NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 8®OWA»® EN WONSERASSEI. I s I j In to ontspanningstol SjN£E RERMIg. r 1 bui PIETER PIEBENGA alhier, die onder allerlei voorgevens tracht zich te doen afgeven, op naam zijner ouders en anderen, geld en eetwaren. 1888. No. 35. Zeven en Twintigste Jaargang. VOOR DONDERDAG 30 AUGUSTUS. BUITENLAND. BINNENLAND. 3 dat, I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Zondag' as. opiating van den luchtbal lon van den heer L’Hostel Dat deze bal lon eenigen tijd geleden ook te Jleerenveem ie Als onze volgende courant verschijnt dan be hoort de kermis van 1888 weder tot het verle den. Dan is weder iemand naar het klokje van het stadhuis gestapt, heeft het touw opgezocht, er aan getrokken en hiermede weder het klokje la ten kleppen, dat nu, de gast die met zooveel uit bundige vreugde binnen onze gemeente werd gehaald, uit ons midden verjaagt. Werd zij ingehaald door vele vroolijke gezich ten, zij wordt uitgeleide gedaan door niemand, of door enkelen die met berooid gelaat en vermoei de ledematen, zoo lang mogelijk van het vermaak willen genieten om dan na een dag van rust ge nomen te hebben, met frisschen moed weder aan den arbeid te gaan. Dat hopen wij ten minste Waar de kermis op onderscheidene plaatsen vele tegenstanders vindt, die haar als verderfelijk afschilderen en U pertinent bestrijden, dat het esn waar volksvermaak is, daar vertrouwen wij dat zulke lieden in ons Bolsward niet of weinig zul len voorkomen en dat een iegelijk met ons instemt, dat een echte Bolswardsche kermis ons steeds nieuwe kracht geeft om ons na een week van pret en jool, weder geheel en al aan de zaken te wijden. De vliegerwedstrijd, die Vrijdag zal plaats hebben, zal druk bezocht worden. De commissie heeft ons in de gelegenheid gesteld de verschil lende prijzen en premiën eens te bezien. We zullen niet uit de school klappen en u vertellen welke voorwerpen het zijn, wel kunnen wij me- dedeelen, dat een groote hoeveelheid nuttige en fraaie voorwerpen aangekocht zijn, die zonder twijfel den prijswinnaars boven verwachting zullen meevallen. ■I Engeland. De Regeering heeft besloten het Parlementslid Redmond te vervolgen, wegens zijn deelneming in de jongste gebeurtenissen in Ierland. Volgens bericht uit Saint-Paul-de-Loanda, ge dateerd 22 dezer, heeft majoor Barttelot op 10 Mei het kamp Yambouya verlaten met een kara vaan van 100 man, door Stanley achtergelaten en 640 mannen van Tippo-Tib. De karavaan is voor geruimen tijd van levensmiddelen voorzien. Het doel was Stanley op te sporen. Frankrijk. Zoodra de Kamers teruggekeerd zullen zijn, zal een wetsontwerp ingediend wor den, waarbij het recht van 5 frs. op vreemd graan afgeschaft wordt. Deze maatregel staat in ver band met den slechten graanoogst, waarvan wij reeds melding maakten. De hoedenmakers te Lyon hebben, wegens eene loonsvermindering, den arbeid gestaakt. De hoogleeraar Chevreul, wien de eerenaam gegeven is van „deken der studenten”, bereikt zyn 102e jaar. De studenten zijn voornemens bij deze gelegenheid eene manifestatie te zijner eer aan den dag te leggen. Duitschland. De Berlijner correspondent der Indépendance meldt dat dr. Mackenzie voor de vier dagen, die hij na ’s Keizers dood op het kasteel Friedrichskron doorbracht, 315 pd. st. vroeg, welko hem betaald zijn met de opmer king, dat dit het laatste is wat hem zou worden uitbetaald. De Börsen Zeit. zegt dat de memorie des dok ters half September zal verschijnen. Als gewoonlijk begon onze kermis met de Paar denmarkt. Geen echte paardenmarkt was het echter, want het regende niet. Een echte Bols- warder zweert bij hoog en bij laag dat het op „Veultj esdag” regenen moet, het kan niet anders dien dag regent hetMocht men nu den laatsten tijd de overtuiging hebben opgedaan, dat het weer ons soms leelijke parten kan spelen en lacht men om de voorspellingen van