NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD GLSWARD E.H WOHSBHA.DEEL 8 I x f. 1888. No. 28. Zeven en Twintigste Jaargang. VOOR DONDERDAG 12 JULI. eens BUITEN LAN D. BINNENLAND. Nog WERKSTAKINGEN. K tiranie voor- r I inschrijver - ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 17 regela. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, I f 8576,— - 7376,— - 7234,— - 7222,— - 6989,— - 6800,— - 6798,— - 6780,— - 6625,— - 6550,— - 6525,— - 6134,— f’l I verveners staat moge spoedig blijken, als de sa menkomst zal hebben plaats gehad tusschen dezen en den Heer Domela Nieuwenhuis. Doch ik acht de werkstakingen, zooals wij die in de laatste weken zagen optreden, het rechte middel niet om het doel te bereiken, een betere verhouding tusschen patroons en werklieden. Zij wekken meer verbittering, dan dat zij verbete ring aanbrengen. Laten de arbeiders, die klachten hebben, ze op waardige wijze ter kennis hunner patroons bren gen, om scheidsrechters vragen, ze voor de recht bank brengen der openbare meening, ik ben verzekerd dat zij hun doel zullen bereiken, veel beter dan door middel van geweld. Men denke aan de voortreffelijke maatregelen, die volgens „de Amsterdammer” genomen moeten zijn, door de directie der Amsterdamsche Gas fabriek, ingevolge een brief van een oud-stoker der Amsterdamsche Pjjp-gascompagnie, die zich beklaagde dat hij ontslagen was zonder wacht geld, zonder pensioen en die nu verzocht in aan merking te mogen komen voor eene tegemoet koming. Toen uit een onderzoek was gebleken, dat zijn voorstelling juist was, kreeg hij een pen sioen van f 6,’s weeks, is op aandrang van de Heeren Bergsma en Pazzani een pensioen fonds gesticht en zijn de verzorging en het loon der werklieden in vele opzichten verbeterd. Laten de werkgevers in den omgang met hunne werklieden en de zorg voor hun stoffelijk en zede lijk welzijn, het voorbeeld volgen van mannen als de Heeren Stork, van Marken e. a. en het anders bedenken, dat de tijden van bij zijn en zij zichzelve vonnissen. M. E. van der MEÜLEN. Toen de landbouwer J. te Parrega Zondag jl. uit de kerk thuis kwam miste hij zijne vrouw, die naar het scheen de woning verlaten had. Na lang zoeken vond men haar eerst des middags ongeveer 4 uur bewusteloos in het hooi, met alle sporen aan hare kleederen dat zij in ’t water gelegen had. Geneeskundige hulp is onmiddelijk uit Bols- ward ontboden. Waarschijnlijk heeft deze vrouw in eene ze nuwaandoening, tijdens de afwezigheid van haren man, door verdrinking een einde aan haar leven willen maken, doch zich gelukkig nog in tjjds bedacht. Te Breda is door de „Vereeniging tot eeuwig durende aanbidding en tot versiering van arme kerken” eene tentoonstelling geopend van pries tergewaden, door dames vervaardigd, en van eene groote verscheidenheid van kerkelijke voorwer pen, alles ten dienste van het goede doel. Het Departement Koog Zaandijk der Maat schappij „Tot Nut van ’t Algemeen” hoopt den len November a. s. zijn lOOjarig bestaan feeste lijk te herdenken. Te drie uren Zaterdagmorgen werden de bewoners van de Heerenlaan, uitkomende op den Heerensingel, nabij de gemeente Leiden, uit hun zoeten slaap gewekt, doordien één hunner tot de ontdekking kwam dat drie onbekende mansper sonen, zonder daartoe vergunning van de bewo ners te hebben bekomen, eigenmachtig op hunne afgesloten erven bezig waren de beerputten te ledigen. De Heerenlaan bewoner, wien de eer der ont dekking der aanwezigheid van het drietal toe komt, kreeg hevigen twist met de ongenoode scheppers en die twist nu was