NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WAR» EK W0HSS849SSI EEN WE LEVENSEINDE. I 'j I 1 fl i 1888. Zeven en Twintigste Jaargang. VOOR DONDERDAG 20 SEPTEMBER, BINNENLAND. I BUITENLAND. Vanaf heden DEPOT i m t H ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, X X X X man men i. a t i i JM ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. I Cl Vervolg en Slot. Hoewel dan weinig in getal, begaven wij ons ten twee ure op weg door de laan, die naar het dorp Vledder voert. Reeds spoedig zien wij aan het opschrift, dat zich bevindt boven het lieflijk gelegen huis aan het kruispunt van die laan met den weg naar Wilhelmina’s oord, dat wij ons ter bestemder plaatse bevinden. De Gerard Adriaan van Swieten boschboiiwschool ligt voor ons, omgeven met een ruim ter rein, van voren met bloemperken, van achteren bestemd voor boschcultuur. Zoodra wij het terrein betreden hebben, vangt een kinderkoor, leerlingen eener lagere school, een lied aan tot dank voor het goede dat Fre- deriksoord aanbiedt tot leniging der armoede, en tot dank aan den stichter der nieuwe school. De voorzitter van commissarissen, de heer Jhr. Quarles van Ufford nam het eerst het woord tot den heer van Swieten om hem te danken, dat hij gevolg had gegeven aan de uitnoodiging van commissarissen om de opening der door zijne mil de gave tot stand gekomen school bij te wonen, en den wensch uit te spreken dat deze stichting, evenals de tuinbouwschool, waarin reeds leerlin gen met succes betrekkingen buiten de Maat schappij van Weldadigheid bekleeden, goede resul taten moge afwerpen tot voldoening van den edelen gever. De heer van Swieten, gebukt onder het hem getroffen hebbend verlies, bracht den dank aan heeren commissarissen, die hem hadden aangeraden tot het in het leven roepen der beide stichtingen, en beval ook de nieuwe school aan den zorg van directeur en leeraren aan. Na de gebruikelijke toespraken van den direc teur den heer Löhnis, en van den leeraar der school, den heer Spengler, bracht de heer M. E. van der Meulen namens de afgevaardigden en belangstellenden een woord van dank aan den heer van Swieten, die niettegenstaande de aan doeningen, die zijne tegenwoordigheid te dezer plaatse hem zouden veroorzaken, toch de plechti ge opening wilde bijwonenterecht kon spreker wijzen op het verleden, toen alles op en om de plek, waar wij stonden, dor en kaal was, en het heden, nu alles groen en bloeiend om ons heen verrees. Na bezichtiging van het daarna door den voor zitter voor geopend verklaarde gebouw, in welks schoollokaal zich bevond eene verzameling bosch- bouwgereedschappen, bekroond ter pas gehouden tentoonstelling van de Maatschappij van Land bouw te Assen, gingen wij terug naar de tuin bouwschool, waar door den heer Cannegieter, pre dikant te Frederiksoord de diploma’s zouden wor den uitgereikt aan de leerlingen, die trouw de lagere scholen in de Maatschappij hadden bezocht, en zich ijverig betoond hadden. Terwijl wij vergast werden op de muziek der huzaren van Deventer, reden verschillende rijtui gen voor, waarna wij een rijtoer maakten, langs smalle en breede paden de groenende weilanden, en met golvend graan voorziene akkers door kruisende, langs de pachthoeve Willem III, naar de mandenmaker^, de weverij en de melkinrich ting te Wilhelmina’s oord. In de mandenmakerij en weverij waren de man nen en jongens aan het werk, met bewondering liepen wij langs de net en met smaak bewerkte voorwerpen, zoo mandenwerk als matten. Waar lijk de leerlingen, die op die inrichtingen geleerd hebben, zullen wel hun weg vinden wanneer zij de Maatschappij van Weldadigheid verlaten. Na den rijtoer, kwamen wij om half zes uur in het logement terug, waar een gemeenschappe- lijken maaltijd ons wachtte. Helaas waren de ver trekken niet ruim genoeg, om al de dischgenooten aan éénen disch te vereenigen, doch moesten wij ons in twee