Professor Buys Bal lot aangaande te verwachten depressies als anders zins, de echte Bolswarders weten dit niet reeds sinds vandaag of gisteren, neen ze weten of kun nen het ten minste weten, sinds de laatste drie jaren (dit jaar medegerekend) want toen ook spotte het weer met de voorspelling, die zij reeds van hun ouders en deze laatsten weder van hunne grootouders hadden overgenomende trouwe met gezel van „Veultjesdag”; de regen, bleef de drie laatste jaren weg. Zeker omdat het weer dien dag niet was als gewoonlijk was de markt ook niet als gewoonlijk, er waren zeer weinig paarden, hoogstens 175, en de handel was al bijzonder slap. In het vorige nummer vergaten wij nog mel ding te maken van den vriend der jeugd en ook zeer dikwijls van ouderen van dagen. Wij be doelen hier den draaimolen. De heer Akker man, die in vorige jaren hier ook steeds ter kermisse kwam, zal ook dit jaar weder een plaatsje vinden naast het Hengstepad en daar met zijn geheel nieuwe draaimolen een brandpunt vormen voor jong en oud. Gelijk we reeds even aanstipten is deze molen geheel nieuw ingericht, waar men vroeger plaats nam in een ouderwetsche schuit, daar vindt men nu elegante roeibootjes, die ge durende het in de rondte draaien, steeds eene schommelende beweging maken, als werden zij door de baren gedragen. De draaimolen, die op deze wijze ingericht voor het eerst hier is, zal zeer zeker steeds flink bezet zijn. Bolsward, 28 Aug. 1888. Heden had alhier aan de Harlingerstraat de jaarlijksche Keuring van Tuigpaarden plaats. Elf flinke paarden na men aan dezen wedstrijd deel. Het was dan ook voor de Keurmeesters eene moeijelijke taak aan wien men den prijs ad f 40 en eene zilveren medaille, en de premie ad f20 benevens de gra tificatie ad f 5 zou toe kennen. De uitslag is als volgtprijs IJ. J. Kingma te Burgwerd, premie D. H. Hibma te Menaldum gratificatie F. Galama te Workum. f Begunstigd door prachtvol zomerweer trad Donderdag j.l. het muziekkorps van onze Schut terij te Dokkum in de sociëteit „de Harmonie” op, om aldaar vereenigd met het muziekkorps van de Schutterij van die plaats eene uitvoering te geven. De leiding van het Concert was opgedragen aan den heer A. Brussen, kapelmeester van ons Muziekkorps, die zich flink van zijn taak kweet en zich den lof van een ieder waardig maakte. Het programma was met zorg gekozen en werd uitstekend uitgevoerdeen enkel nummertje kwam niet tot zijn recht, doch dit is bepaalde lijk te wijten aan het geval dat de repetition van beide korpsen steeds afzonderlek moesten gehouden worden De overige nummers van het SM ontbraken. Men meldt uit Tilburg aan de Haarl. Ct. Een behoeftig arbeider, werkzaam op de ateliers der Staatsspoorwegen alhier, is door eene smar telijke teleurstelling getroffen. Hij ontving n. I. de verrassende mededeeling, dat een zijner ver wanten hem een legaat had vermaakt van twee duizend gulden, welke in den Haag bij den notaris V. gedeponeerd waren. Toen de geluk kige huisvader nu naar den Haag stoomde om de erfenis te aanvaarden, kon hij onverrichter zake weder huiswaarts keeren, daar notaris V. zooals bekend is, met de noorderzon was ver dwenen. De „Académie d’aérostation météorologi- que” te Parijs heeft een eere-diploma toegekend aan elk der beide wakkere Hollandsche zeelieden, die op 14 Juni 1.1. met gevaar voor eigen leven de luchtreizigers Frédéric Lhoste, Juhles en Wolf gered hebben, toen dezen door storm genood zaakt waren met hunnen ballon in de Zuiderzee neer te dalen. Het diploma zal in eene plech tige zitting der Académie aan den Nederlandschen consul te Pau worden ter hand gesteld. Sedert verleden Maandag worden te Brus sel drie meisjes van 3 tot 9 jaar, kinderen van de echtelingen Corremans, vermist. Toen de kerkeljjke troebelen voor 2*4 jaar te Amsterdam uitbraken, weigerde de directie van ’t Grootboek de renten uit te betalen der kapi