NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Eetie Tentoonstelling. Illusie? Uit de Raadzaal. s h F' h s Jl Zeven en Twintigste Jaargang. 1888. No. 31. VOOR DONDERDAG 2 AUGUSTUS. BINNENLAND. BUITENLAND. - i 'I BI ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. I Ik dat de keizerin zeer verlangde haar gemaal te zien. De World meldtKeizer Frederik heeft dertig groot-folio banden nagelaten, inhoudende dagboeken, die hij sedert zijn huwelijk had bij gehouden. Zij bevatten niet enkel aanteekenin- gen, maar ook beschouwingen over hetgeen ge durende de laatste dertig jaren voorgevallen is. Dit journaal is aan de koningin van Engeland tijdens haar bezoek te Charlottenburg ter hand gesteld. Onmiddelijk na het overlijden van Kei zer Frederik verzocht Keizer Wilhelm II zijne moeder die stukken ten behoeve van het Staats archief af te staan. Zij weigerde echter hieraan te voldoen, op grond dat Keizer Frederik haar had opgedragen ze hier en daar te herzien en daarna openbaar te maken. Deze stukken zullen echter niet ui hun oorspronkeljjken vorm worden uitgegeven, maar o.c""werkt tot eene biographie. Volgens de World zal het in alle geval nog lang duren eer er iets van openbaar wordt ge maakt. Rusland. Als naar gewoonte bij dergelijke bezoeken heeft Keizer Wilhelm een groote hoe veelheid horloges, snuifdoozen en doekspelden ten geschenke gegeven aan verschillende hooggeplaat ste personen. Al die cadeaux waren versierd met het portret zijns grootvaders. De keizer heeft de reden, waarom hij dat portret er op liet plaatsen, in een zijner toespraken aldus verklaard: „Mijn grootvader hechtte er aan, zijn portret te geven aan hen, die hij achtte ik ben er van verzekerd, in zijn geest te handelen, door dit na te volgen. En dat doe. ik met vasten wil. te wandelen in zijn spoor en in dat van mijn onvergeteljjken vader.” Havas verneemt uit Petersburg, dat men daar weinig gesticht was over de vloot van 10 schepen, die den Duitschen Keizer vergezelde. Men vond dat een beetje parvenu-achtig, en de Czaar in het bizonder was verbaasd over dat gemis aan tact. Ook wordt gezegd, dat de geestdrift te Kroonstadt en te Peterhof slechts flauw waseerst na de hymne voor den Czaar barstten overal de toe juichingen los. De politie moest het uitsteken der vlaggen voorschrijven, maar naast de Russische vlag werd geen enkele Duitsche uitgestoken. Onze gemeenteraad vergaderde ditmaal op een ongewonen tijd, niet als meestal Dinsdag maar Donderdagavond. Wijl de burgemeester uit stad was, fungeerde de heer R. F. Feenstra als Voorzitter. De heeren van Ringh en Jel- gersma waren afwezig, de laatste met kennis geving. De ingekomen stukken bestonden uit: Twee resolutiën van gedeputeerde staten, houdende goed keuring van de wijziging der gemeentebegrooting 1887 en ’88, en de bepaling wanneer de gemeente- rekening 1887 moet worden ingezonden; Een missive van den Commissaris des Konings dat onze burgemeester sedert 14 Juli verlof heeft tot 1 Aug.; en een missive van de bestuurders der stadswerkinrichting dat zij gereed zijn, reke ning en verantwoording van hunne werkzaam heden als zoodanig te doen over het jaar 1887. De heeren van Ringh, van den Oever en Jel- gersma werden door den Voorzitter aangewezen om deze rekening te onderzoeken. Vervolgens waren er wel vier adressen. Het eerste van Jildert de Vries, kastelein te Bozum, die in 1886 borg is geworden voor den toenma- ligen pachter der Ymswolder tille. Nu hjj over de nog achterstallige pacht ad f70 wordt aangespro ken, verklaart hij die som niet te kunnen storten. Hjj blijkt echter van goeden wil, en schijnt het op een accoordje te willen gooien, door den raad te verzoeken, er genoegen mede te nemen, indien hij de gemaakte kosten en f 35 betaalt. De Jl twee volgende adressen zijn van de Harddraverjj- vereeniging en de Kaatsvereeniging. Deze roe pen ons de aanstaande Kermis reeds voor den geest. Zij verzoeken voor de door hen te geven feestelijkheden eene subsidie uit de gemeentekas. Het laatste adres was van de vereeniging „De Kerkelijke