NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD leiSWAR® £N WONSERAÖE&I. r g I l h F Kardinaal Manning 1888. Zeven en Twintigste Jaargang. No. 29. VOOR DONDERDAG 19 JULI. BINNENLAND. BUITENLAND. w Koelkamer. Boterkelder. Ke tels. I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. s n I Internationale Vredebond. -2 -I Tfi wegens hoogverraad. Het blad vergelijkt Boulan ger bij Catilina en acht het dringend noodig, dat er een einde wordt gemaakt aan de gevaarlijke vertooning. Met zijn toespraak in den linker- en zijn verzoek om ontslag in den rechterzak is Boulanger in de Kamer gekomen, ten einde twee dracht te stoken welnu zegt de R. F., hij is nu geen afgevaardigde meer, hij is niet meer de heer Boulanger, maar hij is een oproermaker laten wij hem dan ook zoodanig behandelen en de wetten toepassen, welke de Republikeinen mogen toe passen tegen soldaten, die de krijgstucht schenden. De gezondheidstoestand in Tonkin is, volgens de jongste berichten, slecht. De sterfte is vrij groot zoowel onder de soldaten als onder de in boorlingen. De huisvesting der troepen is gebrekkig waar door deze laatsten in hooge mate lijden. Een tiental hoofden der „Zwarte vlaggen” zijn zich te Hanoïro komen onderwerpen. Duitschland. Keizer Wilhelm kwam Zater dagmorgen te Kiel aan en ging om 11 uur aan boord van de Hohenzollern. Het eskader dat den Keizer vergezelt bestaat uit elf groote pantser- schepen, bewapend met 102 stukken geschut en bemand met 3898 koppen. Volgens de Berlijnsche Polit. Nachr. is prof. Bergmann begiftigd met de ster en het kruis der Koninklijke Huisorde van Hohenzollern, en prof. Gerhardt met de Orde van den Rooden Adelaar 2e klasse. Te Stokholm en Kopenhagen is de officiëele kennisgeving ontvangen, dat Keizer Wilhem op de terugreis van Petersburg een bezoek denkt te brengen aan het Zweedsche en aan het Deen- sche hof. Oostenrijk. Het kasteel Goldoelloc, bij Pesth, wordt in gereedheid gebracht voor den keizer van Duitschland, die van daar uit in Sep tember a. s. met Keizer en Kroonprins van Oos tenrijk eenige dagen ter jacht zal gaan. Servië. Koningin Nathalie is te Weenen aangekomen. De Kroonprins, die Zaterdagavond te Belgrado terugkeerde, werd door den minister aan het station opgewacht. Koning en Kroonprins werden luide door de menigte toegejuichtde stad was versierd en geïllumineerd. Oranje-Vrijstaat. Uit Kaapstad wordt ge meld, dat de President Sir J. H. Brand Zater dagavond is overleden. Door den Architect Jac. R. NIJDAM te Irnsum is 11 Juni volgens onderstaand plan, voorde Coöperatieve Vereeniging „De Irnsumer Kaas- en Roomboterfabriek” uitbesteedhet bouwen van eene kaas- en boterfabriek aldaar. Het werk is gegund aan den Heer Corn. SCHIERE, aannemer te Boornbergum, voor de van f 13887. Tot nadere toelichting dieneHet terrein is gelegen tusschen het groot schéepsvaarwater Tot de belangwekkende persoonlijkheden in Engeland behoort vooral kardinaal Manning, aartsbisschop van Westminster en primus van de R.-Katholieke Kerk aldaar. Hij werd geboren in 1809. Zijne ouders ware Protestanten en hij ontving zijne opvoeding aan het Harrow- en ver volgens aan het Baliol-college te Oxford. Nadat hij zijne studiën in 1830 op eene loffelijke wijze had voleindigd, kwam hij als geestelijke in dienst bij de Engelsche Hoogkerk en werd eerst vicar te Lavington in Sussex en in 1840 archi-diaken van het bisdom Chichester. Met ongemeene geest drift en aangrijpende welsprekendheid, ijverde hij voor de vereeniging der verschillende kerkge nootschappen en schreef daarover het boek „The unity of the Church. (De eenheid der Kerk).” Hij keurde het af, dat de rechtsmacht der Kroon zich uitstrekte tot geestelijke zaken, en toen er juist op grond van dat gezag der Kroon eene botsing ontstond tusschen de Regeering en de R.-Katholieke hiërarchie, legde hij in 1850 de betrekking van archi-diaken neder en deed zich opnemen in den schoot der R.