talen, staande op naam van de kerkvoogdij der hervormde gemeente aldaar, totdat de rechter zou beslist hebben wie de wettige kerkmeesters waren. Vandaar ’t bekende proces, waarin de voor malige kerkmeesters begeerden te interveniëeren, dat hun echter bij herhaling geweigerd werd. Ons dacht toen, dat na deze beslissing, de Re geering, ook zonder nadere uitspraak van den Hoogen Raad, last kon geven de bedoelde renten aan de tegenwoordige kerkmeesters uit te keeren. Deze verwachting is dezer dagen bevestigd. De predikanten ontvangen nu hun traktement, voor zooveel dit door de kerkvoogdij betaald wordt, van Januari ’bG tot Juli programma vielen zeer in den smaak van het publiek, dat dit bewees door herhaalde malen luide te bisseeren, hetgeen zeer zekerlijk het meest doorslaande bewijs is, dat men zich amu seerde. Aan het slot van den avond werd door den heer Burgemeester een woord van hulde gebracht aan beide kapelmeesters, die dien avond zoo goed hadden doen slagen, en een woord van dank aan ons Muziekkorps dat hiertoe zoo krachtig had medegewerkt. Waar wij nog onlangs in de gelegenheid wa ren de krachten van het Muziekkorps van Dok kum op waarde te schatten, en te ervaren dat dit korps onder goede leiding een zekere hoogte op de muzikale ladder bereikt heeft, daar doet het ons nu groot genoegen dat ons Muziekkorps zich in den vreemde zoo flink van zijne taak kweet, dat een ieder vol van lof was voor het Korps in ’t algemeen en den kapelmeester in ’t bijzonder. Leeuwarden, 27 Augs. Betreffende den gisteren alhier plaats gehad hebbenden brand in den winkel van „Eigen Hulp”, welk pand nage noeg geheel is uitgebrand, heeft het ingesteld onderzoek van den Commissaris van Politie alhc, er toe geleid, om den winkelhouder der vennoot schap ter beschikking te stellen van den heer Officier van Justitie. Een houten kistje, hetwelk gemakkelijk als geheel verbrand kon worden gewaand en waar in, zooals werd voorgegeven, eene vrij aanzien lijke som geld moest zijn, werd bij onderzoek door de politie uit het uitgebrande pand voor den dag gehaald, bleek gesloten en van binnen geheel ongeschonden te zijn gebleven, maar van papiergeld was niets te vinden. Friso. Aan de Kaatsvereeniging „Bolsward” werd een Zilveren bal vereerd, en door die vereeniging tot eerelid benoemd de WelEd. heer S. Hamelink te Heerenveen, welke zich deze be noeming heeft laten welgevallen. De Haarlemsche correspondent van de A. Ct. schrijft „De lieve Haarlemsche jeugd is Zondag weder eens bezig geweest. Terwijl de bewoners van een perceel in de Oranjeboomslaan met het mooie weder eens een luchtje waren gaan scheppen en daarbij de ramen hadden laten openstaan, staken eenige jeugdige deugnieten de overgordijnen in brand. De vlam deelde zich al zeer spoedig me de aan het behangsel en eenige meubelen en waren de buren niet spoedig ter hulp toegeschoten, dan was zeker de geheele woning een prooi der vlam men geworden. De moraal van deze geschiedenis moest eigenlijk luiden „laat nooit uwe ramen openstaan als ge uw huis verlaat, zoolang voor de jeugd geen geschikte gelegenheid tot uitspan ning is gevonden. Nu weet zij niets anders, dan baldadigheden te plegen.” "Welk een goed hart dikwijls onder den soldatenrok klopt, bleek weder dezer dagen te Nijmegen. Een tamboer had zich voor den ko lonialen dienst laten aan werven en zijn hand geld ontvangen. Toen de koloniaal afscheid nam van den soldaat-waschbaas zijner compagnie en diens gezin, schonk hij f80, omdat zijn wapen broeder ernstig ongesteld en verzwakt was en op raad van den geneesheer versterkende mid delen moest gebruiken, waartoe de „middelen” opgegaan, weet zeker ieder. Daar trok hij een groot publiek en oogste hij veel succes in. De heer L’Hoste, die zijn ballon „L’Hirondelle” alhier zal doen opstijgen op het Kaatsveld, zal dien dag ook zekerlijk vele toeschouwers hebben, te meer als wij nagaan