oorzaak van het ontwaken van alle buren, die, in hun nachtge waad hunne woningen verlatende, den ontdekker hielpen in zijn strijd tegen den gemeenschappe- lijken vijand. De ontdekker was inmiddels reeds onthaald op eene hoeveelheid van den door het driemanschap verzamelden voorraad, waardoor hij er nu juist niet schitterend uitzag. Eindelijk riep men de hulp der Leiderdorpsche politie in, welke er in slaagde de Heerenlaan weder een kalm aanzien te geven en er nu wel voor zal zorgen dat daar voortaan zulke geur- makende tooneelen niet meer zullen voorvallen. (L. Ct.) Toen de volkstrein uit Leeuwarden en Gro ningen gisterenmorgen tot Velp genaderd was, ontstond er eenig oponthoud. Men meent dat een der haken was gebrokendit althans onder vonden de reizigers, dat een gedeelte der wagens de locomotief volgde en een ander gedeelte staan bleef. De zaak kwam echter spoedig in orde en al de 1277 passagiers kwamen behouden te Arnhem aan en gaven gedurende den geheelen dag bijzondere levendigheid aan de stad en hare omstreken. In den nacht van 8 Juli, omstreeks 12 uurheeft te Nijmegen zekere A. Mul der, 54 jaarvogelvanger van beroepeen man die veel misbruik van sterken drank maakt, zjjne beide inwonende zoons van 18 en 22 jaar, zijn kleinzoontje van 2 jaar en vervolgens zijn buurman H. L., die op het hulpgeroep toege schoten was, eerst met een broodmes en daarna met een scheermes, aan het aangezicht, den hals en het hoofd zoo ernstig verwond, dat de zoons en de buurman L. terstond in het R. K. zieken huis ter verpleging moesten opgenomen worden en in levensgevaarlijken toestand verkeeren, ter wijl het kleinzoontje in huis wordt verpleegd en eveneens in groot levensgevaar verkeert. De geweldenaar is terstond in hechtenis genomen. Huiselijke twist is de oorzaak van dit bloedig drama. Naar wij vernemen, zal ons land, in de eerste plaats Rotterdam, binnenkort bezocht wor den door een beroemd Fransch paardenspel, waar aan tevens een tooneel is verbonden. De groote aantrekkelijkheid van dit spel zal zijn, dat veel werk gemaakt wordt van de opvoering van tooneel- stukken, waarin de paardendressuur op het gun stigst uitkomt. Tjjdens de vergadering van het Leger des Heils te Haarlem, zijn Vrijdagavond eenige per sonen, vermoedelijk met een valschen sleutel, de woning van den luitenant Jansen, woonachtig aan de Bakenesser gracht, binnengedrongen en hebben den geheelen inboedel door elkander ge gooid. Een jongen van 13 jaar, te Rotterdam, had eene weddenschap aangegaan, dat hij voor 32 cent sterken drank (Boonekampbitter) in één teug uit eene flesch zou drinken. Werkelijk deed Lijj alzoo, maar het gevolg was, dat de jongen na het gebruik daarvan onmiddelijk tegen den grond sloeg, waardoor hjj ernstig aan het hoofd gekwetst werd. Hjj werd meer dood dan levend opgenomen door twee vrouwen, en vervolgens onder geleide van twee politieagenten naar zjjne woning gebracht. In de Amersf. Ct. leest men de volgende advertentie „Dames. Een ongehuwd winkelier, P. G., 30 jaar, vraagt óOJO gulden te leen, Hij is ook niet ongenegen, na wederzijdsch goedvinden, een huweljjk aan te gaan‘\ De Parijsche correspondent van de Indé- pendance deelt mede, dat waarschijnlijk de nog krassere maatregelen, welke de Norddeutsche AU. Zeit. heeft aangekondigd, met het doel om de bevolking in den Elzas te doen beseffen, dat het Duitsche Rijk tot eiken prijs zijn grenzen bevei ligen wil, hierin zouden bestaan, dat de Fran- schen, die grondeigendom in het Duitsche Rij Ire land hebben, binnen een korten termijn zouden hebben te