NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWABD EN WONSERADEEL ©NZE KERMIS. b 1 I 4 1 1 H 1888. Zeven en Twintigste Jaargang. No. 34. tf Gouverneur-Generaal p H VOOR DONDERDAG 23 AUGUSTUS. Bij het vertrek BUITENLAND. r BINNENLAND. VERGADERING Raad der Gemeente Bolsward, op heden DONDERDAG den 23 Augustus, ’s avonds ten 7 ure. I Het Panorama van Zernits zalzynphata I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. NEDERLANDSCH-INDIË. W De sociëteit „Amicitia” wilde zeker met „de Doele” in de familie blijven, ten minste zij enga geerde voor deze kermis het gezelschap van de heeren Robert Culp Co. Hiermede toonde de Directie dezer sociëteit een zeer goeden smaak te bezitten en bewees zij dat zij hare bezoekers ook deze kermis onder het gehoor van een uit stekend gezelschap wilde brengen. Wij twijfelen dan ook niet of „Amicitia” zal zich deze kermis steeds kenmerken door eivolle zalen, want uitge lokt door dit als goed bekende café chantant en de nette bediening van den heer Hoogland, zullen velen ook in zijne gezellige localen een paar avondjes gaan slijten. Jammer is het dat de komiek, die in die sociëteit zal optreden ons niet bekend is echter zullen wij wel willen gelooven dat deze evenals het tout ensemble, onder de beste gerang schikt kan worden. Donderdag 30 Augustus en Dinsdag 4 Septem ber Harddraverij om grooten prijs en premie, aangeboden door de Harddraverij-vereeniging. Het is maar te hopen dat de vereeniging op beide dagen goed weer zal hebben, ten minste geen regen, waarvan wij in den laatsten tijd zooveel profiteerden. Wij hopen dat het weder medewer ken zal, want anders konden deze drukke en voordeelige dagen wel eens geheel in ’t niet vallen. Ook de Kaatsvereeniging zal dit jaar weder een groote kaatspartij houden om een prijs van f90 en drie zilveren medailles. Zeer zeker zullen hieraan veel parturen deelnemen en het is te wenschen dat de Bolswardsche kaatsers, die tot nu toe steeds de eer van prijswinnen overlie ten aan hunne gasten, nu ook eens als overwin naars uit het strijdperk zullen treden. Op denzelfden dag is het, de verjaardag van Prinses Wilhelmina en zal, gelijk allen wel reeds in vorige nummers hebben gelezen, naast het terrein waar gekaatst wordt, een vliegerwedstrijd worden gehouden, die zeer zeker de vroolijkheid op dat terrein bevorderen zal. De commissie van dezen wedstrijd, niet over groote middelen te be schikken hebbende, zit met lofwaardigen ijver sinds een paar dagen te rekenen of er de moge lijkheid niet toe bestaat om elk kind dien dag een oranjekoek te verstrekken. Wij hopen dat zij hiertoe geld genoeg heeft, en de uitdeeling dus kan plaats hebbendat verhoogt het nationale van dezen dag. Anders nog maar weer eens met de lijst door de stad Onze kermis zal voorts bezocht worden door nog meer café’s chantant, die hunne voorstel lingen zullen geven in de verschillende gelegen heden, die in vorige jaren ook steeds de vroolijk heid binnen hunne muren haalden. De namen van deze localiteiten zijn niet allen bekend, an ders zouden wij ze hier opnoemen, voor hen echter die daar een kijkje willen nemen, is dit geen bezwaar, want de muziek die van het orkest naar buiten dringt, zal een ieder genoegzaam aan wijzen de plaats waar het vermaak zich voor eenigen tijd gezeteld heeft. Ook vele kramen van galanteriën, manufactu ren, speelgoederen etc.zullen dit jaar niet weg blijven. Als oude bekenden doet hun komst dade lijk begrijpen, dat het hun in ’t vorige jaar goed is gegaan en zij de Bolswardsche kermis niet versmaden. Het is ook werkelijk prettig indien men hoort dat hun zaken hier goed gingen, doch dat daar vaak gekocht wordt wat men bij de hier ge vestigde winkeliers in galanteriën, manufacturen enz.evengoed en soms goedkooper kan beko men. dat keuren wij af. Het is natuurlijk en zeer onschuldig ook, wanneer