NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOtSWAR» EN WONSEB AOEEL I HetkoopenvanNIanufacturenenz. ij 3 1888. No. 33. 1 ÉKI BR Zeven en Twintigste Jaargang. VOOR DONDERDAG 16 AUGUSTUS. BUITENLAND. BINNENLAND. PARIJSCHE MODEMAGAZIJNEN. C DONDERDAG 16 AUGUSTUS. 1 u 3! Mi n. et») ill B. &.S. 'Vliegerwedstrijd, ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 1 I Frankrijk. De gemeenteraad van Algiers heeft 200 frs. toegestaan voor de werkstakers te Parijs. De bom, die 8 dezer geworpen is voor den politiepost der mairie in het elfde arrondissement van Parijs en voor de voeten van den commis saris van politie Moquin is gevallen, is scheikun dig onderzocht in het gemeentelijk laboratorium. Het is gebleken, dat zij gevuld was met eene ontplofbare stof, overeenkomende met nitro-gly- cerine, en met eene hoeveelheid spijkers, stukjes ijzer, lood, enz., zoodat zij een soort van schroot vormden. Aan het bovengedeelte van de bom bevonden zich twee kleine, glazen buisjes, gevuld met een andere zelfstandigheid, wier vermenging met de eerste de uitbarsting ten gevolge moest hebben, als de glazen buisjes, door de kracht van den worp, gebroken zouden zijn. De ontploffing zou dan ook niet achterwege zijn gebleven, ware het niet dat het schroot in de bom vermengd was geweest met papier en lapjes, zoodat deze als het ware een prop vorm den, die de kracht van den schok heeft gebro ken en aldus de ontploffing tegengegaan. De sigarenmaaksters te Rijssel, 700 in getal, hadden het werk gestaakt, doch na eenige con cessies verkregen te hebben, hebben de Rijssel- sche dames het werk hervat. Duitschland. De Nordd. Allg. Zeit. meldt, dat in welingelichte kringen verzekerd wordt, dat de Keizer geen plan heeft naar Straatsburg of Metz te gaan. Men meldt uit Berlijn, dat prins Alfred van Solms, ex-maarschalk van het Keizerlijk hof, zich zelf gedood heeft. De Hertog Max van Beieren viert in Septem ber zijn diamanten bruiloft op het kasteel van Tegernsee. De kinderen en de kleinkinderen van den Hertog, o. a. de Keizer en de Keizerin van Oostenrijk, worden bij die gelegenheid daar verwacht. De Hertogin is de eenige nog levende zuster van Koning Lode wijk I. Men zegt, dat Herbert Bismarck Keizer Wil helm naar Rome en Weenen zal vergezellen. Het gerucht dat Keizer Wil hem eerst een bezoek van Koning Humbert te Berlijn wenscht te ontvangen alvorens naar Rome op reis te gaan, is van allen grond ontbloot. Wij kunnen aan belangstellenden mededeelen, dat de Commissie voor den Vliegerwedstrijd op 31 Augustus a.s. te houden, besloten heeft ook jongens van buiten deze Gemeente te laten me dedingen aan den wedstrijd, doch van deze me dedingers een geheel afzonderlijke categorie te maken, waarin aan den fraaisten en op een na den fraaisten vlieger respectievelijk een prijs en een premie zullen worden toegekend. Alzoo zullen zes prijzen en even zooveel pre- miën aanwijzen wie als overwinnaars uit dezen wedstrijd treden, die verdeeld is als volgt a. Hoogvliegers, b. Fraaie vliegers, c. Vreemde vliegers, d. Groote e. Fraaie vliegers door vreemden in te brengen, terwijl de zesde prijs en premie uitgeloofd wordt aan hen, die de schoonste vliegers ter opluiste ring hebben ingezonden. Verder dient het volgende nog bekend gemaakt te worden Aan den wedstrijd zullen mogen deelnemen alleen eigengemaakte vliegersgekochte zullen ten strengste worden geweerd. Als mededingers worden toegelaten jongens van 1016 jaar, die zich ieder van één hel per mogen voorzien. Den 27en Augustus (Maandag) van’s morgens 11 tot ’s namiddags 5 uur moeten de deelnemers hunne vliegers inleveren bij de commissie, die dien dag op genoemde uren zitting houdt in de sociëteit „de Doele”. Bij de inlevering moet worden opgegeven aan welk punt van den wed strijd men wil deelnemen. De inlevering gesloten zijnde, worden de vlie gers door de Commissie en de J ury gerangschikt in een der zalen van „de Doele”, en zullen zij voor het publiek te bezichtigen zijn de drie daar aanvolgende dagen tegen een entrée van 10 cents de