NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EN WQNSEBAÖEEI. De Water- eo Liichtrijwielen. F1 ARMENZORG. 1888. Zeven en Twintigste Jaargang. No. 39. VOOR DONDERDAG 27 SEPTEMBER. BUITENLAND. BINNENLAND. 3 X j ƒ5,063,181,86 Franeker Courant - 736,609,10 - 632,957,73 -3,585,117,94 ft X ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cta. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. 90,672,19 76,015,57 8000 en hg. -441,116,56 van 3000 —6000 6000—8000 Om eenigszins te kunnen doen oordeelen over den druk van den armenlast in de onderscheiden gemeenten, deelt het Provinciaal Verslag een staat mede van het bedrag der op de gemeente begrotingen voor 1887 uitgetrokken subaidiën bekend gemaakt, dat de huwelijksfeesten in de eerste maand van het nieuwe jaar zullen gevierd worden en dat Z. K. H. dadelijk na het voltrek ken des huwelijks het bestuur over het Hemelsche Rijk zal aanvaarden. De derde proclamatie is van den Zoon des Hemels, die er in verhaalt hoe hij reeds als kind tot den troon geroepen werd en hoe zijne moeder tot nu toe het bestuur voor hem heeft waargenomen. Hij maakt bekend, dat hij in de tweede maand van het nieuwe jaar zelf de teugels der Regeering in handen zal nemen en brengt hulde aan de Keizerin-moeder, die ge durende dertig jaren de moeiten en lasten der Regeering heeft gedragen. Ten slotte draagt de zoon des Hemels aan de Yamens op alle ceremoniën, die bij het overne men der Regeering voorgeschreven zijn, getrouw na te leven. de geheele uitgaven bedroegen in gemeenten bened. 3000 ziel, f 14,275,73s teg. f 108,497,09 aan de algemeene armvoogdijen, en het bedrag per hoofd. Uit dien staat in verband met een anderen betreffende de instellingen van weldadigheid en de opgaven betreffende de gemeente-financiën zijn de volgende opgaven ontleend De kosten van het armwezen, vergeleken met Het menschelijk genie reikt ver. De eene uitvinding volgt op de andere en weldra zal er niets meer zijn, dat voor ’s menschen blik ver borgen, of door zijn weten niet doorgrond is. Alles maakt de mensch dienstbaar aan zijne on derzoekenden blik, en elk nieuw werktuig dient, om hem verder te brengen, op den weg der uit vindingen en ontdekkingen. Wanneer wij wandelen en om ons heen zien vliegende snelgewiekte wielrijders in duizelende vaart, dan zal menig onzer niet bevroeden dat zoo’n rijwiel ook al dient om de weetgierigheid der menschen te bevredigen om hen behulpzaam te zijn in hun zoeken en snuffelen in onontgon nen stukjes heelal. En toch is dit zoo. Bekend is het, dat men rijwielen heeft vervaar digd, die zoowel op het land als op het water te gebruiken zijnvoorzien van groote schepraderen gaat men op zijn rijwiel over de oppervlakte van het water. Doch aan oppervlakkigheid heeft de mensch van nature het land. Kon hij het paard op de aarde en de eenden op het water volgen neen, voorbijstreven waarom zou hij dan, op zijn rijwiel, niet de vogels in de lucht en de visschen in het water bezoeken Die vraag beroerde lang het zoekend brein van een ingenieur-rijwielfabrikant en eindelijk ge lukte het hem door zijn onvermoeide nasporingen rijwielen, voor zulke tochten geschikt, uit te vin den en te vervaardigen. Wij zijn in de gelegenheid gesteld, om onzen lezers heden eene nauwkeurige beschrijving hier van te doen. Het onderwaterrijwiel beter vischrijwiel te noe men, onderscheidt zich van het gewone of land- rijwiel slechts door de wijze van bekleeding der wielendeze zijn zóó ingericht, dat het wiel over den oneffen bodem der zee heenglijden kan, zon der bezwaar voor den berijder. In duikerscostuum, door een luchtpijp met de bovenwereld verbonden en met een lantaarntje op de borst, beweegt