NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD SOESWAR& EN W0NSERA.8EEI. n 1888. No. 37. Zeven en Twintigste Jaargang. DONDERDAG 13 SEPTEMBER. VOOR BUITEN LAND. BINNENLAND. ri BOSCHBOUWSCHOOL, to 'I I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. I gelegenheid Maatschappij Pingjum. Voor de uitgeschreven Harddra verij op Woensdag 5 Sept. j.l. waren geen vol doend aantal paarden ingeschreven, zoodat de draverij geen voortgang kon hebben. t De Heer Schipper te Charlois. is door aan koop eigenaar geworden van den bekenden hard draver sJuuker’\ van Mej. de wed. L, Bangraa, Het is voor het bestuur en de leden der Af- deeling Bolsward van de Maatschappij van Wel dadigheid, die den 7den dezer met zooveel belang stelling het verslag volgden, dat de afgevaardig den ter bijwoning van de plechtige opening der nieuw opgerichte Boschbouwschool te Frederiks- oord uitbrachten, een groote voldoening, dat zij, hoewel met eenige aarzeling hebben toegestemd in het dringend verzoek, om, hetgeen zij mee deelden in kleinen kring, onder het oog te bren gen onzer stadgenooten en anderen, die het lezen zullen. Een woord van dank aan de redactiën der bla den, aan welke het in afschrift is aangeboden en die het met welwillendheid hebben opgenomen. Moge het menigeen opwekken lid te worden van deze zoo zegenrijk werkende maatschappij. Een wekelijksche bijdrage van 5 cts. valt zeker lijk menigeen niet zwaar. Opening der Gerard Adriaan van Swieten op den 9den Juli 1888. den geleden, waarom het nu noodig was, dit idéé nog een weinig door de uitstalling der hui den te versterken, begrijpen wij niet best”. Men schrijft uit Haarlem „Den 14den van deze maand staat ons een eigenaardig jubileum te wachten. Reeds eenige weken geleden werd in korte woorden medege deeld, dat het op dien dag 150 jaar zou zijn ge leden, dat het orgel in de St. Bavokerk voor godsdienstig gebruik werd in dienst gesteld en op dien dag de tegenwoordige organist een uit gezócht programma zou ten gehoore brengen. Dit plan heeft nog eenige uitbreiding ondergaan, want behalve de heer Ezermann, zullen ook mej. G. Reinders en de heer J. Rogmans medewerken, om dit concert een zeker cachet te geven. Het tegenwoordige orgel is van stadswege tus- schen de jaren 17ö5 en 1738 geplaatst en steeds gemeente-eigendom gebleven. Vandaar ook, dat nog altijd de organist van gemeentewege wordt aangesteld en er tweemaal per week orgelconcert moet zijn. Het heeft f 58,877 gekost, welke enorme som gedeeltelijk is gevonden uit twee kassen, die van den krijgsraad en die van het Proveniers huis, welke beide kassen als voorschot verschei dene gelden van de gemeente hadden ontvangen. Het orgel heeft een hoogte van 30 en een breedte van 14 M. De schoone beeldengroep tusschen de portaaldeuren, welke groep, de zinnebeelden der Godsvrucht, Dichtkunst en Toonkunst voorstelt, is wereldberoemd. Het orgel heeft verder drie boven elkaar geplaatste klavieren, ieder van 50 toetsen, en daarboven staat in zwarte letters op een goud veld in het Latijn het volgende te lezen: „Begonnen den 23sten April 1735, voleindigd den 13en September 1738, door Christiaan Mul ler. Op den 14en September 1738 voor het eerst ten godsdienstige gebruike ingewijd. Henricus Radeker, organist te Haarlem”. Daarboven staat nog onder een vergulden schelp van beeldhouwwerk eveneens in het Latijn „Ik speel niet dan bewogen”. Handel bespeelde dit orgel toen hij onze ge meente bezocht. De opvolgende organisten zijn geweestHenricus Radeker, Johannes Radeker, Johannes Petrus Schumann, Johannes Gijsbertus Bastiaans, Johannes Bastiaans, en nu Willem Ezermann. Zeer zeker zal het plan om dezen dag door een kerkelijk concert te vieren algemeen ingang vinden. Ons wereldberoemd, schoon orgel verdient dan ook ten volle, dat de dag van 14 September feestelijk wordt herdacht”. De tentoonstelling van gastoestellen te Utrecht wordt niet druk bezochtvermoedelijk kan men dit toeschrijven aan de aldaar heerschen- de warmte die ontstaat, door het branden