persoon. Den 31en Augustus des morgens tusschen 10 en 12 uur moeten de mededingers hunne vlie gers, ieder voor zich zelf, naar het terrein buiten de St. Janspoort brengen en aldaar deponeeren in de aanwezige tent. Dienzelfden dag 's middags 2 uur, aantreden ter plaatse waar de Kaatsvereeniging zich vej- eenigt (dit later door genoemde vereenigiug be* het ten minste hoogst indelicaat dat zij dezen Prins, die in elk geval een Duitsche Prins is, zonder relatie tot het Nederlandsche volk, niet zoo moesten naloopen met bedelpartijen en ver zoeken, om zuiver Nederlandsche inrichtingen en ondernemingen te steunen. Ook in het waar borgfonds van onze tentoonstelling is Prins Al brecht deelhebber. Dit alles komt mij verkeerd voor. Niet dat ik vrees dat de Prins ons land op een kwaden dag zal annexeeren en voor de voeten van Bismarck leggen, maar ik vrees voor eene toekomstige Prussificatie van onze dynastie. Al is onze Prinses en toekomstige Koningin pas acht jaren oud, men herinnere zich dat de quaestie der Spaansche huwelijken ook met zeer jonge prinssessen werd gemoveerd. Wanneer onze Nederlandsche ministers, staatslieden en heeren van hooge coterieën, waaronder zelf jour nalisten geteld worden, zich zoo gemakkelijk tot hovelingen en tafelvrienden laten maken van een Pruisisch Prins, die hier te lande meer en meer vasten voet krijgt en zoons heeft, die een carrière te maken hebben, zou ik vreezen, dat hun oordeel niet geheel vrij meer zal zijn, wan neer de gewichtige quaestie van een huwelijk der regeerende Koningin van Nederland op het tapijt komt.” De Haarlemsche correspondent Amst. Crt. schrijft dd. 11 Augustus: „Ook onze kermis begint aan bloedarmoede te lijden. Die ziekte bespeurt men het best, als men ’s avonds na twaalf de straat nog eens op gaat, het is wat drukker dan in gewone tijden, maar van kermisdrukte geen sprake. En ware het nu dat er geen gelegenheid tot uitgaan was, dan zou het te begrijpen wezen, dat het zoo stil bleef, doch integendeel is er dit jaar een gele genheid tot profiteeren, zooals we in geen jaren hebben gehad. Alleen de artisten van het Park schouwburg ten uwent en die van het Ned. Too- neel maken uitmuntende zaken. Donderdag was er geen plaatsje bij die twee Vereenigingen on bezet, maar nu was Donderdag ook een van de drukste dagen. Wat wel aardig is bij ons, po litie ziet men met de kermis niet. Loopt er iemand nu juist niet heel recht ter been, zoo ten minste, dat hij in gewone omstandigheid zou worden ingerukt, met de kermis ziet men dat niet gebeuren, maar komt er ergens quaestie dan is het of de agenten uit den grond oprijzen, zoo vlug zijn zij er bij. Steeds wordt bij die gelegenheid met den meesten tact opgetreden, zoodat vaak erger wordt voorkomen. De politie verdient hiervoor ten volle een woord van lof. De aandacht der Soerabaja Ct. werd getrok ken door het bericht, dat te Padang is aange komen een schip met A menkaansch timmerhout voor den dienst der Staatsspoorwegen op Suma tra en dat er nog meer ladingen van dat hout worden verwacht. „Op dit punt zouden wij weleens wat naders willen vernemen,” zegt het blad. „Het wil er bij ons niet in, dat Indië zelf zoo weinig goed timmerhout zou opleveren, dat men voor den bouw der Staatsspoorwegen in Indië zijne toevlucht tot den vreemde zou moeten nemen, om in de behoefte aan hout te voorzien. „Tot nog toe hadden wij ons werkelijk gevleid, dat er van zoo iets geen quaestie kon zijn. Daar gelaten dan ons djatiehout, dat uitstekend ge schikt is, zeker niet minder dan het „teak” uit naburige koloniën, ook voor spoorwegbouw, wor den er hier in Ned.