NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD O1SWARB EN W0HS5BJ.MÏI. I I I De naam „Amerika.” I DE LANDLIGA. fc 1888. Zeven en Twintigste Jaargang. No. 36. VOOR DONDERDAG 6 SEPTEMBER. BINNENLAND. BUITENLAND. X tl 4 Mi M E ft VAN DER VEN. I I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, te zenden. 22 Aug. ’88. In een onzer ïïollandsche bladen komt om trent den naam Amerika” het volgende voor: Algemeen wordt aangenomen dat ons wereld deel zijn naam ontleent aan den Italiaanschen gelukzoeker Americus Vespucius. Hij was het, die in het jaar 1507 een verhaal zijner reisbe schrijving het licht deed zien, gedrukt in de Latijnsche taal en uitgegeven te St. Dié in Lo tharingen, door den boekhandelaar Martinus AV aldseemüller zich volgens de schoolvossigheid dier eeuw noemende: Hylacomulus. De laatste onderzoekingen echter, vooral van Fransche ge leerden, trokken dien oorsprong in twijfel. De Fransche geleerde Jules Marion te Besan?on en zijn Amerikaansche stamgenoot, Thomas St. Bros te New-York, trachtten duidelijk aan te toonen uit de officieele rapporten en kaarten van die dagen, dat Amerika van oorsprong eenlndiaan- sche naam is. Op een schetskaart van 1498 komt de naam Amaraca in meer dan zes verschillende verbindingen voor, als Amaracanana, Catomaraca, enz. De hoofdstad van den machtigsten stam der Indianen heette Amaru, dat „Kruis” beteekent, wat de overwin naars, de Spanjaarden, in het eerst niet weinig in verlegenheid bracht. Op tempels en huizen vond men in het rijk der Inca’s overal kruizen aangebracht, ja de hoogepriesters van den stam droegen een hoofddeksel, gekroond met een kruis, dat sprekend overeen kwam met den „tiara” of drievoudigen kroon gedragen door Z. H. den Paus. Was een der heiligen hun wellicht vóór geweest, en had hij die Heidenen reeds bekeerd? Het denkbeeld was niet aangenaam bij al het goud, dat slechts voor het oprapen lag en de weinige waarde, die de Indianen aan dit metaal schenen te hechten. Paus Paulus IV nam spoe dig dit gewetensbezwaar weg, toen hij per bul alle Indianen voor kinderen van den duivel ver klaarde. Dooh ter zake: Vespucius zelf landde volgens z|jn eigen verhaal in Amaracapana (thans 71 Onder dezen naam bestaat zoowel in Ierland als in Duifschland eene vereeniging. De lersche Landliga ijvert voor de verbetering van den toe stand der landbouwende bevolking in Ierland. De Duitsche Landliga strijdt voor de opheffing van het privaatgrondbezit. Wij wenschen de aandacht op laatst genoem de vereeniging te vestigen, omdat zij ook in ons vaderland aanhangers vindt van hare beginse len, niet alleen onder de sociaal-democraten, die alle kapitaal willen opheffen, maar ook vele an deren, die in de ongel ij ke verdeeling van het grondbezit niet alleen een onrecht, maar ook de bron van alle maatschappelijke ellenden zien. Men kan niet ontkennen, dat in onzen tijd het verschil tusschen armen en rijken verbazend groot is. Er zijn enkele rijke grondbezitters, wier in komsten wellicht het honderdvoudige bedragen van hetgeen zij voor hun onderhoud noodig heb ben, en tegenover ieder van hen staan mis schien honderd natuurgenooten, die, van grond bezit verstoken, zelfs met inspanning van al hun ne krachten, nauwelijks in hunne behoeften kunnen voorzien. Onwillekeurig rijst dan ook bij velen de vraag: „Waarom heeft zulk een grondbezitter zoo veel, en waarom de arme zoo weinig Het is bekend, dat communisten en socialis ten, vooral te Parijs, na de omwenteling van 1848, die ongelijkheid wilden herstellen door het recht op den arbeid te erkennen, nationale werk plaatsen te doen verrijzen en zelfs in de Nieuwe Wereld koloniën met gemeenschap van goede ren te stichten. Maar wij weten ook, dat al die pogingen tot sociale hervorming, tot wegneming der maatschappelijke ellende in de uitkomst niets ander hebben opgeleverd dan teleurstelling. Toch bleek de aandacht op die ellende geves tigd, die zich vooral ia de achterbuurten der groote steden vaak op zoodanige wijze