NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD letSWABÖ EN WONSER A.DEEL No. 41. 1888. BOSDEJWAO 11 OCTOBER. ZUIVELSCHOOL. O Zevenen Twintigste Jaargang. VOOR BUITENLAND. BINNENLAND. De oprichting volgde r in 9297 I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. 9968 9875 9594 ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. vanl7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. gresbestuur, reeds verzameld door bet Hoofdbe stuur der Friesche Maatschappij van Landbouw, toen dit eerst het plan had, zelf zich te belasten met de oprichting der Zuivelschool. Aan jaarlijksche bijdragen is toegezegd, de niet onaanzienlijke som van f2560,die ongetwijfeld nog zal toenemen, naar mate het nut dezer in richting duidelijker blijken zal. Terwijl het ge bouw zelf op p.m. f9000,is geschat, rekent het Bestuur dat de geheele inrichting omstreeks f14700 zal kosten. Men wenscht den Directeur reeds tegen 1 Mei te doen optreden en hem een jaarlijksch inkomen te verzekeren van f 1800,benevens 20% van de zuivere winst. Voorzeker het bestuur heeft aanspraak op groote erkentelijkheid, voor zijne belanglooze en ijverige bemoeiingen in het tot standb rengen dezer zaak en in het voorbereiden der exploitatie in de toe komst. Öosterend -4446 -4936 - - 8998 -4685 - 8924 - 8797 Wommels, 4 October. Bij de gisteren al hier gehouden aanbesteding van het bouwen eener kerk met pastorie, ten dienste van de Ned. Ger. (doleerende) gemeente, waren 10 brief jes ingekomen. Ingeschreven was door: op de op de kerk pastorie massa f5000 f5000 f10000 -5793 -5993 -11593 - 4959 - 4725 - 5250 - -4876 -4776 - Engeland. In het graafschap Cork zijn negen boeren door Moonlighters vermoord. Zij waren verdacht van in dienst der politie te zijn. De Standard ontvangt uit Cairo het bericht, dat er aan den dood van Lupton -bey niet te twijfelen valt en dat het te vreezen is, dat ook Slatten-bey weldra tot de slachtoffers van Soe dan behooren zal. Frankrijk. De commissie voor de begroe ting heeft, op verlangen van den minister van justitie en eeredienst, twee credieten, elk van 22,000 fr., als bijdragen aan het Israëlietisch se minarium en aan de Protestantsche faculteit, die zij op de begrooting van 1888 geschrapt had, voor 1889 daarop teruggebracht. Garnier, die een moordaanslag heeft gedaan op een beambte van het Duitsche gezantschap te Parijs, is op de verklaring van de geneesheeren Mottet, Brouardel en Blanche, dat zijne geestver mogens gekrenkt zijn, in het krankzinnigenge sticht Sainte-Anne geplaatst. De Fransche gezant te Berlijn heeft last ontvangen hiervan aan de Duitsche Regeering kennis te geven. Duitschland. Voor den duur van het be zoek des Keizers aan Rome, wordt van daar naar Berlijn, via München, een tweede directe tele graafverbinding aangelegd. De op het initiatief van den heer von Dechend, president der Rijksbank, onder de Berlijnsche bankiers geopende inschrijving voor een fonds, ter beschikking te stellen van Keizerin Augusta Victoria, om liefdewerken van de Evangelische Kerk te ondersteunen, heeft 130,000 Mark opge bracht. De officieuse bladen spreken het beweren tegen, dat dit denkbeeld van Stöcker zou zijn uicgegaan en dat de bijeengebrachte gelden ten doel zouden hebben de bevordering van de anti semitische propaganda. Griekenland. Uit Athene komt gelukkig ’t bericht, dat de onaangenaamheden met Turkije, over de Grieksche visschers op de Sporaden, bijgelegd zullen worden. De Grieksche regee ring heeft reeds uit Const mtinopel de meest bevredigende verklaringen ontvangen. Amerika. Uit Havana komen berichten omtrent een vreeselijken cycloon, die over Saint- Domingo en Saint-Thomas naar Cuba trekt. De stoombooten