NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD oi-swaro en w«rse»a.»«ei. 1888. Zevenen T wi ntigste Jaargang. No. 40. VOOR DONDERDAG 4 OCTOBER. De Nederlandsche BINNENLAND. ft B UIT EN LAND. e> ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. onge- den Kimswerd, 2 Oct. 1888. De ballen en hand schoenen zijn alhier uit Brussel ontvangen. Door eenige liefhebbers wordt het spel thans beoefend. Zij hebben reeds blijk gegeven dat er véél ver der met wordt uitgeslagen. Het opslaan met de bloote hand is niet aan te bevelen, omdat het te onaangenaam werkt op het gevoel. De ballen zijn te hard, daar ze gevuld zijn met zand, gruis, steentjes en touwwerk. De handschoenen zijn vervaardigd van hoorn en leder. Of ’t spel bijval zal vinden, zal de tijd leeren. Stavoren 30 Sept. Gisterenavond had al hier een hoogst treurig ongeval plaats. De laatste boot uit Holland de reserve boot de Prins van Oranje was aangekomen en de hofmeester naar de stad gegaan om nog eenige inkoopen te doen. Over zijn lang uitblijven ongerust geworden begon men hem te zoeken en nu voud men hem in zijn bloed badende op de stelling, die in de haven langs de aanlegplaats der booten is aangebracht. Door de duisternis misleid, schijnt de lukkige de brug gemist te hebben en van is een nationaal belang en daarom verblijden wij óns, dat er reeds honderden toegetreden zijn, die als lid f2,— jaarlijks willen bijdragen of als be gunstiger f 10,en meer, maar die honderden moeten duizenden worden, want zoodoende wer ken ze allen mede aan de voorbereiding van een betere toekomst. Immers indien deze zaken met ernst ter hand genomen worden, met beleid uitgevoerd, met vol harding doorgezet, dan zullen langzamerhand op tal van plaatsen vele handen noodig zijn, kleine landbouwbedrijven zullen ontstaan, een gezonde krachtige bevolking zal geen weelderig bestaan vinden, maar een voldoend onderhoud, voort spruitende uit de akkers, die zij zelve bebouwd hebben. Zoo zal, dit is het einddoel, de neiging en de behoefte, om naar de hoofdsteden te trek ken, steeds minder zich doen gevoelen. Aan de ongeduldigen roep ik toemaatschap pelijke nooden en krankten genezen, is niet het werk van dagen, maar van jaren. Dit zijn wer ken des vredes, vruchtbaarder en zegenrijker, dan het geroep langs de straten en het geschet ter in walhalla’s en het opwekken van ontevre denheid en booze hartstochten. Hier tijgen mannen aan het werk, die van goeden wille zijn, die den grond liefhebben, om der menschenwille, die hun Vaderland ten zegen willen zijn. Wij bovenal, die te midden onzer heerlijke groene beemden, en vruchtbare bouwakkers, de heide niet kennen dan uit de verte en de over bevolking niet in die mate als elders, dat we niet zeggen ons gaan deze dingen niet aan, maar integendeel, op ons rust een dubbele verplichting. M. E. van der MEULEN. Den 9den Augustus dezes jaars is de konink lijke goedkeuring verleend op de statuten der Nederlandsche Heidemaatschappij. Van dien dag af, is het bestaan dier maatschappij aanvankelijk bepaald op 29 achteenvolgende jaren. Z. M. de Koning is Beschermheer. Er is een raad van Commissarissen, gekozen uit bijna alle provinciën des lands. Het Dagelijksch-Bestuur bestaat uit een zestal mannen, van welke Mr. O. I. Sickesz Voorzitter is en A. Staring, Secretaris. De zetel der Maatschappij is gevestigd te Arnhem. Het is mij een genoegen op de oprichting dezer Maatschappij de aandacht te vestigen ook der lezers van dit blad. In de laatste weken beschreven de afgevaar digden onzer afdeeling, de indrukken die zij ont vingen en wat zij aanschouwden, toen zij waren heengetogen naar Frederiksoord, om tegenwoor dig te zijn bij de plechtige opening der Boschbouw- school aldaar. Daar is het ontgonnen heide, een boschrijk oord, daar zijn het grasrijke beemden, vruchtbare bouwakkers. De Maatschappij van Weldadigheid plukt de vruchten van hetgeen er voor zeventig jaren opwelde in het edele hart, omging in het heldere hoofd