggetje. Achter hen krioelt het en schui felt ’t steeds dooreen, zoodat, wanneer de muziek plotseling zwijgt, een gegons opstijgt, als was men op de danszaal. Dat gegons wordt afgewisseld met een hartversterkenden uitroep van Jan Maat, die daar rendez-vous geeft aan de fabrieksmeisjes en dezen meer oor verleent, dan aan „la fille du Régiment” dat gespeeld wordt. Een eindje verder onder de boomen zit op een bank, in de nabijheid van de kiosk, blijkbaar „geheel oor”, een gemengd gezelschap wanhopige pogingen te doen om eenige tonen op te vangen. Het staan werd den oudjes te moeilijk en ze strek ten de stramme leden uit op de rustbank. Helaas ten koste van hun oorvlies, dat, in plaats van door de muziek gestreeld te worden, geducht te lijden heeft van ’t lieflijk gekraai der jongste muziekliefhebbers, die, in weerwil der pogingen van moeder of kinderjuffrouw, de muziek over stemmen. De beste plaats is aan de tegenovergestelde zijde, voor de Melkinrichting. In die zijpaadjes staat men rustig, ten minste wat men hier rustig mag heeten. Want nauwelijks hebt ge een gedeelte van een fantaisie met aandacht kunnen volgen, zoolang er forto gespeeld werd, of zoodra valt niet het pianissimo in en ge zijt er uit. Naast u duwt een juffrouw haar twee schreeuwende spruiten in een kinderwagen heen en weer, die een „extra nummertje” schijnen te schreeuwen. Achter u Workum. J.l. Vrijdag zag men aan de waag alhier eene doorgesneden kaas tentoongesteld. Blijkbaar diende deze niet als monster voor eene partij, want hoe gaaf ook van buiten, van bin nen vertoonde ze het beeld van eene verzame ling van dorre en vuile stoffen, ten eenenmale ongeschikt voor consumtie. Terecht was er dan ook een briefje opgeprikt „Zulke kaasmakers bederven den handel”. Voor de verkiezing van een lid der Provin ciale Staten in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden zijn van de 5348 kiezers 1897 of 35.5 pet. op gekomen, als in Leeuwarden van de 1752 kie zers 629, Leeuwarderadeel van de 950 kiezers 230, Idaarderadeel van de 518 kiezers 208, Menal- dumadeel van de 1070 kiezers 470 en Tietjerk- steradeel van de 1058 kiezers 359. Van onwaarde waren 14 briefjes. De vol strekte meerderheid bedroeg dus 942. Gekozen is de heer mr. W. A. Bergsma te Dronrijp met 1246 stemmen. De heer A. H. Kooistra te Garijp bekwam 567, de heer D. van Konijnenburg 34. De overige stemmen waren op onderscheidene personen uit gebracht. Harlingen, 29 Juni. De eerste uitvoering van het Ned. Gymn. Verbond, op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 J uli a.s. alhier te houden, belooft nog al luisterrijk te zullen worden. Het programma luidt als volgt.: Vrijdag 6 Juli, ’s avonds 8 uur. Concours in vrije oefeningen in den Stadsschouwburg onder Gymnastiek-vereenigingen, leden van het Noor delijk gewest. Na afloop Réunie waarbij door de Harlinger Gymn.-vereeniging eenige agonisti- sche standen zullen worden uitgevoerd. Zaterdag 7 Juli, ’s voormiddags 10’/a11% uur. Repetitie der vrije oefeningen voor de uit voering. ’s Voormiddags 12 uur: Officieele ontvangst namens de Harlinger Gymn.-vereeniging, met bekendmaking van den uitslag van het concours, op den voorgaanden avond gehouden. 's Namiddags 1 uur: Optocht met banieren. ’s Namiddags 2—4 uur: Gewestelijke uitvoe ring op het feestterrein. ’s Avonds 7 uurWeder en andere omstan digheden voorbehouden, zal door de leden der mede werkende vereenigingen een stoomboot- tochtje op de Zuiderzee worden gehouden. 's Avonds 9 uur Réunie met uitreiking der medailles in de „Buiten-societeit.” Achlurn, 29 Juni. Onder de leiding en het toezicht van den heer J. v. d. Wal te Witmar- sum, die zich met de nieuwe boterbereiding vol komen vertrouwd heeft gemaakt, en die van den bekwamen monteur Willem Alkers der heeren Sepp en Co. te Enschedé, wat de machines aan belangt, is deze week de nieuwe boterfabriek alhier in werking gesteld. Den eersten dag wer den des morgens 1700, des avonds ruim 2200 liters melk door de beide centrifuges gebracht om ontroomd te worden. Reeds denzelfden dag werd de eerste kaas gemaakt en des anderen morgens de eerste boter gekarnd. Alles, waar van in dit blad reeds eerder melding gemaakt is, voldoet aanvankelijk goed aan zijne bestem ming, zoodat we het belangstellenden van elders wel kunnen aanraden eens een kijkje te komen nemen. Nu de zaak eenmaal aan ’t rollen of lie ver aan ’t draaien is, kunnen we ook niet na laten het Bestuur, inzonderheid zijnen Voorzit ter den heer A. Draisma de Vries, en den heer v. d. Wal een welgemeend en welverdiend woord van dank toe te voegen voor de belangeloosheid en den jjver, waarmede zij in alle opzichten steeds zijn voorgegaan en hun tijd en krachten ten beste gaven. ZEngwlrden, 30 Juni. Met de warmte der laatste dagen is ook terstond losgebroken een ware plaag voor de schapenhouders, n.l. de made der goudvlieg. Sommige landbouwers, moeten hun schapen alle dagen nazien en reinigen, daar anders deze vraatzuchtige dieren door de huid heenvreten en het schaap spoedig doen sterven. Verleden jaar ging een schapenhouder alle weken zijn schapen eenmaal op die plaatsen, waar de goudvlieg het liefst zijn eieren legt, be strijken met bruine teerv en wel met dit gunstig ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. met bijvoeging van 40 een Bet boek wordt 15 Juli aan alle inteekenaren franco afgeleverd. Bolswardsehe Courant 1711 UUclA. WUIUVj üïüuaio verkrijgbaar gesteld voor den spotprijs van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1