deze zich vrij in de diepte der zeeën, den visch gelijk, die om hem zwemt en met groote oogen dat nieuwe, onbekende mon sterdier aanschouwt. Doch het beste bewijs voor de onuitputtelijkheid der menschelijke vindingrijkheid is het volgende: Als kind vermaakten wij ons wel eens met het oplaten van een soort vliegers, die wij slangen noemden. Het waren reepen papier, geknipt in den vorm van den holle schroef en die door een draadje in een draaiende beweging werden ge bracht. Zoo’n schroefvlieger draaide zich lang zaam in de lucht omhoog, tot de draaiende be weging door den tegenstand der lucht ophield en het ding weer naar de aarde draaide. Op dit beginsel berust de samenstelling van het luchtrijwiel. De papieren schroef is vervangen door een metaal schroefblad, het draadje, dat den toestel in beweging bracht door den mensch, die zich op het wiel plaatsen wil. Langzaam en statig stijgt hij met zijn rijwiel omhoog en al is de kunst nog niet zoover ge vorderd, dat het ding bestuurd kan worden de wielrijder kan zich tevreden stellen met hpt gevoel, dat hij zich boven het gewone verheft. Maar wie weet hoe ras ook aan dienlaatsten eisch voldaan zal zijn, hoe spoedig de tijd zal aanbre ken, waarin de wielrijder zich naar willekeur in de hoogste sfeeren kan bewegen Stellen wij ons voorloopig tevreden met wat wij hebben, de spreuk voor oogenWat niet is, kan kennen De firma Pears, in Londen, bekend door hare geestige en kostbare reclames, verzamelt in de laatste jaren alle schilderijen en beelhouw- werken, die betrekking hebben op het baden en het wasschen, en die haar kunnen dienen als reclame voor de Pears’ zeep. Al die kunstwerken worden bijeengebracht in een museum, dat thans reeds een grooten omvang heefthet is een gebouw in Pompeaanschen stijl met zuilengangen, marmeren kolommen, enz., en dient als toegang naar het en-gros-magazijn van Pears. Vóór eenigen tijd was de chef der firma te Amsterdam en werd, alweer voor het bovenge noemde doel, voor de som van f 2000 eigenaar van het veelbesproken schilderstuk, dat zulk eene groote rol speelde in het proces DumoulinOtter bein. Deze schilderij, van den schilder de Witt, uit de 17e eeuw, bevat o. a. eenige vrouwen figuren, die bezig zijn met het blazen van zeep bellen. Na eene ziekte, die geruimen tijd heeft ge duurd, is te Groningen overleden de heer dr. Beins, een intelligent beoefenaar der natuur wetenschap, en inzonderheid bekend geworden in het binnen- en buitenland door zijne ontdek king van het maken van vloeibaar koolzuur door middel van verhitting. Tot de vele toe passingen, die het zoo gemakkelijk verkrijgen en vloeibaar maken van het koolzuur heeft ge vonden, behoort het algemeen gebruikelijk ver vaardigen van het spuitwater volgens het systeem Beins. In tegenspraak met de mededeeling van de Amst., verneemt men dat het plan om gedurende de maanden December, Januari en Februari a. s. een beperkten Zondagsdienst op de spoorwegen in te voeren, volstrekt nog niet is opgegeven. Zaterdag werd te Houtrijk en Polanen publiek verkocht een boerderij met 9.7050 H.A. land, gelegen in den Grooten IJpolder. Deze bracht op de som van f 13,300 en werd gekocht door den heer Folmer, bij Amsterdam. Nabij het station Ede is door de firma Moll een varkens- en schapenslachterij voor Engeland geopend. Een groot aantal werd reeds geslacht en verzonden. De volgende zeldzame oplichting heeft te Oldeboorn plaats gehad. Twee personen, beide van Kortezwaag, handel drijvende in kippen, verkochten te Oldeboorn een paar dagen geleden tien stuks. Het zouden hennen wezen, en nader hand bleek dat het allen hanen waren, die men de kammen had afgesneden of geknipt, waarna