Kas”. Het bestuur deelt mede, dat zij plan heeft een kerkgebouw te stichten bij de v.m. Blauwpoort en verzoekt daarvoor de noodige toestemming van den raad en tevens om (11 meter breedte bij 25 meter lengte) een stukje grond van het plantsoen in ruil of in koop achter hun perceel. Al deze adressen zullen in de volgende ver gadering behandeld worden. Bij de punten van behandeling bleek, dat onze gemeente het eerste halfjaar 1888, een inkomen had van f 28.206.205 terwijl zij reeds f26.175.545 heeft moeten uitkeeren zoodat er een saldo in kas was van f 4.097.665. Daarna boden burgemeester en wethouders de gemeenterekening over 1887 aan en uit de eind cijfers bleek, dat ondanks de slechte tijden, onze gemeente toch nog geen erg slecht jaar had, want hoewel ze bijna f83.000 gulden moest uitgeven, waren hare inkomsten nagenoeg f 85.000, zoodat ze ruim f 2000 heeft overgehouden. Ook de schut terij heeft geen reden tot klagen, ten minste wat hare finantiën betrof, zij schijnt beter dan menig burger, de tering naar de nering te kunnen zet ten. Ofschoon zij slechts een inkomen van nog geen f 900 had, kan zij hiervan toch flink f 200 overhouden. Volgens rooster werden de heeren Eerdmans, van Ringh en Oosterbaan aangewezen, om te onderzoeken of de samenstelling in orde is. In de derde plaats werd het adres van S. S. van der Weij behandeld om voor zijn tuin twee uitgangen (of ingangen dat is nog de vraag) aan den stadswal te bekomen. De heer P. J. de Boer vroeg inlichting of het ingekomen adres van „de Kerkelijke Kas”, waarin grond wordt gevraagd, hiermede ook in betrekking of in verband kan komen. Hoewel de Voorzitter dit niet kan in zien, wordt toch door den heer Vos het voorstel gedaan om dit punt te verdagen, opdat burge meester en wethouders eerst omtrent het andere adres ook hun advies uitbrengen. Dit voorstel wordt door den heer v. d. Weij ondersteund en met 7 stemmen aangenomen. De heer Cremer en de Voorzitter stemden tegen. Vervolgens werd behandeld het adres van de commissie voor teekenonderwjjs om in den aan staanden winter de stadsteekenschool te mogen gebruiken. Burgemeester en wethouders advi- seeren, dit adres in te willigen, maar omdat dit locaal aan den heer Poederbach in den winter tot wederopzeggens is afgestaan op Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, zal men dus beur telings moeten werken, en deze commissie Dins dag-, Donderdag- en Zaterdagavonds hare lessen moeten geven. Met algemeene stemmen is dit toegestaan. In het laatste punt nam men de „Brouwers- post” onder handen. De heer Vos oordeelt de herstelling noodig, en vindt ook heel goed dat er trapjes gemaakt worden als bjj de „Driekro- nenbrug”, maar wenscht de glooiing een weinig geleidelijker dan thans, wat ook de heer Eerd mans goed vindtdeze wil echter gaarne weten of er nieuwe leuningen komen, of dat de tegen woordige nog goed zijn. De Voorzitter merkte daarop aan dat bij langere helling de reed smal ler wordt, en dat bij het dagelijksch bestuur plan bestaat, nieuwe houten leuningen te nemen. Tus- schen den heer Eerdmans en den Voorz. ontstond nu nog eenige discussie over houten of ijzeren, en over oude- en nieuwe leuningen, tot zij het eens werden, dat ingeval er nieuwe noodig zijn, er dan eerst een voorstel daaromtrent bij den raad zal komen. Toen de heer Oosterbaan daarop de vraag stelde, of men ook plan had, deze brug te verlagen, gelijk het vorig jaar met de „Zwaan- tjespost” geschied was, werden de discussiën op nieuw levendig en merkte de een op dat een goed voer hooi er niet onder door kon en terug moest, een ander had gezien dat een voer hooi er wel onder door konde meesten betoogden dat nu één brug verlaagd was, de anderen bij herstellingen ook verlaagd dienden te worden. Een en ander had tengevolge, dat men besloot, de behandeling te verdagen, opdat het dagelijksch bestuur den raad omtrent helling, leuningen en hoogte op de hoogte kan helpen. Frankrijk. Twee botsingen van vrij ernsti- gen aard hebben Zaterdag te La Villete plaats gehad tusschen de