-Indië werkelijk nog allerlei kostbare houtsoorten aangetroffen, die slechts wachten op de bjjl en de zaag van den hout- exploitant. En dan zouden wij waarlijk voot onze Staatsspoorwegen op Sumatra het timmer hout bij scheepsladingen uit Amerika moeten ont bieden Alweder dus het geld aan den vreem deling schenken, dat wij zelven hier zoo goed konden gebruiken en slechts voor het oprapen hadden, naar het ons voorkomt.” Het blad zou gaarne eens weten, hoe dit vreem de verschijnsel te verklaren is. Wie een goede verklaring te geven weet, zal het genoegen doen met de mededeeling. Zaterdagnacht, ongeveer te half een, is een jongen van 19 jaren aan de Coolvest te Rotter dam, uit brooddronkenheid te water gesprongen, met het doel cm over te zwemmen. In het mid den gekomen zonk hij echter. Een agent van po litie had het geluk hem met eene dreg te grijpen en op het droge te halen. Door toepassing der voorgeschreven maatregelen voor drenkelingen werd hij tot bewustzijn gebracht, waarna hij naar het ziekenhuis aan de Coolsingel is gebracht, al waar hij des nachts is overleden. Dat onze zuivelproductie sedert de laatste tien jaar sterk moet zijn afgenomen, blijkt o. a. ook hieruit, dat het melkvee in ons land in 1875 933,000 stuks bedroeg en in 1884 890,000 stuks, makende een verschil van 33,000 stuks, welke we zijn achteruit geboerd. Gerekend nu elke koe op een gemiddelde productie van 100 KG. boter per jaar, alsook dat de kunstboterindustrie ’s jaars 20 a 25 millioen liter melk verwerkt, die die dus evenals de 3,309,000 KG. boter, welke we door het kleinere meikveebezit derven, aan de zuivelbereiding onttrokken worden, dan be hoeft men zich niet meer te verwonderen, dat de oprichting van zuivelfabrieken een uiterst ge- wenscht middel is, om dezen ziekeljjken tak van ons aloud volksbestaan te doen herleven en al dus opnieuw vooruit te gaan in deze belangrijke nijverheid» millioenen catalogussen, die in alle talen over geheel Europa, een gedeelte van Azië en Amerika verspreid worden, benevens de verdere uitgaven, die ik globaal genomen, door iemand wel eens op 3 a 4 ton heb hooren berekenen. En al mochten nu in de catalogus, die U toegezonden wordt, de artikelen iets goedkooper geprijsd zijn dan hier, dan zult ge toch steeds bij de ontvangst de ervaring hebben opgedaan dat de emballage, franceerkosten en inkomende rechten dat vermeen de winstje geheel hebben opgezwolgen en dat ge of duurder of, op zijn mooist, even duur zijt uit geweest. Uit bovenstaande zult ge bemerken dat er met geen mogelijkheid een antwoord op te geven is, wanneer men U vraagt „waarom toch bestelt ge Uw artikel uit Parijs?” Mocht ik mij echter vergissen en kan iemand er een juist antwoord op geven, dan zal het mij een waar genoegen zijn dit te vernemen en zal ik mij haasten het ten spoedigste aan alle winkeliers mede te deelen, opdat zij, wanneer de schuld werkelijk aan hen ligt dat ge Uw modeartikelen niet bij hen koopt, zich kunnen beteren of ten minste zoo inrichten dat ge naar Uw zin bediend wordt. Waarlijk, ze zullen U dankbaar zijn voor Uwe vinger wijzing. Het is toch zeer zeker bijzonder onaangenaam voor iederen winkelier, die dag aan dag zwoegt om 1° voor zich en zijn gezin zijn dagelijksch brood te verdienen en 2° veel moet verkoopen om zijn dikwerf zoo hooge belastingen op te brengen, te bespeuren dat men zijn winkel voor bijgaat, omdat men zegt dat het in Parijs beter te verkrijgen is. Het is hard voor hem wanneer hij ervaart dat verscheidene Rijks- en Gemeente ambtenaren, aan wier inkomsten hij toch ook zijn deel bijdraagt, hunne kleederen buitenaf koo- pen, instede dat zij ook bij hem, evenals bij ieder ander winkelier op hun beurt het benoodigde bestellen. Het is een onverdiend lot, dat zij zelf niet veranderen kunnen en dat slechts dan ver anderen kan, wanneer zij, die hun afnemers kunnen zijn, beter gaan inzien dat zij aan hun Land en hun Gemeente verplicht zijn elke con currentie van buiten te weren. Over geheel ons land vinden wij menschen die in de Parijsche modemagazijnen, gelokt door ver leidelijke catalogussen, hunne artikelen bestellen. Bolsward is dus niet uitgezonderd. Ik hoop ech ter dat het getal afnemers dier magazijnen niet groot zal zijn, dat zij, die daar vandaan bestellen, zullen beseffen welke schade zij daarmede doen aan de alhier gevestigde winkeliers, die hen even goed, even soliede en even goedkoop of duur elk artikel kunnen bezorgen, dat zij de eendracht die ieder Bolswarder