zijn te Havanna en te Porto-rico blijven liggen. De New-York Herald deelt mede, dat Abram Hewitt door een deel der democra tische partij tot candidaat voor de betrekking van burgemeester van New-York is geprocla meerd. gegund. De eerste openbare nutsvergadering in dezen winter zal te Franeker gehouden worden op Dinsdag 20 November, terwijl alsdan als spreker zal optreden de heer Willem van Zuylen van Rotterdam. Haskerland. ’t Was maar voor de grap, dat een gezelschapje pleiziergasten, zeker van H. v. d. Valk te Cubaard Offringa te B. Kamerling te IJtens Schuitmaker te Peins T. Gaastra te Brits werd J. en S. Timmenga te C 2 Smits te Berlikum Steensma te Witmarsum R. v. d. Weide te Wons en W. Leenstra te Wieuwerd -4800 Het werk is den laagsten inschrijver in massa De reizigers kwamen te Alphen neer, streken over een land, en tot den hals door een sloot, waardoor zij natuurlijk doornat weiden en ver kregen alle mogelijke hulp van de bewoners. De heer Groskamp onthaalde de moedige reizigers. Met den trein van 10.37 vertrokken zij uit Lei den naar hier. Als een bijzonderheid verdient vermelding dat de broeder van den heer Weill voor een drietal jaren met den broeder van den heer L’Hoste opsteeg. In de Van der Helststraat te Amsterdam is thans iets nieuws te zien, en wel een bewoond huis, waarin deur en vensters met planken be timmerd zijn. De reden hiervan is, dat een persoon (naar men zegt een familielid, met wien men niet te doen wil hebben) nu en dan de aardigheid heeft, de ruiten in te gooien, ’t Is wel is waar geen prettig wonen op zoo’n manier, maar toch beter dan de kans te doen loopen door een steen gewond te worden en stellig een practisch middel om in ’t vervolg kosten voor’t inzetten van nieuwe ruiten te voorkomen, Over het duel in de duinen bij Schevenin- gen schrijft de Haagsche briefschrijver der Arnh. Ct. „Het duel is, geboren uit een dronkenmans- standje, ’s nachts half drie op de Witte Socië teit voorgevallen, door een eerzaam effectenma ker en een Leidsch student van bekende afkomst. Daar is nu, naar ik hoor, de commandant van het gemeentelijk water in betrokken, doch zon der dat ik weet te zeggen of hij er zoo na bij betrokken is als zijn collega van het vuur bij het andere geval. Het nachtelijk societeitsstandje zou waarschijnlijk met een sisser zijn afgeloo- pen, daar de student zich bereid had verklaard verontschuldigingen aan te bieden voor hetgeen hem, in niet geheel toerekenbaren toestand, voor beleedigends jegens den financier ontvallen was, en dat ook werkelijk niet zoo erg moet geweest zijn. Maar ongelukkig was de financier ook officier van de Haagsche schutterij, en zijn ma joor meende dat de hem aangedane beleediging, van wege de militaire of semi-militaire, enfin schutterlijke eer met bloed moest afgewasschen worden. Hij commandeerde dus den overigens uiterst vredelievenden effecten man den student uit te dagen en hem, bij weigering, op handtas telijke wijze te dwingen tot het „kruisen van het zwaard” zooals de ridders van de Militaire Willemsorde dat schijnen te noemen. Nu loopt de effectenman met de rechterhand verbonden, waaruit het zwaard van den student het afwas- schend bloed heeft geschramd, hetgeen tusschen twee haakjes erg onbillijk is van het godsge richt, daar naar mijn domme verstand de belee diging alleen afgewasschen had kunnen worden door het bloed van den premitieven beleediger, die nu vrij loopt. Enfin voor den vechtmajoor want zulke hebben we in onze op sterven liggende, althans door de Grondwet geïgnoreerde schutterij, naar ’t schijnt ook al zal het muisje ook weder een onaangenaam staartje hebben. Dit hoop ik althans van harte.” Art. 35 der wet op het