-Katholieke Kerk. Die stap van zulk een aanzienlijk en begaafd man, die zich verplicht achtte, aan de inspraak van zijn geweten te gehoorzamen, wekte in de protestantsche kringen in Engeland groote op schudding. Daarentegen verblijdde men zich in de Roomsch-Katholieke kerk terecht over de aanwinst van zulk een gemoedelijk en welspre kend redenaar. Geen wonder alzoo, dat hij allengs tot hooge kerkelijke waardigheden werd bevor derd, namelijk tot proost van het aartsbisdom Westminster, tot apostolisch protonotarius, tot huisprelaat van den Paus, in 1865 tot aartsbis schop van Westminster en in 1875 tot kardinaal. Niet alleen is hij een ijverig voorstander van het wereldlijk gezag van den Paus, maar hij stemde ook op het Vaticaansche Concilie van 18o91870 met volle overtuiging vóór de Pauselijke onfeil baarheid. Ook als aartsbisschop bleef hij open bare voorlezingen houden voor een gemengd publiek en onderscheidene door hem uitgegeven geschriften getuigen van zijn ijver, om in de door hem ingeslagen richting nutiig werkzaam te wezen. Is de geloofsverandering van Manning ook door velen afgekeurd, die niet tot zijne tegenwoordige geestverwanten behooren, toch zal zelfs de ijverig ste Protestant kunnen begrijpen, hoe h(j tot dien stap gekomen is, wanneer hij slechts opmerkt, wat dezer dagen door den kardinaal te Londen op de zevende jaarlijksche vergadering van den Internationalen Vredebond gesproken werd. Van die vergadering was kardinaal Manning voorzitter. Hij, de bijna tachtigjarige grijsaard, als R.-Katholiek bekleed met de hoogste kerke lijke waardigheid, was er gezeteld als de eerste onder hen, die het afschuwelijk monster van den oorlog willen verbannen, om door duurzame vrede de welvaart en het geluk der volkeren op een hechten grondslag te vestigen. Daar werd in het jaarverslag van den Interna tionalen Vredebond opgewezen, dat geheel Europa aan het slot der 19e eeuw een gewapend kamp was geworden, dat de volkeren zich de grootste opofferingen daarvoor moesten getroosten, zonder de zekerheid te erlangen van het behoud van den vrede. Werden slechts de inzichten van den Bond ter harte genomen, dan zouden de onder linge betrekkingen der volkeren en de oorzaken der tusschen hen gerezene geschillen niet langer met een geheimzinnigen sluier worden bedekt en juist hierdoor het gevaar opleveren voor het uitbarsten van den oorlog. Men moest zoeken te komen tot eene onverbloemde gedachtenwisseling tus schen de leidende hoofdpersoon der verschillende natiën en vooral moest men eene krachtige open bare meening zoeken te scheppen ten gunste van de oplossing van internationale geschillen door scheidslieden. Up die wijze zou de oorlog wor den vermeden en zouden onrecht en geweld plaats maken voor rechtvaardigheid en liefde. Nadat onderscheidene afgevaardigden aan de beraadslagingen hadden deelgenomen en Lord Stanhope, lid van het Parlement, verklaard had, dat elke poging om bemiddelingsverdragen tus schen de natiën tot stand te brengen, met kracht moest worden ondersteund, vatte eindelijk Kar dinaal Manning het woord op. Geen wonder, dat eene ademlooze stilte heerschte in de vergadering, dat ieder aan de lippen hing van den eerwaardigen grijsaard, die zich diep doordrongen betoonde van de heilige zaak des vredes. Kardinaal Manning betoogde, dat het beginsel, hetwelk afgevaardigden uit verschillende landen in Engeland's hoofdstad bijeenbracht, geen ander was dan het beginsel van algemeene verbroede ring, van vrede en liefde onder de geheele mensch- heid. Hij betreurde het diep, dat er niet alleen geen internationale overeenstemming en geene zedelijke eenheid der volkeren, maar zelfs geen internationale wet bestond. Voorts verklaarde hij, dat men zich geen juister voorstelling kon vormen van de zegeningen van den vrede en van de blonden van den oorlog dan door in zjj- ne verbeelding het oog te vestigen op een vij andelijk leger in een oord, waar men voor dien tijd slechts vrede had gekend. Het komt ons voor, dat in deze woorden van den kardinaal eene aanwijzing is gelegen van de redenen, die hem tot geloofsverandering hebben geleid. Wij stellen ons Manning voor in de dagen, toen hij in de Engelsche Hoogkerk als prediker optrad, wij stellen ons hem voor, den begaaf den man, met den geest der liefde bezield, ver langend, om vrede te stichten en daardoor de volkeren gelukkig te maken, verlangend om allen van den heiligen adem der algemeene verbroede ring te doordringen en daardoor het Koninkrijk Gods volgens den wensch van den grooten