vertoont, dat de menschenvriend uitroept„Hier moet hulp verschaft en bijstand geboden worden. Waar de kinderen der weelde zich in overvloed baden, mag men geene medemenschen laten omkomen van gebrek!” Men peinsde op de oorzaak van die ellende. Men vond haar in de ongelijke verdeeling der aardsche goederen. Men zocht naar middelen, om die oorzaak weg te nemen. De grondbe zitters leiden in den regel een onbezorgd leven. Men zou dus naar veler oordeel in den nood der armen kunnen voorzien, door alle huis vaders tot grondbezitters te verheffen. De grond is de kweekplaats der voedingsmiddelennie mand zou dus gebrek hebben aan voedingsmid delen niemand zou dus gebrek hebben aan voed sel, zoo hij over een zeker gedeelte van den grond kon beschikken. Hiertoe moest het grondbezit van particulie ren worden opgeheven en de geheele bodem het eigendom worden van den Staat. Deze zou dan de macht hebben om het groote onderscheid tus schen armen en rijken weg te nemen en aan den rampzaligen toestand een einde te maken, door aan elk dezer laatsten een stuk grond af te staan. In dien geest zijn een aantal merkwaardige ge schriften in het licht verschenen. In de eerste plaats van Henry George, een Amerikaan, die ook in Engeland werkzaam was en er eene „Eng lish Land Restoration Leage” deed tot stand komen. In Duitschland verkondigde reeds in 1854 Goszen in zijne „Entwickelung der Gesetze des menschenlichen Verkehrs” het beginsel, dat het grondbezit in handen moest komen van den Staat. Vooral echter werd dit beweerd door Stamm in het geschriftDie Erlösung der dar- penden Menschheit”, dat in 1884 eene derde uit gave beleefde, door Flürscheim in zijn vlug schrift; „Auf Friedlichem Wege” en door von Helldorff-Baumersrode in zijn boek„Verstaat- lichung des Grund und Bodens odor Schütz- zölle.” De verspreiding van die geschriften in Duitschland heeft aanleiding gegeven tot het stichten van eene landliga, die den 4en Juli 1886 te Berlijn is tot stand gekomen. Die vereeni ging wenscht geheel onzijdig te blijven op staat kundig gebied, maar enkel te streven naar de verwezenlijking van haar ideaal, namelijk den overgang van het grondbezit in de handen van den Staat en de verplichting van den Staat, om een gedeelte van den grond ter beschikking te stellen van eiken huisvader. Die leer vindt gelijk wij reeds zeiden ook voorstanders in ons vaderland. Wij achten het dus geenszins van belang ontbloot, om daar over eenige beschouwingen mede te deelen. Al ware ook, door alle huisvaders tot grond bezitters te verheffen alle maatschappelijke el lende van onzen tijd weggenomen wat wij niet inzien, toch zien wij niet in, hoe de Staat met inachtneming van de wet der rechtvaardig heid zich van den grond van particulieren kan meester maken. Men wijst wellicht op de ont eigeningswet, doch men vergete niet, dat deze is een wet ten algemeene nutte en men zou moeilijk kunnen beweren, dat eene onteigening van alle particuliere gronden ten nutte zou zijn van de breede schaar der grondbezitters, dies ten algemeene nutte. Men spreekt wellicht van de landbouwwet der Israëlieten in Palestina, waar geen grond in duurzaam bezit werd gegeven, of misschien van de dessa’s op Java, waar de gronden gedurig op nieuw worden verdeeld, Het zou kunnen z tja dat men beweerde dat ’t geen aldaar mogelijk was of is, ook in Nederland mogelijk zou wezen. Die meening is echter niet de onze. De bevol king in Palestina en in gemelde dessa’s was van den beginne af van alle grondbezit verstoken. Zij kon haar kapitaal, de vrucht van haren ar beid, niet in grondbezit vastleggen. Geheel anders is van ouds de toestand in ons vaderland. De vorsten verleenden grondeigendom aan de edelen en deze laatsten verkochten dien weder bij ge deelten aan anderen. Wie door schranderheid, vlijt en spaarzaamheid een zeker kapitaal als een onbetwistbaar en rechtmatig eigendom had ver gaderd, kocht daarvoor veelal grond, om dien te verpachten en alzoo rente te trekken van zijn geld. In ons