dat de toegangsprijzen zoo uiterst laag gesteld zijn. Bovendien hebben zij, die van een toegangskaart voorzien zijn, dien dag tot ’s avonds 7 uur, vrijen toegang in de sociëteiten „de Doele” en „Amicitia”. Voor zeer weinig geld wordt dus een ieder veel vermaak aangeboden. Fischer in du kleine" hooren wij daar juist rechts en „Heel netjes aangedaan" links van ons. De gecombineerde en zoet inelkaarvloeiende toonen van deze beide orgels klinken nu juist niet zoo heel aangenaam, doch als straks een der orgels ophoudt en wij hooren het andere doorspe len, dan dient het erkend te worden, dat deze vaste bezoekers der kermis, die ook dit jaar aan eene muzikale keuring zijn onderworpen geweest, nog niet zoo min zijn. Echter gelieve men te bedenken dat het orgels zijn De Burgemeester van BOLSWARD WAARSCHUWT de ingezetenen ter dezer stede tegen de handelingen van Maandagmorgen 8 uur! Klep, klep, zegt het klokje van het Stadhuis en onze kermis doet hare intrede binnen onze gemeente. Sinds Za terdag was alles in gereedheid gebracht om haar zoo goed mogelijk te ontvangen en de spellen, kramen, tenten enz., begroeten, onder begelei ding van het luide gejubel onzer jeugd, hunne gebiedster, van wie zij het welslagen hunner za ken verwachten. Gelijk wij reeds in ons vorig nummer voorloo- pig vermeldden zal zij. zich op onderscheidene plaat sen zetelen, doch heeft dit jaar eene uitzondering gemaakt met de Koemarkt, die in vorige jaren steeds een groote rol in de kermis vervulde, doch waarop thans geen kramen zijn verrezen en die dus niets anders zal te aanschouwen krijgen dan de vroolijke gezichten van hen die de matiné’s of soirées in de café’s chantant gaan bij wonen en de gezichten van hen die ze op vroeger of la ter uur in morgen of nacht verlaten om in Mor pheus armen de kracht te zoeken om liefst zoo spoedig mogelijk weder met frisschen moed aan den gang te gaan om hunne hulde aan de go din der vroolijkheid te brengen. De kramers etc. die vroeger een standplaats op de Koemarkt erlangden, hebben thans hun ten ten opgeslagen op het Marktplein en langs de Appelmarkt. Wat betreft het overbrengen van de Kermis naar het Marktplein, hiermede stem men wij volkomen in en moeten wij bekennen, dat, nu dat plein eenmaal daar is, het moeilijk zoude zijn om de kermis een betere plaats aan te wijzen. Het plein is tamelijk groot, flink breed en biedt eene goede passage aan, wat niet het geval is met do Appelmarkt. Daar toch beslaan de kramen een groot gedeelte van de breedte, en zeer moeilijk, zoo niet bijna onmogelijk zal het zijn om behoorlijk te loopen. Wij gelooven ook dat de kramers lang niet met hun plaatsen daar zijn ingenomen en stemmen gaarne met hen in dat de verkoop daar niet groot zal zijn. Wij voor ons hadden liever gezien, dat men de kramen die niet op het Marktplein konden staan, verwezen had naar de breede straat bij de v. m. Sneeker- poort, over het Hengstepad. Dit laatste toch trekt ook vele kermisvermakelijkheden, levendige druk te heerscht er altijdalzoo hadden zij in dat ge val, naar onze meening, een beter plaatsje ver kregen. Het zal echter ook alweder zijne goede zijde hebben, dat men de kramen op de Appel markt plaatste en twijfelen dan ook niet of er zal, voor zooverre ons inzicht omtrent de nauwe passage juist is, steeds wel door de overheid ge zorgd worden dat er geen stremming in ontstaat. Vooral niet nieuw, maar altijd waar, is de op merking, dat „de boog niet altijd gespannen kan zijn”. Na arbeid is rust onvermijdelijk, maar volstrekte rust is onbestaanbaar. Zij is nergens in de schepping. De mensch moet altijd bezig z; n. Hij zoekt zijn vermaak in zinnelijk genot A naarmate zijner meerdere of mindere ontwik keling en beschaving, is dit genot ruwer en gro ver, of reiner, edeler en fijner. Zoolang men op lagen trap staat, is het „vech ten” iets wat bijzonder aantrekt. De woeste, dierlijke