stichter van het Christendom te doen bloeien. In dien zin predikt hij met den ijver der in nigste overtuiging en jaren lang zet hij die werkzaamheid voort, maar zonder vrucht. De verschillende volken staan gereed om elkan der te bestrijden, de verschillende kerkgenoot schappen haten elkander met een volkomen haat. In plaats van vrede vindt hij oorlog of oorlogsge vaar, in plaats van liefde en verbroedering ont waart hij overal verdeeldheid en twist. En toch ééne kudde onder één herder, en wel onder een herder, die den vrede liefheeft en door zijn onbetwistbaar gezag alle volken den vrede doet bewaren, onder één herder, die, zelf doortinteld van den geest der liefde, dien Heiligen Geest aan allen, die naar hem hooren, weet mede te deelen zóó moet het zijn. Zóó immers vertoont zich de Roomsch-Katho lieke Kerk van ware ideale zijde, en dit was voldoende voor Manning om aan haar de voor keur te geven. Wij meenen hierdoor eene oplossing te geven van ’t geen velen voorzeker raadselachtig schijnt. In onze verbeelding zien wij den eerwaardigen grijsaard gezeten als voorzitter van den interna tionalen vredebond, en wij wenschen niets liever dan dat zijn woorden ook in ons vaderland een diepen indruk zullen maken. Geen grooter zegen zou te bedenken zijn dan deze, dat door de uit breiding der binnenlandsche en internationale vredebonden een einde werd gemaaid aan de kostbare oorlogsuitrustingen, die telken jare een groot gedeelte van de welvaart der volkeren meêdoogenloos verslinden en henzelven daaren boven ieder oogenblik met vernietiging bedreigen. Wie noemt zich een Christen en zou niet me dewerken tot bereiking van het verheven doel, om de geheele menschheid in een vredebond te herscheppen Amst. Cour. Bolsward. Zondagavond werden de intee- kenaars op de abonnementsconcerten der Socië teit „de Doelc” onthaald op eene gecombineerde uitvoering vanjhet muziekkorps der dd. Schutterij alhier en van dat te Dokkum. Door de samenwerking der beide korpsen werd goede muziek ten gehoore gebracht, de verschil lende nummers werden alle correct uitgevoerd, terwijl door ieder korps afzonderlijk ook een nummer werd gespeeld, dat ons de overtuiging verschafte, dat ze beiden, onder de uitstekende leiding van hunne respectievelijke kapelmeesters en met den goeden wil der leden, een zeer goede ontwikkeling hebben verkregen, die naar we hopen zich meer en meer zal uitbreiden en zich tot die hoogte zal verheffen, dat ze spoedig met de beste fanfarekorpsen zullen kunnen wedijveren. Zoolang dit echter nog niet het ge val is, moeten wij ons verheugen over de wijze waarop beide korpsen zich vereenigden om hunne toehoorders zooveel mogelijk iets goeds te ver schaffen en stemmen wij gaarne in met de woor den, dien avond geuit door den onderkapelmees- ter van onze schutterij muziek„dat het allen aangenaam zoude zijn wanneer de Dokkumer muziek zich voor latere tijden even bereidwillig verklaarde om hun muziekbroeders te Bolsward te helpen, als thans”. Wij riepen dan ook het muziekkorps van Dokkum een „tot wederziens” toe en houden ons bij beide vereenigingen aanbevolen voor dergelijke aangename avonden. De avond werd besloten door een zeer geani meerd bal, dat onder leiding van den heer J. Fennema Pzn., die deze taak welwillend op zich had genomen, tot laat in den nacht of, indien men wil, tot vroeg in den morgen werd gerekt. Wjj moeten hier nog melding maken van de sierlijke verlichting van den tuin en aan dehh. Bijlsma een woord van hulde brengen voor dit goede idéé, dat zeer zeker tengevolge heeft ge had, dat verscheidene met des te meer pleizier aldaar een luchtje gingen scheppen. Aan de Maandag j.l. van wege het Ge meentebestuur van Leeuwarden gehouden hard draverij namen 11 paarden deel, de prijs ad f 400 werd gewonnen door het paard van den heer K. H. Bierma te Oudebildtzijl, bereden door A. Siderius, de premie van f 100 door het paard van den heer K. Kramer te Wolsum, bereden door H. Oneïdes. In de buitengewone zitting van de vacantie- kamer voor strafzaken te Arnhem werd Vrijdag morgen de zaak behandeld van het O. M. tegen A. J. Kok, beschuldigd van poging tot moord op den heer A. W. Huidekooper, waarbij dezen zwaar lichamelijk letsel werd toegebracht, zoo