van alle aanwezige gashaarden, lampen en toestellen. Een koude wintermaand was voor deze ten toonstelling wel zoo verkieslijk geweest. Een on verbeterlijk overtreder is de bierhuis houder v. E. in de van Marumstraat te Haarlem. Reeds tweemaal werd hij wegens den verkoop van sterken drank in het klein, zonder dat hij daartoe vergunning heeft, bekeurd en nu Vrijdag avond werd hij weder op heeterdaad betrapt. Deze maal zal het hem waarschijnlijk leelijk op breken. Een bewoner van de Twentstraat te ’s-Hage kwam Zaterdag aan de politie mededeelen, dat zijn hond hem en zijn dochtertje, laatstgenoemde aan de lip, had gebeten en hij daarom het dier, in het vermoeden dat het ziek was, had afge maakt en aan den vuilnisman medegegeven. Met medewerking der politie is de doode hond op de aschstal teruggevonden en tot onderzoek opge zonden aan den districtsveearts. Waarschijnlijk heeft deze verklaard, dat het dier lijdende was aan dolheid, tenminste er is afgekondigd, dat de honden gedurende vier maanden gemuilkorfd moeten loopen. Te Wageningen is gearresteerd de 15-jarige C. van U., uit Amersfoort, die te Brummen een paard gestolen en voor f 7,50 verkocht heeft. Door den jager J. v. d. K. teWestzaan is Vrij dagnacht een vischotter geschoten, waarvoor hij van het gemeentebestuur 5 gulden ontving, welke premie door genoemd bestuur op elk dier dieren is gesteld. Aan het station van den Nederlandschen Rijnspoorweg te Utrecht had een treffend onge luk plaats. Op denzelfden tijd dat de machinist van Breukelen op zijne machine wilde gaan, werd met kracht een waggon daartegen gestooten, waardoor de man viel en met zijn been onder de machine kwam, welk lichaamsdeel verbrijzeld werd. Oumiddellijk werd de ongelukkige per draag baar naar het Gasthuis getransporteerd, doch is kort daarna overleden, eene hulpbehoevende vrouw met drie kinderen achterlatende. In de Ned. hervormde kerk zijn thans niet minder dan 65 gemeenten, waar de vacature van predikant reeds langer dan 5 jaren voortduurt, 15 gemeenten zjjn reeds langer dan 10 jaar va cant, 7 gemeenten langer dan 15 jaar, terwijl de gemeenten te St. Anna-Parochie gedurende bijna 25 jaar zonder eigen predikant is. Voor de 380 vacatures waren op 1 Sept. 11. nog slechts 2 can- didaten beschikbaar. Sinds Zaterdag j.l. is uit St.-Anna bij Nij megen een kantoorbediende verdwenen, met mede neming eener som van eenige honderden guldens aan bankpapier en ander geld, hetwelk hij voor zijnen patroon bjj een notaris te Nijmegen had moeten bezorgen, Workum, 10 September. De Engelsche fa milie, waarvan onlangs uit Stavoren melding werd gemaakt, arriveerde hier heden met het jacht Gipsy. Na bezichtiging van het kerkge bouw der Hervormde Gemeente, en een kijkje op den toren genomen te hebben en het doen van eenige inkoopen, vertrok de familie met het jacht met de Engelsche vlag in top naar het Heegumermeer. Ylst, 10 Sept. Heden morgen kon men op wachtpost 20 onder Oosthem zien, hoe baldadig men daar ’s nachts was te werk gegaan. Daar gemelde woning thans onbewoond is, heeft men er niet minder dan elf groote ruiten ingegooid, blijkbaar met grindsteenen. ’t Is te hopen dat de daders opgespoord werden. f 11 Sept. De uitslag der heden gehouden stemming voor een lid van den Gemeenteraad, is als volgt Herstemming tusschen de hh. J. Tromp met 46, W. Ruardi 38 en W. Cnossen 38 stemmen. Lollum, 7 Sept. Den heer Elshout is door de vrije universiteit het mandaat als oefenaar verstrekt, zoodat ook deze vurige doleerder het land ingaat te prediken. In zijn eigen gemeente heeft hij het ambt al lang bediend, zelfs voor dat hem het radicaal verleend was. Nu Lollum een eigen doleerend prediker heeft, is zijn dienst daar echter minder noodig, tenzij bij absentie van den predikant als wanneer de dienst door hem zal worden waargenomen. Fr. Crt. ’8 Gravenhage, 11 September. Nadat de heeren Smidt en Cremer in de korte zitting der Tweede Kamer hadden zitting genomen, kwam de vereenigde vergadering bijeen. Morgen te 1 uur is de