bezielt en hem steeds doet opkomen voor de welvaart van zijne gemeente en hare bewoners, ook nu weer zullen bewijzen, hetgeen het beste en tastbaarste kan geschieden door eene voortdurende vermindering van de be gunstigers en begunstigsters van Parijs. Dat zij zoo van de Franeker, 13 Aug. Gisteren had alhier voor de eerste maal een wielerwedstrijd plaats bij het „Stations-koffiehuis”, op bicycles en veiligheids- wielers. Deze wedstrijd was den vorigen Zon dag tengevolge van het ongunstige weder niet doorgegaan. Opnieuw uitgeschreven hadden zich nu aangemeld voor langzaam rijden 15, voor kunstrijden 5 en voor snelrijden 14 deelnemers. De prijzen werden behaald als volgt: no 1. langzaam rijden op een baan van pl. m. 40 me ters, door S. de Witte te Bolsward eene zilveren medaille; no. 2. kunstrijden, door G. Dijkstra R. Hz. te Leeuwarden eene zilv. medaille. Mede werd eene zilv. medaille, niet uitgeloofd, toege kend aan W. van der Woude te Harlingen, die evenzeer bij het kunstrijden had uitgemunt. No. 3. snelrijden op een ongeveer ronde baan van 600 meters, door C. J. Wolfman te Heerenveen de prijs, eene gouden medaille, en door P. Bok- ma te Leeuwarden de premie eene zilveren me daille. Twee deelnemers hadden het ongeluk onder het rijden te vallen, een doordat hij met den voet in het wiel geraakte en een doordat de baan, wegens het passeeren van een paard en rijtuig, niet vrij bleef. Beiden bezeerden zich nog al ernstig aan hoofd of handen, zoodat zij verder zich van mededinging moesten onthou den. Na afloop was er ’s avonds ongeveer 9 uur prijsuitdeeling in den tuin van het „Stations-koffie huis bij verlichting a giorno, waarna, begunstigd door een schoonen zomeravond, een geanimeerd bal champêtre plaats had. De Haagsche briefschrijver der Arnh. Crt. schrijft onder anderen over het bezoek van Prins Albrecht van Pruisen en zegt daarvan o. m.: 8lk vind dat mijne stadgenooten wel eenige voorzichtigheid konden in acht nemen, en acht kend te maken) en met hen naar het terrein van den wedstrijd te marcheeren. Om 3 uur moeten alle vliegers zijn opgelaten, zijnde dit het uur waarop de wedstrijd aanvangt. Het touw door de jongens, onverschillig waar aan te schaffen, moet een lengte hebben van juist 300 Meter. Van de prijswinnaars, wordt het touw gemeten vóór het uitreiken der prijzen, die zullen worden ingehouden zoo het de vereischte lengte niet bezit. Iedere vlieger, onverschillig of men mededingt in a., b., c., d. of e., hierboven genoemd, moet aan zijn doel beantwoorden en op den gestelden tijd opgelaten zijn. Een vlieger die hinderlijk is voor de anderen moet onmiddelijk worden ingehaald. Wij vermeenen hiermede de voornaamste re gels te hebben opgenoemd waaraan de deelne mers zich hebben te onderwerpen en nemen voor- loopig afscheid van dezen wedstrijd na de deel nemers te hebben toegewenscht „veel pleizier” en vooral „mooi weer”. „Wel Mevrouw Dinges, ik moet U mijn com pliment maken over de prachtige japon die U daar aanheeft Wat een aardig ruitje is dat en wat mooi goed. Zeker uit Parijs, niet waar „Natuurlijk, beste vriendin, sinds die mode magazijnen daar ons hun waren zoo goedkoop en zoo soliede leveren, denk ik er niet meer aan hier wat te koopen, men kan daar veel beter terecht. Mijn man kocht er zich een prachtig fantaisiecostuum en de zomertoiletten voor ons allen heb ik daar ook gekocht. En dan is alles zoo goedkoop, spotgoedkoop! neen, als het niet hoog noodig is, dan koop ik hier niets meer, mij bevalt het daar oneindig beter”. Dergelijke en natuurlijk bij onze dames veel langere gesprekken, hoort men tegenwoordig veel voeren en ongelukkig den winkelier in dames- of heerenkleedingstukken, ja zelfs die in galante- riën, die zulks bij toeval hoort. Hij moet het aanhooren en doet in den regel het best te zwij gen totdat hij thuis is of een zijner collega’s spreekt, bij wien bijzijn hart kan luchten. Want sprak hij, trok hij te velde tegen de gewoonte om tegenwoordig liefst niets uit eigen land of stad te koopen, maar alles van buiten te