polderwerkers, die den arbeid staakten en de politie. Een agent werd in het kanaal geworpen, doch is gered. Verscheidene werkstakers zjjn gewond en een vijftigtal perso nen werden in hechtenis genomen. Alle vreemde werkstakers zullen weggezonden worden. Duitschland. Het schijnt dat de keizer er een oogenblik aan gedacht heeft naar Berlijn, in plaats van naar Kopenhagen te gaan. Maar de goede tijdingen die hem omtrent de keizerin en den jongen prins gewerden, hebben hem van dat voornemen doen afzien. Te Berlijn ging reeds het gerucht, dat de kei zer op de terugreis was. Aanleiding hiertoe schijnt een depêche te zijn, die de hertogin van Sleeswjjk-Holstein hem zond en waarin zij meldde bezwaar kan er dus bij hen bestaan om dezen post te aanvaarden In staat zijn ze er toe, dat is vast. De belangen van de plaats hunner in woning te bevorderen, willen zij, dat weet ik. Den koophandel en nijverheid steunen, dat moe ten zij, want ’t staat in hun banier en verdeeld heid onderling te weeg te brengen, willen zij niet, naar ik meen te mogen veronderstellen. Maar al willen zij dit laatste niet, toch doen zij het, want door hunne weigering heeft dc iresident der vereeniging geweigerd verder over- het gebouw de vereischte grootte te kunnen geven iet aanhangige onderwerp te willen spreken en 11 1-1 1 reeft hij den volgenden dag zijn ontslag ingediend. Om echter tot onze tentoonstelling terug te keerenZou zij nu door de weigering van deze heeren blijken eene illusie te zijn of zouden de andere leden van II. en N. nu toch de noodige maatregelen nemen om haar levensvatbaarheid te geven Ik hoop het laatste en vertrouw ook wel dat dit zal geschieden, dat zich spoedig eene nieuwe commissie zal vormen, die meer moed heeft de regeling van de zaak op zich te nemen en die aan Bolsward toonen zal, dat al brengt hun taak hare eigenaardige moeielijkheden en bezwaren mede, zij die willen en zullen over winnen, begrijpende dat zij als leden van H. en N. dit ook aan handel én nijverheid in ’t algemeen en als inwoners van Bolsward dit aan hunne gemeente in ’t bizonder verplicht zijnB. Witmarsum, 28 Juli. Bij de door het ge meentebestuur van Wonseradeel gehouden aan besteding zijn aannemer geworden van a. het bouwen van bewaarplaatsen voor de brandspuiten te Burgwerd en Tjerkwerd F. Ham burg te Bolsward, voor f 499 b. het vervangen van keibestrating in de Kerkstraat te Arum door klinkertbestrating, J. J. van der Lejj aldaar, voor f 265 c. het maken van 294 cA. bestrating te Schet- tens, K. Roedema te Longerhouw, voor f 498 d. het maken van 69 cA. bestrating te Parrega S. T. de Vries aldaar, voor f 148. Ook de Haagsche correspondent, van de Zw. Ct. is van oordeel, dat de voogdij wet vlug zou worden behandeld en zonder interruptie tot stand zou komen. Terwijl er toch geen redelijke twij fel bestaat omtrent de aanneming, had men mo gen verwachten, dat de vereenigde Kamers een beknopt en zakelijk verslag voldoende zouden geacht hebben tot voorbereiding der openbare behandeling. „Eenige leden, zoo zegt die berichtgever, zijn aan het uitpluizen en snuffelen gegaan, alsof ’t hier een liefhebberij-proces gold, waarin een knap advocaat zijn handigheid en sophistische gevat heid mag doen schitteren. Zoo zal er dus een uitvoerig uitgewerkt verslag verschijnen, dat na tuurlijk een memorie van antwoord van zekeren omvang zal vorderen en waarbij vrjjwat tijd ver loren gaat. Inmiddels gaan de Staten-Generaal weer uiteen, en kan het onderwerp eerst tegen October wet worden. Zonder eenig wezenlijk nut, want verwerping is niet denkbaar en zeer ingrijpende veranderingen zal de Regeering niet toelaten. „Wij verheugen ons, dat er goede hoop be staat op een nog lang uit.bljjven van den zwaren schok, dien het vaderland wacht als het zijn Vorst verliest, maar wij hebben recht om het scherp af te keuren, dat sommigen in ’s lands raadzaal de verwarring braveeren, die den Staat zou worden berokkend, indien aan zjjn hoofd de broosheid des levens moest worden geopenbaard.” De „nationale wedstrijd in het schrijven”, te