kracht in beest en mensch prikkelt de zinnen, men wil bloed zien vloeien. Men laat wilde dieren uithongeren en laat hen tegen el kander los tot een heeten strijd. Men werpt sla ven en veroordeelden in het worstelperk en ver lustigt zich in den woedenden kamp en den jakeligen doodstrijd, als zij den ongelijken strijd strijden en ten laatste wreedaardig worden ver scheurd en verslonden. Het zijn de stierenge vechten, kampvechters, boksers, die duizende toe schouwers lokken. Meer en meer neemt de strijd een edeler vorm aan. Men toont des menschen geestkracht in het temden der wilde hartstochten van het dier des wouns. De beer, de leeuw, de tijger soms, wor den als huisdieren zoo mak en gehoorzamen aan den gebiedenden blik van hun meerdere. De wedloopen van menschen en dieren, vooral paar den, zijn het die nu de menschen lokken. De prijs is niet meer het leven van een ongelukkig sl Mtoffer, maar de winner verheugt zich in een 1 baar voorwerp of eene som geld en de toe- dngen der toegestroomde schare. Volksspe- ran allerlei aard worden bedacht en in toe- ng gebracht, waarbij kracht zich aan vlug- lart, hand en oog geoefend worden en de hoogstens wat vermoeid de kampplaats 2 i, maar geen bloed stroomt er meer. iZ'i der liefelijkste vormen, waarin zich de ijver voor een wedstrijd openbaart, is voorzeker die, waarin men met bloemen optreedt, in plaats van met wild gedierte of staal. Daar is het ’t teedere stekje, dat man en vrouw en kinderen kweeken, weken en maanden lang, om eindelijk met verklaarbaren trots, de schoone planten aan de beoordeeling toe te vertrouwen en met stille hope, dat wat met liefde is verzorgd, nu ook on der de schoonste zal worden opgenomen en een prijs waardig gekeurd. De kunst treedt op met haar veredelden invloed. Op het tooneel tracht men een afdruk te geven, van ’t geen de menschheid en de wereld zijn, met haar hartstochten en driften, met haar gebreken en deugden, met haar vreugd en haar tranen. De teekenstift en het penseel geven, geïdealiseerd, het verhevene en het belachelijke weder, uit de schep ping en het maatschappelijk en huiselijk leven. De menschelijke stem doet de edelste snaren tril len in ons gemoed, als zij in diepe of hooge tonen ons tegenjubelt of tranen ontlokt. Do muziek met haar veelsoortige werktuigen voert ons op tot de hoogste hoogten, tot in de diepste afgronden, van blijdschap en geestdrift, van weemoed en vlijmen de smart en zoo ziet men in het verloop der eeuwen, de menschheid tasten en zoeken en vinden, om ook in het spel en in de ontspanning, op te klim men van trap tot trap, de majesteit van zijn geest te ontplooien en ook voor het genot al wat er is in de schepping dienstbaar te maken. Ook voor de stad onzer inwoning is de ont- spanningstijd aangebroken en, getuige de inhoud onzer Courant van de vorige en deze week, zal er geen gebrek wezen aan afwisseling van aller lei, waarbij, op min of meer edele wijze, of ook in onreinen geest, de zinnen gestreeld zullen worden. Eene liefelijke herinnering bewaren zekerlijk velen, die het voorrecht gesmaakt hebben, op den 24sten het Floraliafeest bij te wonen. Eene ge lukkige gedachte was het van de mannen die den 31 sten bestemden tot eenen feestdag voor jong en oud. Gelukkig is de donkere wolk die eenige dagen hing boven het Koninklijk Loo voorbij ge dreven en kan men zich met meerdere gerustheid overgeven aan de vreugde op den Princessendag. Moge heel de week getuigenis geven, dat allen die deelnemen aan de vreugde des wederziens, aan gezelligen kout, aan vroolijk gesnap, aan ver schillende spelen, aan kunstgenot, doordrongen zijn van den goeden smaak, van den beschavenden invloed, van den heiligen ernst, die wij te dan ken hebben aan den Christelijken geest, die meer en meer alles bezielen en doordringen moet, M, E. van pkr MEULEN. Bolswardsche Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1