lager onderwijs be vat de bepaling„het is den onderwijzers op straffe van ontslag verboden handel te drijven of eenige nering of beroep, behalve het geven van onderwijs, uit te oefenen”. Hieruit leidt de tegenwoordige Minister van Bin- nenlandsche Zaken af, dat een Gemeenteraad bevoegd is, in het belang van het onderwijs in de gemeente, eene beperkende bepaling vast te stellen ten opzichte vau het geven van onderwijs. Vorige Ministers brengt de Nieuwe Gron. Ct. in herinnering dachten er anders over. De heer Six verzocht een Gemeentebestuur, het welk de bepaling had gemaakt dat openbare onderwijzers geen privaatlessen mochten geven zonder vergunning van B. en W. die bepaling in te trekken, daar hij anders de vernietiging aan den Koning zou moeten voordragen. De Minister Heemskerk heeft in 1884 een konink lijk besluit geprovoceerd, waarbij, wegens strijd met de wet, soortgelijk voorschrift werd ver nietigd. Daarin werd bepaald, dat zij onder wijs geven mochten, wanneer het schooltoezicht het niet nadeelig voor het openbaar onderwijs achtte. De heer Mackay is van een tegenovergestelde meening. Heeft men hier te denken aan groote zorg voor het openbaar onderwijs,, of wel aan den toeleg, om de bijzondere onderwijzers te be voorrechten met de privaatlessen, welke te ge ven den openbaren onderwijzers verboden zal zijn En zal het bijzonder onderwijs niet lijden on der hetgeen voor het openbaar onderwijs naar des Ministers opvatting nadeelig is „Het gerucht dat men in Amsterdam de Sumatra-tabakmarkt zal verliezen door verplaat sing naar Bremen is overdreven. Een Duitsche plantersfirma heeft, nadat een door haar gepro jecteerde onderneming hier d. i. te Amster dam geen voldoenden steun ondervond, dien steun te Bremen verkregen, onder voorwaarde dat zjj haar producten daarheen d. i. naar Bremen zou verschepen. Die producten zijn de merken EM/Deli, EG/Deli en ES/Deli, welke in 1886 te zamen 5679 balen leverden en dus quantitatief nauwelijks1/^ der in het afgeloopen jaar in Holland verkochte Sumatra-tabak uit maakten. Ook al mochten eenige Duitsche plan ters dat voorbeeld volgen, dan zal toch tenminste het grootste gedeelte van de plantagebezittende Hollandsche maatschappijen de zoeveel rjjkere markt te Amsterdam blijven bezoeken» In de vergadering der „Vereeniging voor Vak onderwijs in de Zuivelbereiding in Friesland”, Maandag alhier gehouden, welke door den Heer D. Fontein de Jong, als voorzitter geleid werd, deed het Bestuur den leden mededeeling van velerlei wat geschied is ter voorbereiding der oprichting van de zuivelschool ter dezer stede en harer instandhouding voor de toekomst. Aller eerst vernamen wij, hoe, volgens besluit van de vorige, te Leeuwarden gehouden vergadering, eene commissie naar Duitschland is geweest, om daar een paar inrichtingen te zien, die op dit gebied werkzaam zijn. Die commissie, welke be stond uit de Heeren D. van Konijnenburg, K. Tromp en J. J. Swart bezocht de zuivelscholen te Kiel en Kasekow. De eerste is opgericht door de Sleeswijk-Holsteinsche landbouwmaatschappij en ontvangt van den Staat een jaarlijksche sub sidie van 12009 Mark of f 7200. Zij staat onder het bestuur van Dr. Schrott en heeft als onder wijzer en consulent, den heer E. Ronnenberg. De tweede, te Kasekow, gelegen tusschen Stettin en Berlijn, gaat uit van de Algemeene Pommer- sche landbouwvereeniging en heeft tot Directeur en consulent Dr. du Roi. Het uitvoerig en be langrijk rapport der commissie werd met groote belangstelling aangehoord en menige wenk be vat het, waarvan het bestuur gewis met dank, baarheid gebruik maken zal. Na deze mededeeling ging de vergadering over tot de benoeming van nog een bestuurder uit