de man voor de vrouw, de vrouw weer voor het kind of de groot vader voor zijn kleinzoon een kermis-cadeau koopt en eigenaardig is het dat zoo’n cadeau ook in een kermiskraam gekocht wordt, doch dat velen als met opzet wachten, met vele huishoudelijke inkoopen tot de kermis daar is om dan hunne gading in de kramen te zoeken en de artikelen duurder te betalen, dan men in de winkels hier zou moeten doen, dat is jammer. Waar wij den kramer veel succes, goeden verkoop toewenschen, daar roepen wij den koopers toe in de allereerste plaats zich te herinneren dat wij Bolswarders zijn en wij in onze gemeente ook winkels hebben die wij in deze dagen van vroolijkheid niet maar zoo links mogen laten liggen. Wat wij van de kermis zijn te weten gekomen hebben wij u hier verteld. Wij twijfelen er niet aan of de volgende week zal er nog veel meer van gezegd kunnen worden en tot dan nemen wij afscheid van u met den wensch dat de kermis voor u een bron van genot moge zjjn, dat deze kermis in latere tijden door u dikwijls in uw geheugen zal opgerakeld worden, in één woord dat het in alle opzichten zal zijneen pleizierige kermis In de Nieuwe Rotterd. Cour, komt een onge- teekende open brief aan mr. C. Pijnacker Hor dijk voor, waarin den nieuw benoemden Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-Indië eenige opmerkingen en raadgevingen op zijne verre reis worden meegegeven. De schrijver meent, dat, hoewel mr. C. Pijnacker Hordijk vreemdeling is op het gebied der Indische zaken, de gedane keus toch algemeen goedgekeurd werd om zijne overigens bekende eigenschappen. Het aanvaar den van die betrekking ook zonder voorbereiding getuigt van moedvan nog grooter moed getuigt het, die betrekking te aanvaarden onder een Minister als Keuchenius. „Omdat gij vreemde ling zijt in Indische zaken, meent gij misschien u te zullen kunnen schikken in de denkbeelden van den Minister daaromtrent. Maar hoe met zoo menig denkbeeld, op ander gebied, door hem voorgestaan, waarmede gij u onmogelijk kunt vereenigen”, zegt de schrijver en hij wijst op ’s ministers denkbeelden over de vaccine, en de onstaatkundige handelwijze door de circulaire van 8 Mei aan de zendelinggenootschappen, welke vooral de Mahomedanen tegen het nieuwe bestuur in ’t harnas zal jagen. Ook wordt de taak van mr. O. Pijnacker Hor dijk niet weinig verzwaard door een niet te mis kennen vermindering van het aanzien van den Gouverneur-Generaal, door de omstandigheid, dat in den laatsten tijd drie opperlandvoogden het onmogelijk hebben geacht hunne betrekking te blijven bekleeden wegens politieke verwikke lingen in Nederland. En dit aanzien zal nog verminderd worden als de inlandsche hoofden vernemen, dat de nieuw benoemde Gouverneur- Generaal minder traktement geniet dan zijn voorgangers. Ten slotte waarschuwt de schrij ver tegen den overvloed van raad en voorlichting, die den Gouverneur-Generaal in Indië voor namelijk van den kant der algemeene secretarie wachten en zegt De algemeene secretarie het sterk bevolkte kabinet van den Gouverneur-Generaal, dat zijne beschikkingen uitwerkt, de brieven door of na mens hem te schrijven redigeert, maar ook door middel van tal van nota’s hem op de hoogte brengt, vooral van de bedenkingen tegen de voorstellen van anderenvoor een groot deel bestaande uit jonge, eerzuchtige ambtenaren, ge kozen uit de meest ontwikkelden en de ijverig- sten, den weg kennende in den doolhof van staats- en bijbladen, gewapend met de beste middelen om praecedenten op te sporendit ka binet heeft uit den aard der zaak de neiging om den invloed van de hooggeplaatste ambtenaren door kritiek te ondermijnen en zich zelf min of meer in hunne plaats te stellen Gelukt het eenen Gouverneur-Generaal niet, die neiging tegen te gaan of binnen de perken te houden en bij de goede diensten, die de algemeene secretarie