de daardoor ontstane wonden waren dichtge brand. Bij iemand anders werden twee kippen uit het hok genomen en daarvoor twee kunst- hanen in de plaats gezet. Bovenbedoelde personen zullen voor deze feiten eerstdaags voor den rechter moeten verschijnen. Te Groningen zijn Zaterdagnacht twee schip persgezellen, die zich naar hun vaartuig, liggen de in de Oosterhaven, zouden begeven, door drie personen op brutale wijze aangerand en bestolen. Een der schippers had den vorigen avond onder scheidene nieuwe kleedingstukken ingekocht, en deze waren nu eene goede prooi voor de straat- roovers. Gelukkig mocht het der politie geluk ken de daders te vatten. Daar er herhaaldelijk kogels in de cellulaire gevangenis te Scheveningen terecht komen (o. a. onlangs een in de woning van een der bewakers) is het schieten op een 6tal banen van het regi ment grenadiers en jagers verboden en zullen er in andere richting nieuwe banen worden aange legd. Door de rijkspolitie van Enkhuizen is naar Alkmaar geboeid overgebraoht J. V., 18 jaren oud, ter zake van diefstal met braak van onder scheidene zilveren voorwerpen, door meer dan één persoon gepleegd. Hij is reeds eerder voor diefstal veroordeeld geweest. De besmettelijke vlekziekte onder de var kens is ook te Oldenzaal uitgebroken. Verschei dene dieren zjjn aangetast, waarvan velen met doodeljjken afloop. Eene dame in de Sarphatistraat te Amster dam heeft zich beklaagd, dat zij in de Kalver- straat door een dienstmeisje met een kwastje roode wrijfwas was besmeerd, tengevolge waar van een nieuw postuum van f 70 geheel was beschadigd, Te zamen f 622,080,05s Men ziet dus dat een zeer aanzienlijk percent der gemeente-uitgaven door de armenzorg verslon den wordt, hetgeen dan ook niet te verwonderen valt als men nagaat dat een groot deel der uit gaven voor de armen uit de openbare kassen komt. Terwijl over 1886 het geheele bedrag der ont vangsten van de instellingen van weldadigheid f 1,156,516,73s is, wordt daarvan uit de gemeente kassen bijgedragen (begroetingen 1887) f530,888,22 dus nagenoeg de helft Dat is inderdaad een ongunstig verschijnsel. Het getal bedeelden is tegenover dat der bevol king dan ook zeer aanzienlijk: 26,695 tegen 337,591. Op iedere 12 menschen die voor zich zei ven zor gen, een die door de anderen onderhouden moet worden. Geen wonder dat de druk per hoofd van den armlast in onze provincie zwaar isPer hoofd der bevolking wordt gemiddeld f 1,57 betaald. Het ongunstigst is de toestand in Westdongeradeel met f 2,66sdan volgen Fer- werderadeel f 2,65, ’t Bildt met f 2,44s, Sloten met f 2,43, Leeuwarderadeel met f 2,42, Oost- dongeradeel met f 2,41, Wijmbritseradeel met f 2,32s, Wonseradeel met f 2,28, Kollumerland en Nieuw-Kruisland met f 2,13s en Barradeel met f 2,12. Het minst is de druk in Schiermonnikoog met f 0,41, in Weststellingwerf met 0,71, in Haskerland met f 0,82, in Ooststeliingwerf met f 0,89s. Behalve om den druk, dien deze toestand op de gemeenten legt, tengevolge waarvan sommige Friesche gemeenten bepaald onder de armenlasten gedrukt gaan, is deze toestand ook ongelukkig voor de bevolking zelve, niet het minst voor de armenbevolking. Men moet wel aannemen dat er algemeen werkende oorzaken moeten zijn, om dezen toe stand in het leven te roepen. Aan de ongunst der tijden is die niet toe te schrijven, want in jaren van groote welvaart bestond die toestand reeds en in 1886 werd zelfs f 10.019.69s min der aan de instellingen van weldadigheid uit de gemeentekassen betaald dan in 1885. Nu rijst bij ons de vraagkan de oorzaak ook gelegen zijn in de wijze, waarop de lief dadigheid in het algemeen, de openbare armenzorg in het bijzonder in onze