oog is derhalve het grondbezit van particulieren een rechtmatig, onaantastbaar eigen dom. Men kan den eigenaar van het alzoo door hem verkregen deel van den grond evenmin be- rooven als van zijn overig kapitaal, zonder tot de geweldenarij van het sociaal-democratisch programma te vervallen. Al werd ook alle ellende door dien roof weggenomen, toch zou men daar toe niet zijne toevlucht kunnen nemen, zonder de afschuwelijke leer te huldigen, dat het doel de middelen heiligt. Brengt men hier tegen in, dat men immers de tegenwoordige grondbezitters schadeloos zou kunnen stellen voor hun verlies, dan vragen wij Wie zal die schadeloosstelling betalen Antwoordt men hieropDe Staat, dan zeggen wijDe Staat is, wat het financiëele betreft, het geheel der belastingschuldigen. Deze zijn in de eerste plaats de grondeigenaars, zoodat dezen ten slotte hunne eigene schadeloosstelling zouden moeten betalen. Onteigening met schadeloosstelling van den Staat zou dus een roof en alzoo een scha delijk onrecht wezen, waartegen de Staat juist moet waken. Maar laten wij eens een oogenblik onderstel len, dat al het grondbezit in Nederland in han den was van den Staat, en dat deze aan eiken huisvader een gedeelte daarvan ten gebruike gaf. Zou daardoor de maatschappelijke ellende wor den weggenomen Wij ontkennen dit ten sterk ste. Juist zij, die onder deze ellende het meest gebogen gaan, zijn het minst geschikt om als landbouwers op te treden. Zij zouden niet we ten, wat zij met den hun toebedeelden grond moesten aanvangen. Het was hun niet geoor loofd dien te verkoopen, en er zouden geene liefhebbers zijn, om dien te huren, want ieder bezat immers den noodigen grond. Er zou voorts eene belangrijke gelegenheid tot geldbelegging en alzoo tot kapitaalvorming ontbreken, en bij gebrek aan kapitaal zou het niet mogelijk zijn, groote ondernemingen tot stand te brengen en werk te verschaffen. Daarom, al betreuren wij het, dat het grondbezit niet meer verdeeld is, achten wij het streven der Landli ga in Duitschland eene hersenschim. Neen, door opheffing van het particulier grond bezit, al kon zij zonder schennis van het eigen domsrecht geschieden, wordt de ellende der ar men niet weggenomen. Men denke aan het woord van den minister Modderman „Tot diegenen, die meenen dat men door herziening van wetten alleen zedelijke of maatschappelijke kwalen ge nezen kan, tot hen zeg ikherziet u zelven. ben plaats gehad in Ierland, bij het verwijderen van hun hoeven. De politie viel Zaterdag het huis van huis was sterk gebarricadeerd en de politie werd met steenen en kokend water begroet, zoodat zij telkens terug moest trekken. Na een woeden den strijd, die bijna twee uren duurde, gelukte het der politie het huis binnen te dringendaar binnen echter werd de strijd nog heviger, toen men Tully wilde arresteeren. Achttien jonge mannen werden gearresteerd, die allen min of meer ernstig gewond waren. Dr. Mackenzie’s werk zal thans tegen het einde dezer maand verschijnen en getiteld zijn „De treurige Ziektegeschiedenis van Frederik de Goede. Te Glasgow werd een diner gegeven ter eere der 15 Fransche werklieden, die de tentoonstel ling hadden bezocht. De burgemeester presi deerde. Den gebruikelijken toast op de Koningin weigerden de vreemde gasten te drinken, in hun qualiteit van socialisten. De Engelsohen scbjjnen hierover niet uit humeur te zijn geraakt en «Uns liep goed af» Venezuela) en zelfs de wieg der Inca’s aan het meer van Titicana (in Peru) droeg den naam Aymaraca. Dat de Lotharingsche boekverkoo- ker in den waan heeft verkeerd dat Amerigo Vespuci, wiens reisverhaal hij op last van den Hertog van Lotharingen uitgaf, uit ijdelheid zijn naam aan het werelddeel gaf, is mogelijk, doch bewijst weinig tegen de publieke documenten, welke in den laatsten tijd aan het licht zijn ge komen. Het is de particuliere correspondentie van Keizer Karel V. Uit deze blijkt, dat Pi zarro den Keizer mededeelt, dat hij den Inca Hwascan, in de vesting And Amarica heeft