van den Generaal van den Bosch. Wat den oprichters dezer Maatschappij voor den geest zweeft, is nauw verwant met ’t geen de Generaal bedoelde. Zij willen ’t zelfde doel be reiken, maar langs anderen weg. Ik geloof mij juist uit te drukken, als ik schrijfVan den Bosch begon met de menschen, deze mannén beginnen met den grond. Bij den een stond philantropie op den voorgrond, als het deze maatschappij goed gaat, zullen duizende Nederlanders er door ge holpen worden. Hoort het, deze Maatschappij wil als zoodanig, slechts in zeer beperkten zin ontginnen. Zij schrijft in Art. 1 onder g. „Mochten de geldmiddelen het toelaten, en de omstandigheden het tot stand brengen van kleine ontginningen wenschelijk ma ken, zoo zal de Maatschappij ook hiertoe over gaan alleen echter om als voorbeeld te dienen ontginningen op groote schaal worden door de maatschappij niet ondernomen”. Wat staat den oprichters voor den geest? Mij dunkt, zij hebben een open oog voor een hoogst belangrijk onderdeel van het maatschap pelijk vraagstuk. Zij zien, ook in ons land, uit dorpen en kleine steden een massa menschen trekken naar de groote middelpunten. Daar komt eene opeenhooping van menschen, die, als er tijdelijk groote werken wor den uitgevoerd, voor een tijd daar ruimschoots in hun levensonderhoud kunnen voorzien, zich ge wennen aan een betrekkelijk weelderige levens manier, om, als later de bronnen van verdiensten ophouden te vloeien, teleurgesteld rond teloopen, tot de werkloozen te behooren, ontevreden te worden en meegesleept met en door de valsche volksvrienden. Naar hun dorp of stad terugkee- ren, willen ze niet, de eenvoudige leefwijze zijn zij ontwend en zij meenen recht te hebben op een goede plaats aan den maaltijd des levens, waarvan hun telkens wordt gesproken. Vele jongelingen hebben in de vette jaren huwelijken gesloten, er zijn een zeker aantal kinderen geboren, de zorgen zijn gekomen en vermeerderen steeds en nu de magere jaren komen, geven zij aan de maatschappij de schuld van de ontberingen, die zij zich zelven op den hals gehaald hebben. Zijn zij in alle opzichten schuldig Neen, op het platte land, rondom de dorpen en vele land steden, was voor hen geen werk en geen brood. Zij verlieten de eenvoudige omgeving, waar zij gelukkig hadden kunnen zijn en trokken heen naar de plaatsen, vanwaar geruchten en berichten kwamen, als ware daar de overvloed voor ’t grijpen. Intusschen liggen er tienduizende hectaren heide, onbewerkt, onontgonnen in bijna alle procinciën. Aan vele eigenaren echter, aan tal van gemeente besturen, ontbreekt echter, ik zou niet gaarne zeggen de moed, de lust, maar de kunde, om die onvruchtbare velden, om te scheppen in geurige dennenbosschen, rentegevend akkermaalshout,bloei ende korenakkers, waar ook de aardappel en boek weit eens welig kunnen tieren. Nu komt deze maatschappij en zegtWij zullen U adviezen, goeden raad geveninlichtingen ver strekken aangaande beplantingen (langs uwe we gen) begrootingen en bedrijfsplannen voor ont ginningen opmaken; wij willen U, niet, of weinig bekende gereedschappen uitleenen. Wij zullen kweekerijen aanleggen en U plant soen en zaad verkoopen tegen den kostenden prijs. Wij willen ontginningen voor rekening van eige naren van woeste gronden uitvoeren. Wij zullen deskundigen opleiden op het gebied der houtcul- tuur. Wij zullen een tijdschrift uitgeven, gewijd aan de belangen van ontginning en houtteelt; wij zullen voordrachten houden, om ook langs dezen weg, particulieren en gemeenten tot ontginning hunner heidevelden aan te sporen. Wij zullen een onderzoek in stellen, naar de gesteldheid der woeste gronden in Nederland. Dat alles willen wij gratis of zoo goedkoop mogelijk doen, want wij beoogen geen winst van eemg kapitaal. Maar kapitaal moet er zjjn, ’t een nuttige of aangename wijze hunne dagen kunnen doorbrengen, al bieden de openbare ver gaderingen der Kamer hun daartoe niet de ge legenheid. Wie het minst tegen deze regeling