kiezen tusschen optie voor de Duitsche nationaliteit en verkoop van hun onroerend eigen dom. Generaal Boulanger zal weder iets van zich laten hooren. Hij ging gisteren naar Bretagne op reis, waar hij, te Rennes, eene rede zal houden. De Duitsche Keizer begeeft zich Vrijdag a.s. naar Kiel, waar hij een dag zal vertoeven, om dan aan boord van de „Hohenzollern” te gaan, die in den avond van den 18n te Petersburg kan zijn. Slechts een klein gevolg vergezelt den Keizer op de zeereis. O. a. zal ook de Duitsche militaire gevolmachtigde te Petersburg, die per telegram naar Berlijn is ontboden, met den Keizer den terugtocht naar Petersburg maken. Het overige gevolg verlaat eerst den 16n Ber lijn om zich per extratrein over Eydkunnen naar Petersburg te begeven. In de nalatenschap van Keizer Frederik bevindt zich eene groote hoeveelheid kostbare wijn, die in den laatsten tijd voor veel geld aan gekocht was en die de patient noodig had om zijn krachten te onderhouden. De Keizerin-weduwe Victoria heeft nu bevolen dat deze wijnen aan de Berlijnsche gasthuizen ten geschenke zouden gegeven worden, om daar eveneens aan zware zieken lafenis te brengen. Zij verklaarde de gedachte niet te kunnen verdragen, dat deze wijn nog eens op tafel zou komen bij vrooljjke fees ten, nadat zij aan het doel, waarmede zjj gekocht was, verkwikking van den zieken Keizer, niet meer kon beantwoorden. De op zijn verzoek ontslagen chef der Admiraliteit, von Caprivi, is door den Keizer begiftigd met het grootkruis der orde van den Rooden Adelaar. De Koning van Servië volhardt bij zijn voornemen om van zijne gemalin te scheiden. De Synode moet hebben verklaard, dat er gel dige redenen voor dat besluit bestaan. Koning Milan heeft den Minister van Oorlog gelast den Kroonprins uit Wiesbaden naar Belgrado terug te voeren. Men weet dat juist op dit punt Koningin Nathalie nooit wilde toegeven. De verkoeling tusschen de beide echtelieden bestaat reeds van de eerste jaren na de geboorte van den nu 12 jarigen Kroonprins af. De Ko ningin bemoeide zich allengs meer dan den Koning lief was met de staatkunde en het heet zelfs, dat zij bij voorkeur de oppositie steunde. In 1885 kwam het tot een openlijke breuk. Na de nederlaag bjj Pirct schreef de Koning aan zjjne gemalin, dat hjj zoo ontmoedigd was, dat het misschien maar beter was, dat hjj de kroon nededegde. De Koningin telegrafeerde dadeljjk terug, dat hjj groot geljjk had en dat De uitslag van de aanbesteding van het maken van een nieuwen voormuur en toren voor de kerk te Tjerkwerd, is als volgt I. en J. de Jong te Koudum P. Straatsma te Witmarsum P. Westra te Arum H. Zwart te Njjland J. van der Steeg te Hardegarjjp C. H. Visser te Sneek A. Posthumus te Tjerkwerd Fokke Feenstra te Bolsward Johs. Jorritsma te Bolsward J. Timmenga te Ytens D. Flapper te Bolsward J. J. van der Lei te Arum Begrooting f 7220. Het werk is aan den laagsten gegund^ Toen ik in No. 22 van dit Blad, mijn artikel schreef onder bovenstaanden titel, verwachtte ik niet anders, of het zou tegenspraak vinden. Daar zjjn op meer dan een gebied enkele ge loofsartikelen, waartegen men niet straffeloos zich verzetten mag. De dogmatiek zit in de lucht. Zoo is het op sociaal (maatschappelijk) gebied met het artikel „Werkstakingen”. Wie deze durft tegenspreken, wie er niet, bijna onvoor waardelijk in gelooft, miskent den ernst der ar beidersbeweging, is een man die de nooden des volks niet kent, een verkeerde leidsman der schare. Drie vonnissen zjjn, zoover ik weet, reeds over mij uitgesproken en wel naar tijdorde door