kamers verdoelen. Vele toasten wer den uigebracht, zooals te dien gebruikelijk is de complimenten van den dag werden gebracht. Het feestprogramma vermeldde dat ten 9 ure een optocht met fakkellicht zou plaats hebben. Wij begaven ons tegen dien tijd naar buiten, waar wij als ’t ware stuitten op eene te zamen gepakte massa menschen, allen vroolijk en op gewonden. En ziet, daar kwam de optocht, die volgens het programma bestond uit het weerbaar- heidscorps, het jeugdig corps, en vijf versierde wagens, getrokken door ossen die wagens stel den voorlo. den toestand der Maatschappij in 18182o. den tegenwoordigen toestand3o. de industriën in de Maatschappij4. de tuinbouw school 5o. de boschbouwschool. Gelukkig hadden wij ’s morgens den vierden wagen reeds bewonderd, wat natuurlijk de sier lijke rangschikking van groen en bloemen was het bewonderen waard. Van den optocht is weinig te zeggenwant harde wind en felle regens maakten dat de flam bouwen, die den stoet moesten verlichten, niet voldoende brandden. Ook de illuminatie, aan de tuinbouwschool aan gebracht, mislukte door diezelfde oorzaken. Het was waarlük jammer van de moeite, die èn ambte naren èn bevolking hadden aangewend om het In het September Nummer van De Gids, schrijft Mr. S. Vissering eene hoogst belangrijke studie, 65 bl. groot, naar aanleiding van een werk van Mr. H. P. G. Quack, getde Socialisten. Per sonen en stelsels. In deze studie gaan aan onze oogen voorbij, tal van mannen, beginnende met Plato, die sinds meer dan 2000 jaren, hun denken en streven, hun tong en pen en leven gewijd hebben aan de her vorming der maatschappij. De Idealisten die „zich vermeien in de droom beelden eener volmaakte maatschappjj en, al naar hunne fantasie hun ingeeft, eenen volmaakt recht vaardigen en gelukzaligen staat opbouwen, wiens burgers onder wijze wetten en een streng maar zachtmoedig bestuur in ongestoorde eendracht leven en nooit iets anders dan het algemeen wel zijn bedoelenwaar bovenal de wet der broeder lijke liefde alle gemoederen beheerscht”, den Gemeenteraad, met de presidente en eenige leden der Vrouwenvereeniging. Op grond van den burgerlijken staat van be leg te Hamburg, Altona en Harburg zullen bin nenkort uit die plaatsen weder een aantal socia listen worden verdreven. In overleg met de regeering hebben de plaatselijke autoriteiten de noodige schikkingen gemaakt om de 28 socialisten die in Juli wegens geheime verspreiding van verboden geschriften en geheime relation met verboden vereenigingen zijn veroordeeld en wier straftijd binnen kort afloopt, onmiddelijk na hunne invrijheidstelling uit het gebied van den burger lijken staat van beleg te verbannen, en dien maatregel ook toe te passen op andere socialis tische woelgeesten, wier verblijf de politie aldaar voor de openbare rust gevaarlijk acht. Servië. Ristitsch tracht een verzoening tus- schen Koning Milan en zijn vrouw tot stand te brengen op den grondslagscheiding zonder echtscheiding. Toen de Bulgaarsche minister Natchewitsch Maandag om negen uur te Rustschuck aankwam, werden zes revolverschoten op hem gelost. Drie kogels troffen hem en veroorzaakten wonden, van welke een in de rechterborst, die van ernstigen aard is. De moordenaar, een zekere Kisselos, was voor heen in dienst der Bulgaarsche Regeering, maar werd ontslagen wegens oneerlijkheid en vertrok naar Rusland. Krachtens machtiging van den minister Natchewitsch was Kisselos weer naar Bulgarije teruggekeerd. Engeland. Mackenzie heeft bekend gemaakt dat hij alle couranten, die stukken uit zijn bro chure over de ziekte van Keizer Frederis over nemen, zal vervolgen, zelfs wanneer de couranten dat doen als de brochure reeds geruimen tijd in den handel is. Er is sprake van een spoorweg van Calcutta naar Madras. Daar jaarlijks 200,000 pelgrims daarvan gebruik zouden maken, stelt men zich van de onderneming veel voor. De advocaat van