Amsterdam uitgeschreven, is uitgesteld tot een nader te bepalen tijdstip. Dezer dagen werd in een der bladen be richt, dat de afgevaardigde uit Wolvega, de heer Okma, na de laatste bijeenkomst der Kamer zijn ontslag zou nemen als lid van de Tweede Ka mer. Wjj vernemen echter, dat de heer Okma er niet aan denkt, zjjn mandaat neer te leggen. (Fad.) Nooit gedachtNu het verminderen der salarissen van in betrekking zjjnde onderwjjzers door gedep. Staten veelal wordt tegengegaan, slaan onwillige gemeentebesturen ’t geval is voorgenomen te Montfoort een anderen weg in. Zjj geven hun onderwjjzers eenvoudig eer vol ontslag (de wet kan daaraan niets verande ren) en benoemen, op lager jaarwedden, anderen. Een Rotterdamsche klerk is zjjn vrouw en kind achterlatende, stil naar Amerika vertrokken. Een tentoonstelling te Bolsward! Van wat, hoe lang, wanneer en nog meer vragen, die van Uwe belangstelling getuigen, hoor ik U doen. Ik wenschte U daar antwoord op te kunnen geven, maar, tot mijn spijt, moet ik het nu gedeeltelijk schuldig blijvenik hoop mij echter binnen niet al te langen tjjd van mijn schuld te kunnen kwjj- ten en U den datum der tentoonstelling te kunnen mededeelen. „Vergeef ons onze nieuwsgierigheid” zegt een Uwer. Er is geen denken aan dat U zich moet ver ontschuldigen, integendeel ik verheug mjj in die nieuwsgierigheid (zooals ge het zelf noemt)ik zou het een heel anderen naam geven, ik zou zeggen dat gjj allen, die met zooveel aandrang meer van het tentoonstellingsplan wilde weten, niet nieuwsgierig, maar integendeel zeer belang stellend zijt in alles wat onze goede stad Bolsward tot voordeel kan verstrekken. Ik ben met U allen (hé ik vergis me helaasik zeide „allen”, maar ik bedoel „velen”) dezelfde meening toegedaan, dat eene tentoonstelling voor eene plaats zeer voordeelig is, onverschillig op welk gebied zij ge houden wordt. Eene tentoonstelling toch maakt dat vele vreemdelingen zich voor korteren of lan- geren tjjd hier ophouden, maakt dat de verschil lende industriëelen zich beter op de hoogte kun nen stellen van wat hunne collega’s van elders fabriceeren en leert hen de verbeteringen en noo dige wjjzigingen die zjj in hunne artikelen bren gen, geeft, om het zoo maar eens uit te drukken, leven in de brouwerij; in één woord heeft zooveel nuttigs en voordeeligs, dat het plan, dat bjj II an- del en Njjverheid” rees om eene tentoonstelling te houden, aller steun verdient en door een ieder moet worden toegejuicht. Ja, de vereeniging „Handel en Nijverheid” op perde het plan om eene tentoonstelling alhier te doen houden op industrieel gebied en vond dade lijk steun in de Bolswarder Bakkersvereeniging, die zich gaarne bij haar aansloot, met het doel om tegeljjkertjjd een vaktentoonstelling uit te schrijven, waaraan konden deelnemen hunne vak- genooten uit Friesland of uit de drie Noordeljjke provinciën zooi Is later zou worden bepaald. Hoe kranig leek dit alles en wie durfde aan den goeden afloop twijfelen toen Donderdag 1.1. ge noemde vereeniging, benevens eene commissie der Bakkersvereeniging vergaderde, om uit hun mid den eene commissie voor deze tentoonstelling in spé te kiezen. Wie kon denken, dat deze ver gadering uit elkaar zoude gaan zonder eene com missie daargesteld te hebben Een ieder die de leden van H.en N. kent, twjjfelde niet, een ieder, die als uit overtuiging denkt, dat de leden slechts men- schen zjjn die industrie, handel en volksbelang met hand en tand voorstaan, die was verzekerd, dat deze vergadering den beslissenden stoot moest geven. Edoch, een ieder die zooveel vertrouwen in de leden van H. en N. stelde, die vergiste zich Luister slechts Toen de vergadering door den Voorzitter ge opend was, toen door hem op duideljjke wjjze was aangetoond welk belang het houden van een tentoonstelling op industrieel en plaatseljjk gebied had, toen werd voorgesteld over te gaan tot het benoemen van een commissie. Dit geschiedde, nadat eerst nog in negatieven zin was geant woord op het voorstel van een der leden om het bestuur der vereeniging te