een nieuw optredend land voogd, vreemdeling in de zaken, bewijst, is het gevaar daarvoor niet gering dan wordt aan den goeden gang der regeeringsmachine schade toegebrachtdan wordt de ambitie en het gevoel van verantwoordelijkheid van de chefs der depar tementen en van hunne ambtenaren uitgedoofd dan wordt hunne kracht gebroken. Moge het u, mr. Pijnacker Hordijk, gegeven zijn, het gezag in eere te houden door de wijs heid van uw bestuur. Moge de moed door u betoond in het aanvaarden uwer hooge betrek king, beloond worden door wat u zeker het meest welgevallig zal zijn, door vernieuwden bloei van Nederlandsch-Indië onder uw bestuur Verder zullen wij ter kermisse zien verrijzen den schouwburg van den heer Jobs. deBoer. Als wij eens terugblikken op de vorige kermis toen hier naast het postkantoor de schouwburgtent van de Wed. Bakker uit Leeuwarden stond en wij U vertellen dat deze zulke goede zaken maakte, dat Mevr. Bakker nog één dag langer bleef staan om eene kindervoorstelling te geven, dan behoeft het geen betoog of de heer de Boer zal ook te vreden zijn over het bezoek dat hij ontvangen zal. De verschillende stukken die hij op andere kermissen ten tooneele voerde, oogsten steeds den lof in van het groote publiek, alzoo is het aanbe veling waard een avondje bij hem te slijten. Frankrijk. Mevr. Pelouze, zuster van Wilson, en eigenares van het historische kasteel van Chenonceaux, heeft zich bij de rechtbank aangemeld, om failliet verklaard te worden. Daar zij, hetgeen weinig bekend was, sedert drie jaren handel had gedreven in mousseerende wijnen en dus een patent had, ie aan haar verzoek voldaan. Zooals indertijd gemeld is, heeft mevr. Pelouze, die een ontzaglijk fortuin bezat, haar broeder in zijne gewaagde financiëele onder nemingen met schatten bijgestaan. Te Angoulême hadden Donderdag en Vrijdag ongeregeldheden plaats, door de werkstakers. De flinke maatregelen van het gemeentebestuur heb ben aan de onlusten spoedig een einde gemaakt de rust is in de stad hersteld. Een twintigtal aanstokers zijn gevangen genomen en opgesloten; de overigen hebben den arbeid reeds weder hervat. Sneek, 20 Augustus. Heden had hier de ge wone jaarlijksche harddraverij plaats van wege de harddraverij-vereeniging „Sneek”. Er namen 14 paarden aan den wedstrijd deel. De prijs van f 200 werd gewonnen door „Dibbels”, eigen aan den heer C. Bierma te Oudebiltzijl, pikeur A. Siderius, terwijl een gratificatie van f 50 werd toegekend aan „Jonker” eigenares wed. L. Bang- ma te Pingjum, pikeur S. Bangma. Wonseradeel, 20 Aug. De Gemeenteraad heeft in zijne eergisteren gehouden vergadering benoemd tot lid van de plaatselijke schoolcom missie den heer A. J. Salverda te Makkum en op de lijst van benoembaren tot lid van het zetterscollege geplaatst de heeren W. Maas en T. H. Kingma te Makkum, J. H. Kingma en T. P. Bijlsma te Burg werd en S. L. Hilarides en S. Pars te Pingjum. Voorts is besloten 1. De rekening van het beheer van den Bolswarder-Harlingerweg, over 1887, waarom trent het Dag. Bestuur bereids een verslag had uitgebracht, naar aanleiding van eene inmiddels in werking getreden wijziging van het reglement van orde commissoriaal te maken. Tot leden der commissie zijn benoemd de heeren Zijsling, D. de Jong en J. de Jong. 2. Goed te keuren de rekeningen van de armbesturen voor Allingawier c. a., Arum, Ferwoude c. a., Kimswerd en Longerhouw c. a. doch ten aanzien van die der overige 7 armbe sturen aan dezen inlichtingen of verbetering te verzoeken. 3. Een ingekomen schrijven van de heeren Ledeboer, Kool en Reinsma, waarbij deze ontslag nemen als leden van de bouw-commissie voor notificatie aan te nemen en met het benoemen eener nieuwe commissie te wachten tot de ver gadering op den eersten Dinsdag in September, wanneer de jaarlijksche benoeming moet plaats hebben. 