Parnell zal in de eerste zit ting der commissie, bijeen geroepen om eene beslissing te nemen in de bekende zaak van Parnell tegen de Times voorstellen, dat een de legatie zich naar Amerika zal begeven, om aldaar getuigen te hooren. Frankrijk. De president der republiek heeft Zondag van zijn uitstapje naar Normandië de terugreis naar Fontainebleau aangenomen, Die ministers, die hem vergezeld hebben, wa ren reeds te Parijs teruggekeerd. De Courier des Antilles meldt dat de gele koorts te St. Pierre de la Martinique is verschenen. De Paris had de Boulangistische bladen ge sommeerd in hun bureaux de telegrammen te vertoonen, inhoudende dat Boulanger te Chris tiania is. Geen dier bladen gaf hieraan gevolg. De Jiépublique maakt nu hieruit op, dat Boulan ger in Frankrijk is gebleven. Duitsohland. De politie heeft te Offenburg weder eenige socialisten gearresteerd, o. a. een journalist, een dokter en een vrouw. De Groothertogin van Baden heeft het plan opgevat, te Baden-Baden een gesticht voor lij dende vrouwen van beschaafden stand te doen verrjjzen, en wel in de onmiddelijke nabijheid der aldaar bestaande bad- en kurinrichtingen. Zij heeft te dien einde eene commissie benoemd, bestaande uit een lid der Regeering* een lid van Opening der Gerard Adriaan van Swieten BOSCHBOUWSCHOOL, op den 9den Juli 1888. Westergoo, 17 Sept. In geen jaren her is er in Herfstmaand zooveel drukte in het hooi land geweest als in 1888. Op den regel af had den de veehouders de laatste weken 10 a 20 pondemaat „op zwee” liggen en aan verwerken en binnenhalen viel tengevolge het regenachtige weder bijna niet te denken wat al binnenkwam was van slechte kwaliteit. Het zonnige weer der laatste dagen is evenwel den veehouders ten goede gekomen er is nog eene aanzienlijke hoeveelheid „vrij goed gewonnen hooi” in de schuur gebracht. Harlingen, 16 Sept. Van Woensdag tot Vrijdag zijn in het gebouw Harmonie alhier te zien geweest zes Amerikaansche en Engelsche Lilliputters. Groot was de belangstelling waar mede deze kleine, werkelijk lieftallige wezens ontvangen werden en de ruime Harmoniezaal was bij iedere voorstelling meer dan gevuld. Meermalen zagen wij op kermissen kleine per soonlijkheden vertoonen, doch een zestal, zoo als men ze hier te zien kreeg, werkelijk schoon, welgebouwd, allen met een gezond en frisch uiterlijk, dit zal wel tot de bijzonderheden be- hooren, die men niet licht weer aantreft. Op een recht aangename wijze wisten deze kleine natuurgenooten het publiek bezig te houden zang en dans werd niet vergeten en gezeten in een miniatuur koets, bespannen met een paar fraaie ponnies bestuurd door een koetsier in bijzonder klein formaat, leverden zij een zeer verrassend gezicht op. De doleerende gemeente te Rotterdam is voornemens die stad met een aantal kerken te verrijken. In een vergadering, voor dit doel gehouden, is voorshands besloten tot het oprich ten van minstens drie kerken. De kosten daar van worden geraamd op 21/, ton gouds. De Ned. Geref. Gemeente wil dit plan uit voeren 1°. door giften in eens tot een bedrag van f 40,0002°. door een 4V2 percents leening van ruim f200,000 3°. door vaste jaarlijksche in schrijvingen voor rente en aflossing. Men meldt uit Haarlem „Bij gelegenheid van het herdenken van den dag waarop voor 150 jaar het orgel in de St. Bavokerk werd in dienst gesteld, werd Vrijdag avond een concert gegeven. Een zeer schoon programma was opgemaakt en mejuffrouw G. Reijnders en de heer J. Rogmans zouden me dewerken. De laatste zond echter telegraphisch bericht dat hij door ziekte was verhinderd. Dit was een groote teleurstelling voor de zeer talrijk opgekomen belangstellenden. Mejuffrouw Reijnders was zoo goed een aantal nummers meer ten gehoore te brengen dan eerst het plan was. Over haar zang kunnen wij gerust het stilzwijgen bewaren. De leemte, door het niet komen van den heer Rogmans ontstaan, werd