Voogdij wet aan de orde gesteld. Het Reglement van Orde is goedge keurd na eene korte discussie. Een der meest bekende helden uit onze Indi sche oorlogen is Zondag te ’s-Gravenhage over leden, nl. de gepensionneerde luitenant-generaal, Staatsraad in buitengewonen dienst, J. van SWIETEN. Ieder weet wat van Swieten voor het Indische leger geweest is, ieder is het bekend hoe hij, na zijn pensionneering weder naar Indië gezonden werd om de tweede expeditie naar Atjeh waarbij de kraton ons in handen viel te leiden. Men moge het met van Swieten’s op treden in deze niet altijd eens geweest zijn, ieder zal moeten zeggen dat een dapper en waardig krijgsman is heengegaan, een man, wiens naam in de Indische geschiedenis met eere mag worden genoemd. Z. M. heeft zijne verdiensten erkend door hem indertijd te schenken het Grootkruis der Militaire Willemsorde, een kruis dat, behalve van Swieten niemand naast den koning droeg. In de Amsterdammer schrijft V. D. M. het volgende „Ben ik goed ingelicht, dan zoude mr. Pijn- acker Hordijk bij zijne benoeming tot Gouv.-Gen. de voorwaarde hebben gesteld, dat de herroeping van het uitzettingsbesluit betreffende de heeren Sol en de Sturler niet aan hem zoude worden opgedragen. Toch wenschte de heer Keuchenius die her roeping. In de gegeven omstandigheden een ander zóó geschikt persoon voor de vervulling van die be trekking te vinden, was hoogst moeilijk, zooal mogelijk. Wat natuurlijker dan aan den tegenwoordigen Opperlandvoogd bij koninklijk besluit die her roeping op te dragen, al had men ook liever die handeling voor zijn opvolger overgelaten. Art. 22 van het regl. op het beleid der Reg. van Ned.-Indië geeft den Gouv.-Gen. evenwel het recht, de afkondiging van een koninklijk besluit uit te stellen. Werd van deze bevoegdheid door den heer van Rees gebruik gemaakt, dan bestond er kans dat de herroeping ook onder diens opvolger achterwege zoude blijven. Werd echter de heer Sol met eene koninklijke benoeming naar Indië gezonden, dan was de Gouv.-Gen. wel genoodzaakt de uitzetting te herroepen, daar het immers tot de onmogelijk heden kan gerekend worden een ambtenaar den toegang tot Indië te ontzeggen, wanneer deze door den Koning ter vervulling eener betrekking aldaar is aangewezen. De benoeming van den heer Sol tot lid der Rekenkamer in Ned.-Indië is derhalve geene belooning, geene vergelding, geene erkenning van verdienste, doch alleen het middel om zeker te zijn van de herroeping. Uit dit oogpunt dient m. i. die benoeming beschouwd te worden”. Men meldt uit Haarlem, dd. 7 Sept. „Hedennamiddag te 2 ure had op de markt, voor den verkoop van zeevisch bestemd, de ven dutie plaats van bet vleesch en de huiden der schapen, die wegens schurftachtigheid jl. Woens dag op de veemarkt waren aangehouden. Er was een 30-tal koopers. althans nieuwsgierigen, opgekomen en de elf schapen, waarvan vijf aan een slachter reeds vóór de verkooping en van de overige zes drie in hun geheel werden ver kocht, brachten nog tamelijk goede prijzen op. Dat het hierbij niet ontbrak aan snedige opmer kingen, waarin vooral de zoogenaamde volks klasse zoo sterk is, behoeft geen, betoog. Jam mer was het, dat de huiden der dieren zoo dicht bij het vleesch waren tentoongesteld, leder, die hier kocht, wist, dat de beest^ji aan had' Frankrijk. De anarchist Lucas, die in Mei op het kerkhof Pére-Lachaise drie revolver schoten loste, is tot 5 jaren opsluiting veroor deeld. Te Reims is door een 500 a 600 arbeiders en arbeidsters, die zonder werk zijn, eene vergade ring gehouden, waarin besloten is eene deputatie van twaalf leden naar den maire af te vaardigen, om werk of brood te vragen. De deputatie, tot aan de deur der maire vergezeld door een hon derdtal arbeiders, is door den maire ten gehoore ontvangen. Hij heeft verklaard dat hij tegen Zaterdag den gemeenteraad buitengewoon zal bijeenroepen om over hunnen toestand te hande len. Alles liep in de beste orde af. Duitschland. Men beweert te Berlijn, dat de Keizer Dr. Bergmann gemachtigd heeft te repliceeren op Mackenzie’s brochure, die eerst daags zal verschijnen. De Vereeniging van Duitsche geneesheeren, die 4000 leden telt, geeft een krasse verklaring tegen Dr. Mackenzie en herhaalt de talrijke tegen hem ingebrachte beschuldigingen. Rusland. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat de aanstaande verloving van deu groot vorst Paul Alexandrovitsch, jongste broeder des Czaars met Prinses Alexandra, oudste dochter des koning’s van Griekenland eerstdaags officiéél bekend zal worden. t .Dj verkeerde gedachte bestaat, als zoude eene op neming in de Maatschappij van Weldadigheid eene soort van schande zijn, verkeerde voorstel ling en verwarring met de bedelaarskoloniën, die niets met de Maatschappij gemeen hebben. Uwe afgevaardigden zijn verzekerd, dat, waar menschen van goeden wil, doch die door omstandigheden buiten hen niet in staat zijn voor zich en de hun nen in het noodige levensonderhoud te voorzien, eerst als kolonisten-arbeiders zich aanmelden bij de Maatschappij, om later bij gebleken bekwaam heid op eene vrijhoeve geplaatst te worden, voor velen eene goede toekomst zou zijn weggelegd terwijl zij hunne kinderen, na goed gebruik van het onderwijs op de voor allen opengestelde lagere scholen, zoo die al niet geschikt mogten blijken voor den landbouw, in de een of andere industrie, in de Maatschappij beoefend, zouden kunnen doen opleiden, waardoor deze weder op eervolle wijze in de groote maatschappij hun weg zouden vin den. Nadat wij onder leiding van onzen zoo zeer in de Maatschappij bekenden gids menige schoone plek, zoowel tusschen de velden, als in het heer lijk bosch met schoone dennen en eiken en zijn aangenamen geur, hadden bewonderd, moesten wij terug naar het logement, wilden wij intijds present zijn om met de heeren commissarissen, en de volgens verwachting van alle kanten samen- stroomende afgevaardigden en belangstellende leden naar de nieuwe school ons te begeven. Ogroote teleurstellingWel verschenen al de commissarissen en gelukkig ook de heer van Swieten, doch afgevaardigden en belangstellende leden weinig. Een dertigtal ongeveer werden wij sterk, waaronder de zes commissarissen begrepen. Zou er dan in ons land gebrek aan belangstel ling zijn in de instelling Zou er dan zoo weinig sympathie bestaan voor de royale handelwijze van majoor van Swieten Zietnauwlijks drie jaren is het geleden dat ter zelfder plaatse de opening plaats had van de tuinbouwschool, genoemd naar den zoon van den gever, majoor van Swieten, door dezen gesticht ter nagedachtenis aan den zoo diep door hem be treurden zoon, zijn eenig kindde vader meende in den geest van den zoon te handelen door iets nuttigs tot stand te brengen en dat niet beter te kunnen doen dan door een school in het leven te roepen, die velen ten zegen zou kunnen zijn, waarin jongelieden konden worden opgeleid tot tuinlui, om, als zoodanig in de groote maatschappij teruggekeerd, in eene goede betrekking hun weg te kunnen volgen. Nauwlijks is dat gesticht ver rezen of de wensch ontstaat om ook voor de bosch- cultuur jongelieden op te leiden. De Maatschappij kan met hare beperkte middelen in die behoefte niet voorzien. Het is weder dezelfde weldoener, die ook thans zijn finantieelen steun aanbiedt, welke, de feestdag bewijst het, met dankbaarheid wordt aangenomen. De boschbouwschool verrijst een nieuw middel om jongelui uit de Maatschappij, en, zoo er nog plaats over is, ook van buiten, gelegenheid te geven zich voor te bereiden, en te bekwamen om een middel van bestaan te er langen, ten einde als flinke mannen later in de groote maatschappij op te treden. Ons dunkt, gebrek aan sympathie bij het Ne- derlandsche volk kan niet de oorzaak zijn van die dan toch betreurde geringe opkomst. Wordt vervolgd. In den morgen van den feestdag zijn wij, om 9 uur, in gezelschap van uwen Secretaris, te Frederiksoord aangekomen, en hebben daar de plechtigheid eerst des namiddags om 2 uur zoude plaats hebben, den nog voorhanden tijd ons ten