danig dat onder meer de long getroffen werd, ten* gevolge waarvan de gewonde zwaar bloedver lies geleden heeft en ettelijke dagen in levensge vaarlijken toestand heeft doorgebracht. De eisch was een gevangenisstraf van drie jaar; Vrjjdag 20 Juli uitspraak» som „de Boorne” en den Rijksstraatweg, alzoo eene buitengewone gelegenheid voor den aan- en het vervoer van het fabrikaat. De fabriek is een langwerpig vierkant, bevattende kaas-, karn- en centrifugelokaal, koel kamer en boterkelder, waar boven eene bergplaats en waterreservoir. Boven deze lokalen is een kaaspakhuis voor pl. m. 6000 kazen. Het centrifugelokaal bevat ruimte voor 4 centrifuges. In de koelkamer zijn drie koelbassins. De wei- en karnemelkbakken zijn gelegen aan de Noordzijde. Het achtergebouw bevatkantoor, wacht- en ontvangkamer, waaronder een pekelkelder en een regenwaterbak. De pekelkelder is met het pakhuis in verbinding gebracht door eene „lift”, om daarmede de kazen naar boven te hijschen en ook weder te laten zakken tot op de ontvangkamer, om ze verder per spoor te vervoeren. Tusschen het achtergebouw en het machinehuis ligt eene overdekte werkplaats. De verschillende werktuigen zullen in beweging worden gebracht door een machine van 8 paardekrachten met 2 stoomketels van 10 dito. De vloeren zijn alle van asphalt. In de scheidingsmuren tusschen de verschillende lokalen zijn kijkramen aangebracht zoodanig dat de Directeur in het eene lokaal het andere kan overzien. Frankrijk. Het nationale feest is 14 dezer te Parijs opgewekt gevierd. Om negen uur ’s morgens had voor generaal Saussier, de bevel hebber van Parijs, de revue plaats der school- bataljons op de plaats voor het Hotel de Ville, terwijl President Carnot de revue bijwoonde op Longchamps. Bij den terugkeer van de revue werd bij de rijtuigen van den president der Kamer, Méline en Carnot geroepen Leve Boulanger!” welke kreet echter door het „Leve Carnotwerd overstemd. De politie heeft ver scheidene personen gearresteerd. Om half acht kwam Carnot bij den feestmaal tijd der maires op het Champs de Mars. Een tiental tafels waren aangericht, waaraan 2000 maires hadden plaats genomen Carnot hield een korte rede waarin bij wees op de eenheid, die allen op die plaats vereenigde. Bij onderzoek van den toestand van Boulan ger is gebleken, dat de degen hem 5 a 6 centi meter in den hals is gedrongen, tusschen twee hoofdaderen, en dat eene pees doorsneden is. Terwijl Floquet in het tweegevecht met Bou langer bedaard bleef, is laatstgenoemde dadelijk onstuimig te werk gegaan, en het was blijkbaar zijn toeleg om zijn tegenstander in de borst te treffendoch Floquet wist de stooten behendig te pareeren en partij te trekken van Boulanger’s gemis aan koelbloedigheid, zoodat hij bem eene wond toebracht, die hem buiten gevecht stelde. Het Zaterdagavond te zeven ure bekend ge maakte bulletin omtrent des generaals toestand luidt aldus: Vrije kalme dag, in weerwil dat de ademhaling moeilijk blijft. De pols is nagenoeg in normalen toestand. Boulanger heeft aan de kiezers van het depar tement du Nord een adres gericht, waarin hij naar aanleiding van het gebeurde in de zitting der Kamer van 12 Juli hevige beschuldigingen richt tegen de afgevaardigden, die niet van hem gediend zijn. Zich zelf stelt de generaal voor als „een republikein, die meent dat het oogenblik ge komen is om eindelijk eene ware Republiek te stichten” (met de hulp van royalisten en Bona- partisten Reuter seint, dat het Zaterdagavond te Parijs zeer woelig was, tengevolge van verschillende opstootjes tusschen voor- en tegenstanders van Boulanger. Ook voor het Elysée werden mani festaties gehouden onder de kreten„leve Bou langer 1” en „weg met BoulangerDe politie dreef de rumoermakers uiteen en nam eenigen hunner in hechtenis. De regeerende Prins van Montenegro is met zijn zoon en groot gevolg te Parijs aangekomen. Het hoofdorgaan der opportunisten, de Républi- uue Franjatse is nog niet bekomen van de woe de en eischt> dat Boulanger wqrdt terecht gesteld Karnlokaal. Centrifugelokaal g 'a W ■■Hi Bolswardsche Courant bakken Karne melk. EN DE o rg o O fl Machine. Wei- ”3 c3 44 Tl a c<3 "a O o. s c8 44 a cd

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1