bezwaar zullen maken zijn zeker wol de stenografen. Door de Vereeniging tot behartiging der stoomvaartbelangen in Nederland is een adres aan den Koning gericht, waarin zij hare bezwa ren doet kennen tegen de heffing van havengeld in het dorp Lemmer, waarvan het tarief bij de laatste wijziging zoodanig is verhoogd, dat nu de ontvangst der havengelden van f 5000 tot f 8000 is verhoogd. Zij toonen de nadeelen hiervan voor de scheepvaart aan en verzoeken den Koning het gewijzigde tarief niet goed te keuren. De „Staatsman-in-ruste.” Mr. Spin heeft verleden week te Utrecht weer eens in het openbaar gesproken. Van zijn rede zegt de verslaggever van het Utr. Dagblad, dat hij er geen touw aan kon vastmaken en ein digde zijn mededeeling met de opmerking „Vatten wij onzen indruk van het gehoorde samen, dan gelooven wij, dat „de politiek” er geen nadeel van zou ondervinden, indien mr. Spin, behalve als staatsman, zich ook als rede naar in ruste ging beschouwen.” Zaterdagavond omstreeks halftwaalf is na bij Wageningen de 20-jarige landbouwersknecht J. v. D. door de Oosterstoomtram overreden. De dood volgde onmiddelijk. Meermalen maakte hij misbruik van sterken drank men vermoedt, dat hij zich op de rails heeft te slapen gelegd. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouw- school te Wageningen bedraagt de gevallen re gen over de maand September 30 mM., tegen 74 mM. over dezelfde maand van 1887 en 24.5 mM. in Sept. 1886. Te Pretoria (Transvaal) heeft zich de firma Tilanus en van Griethuijsen gevestigd, die zich ten doel stelt den invoer van Hollandsche arti kelen direct van fabrikanten te betrekken. De firma treedt handelend op voor het Nederlandsch- Zuidafrikaansche Handelsconsortium, gevestigd te Amsterdam, dat uit 25 leden bestaat en wier doel is den handel tusschen Holland en Trans vaal zooveel mogelijk te bevorderen. Met een kapitaal van f 4,000,000 heeft de Brandassurantie-maatschappij „Nederlandsche Lloyd”, te Amsterdam, een hoofdagentschap ge vestigd te Pretoria (Transvaal). Naar men verneemt, zijn eenige Groningsche en Friesche families voornemens binnenkort naar Transvaal te vertrekken, en zulks naar aanlei ding der hoogst gunstige berichten door hen van familieleden aldaar ontvangen. Naar het U. D. verneemt, heeft een groot handelaar in gascoaks te Hannover bij de stede lijke gasfabriek te Utrecht tegen zeer hoogen prijs 30,000 hektoliter gascoaks aangekocht. Deze coaks zullen alle per spoor naar verschillende steden in ons land worden gezonden. Waarom, zou men geneigd zijn te vragen, moest daarvoor iemand uit Hannover komen? Ook in Nederland zelf is het toch geen geheim, dat de kolen duurder worden, evenals de andere grondstoffen en er dus voor het debiet van de coaks een ruim terrein zal wezen. Als onze handel klaagt, dat er zoo weinig om gaat, kan die klacht dan ook voor een gedeelte niet daaruit ontstaan, dat men geen blik heeft voor hetgeen er k a n omgaan Sarah Bernhardt zal, naar het Dagblad me dedeelt, Maandag 8 October in den Haag aan komen. In het „Hotel du Vieux Doelen” zijn verscheidene kamers besproken voor de uitne mende comédienne, 4 bedienden en.een jongen tijger, die Sarah, sedert haar laatste reis in Ameri ka, niet meer verlaat. De bagage der diva be staat uit 60 koffers, waaronder die, welke het beddegoed bevatten, dat zij steeds op hare reizen met zich voert. De heeren W. K. van Dedem, E. B. Kiel- stra, J. de Louter, P. N. Muller, G. Bosscher, Ch. Boissevain, G. van Kesteren, J. van Gen nep, R. Macalester Loup en G. van Hamel heb ben geantwoord aan den heer Brooshooft, redac teur van de Locomotief, met betrekking tot zijn denkbeeld om tusschen invloedrijke mannen in Nederland en in Indie samenwerking ten aan zien van koloniale belangen te doen ontstaan. De heer Keuchenius heeft zich niet aangeslo ten en de heer Kerkdijk verklaarde niet genoeg vertrouwd te zjjn met Indische aangelegenheden. In hun schrijven komen de volgende hoofdbe ginselen voor: Is grondige kennis van land en volk overal onmisbaar voor wetgeving en bestuur, dan volgt daaruit ook, dat hetgeen voor eene kolonie, zoo veel honderden mijlen van het moederland ver wijderd, op beiderlei gebied te doen valt, in de kolonie zelve zal moet worden beraamd en ont worpen en dat Nederland’s politiek er op gericht behoort te zijn, dat zulks zoo goed mogelijk ge schiedde. Dit sluit niet uit een krachtig Opperbestuur en evenmin de uitoefening door de Staten-Gene- raal van de wetgevende bevoegdheid, hun door de Grondwet toegekend, of eene doeltreffende controle hunnerzijds. Maar wel veronderstelt het bij die machten den ernstigen wil om niet meer in te grjjpen dan noodzakelijk is, om den geest van initiatief, het gevoel van verantwoordelijk heid in Indie, zooveel mogeljjk levendig te hou den. hoogen bazaltmuur in de haven gestort te zijn. Dokter De Jong uit Koudum, wiens hulp men inmiddels had ingeroepen, constateerde schedel breuk en verklaarde den toestand voor hoogst zorgwekkend. Sneek, 29 September. Heden nacht heeft hier ter stede een hevige brand gewoed. De huizen van de heeren J. Campen, boekdrukker en boekhandelaar en J. Bont, bewoner der tabaks fabriek „’t Haasje” naast elkander staande op den Oosterdijk zijn eene prooi der vlammen ge worden. Ontstaan op den droogzolder van laatst genoemde, tasten ze ook dadelijk het achterhuis van den heer Campen aan. De brandweer was niet heel gelukkig in hare poging tot blussching, en verscheen ook wel wat laat op het tooneel van den brand. Van verschillende kanten gaan dan ook stemmen op tot betere regeling. De schade, vooral bij den heer Campen, is aanzien lijk, daar hij alleen aan oud porselein en goud en zilverwerk eenige duizenden guldens schade lijdt. Bovendien zegt men, dat het een en an der laag was verzekerd. Een heer reed met een doos, bevattende 6 gouden remontoirhorloges en een klein pakje van waarde, met de tram in de richting Prinsen straatPlein te ’s Hage; aan de Passage geko men, sprong hij van den wagen, maar liet zijn kostbare doos achter. Hij was eenige oogen- bïikken weg, toen de conducteur, O. H. W. van den Berg, de doos opmerkte, en op het Plein (centraalbureau) aangekomen, deponeerde de eer lijke beambte zijne kostbare vondst dadelijk naar behooren. Toen de wettige eigenaar, die zijne domheid natuurlijk vrij spoedig bemerkt had, daar ademloos aankwam en zijn eigendom be houden gereed vond liggen, gaf hij den conduc teur tot belooning een soort van standje, omdat de man niet van zijn wagen was gesprongen om hem na te hollen. Van den Berg had zijn plicht als trouw be ambte en eerlijk man gedaanmaar ook voor plichtsvervulling verdient men wel eens eene be looning, en minstens geen standje. Haagsche Crt. Met het oog op de lijders aan lepra, die onder de oud-militairen uit onze Indische bezit tingen nu en dan in ons land terugkomen en later verblijven (o. a. te Bronbeek en in de be delaarskoloniën kwamen de gevallen voor,) is het van gewicht te wijzen op het bericht van den consul der Vereenigde Staten op de Sand- wichs-eilanden, teneinde proefondervindelijk uit temaken, of de ziekte besmettelijk is of niet, een ter dood veroordeelde misdadiger die onder deze voorwaarde genade bekwam, wanneer hij zich de ziekte zou laten inenten. De Duitsche doctor Ed. Arming verrichtte de inenting. Gedurende lan gen tijd openbaarden zich geen gevolgen, totdat vóór eenigen tijd de zweren voor den dag kwa men, die geen twijfel overlieten aangaande het besmettingsvermogen van de lepra. De vorige week mocht het den heer H. B. te Barneveld gelukken in de Kootwijker bos- schen een sneppenhoen te schieten, een vogel, welke in Duitschland en Frankrijk nu en dan wordt aangetroffen. Het prachtige hoen is door hem opgezonden aan den directeur van Artis, die het in dank heeft aanvaard. Gedurende het afgeloopen kwartaal dezes jaars zijn alleen van Amsterdam 2043 landver huizers naar Amerika vertrokken. Omtrent den ballon