laten komen, dan liep hij alle gevaar om dat weinigje dat Mevrouw Dinges c. s. slechts bij hem zou koopen „als het hoog noodig” was, ook niet meer te leveren. En al hoort de winkelier nu juist niet alles, toch bemerkt hij het dat zijne waren geen aftrek vinden, dat ze moeten wijken voor artikelen af komstig van magazijnen uit den vreemde, hij ziet een en ander dragen en vraagt zich te vergeefs af waarom ze niet bij hem of een ander gekocht worden en wat er dan toch aan zijne waren ha pert. Ik zegte vergeefs vraagt hij zich dat af en ik geloof dat, al richte hij deze vraag tot een ander, niemand, zelfs niet zij, die de Parijzer artikelen verkiezen boven de zijne, hem hier een antwoord op konden geven. Waarom kan daar niemand op antwoorden Doodeenvoudig omdat er geen behoorlijk ant woord op te geven is. Het eenige wat men zeg gen kan is„Ja maar het is zeer chique om zijne kleedingstukken uit Parijs te laten komen, en men is daar veel beter met de mode op de hoogte”. Op het eerste gedeelte wil ik nu niet antwoorden, ik haal daar slechts mijn schouders voor op; het laatste gedeelte moet ik nadrukke lijk tegenspreken, want zij, die zich steeds gaarne naar de laatste mode kleeden, kunnen even goed in de plaats hunner inwoning, als elders terecht. Gelukkig zijn er in iedere plaats ook nog men schen te vinden, die nog niet behebt zijn met de Parijzer bestelmanie en voor deze lieden houden de winkeliers zich steeds op de hoogte van iedere verandering, die de grillige dame „Mode” ver kiest aan te nemen en zorgen zij dus ook dat zij altijd voldoenden voorraad van den laatsten smaak in hunne magazijnen voorhanden hebben om hun klanten te bedienen. Wil men zich al zoo naar de mode kleeden, dan behoeft men wer kelijk niet uit de stad te gaan, maar kan men daar best zijne gading vinden, en waar dit niet het geval mocht zijn, daar zal de winkelier wel steeds zorgen dat ge binnen enkele dagen dat op zicht hebt, wat ge mocht verlangen. Zij, die dus bovenstaand motief aanvoeren om zich te verontschuldigen, kunnen gerust naar een ander gaan zoeken, want dit gaat niet op. Wat zal nu dat andere zijn Laat ons eens beden ken Wacht, ik heb wat„Houdt het goed vast” roept een van de Parijzer bestellers, in de hoop iets te zullen hooren, dat hem tot verdediging kan strekken. Vasthouden zal ik het en antwoorden zal ik U ook. Ge kunt nu antwoorden„Alles wat we uit Parijs ontbieden is veel goedkooper”. Non-sens, antwoord ik U, (vergeef me deze pertinente uitdrukking, die ik echter bestendig), dat zei Mevrouw Dinges ook, maar ik zou wel eens willen weten waarom het- gene dat van Parijs hier naar toe komt goed kooper is. „Omdat het daar op veel grooter schaal verkocht wordt en men zich met een kleine winst tevreden stelt,” zegt ge weer. Heele mooie phrasen uit de boekjes, die twee- a drie maal per jaar aan ons worden toegezonden, het zijn echter maar phrasen en niets dan phrasen. Als ge slechts zoo af en toe in de couranten leest, welke prachtige gebouwen de meest be kende der Parijsche magazijnen, de Louvre, Printemps, Bon Marché en St. Dénis, zijn, als ge hoort met hoe’n personeel aan die magazijnen gearbeid wordt, zoowel op de ateliers, in de win kels en op de administratie bureaux en welke kolossale week- en jaarloonen daar worden uit betaald en, last not least, als ge U slechts even herinneren wilt hoe’n fabelachtige som Madame Boucicault, de onlangs overleden eigenares van een dezer magazijnen, bij haar sterven naliet, en magazijnen ook wel zooveel of ongeveer „1 X1 _1__*X dan zult ge met me instemmen moeten, dat het zoo duidelijk als de dag is dat men zich niet met kleine winsten vergenoegt en dat daar dus niet jwmde nu nog niet eens de drukloonen van die s Boucicault, de onlangs overleden eigenares gelooven wil dat ieder dér eigenaars van de an dere i zooveel munt zal slaan uit de zuivere winsten, ijk als de dag is dat men zich niet met goedkooper als elders kan verkocht worden. Ik Bolswarilsclie Courant I F UIT y i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1