ge vangen genomen, die later toevallig in de ri vier And-Amarica was verdronken. Dat de groote bankiers, Welfer te Augsburg, den Keizer mededeelen, dat hunne agenten het plan hadden de hoofdstad van het rijk Cundin- Amaraca (thans Bogota) te bereiken van af de kust van Amaracapana (Venezuela) en vrijgeleide vragendat het tegenwoordige Maracaibo toen Tamaragua werd genoemd, enz. Is het dan niet meer dan waarschijnlijk dat Keizer Karel V in persoon Amerika ten doop heeft gehouden en het nieuwe werelddeel met dien naam heeft bestempeld Ten minste toen hij den Limburger Kremer, (beter bekend als Gerhardus Mercator) last gaf zijn beroemde we reldkaart te vervaardigen, die in 1541 het licht zag, vindt men het geheele land met dien enke len naam Amerika aan geduid. III. Zeit. Alleen reeds om het belangrijk onderwerp ver dient bovenstaand opstel een plaats. Toen ik in een Engelsch tijdschrift, eenige jaren geleden, voor het eerst met die of soortgelijke veronder stelling kennis maakte, kwam zij mij voor ter nauwernood eenige ernstige aandacht te verdie nen. Nu zij andermaal mii onder het oog komt, en wel in een Nederlandsen gewaad uit het oor spronkelijk Duitsch getogen, nu meen ik het vol gende tegen haar te moeten in brengen. In het nieuwste, nog niet geheel voltooide werk Narritare and critical History of America, Edited bij Justin Winsor, Chapt I en II, handelende over Columbus en Amerigo Vespicius, komen afdrukken voor van alle tijdens beider leven be staande kaarten van den Atlantischen Oceaan en aangrenzende landen. Op eene kaart, voor stellende de aarde ten tijde van Aristotalis en Alexander, komt ter plaatse waar nu een deel van Zuid-Amerika ligt, het eiland Atlantic, (ook uit voerig hij Pluto vermeld) voor. Een Portugeesche kaart van 1490 weet van wat nu Amerika had letterlijk niets. Op een door Columbus, vriend Behaim in 1488 vervaardigde globe komt de naam „Antilia” voor, overigens van heel Amerika niets. Op de kaart van La Cosa, 1500, komen alleen de namen Cuba, La Espanola en Costa de Perias voor, op die van zijn tijdgenoot Cantino alleen de naam Has Antilhas. Op een kaart van Pater Martin van 1511 vindt men tal van namen, maar daaronder niet een die zweemt naar America of iets dergelijks. Integendeel, ter plaatse waar nu Maracaibo ligt, leest men het woord „egen- baico”. Ook op de orbis pictus van Pholomeus van 1513 vindt men hetzelfde. Ik zou dus wel eens willen weten, waar die schetskaart van 1498 te vinden is, en neem de vrijheid te vermoeden, dat zij alleen in de verbeelding des schrijvers bestaat. Neen, het is wel zeker dat de naam America, van Amerigo Vespuvius komt, al is het de moeite waard om eens op te geven, hoe dat in zijn werk is gegaan. De correspondentie tusschen Karel V en Pi zarro kan ik, helaas! niet controleeren. Trou wens zij legt weinig gewicht in de schaal. Red. Het bovenstaande kwam mij voor belangrijk ge noeg te zijn om in uw blad opgenomen te worden. Ik nam dus de moeite het af te schrijven en U Rusland. Een invloedrijk persoon van het Russische hof is te Berlijn aangekomen van Gmunden, waar hij de Czarin een beleefdheids bezoek had gebracht, en verzekerde den corres pondent der Indépendance stellig, dat van al de berichten omtrent een nihilistisch complot, dat te Peterhof ontdekt zou zijn, niets aan is. De verhalen omtrent dit denkbeeldige complot heb ben aan het hof te St. Petersburg een slechten indruk gemaakt en men is er zeer vertoornd over. Servië. De Koningin heeft besloten te Bu charest te blijven, zoolang het proces duurt. De advokaat der Koningin heeft een langdurig bezoek gebracht aan den metropolitaan van Bel grado. Elke poging tot verzoening is opgegeven. In de memorie van haar advocaat heeft de Koningin verklaarddat zij misschien wel eens tegen den Koning in het bijzijn van vreemdelin gen woorden heeft gebruikt, die zij thans betreurt, maar dat was het gevolg van gekwetste genegen heid en van berichten, die zij had gekregen, welke haar grieven moesten