de leden en werd gekozen de heer Y. N. Galama, onder Bolsward woonachtig. Het drietal be stuursleden, uit de leden gekozen, bestaat nu uit den nieuwgekozene en de heeren C. Rijpma van Hartwerd en R. H. Zijsling van Tjerkwerd. De overige Bestuursleden zijn de heeren D. Fontein de Jong, voorzitter, A. H. van Slooten, D. van Konijnenburg, C. A. Römer en P. Peereboom secretaris. De briefwisseling met den Minister Mackay werd voorgelezen en daaruit bleek, dat er meer en meer volkomen overeenstemming ontstaan is, omtrent de op- en inrichting dezer school, tusschen den Mi nister en het Bestuur en er alle grond bestaat, op grond der toezegging van den Minister, dat spoedig het Koninklijk Besluit zal worden ge nomen, waarbij f 7000 subsidie zal worden ver leend. Meende men eerst, dat wellicht hier of daar te Bolsward een gebouw zou worden gevonden, dat op een geschikt terrein, kon worden ingericht voor de zuivelschool, het is aan het Bestuur dui delijk geNeken, dat het verre verkieslijk is, op een nieuw stuk grond, een nieuw gebouw te stichten, dat op eenvoudige en degelijke wijze ingericht, aan de verwachte bestemming beant woorden zal. Het bestuur is zoo gelukkig geweest met de voogden van het St. Anthony-Gasthuis in overleg te kunnen treden en van deze een, aan de Stads gracht gelegen stuk grond, tegen een jaarlijksche pachtsom te erlangen, waar het gebouw ruim en vrij zal kunnen verrijzen en dat voor aan- en af voer zeer gelegen is, in de onmiddelijke nabijheid der stad. Het plan is, zoodra het verwachte Konink lijk besluit zal genomen en ontvangen zijn, tot de aanbesteding over te gaan, opdat de aannemer in den winter het benoodigde hout zal kunnen gereed maken en de inrichting 1 Juli 1889 in werking kunne treden. Met ’t oog hierop diende het bestuur reeds in deze vergadering eene begrooting in, zoowel voor de oprichting als voor de exploitatie in het vol gend jaar. Zij bedraagt in ontvangst de som van f 17390,en in uitgaaf f 17380,Het is ver blijdend te kunnen berichten, dat behalve de te verwachten f 7000,— van het rijk, voor de op richting beloofd zijn f 1000,— door de provincie, f 1000,door het St. Anthony-Gasthuis alhier f 500,door de gemeente Bolsward, f 150,— door de vereeniging „Handel en Nijverheid” al hier, f 400,door andero corporation en particu lieren f 680,zijnde het saldo van het Con« de Jouster kermis komende, in zeven chaisen gezeten, Woensdagavond het tolhek te Nieuwe- brug doorreed, zonder den verschuldigden tol te betalen. Maar grappen moeten wel eens duur worden bekocht. Zoo ook hier. De tolgaarder had een paar uit het gezelschap herkend en nu volgde ’s anderen daags aan de bestuurders van alle zeven rijtuigen eene sommatie om, we meenen 50 maal den ontdoken tol te betalen of eene strafrechterlijke vervolging zou worden inge steld. De meesten hebben toen maar wijselijk dadelijk de gestelde boete betaald. Wonseradeel, 6 Oct. De Gemeenteraad heeft in zijne heden gehouden vergadering besloten 1. Aan de onderwijzeressen B. Sijperda en W. v. d. Wal wegens aan de school te Tjerkwerd bewezen diensten ieder eene gratificatie van f25 toe te kennen. 2. De banken uit de opgeheven school te Gaast tegen taxatieprijs aan de kerkvoogdij te Ferwoude over te dragen. 3. De exploitatie van de dorpsreiniging te Parrega en Gaast weder voor den tijd van 5 jaren te verpachten. 4. Afwijzend te beschikken op het verzoek van ingezetenen van Exmorra, om de opvaart aldaar in stand te houden en uit te diepen. 