4. Aan het armbestuur voor Burgwerd c. a. eene verhooging met f200 van den post voor weekgelden op zijne begrooting voor 1888 toe te staan. 5. Naar aanleiding van bij Ged. Staten ge rezen bedenkingen wijziging te brengen in de ter vorige vergadering vastgestelde verordenin gen voor de brandweer te Arum, Burgwerd, Tjerkwerd en Witmarsum en op het heffen van veemarktgelden. 6. De uit de bestrating in de Kerkstraat te Arum beschikbaar gekomen keien af te staan ten dienste van de bevloering van den weg langs de vaart te Witmarsum. 7. Vast te stellen een besluit tot wijziging der begrooting, dienst 1888, en tot het aangaan eener geldleening, groot f4500. Het eindcijfer der begrooting is bij de wijziging gebracht voor de inkomsten op f 119,055.79 en voor de uitga ven op f 119,050.36%. In het plan van leening is geen rente bepaald. De toewijzing geschiedt aan den inschrijver, die de laagste rente bedingt. 8. Goed te Keuren de bestekken voor het be straten van een gedeelte weg te Witmarsum en het uitvoeren van herstellingen aan bruggen te Makkum en de Ruurdazjjl onder Hartwerd. vinden op het Hengstepad. Den heerZernits die moeite noch kosten spaarde om met een zeer nette tent onder de oogen van het publiek te verschij nen, zij bij zijn eerste optreden alhier veel succes toegewenscht. Een bezoek is zijn tent overwaard, alles zult ge zien wat in den laatsten tijd merk waardigs is geschied. „Het spoorwegongeluk te Ruinerwold”, „de Dood van den Keizer van Duitsch- land”, enz., enz., enz., zijn gebeurtenissen die op een ieder veel indruk hebben gemaakt en hier keurig, der werkelijkheid nabij, zijn tentoongesteld. Hetzelfde terrein zal voor de zooveelste maal plaats verleenen aan twee oude bekenden, die door jong en oud zoo zeer geliefd zijn en bij wier aan komst de jeugd steeds een juichtoon aanheft. Ze zijn zoo goed bekend, dat onze jongens en meis jes nauwelijks een paar planken van hun tent hebben gezien of zij komen U vertellen, met een gezicht dat zeggen wil „onze kermis is nu com pleet”: „de Grijs en Visser zijn hier”. Hun verschijnen op de kermis wordt dan ook door een ieder gaarne gezien, uit ervaring wetende dat een prompte bediening en uitstekende consumtie daar steeds ons deel wordt. Een druk bezoek worden zij ook weder deze kermis deelachtig Engeland. Reeds lang werd geklaagd, dat terwijl de kroeg alle dagen open staat van ’s ochtends vroeg tot ’s avonds laat, de Prote- stantsche bedehuizen slechts op één dag in de week gedurende weinige uren hunne deuren ont sluiten. Onlangs nu heeft lord Carnavon zich hierover tot den aartsbisschop van Canterbury gewend, en het schijnt dat de primaat wel ooren heeft naar het voorstel, om de Anglicaansche kerken dagelijks open te stellen. Te Wexford, bij New-Roses, zou een pachter van den heer Byrne worden verdreven. De man, zekere Somers, deed een aanbod, dat door de overheid billijk werd geacht, maar door Byrne werd afgeslagen. Nu moest Somers, die weigerde te gaan, met geweld worden verdrevenna een beleg van drie uren, kwamen 40 konstabels het huis bestormen, maar te vergeefs. Vervolgens had een charge met de bajonet plaats en werd het gevecht op het dak voortgezet. Ten slotte werd het huis in brand gestoken en moest Somers <ich in arrest begeven. Punten van Behandeling. 1. Behandeling van de Gemeente-rekening enz. over 1887, met het rapport der raadscom missie. 2. Behandeling van het adres van Jildert de Vries om kwijtschelding van een restant pacht som van „de IJmswoldertille” met advies van Burg, en Weth. 3. Behandeling van het adres van het Be stuur der Kaatsvereeniging en het adres van het Bestuur der Harddraverij-vereeniging, om eene subsidie, met advies van Burg, en Weth. 4. Behandeling van het adres van Bestuurs leden der vereeniging „de Kerkelijke Kas” met advies van Burg, en Weth. 5. Behandeling van het voorstel van Burg, en Weth. inzake de brug „de Brouwerspost” met toelichting. 