Excelsior, waarmede de heer Rodenhof Zaterdagnamiddag uit den Parktuin opsteeg, wordt uit Hattum geschreven Op eene hoogte van 800 meter werd Amsterdam uit het gezicht verloren en tot 4 u. 10 m. zag de luchtreiziger niets anders dan wolken. De grootste hoogte, door den ballon bereikt, was 3400 meter. Bij Elburg kwam men weder boven land en dreef de ballon boven Oldenbroek en Heerde tot een half uur voor Wapenveld. Te 5 u. 45 m. geschiedde de daling op het landgoed Clare State van den heer G. F. Leliman. Alle mogelijke hulp werd verleend en het onthaal was allerhartelijkst. Naar het orgaan van het Leger des Heils meldt, zal al het geld, dat in Nederland gecollec teerd wordt, voor een „Zelfverloocheningsfonds” naar den generaal van het Leger worden gezon den met bepaald verzoek het te gebruiken voor het maken van propaganda voor het Leger in Nederlandsch-Indië, waartoe bijzondere plannen beraamd worden. De klacht dat de Tweede Kamer geene groote werkzaamheid aan den dag legt zal zeker niet verminderen, nu besloten is, ook des Maan dags geen zitting meer te houden, gelijk feite lijk reeds des Zaterdags werd nagelaten. Zoo veel inspannning vereischen de zittingen toch niet, om het aantal tot vier in de week te be perken, terwijl het zomer-, het najaars-, het win ter- en het voorjaars-recés toch al in den regel niet te kort worden genomen. Met vijt-en-vijftig tegen zeven-en-dertig stemmen werd in dezen zin besloten. Behalve dat het niet strekt om den parlemen tairen arbeid te bespoedigen, voert het Handels- blad ook aan, dat nu de leden die in den Haag wonen zich drie dagen in de week zullen ver velen. Wij willen het blad de meening niet toe dichten dat de leden zich gedurende de zitting- dagen amuseeren, maar het schijnt ons toch toe, dat zjj die tot volksvertegenwoordiger werden gekozen toch nog wel weten zullen hoe zij op Engeland. De Londensche correspondent van de Ind. Beige weet het volgende mede te deelen omtrent het boek van dr. Mackenzie „Het zal uit drie deelen bestaan. Het eerste zal het historische gedeelte zijnhet zal de vor deringen der ziekte beschrijven van het oogenblik dat Mackenzie bij den hoogen lijder werd ont boden, d. i. van ’t laatste van Mei 1887. Het tweede deel zal over de ziekte handelen. Het is in twee hoofdstukken verdeeld in het eerste zal de schrijver aantoonen, dat zijn wijze van behandeling de eenige was, die op weten schappelijke gronden steundedat de dood van den Keizer verhaast werd door de operatie van dr. Gerhardt, door de slechte canules van dr. Bramann en door de behandeling van dr. Berg mann dat indien men hem (Mackenzie) uitslui tend aan het werk had gelaten, hij het leven van Keizer Frederik minstens nog twintig maanden had verlengd en dat nu, door de onkunde van sommige Duitsche geneesheeren ’s Keizers leven verkort is geworden. Het derde deel bestaat uit statistieken om de ongelukkige gevolgen van een keeloperatie aan te toonen. Het doel van het geheele werk is, te bewijzen dat de sporen van kanker, na ’s Keizers dood gevonden, niet behoeven te leiden tot de waar heid, dat de Keizer aan kanker leed. De kan ker is door de slechte behandeling van dr. Ger hardt ontstaan. Het werk zal den 15den October verschijnen. Frankrijk. De geneesheeren, die den toe stand onderzocht hebben van Garnier, die voor eenigen tijd een moordaanslag heeft gedaan op een beambte van het Duitsche gezantschap (de beambte is geen Duitscher maar een Fransch- man), verklaren in hun rapport, dat Garnier wegens zijne gekrenkte geestvermogens niet toe rekenbaar geacht kan worden. Duitschland. De geheimraad Geffcken, die verdacht wordt het dagboek van Keizer Frede rik aan de Deutsche Rundschau te hebben toe gezonden, is van Helgoland te Hamburg aange komen en aan het spoorwegstation in voorloopige hechtenis genomen. De heer Geffcken had zich uit eigen beweging beschikbaar gesteld. Bolswardsclie Courant 5BS heidemaatschappij.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1