provincie wordt uitgeoefend Wij bedoelen met deze vraag niet een blaam te leggen op wien ook, maar alleen te wijzen op de gevolgen, die van zekere oorzaken onver mijdelijk het gevolg zijn. Dat het uitreiken van bedeeling bedeelden kweekt, is ontegenzeggelijk waar. Menschen, die eenmaal bedeeling ontvangen hebben, vragen er licht weder om en de kinderen van bedeelden weten niet anders of het behoort zoo. Onwille keurig heeft elk stelsel van bedeeling dus de strekking om de armoede uit te breiden, men meent wel haar te lenigen, maar inderdaad ver ergert men haar. Men moet dus bij bedeeling van overheidswege zich bepalen tot het onver mijdelijk noodige, en de armen liever overlaten aan de bijzondere liefdadigheid, die zich met de armen zelf moet bezig houden, op die wijze, dat zij weer leeren op eigen beenen te staan en op eigen krachten te steunen. Maar nu is de bizondere liefdadigheid, als de inrichting der openbare daartoe medewerkt, al zeer geneigd haar taak aan de besturen over te laten of, dit niet doende, de zaak nog te verergeren, door eene verkeerde toepassing van het: laat uwe linkerhand niet weten wat uwe rechter doet. Dit ziet op wat gij geeft, dit bedoelt, dat ge geen dank moet vragen of verwachten, maar niet, dat ge zoudt moeten geven zonder na te gaan of uwe giften ook aan onwaardigen besteed worden, of dat er een verkeerd gebruik van gemaakt wordt. Neen: maatregelen van overheidswege kunnen in dien toestand geen verbetering brengenmen moet in iedere gemeente zelf de handen aan het werk slaan. De ingezetenen moeten zich met de arm- verzorgers verstaan. Deze laatsten moeten niet meer uitkeeren dan wat noodig is om de men schen voor den hongerdood te vrijwaren, en dan moeten de ingezetenen zich verstaan om hen, die hulp verdienen, gemeenschappelijk goed te helpen, dat wil zeggen zóó dat zij uit de klau wen van het bedeelings-monster gered worden en weer op hun eigen beenen terecht komen. Vooral aan het opkomend geslacht moet men zich laten gelegen liggen, want daarin ligt de hoop of de vloek der toekomst Zuchten en klagen baat niet; van hooge of lage regeeringen hulp te vragen evenmin om de armen te leeren zich zelven te helpen, dienen wij toch wel te beginnen met ons zelven te kunnen verweren I Belgie. De Belgen die bij het eerstvolgende capaciteiten-examen tot de waardigheid van kie zers wenschen toegelaten te worden, worden op eene gemakkelijke wijze daartoe in staat gesteld. Het kost hen echter eene som van 2 franken en 10 centimes. Tegen dien prijs is aan het kantoor van het Journal des Bruxelles een boekje verkrijgbaar gesteld in het Fransch en Vlaamsch, bevattende al de vragen, die bij de kiezers-examens van 1889 tot 1893 gedaan zullen worden, met de ant woorden en oplossingen er bij. Wie dat prompt van buiten leert, is dus van het kiezers-diploma verzekerd. Duitschland. Reeds in het begin van Oc tober, in plaats van eerst in Januari, zal de ex peditie onder luitenant Wissmann vertrekken naar Afrika. Zij zal in tweeën worden verdeeld; het eerste gedeelte zal onder Wissmann’s leiding staan en 300 man sterk wezen en van de Oostkust uitgaanhet tweede deel, nog veel grooter, zal op eenige dagmarschen volgen. Het comité doet een beroep op het Duitsche volk om deze expe ditie tot bevrijding van Emin Pacha krachtig te steunen. Reeds een geruimen tijd geleden is er melding gemaakt van klachten, bij het departement van buitenlandsche zaken ingediend door den koop man Hönigsberg, die door de Engelsche Royal Niger Compagny wederrechtelijk met geweld, zelfs met gevangenneming en met verbeurdverklaring zijner goederen, werd verhinderd in zijne han- delszaken langs den Niger. Thans heeft hij