het „Friesch Volksblad”, door het „Sociaal Week blad”, door de „Hervorming”. Geen der rechters heeft zijn vonnis onderteekend en men mag dus aannemen, dat ’t door de redacties zal zjjn ge steld en niemand heeft de beleefdheid gehad ’t mij toe te zenden. Zooals het een gevonnisde betaamt heb ik mijn artikel nog eens ernstig herlezen en de zaak van nieuws overwogen. De slotsom is, dat ik volstrekt niet overtuigd ben geworden, dat ik dwaal in mijne beschou wingen. Ik beweeg mij gaarne te midden van arbei dersgezinnen, heb daar vele vrienden en meen, evengoed als de Heeren Stellingwerf, Kerdijk en van Loenen Martinet, een open oog te hebben voor hunne behoeften en belangen. Geen onzer echter heeft in dezen het monopolie en ik ver lang onpartijdigheid. Als er spanning is tusschen patroon en werklieden, dan zou ik scheidsgerich- ten willen, om te onderzoeken aan welke zijde onrecht is en zoo min mogeljjk werkstakingen. Deze toch zijn, in den regel, wat de oorlog is tusschen de natiën. De sterkste wint het, maar heeft daarom volstrekt geen gelijk. En evenals de krijg, slepen ook de werkstakingen bijna im mer allerlei baldadigheden in haar gevolg mede, ontketenen woeste hartstochten en voeren vaak tot misdrijven, ’t Is mogelijk dat de baldadig heden te Almeloo slechts door eenige weinigen zijn gepleegd, volgens de berichten, die ik van daar vernam, was er weken lang een soort van paniek onder een goed deel der burgerijde bla den berichtten ons dat een deel der werkstakers in eenige herbergen te Blankenheim en Blokzijl veel last veroorzaakten en den boel stuk sloegen. In de vorige week werd bjj de rechtbank te Heerenveen de zaak behandeld van een zestig- jarigen werkman, die door grove lichamelijke mishandelingen gedwongen was geworden zich bjj de werkstakers aan te sluiten en in deze stonden drie mannen terecht, die eenen goedge- zinden makker, die niet met hen wilde gaan, bij de beenen meesleepten. ’t Is vreemd en een merkwaardig verschijnsel, zoo merkt de Officier van Justitie bij die recht bank op (ter zake van de werkstaking te Beets), dat alle werkstakers, die voor de rechtbank zijn gehoordzoowel beklaagden als getuigen, eenstemmig opgeven, dat niet zij de aan- leggers van de werkstaking zijn geweest, maar alleen de slachtoffers, die door weer anderen uit hun werk zijn verdreven, ’t Gaat hier als met eene lawine. In den beginne een nietig sneeuw balletje, neemt zjj steeds grooter afmetingen aan, om eindelijk met onweerstaanbare kracht alles mede te slepen en met vernietiging te bedreigen, wat op haren weg komt. Wat de Officier echter heel laf vindt, is, dat voor de rechtbank niemand der aanleggers er roiaal voor durft uitkomen, maar steeds de schuld op anderen werpt, hoewel zjj in het veld overal waar het hun mogelijk was, als operateurs de anderen aanzetten en opruiden. Dat toont geen moed. Ik neem het volstrekt niet op voor de werk gevers, wjj die er buiten staan, kunnen hierin niet oordeelen, misschien zjjn de heeren Scholten zelfs onredelijk geweest en heeft de aannemer te Blankenheim ongeljjk gehad. Hoe ’t met de zij reeds maatregelen nam om een Regentschap samen te stellen. Dat heeft Milan haar nooit vergeven. Alleen in het publiek verschenen zjj nog samen, maar ook dan kon zjj haar scherpe tong niet bedwingen. Op het laatste Paaschfeest, dat zij in Servië vierde, kuste zij volgens Oos- tersch gebruik, de dames, die haar hare opwach ting hadden gemaakt. De Koning merkte op, dat zij er eene had overgeslagen. „Ik laat het voor u over, mijn verzuim te herstellen”, hernam de