dat zij verre van met vij anden des Konings te heulen, juist mannen raad pleegde als Ristics en Stovatovitch, die door den Koning herhaaldelijk als raadslieden waren ge kozen; dat haar vriendschap met den Russischen gezant Persiani niets met politieke intriges te maken haddat de Koning zelf meermalen het plan had opgevat te abdiceeren, maar dat zij daarop op nooit had aangedrongen. De Koning in geeft toe dat zij geen gelukkig leven leidde als vrouw, maar als moeder had zij steeds haar plicht gedaan. Wonseradeel, 1 Sept. Bij de door het Ge meentebestuur gehouden aanbesteding is aanne mer geworden van a. het vernieuwen van eene draaibrug en het herstellen van twee loopbruggen te Makkum W. P. Visser aldaar, voor f 449 b. het uitvoeren van herstellingen aan de Ruurdazijl, onder Hartwerd, J. R. Feenstra te Burgwerd, voor f 498.98 c. het maken van een gedeelte bestrating te Witmarsum J. G. Dijkstra te Arum, voor f258. Workum. De heer J. G. Bruining, pred. bij de Herv. Gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar Sommelsdijk. Stavoren, 1 Sept. Behalve, dat gedurende volle drie maanden geen enkel sterfgeval alhier heeft plaats gehad, kan gemeld worden dat de scheepvaart-beweging hier veel levendiger is dan verleden jaar. Of het daaraan of aan andere oorzaken moet worden toegeschreven, weet in zender niet, maar zeker is het, dat het in de laatste jaren zoo verbazend opgeknapte plaatsje, dit jaar opnieuw in uitwendig aanzien is toege nomen. Zoo is b. v. hier gebouwd een zeer net koffiehuis, tevens voorzien van eenige logeerka mertjes, eene flinke slachterij, terwijl eindelijk, in de plaats van de oude pastorie der hervormde gemeente, een modern heerenhuis is gebouwd, om den te beroepen predikant tot woning to verstrekken. Zaterdagavond werd in den laatsten trein van Nijmegen naar Arnhem, even buiten het station Nijmegen, de Westinghouse-rem in wer king gesteld. Toen de trein stilstond bleek, dat in een der waggons derde klasse een vechtpar tij was ontstaan, uit een woordenwisseling, die reeds aan het station was begonnen. Een der reizigers, voor zich zelf gevaar duchtende, had den trein tot stilstaan gebracht. Door de con ducteurs werden de strijdlustige kermishouders gescheiden. De Post komt op voor hare vriendenzij neemt de Limburgers in bescherming maar zij doet dat op hare wijs. Dat wij van „beschaving in Limburg” spraken bij de vermelding van het feit, dat te Put een man en zijne vrouw des morgens om 5 uur hunno woning verlieten, na hun negenjarig zoontje aan een boom te hebben gebonden, en eerst des na middags om 3 uur terugkeerden, kan het blad niet verdragen. Het zegt: „In dezelfde courant (A. C.) lezen wij van een dronken woesteling, die slechts door de vereenigde krachten van politie en burgerij achter slot ge bracht kon wordenvan eene vrouw, die baren man op den eersten ex-kermisdag duchtig toe takelde van twee pasgeboren kinderen, wier lijkjes resp. in een goot en in een privaat ge vonden werden, alles hier ter stedevan een werkman in een der Zaansche steden, die onder handelt om zijn kind te verkoopen. „Zijn dit nu ook staaltjes van de beschaving in Gelderland en Noord-Holland „Het zou, dunkt ons, meten met één maat zijn. De Post zal in de oogen barer lezers gelijk hebben; maar zjj misleidt die lezers. Zij heeft juist het belangrijkste gedeelte van het bericht uit Put weggelaten en natuurljjk 4niet zonder reden, want dat gedeelte verklaart onze opmer king. „Door de politie ondervraagd, verklaarden de ouders, het kind niet naar hun werk te kunnen medenemen, maar steeds aan een boom vast te binden «n, zoo voegden gjj er bjj, dit ook te zul» len blijven doen" Amk, Cour, Engeland Ernstige wanordelijkheden heb- eenige pachters van Lord_ Clanricard’e van den pachter Tully te Clarence aan. Het ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsche Courant l' i J s ii "De Nederlander"' te Chicago, No. 32 Redactie Uden Masman. '1 1 r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1