op verdienstelijke wijze aangevuld door het hier ter stede bestaande kwartet Lorei y, dat een aan tal schoone nummers ten gehoore bracht. Wat de organist, den heer Ezerman betreft, hij is reeds lang en terecht de lieveling van het Haarlemsche publiek, en handhaafde zijn reeds verkregen roem als uitmuntend kunstenaar zooals men dat van hem gewend is. Het geheel was een waardig feest, juist passende bjj het tjjdstip waarop, en het doel waarvoor het werd gegeven.” Men meldt uit Haarlem „De stucadoorsknecht H„ die den aanslag pleegde op de dienstbode en den heer B., is Vrij dagmiddag verlost van den kogel, die tot nu toe nog in zijn rug zat. Hij heeft het projectiel niet eens als aandenken mogen houden daar dit ten dienste der justitie dadelijk is afgegeven aan een inspecteur der politie, die bij de operatie teg n- woordig was”, De Mystieken, die zich als Companella een zonnestad droomen met fantastische ordeningen, of als Fourier, die eerst alles vernietigen wil, om dan op de grondvesten van het Phalanstère, aan elke 15001800 bewoners, een vierhoek gronds af te staan, met passer en maatstok afgedeeld onder besturende lichamen. De mannen der afbrekende en opbouwende kritiek. „Hun voorkomen is ernstig, hun gang vast. Hunne taal nadert meer tot het nuchtere proza. Zij doen een beroep, minder op ons ge voel en onze verbeelding dan op ons verstand en oordeel. Zij gaan allen uit van de overtui ging, dat de maatschappij, zooals zij van zelve in den loop der tijden geworden is, vooral bij de hoogstbeschaafde volken, in den grond slecht is, een jammerlijk product van eigenbaat, hebzucht, heerschzucht, geweld en huichelarij. Zij ontleden hare fouten en gebreken en schrijven hunne red middelen voor. Hun getal is tegenwoordig legio”. Met groote onpartijdigheid, in keurigen stijl, tal van blijken gevende van rijke belezenheid, bepleit de grijze 8., hulde brengend aan de goede bedoelingen ook zijner tegenstanders, „het goed recht van het standpunt, door hem ingeno men. Hij heft, zij het ook met verzwakte hand toch met het onverzwakt vertrouwen van de jongelingsjaren, ook waar het de beslechting van allerlei maatschappelijke vraagstukken geldt, nog eens de vaan van de vrijheid omhoog.” En wel verre dat hij wanhopen zou, of klagen, gelijk Quack van sommigen schrijft, dat zij „het moede hoofd hebben nedergelegd zonder vruchten van hunnen arbeid te zien,” eindigt hij„Ik heb beter hoop. Ik behoud het geloof, dat wat een goed en braaf man, hij heete dan Socialist of Economist, gedaan heeft, niet geheel verloren gaat. Al wat wij menschenkinderen met ons denken, werken en ijveren ten algemeenen nutte kunnen uitrichten, beteekent, wel is waar, mis schien niet meer dan een zomersch regenbuitje, dat het dorstige land drenkt en den akker vrucht baar zal makenmaar elke droppel die valt, hoe onschijnlijk, telt mede en heeft zijne bestemming. Dit moge ons bescheidenheid leeren, maar het kan ons tegelijk moed geven. En hierbij zullen wij het hoofd in vrede kunnen neerleggen, wan neer onze ure slaat”. Zoo schreef de waardige grijsaard, hij gaf het ter perse over en aleer nog het opstel, waarvan dit het slot is, zijne lezers bereiken kon, had zijne „ure geslagen” „en zijn dood kwam zacht en kalm, schrijft Prof. J. T. Buys, op het juiste uur niet te vroeg, want zijne taak was geheel afge werkt. en niet te spade, want, gelukkiger dan meer dan een zijner beste vrienden, heeft bij hem het lichaam den geest geen oogenblik overleefd. Met volkomen bewustheid van hetgeen het leven hem had gebracht, kan hij daarvan dankend af scheid nemen en dankend ook zien zijne vrienden op dat leven terug”. Een geleerd man, ook, maar vooral een goed mensch is in Simon Vissering ten grave gedra gen. Zij, die ook in den jongsten tijd hun krach ten wijden aan maatschappelijke hervorming, die in eenig universeel geneesmiddel, als algemeen stemrecht, of