6. Benoeming van vier personen ter benoe ming van twee leden in het Zetterscollege we gens periodieke aftreding. 1 Hoe versch ligt nog een ieder de kermis van 1887 in het geheugen Hoevelen niet denken nog met zooveel pleizier aan die zoo aangename dagen, aan die dagen vol pret en jool, aan die week waarin alle zorg werd ter zijde gezet om geheel en al op te gaan in de amusementen, die dien tijd ons bood en ook hoe velen zien niet met weemoed terug op dien tijd, toen zoo’n leelijk gat in hun porte-monnaie werd geslagen, waaruit al het geld dat hun des winters zoo goed te pas had kunnen komen, er uit vloog, omdat ach ja, omdat die kermis toch ook zoo verleide lijk is en het zoo moeielijk is om, eenmaal aan „den boemel” zijnde, op te houden. Hoevelen, zeggen wij, denken niet aan die dagen, maar zeer zeker nog meer leven reeds weder op in ’t vooruitzicht dat de kermis van 1888 zoo aanstaande is. Wij hopen dat zij die onder de laatstgenoemden moeten gerangschikt worden, zich wat zullen matigen en, hoewel wij lang geen voorstanders er van zijn, dat zij zich geheel van de kermis afgezonderd houden, zoo hopen wij toch dat ze wat meer de tering naar de nering zullen zetten en niet zooveel zullen uitgeven dat zij zich een tijd, dien zich voor een ieder door vreugde moet kenmerken en waarop door een ieder steeds met genoegen moet worden teruggeblikt, met kom mer zullen herinneren. Dan, wij dwalen af! Laten we ons, hoe noo- dig het ook soms mocht zijn, nu niet bezig houden met hen die zich op zulke dagen, tot eigen schade en schande, niet kunnen bedwingen, maar laat ons spreken over het oogenblik dat met rassche schreden nadert, dat door velen met vreugde zal worden begroet, dat oogenblik dat ons des mor gens 8 uur aangekondigd wordt door het klokje van het stadhuis. Hé, in onze verbeelding hooren wij dat klokje reeds kleppen, dat ons door zijn gelui moet zeggen„Bolswarders üw lang ver wachte gast is aangekomen, Bolswardsche jeugd Uw vroolijke makker is daar, schaar Uw onder hare vleugelen, want ze geeft U niet alleen veel mooi’s en vreemd’s te aanschouwen, maar verschaft U ook veel pret, en profiteer van die pret want ze is onschuldig. Echter niet alleen de jeugd zij dit toegeroepen, neen een iegelijk, die eenigszins van amusementen houdt, kan gerust een pleizierige kermis worden gewenscht en aan de uitkomst van dezen wensch behoeft niet te worden getwijfeld, want ook deze kermis geeft het vooruitzicht dat het aan allerlei vermakelijkheden niet zal ont breken. De ijverige Directie van de sociëteit „de Doele”, zich herinnerende welken bijval verleden jaar het café-chantant in die sociëteit genoot, trachtte nu ook weder het gezelschap van de heeren Gebr. Culp Co. te engageeren en slaagde hierin. Donderdag, den 3l)sten zal de reeks van voorstel lingen geopend worden, die Dinsdag den 4den Sep tember zullen eindigen. De bezoekers van „de Doele” kunnen zich dus verheugen in ’t vooruit zicht van zes dagen, waarin deze sociëteit hen werkelijk veel genot zal verschaffen en behoeven niet bevreesd te zijn dat zij hetzelfde van ’t vorige jaar zullen hooren, want de heeren Culp Co. treden op met geheel nieuwe krachten en zelfs hebben wij hooren beweren dat de overal zoo be kende en gretig gezochte komiek, de heer de Winter, twee van de zes avonden bij dit ge zelschap zal optreden en een aanval zal wagen op onze lachspieren. Evenals in vorige jaren zullen de heeren Bijl sma hun localen weder feestelijk versieren, zoodat de indruk dien men bij de entrée in de zaal krijgt, allergunstigst is. hier verteld. Wij twijfelen er niet tot dan nemen wij genot moge zjjn, dat deze kermis door u dikwijls in uw geheugen Bolswardsche Courant VAN DEN NAAR M VAN DEN ■nl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1