van het departement ten antwoord ontvangen, dat de Britsche Regeering zijne klachten gegrond heeft bevonden, en hem voortaan van de zijde der Engelschen voor zijn handel niets meer in den weg zal worden gelegd. De Britsche Regeering had getracht aan deze beschikking de voorwaarde te verbinden, dat hij zou afzien van alle aan spraak op schadevergoeding. Daarin heeft de Duit sche Regeering echter niet bewilligd, en mitsdien is aan Hönigsberg te kennen gegeven, dat hij eene opgaaf van zijne schade kan inleveren. Volgens de Vossische Ztg., is er een Duitsche Vereeniging tot kolonisatie van Pondoland opge richt, die 260,000 kub. kilometers grond in Zuid- Westelijk Afrika heeft verkregen. De Duitsche Keizer zal op zijn reis naar Stuttgart, Keulen niet aandoen, zooals oorspron kelijk in het plan lag. De uittreksels van het dagboek van Kei zer Frederik hebben in Duitschland een diepen indruk gemaakt. De meeste bladen behalve de Nordd. Allg. Ztg. de Kreuz. Ztg. en enkele „vrijwillige gouvernementeele” bladen hebben ze medegedeeld. De nationaal-liberale Nat. Ztg. poogt den indruk te verzwakken door de bewe ring dat zij niets behelzen, wat men niet reeds wist en zij acht het noodig op te merken, naar aanleiding van het verschil van meening tusschen Bismarck en den Kroonprins, dat de laatste in weerwil van zijne hooge positie slechts een kri- tiseerend toeschouwer was, terwijl de Kanselier op allerlei moeilijkheden moest letten en perso nen had te ontzien. De Deutsche Rundschau, het tijdschrift waarin de openbaarmaking is geschied, zegt„Om allen twijfel aan den oorsprong dezer openbaarmaking weg te nemen, merken wij op, dat wijlen Z.M. Keizer Frederik het door hem gedurende den Franschen oorlog gehouden dagboek zelf aan onzen inzender heeft medegedeeld en dat deze alleen om redenen van discretie, zich tot de vol gende uittreksels heeft beperkt”. De Weener Neue Freie Presse zegt, dat, als de overledene Keizer niet anders had geschreven, dan de verzekering dat zijn voornaamste streven zou zijn, dat na den oorlog met Frankrijk de vrede niet meer zou worden verbroken, opdat de vrijheid van Duitschland ongestoord zou kun nen worden ontwikkeld, voldoende zou zijn be wezen, welke waarde zijn leven had voor het Duitsche Rijk. In de conservatieve kringen te Berlijn blijft men zeer gereserveerd met zijn oordeel. Inge nomen is men niet met de openbaarmakingmen schijnt niet juist te weten wie daartoe de vrijheid heeft gegeven, noch wie de uittreksels sorteerde. Er blijkt toch uit menigen regel, dat het geen vriend van Bismarck was die de bevoegdheid heeft gehad om eene keuze te doen Zwitserland. Het bericht dat er een socia listisch blad uit Zwitserland naar Londen zou worden verplaatst, heeft zich bevestigd. Het is de Duitsche Sozialdemocrat, die sinds negen ja ren te Zurich wordt uitgegeven. Met het einde van het loopende kwartaal zal de overgang plaats hebben. De redacteur verklaart, dat hij door de maatregelen der Zwitsersche Bondsregeering te zeer in zijn schrjjven wordt belemmerd om er langer te bljjven. China. De Gazette de Pékin maakt verschei dene staatsstukken publiek, die op het huweljjk des keizers en den troonafstand der keizerin-moe der betrekking hebben. De eerste bescheiden hebben betrekking op een verzoek van de Kamer van Mandarijnen, dat de keizerin-moeder zich een eeretitel schenken zou, ter herinnering aan het huwelijk van haar verheven zoon. Haar Hemelsche Majesteit wei gerde tot driemalen toe en slechts op aandringen van haar zoon besloot zij er in toe te stemmen, In een tweede proclamatie wordt aan het volk Bolswardsche Courant ii k. •n n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1