5. Op te heffen het verbod tegen het gebruik van de stoomfluit op stoombooten. Over een ingekomen adres van den directeur der Nederlandsche Tramwegmaatschappij tot in trekking van de politie-bepaling, die verbiedt tusschen de locomotief en de rijtuigen wagens in de tram te hebben, zal in overleg worden getreden met de Gemeentebesturen van Bolsward, Sneek en Wijmbritseradeel, waar gelijke bepaling bestaat. De Delvenaar kan het bericht tegenspreken, als zou eerlang door een anti-revolutionair lid der Tweede Kamer een voorstel worden gedaan tot het afschaffen van den vaccinedwang. Wel schijnt dit plan bestaan te hebben, doch het is opgegeven, zoodra bekend werd, dat de Regee ring voornemens is zelve eene wijziging van de wet op de besmettelijke ziekten aanhangig te maken. Men mag vertrouwen dat wanneer werkelijk een wetsvoorstel beoogd wordt, waarbij het geldt niet de eerbiediging van het recht om de pokken te krijgen maar de bevoegdheid om die ook anderen te berokkenen, elk Ministerie, ook dit, op een krachtigen tegenstand zal stuiten. Ter wille van de gemoedsbezwaren van zeer enkelen mag men niet de gezondheid van het geheele volk in gevaar brengen. ’t Is ook een gevaarlijk beginsel als men uit gaat van de stelling, dat het den Heere verzoeken is om een voorbehoedmiddel tegen de pokken aan te wenden: dan kan men het ook wel eens ver zoeking des Heeren gaan achten, om voor de openbare reinheid te zorgen. Als men typhus enz. moet krijgen, mag men de bronnen waaruit die ontstaat niet wegruimen. Het komt aan het Vad. voor, dat een klein beetje ingenomenheid met het nu en dan in den hoek duwen van den heer Lohman, ook bij een anti-revolutionair, wel vergeeflijk is. Immers, het is duidelijk merkbaar, dat zijn geestverwan ten zelven min of meer te lijden hebben van de laatdunkendheid, die vaak kenmerkend is voor des heeren Lohman’s optreden. En zoo velen dier geestverwanten zich noode hebben neerge legd bij zjjn voorstel, sommigen zich er tegen zijn blijven verzetten, dan ligt het wel daarin, dat geringschatting van anderer medewerking, wegcijfering van anderer beteekenis, naar hun oordeel de grondtoon was van het stelsel der leiders. Zoo verklaart zich het verzet der heeren Huber en Fabius, het wegblijven o. a. van prof, de Geer. Zij wilden niet alle macht in handen geven aan de heeren Schaepman en Lohman, die door hun reglement zich de plaats aan de spits der hunnen bij alle zaken van belang trach ten te verzekeren. De heer J. Dijksterhuis, uit Pretoria, deelt in de Prov. Gron. Ct. het volgende Transvaalsche liedje mee 1878. 1888. Boer ploeg hom moeBoer is op swier Dogter melk die koe; Dogter speul klavier; Vrouw is and spinne: Vrou sit in satyn; Seun ry gerwe binneSeuntje leert latyn Geld in die kas I Plaats is belas Aan een Kamerlid stelt de Standaard de volgende eischen „Heel Koloniën moet hij er in hebben. Hij moet een financieel rekenaar zijn van het eerste water. In de sociale quaestie doorkneed. Thuis in de wetgeving van andere landen. Geconfijt in de beginselen van het staatsrecht. De historie op zijn duimpje kennen. Voorts moet hij brochures, tijdschriften en uitkomende boeken lezen.” Wij willen niet persoonlijk zijn, maar ieder voor zich zelf is in staat aan deze eischen de candidaten te toetsen, die bij verkiezingen voor de Kamer door de Standaard worden aanbevolen Het blad erkent intusschen zelf, dat het onmo gelijk is aan al de eischen te beantwoorden maar dat is ook niet noodig, als de leden maar geloo- ven en gehoorzamen aan het consigne van de leiders, dan doet voor de Standaard c. s. de rest er niet toe. Men schrijft uit Haarlem „Zondagmiddag te 5 uur steeg de heer L’Hoste met den ballon l'Etoile Polaire van af den Doelen op, De heer A. Weill, medisch student ging als liefhebber mede» De reis liep zeer gunstig af, ■g I j DER Bolsvardsche Courant. g

Bolswards Nieuwsblad nl | 1888 | | pagina 1