nutte gemaakt om want het was ons eerste bezoek aan de Maatschappij zooveel wij konden, het merkwaardige en bezienswaardige der instelling in oogenschouw te nemen. Dadelijk als wij van uit het vriendelijk gelegen logement van den heer Sijbrandi onze schreden naar buiten richtten, viel ons oog op het nette gebouw, hetwelk zich in zijn opschrift reeds deed kennen als de voor drie jaren geopende Gerard Adriaan van Swieten tuinbouwschooldat ge bouw, op een flink, ruim terrein gesticht, omge ven door sierlijke bloemperken met prachtige bloe men, aan de voorzijde prijkende met een eerepoort, waarop juist een schild werd geplaatst met „hulde aan den edelen stichter, majoor van Swieten”, trok ons dadelijk aan. Dank zij den directeur, den heer Ide. waren wij al spoedig in de gelegenheid de inrichting te bezien, en konden wij de prach tige kassen en de uitgebreide perken met bloe men, planten en vruchten bewonderen. Waarlijk, wanneer men daar, naast dat terrein het oog slaat op het nederige gebouw, waarvan 70 jaren geleden de generaal van den Bosch den eersten steen legde, en dat toen te midden van eene on afzienbare heidevlakte, en men nu, waarheen men het oog richt, alom groenende weiden en bloeiende velden waarneemt, komt bewondering bij ons op, voor den moed en de energie om zulk, eene grootsche onderneming op touw te durven zetten, doch een dankbaar gevoel tevens dat zoovele menschen, die in behoeftige omstandigheden ver keerden, daar in staat zijn gesteld door arbeid zaamheid hun brood te verdienen, en dat aan zoovele jonge menschen daar de gelegenheid wordt gegeven om kundigheden op te doen, teneinde in i de groote maatschappij als knappe burgers en flinke werklieden hun weg te vinden. Het was aardig om te zien met hoeveel lust I en ijver de lieden dien morgen bezig waren om de noodige versieringen aan te brengen, en hoe onder leiding van den directeur, den heer Ide, die tusschentijds zich toch nog den tijd gunde om ons het gebouw en de terreinen der school rond te leiden, alles vlug in zijn werk ging. Van uit de tuinbouwschool gingen wij een wan deling maken langs de schoone velden, en kwamen wij, behalve langs de boerderijen, elk met haar twee en halve hectaren land, die een schoonen oogst voorspelden, ook langs de mandenmakerij’, die echter wegens den feestdag gesloten was. Wij legden toen een bezoek af in een der hoeven, en wel die, bewoond door het voor rekening onzer afdeeling geplaatste gezin Gerritsma. Deze per soon is sinds 1818, dat is sinds de stichting der Maatschappij, daar gevestigd. Het was aardig om te hooren, hoe die beide oude lui, die met hun jongste dochter, gelijk zij «elven zeiden hun steun in den ouderdom, roem- I den in het voorrecht, dat hun ten deel viel, dat I al hunne andere kinderen, allen in de Maatschap pij van Weldadigheid groot gebracht, thans de ten hier, de ander daar, op fatsoenlijke wijze hun brood verdienen, in eigen onderhoud voorzien en is het nu waar dat de oude lui zich door an deren moeten doen bijstaan om het bij hunne hoeve behoorend bouw- en weiland te bewerken, en dat I daardoor hunne verdiensten geringer zijn, en, is I het al waar dat zij het laatste jaar door den mis- 1 lukten oogst niet in staat waren de pacht te betalenzij verheugden zich thans, wat het laatste betreft, in goed staande akkers, die hoop geven om de schade van het vorige jaar eenigszins te vergoedenen ook door de verzorging van een paar weezen, waaraan zij zich van harte wijden, wenschen zij, al is het weinig (voor ieder kind ontvangen zij f 1,50 per week), hunne inkomsten te vermeerderen. De opgewekte stemming der beide oude lui, hunne tevredenheid in hun lot, deden ons opgewekt verder gaan, in de overtui ging dat zij het goed hebben in hunne omgeving terwijl het jammer is, dat niet meer gelegenheid bestaat om goede gezinnen naar de Maatschappij te doen, verhuiaeuv en dat ook by zoovele» eene I 1 'lil Ki 1 I I Bolswardsche Courant, TE FREDERIKSOORD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1