beschermende rechten of nieuwe schoolwet, verlossing en genezing zien van alle kwalen, zullen goed doen, zoo zij zich rustig een wijle nederzetten aan de voeten van dezen veelzijdigen geleerde, dezen edele. M. E. van der MEULEN. weiland bij uitstek voordeelig; voor afgravingen en goede bemesting werd, zoowel in het belang der Maatschappij om goed land te erlangen, als in het belang van de bewoners der hoeve om goeden oogst te krijgen, zorg gedragen. Een en ander wat wij gezien en hierboven om schreven hebben, doet ons de vraag opperen Zou het niet mogelijk zijn dat door meerdere belangstelling de Maatschappij van Weldadigheid in staat worde gesteld zich langzamerhand uit te breiden Naar wij vernemen, komen er des zomers nog al eens bezoeken te Frederiksoord. Zeker door persoonlijke bezichtiging kan men eerst weten wat de Maatschappij beoogt, n. 1. gelijk reeds boven is gezegd, den armen doch nijveren ge zinnen in de gelegenheid stellen om door eigen arbeid, door eigen inspanning zich te onderhou den. Eerstens toch heeft de Maatschappij hare eigene boerderijen. Daarop zijn arbeiders noodig. Die arbeiders kunnen, wanneer zij toonen ge schiktheid te bezitten, later zelven eene hoeve met 2'/2 hectare land in pacht krijgen, waarop zij voor zich en hun gezin bij goede bearbeiding van het land, de kóst kunnen verdienen, terwijl voor hunne kinderen de gelegenheid bestaat om goed onderwijs te ontvangen, en bij de een of andere industrie in de Maatschappij zich later te bekwamen tot flinke, ontwikkelde menschen, be kwaam in het een of ander vak. Wie dat alles bedenkt, kan niet aarzelen om zich aan de Maat schappij als lid te verbindende contributie is gering, f2.60 per jaar, doch vele kleinen maken één groote, de vele kleine contribution maken eene bloeiende Maatschappij, die tot zegen kan zijn voor ons dierbaar Vaderland. Ter feestdisch hoorden wij in een toast ver melden dat de belangstelling gering is voor de Maatschappij en werd de schuld voor een groot deel geworpen op de afdeelingsbesturen. Een uwer afgevaardigden vroeg aan heeren commissarissen om voortaan de algemeene vergaderingen te Fre deriksoord te doen houden, en niet te Amsterdam, waar men van de Maatschappij niets ziet. Wan neer dan de afdeelingen hunne afgevaardigden zenden, en deze deelen mede wat zij gezien heb ben, dan moet de belangstelling opgewekt wor den ook voor anderen. Moge dit ook thans in onze afdeeling het geval zijn. feest op te luisterendoch aan die aangewende pogingen tot opluistering kon men zich hoe inge nomen ook de bevolking was niet met het feest alleen, neen ook om de zaak die daartoe aanlei ding gaf. Van die ingenomenheid gaf de directeur de heer Löhnis blijk, toen hij van uit een der versierde wagens namens de bevolking der Maat schappij een woord van dank en hulde bracht aan den majoor van Swieten, welke toespraak dadelijk werd opgevolgd door een donderend hoera uit de saamgestroomde menigte, en daarna nog door een koorgezang. Na nog eenig gezellig bijeenzijn tot na het middernachtelijk uur eindigde de feestdag. Buiten amuseerden niettegenstaande plasregens, de bevolking der Maatschappij en de vele van uit de omstreken overgekomen menschen zich met zang en door het afsteken van vuurwerk. Den volgenden morgen heeft de eerste onder- geteekende met den heer secretaris onzer afdee ling nog een paar bezoeken afgelegd bij twee andere voor rekening dezer afdeeling geplaatste gezinnen. Hoewel de elementen samenspanden om ons tegen te houden van een voorgenomen tocht naar de nog niet een vorigen dag bezochte gedeelten der Maatschappij, en daarin slaagden, hebben wij een paar uur besteed om de bezoe ken af te leggen. Het gezin van der Weide, dat pas den en vader door den dood had verloren, kon Bolswardsche Courant IJ "II ft IS HET VAN HET TE FREDERIKSOORD a VAN HET - 1 t - -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1