Koningin. Bjj eene andere gelegenheid bracht zjj hem in geen geringer verlegenheid. Op een diner verhaalde de Koning, dat hij te Parjjs was opgevoed. „Dat zoudt gjj niet hebben gedacht”, zeide de Koningin tot de gasten. Men behoeft niet te vragen of de Koning zich verlicht gevoelde, toen de Koningin het land verliet. Een telegram uit Madrid meldt, dat meer dan 9000 officieren zich hebben aangesloten bij de manifestatie ter eere van generaal Castelar. Te Madrid zjjn de officieren van het garnizoen in de kazernen geconsigneerd, om hun te belet ten aan de betooging deel te nemen. Een koopman te Brussel zond dezer dagen voor een aanzienlijke som kant naar een land genoot te Parjjs. Deze bezending kwam aan de grenzen, verpakt in een looden, verzegelde dood kist, waarin iedereen dacht dat een lijk vervoerd werd behalve de ambtenaren. De geadresseerde, die te vergeefs op zijn bestelling wachtte, vroeg eindelijk inlichting bij de spoorwegmaatschappij en vernam dat, door verzuim van een formaliteit, de lijkkist aan de grenzen was blijven staan. Hjj ging toen derwaarts, in zwaren rouw gekleed, en in zjjn tegenwoordigheid werd de kist geopend. Hij sprak van een abuis, doch moest daarvoor duur betalen! Bij het werken aan de nieuwe gasfabriek te Leipzig heeft men ruim 2000 geraamten opge graven van soldaten, waarbij men nog overblijf selen van uniformen vond. Die geraamten waren van soldaten, in 1813 in den slag bjj Leipzig gesneuveld. Te Charleroi is Dinsdagavond ingebroken bij den rechter van instructie Desprez, die af wezig was. De sleutel was toevertrouwd aan een buurman, den graanhandelaar Pivont, en deze, tegen 11 uren naar de post gaande, zag tot zjjne verbazing licht in het huis. Hij waarschuwde een anderen buurman en sloop met dezen naar de achterzijde der woning. Daar zagen zjj ie mand zich vooroverbuigen uit een bovenvenster, die een wit pak op het gras liet vallen. Het klonk als zilver. Nu niet meer twjjfelende, bracht het tweetal de gansche buurt in rep en roer en de politie werd gewaarschuwd. Men drong, op allerlei wijze gewapend, het huis binnen. Gillen de dames in nachtgewaad vertoonden zich aan de vensters en op de balkons. „Piet, Piet!” schreeuwde er ééne aanhoudend boven al het rumoer uit: „Ik besterf het als je weggaat!” Het einde was dat drie dieven, goedgekleede mannen, werden gegrepen, twee in den wjjnkel- der en één onder een bed. Tegen 2 uren wer den zjj door vijftien gendarmes in de gevangenis gebracht. Het schijnen Franschen uit Brussel te zijn. In het geheele huis vond men sporen van hun bedrijf. Zij waren er zelfs bijna in ge slaagd de brandkast open te breken. Een geheimzinnige misdaad heeft te Ma drid groot opzien verwekt. Eene bejaarde, aan- zienljjke dame, de markiezin van Varela, is in hare woning vermoord. Men vond het lijk der dame met verscheidene wonden, haar met een mes toegebracht, op den grond liggen, half ver koold de moordenaar had blijkbaar hare klee deren met petroleum overgoten en in brand ge stoken. Het dienstmeisje der dame lag bewusteloos in de keuken, waar een groote hond was. Zjj ver haalde, dat zij niets van de misdaad bemerkt had vóór de moordenaar haar aanviel en haar door een slag op het hoofd neervelde. Volgens haar moet een onbekend jonkman, die bjj de markiezin het middagmaal gebruikt had, de moor denaar zijn. Het dienstmeisje wordt echter, voor alle zeker heid, gevangen gehouden. Niets van het geld of de kostbaarheden der dame wordt vermist. H Bolswardsche Courant jl i K 'I ‘f I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1