benoemen als commis sieleden. Er moest op dit voorstel, dat ontegen- zeggeljjk spreekt van waardeering van het be stuur. afwjjzend beschikt worden, omdat het be stuur tjjdens de tentoonstelling andere functiën zou te vervullen hebben, die bepaald belemmering zouden ondervinden, wanneer men ook als com missie moest optreden. De te benoemen commis sarissen konden echter steeds rekenen door het bestuur, met raad en daad te worden bjjgestaan en hadden slechts te vragen wanneer ze hiervan wilden profiteeren. Wat wilden ze meer? Toen de stemming was afgeloopen bleek het dat de heeren Plantinga, Donker, de la Lande Cremer, v.d Werf, Eerdmans en Boersmade meeste stemmen op zich vereenigd hadden en aldus door de leden als Commissarissen gekozen waren. „Echte Bolswarders heeft men hiertoe uitge zócht, het blijkt dat de vergadering mannen wil die op elk gebied thuis zjjn, die reeds lang de toestanden alhier kennen, die ieder zich meer bizonder op een tak van handel of industrie toe legden, in één woord, mannen, van wie men kon verwachten, dat ze zich veel moeite zullen ge troosten om de tentoonstelling naar wensch te doen slagen, hoor ik U weder zeggen. Eilieve, zoover is het nog niet! We weten nog niet of de heeren het blijk van vertrouwen der vergadering aannamen, of ze zich beschikbaar stelden voor de hen opgedragen functie. Dit moet nog in rondvraag worden gebracht. Hoor naar den afloopDe heer Plantinga, ge voelig voor het geschonken vertrouwen, bedankt en allen volgden met hetzelfde antwoord Waarom?? Wie begrijpt het? Ik niet. Een antwoord zou mij hierop zeer welkom zijn. Zelfs kan ik hiervoor geen veronderstellingen maken, want ieder kent de bedoelde heeren als heldere mannen aan wie men gerust kon toevertrouwen de taak van tenteonstellingacommiasie, Welk Schaepman-Nieuwenliuis. Dr. Schaepman verweet den heer Nieuwenhuis dat hjj zich aan verzuim van den nationalen tjjd schuldig maakte, door niet regelmatig ter ver gadering te verschjjnen waar de landsbelangen worden besproken. De heer Nieuwenhuis ver meent dat hjj daarover geen verantwoording schuldig is, noch aan Schaepman nog aan iemand anders. Het moge waar zjjn dat de heer Nieu wenhuis niet door de wet tot plichtsvervulling is te dwingen in de onderwerpeljjke quaestie, toch komt aan den heer Schaepman een woord van lof toe, dat hjj niet heeft geschroomd om zjjn hartstochteljjk medelid op nette en zeer ernstige wjjze op zjjnen plicht te wjjzen. Erkent de heer Nieuwenhuis geen plichten, dat hjj dan zjjn mandaat ter beschikking van de kiezers van Schoterland stelle Ik neem aan dat er burgers zjjn, speciaal onder de geestverwanten van den heer Nieuwen huis, die het hunnen leider als eene verdienste toerekenen, dat hjj op grove wijze „opdondert”, maar, dat ernstige mannen ook slechts voor een moment zouden denken, dat er practische nut tigheid zoude kunnen ontspruiten uit grofheden, gezocht om te beleedigen, is moeilijk te ver onderstellen. Zoo de heer Nieuwenhuis zjjne gunstige positie om nut te stichten thans ver waarloost en te grabbel gooit uit lust om door grofheden uit te munten, dan voorwaar heeft hij weinig besef van de levenstaak, die hjj zich, althans schjjnbaar, ten doel heeft gesteld. Gaat Nieuwenhuis consequent voort op eene wjjze als hjj in de kamer is begonnen, dan staat te vreezen, dat zjjne ideën, zoowel goede als slechte, worden gebojjcot. De heer Nieuwenhuis mag in hartstochteljjke opgewondenheid niet vergeten, dat niemand de waarheid in pacht heeft. Allen zjjn feilbaar, voor Nieuwenhuis bestaat daarvoor geen uitzon dering. ZjjuEd. wete dan, dat men met azijn geen vliegen vangt. Waar op bezadigden toon verkeerds wordt aangewezen, daar steunt de kracht der waarheid den spreker, en in dat geval kan één tellen voor honderdechter, waar men een nobele gedachtengang onder grofheden begraaft, daar bestaat schier geen hope op een gunstige ont kieming en pleegt men een soort van moord op het gebied des geestes. X. I Bolswardsclie Courant V 1 i: I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1